Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Adam Bruce16:05.2 PR   MI Gladstone   Sep 25  El Harger Invitational
2.12Spencer Giroux16:39.7   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
3.12Uriah Aili17:00.5 PR   MI Wakefield-Marenisco/Bessemer   Sep 8  Copper Falls Invitational (Mellen)
4.11Austin Plotkin17:08.0   MI Brimley   Sep 27  Mackinaw Club Invite
5.11Jonah Broberg17:10.7 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
6.12Nick Niemi17:12.3   MI Ironwood   Oct 4  Houghton Invitational
7.12Devon Byers17:16.0 PR   MI Wakefield-Marenisco/Bessemer   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
8.11Kaaleb Ranta17:19.1 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
9.12Mathurin Gagnon17:20.9 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
10.10Jaron Wyma17:23.5 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
11.10Peyton Osborne17:28.4 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
12.10Silas Broberg17:28.8 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
13.11Thomas Bohn17:29.5   MI Les Cheneaux   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
14.10Jordan Longtine17:30.6 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
15.11Joe Wood17:31.8 PR   MI Houghton   Oct 4  Houghton Invitational
16.12Jake Strasler17:34.0   MI Gladstone   Oct 4  Barnyard XC Invitational
17.10Cameron Hoornstra17:36.0 PR   MI Brimley   Sep 27  Mackinaw Club Invite
18.-Ben Tuomi17:38.7 PR    Chassell   Nov 10  2018 MITCA Team Michigan Mid East Qualifier
19.11Adam Mazurek17:39.7 PR   MI Wakefield-Marenisco/Bessemer   Sep 25  El Harger Invitational
20.11Hogan Nemetz17:40.4 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
21.10Ephram Evans17:42.0 PR   MI Newberry   Sep 22  Petoskey Invitational
9Giovanni Mathews17:42.0 PR   MI Gladstone   Oct 4  Barnyard XC Invitational
23.11Alex Misniakiewicz17:43.8 PR   MI Manistique   Sep 25  El Harger Invitational
24.10Branden Peterson17:45.3 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
25.11Eric Anderson17:46.6   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
26.10Hunter Shepeck17:48.1 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
27.9Daba Holmes17:48.2 PR   MI Chassell   Sep 25  El Harger Invitational
28.11Moses Waite17:48.7 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
29.12Devin Tasson17:51.8 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
30.10Hunter Walther17:53.1   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
31.12Clayton Bulleit17:53.2 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
32.11Zachary Wilcox17:56.6 PR   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
33.12Griffin Johnson17:56.7 PR   MI Powers North Central   Sep 25  El Harger Invitational
34.12Brandon Malburg18:03.7 PR   MI Kingsford   Sep 25  El Harger Invitational
35.12Coulton Prillwitz18:04.1 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
36.10Davin Hill18:04.3 PR   MI Dollar Bay   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
37.9Riley Eavou18:04.9 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
38.12Cade Mazzon18:06.0   MI Wakefield-Marenisco/Bessemer   Sep 8  Copper Falls Invitational (Mellen)
39.12Evan Griffis18:06.8 PR   MI Newberry   Oct 4  Barnyard XC Invitational
40.11Patric Hildebrand18:07.3 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 22  Jackson Invitational - Varsity
41.10Derek Douglas18:07.4 PR   MI Escanaba   Oct 4  Barnyard XC Invitational
42.10Hayden Mills18:08.0 PR   MI Rudyard   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
43.12Matthew Pillifant18:08.2 PR   MI Marquette   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
44.12Julien Malherbe18:10.0 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
45.12Luke King18:11.7 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
46.9Nik Thomas18:12.8 PR   MI Ewen Trout Creek   Oct 4  Houghton Invitational
47.10Landen Clausen18:13.8 PR   MI Menominee   Oct 4  Barnyard XC Invitational
48.12Kurtis Kytta18:14.3   MI Chassell   Sep 25  El Harger Invitational
49.12Danny Anderson18:17.0 PR   MI Brimley   Sep 27  Mackinaw Club Invite
50.9Jacob Jestila18:17.9 PR   MI Ishpeming Westwood   Sep 6  Marquette County Championships
51.12Jakob Hopkins18:18.2   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
52.10Lincoln Sager18:20.0 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
53.9Luke Janofski18:23.3 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
54.12Hunter Lipponen18:25.8 PR   MI Brimley   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
55.10Brodey Bevins18:26.2 PR   MI Escanaba   Oct 4  Barnyard XC Invitational
56.10Jake Sullivan18:30.4 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
57.12Abraham Gockenbach18:31.0   MI Chassell   Aug 30  Dale Phillips Invitational 2018
58.10Hunter Sipes18:36.2 PR   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
59.11David Anderson18:36.5 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 22  Jackson Invitational - Varsity
60.12Chase Canfield18:38.3   MI Newberry   Oct 4  Barnyard XC Invitational
61.12Evan Kakuk18:39.3 PR   MI Stephenson   Sep 25  El Harger Invitational
62.11Azariah Hernandez18:39.4 PR   MI Rapid River   Oct 4  Barnyard XC Invitational
63.10Cadin Cahill18:39.5 PR   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
64.10Evan Labyak18:41.2 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
65.10Blaze Hollenbeck18:42.2 PR   MI Ironwood   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
66.12Azreal Vollmar18:42.4 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
67.11Wesley Johnson18:43.2   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
68.10Logan Depew18:43.5 PR   MI Newberry   Oct 4  Barnyard XC Invitational
69.11Ben Griffin18:43.9 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
10Joseph King18:43.9 PR   MI Ishpeming   Oct 8  Mid Peninsula Conference Meet
71.10Dartanyan Taylor18:44.1 PR   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
72.11Payton Cheney18:47.1   MI Rudyard   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
73.10Kolson Kytta18:48.3 PR   MI Chassell   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
74.11Alec Prusi18:48.4 PR   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
75.10Larson Nebel18:51.8 PR   MI Munising   Oct 4  Barnyard XC Invitational
10Blake Krouth18:51.8 PR   MI Gladstone   Oct 11  Great Northern Conference
77.10Levi Giroux18:54.7 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
78.12Benjamin Griffin18:58.7 PR   MI Marquette   Oct 11  Great Northern Conference
79.10David Liimatta19:02.2 PR   MI Ishpeming   Oct 2  Westwood Invitational
80.11Timothy Ziegler19:03.9 PR   MI Negaunee   Sep 6  Marquette County Championships
81.10Ismael Hernandez19:04.8 PR   MI Rapid River   Oct 4  Barnyard XC Invitational
82.10John Paul Norland19:05.1 PR   MI Dollar Bay   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
83.11Connor Steer19:08.8 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
84.9Adam Cavagnetto19:09.1 PR   MI Norway   Oct 4  Barnyard XC Invitational
85.11David Collins19:09.8   MI Ironwood   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
86.9Davin Evans19:09.9 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
12Galen Resch-Chimner19:09.9 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
88.12Jacob Porubsky19:14.0   MI Gwinn   Sep 25  El Harger Invitational
89.10Anton Kristapovich19:15.4 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
90.11Jared Wallace19:16.8 PR   MI Newberry   Oct 4  Barnyard XC Invitational
91.11Naum Raskind19:17.5 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
92.9Buckley Corey19:18.9 PR   MI Stephenson   Oct 4  Barnyard XC Invitational
93.10Gannon Smith19:20.3   MI Rudyard   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
94.11Hunter Sapp19:24.1 PR   MI Engadine   Sep 25  El Harger Invitational
95.12Aaron Cappaert19:25.3   MI Stephenson   Sep 25  El Harger Invitational
96.12Nathan Garwood19:26.8 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
97.12Tanner Norton19:28.5 PR   MI Rudyard   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
98.12Jensen Schneiderhan19:32.2 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
99.10Wyatt Flatt19:32.8 PR   MI Engadine   Sep 25  El Harger Invitational
100.10Julian Carey19:33.9 PR   MI Newberry   Sep 22  Petoskey Invitational

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Emily Paupore18:57.1 PR   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
2.12Anabel Needham19:52.9 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
3.11Ericka Asmus19:55.7   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
4.10Haleigh Knowles19:58.3 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
5.12Elizabeth Becker20:09.4 PR   MI St. Ignace   Sep 25  El Harger Invitational
6.9Anna Hildebrand20:17.6 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 22  Jackson Invitational - Varsity
7.12Lela Rautiola20:18.7   MI Chassell   Sep 25  El Harger Invitational
8.11Daisy Englund20:27.2 PR   MI Rock Mid-Peninsula   Sep 25  El Harger Invitational
9.9Maria Velat20:27.3 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
10.12Madeleine Peramaki20:28.0   MI Munising   Sep 25  El Harger Invitational
11.10Landry Koski20:35.6 PR   MI Rock Mid-Peninsula   Sep 25  El Harger Invitational
12.11Danika Walters20:37.9 PR   MI Eben Jct. Superior Central   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
13.9Kalli Chynoweth20:40.0 PR   MI Hancock   Sep 25  El Harger Invitational
14.11Tessa Leece20:40.1 PR   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
15.11Delaney Sall20:44.0 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
16.11Lily Menghini20:45.7 PR   MI Kingsford   Sep 25  El Harger Invitational
17.9Hayden Buck20:49.3 PR   MI Menominee   Sep 25  El Harger Invitational
18.11Talon Prusi20:49.8 PR   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
19.9Ingrid Seagren20:50.7 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
20.11Katie Anderla20:51.6 PR   MI Menominee   Sep 25  El Harger Invitational
21.12Megan Arbic20:54.9   MI Sault Ste. Marie   Sep 22  Jackson Invitational - Varsity
22.9Abby Racine21:03.3 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
23.10Sarah Kulas21:08.4   MI Kingsford   Oct 4  Barnyard XC Invitational
24.11Reegan Ketzenberger21:09.3   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
25.9Hannah Mattila21:09.8 PR   MI Ishpeming Westwood   Sep 6  Marquette County Championships
26.11Kayla Koski21:11.3 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
27.9Ciara Ostrenga21:13.8 PR   MI Escanaba   Sep 25  El Harger Invitational
28.10Clarity Gipp21:16.2   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
29.12Emily Carey21:17.9   MI Ironwood   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
30.11Shelby Eavou21:18.1   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
31.11Ellie Sturos21:20.3 PR   MI Hancock   Sep 25  El Harger Invitational
32.10Hallie Marshall21:23.0   MI St. Ignace   Sep 25  El Harger Invitational
33.10Josie Danielkiewicz21:27.6 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
34.-Lilianna Cason21:28.0 PR   MI Les Cheneaux   Sep 27  Mackinaw Club Invite
35.10Elizabeth Williams21:34.6 PR   MI Ishpeming Westwood   Sep 6  Marquette County Championships
36.9Jacie Anderson21:35.0 PR   MI Hancock   Sep 25  El Harger Invitational
37.9Kirsten Dennis21:36.3 PR   MI Hancock   Sep 25  El Harger Invitational
38.9Paige Sleeman21:38.4 PR   MI Chassell   Sep 25  El Harger Invitational
39.12Jenna Pietila21:49.0   MI Chassell   Oct 4  Houghton Invitational
40.10Kaylin Burton21:53.4 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
10Kylee Kuntze21:53.4 PR   MI Stephenson   Sep 25  El Harger Invitational
42.9Zoe Autore21:55.0 PR   MI Les Cheneaux   Sep 27  Mackinaw Club Invite
43.9Taylor Longtine21:55.9 PR   MI Ishpeming   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
44.12Samantha Borzick21:56.3   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
45.11Jaida Lesperance21:57.5   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
46.12Victoria Vining21:59.1   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
47.10Gwen Kangas22:00.0   MI Chassell   Sep 25  El Harger Invitational
48.12Amanda Matznick22:00.6   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
49.9Joanne Arbic22:04.4 PR   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
50.10Guinn Wuorinen22:04.8   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
51.9Jamisyn Bergeron22:06.4 PR   MI Gladstone   Sep 25  El Harger Invitational
52.9Kamryn Sohlden22:07.5 PR   MI Chassell   Sep 25  El Harger Invitational
53.9Adia Keranen22:07.6 PR   MI Hancock   Sep 25  El Harger Invitational
54.10Olivia Moffitt22:07.7 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
55.9Meredith Emigh22:17.0 PR   MI Les Cheneaux   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
56.10Chyanne Gardner22:17.8 PR   MI Ishpeming   Sep 6  Marquette County Championships
57.9Maren Park22:20.9 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
58.9Sierrah Driscoll22:26.2 PR   MI Hancock   Sep 25  El Harger Invitational
59.12Abby Woodford22:26.3 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
60.-Leah Gould22:26.8 PR   MI Engadine   Sep 25  El Harger Invitational
61.11Natalie Miller22:28.7 PR   MI Pickford   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
62.10Elise Besonen22:28.9 PR   MI Ewen Trout Creek   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
63.9Jorja Suriano22:29.7 PR   MI Newberry   Oct 4  Barnyard XC Invitational
64.11Maija Fox22:31.0 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
65.9Grace Rickauer22:31.7 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
66.12Meg Keranen22:32.5 PR   MI Dollar Bay   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
67.11Megan Matson22:34.3 PR   MI Munising   Sep 25  El Harger Invitational
68.10Cassidy Barr22:35.5   MI Les Cheneaux   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
69.10Carli Jacques22:37.2 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
12Ashley McDonald22:37.2   MI Manistique   Sep 25  El Harger Invitational
71.12Abby Bradfield22:45.8 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
72.8Trisha Pietila22:45.9 PR   MI Chassell   Sep 25  El Harger Invitational
73.9Aubree Randell22:46.2 PR   MI Hancock   Sep 25  El Harger Invitational
74.9Gabby Carey22:49.2 PR   MI Kingsford   Oct 11  Great Northern Conference
75.10Avery Bociek22:52.0 PR   MI West Iron County   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
76.9Jordann Stephenson22:53.9 PR   MI Marquette   Oct 11  Great Northern Conference
77.10Chloe Charlebois22:54.3 PR   MI Gladstone   Sep 25  El Harger Invitational
78.10Kara Mosher22:55.5   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
79.9Cora Bufford22:57.6 PR   MI Newberry   Sep 22  Petoskey Invitational
80.10Naomi Aili22:57.8 PR   MI Wakefield-Marenisco/Bessemer   Sep 25  El Harger Invitational
81.11Makenna Nuttall22:58.2   MI Hancock   Sep 25  El Harger Invitational
82.12Mikayla Sague22:59.6 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
83.9Jenna Matson23:02.9 PR   MI Munising   Sep 25  El Harger Invitational
84.11Tauni Camilli23:03.1   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
85.10Keena Larson23:04.2   MI Painesdale-Jeffers   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
86.9Bryn Kinnunen23:04.4 PR   MI Painesdale-Jeffers   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
87.9Allison Schultz23:07.0 PR   MI St. Ignace   Sep 25  El Harger Invitational
88.9Sydney Scott23:08.4 PR   MI Kingsford   Oct 4  Barnyard XC Invitational
89.10Elisa Isaacson23:08.8 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
90.10Alexia Basner23:12.0 PR   MI Gwinn   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
91.10Corinne Vallier23:13.0 PR   MI Engadine   Sep 25  El Harger Invitational
92.10Zoe Kolenda23:14.2 PR   MI West Iron County   Oct 2  Westwood Invitational
93.11Chevey Koski23:22.8   MI Rock Mid-Peninsula   Sep 25  El Harger Invitational
94.9Ella Whalen23:23.0 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
95.9Mallory Leece23:26.8 PR   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
96.11Allie Mahoski23:30.5   MI Negaunee   Sep 6  Marquette County Championships
97.12Molly Welch23:33.8   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
98.12Kendra Carrick23:35.0   MI Brimley   Oct 20  MHSAA UP Division 3 Finals
99.11Kennedy Englund23:35.6 PR   MI Rock Mid-Peninsula   Sep 25  El Harger Invitational
100.12Brooke Johnson23:35.9   MI Ishpeming   Oct 2  Westwood Invitational