Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Cody Mertens15:57.8 PR   IA Mt Pleasant   Sep 29  Steve Johnson Invite
2.12Jakob VanderWerff16:00.0 PR   IA Moc-Floyd Valley   Aug 28  Spirit Lake Invitational
3.12Landen Parmelee16:04.7 PR   IA Le Mars Community   Aug 28  Spirit Lake Invitational
4.10Quinton Orr16:10.0 PR   IA Humboldt   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
5.10Nate Mueller16:12.0 PR   IA Adel-Desoto-Minburn   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
6.10Luke Post16:15.0 PR   IA Center Point Urbana   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
7.11Rees Tyler16:17.1   IA Gilbert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
8.11Nathan Patel16:18.2 PR   IA Gilbert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
9.11Jack Sexton16:21.5 PR   IA Clear Creek-Amana   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
10.12Harrison Vanderlind...16:22.5 PR   IA Marion   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
11.9Josiah Wittenberg16:24.8 PR   IA Pella   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
12.12Thomas Olson16:30.7 PR   IA Storm Lake   Aug 28  Spirit Lake Invitational
13.12Trey Engen16:31.6 PR   IA Algona   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
14.11Cole Hemann16:32.7 PR   IA Marion   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
15.10Brady Hogan16:38.8 PR   IA Decorah   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
16.12Carter Huyser16:41.0 PR   IA Oskaloosa   Sep 6  Fairfield Invitational
17.10Trey Gross16:42.3 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
18.12Gus Hayes16:42.8   IA Decorah   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
19.12Sam Kepford16:43.2 PR   IA Waverly-Shell Rock   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
20.11Bradley Ramsey16:44.1   IA Dallas Center-Grimes Com   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
21.10Ethan Hulinsky16:45.5 PR   IA Le Mars Community   Aug 28  Spirit Lake Invitational
22.12Will Hernandez16:47.5 PR   IA Marion   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
12Charlie Saulsbury16:47.5 PR   IA Bishop Heelan Catholic   Sep 15  Heartland Classic
24.10Ethan Juergens16:48.4 PR   IA Adel-Desoto-Minburn   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
25.11Chris Guise16:48.7 PR   IA Assumption   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
26.12Aidan Bauermeister16:49.1 PR   IA Spirit Lake   Aug 28  Spirit Lake Invitational
27.12Carter Logue16:49.2 PR   IA Carlisle   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
28.11Ethan Schmidt16:49.6 PR   IA Spencer   Aug 28  Spirit Lake Invitational
29.11Gavin Hiler16:50.8 PR   IA Marion   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
30.12John Ockey16:52.8   IA Gilbert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
31.11Kolby Fritz16:53.7   IA Carlisle   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
32.11Griffin Ruba16:54.4   IA Gilbert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
33.12Matthew Cunningham16:55.2 PR   IA Grinnell   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
34.10Brandon Barker16:56.7 PR   IA Clear Creek-Amana   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
35.12Jalen Petersen16:58.4 PR   IA Atlantic   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
36.12Cole Liebe16:58.5 PR   IA Clear Creek-Amana   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
37.11Nick O'connor16:58.7   IA Clear Creek-Amana   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
38.10Caleb Alcorn17:04.2 PR   IA Clear Creek-Amana   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
39.9Andrew Cummer17:05.1 PR   IA Waverly-Shell Rock   Sep 29  Steve Johnson Invite
40.11Tyler Putney17:05.6 PR   IA Kuemper Catholic   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
41.12David Wolfe17:06.3 PR   IA Mount Vernon / Lisbon   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
42.12Jacob Poncelet17:06.9 PR   IA Spirit Lake   Aug 28  Spirit Lake Invitational
43.12Ethan James17:07.9 PR   IA Storm Lake   Aug 28  Spirit Lake Invitational
44.12George Barton17:09.3 PR   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
45.10Ty Shoulders17:09.7 PR   IA Sergeant Bluff-Luton   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
46.12Joe Simon17:10.9   IA Grinnell   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
47.12Joe Kunert17:11.1   IA Humboldt   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
48.11Kyle Miller17:12.0 PR   IA Carlisle   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
11Tristen Kessler17:12.0 PR   IA Carlisle   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
50.12Jackson Meeker17:12.8 PR   IA Mount Vernon / Lisbon   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
51.10Nathan Munshower17:13.0 PR   IA Wahlert   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
52.11John Greer17:13.6 PR   IA Bishop Heelan Catholic   Sep 27  Koebernick Invite
53.12Dalton Moyle17:14.0 PR   IA Mt Pleasant   Sep 6  Fairfield Invitational
54.12Zach Wingert17:14.3 PR   IA Le Mars Community   Aug 28  Spirit Lake Invitational
55.10Marco Lopez17:14.9 PR   IA Boyden-Hull   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
56.11Jack Renning17:15.0 PR   IA Xavier   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
57.11Evan Brummer17:15.7 PR   IA Atlantic   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
58.11Evan Horak17:15.8 PR   IA Washington   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
12Gabe Hannemann17:15.8   IA Sergeant Bluff-Luton   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
60.9Aidan Ramsey17:16.0 PR   IA Dallas Center-Grimes Com   Sep 25  Waukee Invitational
61.11Jacob Hocking17:17.0 PR   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
62.10Justin Wright17:17.2   IA Clear Lake   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
63.12Ethan Mesenbrink17:17.4 PR   IA Gilbert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
64.12Hank Powers17:18.2   IA Gilbert   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
65.11Logan Mccullough17:18.4 PR   IA Waverly-Shell Rock   Sep 29  Steve Johnson Invite
66.9Cutler Turner17:19.7 PR   IA Pella   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
67.12Payden Hofer17:20.5 PR   IA Sergeant Bluff-Luton   Sep 27  Koebernick Invite
68.10Dayton Brunsting17:21.1 PR   IA Boyden-Hull   Sep 25  Western Christian Invitational
69.12Eric Faught17:21.3   IA Clear Lake   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
70.9Gabe Hinman17:23.6 PR   IA Solon   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
71.11Sam Mcintyre17:23.9 PR   IA Glenwood   Sep 22  Cyclone Invitational
9Jacob Storey17:23.9 PR   IA Dallas Center-Grimes Com   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
73.12Dylan Spina17:24.0 PR   IA Benton Community   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
74.12Tyler Borneman17:25.2   IA Dallas Center-Grimes Com   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
75.10Jason Sudtelgte17:25.6 PR   IA Le Mars Community   Sep 27  Koebernick Invite
76.9Shane ERB17:25.8 PR   IA Marion   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
77.12Carter Oberfoell17:26.3 PR   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
78.10Blake Dirksen17:26.5 PR   IA Le Mars Community   Aug 28  Spirit Lake Invitational
9Sam May17:26.5 PR   IA Moc-Floyd Valley   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
80.11Mason Johnston17:27.8 PR   IA Pella   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
81.11Reid Coates17:28.1 PR   IA Marion   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
82.9Cael Kass17:28.9 PR   IA Le Mars Community   Aug 28  Spirit Lake Invitational
83.12Parson Covington17:29.2   IA Glenwood   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
84.11Isaac Bryant17:29.8   IA Grinnell   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
85.9Eli Houseman17:30.1 PR   IA Gilbert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
86.12Drew Van Hauen17:31.0 PR   IA Pella   Sep 25  Williamsburg Invitational
87.10Brandon Kesner17:31.7   IA Carlisle   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
88.12Dayne Cordray17:32.0 PR   IA Fort Madison   Sep 6  Fairfield Invitational
10Payton Rowe17:32.0 PR   IA Bondurant-Farrar   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
90.12Oliver Crocker17:32.6 PR   IA Mount Vernon / Lisbon   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
91.9Gavin Zillyette17:32.7 PR   IA Clear Creek-Amana   Oct 18  IAHSAA Class 3A Fairfield District
92.12Tyler Meyeres17:33.0 PR   IA Maquoketa   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
93.10Tanner Shindelar17:33.1 PR   IA Marion   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
94.11Bradley Dennis17:35.0   IA Atlantic   Sep 22  Cyclone Invitational
95.10Tyler Huey17:35.5 PR   IA Glenwood   Sep 22  Cyclone Invitational
96.12Caden Eskelsen17:36.5   IA Mount Vernon / Lisbon   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
97.11Evan Ellsworth17:36.7 PR   IA Waverly-Shell Rock   Sep 29  Steve Johnson Invite
98.12Mason Deeter17:38.0   IA Charles City   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
99.10Alex Forrest17:39.0 PR   IA Fairfield   Sep 6  Fairfield Invitational
100.12Drew Marksbury17:39.8   IA Sergeant Bluff-Luton   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Adrianna Katcher18:10.9 PR   IA Center Point Urbana   Sep 29  Steve Johnson Invite
2.12Janette Schraft18:22.5 PR   IA Glenwood   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
3.11Amber Aesoph18:39.3 PR   IA Bishop Heelan Catholic   Sep 27  Koebernick Invite
4.10Taylor McCreedy18:48.3 PR    40-Unattached   Nov 4  USATF Iowa Association Junior Olympic Champio...
5.9Ainsley Erzen18:50.0 PR   IA Carlisle   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
6.10Gabby Moran18:51.2   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
7.11Abby Ryon18:53.6 PR   IA Mt Pleasant   Sep 29  Steve Johnson Invite
8.11Ellie Twedt19:00.2 PR   IA Ballard Community   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
9.12Kourtney Delperdang19:10.3   IA Spirit Lake   Aug 28  Spirit Lake Invitational
10.12Aubrie Fisher19:10.6 PR   IA Iowa Falls - Alden   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
11.11Bryce Gidel19:13.4   IA Humboldt   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
12.10Megan Sterbenz19:16.6 PR   IA Dallas Center-Grimes Com   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
13.12Raegan Andersen19:18.0   IA Denison Community   Sep 25  Monarch Invitational
14.12Ashley Bloomquist19:20.0 PR   IA Fairfield   Sep 6  Fairfield Invitational
15.11Mary Blanchard19:25.0   IA Grinnell   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
16.9Kaia Bieker19:32.0 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
17.11Aunna Huseman19:34.4 PR   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
18.12Megan Sievers19:36.0   IA Carlisle   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
19.11Caroline Mcmartin19:38.0   IA Pella   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
20.10Emma Hoins19:38.7 PR   IA Waverly-Shell Rock   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
21.12Brenna Fisher19:40.0 PR   IA Spencer   Aug 28  Spirit Lake Invitational
22.10Alixandra Oliver19:40.5 PR   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
23.10Emma Angus19:40.8 PR   IA Dallas Center-Grimes Com   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
24.12Mikayla Kruse19:42.8 PR   IA Pella   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
25.12Greichaly Kaster19:43.2 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
26.11Elisa Fisher19:43.7 PR   IA Spencer   Aug 28  Spirit Lake Invitational
27.11Aubrey Frey19:49.3 PR   IA Mount Vernon / Lisbon   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
28.11Annika Schulz19:50.4 PR   IA Norwalk Community   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
29.12Lauren Coon19:51.0   IA Oskaloosa   Sep 6  Fairfield Invitational
30.10Kiki Connell19:54.2   IA Charles City   Sep 8  Luther All-America Invitational
31.12Brielle Baker19:56.3 PR   IA Creston   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
32.11Taylor Quick19:57.6 PR   IA Assumption   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
33.9Ellie Meyer19:59.7 PR   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
34.12Hannah Hutchinson19:59.8   IA Bishop Heelan Catholic   Sep 27  Koebernick Invite
35.9Kay Fett20:00.0 PR   IA Vinton-Shellsburg   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
36.9Emma Bock20:00.7 PR   IA Solon   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
37.10Abi Baldwin20:00.8 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
38.12Kaylie Barker20:01.7 PR   IA Clear Creek-Amana   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
10Kiersten Conway20:01.7   IA Solon   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
40.10Ellie Meyer20:04.0 PR   IA Iowa Falls - Alden   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
41.10Caitlin Maher20:04.3 PR   IA Ballard Community   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
42.9Hannah Little20:04.7 PR   IA Dallas Center-Grimes Com   Nov 11  NXR Heartland Regional Championships
43.11Abby Alberti20:05.5 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
44.12Madison Jochum20:06.7   IA Bishop Heelan Catholic   Sep 27  Koebernick Invite
45.10Braelyn Baker20:07.1   IA Creston   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
46.12Maddie Hurt20:07.5   IA Le Mars Community   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
47.11Chloe Calhoun20:09.5   IA Le Mars Community   Sep 27  Koebernick Invite
48.9Brooke Loewe20:09.7 PR   IA Ballard Community   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
49.9Raegen Wicks20:09.8 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
50.11Rachel Wohlgemuth20:15.8 PR   IA Ballard Community   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
51.11Kara Albrecht20:16.3   IA Le Mars Community   Sep 27  Koebernick Invite
52.10Emma Haley20:16.6 PR   IA Moc-Floyd Valley   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
53.11Corrina Dittmer20:19.2 PR   IA Marion   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
54.11Lara Kallem20:19.4 PR   IA Dallas Center-Grimes Com   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
55.9Aleah McBee20:20.5 PR   IA North Polk   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
56.11Callie Frakes20:21.0 PR   IA South Tama County   Oct 18  IAHSAA Class 3A Pella District
57.12Lacey Jackson20:24.6 PR   IA Glenwood   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
58.9Emily Haverdink20:26.5 PR   IA Moc-Floyd Valley   Sep 25  Western Christian Invitational
59.10Hailee Ricklefs20:27.2   IA Benton Community   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
60.10Ashley Blommers20:28.4   IA Pella   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
61.10Miranda Muhlstein20:28.5   IA Dallas Center-Grimes Com   Nov 11  NXR Heartland Regional Championships
62.9Alana Duggan20:29.0 PR   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
63.12Hallie Kephart20:29.7   IA Marion   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
64.12Annie Balk20:30.0 PR   IA Norwalk Community   Aug 21  Ankenny Centennial Invitational
11Breelle Van Zee20:30.0 PR   IA Moc-Floyd Valley   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
66.11Grace Hamilton20:31.6 PR   IA Spencer   Aug 28  Spirit Lake Invitational
67.12Natalie Paulson20:34.7   IA Dallas Center-Grimes Com   Nov 11  NXR Heartland Regional Championships
68.9Meg Rietz20:36.2 PR   IA Ballard Community   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
69.11Pluma Pross20:36.7 PR   IA Atlantic   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
70.10Leila Johnson20:36.8 PR   IA Decorah   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
71.10Abigail Cutler20:37.0 PR   IA Pella   Sep 25  Williamsburg Invitational
72.9Lydia Staudt20:37.6 PR   IA Charles City   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
73.12Ashley Aesoph20:39.1 PR   IA Bishop Heelan Catholic   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
74.9Abby Rinderknecht20:39.4 PR   IA Benton Community   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
75.10Liv Freund20:40.0 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
76.10Abby McIntyre20:40.3 PR   IA Glenwood   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
77.10Chelsea Jorgensen20:41.0   IA Pella   Sep 25  Williamsburg Invitational
11Shayla Betts20:41.0   IA Decorah   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
79.11Anjali Jones20:42.2   IA Grinnell   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
80.11Sarah Meis20:43.5 PR   IA Le Mars Community   Sep 27  Koebernick Invite
81.8Tessa Erzen20:44.1 PR   IA Carlisle   Nov 11  NXR Heartland Regional Championships
82.9Jaylene Arolus20:44.7 PR   IA Perry   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
83.11Lucy Borkowski20:45.1 PR   IA Harlan Community   Sep 25  Monarch Invitational
84.9Thea Larsson20:45.6 PR   IA Grinnell   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
85.11Brooke Courtney20:46.0 PR   IA Decorah   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
86.10Paige Davis20:46.1 PR   IA Creston   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
87.11Hannah Denman20:48.0 PR   IA Xavier   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
10Hannah Welch20:48.0 PR   IA Adel-Desoto-Minburn   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
89.12Whitney Martin20:49.0   IA Charles City   Oct 18  IAHSAA Class 3A West Delaware District
90.9Tess Breslin20:50.5 PR   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
91.9Kaia Holtkamp20:50.9 PR   IA Solon   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
92.12Gracie Long20:51.0   IA Wahlert   Oct 27  IHSAA 3A State Championship
93.12Karsyn Rush20:51.5 PR   IA Atlantic   Oct 18  IAHSAA Class 3A Glenwood District
94.11Abby Noonan20:52.7 PR   IA Carlisle   Sep 6  Grinnell Invitational
95.9Alyssa Larson20:53.6 PR   IA Independence   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
96.12Abby Weeks20:54.3 PR   IA Spencer   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District
97.11Lauren Woeste20:54.6   IA Benton Community   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
98.11Ella Duster20:54.9 PR   IA Solon   Sep 8  Benton Bobcat Invitational
99.11Jenna Morey20:55.7 PR   IA Spencer   Aug 28  Spirit Lake Invitational
100.9Mia Conley20:56.9 PR   IA Bishop Heelan Catholic   Oct 18  IAHSAA Class 3A Spencer District