in partnership with
A
3 Miles
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
14
9
Behailu Bekele-Arcu...
15:36.4
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
2.
16
11
Robert Becker
15:52.5
NY
Kingston
Nov 4
Section 9 Championships
3.
11
Tom Gardiner
15:55.5
PR
NY
Warwick Valley
Nov 4
Section 9 Championships
4.
12
Tom Quinn
15:56.0
PR
NY
Washingtonville
Nov 4
Section 9 Championships
5.
17
12
Jayson Hines
15:56.2
NY
Kingston
Oct 28
OCIAA Championships
6.
11
Jamie Granata
15:57.2
PR
NY
Minisink Valley
Nov 4
Section 9 Championships
7.
16
11
Scott Wortmann
16:00.1
PR
NY
Minisink Valley
Nov 4
Section 9 Championships
8.
12
Brian Miranda-Gonza...
16:04.7
PR
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
9.
15
10
Jaelin Edwards
16:08.4
PR
NY
Pine Bush
Nov 4
Section 9 Championships
10.
18
12
Dan Lindstrom
16:09.4
PR
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
11.
11
Michael Hannon
16:18.8
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
12.
17
12
Paul Catalano
16:22.2
PR
NY
Washingtonville
Nov 4
Section 9 Championships
13.
12
Thomas Nafash
16:24.2
NY
Warwick Valley
Nov 4
Section 9 Championships
14.
12
John Farrell
16:24.9
PR
NY
Franklin D. Roosevelt (NY)
Nov 4
Section 9 Championships
15.
16
10
Aiden Berlinski
16:32.2
NY
Minisink Valley
Nov 4
Section 9 Championships
16.
10
Thomas Garrison
16:34.0
NY
Washingtonville
Sep 17
Suffern Invitational
17.
12
Tim Lorenzen
16:40.4
PR
NY
Pine Bush
Sep 17
Suffern Invitational
18.
11
Liam Farrell
16:40.7
NY
Franklin D. Roosevelt (NY)
Nov 4
Section 9 Championships
19.
11
Trevor Ladue
16:41.2
PR
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
20.
11
Wyatt Matyas
16:43.1
NY
Franklin D. Roosevelt (NY)
Sep 17
Suffern Invitational
21.
12
Jude Habert
16:43.6
PR
NY
Minisink Valley
Nov 4
Section 9 Championships
22.
11
Kevin Paik
16:44.3
PR
NY
Monroe-Woodbury
Nov 4
Section 9 Championships
23.
14
9
Andrew Yi
16:46.2
NY
Monroe-Woodbury
Nov 4
Section 9 Championships
24.
9
Skylar Brodsky
16:46.5
PR
NY
Monroe-Woodbury
Nov 4
Section 9 Championships
25.
12
Jason Nafash
16:48.8
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
26.
17
12
Sean Quinn
16:50.9
PR
NY
Warwick Valley
Nov 4
Section 9 Championships
27.
10
Anthony Sava
16:55.0
PR
NY
Franklin D. Roosevelt (NY)
Nov 4
Section 9 Championships
28.
10
David Romano
16:55.7
PR
NY
Valley Central
Nov 4
Section 9 Championships
29.
15
10
Liam Gildea
16:57.4
NY
Washingtonville
Nov 4
Section 9 Championships
30.
10
Tito Maresca
17:01.3
NY
Franklin D. Roosevelt (NY)
Nov 4
Section 9 Championships
31.
10
Logan Montilla
17:03.6
NY
Middletown (NY)
Oct 28
OCIAA Championships
32.
12
Aiden Lancer
17:03.7
NY
Kingston
Nov 4
Section 9 Championships
33.
12
Matt Barbookles
17:05.2
PR
NY
Washingtonville
Nov 4
Section 9 Championships
34.
12
Rory Grady
17:08.0
PR
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
35.
9
Shane Marchese
17:18.1
NY
Washingtonville
Oct 28
OCIAA Championships
36.
12
Dan Rechtorovic
17:18.4
PR
NY
Valley Central
Nov 4
Section 9 Championships
37.
11
Abraham Merino
17:18.9
NY
Middletown (NY)
Sep 17
Suffern Invitational
38.
10
Matthew O'Brien
17:19.7
PR
NY
Valley Central
Nov 4
Section 9 Championships
39.
11
Kevin Cox
17:19.9
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
40.
12
James Pineda
17:20.5
NY
Franklin D. Roosevelt (NY)
Sep 17
Suffern Invitational
41.
10
Jeremy Plattstrack
17:23.4
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
42.
11
James Byrne
17:25.1
PR
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
43.
15
10
Dominic Longhitano
17:25.6
PR
NY
Monroe-Woodbury
Sep 17
Suffern Invitational
44.
9
Matt Cupertino
17:26.5
NY
Washingtonville
Sep 17
Suffern Invitational
45.
11
Weston Farrell
17:28.4
PR
NY
Valley Central
Oct 28
OCIAA Championships
46.
12
Thomas Lawless
17:34.0
PR
NY
Washingtonville
Oct 28
OCIAA Championships
47.
12
Michael Marcotte
17:34.9
PR
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
48.
10
Jesse Barringer
17:35.0
NY
Washingtonville
Oct 28
OCIAA Championships
49.
12
Andrew Bowman
17:35.6
PR
NY
Monroe-Woodbury
Sep 17
Suffern Invitational
50.
9
Binyam Addington
17:36.9
NY
Valley Central
Oct 28
OCIAA Championships
51.
12
Bryan Nienstadt
17:39.2
NY
Washingtonville
Oct 28
OCIAA Championships
52.
12
Gino Giacoio
17:39.7
PR
NY
Washingtonville
Sep 17
Suffern Invitational
53.
10
Robert Lopatowski
17:41.3
PR
NY
Valley Central
Nov 4
Section 9 Championships
54.
11
Gabe Wersebe
17:42.4
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
55.
13
8
Keith Allen
17:45.3
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
56.
9
Aidan Gentile
17:46.1
NY
Pine Bush
Nov 4
Section 9 Championships
57.
10
Dakoda Young
17:49.2
NY
Middletown (NY)
Sep 17
Suffern Invitational
58.
9
Lorenzo Castro
17:49.3
NY
Washingtonville
Oct 28
OCIAA Championships
59.
12
Matt Guattery
17:49.5
NY
Middletown (NY)
Sep 17
Suffern Invitational
60.
12
Dan Guddemi
17:49.9
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
61.
12
Cameron Whitton
17:51.0
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
62.
11
Alec Warnock
17:51.4
NY
Warwick Valley
Sep 17
Suffern Invitational
63.
11
Ben Hopkins
17:51.9
NY
Minisink Valley
Nov 4
Section 9 Championships
64.
9
Brandon Lopez
17:52.7
NY
Pine Bush
Oct 28
OCIAA Championships
65.
11
John Workman
17:53.1
NY
Newburgh Free
Oct 28
OCIAA Championships
66.
12
Joey Colaizzo
17:54.7
PR
NY
Franklin D. Roosevelt (NY)
Sep 17
Suffern Invitational
67.
9
William Fuchs
17:55.2
PR
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
68.
10
Ian Kidney
18:00.3
PR
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
69.
9
Bradley Hack
18:02.3
PR
NY
Kingston
Oct 28
OCIAA Championships
70.
12
Oscar Ponce
18:03.1
NY
Middletown (NY)
Nov 4
Section 9 Championships
71.
10
Kajetan Leitner
18:04.2
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
72.
9
John Agular
18:05.8
PR
NY
Pine Bush
Oct 28
OCIAA Championships
73.
12
Johnny Loughlin
18:06.7
NY
Kingston
Nov 4
Section 9 Championships
74.
11
Bailey Ryan
18:07.1
NY
Kingston
Oct 28
OCIAA Championships
75.
10
Ryan Grasso
18:10.5
PR
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
76.
11
Justin Lang
18:11.0
PR
NY
Franklin D. Roosevelt (NY)
Nov 4
Section 9 Championships
77.
10
Kiyan Hocek
18:13.5
NY
Pine Bush
Nov 4
Section 9 Championships
78.
11
Andrew Sussmann
18:17.4
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
79.
11
Eddy Zajac
18:17.9
PR
NY
Kingston
Oct 28
OCIAA Championships
80.
10
Alex Loeb
18:18.6
NY
Middletown (NY)
Oct 28
OCIAA Championships
81.
10
James Schramm
18:18.7
PR
NY
Valley Central
Nov 4
Section 9 Championships
82.
12
William Piersa
18:18.9
PR
NY
Newburgh Free
Sep 17
Suffern Invitational
83.
10
Nick Bonanno
18:19.8
PR
NY
Valley Central
Nov 4
Section 9 Championships
84.
9
Michael Brockway
18:20.1
NY
Washingtonville
Oct 28
OCIAA Championships
85.
9
Jonathan Doehki
18:20.9
PR
NY
Washingtonville
Oct 28
OCIAA Championships
12
Arthur Scrima
18:20.9
NY
Minisink Valley
Nov 4
Section 9 Championships
87.
12
Andriy Prokopiv
18:21.2
PR
NY
Monroe-Woodbury
Sep 17
Suffern Invitational
88.
11
Matthew Warren
18:21.8
PR
NY
Washingtonville
Sep 17
Suffern Invitational
89.
9
Leon Campbell
18:22.5
NY
Middletown (NY)
Oct 28
OCIAA Championships
90.
12
Dylan Caruso
18:25.0
PR
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
91.
12
Peter Estep
18:25.9
PR
NY
Minisink Valley
Oct 28
OCIAA Championships
92.
10
Justin Madsen
18:26.1
PR
NY
Warwick Valley
Sep 17
Suffern Invitational
93.
9
Cameron Fairley
18:27.2
NY
Kingston
Oct 28
OCIAA Championships
94.
8
Joe Downs
18:28.0
NY
Middletown (NY)
Oct 28
OCIAA Championships
95.
12
Kyle Mora
18:29.2
PR
NY
Pine Bush
Oct 28
OCIAA Championships
96.
11
Nicholas McEntyre
18:32.0
PR
NY
Monroe-Woodbury
Oct 28
OCIAA Championships
97.
10
Stephen Thompson
18:34.6
PR
NY
Pine Bush
Oct 28
OCIAA Championships
98.
9
William Corcoran
18:35.7
NY
Newburgh Free
Oct 28
OCIAA Championships
99.
11
Giovanni Melchionne
18:35.9
PR
NY
Kingston
Oct 28
OCIAA Championships
100.
10
Jeff Varela-Cordero
18:36.3
NY
Warwick Valley
Oct 28
OCIAA Championships
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.