Team Results Management

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Austen Apperson15:47.0 PR   WA Adna   Sep 19  Fast and Flat
2.10Noah Phillips16:08.4 PR   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
3.10Garrett McSheffrey16:21.7 PR   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
4.11Zachary Wright16:24.7 PR   WA Onalaska   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
5.9Justin Peck16:28.0 PR   WA Trout Lake   Oct 12  SCAC#3@Goldendale vs. Cle Elum, Highland, Ki-...
6.10Russell DeVries16:31.0 PR   WA Mt Vernon Christian   Oct 4  NWC: Blaine, Lakewood, Meridian, MVC @ B-E
7.11Justin Roosma16:54.1 PR   WA Walla Walla Valley   Sep 28  Bulldog Fest
8.11Garrett Wilson16:57.0   WA Tonasket   Oct 13  Oroville Invite
9.11August Albers16:59.2   WA Cedar Tree Classical Christian   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
10.12Jack Farrell17:03.0 PR   WA Pope John Paul 2   Oct 7  Grizzly Alumni Invitational
11.10Mason Nicholas17:03.5 PR   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
12.12Tyler Shea17:04.6   WA NW Christian (Colbert)   Sep 30  Pasco Bulldog Invite
13.11Gavin Merritt17:05.1 PR   WA Tekoa-Rosalia   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
14.10Ryan Ransom17:06.0 PR   WA Three Rivers Christian   Sep 30  Toutle Lake Invitational
15.12Heriberto Sarmiento17:07.0   WA Manson   Oct 13  Oroville Invite
16.12Kendall VanZanten17:12.0 PR   WA Mt Vernon Christian   Oct 12  Skagit County Cross Country Championship
17.11Eli Engledow17:14.0   WA Asotin   Oct 7  Inland Empire Challenge
18.10Walker Hall17:17.4 PR   WA Liberty Bell   Sep 30  NIKE -- 11th ANNUAL TWILIGHT XC INVITATIONAL
19.12Eli Nielsen17:18.6   WA Liberty Bell   Sep 30  NIKE -- 11th ANNUAL TWILIGHT XC INVITATIONAL
20.-Zackary Wright17:20.0 PR   WA Onalaska   Oct 12  Evergreen 1A
21.10Jonathan Brown17:26.0 PR   WA Mt Vernon Christian   Oct 4  NWC: Blaine, Lakewood, Meridian, MVC @ B-E
22.11Israel Gomez17:27.0 PR   WA Tonasket   Oct 13  Oroville Invite
23.9Nicholas Marty17:27.4 PR   WA Toledo   Oct 7  Harvest Classic
11Henry Foultner17:27.4 PR   WA Toutle Lake   Oct 7  Harvest Classic
25.9Addison Smee17:27.8 PR   WA Kalama   Oct 3  Central 2B @Rainier
26.11Isaac Lozier17:27.9 PR   WA Kalama   Oct 3  Central 2B @Rainier
27.10Connor Torgesen17:30.0 PR   WA Manson   Oct 13  Oroville Invite
28.11Emerson Worrell17:35.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
29.11Joshua Bradshaw17:35.1   WA Cedar Tree Classical Christian   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
30.10Jacoby Wieber17:39.1 PR   WA Tri-Cities Prep   Sep 30  Pasco Bulldog Invite
31.12Garret Willey17:41.0   WA Mary Walker   Sep 30  CAN-AM Invitational
32.11Hamilton Summers17:42.1 PR   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
33.10Tristan Trudell17:42.5 PR   WA Ilwaco   Oct 3  Central 2B @Rainier
34.11Thomas Martin17:42.7   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
35.9Tony Flores17:43.6 PR   WA Bridgeport   Oct 4  Omak Invitational
11Morgan Hurst17:43.6 PR   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
37.10Braydon O'Neal17:44.0 PR   WA Valley Christian   Oct 14  Wildcat Invitational
38.9Gabe Harpe17:44.2 PR   WA Trout Lake   Sep 16  Oregon City XC Invitational
39.12Alex Watkins17:45.2   WA St George's   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
40.11Hunter Johnson17:46.0 PR   WA St George's   Sep 30  CAN-AM Invitational
41.9Ian DeLong17:46.9 PR   WA Liberty Bell   Sep 30  NIKE -- 11th ANNUAL TWILIGHT XC INVITATIONAL
42.12Jachin Heckman17:52.0 PR   WA Raymond   Sep 19  Fast and Flat
10Daniel Whiting17:52.0   WA Ilwaco   Sep 30  NIKE -- 11th ANNUAL TWILIGHT XC INVITATIONAL
44.10Cameron Neilsen17:52.2 PR   WA NW Christian (Lacey)   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
45.11James Cushman17:53.0 PR   WA Mossyrock   Oct 5  Steilacoom, Eatonville @Orting
46.12Ryon Ashley17:53.5   WA Willapa Valley   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
47.9Travis Grialou17:58.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
48.11Kai Jacobs18:00.9 PR   WA St George's   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
49.10Winston Telford18:01.0 PR   WA Davenport   Oct 14  Wildcat Invitational
50.12Maartin Cornyn18:01.8   WA Chief Leschi   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
51.11Caden Deutscher18:04.0   WA Pope John Paul 2   Sep 23  Mark Lyle Memorial Invite
52.12Randy Dixon18:06.4   WA Mary Walker   Oct 10  Dist.7 1B, 2B League Meet #4 @Kettle Falls
53.11Noah Goeckner18:07.5 PR   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
54.12David Daily18:10.6   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
55.10Manuel Martinez18:11.0   WA Morton White Pass   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
12Cade Quigley18:11.0   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
57.11Dawson Bretz18:12.0   WA Tonasket   Oct 13  Oroville Invite
58.10Adam George18:14.5 PR   WA Lake Roosevelt   Oct 4  Omak Invitational
59.11Nick Fitzmaurice18:15.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
60.9Jonathan Sarmiento18:16.0 PR   WA Manson   Oct 13  Oroville Invite
61.9Nick Watkins18:17.5 PR   WA St George's   Oct 10  Dist.7 1B, 2B League Meet #4 @Kettle Falls
62.12Max Richardson18:17.9   WA St George's   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
63.12Lucas Wellander18:19.2   WA Adna   Oct 14  George Fox XC Classic 2017
64.12Niccolo Merrill18:20.0   WA Reardan   Oct 14  Wildcat Invitational
65.12Forrest Carbaugh18:22.5 PR   WA North River   Oct 11  Rochester@Aberdeen (MS, HS)
66.11Vaughn Cook18:22.6 PR   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
67.10Jose Vazquez18:25.0 PR   WA Manson   Oct 13  Oroville Invite
68.11Simon Studen18:26.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
69.9Nathan Ashley18:28.0 PR   WA South Bend   Oct 7  Grizzly Alumni Invitational
70.11Lazo Gitchos18:30.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
71.10Rory St. Hilaire18:30.1 PR   WA Tri-Cities Prep   Sep 30  Pasco Bulldog Invite
72.12Jake Kenney18:31.0   WA Kettle Falls   Sep 30  CAN-AM Invitational
9Juan Portillo18:31.0 PR   WA Manson   Oct 13  Oroville Invite
74.12Xavier Brown18:32.0   WA Wellpinit   Sep 30  CAN-AM Invitational
75.11Rylan Green18:32.1   WA Kalama   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
76.10Isaac Leighton18:32.8 PR   WA Tekoa-Rosalia   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
77.11Jaedyn Norwood18:33.7 PR   WA Tekoa-Rosalia   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
78.11Tony Dominguez18:34.8 PR   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
79.12Brighton Klein18:37.0   WA Rainier (WA)   Sep 26  Central 2B @ Adna (HS, MS)
80.11Levi Johnson18:38.1 PR   WA Three Rivers Christian   Sep 30  Toutle Lake Invitational
81.12Kylor Rose18:40.0 PR   WA Mary Walker   Sep 30  CAN-AM Invitational
82.11Alex Bailey18:42.0   WA Ocosta   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
83.12Evan Sweeney18:43.3   WA Tri-Cities Prep   Sep 30  Pasco Bulldog Invite
84.12Kevin Beck18:44.0   WA NW Christian (Colbert)   Sep 30  Pasco Bulldog Invite
9Grant Torgesen18:44.0 PR   WA Manson   Oct 13  Oroville Invite
86.11Michael Gannon18:44.1   WA Bickleton   Sep 30  Pasco Bulldog Invite
87.11Jacob Elskamp18:44.8 PR   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
88.10Adam Bruno18:45.0   WA Valley Christian   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
89.9Cody Harris18:47.3 PR   WA Toledo   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
90.10Ezekiel Cochran18:48.3   WA Cedar Tree Classical Christian   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
91.10Wyatt Richards18:48.8   WA Three Rivers Christian   Oct 7  Harvest Classic
92.11Jacob Braun18:50.0 PR   WA Pope John Paul 2   Sep 23  Mark Lyle Memorial Invite
93.9Easton Pomrankey18:50.7 PR   WA Kettle Falls   Oct 10  Dist.7 1B, 2B League Meet #4 @Kettle Falls
94.10Kyle Edmo18:50.8 PR   WA Lake Roosevelt   Oct 4  Omak Invitational
95.9Ricky Garcia18:52.0 PR   WA Brewster   Oct 13  Oroville Invite
96.10Caleb Perz Stewart18:53.9 PR   WA Napavine   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
97.12Nicholas Beers18:54.8 PR   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
98.12Dmitry Sutton18:55.0 PR   WA Pope John Paul 2   Sep 27  Seatac meet #3
11Felix Gomez18:55.0 PR   WA Mossyrock   Oct 5  Steilacoom, Eatonville @Orting
12Joseph Jung18:55.0 PR   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Novie McCabe18:23.2   WA Liberty Bell   Sep 30  NIKE -- 11th ANNUAL TWILIGHT XC INVITATIONAL
2.9Hannah Funkhouser19:05.0 PR   WA Trout Lake   Oct 12  SCAC#3@Goldendale vs. Cle Elum, Highland, Ki-...
3.10Gretta Scholz19:06.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
4.12Ellie Summers19:17.6   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
5.11Ella Kuzyk19:48.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
6.11Maia Dykstra20:02.2   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
7.11Joanna Peck20:03.0 PR   WA Trout Lake   Oct 12  SCAC#3@Goldendale vs. Cle Elum, Highland, Ki-...
8.11Athena Milani20:07.0   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
9.10Kaylee Couder20:09.0 PR   WA Crosspoint   Oct 4  SeaTac #4
10.11Meleah Kandoll20:11.5 PR   WA Toutle Lake   Oct 7  Harvest Classic
11.11Icel Sukovaty20:12.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
12.9Liv Aspholm20:12.8 PR   WA Liberty Bell   Sep 30  NIKE -- 11th ANNUAL TWILIGHT XC INVITATIONAL
13.11Ava Shackell20:14.8 PR   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
14.11Jora Gleason20:19.7 PR   WA St George's   Oct 14  Lake Spokane Invitational
15.11Laurel Peck20:38.4 PR   WA Trout Lake   Sep 16  Oregon City XC Invitational
16.12Megan McSheffrey20:44.6   WA NW Christian (Lacey)   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
17.12Rose Melville20:51.0 PR   WA Lind-Ritzville   Oct 14  Wildcat Invitational
18.11Sarah Lovan20:55.0 PR   WA Mossyrock   Oct 5  Steilacoom, Eatonville @Orting
19.12Eliza Bannister20:57.0 PR   WA Ilwaco   Sep 30  NIKE -- 11th ANNUAL TWILIGHT XC INVITATIONAL
20.11Carmen Eggleston21:01.9   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
21.11Lauryn Apperson21:05.6   WA Adna   Oct 7  NIKE -- HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
22.11Rosalie Fish21:07.0   WA Muckleshoot Tribal   Oct 4  SeaTac #4
23.11Elaina Hansen21:08.6   WA Rainier (WA)   Sep 26  Central 2B @ Adna (HS, MS)
24.11Marissa Hunter21:15.2 PR   WA Cedar Tree Classical Christian   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
25.8Suzie Johnson21:16.3 PR   WA Cedar Tree Classical Christian   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
26.11Madison Clark21:18.0   WA Wilbur-Creston   Oct 14  Wildcat Invitational
27.8Maddy Blake21:18.1 PR   WA Cedar Tree Classical Christian   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
28.11Celeste Davis21:22.3 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 5  EWAC League Meet #1
29.10Zarah Johnson21:23.1   WA Kettle Falls   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
30.9Audrey Harrill21:24.1 PR   WA St George's   Oct 14  Lake Spokane Invitational
31.10Alex Carper21:34.5 PR   WA Ilwaco   Sep 30  NIKE -- 11th ANNUAL TWILIGHT XC INVITATIONAL
32.10Tamieka Valentine21:42.0   WA Mary Walker   Oct 10  Dist.7 1B, 2B League Meet #4 @Kettle Falls
33.10Nina Fraser21:47.9   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
34.12Kayla St. Pierre21:50.0 PR   WA Lake Roosevelt   Oct 13  Oroville Invite
35.11Kaylen Collette21:54.0   WA Morton White Pass   Sep 19  Fast and Flat
36.12Elin VanderPloeg21:55.7   WA Cedar Tree Classical Christian   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
37.9Eva Weymuller21:56.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
38.9Kyona Edmo21:59.4 PR   WA Lake Roosevelt   Oct 4  Omak Invitational
39.11Caitlynn Bell22:01.0   WA Riverside Christian   Sep 19  Fast and Flat
40.10Anais Mills22:01.4 PR   WA Garfield-Palouse   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
41.10Makenna Stock22:02.5 PR   WA Trout Lake   Sep 16  Oregon City XC Invitational
42.9Emma Reiss22:11.0 PR   WA Republic   Oct 13  Oroville Invite
43.9Lindsay Worrell22:12.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
44.9Ruby Gumaelius22:13.5 PR   WA North River   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
45.10Libbey Ireland22:15.0 PR   WA Manson   Oct 13  Oroville Invite
46.10Tosin Faleke22:17.6 PR   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
47.10Jacalyn Tague22:18.0   WA NW Christian (Lacey)   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
48.12Camille Wilson22:19.0   WA Tonasket   Oct 13  Oroville Invite
49.9Melisa Garcia22:21.0 PR   WA Brewster   Oct 13  Oroville Invite
50.12Madison Janke22:22.3   WA NW Christian (Colbert)   Oct 10  Dist.7 1B, 2B League Meet #4 @Kettle Falls
51.11Hannah Wapato22:28.0 PR   WA Lake Roosevelt   Oct 13  Oroville Invite
52.9Keeley Brooks22:29.9 PR   WA Liberty Bell   Sep 30  NIKE -- 11th ANNUAL TWILIGHT XC INVITATIONAL
53.10Clara Wagner22:34.6   WA Rainier (WA)   Oct 3  Central 2B @Rainier
54.10Estella Sheldon22:38.0   WA Ilwaco   Sep 19  Central 2B @ Toledo
55.11Nina Guizzetti22:41.3 PR   WA Rainier (WA)   Oct 3  Central 2B @Rainier
56.12Maggie Simmons22:43.0 PR   WA Riverside Christian   Sep 19  Fast and Flat
57.10Jaylea Rahenkamp22:47.0 PR   WA Morton White Pass   Sep 19  Fast and Flat
58.11Shannon Daily22:48.1   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
59.10Kaytlenn Whelden22:51.0   WA Ilwaco   Sep 19  Central 2B @ Toledo
60.9Carli Kemmer22:52.7 PR   WA Ilwaco   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
61.12Katie Henneman22:54.4   WA Tonasket   Oct 4  Omak Invitational
62.12Alison Houglum22:58.0 PR   WA Kalama   Sep 19  Fast and Flat
63.9Dylan Most22:58.7 PR   WA Ocosta   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
64.11Hailey Arland22:59.0   WA Davenport   Oct 14  Wildcat Invitational
65.12Mary Neder23:01.4 PR   WA St George's   Sep 26  Dist 7 1B,2B League Meet
66.10Jasmin Velasco23:03.0   WA Ocosta   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
10Kevin Chang23:03.0 PR   WA Auburn Adventist Academy   Oct 11  Seatac meet #5
10Jada Orr23:03.0   WA Wellpinit   Oct 14  Wildcat Invitational
69.12Miranda Moudy23:07.0   WA Auburn Adventist Academy   Oct 4  SeaTac #4
70.11Tayma Vanek23:08.7 PR   WA Colfax   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
71.12Amber Anderson23:10.0   WA Willapa Valley   Sep 19  Fast and Flat
72.10Autumn Janke23:10.9   WA NW Christian (Colbert)   Sep 30  Pasco Bulldog Invite
73.10Kahlysta McKethen23:11.6   WA St George's   Oct 10  Dist.7 1B, 2B League Meet #4 @Kettle Falls
74.10Georgia Clark23:11.8 PR   WA North River   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
75.11Kayden Warwick23:13.4 PR   WA Asotin   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
76.12Victoria Cole23:15.0   WA Riverside Christian   Sep 19  Fast and Flat
77.12Megan Dye23:15.3   WA Pomeroy   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
78.-Emily Williams23:22.0 PR   WA Crosspoint   Oct 4  SeaTac #4
79.12Maddie Evans23:22.4   WA NW Christian (Colbert)   Sep 30  Pasco Bulldog Invite
80.9Amy Benett23:22.9 PR   WA Tekoa-Rosalia   Oct 10  Dist. 7 1B,2B League Meet
81.9Lydia Harpe23:23.0 PR   WA Trout Lake   Oct 12  SCAC#3@Goldendale vs. Cle Elum, Highland, Ki-...
82.11Anna Reiss23:26.0 PR   WA Republic   Oct 13  Oroville Invite
83.11Elexcious Hampton23:26.4   WA Morton White Pass   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
84.10Elisabeth Cole23:29.1   WA Tri-Cities Prep   Oct 5  EWAC League Meet #1
85.11Lauren Ruthven23:30.2   WA Walla Walla   Sep 20  MCC League Meet #1
86.11Havilah Pearson23:32.0 PR   WA Trout Lake   Sep 16  Oregon City XC Invitational
9Lena Nelson23:32.0 PR   WA Liberty Bell   Oct 13  Oroville Invite
88.11Savannah Hobrecht23:36.1 PR   WA Lake Roosevelt   Oct 4  Omak Invitational
89.11Apollinarea Konev23:39.0   WA Reardan   Oct 14  Wildcat Invitational
90.9Miriam Jimenez23:40.6 PR   WA Bridgeport   Oct 4  Omak Invitational
91.10Leticia Gallegos23:42.5 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 5  EWAC League Meet #1
92.10Sophie Beadle23:50.5   WA Rainier (WA)   Sep 12  Central 2B @Rainier
93.10Khailyn Yarbrough23:53.0   WA Rainier (WA)   Sep 26  Central 2B @ Adna (HS, MS)
12Grace Noble23:53.0   WA Tri-Cities Prep   Oct 5  EWAC League Meet #1
95.10Danis VanderPloeg23:54.1 PR   WA Cedar Tree Classical Christian   Oct 3  Onalaska 1B/2B Home Meet
96.9Natalie Cain23:55.4 PR   WA Ocosta   Oct 7  Bill Kehoe South Sound Invite
97.10Kiana Castilleja23:57.4   WA White Swan   Oct 5  EWAC League Meet #1
98.11Christine Lovingier23:58.0 PR   WA Asotin   Oct 7  Inland Empire Challenge
99.10Kaytlynn Corey24:01.0   WA North Beach   Oct 7  Grizzly Alumni Invitational
100.11Laura Tan24:03.0 PR   WA Crosspoint   Oct 4  SeaTac #4