| | Age | Grade | Athlete | Time | ST | Team | Date | Meet |
| 1. | | 11 | Ben Naeger | 15:25.5 | MO | Ste. Genevieve | Sep 12
| Forest Park Cross Country Festival |
| 2. | | 11 | Carter Brocato | 16:10.9PR | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 3. | | 12 | Jacob Schweiss | 16:14.3 | MO | Festus | Nov 14
| NXN Midwest Regional |
| 4. | | 11 | Nathaniel Ogden | 16:19.0 | MO | Ste. Genevieve | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 5. | | 11 | Rudy McClellan | 16:24.3PR | MO | Notre Dame (Cape Girardeau) | Sep 5
| Brooks Memphis Twilight XC Classic |
| 6. | | 12 | John Murray | 16:28.3PR | MO | Westminster Christian | Nov 7
| Class 3 State Championships |
| 7. | | 9 | Maxwell Mcdaniel | 16:30.3 | MO | Festus | Nov 7
| Class 3 State Championships |
| 8. | | 11 | Schuyler Ogden | 16:31.0 | MO | Ste. Genevieve | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 9. | | 12 | Andrew Murray | 16:36.3 | MO | Westminster Christian | Sep 26
| Frank Horton 27th Invitational |
| 10. | | 11 | Caleb Gaylord | 16:37.1 | MO | Potosi | Sep 12
| Forest Park Cross Country Festival |
| 11. | | 11 | Noah Hunter | 16:38.3 | MO | Festus | Nov 14
| NXN Midwest Regional |
| 12. | | 11 | Drew Faerber | 16:39.0 | MO | Festus | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 13. | | 11 | Brendon Pratt | 16:44.0 | MO | Festus | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 14. | | 11 | Charlie Samarzich | 16:50.0 | MO | Festus | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 15. | | 12 | Hunter Darnell | 16:54.0 | MO | Festus | Sep 12
| Forest Park Cross Country Festival |
| 16. | | 11 | Devon Kerckhoff | 16:59.0 | MO | Sullivan | Sep 30
| St. James Invitational |
| 17. | | 10 | Evan Parres | 17:00.4PR | MO | Westminster Christian | Nov 7
| Class 3 State Championships |
| 18. | | 9 | Camden Sadler | 17:05.0PR | MO | Ste. Genevieve | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 19. | | 12 | Jack Andrews | 17:12.4PR | MO | Westminster Christian | Nov 7
| Class 3 State Championships |
| 20. | | 11 | Jared Mentz | 17:16.0 | MO | Union | Sep 30
| St. James Invitational |
| | | 10 | Max Upchurch | 17:16.0PR | MO | Ste. Genevieve | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 22. | | 9 | Carter Adams | 17:17.0PR | MO | Sullivan | Sep 30
| St. James Invitational |
| 23. | | 10 | Matt Gibbs | 17:20.0PR | MO | Notre Dame (Cape Girardeau) | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 24. | | 11 | Cole Koch | 17:22.0 | MO | Desoto | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 25. | | 12 | Destin Gooch | 17:24.8PR | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 26. | | 11 | Joey Labitska | 17:29.0 | MO | Festus | Sep 26
| Hancock Invitational |
| 27. | | 12 | Daniel Herrera | 17:33.5PR | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 28. | | 12 | Isaac Wright | 17:35.0 | MO | Festus | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 29. | | 12 | McCoy Meshach | 17:36.0PR | MO | Pacific | Nov 7
| Class 3 State Championships |
| 30. | | 11 | Matt Thomas | 17:36.3 | MO | Festus | Nov 14
| NXN Midwest Regional |
| 31. | | 11 | Jeremy Allen | 17:38.0 | MO | Potosi | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 32. | | 11 | Aaron Westhoff | 17:39.0 | MO | St. Francis Borgia | Nov 7
| Class 3 State Championships |
| 33. | | 11 | Alex Gooch | 17:39.2PR | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 34. | 15 | 9 | Benton Keran | 17:41.0 | MO | Notre Dame (Cape Girardeau) | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 35. | 17 | 12 | James Harris | 17:42.0PR | MO | Bayless | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 36. | | 11 | Lucas Steffens | 17:44.0 | MO | Lutheran South | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 37. | 17 | 11 | Cyle Butenhoff | 17:45.6 | MO | St. Clair | Sep 24
| Belle HS Invitational |
| 38. | | 12 | Josh Bohall | 17:47.0PR | MO | Affton | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 39. | | 10 | Brendan Grbcich | 17:47.5PR | MO | Westminster Christian | Sep 26
| Frank Horton 27th Invitational |
| 40. | | 10 | Caleb Jarvis | 17:48.0 | MO | Potosi | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 41. | | 11 | Samuel Blackwell | 17:48.4PR | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 42. | | 12 | Tim Hairer | 17:54.0PR | MO | Affton | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 43. | | 10 | Graham Dunlap | 17:55.3 | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| | | 10 | David Montgomery | 17:55.3 | MO | Westminster Christian | Nov 7
| Class 3 State Championships |
| 45. | | 10 | Alexander Smith | 17:56.5 | MO | Westminster Christian | Nov 7
| Class 3 State Championships |
| 46. | | 10 | Brannon Brocato | 17:56.8 | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 47. | | 11 | Brevon Garner | 17:57.0 | MO | Ste. Genevieve | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 48. | | 12 | Jared Boeving | 17:58.0PR | MO | Desoto | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 49. | | 10 | Saxon Hagemann | 17:58.1 | MO | Pacific | Oct 3
| Capital City Cross Country Challenge |
| 50. | | 12 | Ben Moore | 18:01.6PR | MO | Westminster Christian | Nov 7
| Class 3 State Championships |
| 51. | | 10 | Dakota McKinney | 18:03.5PR | MO | Festus | Sep 26
| Hancock Invitational |
| 52. | | 12 | Devin Cortinas | 18:06.0 | MO | Windsor (Imperial) | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 53. | | 10 | Carter Starnes | 18:07.0 | MO | Lutheran South | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 54. | | 10 | Hunter Hickerson | 18:11.4 | MO | Lutheran South | Sep 26
| Hancock Invitational |
| 55. | 16 | 11 | Anthony Giancola | 18:14.0 | MO | St. Clair | Oct 8
| Orchard Farm Invite |
| 56. | 17 | 11 | McKenzie White | 18:16.9PR | MO | Pacific | Oct 3
| Capital City Cross Country Challenge |
| 57. | | 12 | Justin Wheeler | 18:17.1PR | MO | John F Kennedy | Oct 3
| Parkway West Invitational |
| 58. | | 9 | Jesse Pinkley | 18:18.0PR | MO | Ste. Genevieve | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 59. | | 9 | Darren Reese | 18:20.0 | MO | Potosi | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 60. | 17 | 11 | Corbin White | 18:21.8 | MO | Pacific | Sep 12
| Forest Park Cross Country Festival |
| 61. | | 9 | Gabe Meadors | 18:22.2 | MO | Notre Dame (Cape Girardeau) | Sep 12
| Forest Park Cross Country Festival |
| 62. | 16 | 11 | Riley Girardier | 18:24.0PR | MO | St. Clair | Oct 8
| Orchard Farm Invite |
| 63. | | 11 | Jared Brown | 18:25.1 | MO | Festus | Sep 12
| Forest Park Cross Country Festival |
| 64. | | 11 | Marcus Jessen | 18:26.0 | MO | Salem | Sep 30
| St. James Invitational |
| 65. | | 11 | Braden Shular | 18:26.3 | MO | Festus | Sep 12
| Forest Park Cross Country Festival |
| 66. | | 9 | Tyler Stark | 18:26.5 | MO | St. Clair | Sep 24
| Belle HS Invitational |
| 67. | | 10 | Connor Robinson | 18:26.9 | MO | Pacific | Oct 10
| Potosi Invitational/MAAA Conference |
| 68. | | 11 | Grant Grove | 18:29.9 | MO | Notre Dame (Cape Girardeau) | Sep 12
| Forest Park Cross Country Festival |
| 69. | | 11 | Ty Conley | 18:30.0 | MO | Salem | Sep 30
| St. James Invitational |
| | | 12 | Jason Kohm | 18:30.0 | MO | Lutheran South | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| | | 11 | Evan Landewee | 18:30.0PR | MO | Notre Dame (Cape Girardeau) | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 72. | | 10 | Jacob Giedinghagen | 18:32.2 | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 73. | | 9 | Scott Bonastia | 18:33.1 | MO | St. Francis Borgia | Sep 12
| Forest Park Cross Country Festival |
| 74. | 15 | 9 | Will Green | 18:33.7 | MO | Pacific | Oct 20
| Four Rivers Conference |
| 75. | | 10 | Damean Rittman | 18:34.0PR | MO | Lutheran South | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| | | 9 | Logan Essmyer | 18:34.0PR | MO | Potosi | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 77. | | 11 | Kyle Bennett | 18:34.6 | MO | Festus | Nov 14
| NXN Midwest Regional |
| 78. | | 10 | James Ziesmer | 18:38.8 | MO | Festus | Sep 26
| Hancock Invitational |
| 79. | | 9 | Dylan Conner | 18:45.1PR | MO | John F Kennedy | Oct 3
| Parkway West Invitational |
| 80. | | 10 | Hogan Coad | 18:51.0 | MO | Notre Dame (Cape Girardeau) | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 81. | | 9 | Kory Herget | 18:53.0 | MO | Desoto | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 82. | 17 | 11 | Wyatt Gotway | 18:54.0 | MO | St. Clair | Sep 24
| Belle HS Invitational |
| | | 10 | Ryan Montgomery | 18:54.0PR | MO | North County | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 84. | | 11 | Joey Seib | 18:55.3 | MO | John F Kennedy | Oct 6
| Cuba Invitational |
| 85. | | 11 | Edwin Garcia | 18:58.4 | MO | Festus | Sep 26
| Hancock Invitational |
| 86. | | 9 | Pepper Stark | 19:00.0 | MO | St. Clair | Oct 8
| Orchard Farm Invite |
| 87. | | 10 | Noah Guthrie | 19:00.4 | MO | St. Clair | Sep 24
| Belle HS Invitational |
| 88. | | 10 | Dylan Wilson | 19:02.0 | MO | Potosi | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 89. | | 10 | Matthew Jessen | 19:03.0 | MO | Salem | Oct 8
| Wildcat Invitaional |
| 90. | | 12 | Brandon Rowbottom | 19:03.2PR | MO | Pacific | Oct 20
| Four Rivers Conference |
| 91. | | 10 | Marcus Fudge | 19:04.9PR | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 92. | | 10 | Michael Lahmeyer | 19:05.1 | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 93. | | 12 | Kyle Robinson | 19:06.7PR | MO | Pacific | Sep 26
| Hancock Invitational |
| 94. | | 10 | Bryan Candrl | 19:08.8 | MO | Owensville | Sep 19
| Missouri Southern Stampede |
| 95. | | 10 | Isaiah Minner | 19:09.0 | MO | Affton | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 96. | | 11 | Isaac Altis | 19:09.9 | MO | St. James | Oct 6
| Cuba Invitational |
| 97. | | 11 | Clay Birkmann | 19:10.4PR | MO | Union | Oct 20
| Four Rivers Conference |
| 98. | | 10 | Ryan Meyer | 19:11.9 | MO | Affton | Sep 26
| Hancock Invitational |
| 99. | | 9 | Alex Dow | 19:12.0PR | MO | Notre Dame (Cape Girardeau) | Oct 31
| Class 3, District 1 |
| 100. | | 10 | Cody Conway | 19:15.4 | MO | Pacific | Sep 26
| Hancock Invitational |