Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Alex Graffunder15:33.0 PR   OR Union   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
2.11Tim Stevens15:40.2   OR Union   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
3.12Hunter Hutton15:50.2 PR   OR Bandon   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
4.11Jedaiah Wasson15:57.3   OR East Linn Christian   Sep 13  Silver Falls Oktoberfest Invitational
5.12Hunter Murphy16:04.7   OR Pleasant Hill   Oct 7  Harrier Classic
6.12Josh Snyder16:05.9 PR   OR Bandon   Sep 13  North Bend Tugman Invitational
7.11Hunter Nichols16:25.8   OR Heppner   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
8.11Emmett Klus16:26.5 PR   OR Burns   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
9.12Finn James16:33.0 PR   OR Riverdale   Oct 14  The Juniper Golf Course XC Invitational
10.9Sisay Hurty16:35.7   OR Stanfield   Sep 22  Footrace to Valhalla
11.12Jeremy Baxter16:35.8 PR   OR Union   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
12.10Cam McChesney16:41.9   OR Veritas   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
13.10Isaac Whitney16:42.0   OR Oakridge   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
14.12Kyle Deiter16:48.5 PR   OR Lakeview   Oct 11  4th Annual Max King Invite
15.11Zayne Troeger16:56.7   OR Umatilla   Sep 22  Footrace to Valhalla
16.12Jack Casalino16:56.8 PR   OR Oregon Episcopal   Oct 5  Regis/Stayton Invitational
17.11Jack Silveira16:59.0   OR Union   Sep 29  Baker Invitational
18.10Isaac Cutler17:04.2   OR Bandon   Sep 16  Prefontaine Memorial Run 5K
19.12Fisher Ng17:04.4 PR   OR Riverdale   Oct 11  Estacada Invitational
20.11Jacob Suarez17:07.8 PR   OR Southwest Christian   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
11Ethan Fine17:07.8 PR   OR North Lake   Oct 14  The Juniper Golf Course XC Invitational
22.10Will Leonard17:09.9   OR Catlin Gabel   Oct 6  The Flat & Fast Invitational
12Callan Stowell17:09.9   OR Pleasant Hill   Oct 7  Harrier Classic
24.12Nakai Sinohui17:11.7 PR   OR South Umpqua   Oct 26  4A-3 Far West League Championships
25.12Tyrell David17:17.3 PR   OR Chemawa   Oct 27  3A/2A/1A-SD3 District 3 Championships
26.10Zachary Abblitt17:17.7 PR   OR Brookings-Harbor   Sep 16  Prefontaine Memorial Run 5K
27.12Shane Davis17:18.3 PR   OR Yamhill-Carlton   Oct 11  Estacada Invitational
28.12Wyatt Heuberger17:18.6 PR   OR Regis   Oct 27  3A/2A/1A-SD3 District 3 Championships
12Preston Nightingale17:18.6 PR   OR Taft   Oct 27  3A/2A/1A-SD2 District 2 Championships
30.12Chris Acosta17:25.1 PR   OR Nyssa   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
31.12Dylan Dunn17:26.0 PR   OR Lakeview   Sep 27  Henley Invitational
32.10Andrew Lackey17:26.4 PR   OR Union   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
33.9Ben Schanz17:30.6 PR   OR Crosshill Christian   Oct 27  3A/2A/1A-SD2 District 2 Championships
34.10JP Friedrichsen17:34.0   OR Burns   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
35.12Damien Shockey17:34.6   OR South Umpqua   Oct 26  4A-3 Far West League Championships
36.10Robert Pina-Morton17:35.0   OR Knappa   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
37.11Jacob Charbonneau17:35.3 PR   OR Oak Hill   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
38.10Aero Franklin17:35.9   OR Bandon   Sep 16  Prefontaine Memorial Run 5K
39.12Caleb Kelson17:37.3 PR   OR Harrisburg   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
40.9Hayden Glenn17:37.5 PR   OR Central Linn   Oct 14  George Fox XC Classic
41.10Tyler Olson17:37.8 PR   OR Union   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
42.10Luke Hall17:39.5   OR Kennedy   Oct 27  3A/2A/1A-SD2 District 2 Championships
43.11Japheth Carlson17:40.0 PR   OR Vale   Sep 23  Bob Firman Invitational XC
44.12Christian Strawn17:43.2 PR   OR East Linn Christian   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
45.10Wyatt Smith17:43.3   OR Oakland   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
46.10Armando Pedraza17:43.6 PR   OR Nyssa   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
47.12Andrew Doran17:44.6 PR   OR Yamhill-Carlton   Oct 28  4A-4 Oregon West Conference Championships
48.10Andrew Hill17:45.3 PR   OR Blanchet Catholic   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
49.12Juan Perez17:47.1 PR   OR Taft   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
50.11Trent Driesner17:47.2   OR Southwest Christian   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
51.9Israel O'Reilly17:47.5   OR Union   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
52.10Drew McMullen17:48.3   OR Amity   Oct 27  3A/2A/1A-SD2 District 2 Championships
53.11Jakob Handegard17:49.0 PR   OR Vernonia   Oct 5  Vernonia Invitational
54.10Davis Raz17:49.1 PR   OR Westside Christian   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
55.12James Madsen17:49.2 PR   OR Enterprise   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
56.11Hayden Qualls17:50.6   OR Heppner   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
57.12Paul Lim17:51.0 PR   OR Santiam Christian   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
58.11Cameron Smith17:51.3   OR Rogue River   Oct 11  4th Annual Max King Invite
59.12Jack Isenhart17:51.7   OR Myrtle Point   Sep 13  North Bend Tugman Invitational
60.10Nick Riedman17:54.0 PR   OR Kennedy   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
61.12Noah Solomon17:54.5 PR   OR Oregon Episcopal   Oct 18  Country Fair Classic
62.10Jaxon Blackburn17:54.7 PR   OR Union   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
63.11Kellen Petersen17:55.3 PR   OR Westside Christian   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
64.9Alex Turner17:56.0 PR   OR Lakeview   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
65.10Ryan Robles17:56.6   OR Burns   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
66.11Rhett Osborne17:57.0   OR East Linn Christian   Sep 7  Darrel Deedon Cascade Invitational
67.11Nolan Larkin17:57.8   OR Riverdale   Oct 11  Estacada Invitational
68.11Elias Esquivel17:59.4   OR Stanfield   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
69.11Matthew Sheehy17:59.5 PR   OR Union   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
70.9Seth Bergeron18:00.0   OR St. Stephen's Academy   Oct 5  Vernonia Invitational
10Aydin Timmons18:00.0 PR   OR Central Linn   Oct 14  George Fox XC Classic
72.12Joshua Friday18:01.4 PR   OR Chemawa   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
10Tyler Ernst18:01.4 PR   OR Neah-Kah-Nie   Oct 27  3A/2A/1A-SD3 District 3 Championships
74.12Thomas Lattus18:02.2 PR   OR Veritas   Oct 13  Heiser Farms XC Race
75.10Isaac Rubus18:03.2 PR   OR Cascade Christian   Sep 16  Prefontaine Memorial Run 5K
-Josh Dietrich18:03.2 PR   OR Catlin Gabel   Sep 30  Nike Portland XC
77.11Joe Wilkinson18:03.3   OR Nestucca   Oct 27  3A/2A/1A-SD3 District 3 Championships
78.11Dawson Pointere18:04.9   OR Lakeview   Oct 14  The Juniper Golf Course XC Invitational
79.10Shakir Mukhametzyan...18:05.3 PR   OR Paisley   Oct 26  3A/2A/1A-SD6 District 6 Championships
80.10Jimmy Maslen18:06.7   OR Catlin Gabel   Oct 6  The Flat & Fast Invitational
81.12Jack Hyde18:06.9 PR   OR Paisley   Oct 14  The Juniper Golf Course XC Invitational
82.10Calvin Bates18:07.0   OR Burns   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
83.10Eli Demello18:07.1   OR Taft   Oct 27  3A/2A/1A-SD2 District 2 Championships
84.11Tucker Olson18:08.2   OR Horizon Christian   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
10Jared Charbonneau18:08.2 PR   OR Oak Hill   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
86.11Loagen Antle18:08.9   OR Lakeview   Oct 14  The Juniper Golf Course XC Invitational
87.11Harry Schaefer18:10.0   OR Southwest Christian   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
12Evan Morris18:10.0 PR   OR Riverdale   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
89.12Dawson Wood18:11.2 PR   OR Taft   Oct 27  3A/2A/1A-SD2 District 2 Championships
90.11Gavin Newtson18:13.2   OR Griswold   Sep 22  Footrace to Valhalla
91.11Shawn Recca18:13.7   OR Crow   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
92.10Lucas Hindman18:13.8 PR   OR Taft   Sep 16  Prefontaine Memorial Run 5K
10Caleb VanderGiessen18:13.8   OR Faith Bible Christian   Oct 27  3A/2A/1A-SD3 District 3 Championships
94.10Cole Gomes18:16.1   OR Enterprise   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
95.11LR Burns18:17.3   OR East Linn Christian   Oct 14  George Fox XC Classic
96.10Miciah Kirton18:19.0 PR   OR Southwest Christian   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
11Rowdy Gerber18:19.0 PR   OR Lakeview   Sep 27  Henley Invitational
98.12Kyle Buczynski18:20.9 PR   OR Willamina   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
99.10Paul Lindsley18:22.5   OR Lakeview   Sep 16  Prefontaine Memorial Run 5K
100.9Quaiden Whiteman18:22.6 PR   OR Chemawa   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Maya Rayle17:37.1 PR   OR Catlin Gabel   Oct 14  George Fox XC Classic
2.11Stephanie Finley18:20.8   OR Oregon Episcopal   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
3.12Sailor Hutton18:28.0   OR Bandon   Sep 16  Prefontaine Memorial Run 5K
4.12Kaylin Cantu18:41.4 PR   OR Kennedy   Oct 13  Heiser Farms XC Race
5.10Lila Fenner18:42.5 PR   OR Catlin Gabel   Oct 6  The Flat & Fast Invitational
6.11Alejandra Lopez19:01.7   OR Kennedy   Oct 13  Heiser Farms XC Race
7.11Jessica Neal19:18.0 PR   OR Central Linn   Oct 14  George Fox XC Classic
8.11Maddy Woodward19:34.2   OR Pleasant Hill   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
9.9Kyla Hook19:39.1 PR   OR Enterprise   Sep 23  Bob Firman Invitational XC
10.11Alisa Fox19:46.3 PR   OR Union   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
11.11Emma Bennion19:52.5   OR St Mary's   Oct 11  4th Annual Max King Invite
12.10Jaimee Baxter19:54.0 PR   OR Union   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
10Olivia Page19:54.0 PR   OR Nyssa   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
14.10Ellyse Tingelstad19:57.2   OR Enterprise   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
15.12Josey Kaufman20:05.9   OR Coquille   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
16.12Michelle Herbes20:06.3 PR   OR Union   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
17.9Jenna Neal20:07.7 PR   OR Central Linn   Oct 14  George Fox XC Classic
18.12Andie Whitlow20:11.9 PR   OR Yamhill-Carlton   Oct 28  4A-4 Oregon West Conference Championships
19.12Taylor Bardell20:13.8 PR   OR East Linn Christian   Oct 14  George Fox XC Classic
20.12Savannah Slay20:16.4 PR   OR South Umpqua   Oct 26  4A-3 Far West League Championships
21.10Mckenzie Carrier20:16.8 PR   OR Oak Hill   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
22.12Marissa Haas20:22.8 PR   OR Southwest Christian   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
23.9Madelyn Nichols20:27.2 PR   OR Heppner   Sep 22  Footrace to Valhalla
24.11Jaesa Ruchti20:27.7 PR   OR Pleasant Hill   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
25.9Genevieve Bailly20:28.0   OR Oregon Episcopal   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
26.10Mackenzie Heideman20:39.1 PR   OR Heppner   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
27.11Aneykah McCall20:46.0   OR South Umpqua   Sep 20  Umpqua Opener
28.11Mckenzi Hoyt20:50.0   OR Burns   Oct 5  Crosby Invitational
29.12Mary Letham20:50.6 PR   OR Burns   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
30.9Kelly Park20:52.3 PR   OR Catlin Gabel   Oct 10  Barlow, Reynolds @ Cent. Catholic
31.11Ella Coughlan21:00.0   OR Enterprise   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
32.12Lucy Case21:00.6 PR   OR Griswold   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
33.10Zoey DeLuca21:00.8 PR   OR Oak Hill   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
34.12Eliza Irish21:01.6   OR Enterprise   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
35.11Ashley Wilson21:02.4   OR Enterprise   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
36.12Emma Knepp21:03.9   OR Culver   Oct 14  The Juniper Golf Course XC Invitational
37.12Azaris Velazquez21:05.0 PR   OR Kennedy   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
38.12Daelyn Wilde21:05.2 PR   OR Pleasant Hill   Oct 7  Harrier Classic
10Karissa Hadermann21:05.2   OR Neah-Kah-Nie   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
40.9Miryn McGuire21:05.3 PR   OR Southwest Christian   Oct 26  3A/2A/1A-SD1 District 1 Championships
41.11Emmily Cheek21:11.8   OR Harrisburg   Oct 11  Mid-Willamette 4-Way Meet - CHS/CHS/CV/LHS
42.11Bethany Kalebaugh21:11.9 PR   OR South Umpqua   Oct 26  4A-3 Far West League Championships
43.9Lydia Emory21:12.0 PR   OR St. Stephen's Academy   Oct 26  3A/2A/1A-SD1 District 1 Championships
44.11Abriel O'Reilly21:13.0 PR   OR Union   Sep 29  Baker Invitational
11Rachel Lowell21:13.0   OR Oregon Episcopal   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
46.9Sophia Kruse21:14.9 PR   OR Catlin Gabel   Oct 14  George Fox XC Classic
47.12Emily Collier21:15.2 PR   OR Blanchet Catholic   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
48.11Haley Bernard21:16.3 PR   OR Catlin Gabel   Oct 10  Barlow, Reynolds @ Cent. Catholic
49.11Chloe Wassei21:18.4 PR   OR Veritas   Sep 20  Big Cross Portland
50.11Rachel Whittles21:23.4   OR Nestucca   Oct 27  3A/2A/1A-SD3 District 3 Championships
51.12Ella Crosby21:23.6   OR Oregon Episcopal   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
52.9Haven Pickup21:23.9 PR   OR South Umpqua   Oct 26  4A-3 Far West League Championships
53.12Rory O'Hollaren21:24.4 PR   OR Oregon Episcopal   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
54.11Megan Green21:25.2 PR   OR Crow   Oct 14  George Fox XC Classic
55.9Katie Chapman21:26.3   OR Lowell   Oct 14  George Fox XC Classic
56.9Sophia Dobry21:28.1   OR St Mary's   Sep 23  Rogue XC Invite
9Cristin Brethower21:28.1   OR Yamhill-Carlton   Oct 14  George Fox XC Classic
58.10Grace Armstrong21:29.2 PR   OR Yamhill-Carlton   Oct 14  George Fox XC Classic
59.10Maddie Lang21:31.2   OR Southwest Christian   Sep 22  Meriwether National Cross Country Classic
60.12Landrey Gaertner21:33.6   OR Union   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
61.10Kiran Weasel21:35.3 PR   OR Catlin Gabel   Oct 14  George Fox XC Classic
62.12Emily Bruns21:35.5   OR Southwest Christian   Oct 26  3A/2A/1A-SD1 District 1 Championships
63.11Hannah Christman21:35.7 PR   OR Griswold   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
64.9Dinah Schultz21:36.0 PR   OR Neah-Kah-Nie   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
65.9Abigail Cardenas21:36.5   OR Umatilla   Sep 22  Footrace to Valhalla
66.10Alyssa Zhang21:38.8 PR   OR Catlin Gabel   Oct 14  George Fox XC Classic
67.9Katelyn Willard21:39.0   OR Cascade Christian   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
68.11Melanie Theall21:40.0 PR   OR Lakeview   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
69.11Alison Thomas21:41.0 PR   OR Oregon Episcopal   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
70.11Samantha Kasitz21:42.0 PR   OR Oak Hill   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
71.12Jessica Lee21:50.0   OR Lakeview   Nov 4  OSAA 3A/2A/1A State Championships
72.12Lindsey Gurr21:52.0   OR St Mary's   Oct 11  4th Annual Max King Invite
73.12Hannah Orey21:52.7   OR Culver   Oct 14  The Juniper Golf Course XC Invitational
74.12Samantha Ellis21:52.8 PR   OR Pleasant Hill   Sep 23  Rock n' River
75.11Sarah Kenyon21:57.6   OR Salem Academy   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
76.11Izabella Garcia21:59.8 PR   OR Stanfield   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
77.10Kaylee Cope22:01.2   OR Griswold   Oct 27  3A/2A/1A-SD5 District 5 Championships
78.10Ainsley Beam22:06.3   OR Santiam Christian   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
79.10Aubrey Cade22:09.5 PR   OR East Linn Christian   Oct 14  George Fox XC Classic
80.10Kathryn Andersen22:10.4 PR   OR Riverdale   Oct 14  The Juniper Golf Course XC Invitational
81.10Tess Vanderkamp22:13.6   OR Faith Bible Christian   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
82.11Sophia Pastrano22:14.7 PR   OR St Mary's   Oct 11  4th Annual Max King Invite
83.12Hayley Woodward22:15.5   OR South Umpqua   Oct 26  4A-3 Far West League Championships
84.9Kaley Schneider22:17.9   OR Lakeview   Oct 11  4th Annual Max King Invite
85.12Savannah Wyllie22:19.9 PR   OR Grant Union   Sep 22  Footrace to Valhalla
86.11Marlee Roberts22:21.0 PR   OR Yamhill-Carlton   Oct 14  George Fox XC Classic
87.9Ann Livingston22:24.1   OR Santiam Christian   Oct 27  3A/2A/1A-SD2 District 2 Championships
88.11Stephanie Loop22:25.5   OR Oak Hill   Oct 26  3A/2A/1A-SD4 District 4 Championships
89.11Kira Sabin22:25.8 PR   OR Jefferson   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
90.12Adele Cousseau22:27.7 PR   OR Vernonia   Oct 20  SD2/SD3 Pre-District Challenge
91.9Carson Hall22:27.9   OR St Mary's   Oct 26  3A/2A/1A-SD6 District 6 Championships
92.12Avi Gaston22:28.2   OR Gold Beach   Sep 30  Woahink Lake XC Invitational
93.9Judah Koehler22:29.5   OR North Lake   Oct 14  The Juniper Golf Course XC Invitational
94.9Jacqualine Brown22:29.9   OR Umatilla   Sep 22  Footrace to Valhalla
95.10Autumn Ellis22:32.4 PR   OR Taft   Sep 30  Woahink Lake XC Invitational
96.11Rachel Vela22:33.7 PR   OR St Paul   Oct 14  George Fox XC Classic
97.9Kaitlin Martens22:34.0   OR Union   Oct 19  Kyle Burnside Wildhorse Invite
98.9Jadyn Vermillion22:34.8 PR   OR South Umpqua   Oct 7  Paul Mariman Invitational
99.9MacKenzie Kiona22:35.4 PR   OR Nixyaawii Community   Sep 22  Footrace to Valhalla
100.10Hasina Lathan22:37.4 PR   OR South Umpqua   Oct 26  4A-3 Far West League Championships