in partnership with
Central Oregon
3,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
8
Jakob Knox
10:11.1
PR
OR
High Desert
Sep 22
Pilot Butte Challenge
2.
8
Joseph Sortor
10:11.9
PR
OR
Pacific Crest
Sep 22
Pilot Butte Challenge
3.
8
Sam Timms
10:16.2
PR
OR
Central Oregon Running Klub (CORK)
Sep 24
Nike Portland XC
4.
14
8
Ethan Hosang
10:16.7
OR
Sisters
Oct 18
CO Middle School District Meet
5.
13
8
Jack Strang
10:18.2
PR
OR
Central Oregon Running Klub (CORK)
Sep 24
Nike Portland XC
6.
8
Will Thorsett
10:50.2
PR
OR
Sisters
Oct 18
CO Middle School District Meet
7.
8
John Peckham
10:50.4
PR
OR
Sisters
Oct 18
CO Middle School District Meet
8.
8
Evan Bleyer
10:51.0
PR
OR
Sky View
Sep 22
Pilot Butte Challenge
9.
8
Sam Hatfield
10:51.3
PR
OR
Pacific Crest
Sep 22
Pilot Butte Challenge
10.
8
Fisher Bien
10:52.9
PR
OR
Pacific Crest
Sep 22
Pilot Butte Challenge
11.
8
Brady Pfeiffer
10:54.9
PR
OR
Pacific Crest
Sep 22
Pilot Butte Challenge
12.
7
Samuel Riley
10:55.8
OR
Pacific Crest
Sep 22
Pilot Butte Challenge
13.
8
Ethan Brocker
10:58.1
PR
OR
Pacific Crest
Sep 22
Pilot Butte Challenge
14.
13
7
Chase Schermer
11:03.9
OR
Pilot Butte
Oct 18
CO Middle School District Meet
15.
8
Alec Carne
11:08.1
OR
Crook County
Oct 18
CO Middle School District Meet
16.
12
6
Elijah Pyle
11:09.0
OR
Central Oregon Running Klub (CORK)
Nov 19
USATF Region 13 Junior Olympic Championships
17.
8
Lyle Jackson
11:11.8
PR
OR
Three Rivers
Oct 18
CO Middle School District Meet
18.
12
7
Cole Shockey
11:12.2
OR
Sky View
Oct 18
CO Middle School District Meet
19.
7
Jack Creech
11:12.7
OR
Cascade (Bend)
Oct 18
CO Middle School District Meet
20.
6
Charlie McCabe
11:17.0
OR
Cascade (Bend)
Sep 22
Pilot Butte Challenge
21.
6
Thomas Anderson
11:18.0
OR
Pilot Butte
Sep 22
Pilot Butte Challenge
22.
6
Bugsy Jensen
11:20.6
PR
OR
Sky View
Oct 18
CO Middle School District Meet
23.
8
Jeffrey Bert
11:22.8
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 18
CO Middle School District Meet
24.
7
Adin Jura
11:24.1
PR
OR
High Desert
Sep 22
Pilot Butte Challenge
25.
7
Evan Grover
11:26.1
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 18
CO Middle School District Meet
26.
12
7
Mason Kissell
11:26.3
PR
OR
Pacific Crest
Oct 18
CO Middle School District Meet
27.
8
Aidan Donohue
11:27.1
PR
OR
High Desert
Oct 18
CO Middle School District Meet
28.
8
Alex Dont use Rodri...
11:29.6
PR
OR
Crook County
Oct 18
CO Middle School District Meet
29.
8
Maximus Melner
11:31.5
PR
OR
Cascade (Bend)
Sep 22
Pilot Butte Challenge
30.
7
Parker Meredith
11:32.0
PR
OR
Central Oregon Running Klub (CORK)
Nov 6
USATF Oregon Association Junior Olympic Champ...
31.
11
6
Micah Pietrowski
11:32.7
OR
High Desert
Oct 18
CO Middle School District Meet
32.
8
Jesse Vandenborn
11:34.1
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 18
CO Middle School District Meet
33.
8
Evan Knox
11:36.7
PR
OR
High Desert
Oct 18
CO Middle School District Meet
34.
7
Kellen Murphy
11:38.5
OR
Pilot Butte
Oct 18
CO Middle School District Meet
35.
6
Tanner Bowen
11:40.6
PR
OR
Pacific Crest
Oct 18
CO Middle School District Meet
36.
7
Blake Henderson
11:44.2
PR
OR
Pacific Crest
Oct 18
CO Middle School District Meet
37.
13
7
Ty Pierce
11:44.3
OR
Sky View
Oct 18
CO Middle School District Meet
8
Canon Caruso
11:44.3
OR
Seven Peaks
Oct 18
CO Middle School District Meet
39.
7
Jacob Gay
11:44.7
OR
Cascade (Bend)
Oct 18
CO Middle School District Meet
40.
8
Xavier Layne
11:45.6
PR
OR
Crook County
Oct 13
CROOK COUNTY MS
41.
8
Tobias Holme
11:46.3
PR
OR
Cascade (Bend)
Sep 22
Pilot Butte Challenge
42.
8
Joshua Newton
11:47.5
PR
OR
Sky View
Oct 18
CO Middle School District Meet
43.
6
Benjamin Gomez
11:48.0
OR
Pacific Crest
Sep 22
Pilot Butte Challenge
44.
12
6
Kyle Swenson
11:48.5
OR
Sky View
Oct 18
CO Middle School District Meet
45.
6
Ben Strang
11:53.0
PR
OR
Cascade (Bend)
Sep 22
Pilot Butte Challenge
8
Jack Skovborg
11:53.0
PR
OR
Pacific Crest
Oct 12
Sky View Meet - Pine Nursery
47.
6
Braden Williams
11:54.0
PR
OR
Realms
Sep 22
Pilot Butte Challenge
48.
8
Connor Martin
11:55.7
PR
OR
Sisters
Oct 18
CO Middle School District Meet
49.
8
Braeson Worcester
11:56.4
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 18
CO Middle School District Meet
50.
8
Duece Catt
11:58.9
PR
OR
Crook County
Oct 18
CO Middle School District Meet
51.
6
Cash Gateley
12:01.3
OR
Pilot Butte
Oct 18
CO Middle School District Meet
52.
8
Tyler Backstrom
12:02.0
PR
OR
Pilot Butte
Sep 22
Pilot Butte Challenge
53.
6
Ian Brown
12:04.4
OR
Pacific Crest
Oct 18
CO Middle School District Meet
54.
7
Josh Taylor
12:06.0
OR
Sky View
Sep 22
Pilot Butte Challenge
55.
6
Luke Larsen
12:08.0
OR
Pacific Crest
Sep 22
Pilot Butte Challenge
8
Elijah Kerfoot
12:08.0
PR
OR
North Lake
Sep 28
Trinity Lutheran MS
57.
7
Alden Dow
12:09.0
OR
Three Rivers
Sep 22
Pilot Butte Challenge
8
Silas Roth
12:09.0
PR
OR
North Lake
Sep 28
Trinity Lutheran MS
59.
11
6
Weston Shaffer
12:09.8
OR
Sky View
Oct 18
CO Middle School District Meet
60.
12
6
Jeremiah Schwartz
12:10.5
PR
OR
Obsidian
Oct 18
CO Middle School District Meet
61.
6
Jazz Honaker
12:11.0
PR
OR
Pilot Butte
Sep 22
Pilot Butte Challenge
8
Jaden McCabe
12:11.0
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 6
Pacific Crest Middle School
63.
7
Zachary Jayne
12:11.9
PR
OR
Pacific Crest
Oct 18
CO Middle School District Meet
64.
6
Carson Herbert
12:12.0
PR
OR
Cascade (Bend)
Sep 29
Juniper Hills
65.
6
Eric Brostek
12:12.9
OR
High Desert
Oct 18
CO Middle School District Meet
66.
11
6
Wyatt Gray
12:13.3
PR
OR
Crook County
Oct 18
CO Middle School District Meet
67.
7
Riley Robbertze
12:13.5
PR
OR
Three Rivers
Oct 18
CO Middle School District Meet
68.
7
Chase Terry
12:13.8
OR
Pilot Butte
Oct 18
CO Middle School District Meet
69.
7
Declan Corrigan
12:14.5
PR
OR
Sky View
Oct 18
CO Middle School District Meet
70.
8
Simon Rhett
12:15.0
OR
Sisters
Oct 6
High Desert Home Meet
7
Jr. Downing
12:15.0
PR
OR
Elton Gregory
Oct 13
CROOK COUNTY MS
72.
8
Chase Grooms
12:15.3
PR
OR
Elton Gregory
Oct 18
CO Middle School District Meet
73.
6
Silas Cox
12:16.2
OR
High Desert
Oct 18
CO Middle School District Meet
74.
7
John Deaver
12:18.9
OR
Cascade (Bend)
Oct 23
PDXC State Middle School Championship
75.
6
Elliot Henson
12:20.0
PR
OR
Pacific Crest
Oct 18
CO Middle School District Meet
76.
6
Abram Caba
12:21.0
PR
OR
Pacific Crest
Oct 6
Pacific Crest Middle School
77.
8
Daniel Gross
12:24.8
PR
OR
Pilot Butte
Oct 18
CO Middle School District Meet
78.
7
Cole Buckley
12:25.4
OR
Cascade (Bend)
Oct 18
CO Middle School District Meet
79.
7
Kellen Hurley
12:25.6
PR
OR
Sky View
Oct 18
CO Middle School District Meet
80.
8
Trevor Martin
12:26.9
PR
OR
Crook County
Oct 13
CROOK COUNTY MS
81.
7
Nicholai Moroukian
12:28.0
OR
Pilot Butte
Sep 22
Pilot Butte Challenge
8
Colton Walter
12:28.0
PR
OR
North Lake
Sep 28
Trinity Lutheran MS
83.
6
Avan Garcia
12:29.7
PR
OR
Warm Springs Academy
Oct 13
CROOK COUNTY MS
84.
14
8
Anton Micek
12:29.8
PR
OR
Cascade (Bend)
Sep 22
Pilot Butte Challenge
85.
6
Cal Pickhardt
12:30.0
PR
OR
Crook County
Oct 13
CROOK COUNTY MS
86.
7
Derek Berrada (Mart...
12:30.5
OR
Realms
Oct 18
CO Middle School District Meet
87.
8
Trent Tobiasson
12:31.0
PR
OR
North Lake
Sep 28
Trinity Lutheran MS
88.
8
Blake Key
12:31.3
PR
OR
Cascade (Bend)
Sep 22
Pilot Butte Challenge
89.
8
Paul Shilling
12:31.8
PR
OR
Sky View
Oct 18
CO Middle School District Meet
90.
7
Bryson Underwood
12:31.9
OR
Obsidian
Oct 11
Obsidian Meet
91.
8
Joshua Marion
12:33.7
PR
OR
Sisters
Oct 18
CO Middle School District Meet
92.
8
Ethan Peters
12:35.0
PR
OR
Obsidian
Oct 11
Obsidian Meet
6
Robert Warner
12:35.0
OR
Warm Springs Academy
Oct 13
CROOK COUNTY MS
94.
7
Evan Powell
12:37.7
OR
Culver
Oct 18
CO Middle School District Meet
95.
12
6
Isaiah Wapsheli
12:37.9
OR
Warm Springs Academy
Oct 13
CROOK COUNTY MS
96.
6
Nick Jacobsen
12:38.0
OR
Westside Village Magnet
Sep 22
Pilot Butte Challenge
97.
6
Byron Schroeder
12:41.0
OR
Cascade (Bend)
Oct 18
CO Middle School District Meet
98.
8
Max Springer
12:41.5
OR
Sisters
Oct 18
CO Middle School District Meet
99.
13
7
Carson Moore
12:41.7
OR
High Desert
Oct 18
CO Middle School District Meet
100.
7
Max Rabine
12:42.0
PR
OR
Cascade (Bend)
Oct 6
Pacific Crest Middle School
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.