Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Tim Sindt15:10.7 PR   IA Ankeny   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
2.12Kolby Greiner15:51.1   IA Iowa City West   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
3.12Joe Anderson15:52.2 PR   IA George Little Rock / Central Lyon   Aug 31  Augustana Twilight
4.12Eric Heibult15:54.3 PR   IA Sheldon Community   Aug 28  Spirit Lake Invitational
5.12Spencer Moon15:59.2 PR   IA South Central Calhoun   Sep 25  Monarch Invitational
6.12Jakob VanderWerff16:00.0 PR   IA Moc-Floyd Valley   Aug 28  Spirit Lake Invitational
11Jack Pendergast16:00.0 PR   IA CR Prairie   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
11Jacob Green16:00.0 PR   IA CR John F Kennedy   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
9.12Landen Parmelee16:04.7 PR   IA Le Mars Community   Aug 28  Spirit Lake Invitational
10.12Brandon Conrad16:06.3 PR   IA Cedar Falls   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
11.12Paul Schneidermann16:08.5 PR   IA CR Washington   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
12.12David Holesinger16:09.0 PR   IA Hempstead   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
13.12Reece Smith16:09.7   IA Garner-Hayfield-Ventura   Oct 18  IAHSAA Class 2A Garner-Hayfield-Ventura Distr...
14.12Cody Mertens16:10.1 PR   IA Mt Pleasant   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
15.10Gabriel Vicker16:12.0 PR   IA Ankeny Centennial   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
-Kenny Cronin16:12.0 PR   IA Davis County   Sep 4  Van Buren Invitational
11Will Ode16:12.0   IA Dowling Catholic   Sep 6  Marshalltown Bobcat Invitational
18.-Carson Shively16:14.0 PR   IA Davis County   Sep 22  Pekin Grade Race
19.12Jerry Jorgenson16:16.8 PR   IA Treynor   Sep 22  Cyclone Invitational
20.10Jaysen Bouwers16:19.8 PR   IA Sioux City North   Sep 27  Koebernick Invite
21.11Sam Hall16:20.0   IA Dowling Catholic   Sep 6  Marshalltown Bobcat Invitational
22.12Moe Smith16:20.9   IA Waukee   Sep 29  2018 Roy Griak Invitational
23.11Rees Tyler16:21.7   IA Gilbert   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
24.11Max Locher16:22.2   IA CR Washington   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
25.10Aniey Akok16:22.5   IA Ames   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
26.12Ben Hermiston16:23.0   IA Hempstead   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
27.12Khory Nobles16:23.6 PR   IA CR Washington   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
28.12Jordan Hustak16:24.5 PR   IA Missouri Valley   Sep 25  Monarch Invitational
29.11Dylan Blake16:25.7 PR   IA Maple Valley-Anthon-Oto   Sep 25  Monarch Invitational
30.11Lewis Kleman16:25.8   IA CR Washington   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
31.11Dylan Dolezal16:27.4   IA Linn-Mar   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
32.11Payton Marrs16:28.0   IA Urbandale   Sep 6  Marshalltown Bobcat Invitational
33.12Justin Ambrose16:28.3 PR   IA Boyer Valley   Sep 25  Monarch Invitational
34.10Quinton Orr16:28.8 PR   IA Humboldt   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
35.10Nate Mueller16:29.1 PR   IA Adel-Desoto-Minburn   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
36.12Cole Schroeder16:30.0   IA Dowling Catholic   Sep 6  Marshalltown Bobcat Invitational
37.12Thomas Olson16:30.7 PR   IA Storm Lake   Aug 28  Spirit Lake Invitational
38.12Gavin Smith16:31.0   IA Pleasant Valley   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
11Max Murphy16:31.0 PR   IA Pleasant Valley   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
40.12Travis Loecke16:31.3   IA Waukee   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
41.12Joseph Schoonhoven16:34.1 PR   IA Unity Christian   Aug 28  Spirit Lake Invitational
42.11Nathan Patel16:34.2   IA Gilbert   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
43.12Jonah Vicker16:34.7 PR   IA Ankeny Centennial   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
44.11Isaiah Schaetzel16:37.4   IA Dubuque Senior   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
45.11Aiden McCombs16:38.7 PR   IA Ankeny   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
46.11Jack Sexton16:39.6 PR   IA Clear Creek-Amana   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
47.12Colton Lagrange16:39.9   IA CR Prairie   Sep 8  Luther All-America Invitational
48.11Carter Owen16:40.0   IA West Des Moines Valley   Sep 6  Marshalltown Bobcat Invitational
49.12Jaylen Elwell16:40.7 PR   IA Ankeny   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
50.11Zach Fry16:40.8   IA Dowling Catholic   Sep 29  2018 Roy Griak Invitational
51.12Carter Huyser16:41.0 PR   IA Oskaloosa   Sep 6  Fairfield Invitational
52.11Kent Nichols16:42.0   IA Pleasant Valley   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
53.10Trey Gross16:42.3 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
12Cade Simpson16:42.3 PR   IA Waukee   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
55.11Drake Hanson16:43.0 PR   IA Southeast Polk   Sep 6  Marshalltown Bobcat Invitational
12Parker Huhn16:43.0   IA Pleasant Valley   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
57.11Taylor Myers16:43.2 PR   IA Estherville Lincoln Central   Aug 28  Spirit Lake Invitational
58.11Cole Hemann16:43.8 PR   IA Marion   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
59.10Brady Griebel16:43.9 PR   IA Bellevue Community   Sep 29  2018 Roy Griak Invitational
60.11Ian Kaffenberger16:44.0   IA Pleasant Valley   Sep 6  Marshalltown Bobcat Invitational
61.12Yousif Salama16:44.7 PR   IA Iowa City West   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
62.10Caleb Shumaker16:45.0 PR   IA Tipton   Sep 25  Williamsburg Invitational
12Kameron Morgan16:45.0 PR   IA Davenport West   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
64.12Trey Engen16:45.4 PR   IA Algona   Aug 23  Spencer Invitational
65.10Ethan Hulinsky16:45.5 PR   IA Le Mars Community   Aug 28  Spirit Lake Invitational
66.12Tyler Kinney16:46.0 PR   IA West Des Moines Valley   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
67.12Luke Perman16:46.2   IA Johnston   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
68.10Ryan Winger16:47.0   IA Hempstead   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
69.12Will Hernandez16:47.5 PR   IA Marion   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
12Charlie Saulsbury16:47.5 PR   IA Bishop Heelan Catholic   Sep 15  Heartland Classic
71.12Harrison Vanderlind...16:47.7   IA Marion   Sep 15  Heartland Classic
72.11Matthew Jungk16:48.0   IA Hempstead   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
73.10Ethan Juergens16:48.4 PR   IA Adel-Desoto-Minburn   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
74.11Chris Guise16:48.7 PR   IA Assumption   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
75.12Aidan Bauermeister16:49.1 PR   IA Spirit Lake   Aug 28  Spirit Lake Invitational
11Steven Hornberg16:49.1 PR   IA Abraham Lincoln   Sep 25  Monarch Invitational
77.11Ethan Schmidt16:49.6 PR   IA Spencer   Aug 28  Spirit Lake Invitational
12Joey Reichenbacker16:49.6 PR   IA Ankeny   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
79.10Mason Suarez16:50.0 PR   IA Hempstead   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
80.12Ethan Albright16:50.4   IA Okoboji Community   Sep 27  Koebernick Invite
11Lucas Middlekauff16:50.4 PR   IA CR John F Kennedy   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
82.11Will Roder16:50.5 PR   IA Gehlen Catholic   Sep 8  Tim Thomas Classic
83.10Lukas Lamparek16:51.3 PR   IA CR Jefferson Senior   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
10Michael Goodenbour16:51.3 PR   IA Cedar Falls   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
85.11Noah Kohut-jackson16:51.5 PR   IA Ames   Aug 21  Mount Vernon Invitational
86.11Matthew Hand16:52.0 PR   IA CR John F Kennedy   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
87.11Ken Wilbur16:52.1   IA Iowa City West   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
88.10Cade Messer16:52.7 PR   IA Western Dubuque   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
89.10Brett McGee16:52.9 PR   IA Tri-Center   Sep 25  Monarch Invitational
90.9Josiah Wittenberg16:53.0 PR   IA Pella   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
91.11Bryce Kremer16:53.6 PR   IA Washington   Aug 28  Spirit Lake Invitational
11Jackson Smith16:53.6 PR   IA Waukee   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
93.12Benjamin Hermiston16:53.9   IA Hempstead   Sep 20  Boughton Invitational
10Colin Greenwell16:53.9 PR   IA Sioux City North   Sep 27  Koebernick Invite
95.12Alex Patkin16:54.0 PR   IA Ankeny Centennial   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
12Sam Kepford16:54.0 PR   IA Waverly-Shell Rock   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
97.11Jackson Edens16:54.3 PR   IA GMG   Aug 23  Collins-Maxwell Early Bird Invitational
9Tage Hulstein16:54.3 PR   IA Hull Western Christian   Aug 28  Spirit Lake Invitational
99.12Eric Baldus16:54.6   IA Indianola   Oct 18  IAHSAA Class 4A Indianaola District
100.12Ean Warrick16:54.8 PR   IA Ames   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Micah Poellet17:52.7 PR   IA Linn-Mar   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
2.11Marie Hostetler18:00.0   IA Mid-Prairie Comm   Sep 8  Monticello Invitational
3.11Emily Staal18:10.0 PR   IA Springville Comm   Sep 8  Monticello Invitational
4.9Ashlyn Keeney18:12.4 PR   IA Liberty   Aug 23  Iowa City West Early Bird Invitational
5.10Peyton Pogge18:30.5 PR   IA Tri-Center   Sep 25  Monarch Invitational
6.11Claire Edmondson18:31.6 PR   IA Dubuque Senior   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
7.9Kaia Downs18:37.0 PR   IA Sioux City East   Sep 27  Koebernick Invite
8.11Amber Aesoph18:39.3 PR   IA Bishop Heelan Catholic   Sep 27  Koebernick Invite
9.12Janette Schraft18:42.8 PR   IA Glenwood   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
10.10Lillian Schmidt18:43.5 PR   IA Dubuque Senior   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
11.11Adrianna Katcher18:48.0   IA Center Point Urbana   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
12.12Deniz Ince18:48.8 PR   IA Iowa City West   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
13.9Ainsley Erzen18:50.0 PR   IA Carlisle   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
14.11Camille Jackson18:55.0 PR   IA Ames   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
15.11Brooke McKee18:58.0   IA Johnston   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
16.9Courtney Sporrer19:00.2 PR   IA Logan-Magnolia Community   Sep 25  Monarch Invitational
17.10Peyton Kelderman19:00.4   IA Waukee   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
18.12Cassidy Ihns19:01.8 PR   IA Crestwood   Oct 18  IAHSAA Class 2A Garner-Hayfield-Ventura Distr...
19.9Aleah Tenpas19:02.7 PR   IA Johnston   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
20.12Reagan Gorman19:02.9   IA CR Washington   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
21.12Kate Timboe19:04.2   IA Dowling Catholic   Sep 29  2018 Roy Griak Invitational
22.11Taylor Sporrer19:07.1 PR   IA Logan-Magnolia Community   Sep 8  Tim Thomas Classic
23.12Kourtney Delperdang19:10.3   IA Spirit Lake   Aug 28  Spirit Lake Invitational
24.11Bryce Gidel19:13.4   IA Humboldt   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
25.10Taylor McCreedy19:14.8 PR   IA Atlantic   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
26.9Rowan Boulter19:15.8 PR   IA Iowa City High   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
27.10Gabby Moran19:16.0   IA Wahlert   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
28.11Sydney Schafer19:16.5   IA Waukee   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
29.10Lauren Schulze19:17.0 PR   IA West Des Moines Valley   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
30.12Raegan Andersen19:18.0   IA Denison Community   Sep 25  Monarch Invitational
31.12Ashley Bloomquist19:20.0 PR   IA Fairfield   Sep 6  Fairfield Invitational
32.10Kiara Malloy-Salgad...19:20.1 PR   IA Iowa City West   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
33.11Abby Ryon19:21.0 PR   IA Mt Pleasant   Sep 6  Fairfield Invitational
34.11Ellie Twedt19:23.0 PR   IA Ballard Community   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
12Aubrie Fisher19:23.0 PR   IA Iowa Falls - Alden   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
36.10Camille Mac19:23.8 PR   IA Liberty   Aug 23  Iowa City West Early Bird Invitational
37.12Kelsey Schweizer19:24.0   IA Dowling Catholic   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
38.12Helen Gould19:24.9   IA West Des Moines Valley   Sep 29  2018 Roy Griak Invitational
39.10Chloe Skidmore19:26.7 PR   IA Linn-Mar   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
10Mattison Plummer19:26.7 PR   IA Southeast Polk   Oct 18  IAHSAA Class 4A Indianaola District
41.9Kaia Bieker19:32.0 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
42.10Grace Larkins19:33.0 PR   IA Southeast Polk   Sep 6  Marshalltown Bobcat Invitational
43.11Clara Toot19:38.0   IA Johnston   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
11Caroline Mcmartin19:38.0   IA Pella   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
45.12Brenna Fisher19:40.0 PR   IA Spencer   Aug 28  Spirit Lake Invitational
46.11Sophia Jungling19:41.2   IA Aplington-Parkersburg   Oct 18  IAHSAA Class 2A Garner-Hayfield-Ventura Distr...
47.12Greichaly Kaster19:43.2 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
48.11Elisa Fisher19:43.7 PR   IA Spencer   Aug 28  Spirit Lake Invitational
49.-Megan Sterbenz19:44.0 PR   IA Dallas Center-Grimes Com   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
50.12Megan Fleming19:45.5   IA Theodore Roosevelt   Sep 29  2018 Roy Griak Invitational
51.11Mackenzie Michael19:46.0   IA Cedar Falls   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
52.10Izzy Gorton19:46.3 PR   IA Dubuque Senior   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
53.10Samantha Strauss19:48.1 PR   IA Johnston   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
54.9Faith Nead19:49.0   IA Johnston   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
12Mallory Lafever19:49.0   IA Pleasant Valley   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
56.11Aubrey Frey19:49.3 PR   IA Mount Vernon / Lisbon   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
57.12Lexi Brown19:50.0 PR   IA Danville   Sep 6  Fairfield Invitational
9Taylor Kvale19:50.0 PR   IA Dike-New Hartford   Sep 6  Marshalltown Bobcat Invitational
59.10Kathryn Vortherms19:50.6 PR   IA Ankeny Centennial   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
60.10Bella Heikes19:51.0   IA Johnston   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
12Lauren Coon19:51.0   IA Oskaloosa   Sep 6  Fairfield Invitational
62.11Isabelle Schafer19:51.6   IA Waukee   Oct 18  IAHSAA Class 4A Marshalltown District
63.12Maddie Minard19:52.6   IA Pleasant Valley   Sep 20  Boughton Invitational
64.10Kiki Connell19:54.2   IA Charles City   Sep 8  Luther All-America Invitational
65.10McKenzie Logan19:54.5 PR   IA Liberty   Aug 23  Iowa City West Early Bird Invitational
66.9Fleming Sarah19:56.0 PR   IA Theodore Roosevelt   Sep 25  Waukee Invitational
67.12Brielle Baker19:56.3 PR   IA Creston   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
68.12Briana McLaughlin19:56.4 PR   IA CR John F Kennedy   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
69.11Jeanne Peters19:57.0   IA Ankeny Centennial   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
70.10Lauren Gray19:57.1 PR   IA CR John F Kennedy   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
71.12Janey Meilander19:58.0   IA Dowling Catholic   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
9Gabby Cortez19:58.0 PR   IA CR Prairie   Oct 18  IAHSAA Class 4A Pleasant Valley District
73.12Lauren Urban19:59.1 PR   IA Johnston   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
74.10Isabelle Gorton19:59.6 PR   IA Dubuque Senior   Sep 8  Luther All-America Invitational
75.12Hannah Hutchinson19:59.8   IA Bishop Heelan Catholic   Sep 27  Koebernick Invite
76.9Kay Fett20:00.0 PR   IA Vinton-Shellsburg   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
77.12Grace Walker20:00.2   IA CR John F Kennedy   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
78.9Emma Bock20:00.7 PR   IA Solon   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
79.10Abi Baldwin20:00.8 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
80.12Megan Sievers20:01.0   IA Carlisle   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
81.12Kaylie Barker20:01.7 PR   IA Clear Creek-Amana   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
9Libby Wickham20:01.7 PR   IA CR Washington   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
83.10Laurdyn Meyer20:01.9   IA CR Prairie   Sep 8  Luther All-America Invitational
84.11Cheyenne Shaw20:02.0 PR   IA North Mahaska   Sep 25  Williamsburg Invitational
85.11Megan Rathjen20:02.6 PR   IA Williamsburg   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
86.9Paige Bracker20:02.9 PR   IA Abraham Lincoln   Sep 25  Monarch Invitational
87.12Avery Kamienski20:03.6 PR   IA Johnston   Sep 22  Rim Rock Farm Classic
88.9Madison Judas20:04.0 PR   IA Waukee   Sep 15  Heartland Classic
10Ellie Meyer20:04.0 PR   IA Iowa Falls - Alden   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
90.10Caitlin Maher20:04.3 PR   IA Ballard Community   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
91.11Abby Alberti20:05.5 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
92.12Janelle Staal20:05.8   IA Springville Comm   Sep 22  Anamosa Invitational
93.11Hannah Brown20:06.1   IA Hempstead   Sep 20  Boughton Invitational
94.12Madison Jochum20:06.7   IA Bishop Heelan Catholic   Sep 27  Koebernick Invite
95.10Emma Hoins20:07.0 PR   IA Waverly-Shell Rock   Aug 23  Charles City Early Bird Invitational
96.12Maddie Hurt20:07.5   IA Le Mars Community   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
97.12Ashley Donovan20:07.7   IA Dubuque Senior   Sep 8  Luther All-America Invitational
98.9Paige Wageman20:08.5 PR   IA Cedar Falls   Oct 18  IAHSAA Class 4A Kennedy District
99.11Chloe Calhoun20:09.5   IA Le Mars Community   Sep 27  Koebernick Invite
100.9Brooke Loewe20:09.7 PR   IA Ballard Community   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District