Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Brian Santiago15:58.0 PR    Unattached   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
2.11Aidan Wheelock15:59.5 PR    Unattached   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
3.12Colton Folkers16:24.8 PR   NE Fort Calhoun   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
4.12Gavin Klein16:37.1 PR    Unattached   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
5.11Tyler Peterson16:48.0   NE Holdrege   Sep 28  Gothenburg Invite
6.12Jack Lindgren16:48.4   NE Ogallala   Sep 2  Cozad Invite
7.11Jacob Haggar16:49.1 PR   NE Fort Calhoun   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
8.10Nick Bennett16:49.5 PR   NE Douglas County West   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
9.11Ben Haggar16:56.6 PR   NE Fort Calhoun   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
10.9Mason Sindelar17:09.0   NE Pierce   Sep 1  Boone Central Invite
11.11Braden Kobza17:09.7   NE Falls City   Sep 29  Rich Ziegler Invite
12.12Trevor Matousek17:10.7 PR   NE Holdrege   Sep 2  Cozad Invite
13.12Jason Landin17:11.5 PR   NE Boys Town   Sep 28  Boys Town Invite
14.11Rylan Rasmussen17:14.5   NE Norfolk Catholic   Sep 28  Marsha Koebernick Invite
15.12Will Kuenne17:17.0 PR   NE Chase County   Sep 7  Chase County Invite
16.9Jonny Lindgren17:18.0 PR   NE Boone Central   Sep 28  West Holt Invitational
17.11Isaac Lambrecht17:22.0 PR   NE Pierce   Sep 1  Boone Central Invite
18.12Luke Wilkinson17:23.6 PR   NE Syracuse   Sep 29  Rich Ziegler Invite
19.9Ryan McArdle17:30.2   NE Douglas County West   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
20.11Caden Erickson17:31.0   NE Holdrege   Sep 28  Gothenburg Invite
21.11Elliott Thomazin17:33.0   NE Columbus Scotus   Sep 14  Columbus Scotus Invite
22.10Noah Kubat17:40.6 PR   NE Arlington Public   Sep 28  Raymond Central Invite
23.11Jay Maska17:41.0   NE Minden   Sep 28  Gothenburg Invite
24.10Cole Vogt17:44.0 PR   NE Pierce   Sep 1  Boone Central Invite
25.11Mason Clark17:45.0 PR   NE Kearney Catholic   Oct 12  C-3 District Meet
26.10Gabriel Estrada17:46.1   NE Cozad   Oct 12  C-4 District Meet
27.12Sam Fisher17:47.1 PR   NE Bishop Neumann   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
28.11Grant Engel17:50.1   NE Holdrege   Sep 2  Cozad Invite
29.12Jordan Opere17:50.8   NE Omaha Concordia   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
30.9Caden Scott17:52.3 PR   NE Douglas County West   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
31.11Caleb Canfield17:53.0   NE Lincoln Christian   Oct 12  C-3 District Meet
32.12Luis Neave17:54.2   NE Columbus Lakeview   Oct 20  NSAA Class C State Meet
33.9Wyatt Ash17:54.3   NE Norfolk Catholic   Sep 28  Marsha Koebernick Invite
34.11Seth Zimmerman17:55.2   NE Auburn   Sep 29  Rich Ziegler Invite
35.12Seth Wiebelhaus17:55.3   NE Hartington-Newcastle   Oct 20  NSAA Class C State Meet
12Jacobi Swanson17:55.3   NE Wahoo   Oct 20  NSAA Class C State Meet
37.12Ian Fisher17:57.0 PR   NE Pierce   Sep 28  Stanton Invite
38.11Ethan Koranda18:01.0   NE Mitchell   Sep 30  Western Conference
11Caleb Koranda18:01.0   NE Mitchell   Sep 30  Western Conference
12Caleb Hill18:01.0 PR   NE Chadron   Sep 30  Western Conference
41.11Elliot Eisenmenger18:01.8   NE Norfolk Catholic   Sep 28  Marsha Koebernick Invite
42.10Grant Crockett18:02.0   NE Wahoo   Sep 14  Columbus Scotus Invite
43.12Tony Chol18:04.0 PR   NE Boys Town   Oct 12  CLASS C-1 DISTRICT
44.11Camden Sesna18:05.0   NE Kearney Catholic   Sep 25  UNK Class C Meet
10Jackson Hilyard18:05.0   NE Holdrege   Sep 28  Gothenburg Invite
46.9Ethan Maline18:05.1 PR   NE Douglas County West   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
47.10Josh Reed18:06.0   NE Boys Town   Sep 7  Wahoo Invite
48.12Landon Vogt18:08.2   NE Columbus Lakeview   Oct 5  Central Conference
49.11Jackson Hueser18:09.0   NE Lincoln Christian   Oct 12  C-3 District Meet
50.11Isaac Robertson18:09.5   NE Fairbury   Sep 29  Rich Ziegler Invite
51.9Ashtyn Martin18:09.9   NE Mitchell   Sep 16  Alliance Invite
52.11Collin Morrisey18:11.5 PR   NE Bishop Neumann   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
53.12Jackson Boeve18:13.1 PR   NE Auburn   Sep 29  Rich Ziegler Invite
54.12Auston Marshall18:13.5   NE Holdrege   Sep 2  Cozad Invite
55.10Lane Russell18:15.0   NE Broken Bow   Sep 28  Gothenburg Invite
9Gavin McGerr18:15.0   NE Lincoln Christian   Oct 12  C-3 District Meet
57.11Zacchaeus Burnside18:15.4 PR   NE Ogallala   Sep 2  Cozad Invite
58.12Max Avila18:15.7   NE Mitchell   Sep 16  Alliance Invite
59.10Hayden Hall18:16.1   NE Auburn   Sep 29  Rich Ziegler Invite
60.12Aaron Redding18:17.0   NE Wahoo   Oct 12  C-3 District Meet
61.12Nathaniel Jennings18:21.0   NE O'Neill   Sep 28  West Holt Invitational
11Max Hohn18:21.0   NE Bishop Neumann   Oct 12  C-3 District Meet
63.10Tristen Obermiller18:22.0   NE Adams Central   Oct 12  C-3 District Meet
11Zach Pauley18:22.0   NE Milford   Oct 12  C-3 District Meet
65.10Micah Judds18:22.1 PR   NE Ashland-Greenwood   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
66.10Devon Reitz18:23.0   NE Milford   Sep 2  Cozad Invite
67.12Maxwell Avila18:24.1   NE Mitchell   Oct 20  NSAA Class C State Meet
68.9Michael Gasper18:25.0   NE Columbus Scotus   Sep 14  Columbus Scotus Invite
69.12John Lauer18:29.0 PR   NE Gothenburg   Sep 28  Gothenburg Invite
70.12Jacob Kapels18:29.9   NE Columbus Lakeview   Oct 5  Central Conference
71.10Ethan Zegers18:31.0 PR   NE Milford   Oct 12  C-3 District Meet
10Oliver Fox18:31.0 PR   NE Chadron   Oct 12  C-4 District Meet
73.9Miles Garcia18:32.0 PR   NE Pierce   Sep 1  Boone Central Invite
10Garrett Phillips18:32.0   NE Broken Bow   Sep 28  Gothenburg Invite
75.12Dalton Specht18:33.1   NE Bishop Neumann   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
76.10Clayton Haggard18:33.2 PR   NE Boys Town   Sep 28  Boys Town Invite
11Nathan Wright18:33.2   NE Auburn   Sep 29  Rich Ziegler Invite
78.10Zach Beaver18:36.8   NE Falls City   Sep 29  Rich Ziegler Invite
79.11Emmett Black18:37.5   NE Kearney Catholic   Aug 31  Minutemen Invite
80.9Blake Bruns18:38.0 PR   NE Hershey   Sep 28  Gothenburg Invite
81.9Caden Knutson18:38.3   NE Mitchell   Sep 16  Alliance Invite
82.11Connor Geiger18:39.0   NE Cozad   Sep 28  Gothenburg Invite
10Austin Werner18:39.0   NE Cozad   Oct 5  Southwest Conference Championship
84.9Nathan Sughroue18:39.2 PR   NE Adams Central   Sep 5  Lexington Invitational
85.9Nathan Burch18:39.3   NE Chadron   Oct 12  C-4 District Meet
86.9Bradley Schindel18:40.0   NE Boone Central   Sep 28  West Holt Invitational
10Layne Shiers18:40.0 PR   NE Kearney Catholic   Oct 12  C-3 District Meet
88.9Nico Orlich18:40.2 PR   NE Omaha Concordia   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
89.9Brandon Mitzel18:40.6   NE West Point-Beemer   Oct 5  East Husker Conference
90.10Drew Keller18:40.9 PR   NE Auburn   Oct 3  ECNC
91.11Carson Moore18:41.0 PR   NE Holdrege   Sep 28  Gothenburg Invite
92.11TJ Ramm18:43.9   NE Omaha Concordia   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
93.10Sam Kubat18:45.4   NE Arlington Public   Sep 28  Raymond Central Invite
94.10Ethan Kidder18:46.0 PR   NE Lincoln Christian   Oct 12  C-3 District Meet
95.12Riddock Moran18:46.5 PR   NE Ashland-Greenwood   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
96.12Caleb Groff18:47.0   NE Wahoo   Oct 12  C-3 District Meet
97.11Devin Holliday18:48.5   NE Fairbury   Sep 29  Rich Ziegler Invite
98.10Mason Crawford18:51.0   NE Falls City   Sep 26  Rock Port Invitational
9Rowen Queen18:51.0 PR   NE Ogallala   Oct 5  Southwest Conference Championship
100.10Oscar Lopez18:52.0   NE O'Neill   Sep 28  West Holt Invitational

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Taya Skelton18:54.6 PR    Unattached   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
2.9Ellie Wilkinson19:03.0 PR   NE Syracuse   Sep 29  Rich Ziegler Invite
3.12Allie Binder19:16.7 PR   NE Auburn   Sep 29  Rich Ziegler Invite
4.11Lucia McKeag19:39.0   NE Ogallala   Sep 25  UNK Class C Meet
5.9Sam Weeder19:50.0   NE Boone Central   Oct 20  NSAA Class C State Meet
6.11Avery McKennan19:52.8 PR   NE Fort Calhoun   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
7.12Lexie Foster19:54.0 PR   NE Broken Bow   Sep 28  Gothenburg Invite
8.10Ashley Kroese19:58.0   NE Milford   Oct 12  C-3 District Meet
12Emily Smith19:58.0 PR   NY Bethlehem Central   Oct 20  Albany County Championships
10.12Baylee Barnett20:04.8 PR   NE Holdrege   Sep 2  Cozad Invite
9Miah Hoppens20:04.8 PR   NE Ogallala   Sep 2  Cozad Invite
12.9Jordan Stopak20:23.0   NE Boone Central   Sep 28  West Holt Invitational
13.12Sophia Conant20:23.6   NE Adams Central   Sep 25  UNK Class C Meet
14.9JordanElizab Soto-S...20:25.6 PR   NE Boone Central   Oct 20  NSAA Class C State Meet
15.10Regan Hodsden20:30.0   NE Mitchell   Sep 30  Western Conference
16.9Grace Oberg20:41.0 PR   NE Kearney Catholic   Oct 12  C-3 District Meet
17.11Bailie Vanarsdall20:42.0 PR   NE Hershey   Sep 28  Gothenburg Invite
18.11Aly Janke20:44.9   NE Omaha Concordia   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
19.9Mikwena Lierman20:46.8 PR   NE Fairbury   Sep 29  Rich Ziegler Invite
20.10Madison Brown20:47.0 PR   NE Chase County   Oct 12  C-4 District Meet
21.10Faith Polacek20:48.0 PR   NE Bishop Neumann   Oct 12  C-3 District Meet
22.11Natalie Engel20:49.0   NE Cozad   Sep 28  Gothenburg Invite
12Michaela Sinsel20:49.0   NE Minden   Oct 5  Southwest Conference Championship
24.12Andrea Torres20:50.9   NE Wayne   Sep 25  UNK Class C Meet
25.10Jirsie Klein20:51.0   NE Holdrege   Sep 28  Gothenburg Invite
26.9Kaitlynn O'Donnell20:51.8 PR   NE Omaha Concordia   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
27.11Courtney Harpole20:52.0   NE Gothenburg   Oct 5  Southwest Conference Championship
28.12Allie Rosener20:53.2 PR   NE Hartington-Newcastle   Oct 20  NSAA Class C State Meet
29.12Kristen Sinsel20:54.0   NE Minden   Oct 5  Southwest Conference Championship
30.9Abby Rehtus20:55.0 PR   NE Minden   Oct 5  Southwest Conference Championship
31.11Hannah Anderson20:56.0 PR   NE Gothenburg   Oct 5  Southwest Conference Championship
10Grace Reiman20:56.0   NE Adams Central   Oct 12  C-3 District Meet
33.9Olivia Fehringer20:57.6   NE Columbus Scotus   Sep 25  UNK Class C Meet
34.9Elizabeth Morrison20:57.9 PR   NE Arlington Public   Sep 25  UNK Class C Meet
35.11Kelsey Faust21:00.9   NE Columbus Scotus   Oct 20  NSAA Class C State Meet
36.12Catherine Fox21:04.0 PR   NE Broken Bow   Oct 5  Southwest Conference Championship
37.10Mazey McCullough21:04.3   NE Falls City   Sep 29  Rich Ziegler Invite
38.12Kaley Hauxwell21:06.5   NE Chase County   Sep 25  UNK Class C Meet
39.12Ashley Grace Burkho...21:07.4   NE Cozad   Oct 12  C-4 District Meet
40.10Kenzie Hurlbert21:07.5   NE Holdrege   Oct 20  NSAA Class C State Meet
41.9Sara Burbach21:08.7 PR   NE Hartington-Newcastle   Sep 25  UNK Class C Meet
42.9Lacy Biltoft21:10.6   NE Holdrege   Oct 20  NSAA Class C State Meet
43.9Halle Hueser21:12.0 PR   NE Lincoln Christian   Oct 12  C-3 District Meet
44.10Katelyn Calhoun21:14.3 PR   NE Cozad   Oct 12  C-4 District Meet
45.10Caitlin Tibbs21:20.0 PR   NE Adams Central   Oct 12  C-3 District Meet
46.12Maura Dailey21:22.2   NE Bishop Neumann   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
47.10Josephine Blatny21:22.6   NE Fairbury   Sep 29  Rich Ziegler Invite
48.9Kacy Starck21:23.0 PR   NE Fairbury   Oct 12  C-3 District Meet
49.9Ali Loseke21:23.3 PR   NE Columbus Lakeview   Oct 5  Central Conference
50.11Alyssum Janke21:26.8   NE Omaha Concordia   Oct 20  NSAA Class C State Meet
51.12Amanda Brown21:27.8 PR   NE Auburn   Oct 20  NSAA Class C State Meet
52.12Carley Schwarting21:28.5 PR   NE Omaha Concordia   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
53.10Meghan Colton21:32.8 PR   NE Norfolk Catholic   Sep 28  Marsha Koebernick Invite
54.12Katie Pearson21:34.0 PR   NE Wahoo   Oct 12  C-3 District Meet
55.12Katie Koso21:35.8 PR   NE Auburn   Sep 29  Rich Ziegler Invite
56.10Kelsey Borowski21:36.0 PR   NE Kearney Catholic   Oct 12  C-3 District Meet
57.11Whitney Watson21:36.1   NE O'Neill   Oct 20  NSAA Class C State Meet
58.10Rylee Haecker21:41.0   NE Raymond Central   Oct 12  C-3 District Meet
59.10Morgan Miller21:42.8 PR   NE Fort Calhoun   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
60.10Kyla DeLuca21:48.6 PR   NE Fort Calhoun   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
61.11Audrey Stelling21:48.7   NE Norfolk Catholic   Oct 20  NSAA Class C State Meet
62.10Sara Reifenrath21:49.3   NE Hartington-Newcastle   Sep 25  UNK Class C Meet
63.9Neidhe Vazquez21:53.0 PR   NE Minden   Sep 28  Gothenburg Invite
10Ally Korte21:53.0   NE Lincoln Christian   Oct 12  C-3 District Meet
65.11Alyssa Sinsel21:54.0 PR   NE Minden   Sep 28  Gothenburg Invite
66.10Jaden Donley21:56.0   NE Minden   Sep 28  Gothenburg Invite
67.11Karis Huyser21:56.2   NE Adams Central   Sep 5  Lexington Invitational
68.10Savannah Lukasiewic...21:58.0 PR   NE Fort Calhoun   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
9Brenna Leyden21:58.0   NE Falls City   Sep 26  Rock Port Invitational
70.11Hannah Knepper21:59.4   NE Mitchell   Oct 12  C-4 District Meet
71.12Briaunna Parks21:59.9 PR   NE O'Neill   Oct 20  NSAA Class C State Meet
72.10Zoe Christenson22:02.0   NE Wahoo   Oct 12  C-3 District Meet
73.9Autumn Simons22:03.0 PR   NE Boone Central   Sep 28  West Holt Invitational
74.9Brenna Braithwait22:05.0 PR   NE Minden   Sep 28  Gothenburg Invite
10Liza Zaruba22:05.0   NE Columbus Scotus   Oct 20  NSAA Class C State Meet
76.9Alaina Furasek22:06.1 PR   NE Bishop Neumann   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
77.12Molly Burroughs22:06.2 PR   NE Norfolk Catholic   Oct 20  NSAA Class C State Meet
78.10Ansley Hessler22:07.0   NE Mitchell   Sep 30  Western Conference
79.10Kelsie Premer22:09.4   NE Fort Calhoun   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
80.10Megan Burkholder22:10.0   NE Cozad   Sep 28  Gothenburg Invite
10Varsha Huebner22:10.0 PR   NE Hershey   Sep 28  Gothenburg Invite
82.9Emily Faltys22:10.2   NE Norfolk Catholic   Sep 28  Marsha Koebernick Invite
83.11Reagan Garvey22:11.2 PR   NE Omaha Concordia   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
84.11Margaret McGinnis22:11.8   NE Cozad   Oct 20  NSAA Class C State Meet
85.11Lilly Thompson22:13.0 PR   NE O'Neill   Sep 28  West Holt Invitational
86.9McKenna Palmer22:14.0   NE Broken Bow   Oct 5  Southwest Conference Championship
87.11Gabi Meyer22:15.2 PR   NE Wayne   Oct 20  NSAA Class C State Meet
88.10Brea Lassek22:17.7   NE Columbus Scotus   Oct 20  NSAA Class C State Meet
89.11Katie Goodwater22:19.0   NE Boone Central   Sep 28  West Holt Invitational
90.10Samantha Tonniges22:21.3   NE Columbus Scotus   Sep 25  UNK Class C Meet
91.9Sienna Sohler22:21.4   NE Norfolk Catholic   Sep 28  Marsha Koebernick Invite
92.9Kate McEwen22:27.0 PR   NE Lincoln Christian   Oct 12  C-3 District Meet
93.12Grace Jacobsen22:28.0   NE Louisville   Oct 3  ECNC
94.12Drue Pieper22:28.7 PR   NE Norfolk Catholic   Sep 28  Marsha Koebernick Invite
95.9Madelyn Mullet22:30.8 PR   NE Milford   Sep 2  Cozad Invite
96.12Caylin McCormick22:31.8   NE Holdrege   Sep 2  Cozad Invite
97.10Makenna Frenzen22:33.7   NE Columbus Lakeview   Oct 20  NSAA Class C State Meet
98.12Grace Odbert22:35.3 PR   NE Columbus Scotus   Oct 20  NSAA Class C State Meet
99.11Sierra Jones22:36.7   NE Auburn   Oct 20  NSAA Class C State Meet
100.11Jayda Bernecker22:36.8   NE Hartington-Newcastle   Sep 25  UNK Class C Meet