Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Ben Arens16:08.0 PR   NE Ainsworth   Oct 5  Southwest Conference Championship
2.12Eli Frasher16:11.2    Unattached   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
3.12Justin Vrooman16:46.9   NE St Cecilia   Sep 25  UNK Class D Meet
4.9Connor Arens16:53.3 PR   NE Crofton   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
5.12Jacob Sinsel16:57.0   NE Ainsworth   Oct 5  Southwest Conference Championship
6.12Aubrey Fangmeier17:12.2 PR   NE Thayer Central   Sep 29  Rich Ziegler Invite
7.11Caden Waitley17:12.7 PR   NE Perkins County   Oct 5  Perkins County Invitational
8.9Trey Fischer17:13.3 PR   NE Thayer Central   Sep 29  Rich Ziegler Invite
9.12Jack Linders17:14.0 PR   NE Bridgeport   Sep 28  Bayard's Mark Matthews Invite
10.11Tanner Arens17:15.1 PR   NE Crofton   Sep 28  Marsha Koebernick Invite
11.12Mason Timm17:15.5 PR   NE Yutan   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
12.9Dillon Beach17:16.5 PR    Unattached   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
13.11Devyn Beekman17:17.0 PR   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
14.12Nathan Nicklas17:18.0 PR   NE Eustis-Farnam/Medicine Valley   Sep 28  Gothenburg Invite
15.10Phillip Boyd17:20.0 PR   NE Dundy County Stratton   Sep 28  Gothenburg Invite
16.12Declan Jeffries17:20.4 PR   NE Bridgeport   Sep 16  Alliance Invite
17.12Ty Shaw17:20.5 PR   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
18.9Brady Timm17:21.2 PR   NE Yutan   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
19.11Dylan Fischer17:21.6 PR   NE Thayer Central   Sep 29  Rich Ziegler Invite
20.10Nathan Holcomb17:22.0 PR   NE Gibbon   Oct 20  NSAA Class D State Meet
21.12Blake Ahlers17:25.0 PR   NE West Boyd   Sep 28  West Holt Invitational
22.12Riley Wehrer17:25.5 PR   NE Wilber-Clatonia   Sep 29  Rich Ziegler Invite
23.11Noah Twohig17:26.3 PR   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
24.11Keegan Casey17:27.0 PR   NE Thayer Central   Sep 29  Rich Ziegler Invite
25.10Damon Latta17:30.0 PR   NE Dundy County Stratton   Sep 28  Gothenburg Invite
26.11Parker Zach17:31.4 PR   NE Stanton   Oct 12  D-2 District Meet
27.11Damian Stewart17:35.0 PR   NE Thayer Central   Sep 29  Rich Ziegler Invite
28.10John Swotek17:36.9 PR   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
29.10Jesus Sauceda17:37.0 PR   NE Shelton Public   Sep 28  Twin Valley Conference Invitational
30.12D'Von LaPointe17:37.5   NE Winnebago   Sep 28  Marsha Koebernick Invite
31.11Colby Karr17:39.1 PR   NE Blue Hill-Red Cloud   Sep 25  UNK Class D Meet
32.10Rylan Cheney17:41.0 PR   NE Cody-Kilgore   Sep 28  West Holt Invitational
33.12Brock Sieh17:41.3 PR   NE Stanton   Oct 12  D-2 District Meet
34.10Colton Rowse17:42.3   NE Ord   Oct 20  NSAA Class D State Meet
35.11Zach Hartwick17:43.0 PR   NE Palmyra   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
36.11Trey Schlueter17:46.0   NE Ainsworth   Oct 5  Southwest Conference Championship
37.11Ben Thiele17:47.9 PR   NE West Holt   Aug 31  Ainsworth Invite
38.11Tyler Janssen17:48.1 PR   NE Crofton   Sep 1  Augustana Twilight Meet
39.11Zack (Sickels) Mill...17:51.0 PR   NE Cambridge   Sep 28  Gothenburg Invite
40.11Dre Vance17:51.1 PR   NE Archbishop Bergan   Oct 12  D-1 District Meet
41.12Alex Araujo17:52.0   NE Bayard   Sep 28  Bayard's Mark Matthews Invite
42.11Adam Bustinza17:53.9 PR   NE Bridgeport   Oct 5  Perkins County Invitational
43.12Luis Neave17:54.2   NE Columbus Lakeview   Oct 20  NSAA Class C State Meet
44.12Austen Spike17:55.3 PR   NE Doniphan-Trumbull   Oct 20  NSAA Class D State Meet
45.12Dylan Brogren17:57.1 PR   NE Winside   Oct 12  D-2 District Meet
46.10Philip Boyd17:58.6 PR   NE Dundy County Stratton   Oct 20  NSAA Class D State Meet
47.12Zachary Bridges18:00.6 PR   NE BRLD   Oct 12  D-2 District Meet
48.11Jared Bessmer18:00.7   NE Osmond   Oct 12  D-2 District Meet
49.12Brennan Nokelby18:05.1   NE Nebraska Christian   Oct 20  NSAA Class D State Meet
50.12Jacob Paczosa18:06.0   NE St. Paul   Sep 22  Boone Central Invite
51.11Jaden Dietlein18:06.9   NE Perkins County   Oct 20  NSAA Class D State Meet
52.11Calby Ruskamp18:08.0 PR   NE Wisner-Pilger   Sep 14  Columbus Scotus Invite
53.12Landon Vogt18:08.2   NE Columbus Lakeview   Oct 5  Central Conference
54.10Garrett Nokelby18:08.6 PR   NE Nebraska Christian   Sep 25  UNK Class D Meet
55.11Jeff Moody18:08.7   NE St. Paul   Sep 9  Broken Bow Invite
56.11Ryan Zoucha18:09.7 PR   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
57.12Chandler Schelkopf18:10.0   NE Fillmore Central   Sep 28  York Invite
58.10Cade Sterner18:11.2 PR   NE Doniphan-Trumbull   Sep 25  UNK Class D Meet
59.12Noah May18:11.6   NE Weeping Water   Oct 12  D-1 District Meet
60.11Brendan Warman18:13.0 PR   NE Dundy County Stratton   Sep 28  Gothenburg Invite
61.12Adam Moreno18:14.0 PR   NE Minatare   Oct 5  Sidney Invite
62.11Tanner Crass18:15.0 PR   NE Creek Valley   Oct 5  Sidney Invite
63.12Joel Moeller18:19.7 PR   NE Logan View   Oct 12  D-1 District Meet
64.10Colby Tichota18:20.1 PR   NE Yutan   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
65.9Johnson Chishiba18:22.1 PR   NE Osmond   Oct 12  D-2 District Meet
11Lucas Williams18:22.1 PR   NE Doniphan-Trumbull   Oct 20  NSAA Class D State Meet
67.11Cory Lechtenberg18:26.0 PR   NE West Boyd   Sep 28  West Holt Invitational
68.9Omar Tinajero18:26.5 PR   NE Wood River   Sep 5  Lexington Invitational
69.11Cole Belitz18:28.0 PR   NE Neligh-Oakdale   Sep 28  West Holt Invitational
70.12Jacob Kapels18:29.9   NE Columbus Lakeview   Oct 5  Central Conference
71.9Kaleb Pickel18:30.4 PR   NE Gibbon   Oct 20  NSAA Class D State Meet
72.10Deven Sullivan18:31.0 PR   NE Banner County   Oct 5  Sidney Invite
73.9Isaac Goshert18:32.0 PR   NE Arapahoe   Sep 28  Gothenburg Invite
74.11Joseph Fischer18:33.0 PR   NE Sutherland Public   Sep 28  Gothenburg Invite
75.11Jaden Sobotka18:33.2 PR   NE Plainview   Oct 12  D-2 District Meet
76.12Nathan Kemling18:34.7 PR   NE Perkins County   Oct 20  NSAA Class D State Meet
77.12Derek Mahony18:35.0 PR   NE Chambers Public (CWC)   Sep 28  West Holt Invitational
78.9Luke Frasher18:35.7 PR    Unattached   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
79.9Logan O'Malley18:37.0 PR   NE St Patrick   Sep 28  Gothenburg Invite
80.9Garrett Nichols18:40.0 PR   NE Fillmore Central   Sep 28  York Invite
81.9Aaron Kraus18:44.5 PR   NE West Holt   Oct 12  D-5 District at Ainsworth
82.9Collin Arehart18:45.0 PR   NE Ansley-Litchfield   Sep 28  Gothenburg Invite
83.12Quinn Olmer18:46.1 PR   NE St Francis   Oct 12  D-2 District Meet
84.10Dylan Ludwig18:47.8 PR   NE Wisner-Pilger   Oct 12  D-2 District Meet
11Izaiah Gomez18:47.8 PR   NE Gibbon   Oct 20  NSAA Class D State Meet
86.10Gustavo Pinedo18:48.5 PR   NE Johnson County Central   Sep 29  Rich Ziegler Invite
87.11Luc Williams18:49.0   NE Doniphan-Trumbull   Oct 12  D-3 District Meet
88.9Jeremiah Arndt18:49.3 PR   NE Centura   Oct 20  NSAA Class D State Meet
89.12Dustin Ternus18:50.8   NE St Francis   Oct 12  D-2 District Meet
90.12Walker Thomas18:50.9 PR   NE Malcolm   Oct 3  ECNC
91.11Dylan Johnson18:52.9 PR   NE Malcolm   Oct 3  ECNC
92.11Jacob Riggs-Ramage18:53.1 PR   NE St Edward   Oct 12  D-3 District Meet
93.10Joan San Pedro18:53.6 PR   NE Madison   Oct 12  D-2 District Meet
94.10Alex Carlson18:55.4 PR   NE Winside   Oct 12  D-2 District Meet
95.10Diego Sandoval18:55.5 PR   NE Bridgeport   Oct 5  Perkins County Invitational
96.12Keaton Burgess18:56.2   NE Blue Hill-Red Cloud   Sep 7  Fairbury Invite
97.9Jacob Schweitzer18:57.0 PR   NE Malcolm   Oct 3  ECNC
98.9Jacob Wells18:58.0 PR   NE St. Paul   Sep 22  Boone Central Invite
99.12Brett Anderson18:58.9 PR   NE Wisner-Pilger   Oct 12  D-2 District Meet
100.9Daemon Avilez19:00.0 PR   NE Bayard   Sep 28  Bayard's Mark Matthews Invite

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Rylee Rice18:28.0   NE Ainsworth   Oct 5  Southwest Conference Championship
2.12Haley Arens18:49.4 PR   NE Crofton   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
3.10Sable Lambley19:15.0   NE Dundy County Stratton   Sep 28  Gothenburg Invite
4.10Paige Steinman19:19.7 PR    Unattached   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
5.12Tiffany Dickau19:41.0 PR   NE Elwood Public   Sep 28  Gothenburg Invite
6.12Grace Jacobson19:48.0 PR   NE Fillmore Central   Sep 28  York Invite
7.10Amanda Aerts19:55.0 PR   NE East Butler   Oct 12  D-1 District Meet
8.10Katie Roach19:56.7   NE Doniphan-Trumbull   Sep 25  UNK Class D Meet
9.9Ashlei McDonald20:03.7 PR   NE Johnson County Central   Sep 29  Rich Ziegler Invite
10.10Piper Steinman20:15.8 PR    Unattached   Nov 12  NXR Heartland Regional Championships
11.11Micheala Kelley20:25.1 PR   NE Burwell Senior   Oct 20  NSAA Class D State Meet
12.12Aleisha McDonald20:26.4   NE Johnson County Central   Sep 29  Rich Ziegler Invite
13.9Genna Blakely20:32.5 PR   NE St Patrick   Sep 2  Cozad Invite
14.12Emily Pogue20:35.7   NE Yutan   Oct 12  D-1 District Meet
15.10Madison Gerken20:39.3 PR   NE McCool Junction   Oct 20  NSAA Class D State Meet
16.11Kelsey Folchert20:46.0 PR   NE St Patrick   Sep 28  Gothenburg Invite
17.11Gracie Rippen20:48.0 PR   NE St Patrick   Sep 28  Gothenburg Invite
18.9CeeAnna Beel20:50.0 PR   NE Ainsworth   Oct 5  Southwest Conference Championship
19.10Jessica Whitebear20:51.0 PR   NE Bayard   Sep 28  Bayard's Mark Matthews Invite
20.12Clare Fiala20:52.0 PR   NE Aquinas Catholic   Aug 31  Junior Jays 1.1 Mile Run
11Morgan Burke20:52.0   NE Sutherland Public   Sep 28  Gothenburg Invite
9Sarah Lang20:52.0 PR   NE Bridgeport   Sep 28  Bayard's Mark Matthews Invite
23.9Tahjzha Botts20:52.8 PR   NE Maxwell   Sep 2  Cozad Invite
24.9Andie Koch20:53.5 PR   NE Tri County   Oct 20  NSAA Class D State Meet
25.12Amanda Mote20:55.0   NE Hitchcock County   Sep 28  Gothenburg Invite
26.12Lizbeth Ortega20:56.4 PR   NE Madison   Oct 12  D-2 District Meet
27.9Molly Salzman21:03.0 PR   NE Ainsworth   Oct 5  Southwest Conference Championship
28.12Dori Schneider21:03.3 PR   NE Bridgeport   Oct 5  Perkins County Invitational
29.11Bailey Patterson21:04.8   NE Stanton   Oct 12  D-2 District Meet
30.9Kloe Severance21:05.0 PR   NE Ord   Oct 20  NSAA Class D State Meet
31.9Adrian Eakins21:09.0 PR   NE Paxton   Sep 28  Gothenburg Invite
32.11Carlie Wetzel21:09.6 PR   NE West Holt   Oct 20  NSAA Class D State Meet
33.11Karissa Benavides21:11.0 PR   NE Bridgeport   Sep 28  Bayard's Mark Matthews Invite
34.9Daisy Korus21:17.3 PR   NE Humphrey-Lindsay Holy Family   Oct 5  East Husker Conference
35.10Liz Polk21:21.5 PR   NE Logan View   Oct 5  East Husker Conference
36.10Logan Thomas21:22.6 PR   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
11Jillian Mertz21:22.6 PR   NE McCool Junction   Oct 12  D-3 District Meet
38.11McKenzie Teten21:23.6 PR   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
39.10Bree Eisenhauer21:27.0   NE Bloomfield   Sep 28  West Holt Invitational
40.12Mary Fiala21:28.2 PR   NE Aquinas Catholic   Aug 31  Charlie Thorell Invitational
41.11Alexandria Frasher21:29.2   NE Aquinas Catholic   Oct 20  NSAA Class D State Meet
42.10Emma Bixler21:31.0 PR   NE Neligh-Oakdale   Sep 28  West Holt Invitational
43.9Ladelle Hazen21:31.1 PR   NE Blue Hill-Red Cloud   Sep 25  UNK Class D Meet
44.12Elizabeth Salzman21:35.7 PR   NE Ainsworth   Oct 12  D-5 District at Ainsworth
45.9Madison Welch21:40.7 PR   NE Ainsworth   Aug 31  Ainsworth Invite
46.10Cali Gunderson21:42.0   NE Cambridge   Sep 28  Gothenburg Invite
47.9Addie Hejl21:42.4 PR   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
48.9Jillian Brennan21:43.0 PR   NE Crawford   Oct 5  Sidney Invite
49.12Tenna Beel21:45.3   NE Stanton   Oct 20  NSAA Class D State Meet
50.9Ella Crawford21:47.6 PR   NE Tri County   Sep 25  UNK Class D Meet
51.10Jade Bentley21:48.1 PR   NE Gibbon   Oct 20  NSAA Class D State Meet
52.10Melody Kibby21:50.0 PR   NE Logan View   Oct 5  East Husker Conference
53.12Aubrey Wattier21:51.4 PR   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
54.12Sinclare Fiala21:51.6   NE Aquinas Catholic   Oct 20  NSAA Class D State Meet
55.11Chloe Cozad21:52.5   NE North Central   Aug 31  Ainsworth Invite
56.12Kayla Minary21:55.6   NE Maywood-Hayes Center   Sep 7  Chase County Invite
57.11Jade Rickard21:57.3   NE Plainview   Oct 12  D-2 District Meet
58.10Ann Woockman21:58.4 PR   NE Bloomfield   Oct 12  D-2 District Meet
59.11Taylor Hickey21:59.0   NE Elwood Public   Sep 28  Gothenburg Invite
10Faith Morris21:59.0 PR   NE Pender   Oct 12  D-2 District Meet
61.11Ashley Ternus21:59.3   NE St Francis   Oct 12  D-2 District Meet
62.11Sarah Vorderstrasse21:59.9 PR   NE Palmyra   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
63.10Kaizley Krupicka22:01.2 PR   NE Thayer Central   Oct 12  D-3 District Meet
64.11Michaela Arens22:02.0 PR   NE Ainsworth   Oct 5  Southwest Conference Championship
65.12Valeria Whitmore22:06.1   NE Aquinas Catholic   Oct 20  NSAA Class D State Meet
66.10Sarah Davis- Kovari...22:06.2 PR   NE Palmyra   Sep 18  Ashland Greenwood Invitational
67.11Savannah Gerlach22:12.7 PR   NE Tri County   Sep 25  UNK Class D Meet
68.9Laisha Garza22:12.8 PR   NE Bayard   Oct 20  NSAA Class D State Meet
69.12Adrienne Einspahr22:12.9   NE Arapahoe   Sep 5  Lexington Invitational
70.9Cheyenne Knisley22:13.0 PR   NE Banner County   Oct 5  Sidney Invite
71.12Jasmine Youngquist22:18.0 PR   NE Hitchcock County   Sep 28  Gothenburg Invite
72.11Kaydi Daudt22:19.9 PR   NE Plainview   Oct 12  D-2 District Meet
73.10Leah Podliska22:25.0 PR   NE St Francis   Oct 12  D-2 District Meet
74.10Bailey Hurlbert22:25.3 PR   NE Battle Creek   Oct 12  D-2 District Meet
75.10Savannah Beegle22:29.0 PR   NE Hitchcock County   Sep 28  Gothenburg Invite
76.11Hannah Robertson22:30.0 PR   NE Wallace   Sep 28  Gothenburg Invite
77.11Marian Carpenter22:33.0 PR   NE Hitchcock County   Sep 28  Gothenburg Invite
78.11Kira Dickau22:33.3   NE Stuart   Oct 12  D-5 District at Ainsworth
79.11Jessica Lange22:34.3 PR   NE Crofton   Oct 12  D-2 District Meet
80.11Anastasia Brugger22:37.0   NE McCool Junction   Sep 14  Fillmore Central Invitational
81.10Hannah Hubers22:40.6 PR   NE Bloomfield   Oct 12  D-2 District Meet
82.12Sarah Atchity22:44.0   NE Doniphan-Trumbull   Oct 20  NSAA Class D State Meet
83.9Kelsey Schieffer22:44.2 PR   NE Crofton   Oct 12  D-2 District Meet
84.9Allison Sheaffer22:46.7 PR   NE Centennial   Oct 12  D-3 District Meet
85.12Morgan Osborn22:48.0   NE Ainsworth   Oct 5  Southwest Conference Championship
86.9Kate Bruns22:50.0 PR   NE Bloomfield   Oct 12  D-2 District Meet
87.10Morgan Neeman22:50.3   NE Superior   Oct 12  D-3 District Meet
88.12Brealynn Wattier22:52.3   NE Malcolm   Oct 12  D-1 District Meet
89.12Nadia Pinon22:53.0   NE Shelton Public   Sep 28  Twin Valley Conference Invitational
90.11Karlie Cerveny22:56.1   NE Wilber-Clatonia   Sep 29  Rich Ziegler Invite
91.11Sophia Schroeder22:57.5   NE Ravenna   Oct 20  NSAA Class D State Meet
92.11Jenaya Pierce23:00.3   NE Sumner-Eddyville-Miller   Sep 25  UNK Class D Meet
93.12Cora Hemmer23:05.2 PR   NE Burwell Senior   Oct 12  D-5 District at Ainsworth
94.11Molli Turek23:05.5   NE Grand Island Central Catholic   Sep 25  UNK Class D Meet
95.12Peyton Brugger23:05.6   NE McCool Junction   Oct 20  NSAA Class D State Meet
96.11Hailey Snyder23:08.5 PR   NE Perkins County   Oct 5  Perkins County Invitational
97.9Elizabeth Harder23:10.1 PR   NE Palmyra   Oct 12  D-1 District Meet
98.10Mary Ferrone23:10.3   NE St Cecilia   Oct 20  NSAA Class D State Meet
99.11Lauryn Monteforte23:10.5 PR   NE Fillmore Central   Oct 12  D-3 District Meet
100.11Lauren Parr23:11.7   NE St Cecilia   Sep 25  UNK Class D Meet