in partnership with
Greater St. Helen's League
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
11
Aaron Brumbaugh
15:37.6
WA
Mark Morris
Nov 2
2A District IV championships 2A
2.
17
11
Kaden Harbertson
15:47.4
WA
Skyview
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
3.
11
Austin Blankenship
15:57.5
WA
Columbia River
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
4.
11
Said Guermali
15:58.3
PR
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
5.
12
James Breen
16:00.5
PR
WA
Heritage
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
12
Riley Hein
16:00.5
PR
WA
Camas
Nov 9
4A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
12
Nick Mounier
16:00.5
PR
WA
Kelso
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
8.
15
9
Chanse Gilbert
16:06.9
WA
Skyview
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
9.
12
Levi Sparks
16:21.8
PR
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
10.
10
Ian Rose
16:23.4
PR
WA
Columbia River
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
11.
17
11
Ethan Bauer
16:24.1
WA
Skyview
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
12.
14
9
Miguel De La Melena
16:29.3
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
13.
16
10
Mason Scheidel
16:33.0
WA
Skyview
Nov 9
4A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
14.
12
Nicholas McMillan
16:34.1
WA
Columbia River
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
15.
12
Thomas Normandeau
16:34.6
PR
WA
Washougal
Oct 12
George Fox XC Classic
16.
11
Jordan Moore
16:36.9
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
17.
12
Zach Hein
16:39.4
PR
WA
Camas
Sep 13
Pier Park Invitational
18.
11
Dustin Nading
16:39.8
WA
R A Long
Nov 2
2A District IV championships 2A
19.
12
Ron Leaf
16:40.8
PR
WA
Kelso
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
20.
12
Nicholas Hurst
16:44.5
PR
WA
Mountain View (WA)
Oct 12
George Fox XC Classic
21.
12
Brian Keniston
16:44.8
PR
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
22.
11
Matthew Young
16:45.6
WA
Woodland
Oct 12
George Fox XC Classic
23.
11
Keaton Spiller
16:48.0
WA
Heritage
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
24.
15
10
Marshall Johnson
16:48.9
WA
Skyview
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
25.
12
Lennox Mandel
16:49.7
PR
WA
Columbia River
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
26.
9
Nicholas Carter
16:53.1
WA
Camas
Nov 9
4A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
27.
12
Noel Reyes
16:54.0
PR
WA
Battle Ground
Sep 13
53rd Annual Hudson's Bay Run-A-Ree
28.
11
Andrew Kiffe
16:55.1
PR
WA
Kelso
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
29.
12
Joey McClanahan
16:56.3
PR
WA
Evergreen (Vancouver)
Oct 12
George Fox XC Classic
30.
10
Bailey Duncan
16:56.8
WA
Washougal
Nov 2
2A District IV championships 2A
31.
12
Ryan Harrah
17:02.9
PR
WA
Mountain View (WA)
Oct 12
George Fox XC Classic
32.
12
Isaac Brown
17:03.0
PR
WA
Battle Ground
Sep 13
53rd Annual Hudson's Bay Run-A-Ree
12
Aaron Frances
17:03.0
WA
Battle Ground
Oct 5
Harrier Classic
34.
9
Carson Sork
17:03.8
PR
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
35.
11
Jackson Cutler
17:04.3
WA
Camas
Sep 13
Pier Park Invitational
36.
11
Daniel Osterhage
17:05.0
PR
WA
Camas
Nov 9
4A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
37.
10
Dustin Zimmerly
17:07.3
WA
Camas
Nov 9
4A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
38.
10
Caleb Schleicher
17:09.8
WA
Prairie
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
39.
9
Austin Beasley
17:12.2
WA
Mark Morris
Nov 2
2A District IV championships 2A
40.
10
Dustin Williams
17:12.7
WA
Mark Morris
Nov 2
2A District IV championships 2A
41.
12
Doug Paresa
17:13.6
PR
WA
Prairie
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
42.
11
AJ England
17:14.0
PR
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
43.
12
Ethan Johnson
17:14.1
PR
WA
R A Long
Nov 2
2A District IV championships 2A
44.
11
Dan Nehnevaj
17:15.6
WA
Columbia River
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
45.
10
Quinn Nelson
17:17.0
WA
Battle Ground
Oct 5
Harrier Classic
12
Cassius Johnson
17:17.0
PR
WA
Camas
Oct 8
Camas vs Skyview @ Skyview
47.
11
Taryk Boyd
17:18.6
WA
Camas
Nov 9
4A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
48.
11
Ryan Boe
17:21.0
PR
WA
Columbia River
Oct 15
Prairie, Hudson's Bay @ Columbia River
49.
11
Sam Garvin
17:21.3
PR
WA
Mountain View (WA)
Oct 12
George Fox XC Classic
50.
10
Steven Wallis
17:23.8
WA
Mark Morris
Nov 2
2A District IV championships 2A
51.
12
Cameron McAnally
17:24.2
PR
WA
Evergreen (Vancouver)
Oct 12
George Fox XC Classic
52.
16
11
Justin Knowles
17:25.5
WA
Skyview
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
53.
11
Vanea McDaniel
17:27.7
WA
Ridgefield
Nov 2
2A District IV championships 2A
54.
10
Aidan Lowman
17:30.3
WA
Kelso
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
55.
10
Logan Klodt
17:31.2
PR
WA
Hockinson
Nov 2
2A District IV championships 2A
12
Galen Bishop
17:31.2
PR
WA
Columbia River
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
57.
16
10
Evan Yackell
17:31.9
WA
Heritage
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
58.
11
Nicolas Velardi
17:33.7
WA
Washougal
Nov 2
2A District IV championships 2A
59.
10
Derek Henderson
17:33.9
WA
Hockinson
Nov 2
2A District IV championships 2A
60.
12
Adam Peterson
17:35.0
PR
WA
Camas
Oct 8
Camas vs Skyview @ Skyview
61.
10
Josh Eddy
17:35.7
WA
Mountain View (WA)
Oct 12
George Fox XC Classic
62.
12
Magnus Wichmann
17:37.9
PR
WA
Kelso
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
63.
12
Kyle Johnson
17:39.0
PR
WA
Battle Ground
Sep 13
53rd Annual Hudson's Bay Run-A-Ree
64.
11
Vitaliy Svirdan
17:39.2
PR
WA
Heritage
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
65.
14
9
Aiden Pullen
17:42.0
WA
Washougal
Oct 12
George Fox XC Classic
66.
16
11
Taryn Sciortino
17:43.0
PR
WA
Evergreen (Vancouver)
Oct 12
George Fox XC Classic
67.
17
12
Dan Poyfair
17:44.3
PR
WA
Skyview
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
68.
12
Jack Klodt
17:44.6
WA
Hockinson
Nov 2
2A District IV championships 2A
69.
17
12
Kienen Wayrynen
17:46.0
PR
WA
Skyview
Sep 13
53rd Annual Hudson's Bay Run-A-Ree
70.
10
Lucas Aguilar
17:46.1
WA
Mountain View (WA)
Oct 12
George Fox XC Classic
71.
12
Brandon Rasmusson
17:48.1
PR
WA
Evergreen (Vancouver)
Oct 12
George Fox XC Classic
72.
11
Joe Taddese
17:48.2
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
73.
11
Tyler McGrath
17:48.9
WA
Evergreen (Vancouver)
Oct 12
George Fox XC Classic
74.
11
Benjamin Zora
17:50.1
WA
Hockinson
Nov 2
2A District IV championships 2A
75.
12
Hunter Schow
17:52.0
PR
WA
Camas
Oct 1
Camas @ Evergreen
76.
12
Tyler Hansen
17:52.5
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
77.
12
Michael Mentler
17:52.9
PR
WA
Woodland
Nov 9
1A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
78.
11
Michael Guenther
17:54.0
PR
WA
Prairie
Oct 15
Prairie, Hudson's Bay @ Columbia River
79.
11
Alex Stelbicki
17:56.0
PR
WA
Columbia River
Sep 24
Fort @ Columbia River
80.
10
Adam Ryan
17:57.0
WA
Camas
Oct 8
Camas vs Skyview @ Skyview
81.
12
Anthony Velardi
17:58.0
PR
WA
Washougal
Oct 12
George Fox XC Classic
82.
10
Alex Magee
18:03.3
WA
Union
Oct 12
George Fox XC Classic
83.
9
Nick Duffy
18:04.0
WA
Camas
Oct 8
Camas vs Skyview @ Skyview
84.
17
12
Grant Lindberg
18:04.3
PR
WA
Skyview
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
85.
10
Collin Manning
18:08.0
WA
Washougal
Nov 2
2A District IV championships 2A
86.
11
Christian Graff
18:08.9
WA
Kelso
Nov 9
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS
87.
11
Kevin Ness
18:09.0
PR
WA
Hudson's Bay
Sep 13
53rd Annual Hudson's Bay Run-A-Ree
88.
11
James Styres
18:11.0
PR
WA
Battle Ground
Oct 5
Harrier Classic
89.
12
Chris Hogan
18:11.3
WA
Prairie
Oct 11
Sandelie Golf Course XC Classic
90.
11
Birkley Ramberg
18:11.4
WA
Mountain View (WA)
Oct 12
George Fox XC Classic
91.
11
Liam Bradley
18:13.0
WA
Camas
Oct 1
Camas @ Evergreen
11
Peter Chapman
18:13.0
PR
WA
Columbia River
Oct 15
Prairie, Hudson's Bay @ Columbia River
93.
12
Cristian Fernadez
18:13.6
PR
WA
Fort Vancouver
Oct 5
Champoeg Invitational
94.
11
Cole Demert
18:13.9
WA
Mountain View (WA)
Sep 21
Fort Steilacoom Invitational
95.
11
Tim Nahring
18:15.7
WA
Woodland
Oct 12
George Fox XC Classic
96.
10
Liam Rybar
18:16.1
WA
Mark Morris
Nov 2
2A District IV championships 2A
97.
11
Alex Langer
18:17.4
PR
WA
Ridgefield
Nov 2
2A District IV championships 2A
98.
10
Luke Belzer
18:18.8
WA
Washougal
Nov 2
2A District IV championships 2A
99.
12
Connor Knaust
18:19.2
PR
WA
Hockinson
Nov 2
2A District IV championships 2A
100.
10
Sam Andersen
18:20.1
WA
Ridgefield
Nov 2
2A District IV championships 2A
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.