Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Austin Byrer15:20.9 PR   ID Lewiston   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
2.12Graf Kirk15:30.0 PR   ID Boise   Oct 1  43rd Stanford Invitational
3.12Coen Haroldsen15:31.7 PR   ID Bonneville (Idaho Falls)   Oct 6  Bob Conley Invitational
4.11Siyad Matan15:34.3 PR   ID Borah   Oct 21  District 3 5A Championships
5.12Landon Chang15:35.0 PR   ID Coeur d'Alene Charter   Oct 1  Inland Empire Challenge
6.12Charles Paul15:35.9 PR   ID Mountain View (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
7.10Nicholas Russell15:38.0   ID Bishop Kelly   Oct 20  4A District III
8.12Sean Harren15:39.4 PR   ID Borah   Oct 6  Bob Conley Invitational
9.12Ryan Barna15:42.3 PR   ID Skyline (ID)   Oct 6  Bob Conley Invitational
10.12Josh Corgatelli15:44.0 PR   ID Moscow   Oct 1  Inland Empire Challenge
11.10Zach Erikson15:44.6   ID Idaho Falls   Oct 6  Bob Conley Invitational
12.11Joey Perez15:48.0 PR   ID Lewiston   Oct 1  Inland Empire Challenge
12Harrison Roberts15:48.0 PR   ID Skyline (ID)   Oct 6  Bob Conley Invitational
14.12Abdi Maqtal15:48.4 PR   ID Borah   Oct 6  Bob Conley Invitational
15.11Finan Lund-Andersen15:50.0 PR   ID Sandpoint   Oct 1  Inland Empire Challenge
16.12Nick Barna15:57.0 PR   ID Skyline (ID)   Oct 6  Bob Conley Invitational
17.12Alex Walde15:58.3 PR   ID Coeur D'Alene   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
18.11Reuben Kosche15:58.9   ID Boise   Oct 1  43rd Stanford Invitational
19.12Jackson Dickison15:59.0 PR   ID Logos   Oct 1  Inland Empire Challenge
20.12Kalen McNatt15:59.7 PR   ID Eagle   Oct 21  District 3 5A Championships
21.12Vincent Groner16:01.0 PR   ID Vallivue   Oct 20  4A District III
22.12Cole Olsen16:04.0 PR   ID Clearwater Valley-Kamiah   Oct 1  Inland Empire Challenge
23.11Cannon Leavitt16:07.1   ID Twin Falls   Oct 6  Bob Conley Invitational
24.12Taylor Phillips16:11.2   ID Rocky Mountain   Oct 21  District 3 5A Championships
25.11Jackson Pratt16:11.3   ID Bear Lake   Oct 6  Bob Conley Invitational
26.12Nolan Mullen-Huber16:12.9 PR   ID Coeur D'Alene   Sep 24  Bellevue Cross Country Invitational
27.11Ries Ruehrwein16:14.5   ID Timberline (Boise)   Sep 17  Fort Steilacoom Invitational
28.10Dallin Hart16:15.5   ID Skyline (ID)   Oct 6  Bob Conley Invitational
29.11Mark Castaneda16:17.2   ID Vallivue   Oct 13  Bugtown 4A/5A Canyon County Championships
30.10Chad Humphreys16:20.1   ID Coeur D'Alene   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
31.11Anthony DeLeon16:22.0   ID Vallivue   Oct 20  4A District III
32.12Evan Thieme16:22.9   ID Rocky Mountain   Sep 10  Roger Curran Invite
33.9Caden Byrer16:23.8   ID Lewiston   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
34.12Mohammad Monsour16:24.0 PR   ID Moscow   Oct 1  Inland Empire Challenge
12Jacob Russell16:24.0 PR   ID Bishop Kelly   Oct 20  4A District III
36.11Henry Raff16:24.6 PR   ID Community School   Oct 19  1A-2A-3A District 4 Championships
9Daniel Dixon16:24.6   ID Greenleaf Friends   Oct 19  1A District Championship
38.11Ben Christensen16:24.9   ID Valley   Oct 19  1A-2A-3A District 4 Championships
39.12Landon Davis16:25.1 PR   ID Timberlake   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
40.10Caleb Stamper16:26.1   ID Timberline (Boise)   Sep 17  Fort Steilacoom Invitational
41.11Brandon Walker16:26.5   ID Mountain View (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
42.11Connor Turpin16:27.0 PR   ID Lewiston   Oct 1  Inland Empire Challenge
43.12Kyler Waddell16:28.0 PR   ID Ridgevue   Oct 20  4A District III
44.12Cooper Haney16:28.1 PR   ID Lakeland   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
45.9Stetson Moss16:28.8   ID Bonneville (Idaho Falls)   Sep 24  Bob Firman Invitational
46.11Matt Stark16:29.5   ID Mountain View (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
47.11Ashton Siwek16:30.5   ID Rocky Mountain   Oct 21  District 3 5A Championships
48.9Logan Forester16:31.4   ID Ridgevue   Oct 13  Bugtown 4A/5A Canyon County Championships
49.12Anthony Ghiorso16:31.6 PR   ID Rocky Mountain   Oct 21  District 3 5A Championships
50.12Drake DenHartog16:32.0 PR   ID Capital   Oct 13  Boise Schools XC - City Meet
51.12Malachi Armstrong16:32.1   ID Pocatello   Oct 6  Bob Conley Invitational
52.11Brennan Anderson16:32.3   ID Sugar-Salem   Sep 24  Bob Firman Invitational
53.9Derek Litzsinger16:32.4   ID Eagle   Oct 21  District 3 5A Championships
54.11McKay Harms16:32.8   ID Skyline (ID)   Oct 20  District V-VI 4A Championships
55.11Robie Swanson16:33.2   ID Timberline (Boise)   Oct 13  Boise Schools XC - City Meet
56.11Sakti Woodbury16:33.7   ID Lewiston   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
57.12Stephen Stutz16:33.9   ID Madison   Oct 29  IHSAA 5A State Championships
58.11Josh Verschoor16:34.0 PR   ID Timberline (Boise)   Sep 17  Fort Steilacoom Invitational
9Carter Gordon16:34.0   ID Lake City   Oct 1  Inland Empire Challenge
60.11Derek Thomas16:34.7 PR   ID Blackfoot   Oct 13  Firth High Cross Country Invite 2016
61.12Parker Johnson16:35.0 PR   ID Highland - P   Oct 13  Pocatello City Meet
12Anthony DeSantis16:35.0 PR   ID Mountain Home   Oct 20  4A District III
63.10Joey Tolman16:35.3   ID Rocky Mountain   Oct 21  District 3 5A Championships
64.11Brenden Kilgore16:36.0   ID Highland - P   Oct 13  Pocatello City Meet
11Matt Ihling16:36.0   ID Capital   Oct 13  Boise Schools XC - City Meet
66.12Jeran Sykes16:36.6 PR   ID Timberline (Boise)   Sep 17  Fort Steilacoom Invitational
67.12Pablo Lopez16:37.5 PR   ID Nampa   Sep 10  Roger Curran Invite
68.12Jacob Shoup16:38.0 PR   ID Coeur d'Alene Charter   Oct 1  Inland Empire Challenge
69.11Jorgen Lowry16:38.8   ID Mountain View (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
70.12Jackson Ricks16:39.0 PR   ID Coeur d'Alene Charter   Oct 1  Inland Empire Challenge
12Riley Simmons16:39.0 PR   ID Soda Springs   Oct 12  Preston Inviational
72.12Josh Fritz16:39.7   ID Boise   Oct 1  43rd Stanford Invitational
10Preston Jones16:39.7   ID Columbia   Oct 21  District 3 5A Championships
74.12Gabe McCombs16:41.3 PR   ID Coeur D'Alene   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
75.11Gabe Smith-Nilsen16:41.7 PR   ID Wood River   Oct 19  4A District IV Championship
76.12Kaleb Fenton16:42.1 PR   ID Preston   Oct 6  Bob Conley Invitational
77.12Brayden Menti16:42.2 PR   ID Timberlake   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
78.10Austin Keetch16:43.0 PR   ID Centennial   Oct 21  District 3 5A Championships
79.11Ian Lavin16:43.3 PR   ID Eagle   Oct 21  District 3 5A Championships
80.11Taylor Hill16:44.6   ID Sugar-Salem   Sep 24  Bob Firman Invitational
81.11Karson Peach16:45.2   ID Coeur D'Alene   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
82.9Russell Richardson16:45.8   ID Kuna   Oct 13  Bugtown 4A/5A Canyon County Championships
83.11Blaine Stuart16:46.0   ID The Ambrose School   Oct 12  Winston Tilzey Invitational
10Cooper Traveller16:46.0 PR   ID Twin Falls   Oct 19  4A District IV Championship
85.10Braidon Stokes16:46.1   ID Snake River   Oct 6  Bob Conley Invitational
86.10Trajan Holtzen16:46.2   ID Canyon Ridge   Sep 24  Bob Firman Invitational
87.11Jacob Despain16:46.3 PR   ID Blackfoot   Oct 13  Firth High Cross Country Invite 2016
88.11Cole Dillon16:47.2   ID Sandpoint   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
89.11Juan Saavedra16:47.3   ID Caldwell   Oct 13  Bugtown 4A/5A Canyon County Championships
90.9Andy Gebhardt16:47.4   ID Salmon   Oct 6  Bob Conley Invitational
91.10Patrick Mugenzi16:47.5 PR   ID Borah   Oct 6  Bob Conley Invitational
11Mulugata Ande16:47.5   ID Canyon Ridge   Oct 19  4A District IV Championship
93.12Hunter Henderson16:48.4 PR   ID West Side   Sep 24  Bob Firman Invitational
94.11Cache Traveller16:49.3   ID Twin Falls   Oct 6  Bob Conley Invitational
95.10Theo Knoll16:49.6   ID Timberline (Boise)   Oct 21  District 3 5A Championships
96.12Cameron Garner16:50.1   ID Sugar-Salem   Sep 24  Bob Firman Invitational
10Ian Lambert16:50.1   ID Borah   Oct 21  District 3 5A Championships
98.12Kimball Allowitz16:50.2 PR   ID Madison   Sep 24  Bob Firman Invitational
99.10Jackson Bunnell16:50.4   ID Kuna   Oct 21  District 3 5A Championships
100.10Kooper Williams16:50.7   ID Sugar-Salem   Sep 24  Bob Firman Invitational

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Eve Jensen17:15.9 PR   ID Boise   Oct 1  43rd Stanford Invitational
2.9Lexy Halladay17:26.0   ID Mountain View (ID)   Nov 12  NXR Northwest
3.12Katherine Ruck17:48.0 PR   ID Moscow   Oct 1  Inland Empire Challenge
4.12Michelle Pratt18:02.3 PR   ID Blackfoot   Oct 13  Firth High Cross Country Invite 2016
5.12Dania Holmberg18:08.2 PR   ID Eagle   Oct 21  District 3 5A Championships
6.12Reagan Badger18:14.5 PR   ID Mountain View (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
7.10Brittney Hansen18:16.9   ID Meridian (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
8.12Mia Klopfenstein18:17.7 PR   ID Meridian (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
9.11Rachel Morrin18:18.9 PR   ID Madison   Sep 24  Bob Firman Invitational
10.9Gemma LaVergne18:27.0 PR   ID Emmett   Oct 12  Winston Tilzey Invitational
11.9Molly Elliott18:32.7   ID Boise   Sep 1  Caldwell Twilight
12.12Billie Hatch18:33.4 PR   ID Preston   Oct 6  Bob Conley Invitational
13.12Haley Schaeffer18:35.3 PR   ID Twin Falls   Oct 19  4A District IV Championship
14.10Adelynn Rosin18:38.8   ID Mountain View (ID)   Oct 6  Bob Conley Invitational
15.11Anna Sanford18:39.0 PR   ID Highland - P   Oct 13  Pocatello City Meet
16.11McKenna Emerson18:40.4   ID Eagle   Oct 21  District 3 5A Championships
17.9Robyn Reeder18:46.2   ID Capital   Oct 21  District 3 5A Championships
18.10Julia LaMar18:54.4   ID Eagle   Oct 21  District 3 5A Championships
19.9Sydney Shanahan18:55.3   ID Post Falls   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
20.12Caitlin Conway18:57.2   ID Coeur D'Alene   Sep 24  Bellevue Cross Country Invitational
10Kaitlyn Blume18:57.2 PR   ID Lewiston   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
22.11Payton Fratusco18:57.9   ID Rocky Mountain   Oct 21  District 3 5A Championships
23.12Virginia Nielsen18:59.0 PR   ID Idaho Falls   Oct 6  Bob Conley Invitational
24.10Maggie Liebich18:59.2   ID Boise   Oct 1  43rd Stanford Invitational
25.11Sara Lemon18:59.4 PR   ID Madison   Oct 6  Bob Conley Invitational
26.10Breanne Herrmann18:59.6 PR   ID Skyline (ID)   Oct 6  Bob Conley Invitational
27.10Camryn Pritchard19:00.3   ID Mountain View (ID)   Oct 6  Bob Conley Invitational
28.11Katherine Kaul19:00.7   ID Sandpoint   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
29.9Kortlyn Lowry19:01.0   ID Mountain View (ID)   Nov 12  NXR Northwest
30.11Makenna Schuler19:02.0   ID Mountain View (ID)   Oct 12  Winston Tilzey Invitational
31.9Brinlee Garling19:05.4   ID Twin Falls   Oct 6  Bob Conley Invitational
32.11Shelby Galinat19:07.6 PR   ID Boise   Oct 1  43rd Stanford Invitational
33.12Kari Taylor19:08.4   ID Capital   Aug 27  The Bandanna Jimmy Driscoll Invitational
34.12Marissa Nelson19:10.0 PR   ID Century   Oct 6  Bob Conley Invitational
35.10Kambria Seymour19:11.9 PR   ID Hillcrest   Oct 6  Bob Conley Invitational
36.12Shaylee Hill19:12.1   ID Sugar-Salem   Oct 6  Bob Conley Invitational
37.12Megan Delorey19:12.6   ID Timberline (Boise)   Oct 21  District 3 5A Championships
38.12Katie Weedn19:12.7   ID Centennial   Oct 6  Bob Conley Invitational
39.12Paytin Drollinger19:13.6   ID Shelley   Oct 29  IHSAA 3A State Championships
40.10Sophie Steckel19:13.7 PR   ID Boise   Oct 1  43rd Stanford Invitational
41.11Presley Roldan19:14.7   ID Timberline (Boise)   Oct 13  Boise Schools XC - City Meet
42.11Hannah Combs19:15.0   ID Columbia   Oct 21  District 3 5A Championships
43.9Josi Kelsey19:16.5   ID Bear Lake   Oct 6  Bob Conley Invitational
44.10Abigail Peightal19:17.4 PR   ID Timberlake   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
45.11Jill Parry19:21.0 PR   ID Highland - P   Oct 13  Pocatello City Meet
46.11Nathalia Campos19:21.3   ID Rocky Mountain   Oct 21  District 3 5A Championships
47.12Brook Chilton19:21.7 PR   ID Century   Oct 6  Bob Conley Invitational
48.11Burkleigh Yost19:22.0 PR   ID Century   Oct 6  Bob Conley Invitational
49.12Faith Dilmore19:22.1 PR   ID Rocky Mountain   Sep 1  Caldwell Twilight
50.12Danielle Van Lith19:25.0 PR   ID Ridgevue   Oct 20  4A District III
51.10Abbey Shirts19:26.0   ID Weiser   Oct 12  Winston Tilzey Invitational
52.11Arianna Ghiorso19:26.2   ID Rocky Mountain   Nov 12  NXR Northwest
53.12Kiana Corpus19:26.3 PR   ID Borah   Oct 21  District 3 5A Championships
54.11Brinn Crandall19:29.5 PR   ID Shelley   Oct 29  IHSAA 3A State Championships
55.11Ida Mae Brooks19:31.0 PR   ID Post Falls   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
56.11Ashley Hutchinson19:31.7 PR   ID Twin Falls   Oct 19  4A District IV Championship
57.11Cheylah Volkers19:32.9 PR   ID Melba   Sep 28  2A WIC Championships
11Ali Shumway19:32.9 PR   ID Preston   Oct 20  District V-VI 4A Championships
59.12Hannah Webster19:33.0 PR   ID Caldwell   Oct 20  4A District III
60.9Macy Olson19:33.2   ID Skyline (ID)   Oct 6  Bob Conley Invitational
61.11Alyse Douglas19:34.1 PR   ID Twin Falls   Oct 6  Bob Conley Invitational
62.9Rebecca Bodine19:35.0   ID Bishop Kelly   Oct 20  4A District III
63.10Maloree Barbera19:38.0   ID Boise   Oct 1  43rd Stanford Invitational
64.10Karlie Callahan19:38.8   ID Shelley   Oct 6  Bob Conley Invitational
65.10Hailey Phillips19:40.3   ID Rigby   Oct 13  Firth High Cross Country Invite 2016
66.11Hannah Davidson19:41.1   ID Sandpoint   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
9Lauren McKinnon19:41.1 PR   ID Capital   Oct 21  District 3 5A Championships
68.11Khadija Osman19:42.1 PR   ID Borah   Oct 21  District 3 5A Championships
69.9Abby Bingham19:42.8 PR   ID Meridian (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
70.11McKenzie Porter19:43.1 PR   ID Mountain View (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
71.10Kate White19:44.6   ID Soda Springs   Oct 6  Bob Conley Invitational
72.11Katie Freeman19:45.0 PR   ID Skyview   Oct 20  4A District III
73.12Rainey Woodward19:45.2   ID Sandpoint   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
11Madison Tanner19:45.2   ID Eagle   Oct 21  District 3 5A Championships
75.9Morgan French19:46.3 PR   ID Borah   Oct 21  District 3 5A Championships
76.9Lyssa Kemble19:46.6 PR   ID Middleton   Oct 13  Bugtown 4A/5A Canyon County Championships
77.9Becca Lau19:47.6 PR   ID Soda Springs   Oct 6  Bob Conley Invitational
78.11Giulia Lancedelli19:48.9 PR   ID Boise   Oct 6  Bob Conley Invitational
79.12Hailey Miller19:49.4   ID Hillcrest   Oct 6  Bob Conley Invitational
80.11Kami Withers19:49.7   ID Twin Falls   Oct 6  Bob Conley Invitational
81.10Brooklyn Shell19:50.0   ID Coeur D'Alene   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
82.11Abby Hurst19:51.1   ID Blackfoot   Oct 13  Firth High Cross Country Invite 2016
83.9Dani Smith19:51.4 PR   ID Soda Springs   Oct 6  Bob Conley Invitational
84.10Breanna Stauter19:52.4   ID Mountain View (ID)   Oct 21  District 3 5A Championships
85.11Kiley Moldenhauer19:53.0   ID Madison   Oct 6  Bob Conley Invitational
86.9Emma Patek19:53.2 PR   ID Boise   Oct 1  43rd Stanford Invitational
87.10Kjnara Swanson19:54.0 PR   ID Mountain Home   Oct 20  4A District III
88.11Jordan Young19:55.0   ID Bonners Ferry   Oct 13  Ben Castro Invitational
89.10Cherish Duncan19:55.9 PR   ID Salmon   Oct 6  Bob Conley Invitational
90.11Lauren Hillam19:56.0 PR   ID Fruitland   Oct 12  Winston Tilzey Invitational
91.11Rylee Brown19:56.6   ID Coeur D'Alene   Sep 17  Coeur d'Alene Invitational
92.11Mary Kate Marshall19:57.1   ID Filer   Oct 6  Bob Conley Invitational
93.10Alexa Anhder19:57.7 PR   ID West Jefferson   Sep 24  Bob Firman Invitational
94.9Brinlee Bryson19:59.1   ID Eagle   Oct 21  District 3 5A Championships
95.11Kathryne McCullough19:59.2   ID Soda Springs   Oct 6  Bob Conley Invitational
96.12Ella Whitfield20:00.9   ID Eagle   Oct 8  Gib Floyd Invite
97.12Madison Kingsbury20:02.2 PR   ID Kuna   Oct 13  Bugtown 4A/5A Canyon County Championships
98.9Abigail Gorton20:02.3   ID Bonners Ferry   Oct 8  William Johnson Sandpoint Invitational
99.9Paige Shumway20:02.7   ID Preston   Oct 20  District V-VI 4A Championships
100.11Mekenna Manzer20:03.0 PR   ID Melba   Oct 19  2A District 3 Championship