Team Results Management

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Noah Affolder14:47.0 PR   PA Carlisle   Sep 24  Carlisle XC Invitational
2.12Kyle Fulk15:01.0 PR   NY Norwood-Norfolk Central   Oct 11  Brushton-Moira Invitational
3.12Christopher Tibbet15:06.4 PR   NY Sachem North   Oct 15  Northeast XC Championships
4.12John Lauer15:10.5 PR   NY Sachem North   Oct 15  Northeast XC Championships
5.11Nathan Lawler15:19.0 PR   NY Pittsford Mendon   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
6.12Paul Dellinger15:22.0 PR   NY Brighton   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
7.12Samuel Morton15:23.5 PR   NY Mamaroneck   Oct 1  Beaver River Invitational
8.12Jack Ryan15:26.1 PR   NY Westhampton Beach   Oct 15  Northeast XC Championships
9.12Ty Brownlow15:27.5 PR   NY Liverpool   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
10.11Robert Becker15:27.8 PR   NY Kingston   Oct 15  Northeast XC Championships
11.12William Young15:28.0 PR   NY Mamaroneck   Oct 1  Beaver River Invitational
12.12Curtis Landry15:29.0 PR   NY Franklin Academy (Malone)   Oct 11  Brushton-Moira Invitational
13.12Chris Tibbets15:30.5 PR   NY Sachem North   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
14.12Noah Carey15:30.6   NY Guilderland   Sep 24  Ocean State Invitational
15.12Stephen Schulz15:32.1 PR   NY Liverpool   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
16.12Jayson Hines15:33.1 PR   NY Kingston   Oct 15  Northeast XC Championships
17.11Tyler Senall15:36.0 PR   NY Penfield Central   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
10Parker Stokes15:36.0 PR   NY Maine Endwell   Oct 1  Maine-Endwell Invitational
19.11Patrick Kain15:37.4 PR   NY St John The Baptist   Oct 15  Northeast XC Championships
20.12Davone Hernandez15:39.1 PR   NY Rome Free Academy   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
21.12Patrick Perry15:39.4 PR   NY Fayetteville-Manlius   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
22.12Ryan Gallagher15:40.7 PR   NY Briarcliff   Nov 12  NYSPHSAA Class C State Championships
23.11Tom Gardiner15:41.9 PR   NY Warwick Valley   Oct 1  Great American Cross Country Festival
24.11Silas Derfel15:42.1 PR   NY Ithaca   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
25.12Doran Connor15:43.0 PR   NY Lockport   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
26.9Behailu Bekele-Arcu...15:43.3 PR   NY Warwick Valley   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
27.11Liam HIggins15:44.0 PR   NY Goshen Central   Oct 15  Northeast XC Championships
28.12Jemar Ortega15:44.7 PR   NY Nyack   Oct 1  Beaver River Invitational
29.12Josh Hickmott15:45.9 PR   NY Liverpool   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
30.11Dom Boccia15:46.0 PR   NY St Peters Boys   Oct 15  Northeast XC Championships
31.12Sean Murray15:46.3 PR   NY John Jay (East Fishkill)   Oct 1  Beaver River Invitational
32.10Noah Tindale15:46.4   NY Guilderland   Sep 24  Ocean State Invitational
33.11Luke Carmosino15:47.5   NY Irvington   Oct 1  Beaver River Invitational
34.12Graham Rainsby15:48.9 PR   NY Packer Collegiate Institute   Oct 15  Northeast XC Championships
12Ryan Corbett15:48.9 PR   NY East Port-South Manor   Oct 15  Northeast XC Championships
36.12Scottie Mitchell15:50.7 PR   NY Irvington   Oct 1  Beaver River Invitational
37.12Michael Grabowski15:51.0 PR   NY Smithtown XC (EHS & WHS)   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
38.12Brandon Guerrera15:51.8 PR   NY Sachem East   Oct 15  Northeast XC Championships
39.11Ryan Tierney15:52.7 PR   NY St Peters Boys   Oct 15  Northeast XC Championships
40.11Payton Gleason15:53.0 PR   NY Churchville-Chili   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
41.12Dominic Morganti15:53.2 PR   NY Christian Brothers - Syracuse   Nov 12  NYSPHSAA Class C State Championships
42.12Declan Hines15:54.4 PR   NY Saratoga Springs   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
43.9Kal Lewis15:54.9 PR   NY Shelter Island   Oct 15  Northeast XC Championships
44.10Ryan Guerci15:55.0 PR   NY Nanuet   Oct 1  Beaver River Invitational
12Darren Ricalton15:55.0 PR   NY Canton Central (HC Williams)   Oct 11  Brushton-Moira Invitational
46.12Jacob Scheg15:56.0 PR   NY Hilton Central   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
47.12Ethan Carey15:56.5 PR   NY Queensbury   Sep 17  Queensbury Invitational
48.11Matthew Fusco15:56.9 PR   NY Somers   Sep 24  McDaniel-Baxter Invitational
11Aidan Caggiano15:56.9 PR   NY Manhasset   Oct 15  Northeast XC Championships
50.12Chris Nowak15:57.3 PR   NY Sweet Home   Oct 29  ECIC Championships
51.12Eric Cunha15:58.0 PR   NY Riverhead   Oct 15  Northeast XC Championships
52.12Jack McGlinchey15:58.4 PR   NY Sachem North   Oct 15  Northeast XC Championships
53.10Shea Weilbaker15:59.3 PR   NY Saratoga Springs   Sep 17  Queensbury Invitational
54.12Jonah Simpson16:00.0 PR   NY Brighton   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
55.12Patrick Hazlitt16:00.2 PR   NY Watkins Glen   Nov 12  NYSPHSAA Class C State Championships
56.11Carlos Santos16:00.3 PR   NY Patchogue-Medford   Oct 15  Northeast XC Championships
57.12Joe Morrison16:00.7 PR   NY Arlington   Oct 8  Saugerties Invitational
58.11Chris Hughes16:00.8 PR   NY Glens Falls   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
59.12Matt Goyden16:01.2 PR   NY Maine Endwell   Oct 29  STAC Championship
60.11Ian Russ16:01.9 PR   NY East Aurora   Sep 24  McDaniel-Baxter Invitational
61.12Joey Doerr16:02.0 PR   NY Mcquaid Jesuit   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
11Dylan Canarelli16:02.0 PR   NY Sauquoit Valley Central   Oct 29  Harvest Classic Invitational
63.10Josh Farmer16:02.5 PR   NY New Hartford   Sep 17  New Hartford Invitational
64.12Patrick Dye16:02.7 PR   NY Jamesville De Witt   Sep 17  East Syracuse Minoa Invitational
65.10Grey Conover16:03.0 PR   NY Clarence   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
66.11Gustavo Morastitla16:03.9 PR   NY Southampton   Oct 15  Northeast XC Championships
67.11Aidan Healy16:04.7 PR   NY St John The Baptist   Oct 15  Northeast XC Championships
12David Leff16:04.7 PR   NY West Genesee   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
69.11Jack Hobson16:04.8 PR   NY Red Hook Central   Oct 8  Saugerties Invitational
70.12Joe Walters16:05.1 PR   NY Fayetteville-Manlius   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
71.12Jake Avery16:05.8   NY Ithaca   Oct 29  STAC Championship
72.12Jon Miller16:06.0 PR   NY Oneonta   Oct 1  Maine-Endwell Invitational
73.11Matt Jacob16:06.1 PR   NY New Rochelle   Oct 15  Northeast XC Championships
74.12Nick Martello16:06.3 PR   NY St Peters Boys   Oct 15  Northeast XC Championships
75.11Donovan Tucker16:06.9 PR   NY Niskayuna   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
76.10Ray Sambrotto16:07.3 PR   NY West Seneca East   Oct 29  ECIC Championships
77.12Dan Lindstrom16:07.6 PR   NY Warwick Valley   Oct 1  Great American Cross Country Festival
78.11Gregory Fusco16:08.6 PR   NY Somers   Sep 17  Dan Purdy Invitational
79.11Caleb Moore16:09.0   NY Seton Catholic Central (7)   Sep 17  Section 7 Cross Country Invitational
80.11Ryan Watson16:09.5 PR   NY Manhasset   Oct 15  Northeast XC Championships
81.11Jamie Granata16:10.3 PR   NY Minisink Valley   Sep 10  Warwick Wave Mania
82.10Blaine Doyle16:10.5 PR   NY Cornwall Central   Sep 3  Washingtonville Invitational
83.11Majd Rouhana16:10.9   NY Fairport   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
84.12Brad Farnham16:11.0 PR   NY Penfield Central   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
85.12Peter Zimbalist16:11.4 PR   NY Syosset   Oct 29  Section 8 Conference Championships
86.12Colin Beasor16:11.6   NY Greenwich Central   Oct 25  Section 2 Wasaren League Championships
12Evan Brennan16:11.6 PR   NY Burnt Hills-Ballston Lake   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
88.12Patrick Murray16:11.7 PR   NY East Aurora   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
89.10Matthew Payamps16:12.7 PR   NY St Anthony's   Sep 24  Ocean State Invitational
90.12Neil Kolhatkar16:12.8   NY Ithaca   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
91.12Liam Lyle16:13.0 PR   NY Honeoye Falls-Lima Central   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
92.12Brendan Murphy16:13.6 PR   NY Miller Place   Oct 15  Northeast XC Championships
93.11Matt Politis16:13.7 PR   NY Pearl River   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
94.11John Cyprus16:14.5 PR   NY Manhasset   Oct 15  Northeast XC Championships
95.11Josh Glaub16:15.3 PR   NY West Seneca East   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
96.12Blough Daryl16:15.8 PR   NY Mount Academy   Sep 17  Queensbury Invitational
12Timothy Euler16:15.8 PR   NY East Meadow   Oct 29  Section 8 Conference Championships
98.11Michael Peppy16:16.5 PR   NY Maple Grove   Nov 4  Section 6 Championships
99.12Brendan Foley16:16.8 PR   NY Arlington   Oct 8  Saugerties Invitational
100.12Tom Quinn16:16.9 PR   NY Washingtonville   Sep 3  Washingtonville Invitational

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Katherine Lee16:45.5 PR   NY Shoreham-Wading River   Oct 15  Northeast XC Championships
2.10Kelsey Chmiel17:17.5   NY Saratoga Springs   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
3.9Katelyn Tuohy17:36.7 PR   NY North Rockland   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
4.12Julia Zachgo17:44.0   NY Shenendehowa Central   Oct 1  Paul Short XC Run
5.9Claire Walters17:45.8   NY Fayetteville-Manlius   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
6.11Caroline Timm17:47.6 PR   NY Our Lady Of Lourdes   Oct 1  Beaver River Invitational
7.11Hannah Reale17:52.0 PR   NY Shenendehowa Central   Oct 1  Paul Short XC Run
8.12Alexandra Hays17:53.6 PR   NY Shoreham-Wading River   Oct 15  Northeast XC Championships
9.9Phoebe White17:57.4 PR   NY Fayetteville-Manlius   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
10.12Olivia Elston17:57.9 PR   NY Goshen Central   Oct 15  Northeast XC Championships
11.11Grace Bessette18:04.0 PR   NY Canton Central (HC Williams)   Oct 11  Brushton-Moira Invitational
12Emily Pomainville18:04.0 PR   NY Franklin Academy (Malone)   Oct 11  Brushton-Moira Invitational
13.10Sydney Levison18:08.0 PR   NY Norwood-Norfolk Central   Oct 11  Brushton-Moira Invitational
14.12Bridget Kanaley18:08.5 PR   NY Bay Shore   Oct 15  Northeast XC Championships
12Sammy Watson18:08.5   NY Rush Henrietta Senior   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
16.11Sophie Ryan18:14.7   NY Fayetteville-Manlius   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
9Haleigh Morales18:14.7 PR   NY North Rockland   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
18.12Amanda Vestri18:15.0 PR   NY Webster Thomas   Sep 24  McDaniel-Baxter Invitational
19.10Kathryn Tenney18:16.6 PR   NY Colonie Central   Oct 15  Northeast XC Championships
20.12Taylor McClay18:18.1   NY East Port-South Manor   Oct 15  Northeast XC Championships
21.9Jenna Schulz18:19.2 PR   NY Liverpool   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
22.11Palmer Madsen18:19.5   NY Fayetteville-Manlius   Nov 26  NXR NY/NE Regional Championships
23.12Anna Kostarellis18:20.6   NY Churchville-Chili   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
24.12Maria Smtih18:21.3 PR   NY Shoreham-Wading River   Oct 15  Northeast XC Championships
25.10Mary Borkoski18:22.0   NY Pearl River   Sep 24  Six Flags Wild Safari
26.12Jennie Prial18:22.4 PR   NY Warwick Valley   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
27.12Alex Harris18:24.6   NY North Rockland   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
28.12Hannah Mellino18:25.8 PR   NY Cornwall Central   Sep 3  Washingtonville Invitational
29.11Hayleigh Palotti18:29.4 PR   NY Livonia Central   Nov 12  NYSPHSAA Class C State Championships
30.12Brianna O'Brien18:30.8 PR   NY Wheatley   Oct 29  Section 8 Conference Championships
31.12Olivia Lomascolo18:31.0 PR   NY Shenendehowa Central   Oct 1  Paul Short XC Run
32.12Kelly Iocca18:33.5 PR   NY Connetquot   Oct 15  Northeast XC Championships
11Rebecca Walters18:33.5 PR   NY Fayetteville-Manlius   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
34.10Sarah Flynn18:34.0   NY The Ursuline   Sep 24  Six Flags Wild Safari
7Elizabeth Lucason18:34.0 PR   NY Camden Central   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
36.10Alison Otis18:36.0 PR   NY Maine Endwell   Oct 1  Maine-Endwell Invitational
12Eva Scott18:36.0   NY Burnt Hills-Ballston Lake   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
38.9Brynne Wright18:36.5 PR   NY Greenwich Central   Oct 25  Section 2 Wasaren League Championships
39.11Madeleine Shellard18:38.4 PR   NY Irondequoit (West)   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
40.12Monica Strain18:39.0   NY Maple Hill   Oct 5  Patroon Conference Super Dual
41.11Abigail Spiers18:39.6   NY Niskayuna   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
42.12Melanie Pfennig18:41.4 PR   NY Mattituck   Oct 15  Northeast XC Championships
43.12Payton Capes18:41.7 PR   NY Shoreham-Wading River   Oct 15  Northeast XC Championships
44.12Katelyn Huggard18:43.1 PR   NY Pawling   Oct 1  Beaver River Invitational
45.9Sophia Muccini18:43.2 PR   NY Benjamin Cardozo   Oct 15  Northeast XC Championships
12Kamryn McIntosh18:43.2 PR   NY Suffern   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
47.12Amanda Chambers18:43.7 PR   NY Colonie Central   Oct 15  Northeast XC Championships
48.12Hannah Butler18:44.0 PR   NY Jamesville De Witt   Sep 24  McDaniel-Baxter Invitational
12Ruth Segall18:44.0 PR   NY Ardsley Union Free Dist   Sep 24  Six Flags Wild Safari
50.11Noreen Guilfoyle18:46.9 PR   NY Mount Sinai   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
51.10Jessica Pidgeon18:47.6 PR   NY Monroe-Woodbury   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
52.10Natalie Weiner18:48.7 PR   NY Rye   Oct 1  Beaver River Invitational
53.11Maddy Hobika18:50.0 PR   NY Sutherland   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
54.12Reilly Madsen18:50.5 PR   NY Fayetteville-Manlius   Dec 3  NXN Nike Cross Nationals
55.12Regina Rosati18:50.6 PR   NY South Glens Falls Central   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
56.11Marilyn O'Brien18:51.2 PR   NY Colonie Central   Oct 15  Northeast XC Championships
57.12Jackie Corbett18:51.7 PR   NY Pine Bush Central Dist   Oct 8  Saugerties Invitational
11Tara Hauff18:51.7 PR   NY West Babylon   Oct 15  Northeast XC Championships
59.11Peyton Engborg18:52.0   NY Saratoga Springs   Sep 24  Wingfoot XC Classic
60.12Claire Ashton18:52.1 PR   NY Webster Thomas   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
61.12MaryKate Drennan18:52.4 PR   NY Mckee Voc & Tech   Oct 15  Northeast XC Championships
10Cassandra Shore18:52.4 PR   NY East Port-South Manor   Oct 15  Northeast XC Championships
63.10Rory Graham18:53.0 PR   NY Burnt Hills-Ballston Lake   Sep 24  Manchester Invitational
64.10Eva Borton18:53.1 PR   NY Clinton Central   Sep 17  New Hartford Invitational
65.10Erin Eivers18:53.3 PR   NY Harborfields   Oct 15  Northeast XC Championships
66.8Angeline Caamano18:53.6 PR   NY Manhasset   Oct 15  Northeast XC Championships
67.12Meredith Morse18:54.0 PR   NY Sutherland   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
68.9Sarah Trainer18:54.6 PR   NY Franklin D. Roosevelt   Sep 10  Warwick Wave Mania
11Molly McLaughlin18:54.6 PR   NY East Aurora   Nov 4  Section 6 Championships
70.11Haley Arguien18:55.0   NY Churchville-Chili   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
71.12Annie Kurdziel18:55.1 PR   NY Monroe-Woodbury   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
72.11Rachel Ruggiero18:56.0 PR   NY Sachem East   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
73.11Samantha Law18:56.6 PR   NY Great Neck North   Oct 29  Section 8 Conference Championships
74.12Emma Novak18:57.3 PR   NY Clinton Central   Sep 17  New Hartford Invitational
12Morgan Serkes18:57.3 PR   NY Goshen Central   Oct 15  Northeast XC Championships
76.10Gabrielle Schneider18:57.8 PR   NY Smithtown XC (EHS & WHS)   Sep 24  McDaniel-Baxter Invitational
77.12Kaylah Quarshie18:57.9   NY Port Jervis   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
78.9Emily Bini18:58.1   NY Guilderland   Sep 24  Ocean State Invitational
79.12Kaylee Stone18:58.3 PR   NY Windsor   Oct 29  STAC Championship
80.11Charlotte Hartman18:59.0   NY Shenendehowa Central   Oct 1  Paul Short XC Run
81.12Carissa Ditullio19:00.0 PR   NY Lockport   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
82.9Sophia Bisognano19:00.9 PR   NY Colonie Central   Oct 15  Northeast XC Championships
10Ciara Knott19:00.9   NY Saratoga Springs   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
84.12Katrina Patterson19:01.0   NY Clarence   Sep 17  Wayne Eagle Invitational
85.11Lindsey Gallagher19:01.2 PR   NY Shelter Island   Oct 15  Northeast XC Championships
86.12Danielle Orie19:01.5 PR    UNA-Orie   Nov 26  NXR NY/NE Regional Championships
87.11Emily Atamanchuk19:01.7 PR   NY Queensbury   Sep 17  Queensbury Invitational
88.11Eliana Safer19:02.0 PR   NY Mamaroneck   Oct 1  Beaver River Invitational
89.10Olivia Fanshawe19:02.2   NY Guilderland   Sep 24  Ocean State Invitational
90.11Bridget Higgins19:02.6 PR   NY Warwick Valley   Oct 1  Great American Cross Country Festival
91.11Reilly Siebert19:02.7   NY Syosset   Oct 29  Section 8 Conference Championships
92.12Maria Kogan19:03.0 PR   NY Paul D Schreiber   Sep 24  McDaniel-Baxter Invitational
11Keellyn Cummings19:03.0 PR   NY Saratoga Springs   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
94.10Justus Holden-Betts19:03.3 PR   NY Baldwinsville Central   Nov 12  NYSPHSAA Class A State Championships
95.12Maria Smith19:04.3 PR   NY Shoreham-Wading River   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
96.9Emma Cronin19:04.4 PR   NY Greenwich Central   Sep 24  Ocean State Invitational
97.11Abby Gostomski19:04.6 PR   NY Cattaraugus-Little Valley Center   Nov 4  Section 6 Championships
98.9Sarah Connelly19:04.7 PR   NY Mount Sinai   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships
99.12Mia Michaelides19:04.9 PR   NY Red Hook Central   Oct 1  Beaver River Invitational
100.10Rebekah Preisser19:05.0   NY Sutherland   Nov 12  NYSPHSAA Class B State Championships