Team Results Management

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Corey Gorgas15:20.6 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
2.11Colin Kane15:38.0 PR   MI Dundee   Aug 29  Nick Haynes Invitational
3.12Fraser Wilson15:38.2   MI Kent City   Sep 27  Pewamo-Westphalia Invitational
4.11Yami Albrecht15:41.6 PR   MI Caro   Oct 10  TVC East Jamboree #3 (HS, MS)
5.11Jeremy Kloss15:43.6 PR   MI Harbor Springs   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
6.12Landon Melling15:50.0 PR   MI Hanover-Horton   Oct 10  Napoleon/East Jackson vs Hanover-Horton
7.11Ransom Allen15:56.1 PR   MI Ithaca   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
8.9Nik Pettinga15:59.6 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
9.12Bo Shepherd16:05.5 PR   MI Hanover-Horton   Oct 10  Napoleon/East Jackson vs Hanover-Horton
10.9Alex Enns16:10.5 PR   MI Hart   Oct 21  Manistee National Invite
11.11Caleb Cotton16:11.7 PR   MI Caro   Oct 10  TVC East Jamboree #3 (HS, MS)
12.11Cole Jensen16:13.2 PR   MI Montague   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
13.12Devin Gibbs16:23.0 PR   MI Leslie   Sep 30  Stockbridge Cross Country Invitational
14.11Bryden Miller16:23.2 PR   MI Caro   Oct 10  TVC East Jamboree #3 (HS, MS)
15.10Micah Beauregard16:23.8 PR   MI Stockbridge   Oct 14  Greater Lansing Cross Country Championship
16.10Aiden McLaughlin16:24.5 PR   MI Morley-Stanwood   Oct 13  Mustang Invitational
17.12Zach Hoekstra16:26.1 PR   MI Grandville Calvin Christian   Oct 21  Manistee National Invite
18.12Keegan Seifert16:27.0 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
19.11Pedro Roman16:27.5 PR   MI Benzie Central   Sep 30  Allendale Falcon Invite
20.10Carson Laney16:28.7 PR   MI Jonesville   Sep 30  A2 Run Co Coaching Legends HS
21.10Gene Hendrickson16:29.0 PR   MI Jackson Lumen Christi   Oct 21  I-8 League Championship
22.10Tyler Kintigh16:29.6 PR   MI Benzie Central   Sep 30  Allendale Falcon Invite
23.12Peyton Tipton16:31.6 PR   MI Montrose   Oct 17  GAC Jamboree #3
24.11Colten Covington16:31.7 PR   MI Grant   Sep 23  Cedar Springs Invitational
25.10Hayden Germain16:32.0 PR   MI Pewamo-Westphalia   Oct 14  Greater Lansing Cross Country Championship
26.11Aaron Hulburt16:33.2 PR   MI Caro   Oct 10  TVC East Jamboree #3 (HS, MS)
27.10Ivan Westgate16:34.8 PR   MI Onsted   Sep 30  Stockbridge Cross Country Invitational
28.11Kyle Hengesbach16:35.3 PR   MI Pewamo-Westphalia   Aug 31  Yellowjacket Invite
12Corbin Healey16:35.3 PR   MI Erie Mason   Oct 14  Dave Bork Classic
30.12Jakob Cain16:35.6 PR   MI Bath   Oct 20  Alma College Scottie Classic
31.12Abram Enns16:35.8 PR   MI Hart   Sep 30  Allendale Falcon Invite
32.12Jimmy Teall16:38.3 PR   MI Clare   Oct 4  JPC Jamboree #2 -- Clare
33.12Nathan Nohr16:38.9 PR   MI Quincy   Sep 30  Otsego Bulldog Invitational
34.11Mitchell Bjorne16:39.8 PR   MI Bath   Oct 20  Alma College Scottie Classic
35.9Grayson Rasmus16:39.9 PR   MI Saranac   Oct 4  CMAC Jamboree #2
36.12Joshua Fink16:40.4   MI Holland Black River   Oct 21  Mel Hall Invitational
37.11David Knarian16:41.9 PR   MI Bad Axe   Sep 30  Wagener Park Invitational
38.11Mitch Nurenberg16:42.3 PR   MI Pewamo-Westphalia   Oct 6  Fowler Apples 2 Apples XC Invitational
39.11Andrew Whitney16:43.7 PR   MI Hart   Oct 10  wmc conf. Whitehall
40.11Chris Jenkins16:45.7 PR   MI Grandville Calvin Christian   Oct 17  OK Silver Conference Meet - Calvin
12Max Sydow16:45.7 PR   MI Harbor Springs   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
42.9Tyler Carlson16:46.0 PR   MI Memphis   Oct 14  Macomb County Championship
43.12Parker Hayes16:47.9   MI Beaverton   Oct 13  Mustang Invitational
44.12Nicolas Rodenbaugh16:48.1 PR   MI McBain   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
45.12Hunter Nelson16:49.1   MI Kent City   Oct 20  Kent City Regional Primer
46.9Braxton Lamey16:49.4 PR   MI Ithaca   Oct 10  TVC West Jamboree #3
47.12Gray Vandervelde16:49.5 PR   MI McBain   Oct 13  Mustang Invitational
48.12Kevin McNeil16:50.5 PR   MI Morley-Stanwood   Oct 7  Portage Invite
49.11Colton Cowley16:50.9 PR   MI Sandusky   Sep 30  Wagener Park Invitational
50.9Ashton Sheline16:51.5 PR   MI Berrien Springs   Oct 7  Portage Invite
51.12Stefan Carlson16:52.7 PR   MI Leslie   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
11Sam Sharnas16:52.7 PR   MI Holland Black River   Oct 21  Mel Hall Invitational
53.10Hunter Tubbs16:53.5 PR   MI Hart   Sep 30  Allendale Falcon Invite
54.11Ryan Brummel16:55.0 PR   MI Newaygo   Sep 30  Allendale Falcon Invite
11Jackson Brown16:55.0 PR   MI Almont   Sep 30  Wagener Park Invitational
56.11Brandon Wirth16:56.2 PR   MI Reed City   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
57.11Seth Schafer16:57.3 PR   MI Shepherd   Oct 10  TVC Central Jamboree #3
58.11Nathan Peabody16:58.5 PR   MI Benzie Central   Sep 30  Allendale Falcon Invite
59.12Raman Sahota16:58.7 PR   MI Ann Arbor Greenhills   Oct 14  33rd Annual Gabriel Richard Invitational
60.12Landon Strong16:59.4 PR   MI Ithaca   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
61.11William Schlaack17:00.5 PR   MI Hart   Sep 30  Allendale Falcon Invite
62.12Jacob Cergnul17:00.6   MI Manton   Oct 21  Late Season Warrior Invitational
63.12Jake Lorenz17:00.9 PR   MI North Muskegon   Sep 30  Allendale Falcon Invite
64.11Donovan Kennedy17:01.1 PR   MI Hanover-Horton   Sep 19  Grass Lake/Michigan Center vs Hanover-Horton
65.11Dane Nestle17:01.6 PR   MI Shepherd   Oct 20  Alma College Scottie Classic
66.11David Good17:01.7   MI Clare   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
67.11Max Kull17:02.1 PR   MI Ida   Oct 10  Monroe County Championship
68.12Eric Vandefifer17:02.2 PR   MI Montrose   Oct 17  GAC Jamboree #3
69.10Austin Smar17:02.8 PR   MI Harbor Springs   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
70.10Andy Swihart17:03.4 PR   MI Hanover-Horton   Sep 30  Don Baese Invitational
71.12Sean Valentine17:04.0 PR   MI Berrien Springs   Oct 12  Rock 'n Run Invitational
72.10Andrew Frohm17:04.3 PR   MI Vandercook Lake   Oct 18  Cascades Conference
73.10Garrett Melling17:04.7 PR   MI Hanover-Horton   Sep 9  Bret Clements Bath Invitational
74.12Cologio Alighire17:05.1 PR   MI St. Louis   Oct 20  Alma College Scottie Classic
75.12Brice VanOverloop17:05.9 PR   MI GR_Covenant Christian   Sep 30  Otsego Bulldog Invitational
76.10Troy Hagen17:06.1 PR   MI Pewamo-Westphalia   Oct 20  Alma College Scottie Classic
77.12Armand Carrion17:06.4 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
78.12Dakota Courter17:06.5 PR   MI St. Louis   Oct 20  Alma College Scottie Classic
79.11Cliff Maginity17:07.0 PR   MI Boyne City   Sep 28  Mackinaw City Invitational
11Malachi Mills17:07.0   MI GR West Catholic   Oct 7  Portage Invite
81.12Quinten Prieur17:07.2 PR   MI Constantine   Oct 21  Kalamazoo Christian Comet Invitational
82.12Mike Altena17:07.5   MI GR_Covenant Christian   Sep 30  Otsego Bulldog Invitational
83.12Christian Artress17:07.8 PR   MI Grayling   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
84.12Schyler Kangas17:09.3 PR   MI Manchester   Oct 14  33rd Annual Gabriel Richard Invitational
85.12Bradley Guenther17:09.8   MI Hanover-Horton   Sep 9  Bret Clements Bath Invitational
86.10Alvaro Martinez17:09.9 PR   MI Bangor   Oct 21  Kalamazoo Christian Comet Invitational
87.9Kevin Wilson17:10.0 PR   MI Caro   Sep 30  Wagener Park Invitational
88.11Spencer Cole17:10.7 PR   MI Grant   Sep 30  Don Baese Invitational
89.11Nathan Walker17:10.8 PR   MI Erie Mason   Oct 14  Dave Bork Classic
90.10Jack Decker17:11.3 PR   MI Madison Heights Bishop Foley   Oct 14  33rd Annual Gabriel Richard Invitational
91.11Carter Finch17:11.5 PR   MI Bangor   Sep 30  Otsego Bulldog Invitational
92.10Ethan Goodrow17:12.0 PR   MI Onsted   Aug 29  Nick Haynes Invitational
93.12Connor Baldwin17:12.1 PR   MI Erie Mason   Sep 16  41st Annual Huron Invitational
94.12Chase Eslick17:12.4   MI North Muskegon   Oct 13  GMAA High School
95.12Matt Doyle17:13.0 PR   MI Onsted   Aug 29  Nick Haynes Invitational
96.10Ben Lentz17:13.3 PR   MI Charlevoix   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
97.10Joe Wade17:13.8 PR   MI Montrose   Oct 17  GAC Jamboree #3
12Alex Newberry17:13.8   MI Holland Black River   Oct 21  Mel Hall Invitational
12Mason Kaniszewski17:13.8   MI Tawas   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
100.10Kaleb Schroeder17:14.6 PR   MI Clare   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Adelyn Ackley16:54.5 PR   MI Hart   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
2.11Amber Gall18:05.4   MI Shepherd   Sep 6  2017 Shepherd BLUEJAY Invite
3.11Thea Johnson18:16.4 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
4.11Lainey Veenkant18:25.2 PR   MI Clare   Sep 23  Cougar Falcon Invite at the Eagles Nest
5.12Alayna Ackley18:25.9 PR   MI Hart   Sep 30  Allendale Falcon Invite
6.9Savannah Ackley18:31.6 PR   MI Hart   Sep 30  Allendale Falcon Invite
7.9MacKenzie Stitt18:39.0 PR   MI Hart   Sep 30  Allendale Falcon Invite
8.11Klaudia O'Malley18:40.5   MI McBain   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
9.9Lynae Ackley18:41.0 PR   MI Hart   Sep 30  Allendale Falcon Invite
10.10Isabella Lindsay18:42.3 PR   MI North Muskegon   Sep 30  Allendale Falcon Invite
11.12Courtney Krupp18:42.4 PR   MI New Lothrop   Oct 17  GAC Jamboree #3
12.10Paige Johnston18:43.6 PR   MI Benzie Central   Sep 30  Allendale Falcon Invite
13.11Judy Rector18:44.6 PR   MI Hanover-Horton   Sep 30  Don Baese Invitational
14.12Lucy Karpukhno18:48.5 PR   MI Benzie Central   Sep 30  Allendale Falcon Invite
15.11Taylor Conner18:48.9 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
11Lauren Freeland18:48.9 PR   MI Kent City   Oct 7  Portage Invite
17.11Sierra Pallin18:59.1   MI Benzie Central   Sep 30  Allendale Falcon Invite
18.12Michelle Bollini19:05.8   MI Charlevoix   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
19.10Brenna Aerts19:06.9 PR   MI Hart   Sep 30  Allendale Falcon Invite
20.12Joyana Tarsa19:08.0   MI Traverse City St. Francis   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
21.12Casey Reed19:12.3   MI Blissfield   Oct 4  LCAA Jamboree @ Ida
22.9Alayna Ostling19:14.6 PR   MI Roscommon   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
23.10Jelena Prescott19:15.8 PR   MI Bad Axe   Sep 30  Wagener Park Invitational
24.11Natalie Martinson19:21.4 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
25.10Emme Koutz19:22.5 PR   MI Ovid-Elsie   Oct 10  TVC West Jamboree #3
26.9Abi Whitford19:22.7 PR   MI Ithaca   Oct 10  TVC West Jamboree #3
10Hunter Luke19:22.7 PR   MI Byron   Oct 17  GAC Jamboree #3
28.12Caitlin Henne19:23.0   MI Springport   Sep 6  Springport Invitational
29.12Remington Hobson19:23.6   MI Montrose   Sep 9  Genesee Invite
30.10Riley Ford19:24.0 PR   MI Marlette   Oct 7  Portage Invite
12Marilyn Schonhard19:24.0   MI Jackson Lumen Christi   Oct 21  I-8 League Championship
32.11Sheila Witvliet19:25.1 PR   MI Grandville Calvin Christian   Oct 21  Manistee National Invite
33.11Allison Rand19:25.4 PR   MI Jackson Lumen Christi   Sep 30  DeWitt Cross Country Invitational
34.11Katelyn Duffing19:25.9   MI Traverse City St. Francis   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
35.10Libby Gorman19:26.1 PR   MI Traverse City St. Francis   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
36.12Kayce Rypma19:29.0 PR   MI Grandville Calvin Christian   Aug 18  Guts XC Camp Time Trial
37.11Jodi Jenkins19:30.7 PR   MI Grandville Calvin Christian   Sep 9  Christian School Meet
38.9Layla Martini19:33.3 PR   MI Kent City   Oct 7  Portage Invite
39.10Aubrey George19:33.8   MI Pewamo-Westphalia   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
40.11Emily Unger19:36.0 PR   MI Montague   Oct 3  Kelder Poured Walls Invitational
41.12Brooklyn Nurenberg19:38.0 PR   MI Pewamo-Westphalia   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
9Renea Kutcha19:38.0 PR   MI Jackson Lumen Christi   Oct 21  I-8 League Championship
43.11Lily Francis19:39.3 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
44.10Emma Wachler19:39.9 PR   MI Charlevoix   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
45.10Mary Bradshaw19:40.0 PR   MI Manchester   Aug 29  Nick Haynes Invitational
46.9Madde Skeel19:40.3 PR   MI Shepherd   Oct 7  Portage Invite
47.10Bailey Droste19:40.4 PR   MI Pewamo-Westphalia   Oct 6  Fowler Apples 2 Apples XC Invitational
48.11Christine Scerbak19:40.7 PR   MI Traverse City St. Francis   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
49.11Peyton Burch19:42.8 PR   MI Benzie Central   Sep 30  Allendale Falcon Invite
50.10Brooklyn Hengesbach19:43.0 PR   MI Pewamo-Westphalia   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
51.10Noelle Fink19:43.2   MI Manistee   Oct 7  Portage Invite
52.12Sara Herrera19:44.6 PR   MI Capac   Sep 30  Wagener Park Invitational
53.9Kallie Harrison19:46.3 PR   MI Bloomingdale   Sep 30  Otsego Bulldog Invitational
54.11Alicia Estrella19:47.0 PR   MI Grandville Calvin Christian   Aug 18  Guts XC Camp Time Trial
55.12Lauren Goodrow19:50.0 PR   MI Onsted   Aug 29  Nick Haynes Invitational
56.12Mary Claire Smeltze...19:52.9   MI Benzie Central   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
57.12Hadley O' Connor19:53.5 PR   MI Benzie Central   Sep 30  Allendale Falcon Invite
58.11Grace Klemmer19:53.9 PR   MI Leslie   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
59.10Paige Swiriduk19:54.4   MI Manton   Oct 5  Mesick Bulldog Invitational
60.10Jillian Vera19:55.8 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
61.9Dreea Atchison19:56.7 PR   MI Morley-Stanwood   Sep 9  Central Montcalm Hornet Run Grade Level Race
62.10Avery Stadt19:57.1   MI Boyne City   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
63.10Sophia Frisbie19:57.5 PR   MI Newaygo   Sep 30  Allendale Falcon Invite
64.9Mia Phillips19:58.7 PR   MI Holland Black River   Oct 21  Mel Hall Invitational
65.12Jaclyn Swiderski19:59.9   MI Dundee   Oct 4  LCAA Jamboree @ Ida
66.11Sarah Weidmayer20:01.6   MI Blissfield   Oct 4  LCAA Jamboree @ Ida
67.9Catherine Kortman20:02.0 PR   MI Grandville Calvin Christian   Oct 17  OK Silver Conference Meet - Calvin
11Allison Hoop20:02.0 PR   MI Jackson Lumen Christi   Oct 21  I-8 League Championship
69.10Julia Skaryd20:02.4 PR   MI Chesaning   Aug 29  Corunna Earlybird Invitational
70.12Samantha Hill20:03.3   MI Chesaning   Oct 21  Saginaw County Cross Country Championships
71.12Bethany McNair20:05.4   MI Kingsley   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
72.9Erin Moore20:06.0 PR   MI Berrien Springs   Oct 12  Rock 'n Run Invitational
73.11Whitley Blake20:06.2 PR   MI Brown City   Oct 21  Thumb Area Cross Country Championship
74.11Nelly Gonzalez20:06.4 PR   MI Bloomingdale   Oct 18  Southwest 10 Jamboree III
75.11Erin Dorn20:06.7   MI Manistee   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
76.11Olivia Haring20:08.3 PR   MI Clare   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
77.12Alyssa Kihnke20:09.6   MI Harbor Springs   Oct 14  LMC Championship
78.9Kailee Sandoval20:10.6 PR   MI Grass Lake   Sep 30  Chelsea Invitational
79.10Maddy Bean20:11.5 PR   MI Richmond   Oct 17  BWAC Jamboree 3
80.10Emily Nurenberg20:12.0 PR   MI Pewamo-Westphalia   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
81.10Cailey George20:12.2 PR   MI Pewamo-Westphalia   Oct 6  Fowler Apples 2 Apples XC Invitational
82.11Haley Hegenauer20:13.1   MI Shepherd   Oct 20  Alma College Scottie Classic
83.12Lauren Bramer20:14.2 PR   MI Traverse City St. Francis   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
84.12Kelsie Bies20:15.4   MI Kingsley   Oct 10  NWC Meet #3
85.10Kameron Haag20:15.8 PR   MI Clare   Sep 30  Don Baese Invitational
86.12Ellie Nausadis20:16.0 PR   MI Newaygo   Sep 30  Allendale Falcon Invite
87.11Megan Jenkins20:16.6 PR   MI Saugatuck   Sep 30  Allendale Falcon Invite
88.11Brianna Martin20:16.9 PR   MI Grayling   Oct 14  LMC Championship
89.12Nicole Polemitis20:17.6 PR   MI Traverse City St. Francis   Aug 26  Benzie Central Pete Moss Invitational
10Lauryn Coleman20:17.6 PR   MI Galesburg-Augusta   Oct 10  SAC Championships
91.9Haley Ellis20:18.4 PR   MI Leslie   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
92.9Maggie O'Malley20:18.7 PR   MI McBain   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
93.11Madelyn Taylor20:19.5   MI Traverse City St. Francis   Oct 21  Northern Michigan XC Championships
94.12Haley Weesies20:19.9   MI Grandville Calvin Christian   Oct 21  Manistee National Invite
95.12Clare Brinkman20:20.2   MI Wixom St. Catherine   Oct 14  33rd Annual Gabriel Richard Invitational
96.12Hailee Loch20:21.4   MI Leslie   Aug 24  Laingsburg Early Burg Invitational
97.10Fiona Brown20:22.0   MI Blissfield   Aug 29  Nick Haynes Invitational
12Sarah McEllis20:22.0   MI Grass Lake   Sep 6  Springport Invitational
99.12Sophee Robinson20:22.2   MI Reese   Sep 30  Wagener Park Invitational
100.10Allissa Ash20:22.6 PR   MI Byron   Oct 17  GAC Jamboree #3