Team Results Management

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Jonah Franco15:24.4 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
2.11Ryan Child15:28.0 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
3.12Markus Taylor15:30.5 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
4.11Caleb Olson15:31.8 PR   WA Hanford   Nov 4  4A WIAA STATE XC MEET
5.10Jacob Easton15:37.7 PR   WA University   Nov 4  4A WIAA STATE XC MEET
6.11Johan Correa15:38.6 PR   WA Kennewick   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
7.12Mohamed Ahmed15:45.2 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
8.11Porter Grigg15:46.1 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
9.12Sam Dickmann15:49.8 PR   WA Shadle Park   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
10.10Stanford Smith15:54.8 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
11.11Ryley Vandergriend16:06.9 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
12.10Nathan Carter16:07.9 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
10Andrew Holladay16:07.9 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
14.12Preston Glade16:18.0 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
15.11Alec Kness16:18.9 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
16.11Peyton Hill16:19.6 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
17.12Keanu Daos16:22.5   WA Southridge   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
18.12Troy Engen16:23.5 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
19.12Justin Marshall16:36.5 PR   WA Southridge   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
20.10Isaac Morris16:39.6 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
21.11Cameron Gutierrez16:41.6 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
22.12Sawyer Moon16:42.7 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
23.11Tristan Robinson16:43.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
24.12Michael Condie16:44.3 PR   WA Sunnyside   Nov 4  4A WIAA STATE XC MEET
25.12Zach Withers16:45.0   WA University   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
26.10Jax Weide16:45.1 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
27.10Ethan Dorow16:52.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
28.10Leonel Leon16:57.0 PR   WA Kennewick   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
29.11Jamie Christner16:59.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
30.10Ian Barville16:59.7 PR   WA University   Sep 30  Mountain West Classic
31.11Hayden Gorham17:01.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
32.11Silas Chapman17:04.0   WA North Central   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
33.11Lance Stites17:08.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
34.10Lukas Brown17:09.2 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
35.10Micah Brauhn17:11.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
36.12James Chan17:11.3   WA Southridge   Sep 9  Runner's Soul XC Fest
37.11Crew Morris17:12.8 PR   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
38.9George Gregory17:16.0 PR   WA University   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
39.10Dalton Feist17:17.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
9Lars McDermott17:17.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
9Connor Aikins17:17.0 PR   WA University   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
42.11Seth Farmer17:18.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
43.10Austin Blacketer17:18.5 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
44.11Clayton Lawson17:19.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
45.9Leif Swanson17:20.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
10Elijah Roberts17:20.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
10Joseph Brantley17:20.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
48.11Travis Hicks17:20.1 PR   WA University   Sep 30  Mountain West Classic
49.10Jake Carr17:21.4 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
50.10Jakob Trantum17:22.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
51.9Kamron Murphy17:23.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
52.11Devon Morlan17:25.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 30  CAN-AM Invitational
12Ryan Leaming17:25.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
54.10Andrew Larson17:28.1 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
55.11John Dorr17:30.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
56.12Jesse Becker17:30.3 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
57.11Timothy Duenas17:38.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
58.12Alex Colvin17:39.0 PR   WA North Central   Sep 23  Bob Firman Invitational XC
59.9Kenneth Taylor17:39.1 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
60.11Dallin Larson17:41.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
61.11Nicholas Cotton17:42.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
62.11Ethan Jahn17:43.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
63.11Noah Weaver17:44.0 PR   WA Mt Spokane   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
64.12Dayton Hammond17:44.2 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
65.10Dallin Meredith17:48.0 PR   WA University   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
66.11Jordan Marshall17:52.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
11Wyatt Fiander17:52.0 PR   WA Kennewick   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
68.10Kyle Leaming17:53.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
69.12Wade Yocom17:53.7   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
70.11Sam Brendel17:57.4 PR   WA Hanford   Sep 30  Nike Portland XC
71.9Derek Johnson17:57.7 PR   WA Hanford   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
72.11Luca Paolino17:58.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
73.10Matt Roth17:59.3 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
74.10Sam Mercado18:00.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
75.10Nikolas Moran18:02.0 PR   WA Mt Spokane   Sep 9  Moses Lake Invitational
12Adam Sonneland18:02.0   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
77.11Preston Raab18:02.7 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
78.10Issak Chol18:03.1 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
79.11Connor Woodcock18:04.6 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
80.9Manny Brantley18:05.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 30  CAN-AM Invitational
81.12Dylan Hathaway18:05.3 PR   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
82.12Emmanuel Ocampo18:05.4 PR   WA Sunnyside   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
83.10Jonathan Lagonegro18:06.7   WA Kamiakin   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
84.10Ethan Hansen18:08.0 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
85.11Alex Sanchez18:08.3 PR   WA Sunnyside   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
10Graham Orren18:08.3 PR   WA Kamiakin   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
87.11Julian Gonzalez18:09.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
88.9Marcus Lemon18:12.0 PR   WA Shadle Park   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
89.11Grant Howard18:15.2   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
90.11Griffin Hoskinson18:16.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
12Nathan Blanchard18:16.0 PR   WA University   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
92.10Sam Kozlov18:17.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
12Levi Goris18:17.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
94.9Jordan Sanguino18:17.4 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
95.9Eli DeAngelo18:18.2 PR   WA Shadle Park   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
96.9Riley Conrad18:19.0 PR   WA University   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
97.10Christopher "Jack" ...18:22.0   WA Shadle Park   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
11Alex Combs18:22.0   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
99.9Theodore John Weber18:23.0 PR   WA Southridge   Oct 7  Inland Empire Challenge
100.9Zachary Rogge18:24.0 PR   WA Shadle Park   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Erinn Hill17:55.3 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
2.10Mia Hill18:24.2 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
10Marie Taylor18:24.2 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
9Allie Janke18:24.2 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
5.12Claire Dingus18:24.4 PR   WA University   Nov 4  4A WIAA STATE XC MEET
6.10Geraldin Correa18:30.0 PR   WA Kennewick   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
7.12Rebecca Lehman18:35.8 PR   WA University   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
8.11McKinzi Teeples18:36.1 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
9.9Hannah Paulsen18:42.7 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
10.12Bethany Meek18:55.4 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
11.11Grace Arnold19:00.0 PR   WA Hanford   Nov 4  4A WIAA STATE XC MEET
12.9Isabella Qunell19:18.2 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
13.9Avery Tripp19:31.4 PR   WA Mt Spokane   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
14.10Kendra Keller19:33.0 PR   WA Hanford   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
15.12Dallas Borrego19:41.8 PR   WA Sunnyside   Nov 4  4A WIAA STATE XC MEET
16.12Lizzie Stites19:46.9 PR   WA Southridge   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
17.11Kathryn Bushman19:50.2 PR   WA Hanford   Sep 30  Nike Portland XC
18.12Chloe Scott19:59.6 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
19.12Amber Skouson20:09.0   WA Hanford   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
20.11Megan Wright20:18.0 PR   WA Hanford   Sep 30  Nike Portland XC
21.10Aayiana Fuller20:23.9 PR   WA Hanford   Nov 4  4A WIAA STATE XC MEET
22.12Brooklyn Lowe20:27.7 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
23.12Kristin Pilgrim20:36.1 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
24.9Marisa Memmott20:39.1 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
25.11Madeline Dawson20:44.0 PR   WA Hanford   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
26.10Paige Raebel20:47.0   WA Kennewick   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
27.11Carli Jones20:54.6 PR   WA Kamiakin   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
28.11Heidi Hopkins21:00.0 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
29.12Chloe McDermott21:02.4   WA North Central   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
30.12Kira Twiggs21:05.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
31.11Alex Coronado21:13.7 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
32.11Caitlin Kosmicki21:14.0 PR   WA University   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
33.9Hannah Lemon21:16.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
34.12Maryn Osmun21:17.5   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
35.9Mirina Enderlin21:22.0 PR   WA Hanford   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
36.9Ella Richardson21:23.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 14  Lake Spokane Invitational
37.10Briia Burnson21:23.3 PR   WA North Central   Nov 4  3A WIAA STATE XC MEET
38.12Maria Anderson21:25.2   WA Mt Spokane   Sep 27  GSL2 CentralValley, MtSpokane, Ferris
39.9Hannah Kosmicki21:34.7 PR   WA University   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
40.9Hannah Chavla21:35.4 PR   WA Hanford   Sep 30  Nike Portland XC
41.11Faith Fishburn21:39.7   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
42.12Mallory Stoker21:41.0 PR   WA Kamiakin   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
43.9Madison Lee21:50.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
44.9Brooklyn Meehan21:50.5 PR   WA Kamiakin   Nov 11  NXR Northwest Regional Championships
45.11Hailey Schadt21:55.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
46.10Sydney Pedersen22:01.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
47.9Lanie Wade22:09.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
48.12Gabi Hager22:09.1   WA Mt Spokane   Oct 14  Lake Spokane Invitational
49.10Louise Roquebert22:12.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
50.10Nicole Anderson22:12.3   WA Southridge   Oct 19  MCC Districts
51.10Jessica Dunlap22:14.7 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
52.11Meredith Massey22:15.1 PR   WA Kamiakin   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
53.9Ella Coleman22:16.3 PR   WA Hanford   Sep 30  Nike Portland XC
54.10Tyisha Begshisown22:17.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
55.10Essence Estrada22:18.0   WA Kennewick   Oct 7  Inland Empire Challenge
10Jasmine Urban22:18.0 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
57.9Chloe Humble22:19.3 PR   WA Kamiakin   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
58.10Grace Meek22:22.0 PR   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
12Kila Vopat22:22.0   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
60.9Heidi Pranter22:22.7 PR   WA University   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
61.12Anna Johnson22:33.0   WA University   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
62.9Penelope Bayuk22:37.5 PR   WA Kamiakin   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
63.9Avery Fiander22:37.7 PR   WA Kennewick   Sep 20  MCC League Meet #1
64.9Lillian Ostrer22:44.5 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
65.9Audrey Huff22:55.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
66.11Gwyneth Furniss22:56.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
67.10Amelu Ruff23:00.8   WA North Central   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
68.12Ashleigh Miller23:02.8   WA North Central   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
69.12Kersten Lucas23:04.0   WA Hanford   Sep 30  Nike Portland XC
70.10Brooklyn Harris23:05.9 PR   WA Kamiakin   Sep 16  Fort Steilacoom XC Invitational
71.11Fiona Aardahl23:16.7   WA Kamiakin   Oct 19  MCC Districts
72.11Joanna Netzel23:17.0 PR   WA Mt Spokane   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
12Kaitlyn Caprye23:17.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
74.11Emily Bonus23:31.8 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
75.10Mia McGinnity23:32.0   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
76.9Tabitha Elliott23:33.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
77.10Elizabeth Bolich23:41.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
78.11Yairel Quiroz-Jimen...23:41.1 PR   WA Sunnyside   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
79.9Ana Hendry23:48.0 PR   WA Shadle Park   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
80.10Beth Joireman23:53.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
81.9Ellie Beadle23:53.7 PR   WA University   Sep 23  NIKE--BATTLE FOR THE 509
82.10Amaya Martin23:57.0   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
83.9Dylan Dimond24:00.0 PR   WA Kennewick   Oct 7  Inland Empire Challenge
84.9Emily Freeman24:07.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
85.10Grace Anderson24:11.0 PR   WA Mt Spokane   Sep 23  Bellevue Cross Country Invitational
9Abiba Vita24:11.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
87.11Nyenuchi Okemgbo24:11.1   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
88.10Brie Aho24:12.3 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
89.10Victoria Jurgens24:16.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
90.9Vero Adame-Garcia24:23.6 PR   WA Sunnyside   Sep 21  CBB9 League Meet # 1
91.9Kaylee Condie24:23.9 PR   WA Sunnyside   Sep 21  CBB9 League Meet # 1
92.10Abryl Mercado24:26.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
93.11Tila Karki24:29.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
94.12Emma Stratton24:31.0 PR   WA Southridge   Oct 28  GSL+MCC 3A & 4A District 8 Championships
95.10Amelie Norbaeck24:40.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
96.11Kandace Cooper24:41.0 PR   WA University   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
97.9Maria Gardner24:41.6 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
98.9Reilly Allen24:46.1 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts
99.12Lauren Kettner24:47.0 PR   WA North Central   Oct 21  GSL Junior Varsity & 9th Grade Championships
100.12Eliza Kartchner24:48.3 PR   WA Hanford   Oct 19  MCC Districts