Team Results Management

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Jonah Franco15:24.4 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
2.11Ryan Child15:28.0 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
3.12Markus Taylor15:30.5 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
4.11Johan Correa15:38.6 PR   WA Kennewick   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
5.12Mohamed Ahmed15:45.2 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
6.11Porter Grigg15:46.1 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
7.12Sam Dickmann15:49.8 PR   WA Shadle Park   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
8.10Stanford Smith15:54.8 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
9.11Ryley Vandergriend16:06.9 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
10.10Nathan Carter16:07.9 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
10Andrew Holladay16:07.9 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
12.12Preston Glade16:18.0 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
13.11Alec Kness16:18.9 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
14.11Peyton Hill16:19.6 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
15.12Keanu Daos16:22.5   WA Southridge   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
16.12Troy Engen16:23.5 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
17.12Justin Marshall16:36.5 PR   WA Southridge   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
18.10Isaac Morris16:39.6 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
19.11Cameron Gutierrez16:41.6 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
20.12Sawyer Moon16:42.7 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
21.11Tristan Robinson16:43.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
22.10Jax Weide16:45.1 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
23.10Ethan Dorow16:52.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
24.10Leonel Leon16:57.0 PR   WA Kennewick   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
25.11Jamie Christner16:59.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
26.11Hayden Gorham17:01.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
27.11Silas Chapman17:04.0   WA North Central   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
28.11Lance Stites17:08.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
29.10Lukas Brown17:09.2 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
30.10Micah Brauhn17:11.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
31.12James Chan17:11.3   WA Southridge   Sep 9  Runner's Soul XC Fest
32.11Crew Morris17:12.8 PR   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
33.9Lars McDermott17:17.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
10Dalton Feist17:17.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
35.11Seth Farmer17:18.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
36.11Clayton Lawson17:19.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
37.9Leif Swanson17:20.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
10Joseph Brantley17:20.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
10Elijah Roberts17:20.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
40.10Jake Carr17:21.4 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
41.10Jakob Trantum17:22.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
42.9Kamron Murphy17:23.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
43.11Devon Morlan17:25.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 30  CAN-AM Invitational
12Ryan Leaming17:25.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
45.10Andrew Larson17:28.1 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
46.11John Dorr17:30.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
47.12Jesse Becker17:30.3 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
48.11Timothy Duenas17:38.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
49.12Alex Colvin17:39.0 PR   WA North Central   Sep 23  Bob Firman Invitational XC
50.11Dallin Larson17:41.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
51.11Nicholas Cotton17:42.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
52.11Ethan Jahn17:43.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
53.11Noah Weaver17:44.0 PR   WA Mt Spokane   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
54.12Dayton Hammond17:44.2 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
55.11Jordan Marshall17:52.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
11Wyatt Fiander17:52.0 PR   WA Kennewick   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
57.10Kyle Leaming17:53.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
58.12Wade Yocom17:53.7   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
59.11Luca Paolino17:58.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
60.10Matt Roth17:59.3 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
61.10Sam Mercado18:00.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
62.10Nikolas Moran18:02.0 PR   WA Mt Spokane   Sep 9  Moses Lake Invitational
12Adam Sonneland18:02.0   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
64.10Issak Chol18:03.1 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
65.9Manny Brantley18:05.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 30  CAN-AM Invitational
66.12Dylan Hathaway18:05.3 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
67.10Jonathan Lagonegro18:06.7   WA Kamiakin   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
68.10Graham Orren18:08.3 PR   WA Kamiakin   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
69.11Julian Gonzalez18:09.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
70.9Marcus Lemon18:12.0 PR   WA Shadle Park   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
71.11Grant Howard18:15.2   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
72.11Griffin Hoskinson18:16.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
73.10Sam Kozlov18:17.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
12Levi Goris18:17.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
75.9Jordan Sanguino18:17.4 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
76.9Eli DeAngelo18:18.2 PR   WA Shadle Park   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
77.10Christopher "Jack" ...18:22.0   WA Shadle Park   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
11Alex Combs18:22.0   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
79.9Theodore John Weber18:23.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
80.9Zachary Rogge18:24.0 PR   WA Shadle Park   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
81.9Isaiah Hernandez18:25.2 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
82.10Jake Lewis18:26.5   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
83.9Isaac Edwards18:26.6 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
84.12Caedmon Seekins18:27.1 PR   WA Kamiakin   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
85.9Heath Hines18:32.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
86.12Aiden Davis18:34.3   WA Shadle Park   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
87.11Jeremy Dierks18:36.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
88.12Paul Dickmann18:36.8   WA Shadle Park   Oct 14  Lake Spokane Invitational
89.12Brian Ola18:37.3 PR   WA Kennewick   Oct 19  MCC Districts
90.11Zach Butler18:38.4 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
91.10Hassan Mahamat18:42.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
92.12Mwanabaji Musa18:43.6 PR   WA Kennewick   Oct 19  MCC Districts
93.10Ismael Tovar18:45.0 PR   WA Kennewick   Oct 7  Inland Empire Challenge
12Jacob Sandobal18:45.0   WA Shadle Park   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
95.9Jace Daffern18:47.0 PR   WA Shadle Park   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
96.9Imran Mushwani18:49.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
97.12Joseph Campton18:50.4 PR   WA Shadle Park   Oct 14  Lake Spokane Invitational
98.9Peyton Robinson18:50.8 PR   WA Shadle Park   Oct 14  Lake Spokane Invitational
99.11Dylan Barnufsky18:51.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
100.10Dallin Chan18:52.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Erinn Hill17:55.3 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
2.10Marie Taylor18:24.2 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
9Allie Janke18:24.2 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
10Mia Hill18:24.2 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
5.10Geraldin Correa18:30.0 PR   WA Kennewick   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
6.11McKinzi Teeples18:36.1 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
7.9Hannah Paulsen18:42.7 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
8.12Bethany Meek18:55.4 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
9.9Isabella Qunell19:18.2 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
10.9Avery Tripp19:31.4 PR   WA Mt Spokane   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
11.12Lizzie Stites19:46.9 PR   WA Southridge   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
12.12Chloe Scott19:59.6 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
13.12Brooklyn Lowe20:27.7 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
14.9Marisa Memmott20:39.1 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
15.10Paige Raebel20:47.0   WA Kennewick   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
16.11Carli Jones20:54.6 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
17.11Heidi Hopkins21:00.0 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
18.12Chloe McDermott21:02.4   WA North Central   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
19.12Kira Twiggs21:05.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
20.11Alex Coronado21:13.7 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
21.9Hannah Lemon21:16.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
22.12Maryn Osmun21:17.5   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
23.9Ella Richardson21:23.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 14  Lake Spokane Invitational
24.10Briia Burnson21:23.3 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
25.12Maria Anderson21:25.2   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
26.11Faith Fishburn21:39.7   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
27.12Mallory Stoker21:41.0 PR   WA Kamiakin   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
28.9Madison Lee21:50.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
29.9Brooklyn Meehan21:50.5 PR   WA Kamiakin   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
30.11Hailey Schadt21:55.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
31.10Sydney Pedersen22:01.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
32.9Lanie Wade22:09.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
33.12Gabi Hager22:09.1   WA Mt Spokane   Oct 14  Lake Spokane Invitational
34.10Louise Roquebert22:12.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
35.10Nicole Anderson22:12.3   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
36.10Jessica Dunlap22:14.7 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
37.11Meredith Massey22:15.1 PR   WA Kamiakin   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
38.10Tyisha Begshisown22:17.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
39.10Essence Estrada22:18.0   WA Kennewick   Oct 7  Inland Empire Challenge
40.9Chloe Humble22:19.3 PR   WA Kamiakin   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
41.10Grace Meek22:22.0 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
12Kila Vopat22:22.0   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
43.9Penelope Bayuk22:37.5 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
44.9Avery Fiander22:37.7 PR   WA Kennewick   Sep 20  MCC League Meet #1
45.9Audrey Huff22:55.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
46.11Gwyneth Furniss22:56.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
47.10Amelu Ruff23:00.8   WA North Central   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
48.12Ashleigh Miller23:02.8   WA North Central   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
49.10Brooklyn Harris23:05.9 PR   WA Kamiakin   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
50.11Fiona Aardahl23:16.7   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
51.11Joanna Netzel23:17.0 PR   WA Mt Spokane   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
12Kaitlyn Caprye23:17.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
53.10Mia McGinnity23:32.0   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
54.9Tabitha Elliott23:33.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
55.10Elizabeth Bolich23:41.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
56.9Ana Hendry23:48.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
57.10Beth Joireman23:53.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
58.10Amaya Martin23:57.0   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
59.9Dylan Dimond24:00.0 PR   WA Kennewick   Oct 7  Inland Empire Challenge
60.9Emily Freeman24:07.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
61.10Grace Anderson24:11.0 PR   WA Mt Spokane   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
9Abiba Vita24:11.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
63.10Victoria Jurgens24:16.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
64.10Abryl Mercado24:26.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
65.11Tila Karki24:29.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
66.12Emma Stratton24:31.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
67.10Amelie Norbaeck24:40.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
68.12Lauren Kettner24:47.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
69.10Erin Jonckers24:50.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
70.12Ciera Anderson24:54.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
71.12Karee Kampmann24:54.4   WA Mt Spokane   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
72.11Jenna Lawrey25:00.0   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
73.10Taylor Folta25:08.5 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
74.11Rachel Linton25:14.0   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
75.10Kennah Rodriguez25:16.0   WA Kennewick   Oct 7  Inland Empire Challenge
76.9Michaela Meek25:20.0 PR   WA North Central   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
77.10Sophia Laksiouer25:23.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
78.10Abigail Hanson25:29.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
79.10Charlotte Falstad25:36.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
80.12Abigail Bartholomew25:40.0   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
81.9Natalie McQuade25:42.6 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
82.9Sydney Vopat25:47.1 PR   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
83.9Paige Davis25:52.0 PR   WA Shadle Park   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
84.10Charline Wilondja25:55.7 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
85.12Rachel McKibbon25:56.0   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
86.12Hannah Seelen25:57.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
87.9Amanda Lowe26:02.4 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
88.12Elizabeth Horner26:05.0   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
89.9Aliya Lisle26:15.5 PR   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
90.11Heidea Vaudt26:24.0 PR   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
91.9Tristyn MacDonald26:25.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
92.12Jaden Fleming26:27.0   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
12Stephany Lamas26:27.0 PR   WA Kennewick   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
94.11Kiera Gale26:28.7 PR   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
95.10Justice Walton26:43.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 27  GSL2 Lewis&Clark, University, Rogers, Shadle...
96.9Madison Hamilton26:51.1 PR   WA Southridge   Sep 20  MCC League Meet #1
97.11Cera Tolman26:58.0   WA Southridge   Sep 20  MCC League Meet #1
98.9Johari Kakonga27:11.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
99.11Chloe White27:23.8 PR   WA Mt Spokane   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
100.11Amanda Villegas-Gom...27:29.2 PR   WA Kennewick   Oct 19  MCC Districts