Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Jerry Jorgenson15:46.1 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
2.10Landon Noe17:04.6 PR   IA Albia   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
3.10Brock Ratliff17:19.2 PR   IA Albia   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
4.12Collin Greenfield17:26.1 PR   IA Roland-Story Com   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
5.11Luke Lounsbury17:27.0 PR   IA Des Moines Christian   Nov 11  NXR Heartland Regional Championships
6.9Baylor Bergren17:36.0 PR   IA Red Oak   Sep 22  Cyclone Invitational
7.12Nick Wakefield17:39.3 PR   IA Roland-Story Com   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
8.12Gradyn Dowling17:41.6 PR   IA Roland-Story Com   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
9.11Derrick Thompson17:42.0 PR   IA Treynor   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
10.11Noah Fopma17:42.8 PR   IA Des Moines Christian   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
11.9Carson Houg17:45.4 PR   IA Des Moines Christian   Nov 11  NXR Heartland Regional Championships
12.9Dawson Bonnett17:56.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
13.9Bryce Patten18:05.0 PR   IA Underwood   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
14.12Sam Ross18:11.1 PR   IA Red Oak   Sep 22  Cyclone Invitational
15.12Grant Olson18:17.2 PR   IA Roland-Story Com   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
16.9Ryan Konz18:18.6 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
17.11Dylan Ihle18:19.5 PR   IA Roland-Story Com   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
18.11Carson Wille18:20.3 PR   IA Van Meter   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
19.9CJ Ratliff18:28.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
20.12Jack Campbell18:30.0 PR   IA Shenandoah / Essex   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
21.10Jon McCall18:31.4 PR   IA Clarinda   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
22.11Jacob Fopma18:36.7   IA Des Moines Christian   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
23.11Hunter Green18:40.3 PR   IA Colfax-Mingo   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
24.11Avery Graham18:41.3 PR   IA Red Oak   Sep 22  Cyclone Invitational
25.-Samuel Opsomer18:47.8 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
26.11Connor Koppa18:50.9 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
27.12Tyler Halloran18:52.3   IA Clarinda   Sep 22  Cyclone Invitational
11Trey Castile18:52.3 PR   IA Des Moines Christian   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
29.12Ben Lahart18:54.0 PR   IA Chariton   Sep 6  Fairfield Invitational
11Cody Dalman18:54.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
31.10Christian Castile18:55.7 PR   IA Des Moines Christian   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
32.12Bradley Yenger18:56.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
33.11Bruce Lukehart19:02.2 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
34.10Max Teno19:04.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
35.9Kaden Johnson19:09.3 PR   IA Red Oak   Sep 22  Cyclone Invitational
36.-Cameron Stocker19:14.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
37.11Nick Mather19:16.5 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
38.11Max Hayes19:17.0 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
39.12Cauy Fitch19:17.8 PR   IA Colfax-Mingo   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
40.11Jacob Reelfs19:18.4 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
41.10Nate Moser19:18.9 PR   IA Des Moines Christian   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
42.-Eli Zanoni19:20.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
43.11Trae Hall19:21.6 PR   IA Chariton   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
44.10Joey Konz19:22.4 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
45.9Devon Luing19:22.5 PR   IA Pleasantville   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
46.12Levi Son19:26.3 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
47.11Tyler Goben19:28.6 PR   IA Chariton   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
48.12Cole Folkerts19:31.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
49.9Josh Schuster19:34.3 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
50.12Eric Dowe19:35.9   IA Roland-Story Com   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
51.11Blake Lebeck19:37.0 PR   IA Roland-Story Com   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
52.11Levi Detrick19:38.2 PR   IA Shenandoah / Essex   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
53.11Isba Bernadez19:38.8 PR   IA Treynor   Sep 22  Cyclone Invitational
54.9Logan Woodruff19:42.0 PR   IA Greene County   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
55.9Mark Everett19:48.9 PR   IA Clarinda   Sep 22  Cyclone Invitational
56.11Jacob Keay19:49.6 PR   IA Treynor   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
57.10Ethan Horn19:54.0 PR   IA Red Oak   Sep 22  Cyclone Invitational
58.9Kevin Cogil19:54.8 PR   IA Panorama Comm   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
59.11Emry Colby20:01.6 PR   IA Panorama Comm   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
60.8Luis Velazco20:08.0 PR   IA Greene County   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
61.10Connor Brus20:08.3 PR   IA Greene County   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
62.-Jack Bryson20:09.0 PR   IA Greene County   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
63.11Cainan Davidson20:09.5 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
64.-Logan Carter20:13.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
65.-Austin Stanley20:16.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
66.-Sam Primakov20:21.0 PR   IA Chariton   Sep 6  Fairfield Invitational
67.10Jordan Fasnacht20:23.4 PR   IA Clarinda   Sep 22  Cyclone Invitational
68.12Keegan Pinchot20:25.6 PR   IA Underwood   Sep 8  Lewis Central Invitational
69.11Caden Hall20:28.2 PR   IA Red Oak   Sep 22  Cyclone Invitational
70.11Quinn Navara20:31.1 PR   IA Treynor   Sep 22  Cyclone Invitational
71.-Logan Stalzer20:33.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
72.12Nick Thiel20:36.0   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
73.11Blake Son20:39.0 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
74.-Ethan Rohs Horn20:41.8 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
10Aiden Shatava20:44.0   IA Clarinda   Sep 25  Rock Port Invitational
76.9Eli Schuster20:45.6 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
77.12Levi Richey20:52.6 PR   IA Panorama Comm   Sep 20  ACGC Invitational
78.-Zane Haglund20:55.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
79.-Lance Wallace21:10.0 PR   IA Chariton   Sep 6  Fairfield Invitational
11Seth Halleland21:10.0   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
81.-Nathan Limas21:13.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
82.9Nolan Blackman21:14.9 PR   IA Red Oak   Sep 22  Cyclone Invitational
83.-Xander Webb21:27.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
84.11Jacob Hrasky21:28.8 PR   IA Treynor   Sep 8  Lewis Central Invitational
85.9Brady Coffman21:32.3 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
86.-Jay Sanderson21:33.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
87.12Noah Kirtley21:33.9 PR   IA Panorama Comm   Sep 20  ACGC Invitational
88.12Mason Saner21:38.5 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
89.-Gavin Mills21:42.0 PR   IA Chariton   Sep 6  Fairfield Invitational
90.11Taylor Hink21:45.0   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
91.12Zach Harms21:46.9   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
92.12Colby Martin21:49.0   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
93.9Brayden Hayes21:51.1 PR   IA Clarinda   Aug 21  Shenandoah Invitational
94.12Hunter Yearington21:55.2   IA Clarinda   Aug 21  Shenandoah Invitational
95.10AJ Gibson21:59.3 PR   IA Colfax-Mingo   Aug 23  Collins-Maxwell Early Bird Invitational
96.-Trey Sievers22:08.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
97.-Sebastian Vasquez22:09.0 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
98.-Gabe Slifka22:10.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
99.11Dalton Larson22:12.4 PR   IA Underwood   Aug 21  Shenandoah Invitational
100.12Ethan Taylor22:19.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Ella Waddle19:31.6 PR   IA Panorama Comm   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
2.11Tori Castle19:53.9 PR   IA Treynor   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
3.11Sheryl Rowe20:44.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
4.10Alexa McCunn20:55.7 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
5.9Maya Herman21:13.3 PR   IA Van Meter   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
6.10Olivia Steffen21:15.2 PR   IA Panorama Comm   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
7.11Kylie Tjernagel21:18.3 PR   IA Roland-Story Com   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
8.10Gwen Steffen21:19.7   IA Panorama Comm   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
9.11Kaitlyn Kilstofte21:20.9 PR   IA Roland-Story Com   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
10.9Ashlyn Eberly21:23.8 PR   IA Clarinda   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
11.12Claire Campbell21:31.6   IA Shenandoah / Essex   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
12.10Brenna Godfread21:34.7   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
13.9Payton Beckman21:40.6 PR   IA Panorama Comm   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
14.12Noel James21:55.8 PR   IA Treynor   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
15.12Emily Smith22:00.2   MA Smith   Oct 27  NEWMAC Cross Country Championships
16.10Ruth Vahnenko22:06.8   IA Chariton   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
11Becca Pistek22:09.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
18.9Sarah Gilbert22:18.4 PR   IA Shenandoah / Essex   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
19.12Carly Manrose22:26.6   IA Shenandoah / Essex   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
20.10Sailor Anderson22:31.2   IA Chariton   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
21.12Brooklyn Behrends22:48.2 PR   IA Panorama Comm   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
22.9Coryl Matheny22:55.1 PR   IA Clarinda   Aug 21  Shenandoah Invitational
23.10Kayla VanRite22:55.6 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
24.10Allison Major22:59.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
25.11Abbey Mcconeghey23:05.1   IA Colfax-Mingo   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
26.12Jordan Dursky23:07.6 PR   IA Pleasantville   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
27.9Kiera Fonseca23:14.1 PR   IA Central Decatur   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
28.11Lubove Vahnenko23:14.3   IA Chariton   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
29.12Ilia Hostetter23:15.7   IA Colfax-Mingo   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
30.9Brooke Smith23:17.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
31.10Hailee McCormick23:36.3 PR   IA Pleasantville   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
32.9Bekah Strobyl23:36.9 PR   IA Roland-Story Com   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
33.-Paige Millikan23:38.9 PR   IA Clarinda   Aug 21  Shenandoah Invitational
34.11Sara Pistek23:43.0   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
35.10Emmie Kenyon23:43.4 PR   IA Pleasantville   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
36.10Conner Allender23:43.8 PR   IA Greene County   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
37.12Tahylor Terrell23:44.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
38.12Sydney Carman23:48.5 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
39.11Hannah Mulligan23:50.0   IA Shenandoah / Essex   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
40.12Jaelyn Waddle23:53.5 PR   IA Panorama Comm   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
41.11Ashlee Harmeyer23:59.5   IA Greene County   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
42.12Theresa Haskins24:02.1   IA Roland-Story Com   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
43.11Haley Plambeck24:02.5 PR   IA Red Oak   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
44.12Mel Johnson24:03.3 PR   IA Pleasantville   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
45.9Ellie Martin24:07.7 PR   IA Albia   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
46.12Megan Carley24:08.1 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
47.10Claire Yochum24:21.5 PR   IA Treynor   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
48.9Nadiia Miroshnik24:24.1 PR   IA Chariton   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
49.10Rachel Pinchot24:25.0 PR   IA Underwood   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
50.11Kassie Lamoureux24:26.2 PR   IA Greene County   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
51.11Chloe Webster24:27.3   IA Panorama Comm   Oct 27  IHSAA 2A State Championship
52.9Josie Davidson24:27.7 PR   IA Treynor   Sep 29  Steve Johnson Invite
53.-Emma Martin24:28.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
54.10Makala Kafer24:35.4 PR   IA Greene County   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
55.11Deanna Primokov24:36.1 PR   IA Chariton   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
56.9Hadlee Kinghorn24:41.4 PR   IA Shenandoah / Essex   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
57.10Kaydee Swartz24:41.6 PR   IA Central Decatur   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
58.-Lauren Bayer24:42.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
59.10Crystal Lincoln24:53.4 PR   IA Colfax-Mingo   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
60.9All Pieper24:55.4 PR   IA Des Moines Christian   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
61.10Isa Cote24:58.3 PR   IA Central Decatur   Oct 18  IAHSAA Class 2A Panora
62.10Madi Ogle25:07.8 PR   IA Underwood   Sep 8  Lewis Central Invitational
63.-Maci Rohs Graber26:11.7 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
64.9Aedynn Graham26:16.1 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
65.10Eva Sherman26:23.6 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
66.10Daytin Chadwick26:31.4 PR   IA Colfax-Mingo   Aug 23  Collins-Maxwell Early Bird Invitational
67.-Abby Kopytko26:40.0 PR   IA Chariton   Sep 6  Fairfield Invitational
68.12Bryn Steffen26:42.7   IA Panorama Comm   Sep 20  ACGC Invitational
69.-Aleigha Gomez26:50.2 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
70.10Maci Graber27:00.4 PR   IA Red Oak   Aug 25  Glenwood Co-Ed Invitational
71.12Isabelle Kudron27:00.5   IA Treynor   Aug 21  Shenandoah Invitational
72.-Vivian Bauer27:04.0 PR   IA Chariton   Sep 6  Fairfield Invitational
9Leah Fett27:04.0 PR   IA Panorama Comm   Sep 20  ACGC Invitational
74.11Izzy Bravard27:08.0   IA Greene County   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
75.11Molly Simmons27:10.5 PR   IA Panorama Comm   Sep 20  ACGC Invitational
76.10Abby Cobb27:21.2 PR   IA Panorama Comm   Sep 20  ACGC Invitational
77.12Delaney Underwood27:23.8   IA Colfax-Mingo   Aug 23  Collins-Maxwell Early Bird Invitational
78.12Payton Rhone27:29.4   IA Colfax-Mingo   Aug 23  Collins-Maxwell Early Bird Invitational
79.-Keelee Razee27:31.2 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
80.12Kaden Gray27:40.0 PR   IA Chariton   Sep 6  Fairfield Invitational
81.-Taryn Brent27:47.0 PR   IA Pleasantville   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
82.-Natalie Omundson27:50.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
12Grace Teig27:50.0   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
84.10Cami Rohs Porter27:52.6 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
85.-Jillian Buzzards28:00.8 PR   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
86.12Jordan Atwood28:04.2 PR   IA Colfax-Mingo   Aug 23  Collins-Maxwell Early Bird Invitational
87.-Sarah Herz28:09.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
88.-Brooke Bauer28:09.9   IA Shenandoah / Essex   Aug 21  Shenandoah Invitational
89.11Allison Young28:31.9   IA Treynor   Aug 21  Shenandoah Invitational
90.-Kaylee Philby28:46.7 PR   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
91.-Marrisa Terrell29:03.0 PR   IA Albia   Sep 22  Pekin Grade Race
92.12Colbee Cunningham29:03.8 PR   IA Colfax-Mingo   Aug 23  Collins-Maxwell Early Bird Invitational
93.-Angel Blagsvedt29:28.0 PR   IA Chariton   Sep 6  Fairfield Invitational
94.10Rhenn Rohs Rolenc29:53.6   IA Red Oak   Aug 25  Glenwood Co-Ed Invitational
95.-Allison Wuebker30:16.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
96.11Jodine Woods30:36.1   IA Colfax-Mingo   Aug 23  Collins-Maxwell Early Bird Invitational
97.10Madison Rohs Bruce30:41.8   IA Red Oak   Aug 21  Shenandoah Invitational
98.-Dana Vinson30:47.0 PR   IA Roland-Story Com   Sep 20  Roland-Story Norseman Invitational
99.10Araina Brummett30:52.3 PR   IA Red Oak   Aug 25  Glenwood Co-Ed Invitational
100.12Abby Adams31:01.0   IA Chariton   Sep 6  Fairfield Invitational