Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Tristan Peloquin14:59.4 PR   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
2.11Jack Yearian15:07.0 PR   WA Bellarmine Prep   Sep 27  41st Stanford Cross Country Invitational
3.11Graeme Schroeder15:36.2   WA Tahoma   Nov 8  4A WIAA State Championships
4.11Keegan Fitzpatrick15:41.1   WA Tahoma   Nov 8  4A WIAA State Championships
5.11Ryan Gregory15:41.5   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
6.12Shay Glackin-Coley15:43.6 PR   WA Stadium   Oct 4  Curtis Invite
7.12Kyle Rapacz15:47.7 PR   WA Olympia   Nov 8  4A WIAA State Championships
8.12Ben Gilvar Parke15:50.0   WA Olympia   Sep 27  41st Stanford Cross Country Invitational
9.12Will Sherman15:52.0 PR   WA Bellarmine Prep   Sep 27  41st Stanford Cross Country Invitational
10.10Cameron Wyman15:55.0   WA Bellarmine Prep   Sep 27  41st Stanford Cross Country Invitational
11.12Austin Jex15:56.8 PR   WA Todd Beamer   Oct 25  SPSL Sub District Championships
12.12Michael Hammer15:58.8   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
13.11Tristan Houser16:01.5 PR   WA Tahoma   Sep 27  Nike Pre Nationals
14.11Nick Gennarelli16:02.0 PR   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
15.12Jack Metcalfe16:04.8 PR   WA Bellarmine Prep   Oct 4  Curtis Invite
16.10Jack Shields16:10.8   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
17.11Garrett Dahl16:14.6   WA Thomas Jefferson   Oct 4  Curtis Invite
18.9Nolan Carroll16:14.8   WA Gig Harbor   Nov 8  4A WIAA State Championships
19.12Connor Bates16:16.0 PR   WA Emerald Ridge   Oct 4  Curtis Invite
20.9Dawson Besst16:17.1   WA Tahoma   Nov 8  4A WIAA State Championships
21.12Peter Kesting16:21.8   WA Olympia   Nov 8  4A WIAA State Championships
22.10Max Hilger16:22.0 PR   WA Bellarmine Prep   Nov 1  Westside Classic
23.12Mason Villarma16:22.8 PR   WA South Kitsap   Nov 8  4A WIAA State Championships
24.12Jared McMeen16:22.9 PR   WA Kentwood   Oct 4  Curtis Invite
25.11Anthony Raftis16:26.0   WA Kent Meridian   Oct 4  8th Annual Twilight XC Invitational
26.12Ryan Pitchford16:29.2   WA Kentlake   Nov 8  4A WIAA State Championships
27.10Ben Jacot16:29.6   WA Curtis   Oct 4  Curtis Invite
28.11Austin Regier16:32.7   WA Mt Rainier   Oct 4  Curtis Invite
29.12Charlie Carpenter16:33.2 PR   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
30.10Devon Walters16:33.3   WA Tahoma   Sep 20  Fort Steilacoom Invitational
31.12Jordan Binford16:34.3 PR   WA Puyallup   Nov 8  4A WIAA State Championships
32.12Tyler Humphries16:35.4   WA Rogers (Puyallup)   Oct 4  Curtis Invite
33.11Porter Kreier16:37.3   WA Graham-Kapowsin   Oct 4  Curtis Invite
12Peyton Graham16:37.3 PR   WA Graham-Kapowsin   Nov 1  Westside Classic
35.10Luke Ostrander16:37.6   WA Bellarmine Prep   Oct 4  Curtis Invite
36.11Nathaniel Anderson16:39.8   WA South Kitsap   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
37.11Josiah Williams16:41.0   WA Decatur   Oct 4  8th Annual Twilight XC Invitational
38.12Dylan McConnell16:42.4 PR   WA Puyallup   Nov 1  Westside Classic
39.11Connor Low16:43.3   WA Federal Way   Oct 25  SPSL Sub District Championships
40.10Colton Egberg16:43.9   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
41.11Noah Murry16:44.0   WA Olympia   Sep 27  41st Stanford Cross Country Invitational
42.12David James16:46.8 PR   WA Curtis   Oct 4  Curtis Invite
43.12Brendan Bloom16:46.9 PR   WA Puyallup   Oct 4  Curtis Invite
44.11Kyle McNally16:47.4   WA Emerald Ridge   Oct 4  Curtis Invite
45.12Jacob Rossi16:48.0 PR   WA Olympia   Sep 27  41st Stanford Cross Country Invitational
46.11Jacob Zielke16:48.8   WA Kentridge   Oct 25  SPSL Sub District Championships
47.11Jonathan Forward16:49.2 PR   WA Federal Way   Oct 25  SPSL Sub District Championships
48.10Lance Slichko16:49.3   WA Emerald Ridge   Oct 15  ER, GK @ Curtis
49.11David Jaquish16:50.4   WA Thomas Jefferson   Oct 4  Curtis Invite
50.12Alec DeLucia16:50.5 PR   WA Kentridge   Oct 25  SPSL Sub District Championships
51.11Ben Mitchell16:53.1 PR   WA Kentlake   Nov 1  Westside Classic
52.11Colin Mayes16:55.4   WA Rogers (Puyallup)   Oct 25  SPSL Sub District Championships
53.12Gavin McNabb16:57.1 PR   WA Emerald Ridge   Nov 1  Westside Classic
54.12Dillon May16:57.4 PR   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
55.12James McClintock16:57.7 PR   WA Olympia   Nov 8  4A WIAA State Championships
56.12Beniam Yonas16:59.4 PR   WA Federal Way   Oct 25  SPSL Sub District Championships
57.10Hezekiah Goodwin17:01.0   WA Kentlake   Oct 8  Kentwood @ Kentlake - 2014 PR Challenge
58.10Jesse Goldstone17:03.0   WA Federal Way   Sep 27  Bellevue Invitational
59.11Stephen Baklund17:04.7   WA Mt Rainier   Oct 25  SPSL Sub District Championships
60.12Eldon Sorensen17:05.7 PR   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
61.12Robert Ems17:05.9 PR   WA Bellarmine Prep   Nov 8  4A WIAA State Championships
62.12Nate Senato17:07.1   WA Graham-Kapowsin   Oct 4  Curtis Invite
63.11Ben Riley17:08.9   WA Olympia   Nov 1  Westside Classic
64.9Bo Driskell17:13.6 PR   WA Graham-Kapowsin   Nov 1  Westside Classic
65.12Liam Monaghan17:14.7 PR   WA Puyallup   Nov 1  Westside Classic
66.11Ben Wood17:16.0   WA Mt Rainier   Oct 25  SPSL Sub District Championships
67.9Carter Blunden17:16.3 PR   WA Bellarmine Prep   Oct 4  Curtis Invite
68.11Isaiah Fujii-Bresni...17:17.0 PR   WA Olympia   Oct 8  Oly, Wilson, CK, SK @ Stadium
69.12Morgan Talkington17:18.0   WA Olympia   Sep 2  OHS Time Trial
70.9Erik Harang17:18.5   WA Mt Rainier   Oct 25  SPSL Sub District Championships
71.9Jesse Kaas17:19.0   WA Graham-Kapowsin   Nov 1  Westside Classic
72.12Drew Gilomen17:21.3 PR   WA Kentlake   Oct 25  SPSL Sub District Championships
73.11Bobby Belter17:21.8   WA Kentwood   Oct 4  Curtis Invite
74.11Carter Barnett17:22.4   WA Emerald Ridge   Nov 8  4A WIAA State Championships
75.9Fanuel Weldeselassi...17:23.5   WA Kentridge   Oct 25  SPSL Sub District Championships
76.9Colin Monaghan17:23.7   WA Puyallup   Nov 1  Westside Classic
77.10Matt Nechiporuk17:24.5   WA Kentwood   Oct 4  Curtis Invite
78.12Nathan Kallish17:24.6 PR   WA Kentridge   Oct 4  Curtis Invite
10Cole Mason17:24.6   WA South Kitsap   Nov 1  Westside Classic
80.11Alex Murray17:25.5   WA Thomas Jefferson   Oct 25  SPSL Sub District Championships
81.10Will Minnick17:26.1 PR   WA Thomas Jefferson   Nov 1  Westside Classic
82.11Duncan Fields17:27.1   WA Decatur   Oct 25  SPSL Sub District Championships
83.11Matthew Shafer17:28.6 PR   WA Curtis   Oct 4  Curtis Invite
84.9Parker Stachler17:28.8 PR   WA Stadium   Oct 4  Curtis Invite
85.12Patrick Fairbanks17:30.4 PR   WA Puyallup   Nov 8  4A WIAA State Championships
86.11Riley Riffe17:30.7 PR   WA Curtis   Oct 4  Curtis Invite
87.11Beej Haas17:30.8 PR   WA Bellarmine Prep   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
88.12Parker Mitchell17:31.0 PR   WA Bellarmine Prep   Sep 27  41st Stanford Cross Country Invitational
89.12Sam Grader17:33.2   WA South Kitsap   Sep 27  Nike Pre Nationals
12Tyler Moran17:33.2 PR   WA Federal Way   Oct 25  SPSL Sub District Championships
91.10Levi Hoffman17:33.6   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
92.12Ben Ranft17:33.8   WA Tahoma   Oct 1  Tahoma @ Kentlake
93.10Colton Smith17:34.0   WA Spanaway Lake   Oct 15  Rogers, SL @ Bethel
9Aidan Smith17:34.0   WA Rogers (Puyallup)   Oct 15  Rogers, SL @ Bethel
95.12Troy Gamble17:34.2 PR   WA Kentridge   Nov 1  Westside Classic
96.12Alex Lee17:34.3 PR   WA Curtis   Oct 4  Curtis Invite
11Chase Wilcox17:34.3   WA Emerald Ridge   Nov 1  Westside Classic
12Nick Holly17:34.3 PR   WA Kentlake   Nov 1  Westside Classic
99.10Kaleb Granger17:34.4   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
100.10Anthony Hess17:35.0   WA Spanaway Lake   Oct 15  Rogers, SL @ Bethel

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Brenna Peloquin17:41.1 PR   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
2.10Kayla Contreras18:19.0 PR   WA Tahoma   Nov 8  4A WIAA State Championships
3.12Delaney Tiernan18:22.9 PR   WA Tahoma   Nov 8  4A WIAA State Championships
4.12Laura Staeheli18:50.5   WA Bellarmine Prep   Nov 8  4A WIAA State Championships
5.12Miranda Ross18:52.6   WA Bellarmine Prep   Oct 4  Curtis Invite
6.10Anna Geffen18:57.7 PR   WA Stadium   Oct 4  Curtis Invite
7.12Madison Colley18:58.0 PR   WA Emerald Ridge   Sep 27  Bellevue Invitational
8.9Stella Grimsted18:58.8 PR   WA Olympia   Nov 8  4A WIAA State Championships
9.10Rachel Kastama18:59.9   WA Puyallup   Oct 4  Curtis Invite
10.12Amanda Kiefer19:06.7 PR   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
11.12Ashley Mason19:14.6 PR   WA Todd Beamer   Oct 25  SPSL Sub District Championships
12.12Rachel Arnold19:19.7 PR   WA Federal Way   Nov 8  4A WIAA State Championships
13.11Kailey Dubinsky19:20.5 PR   WA Bellarmine Prep   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
14.12Alicia Hansen19:21.5 PR   WA Bethel   Oct 25  SPSL Sub District Championships
15.12Mary Josten19:27.3 PR   WA Puyallup   Oct 25  SPSL Sub District Championships
16.12Alice Jensen19:27.8 PR   WA Tahoma   Nov 8  4A WIAA State Championships
17.11Tara Hale19:28.3   WA Bellarmine Prep   Nov 8  4A WIAA State Championships
18.11Peyton Shinnick19:30.8   WA Tahoma   Nov 8  4A WIAA State Championships
19.11Maia Halvorson19:33.2 PR   WA Olympia   Nov 8  4A WIAA State Championships
20.11Brenna Carlson19:37.7   WA Olympia   Nov 8  4A WIAA State Championships
21.11Natasha Knipp19:39.3   WA Kentridge   Oct 25  SPSL Sub District Championships
22.10Ariel Wilhite19:43.1 PR   WA Olympia   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
23.10Eva Knowles19:44.7 PR   WA South Kitsap   Nov 8  4A WIAA State Championships
24.10Nicole Soleim19:46.4   WA Kentwood   Nov 8  4A WIAA State Championships
25.10Chloe Reschke19:49.5 PR   WA Emerald Ridge   Oct 25  SPSL Sub District Championships
26.12Katelyn Sherick19:50.1 PR   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
27.9Quinn O'Hanlon19:51.1 PR   WA Stadium   Nov 8  4A WIAA State Championships
28.9Taryn Donohue19:51.3   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
29.11Emily Thomas19:51.8   WA Bellarmine Prep   Nov 8  4A WIAA State Championships
30.10Olivia Baerny19:51.9   WA Kent Meridian   Oct 25  SPSL Sub District Championships
31.12Emma Dalin19:54.0 PR   WA Decatur   Nov 1  Westside Classic
32.9Breann Ewing19:55.7 PR   WA South Kitsap   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
33.10Amanda Rentzell19:57.7 PR   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
34.10Emma McMeen19:58.3 PR   WA Kentwood   Oct 4  Curtis Invite
35.11Hailey Purtzer19:59.5   WA Bellarmine Prep   Oct 4  Curtis Invite
36.9Gabrielle Martin20:00.7 PR   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
37.9Kenzie Richards20:01.0   WA Curtis   Oct 25  SPSL Sub District Championships
38.9Danielle Freshwater...20:02.4   WA Stadium   Nov 1  Westside Classic
39.11Chloe Hobson20:02.7 PR   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
40.10Sofia Ries20:05.0   WA Bellarmine Prep   Sep 27  41st Stanford Cross Country Invitational
41.12Samantha Patterson20:05.5   WA Rogers (Puyallup)   Oct 25  SPSL Sub District Championships
42.9Karli Maenhout20:09.1   WA Bellarmine Prep   Nov 1  Westside Classic
43.11Abigail Oosterhout20:10.5   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
44.11Annaliese Wegner20:17.9   WA Curtis   Nov 1  Westside Classic
45.12Alison Weaver20:18.4   WA Olympia   Nov 8  4A WIAA State Championships
46.10Sarah Kastama20:21.1   WA Puyallup   Nov 1  Westside Classic
47.11Miranda Nelson20:23.1   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
48.11Emma Hatton20:23.5 PR   WA Olympia   Nov 8  4A WIAA State Championships
49.10Rianna Comery20:23.8   WA Bethel   Nov 1  Westside Classic
50.10Brooke Graham20:24.0 PR   WA Graham-Kapowsin   Sep 24  Puyallup, Bethel @ GK
51.10Bryce Hustead20:26.4   WA Bellarmine Prep   Oct 4  Curtis Invite
52.10Keely Gorospe20:30.0   WA Curtis   Sep 24  Curtis @ Rogers
53.9Johanna Steele20:30.3 PR   WA Stadium   Nov 1  Westside Classic
54.9Emily Barrett20:30.8   WA Curtis   Oct 25  SPSL Sub District Championships
55.12Maddy Goodin20:32.0   WA Olympia   Oct 8  Oly, Wilson, CK, SK @ Stadium
56.9Olivia Chong20:36.2   WA Federal Way   Oct 25  SPSL Sub District Championships
57.12Britt McCracken20:37.3 PR   WA Bethel   Oct 25  SPSL Sub District Championships
58.11Mykaela Thomas20:38.0   WA Graham-Kapowsin   Sep 17  Graham Kapowsin @ Spanaway Lake
59.11Ashley Ultsch20:43.9   WA Bellarmine Prep   Oct 11  HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
60.9Autum Franklin20:44.7   WA Bethel   Oct 25  SPSL Sub District Championships
61.12Sydney Balmelli20:47.7 PR   WA Bellarmine Prep   Sep 20  Fort Steilacoom Invitational
62.11McKenzie Meyer20:49.9   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
63.12Natalie Root20:50.1 PR   WA Bellarmine Prep   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
64.11Riley Paul20:50.2   WA Gig Harbor   Nov 8  4A WIAA State Championships
65.12Lauren Harrison20:51.9 PR   WA Gig Harbor   Nov 8  4A WIAA State Championships
66.9Abby Carmel20:53.4 PR   WA Todd Beamer   Nov 1  Westside Classic
67.10McKenna Hooper20:55.9   WA Olympia   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
68.12Skye Chen-Johnson20:56.8 PR   WA Stadium   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
69.11Madison Richmond20:57.9 PR   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
70.10Anna Elewski20:58.3 PR   WA Olympia   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
71.9Charissa Bacon20:58.4 PR   WA Curtis   Nov 1  Westside Classic
72.11Laurel Dillon20:59.8   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
73.11Isabelle Donovan21:02.0   WA South Kitsap   Oct 4  8th Annual Twilight XC Invitational
74.11Paige Wright21:03.6 PR   WA Timberline   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
75.11Lydia Wolfrom21:04.8   WA Thomas Jefferson   Oct 4  Curtis Invite
76.11Gabi Csuha21:06.4   WA Emerald Ridge   Oct 15  ER, GK @ Curtis
77.11Angela Mendoza21:08.7   WA Todd Beamer   Nov 1  Westside Classic
78.10Phoenix Aguilar21:09.6   WA Tahoma   Sep 20  Fort Steilacoom Invitational
79.11Alyssa Odom21:11.4   WA Todd Beamer   Nov 1  Westside Classic
80.9Katarina Zosel21:12.1   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
81.11Hannah Henrikson21:13.6 PR   WA Bellarmine Prep   Oct 4  Curtis Invite
82.10Hailey Hodgson21:14.5   WA Gig Harbor   Sep 20  2014 Sundodger Invitational
83.9Marisa Terry21:14.9 PR   WA Bellarmine Prep   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
84.9Sarah Panzer21:17.2 PR   WA Stadium   Nov 1  Westside Classic
85.11Mekdas Asgehedom21:18.5 PR   WA Thomas Jefferson   Nov 1  Westside Classic
86.11Rebecca Martin21:21.1 PR   WA Puyallup   Oct 25  SPSL Sub District Championships
87.11Kaitlin Radford21:22.1 PR   WA Federal Way   Oct 25  SPSL Sub District Championships
88.12Aminata Dolo21:23.2   WA Federal Way   Sep 27  Bellevue Invitational
89.10Elizabeth Gipson21:25.9 PR   WA Tahoma   Oct 25  SPSL Sub District Championships
90.10Christina Roberts21:26.5   WA Rogers (Puyallup)   Oct 25  SPSL Sub District Championships
91.11Mackenzie Nelson21:27.0   WA Gig Harbor   Oct 22  Narrows League 3A/4A Championships
92.9Breana Burge21:27.2   WA Emerald Ridge   Oct 25  SPSL Sub District Championships
93.9Sierra Strege21:28.5   WA Kentridge   Nov 1  Westside Classic
94.9Amanda Hill21:31.0 PR   WA Graham-Kapowsin   Oct 8  Rogers @ GK
95.9Emma Bates21:31.7   WA Emerald Ridge   Nov 1  Westside Classic
96.12Riley Clark21:32.3 PR   WA Emerald Ridge   Sep 27  Bellevue Invitational
97.10Michelle Dean21:34.7 PR   WA South Kitsap   Nov 1  Westside Classic
98.11Sienna Pavey21:35.0 PR   WA Timberline   Oct 14  Bill Kehoe Invitational
99.10Kylee Young21:38.0   WA Stadium   Nov 8  4A WIAA State Championships
100.12Kaitlyn Ognoskie Bu...21:38.4 PR   WA Federal Way   Oct 25  SPSL Sub District Championships