Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Adam Bruce16:05.2 PR   MI Gladstone   Sep 25  El Harger Invitational
2.11Kaaleb Ranta17:19.1 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
3.12Mathurin Gagnon17:20.9 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
4.10Jaron Wyma17:23.5 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
5.10Peyton Osborne17:28.4 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
6.11Joe Wood17:31.8 PR   MI Houghton   Oct 4  Houghton Invitational
7.12Jake Strasler17:34.0   MI Gladstone   Oct 4  Barnyard XC Invitational
8.11Hogan Nemetz17:40.4 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
9.9Giovanni Mathews17:42.0 PR   MI Gladstone   Oct 4  Barnyard XC Invitational
10.10Branden Peterson17:45.3 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
11.11Eric Anderson17:46.6   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
12.10Hunter Shepeck17:48.1 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
13.11Moses Waite17:48.7 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
14.10Hunter Walther17:53.1   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
15.12Clayton Bulleit17:53.2 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
16.11Zachary Wilcox17:56.6 PR   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
17.12Brandon Malburg18:03.7 PR   MI Kingsford   Sep 25  El Harger Invitational
18.9Riley Eavou18:04.9 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
19.11Patric Hildebrand18:07.3 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 22  Jackson Invitational - Varsity
20.10Derek Douglas18:07.4 PR   MI Escanaba   Oct 4  Barnyard XC Invitational
21.12Matthew Pillifant18:08.2 PR   MI Marquette   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
22.12Julien Malherbe18:10.0 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
23.10Landen Clausen18:13.8 PR   MI Menominee   Oct 4  Barnyard XC Invitational
24.9Jacob Jestila18:17.9 PR   MI Ishpeming Westwood   Sep 6  Marquette County Championships
25.12Jakob Hopkins18:18.2   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
26.10Lincoln Sager18:20.0 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
27.9Luke Janofski18:23.3 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
28.10Brodey Bevins18:26.2 PR   MI Escanaba   Oct 4  Barnyard XC Invitational
29.10Jake Sullivan18:30.4 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
30.10Hunter Sipes18:36.2 PR   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
31.11David Anderson18:36.5 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 22  Jackson Invitational - Varsity
32.10Cadin Cahill18:39.5 PR   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
33.10Evan Labyak18:41.2 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
34.11Wesley Johnson18:43.2   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
35.11Ben Griffin18:43.9 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
36.10Dartanyan Taylor18:44.1 PR   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
37.11Alec Prusi18:48.4 PR   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
38.10Blake Krouth18:51.8 PR   MI Gladstone   Oct 11  Great Northern Conference
39.12Benjamin Griffin18:58.7 PR   MI Marquette   Oct 11  Great Northern Conference
40.11Timothy Ziegler19:03.9 PR   MI Negaunee   Sep 6  Marquette County Championships
41.11Connor Steer19:08.8 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
42.12Galen Resch-Chimner19:09.9 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
9Davin Evans19:09.9 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
44.10Anton Kristapovich19:15.4 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
45.11Naum Raskind19:17.5 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
46.12Nathan Garwood19:26.8 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
47.12Jensen Schneiderhan19:32.2 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
48.11Braeden Park19:35.3 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
49.9Noah Sanders19:39.9 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
50.9Kyle Pine19:43.9 PR   MI Sault Ste. Marie   Aug 30  Dwayne Rau Memorial Invitational
51.11Jason Rogers19:44.7 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
52.9Andrew Bracket19:47.2 PR   MI Gladstone   Oct 11  Great Northern Conference
53.10Chase Stahl19:51.5 PR   MI Marquette   Oct 11  Great Northern Conference
54.12Dylan Krause19:52.2   MI Gladstone   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
10Nick Sandahl19:52.9 PR   MI Menominee   Oct 4  Barnyard XC Invitational
56.11Wyatt Carlson19:54.2   MI Ishpeming Westwood   Sep 25  El Harger Invitational
57.9Luke Ruble19:56.5 PR   MI Kingsford   Oct 4  Barnyard XC Invitational
58.11Joshua Bedard19:57.6 PR   MI Negaunee   Sep 6  Marquette County Championships
59.9Colin Hudson19:59.3 PR   MI Escanaba   Sep 25  El Harger Invitational
60.11Corey Sansom20:00.3 PR   MI Negaunee   Sep 6  Marquette County Championships
61.10Adam Sandahl20:02.2 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
62.10Adam Craven20:07.7 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
63.9Jonathan Willis20:11.2 PR   MI Sault Ste. Marie   Aug 30  Dwayne Rau Memorial Invitational
64.12Alexander Gilliam20:19.5 PR   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
65.10Bryce Lamarche20:19.8   MI Gladstone   Oct 11  Great Northern Conference
66.11James Alexander20:22.5 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
67.11Rhys Wastell20:23.7 PR   MI Gladstone   Oct 11  Great Northern Conference
68.11Matthew Janowski20:24.5 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
69.12Alex Gilliam20:25.4 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
70.11Brock Sundberg20:33.8   MI Ishpeming Westwood   Sep 25  El Harger Invitational
71.11Hunter Bishop20:35.7 PR   MI Houghton   Oct 2  Westwood Invitational
72.12Colton Haataja20:40.0 PR   MI Houghton   Oct 11  West Pac Conference Meet
73.12Charlie Tackman20:41.8   MI Escanaba   Oct 4  Barnyard XC Invitational
74.12Cameron Jackson20:42.0 PR   MI Houghton   Sep 27  Tracy Strom Invitational
75.11Joseph Carlisle20:43.7 PR   MI Marquette   Oct 11  Great Northern Conference
76.12Parker Morgan20:44.4 PR   MI Kingsford   Oct 4  Barnyard XC Invitational
77.10Friamy Delacruz20:45.0 PR   MI Menominee   Oct 4  Barnyard XC Invitational
78.9Evan Casey20:46.0 PR   MI Menominee   Oct 4  Barnyard XC Invitational
79.10Conner Habusta20:46.4 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
80.10Ethan Blough20:50.6 PR   MI Houghton   Aug 30  Dale Phillips Invitational 2018
81.9Yalmer Primeau20:50.9 PR   MI Houghton   Oct 11  West Pac Conference Meet
82.11Jordan Jurva20:51.1 PR   MI Houghton   Oct 11  West Pac Conference Meet
83.11Luke Sturm20:51.8 PR   MI Kingsford   Oct 4  Barnyard XC Invitational
84.11Jared McClellan20:53.6 PR   MI Houghton   Oct 4  Houghton Invitational
85.9Connor Berg21:02.5 PR   MI Calumet   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
86.9Phillip Chapman21:03.1 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
87.10Michael Fraley21:06.4 PR   MI Houghton   Oct 2  Westwood Invitational
88.9Jared Hansen21:07.8 PR   MI Escanaba   Sep 25  El Harger Invitational
89.9David John Daley21:08.5 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
90.10Jake Maki21:11.6 PR   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
91.11Luke Howes21:12.4 PR   MI Gladstone   Oct 11  Great Northern Conference
92.12Trent Betters21:13.3 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
93.9Jacob Johnson21:14.5 PR   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
94.11Caleb Clark21:19.2 PR   MI Negaunee   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
95.9Sebastian Lavey21:19.3 PR   MI Sault Ste. Marie   Aug 30  Dwayne Rau Memorial Invitational
96.12Alex Pera21:20.6 PR   MI Houghton   Oct 2  Westwood Invitational
97.10Franklin Thibault21:26.1 PR   MI Gladstone   Sep 25  El Harger Invitational
98.10Brian Knewtson21:37.6 PR   MI Houghton   Oct 2  Westwood Invitational
99.10Tyler Sayen21:38.6 PR   MI Houghton   Oct 2  Westwood Invitational
100.11Zachary VanAlstine21:44.1   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Emily Paupore18:57.1 PR   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
2.12Anabel Needham19:52.9 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
3.11Ericka Asmus19:55.7   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
4.10Haleigh Knowles19:58.3 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
5.9Anna Hildebrand20:17.6 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 22  Jackson Invitational - Varsity
6.9Maria Velat20:27.3 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
7.11Tessa Leece20:40.1 PR   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
8.11Delaney Sall20:44.0 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
9.11Lily Menghini20:45.7 PR   MI Kingsford   Sep 25  El Harger Invitational
10.9Hayden Buck20:49.3 PR   MI Menominee   Sep 25  El Harger Invitational
11.11Talon Prusi20:49.8 PR   MI Negaunee   Sep 25  El Harger Invitational
12.9Ingrid Seagren20:50.7 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
13.11Katie Anderla20:51.6 PR   MI Menominee   Sep 25  El Harger Invitational
14.12Megan Arbic20:54.9   MI Sault Ste. Marie   Sep 22  Jackson Invitational - Varsity
15.10Sarah Kulas21:08.4   MI Kingsford   Oct 4  Barnyard XC Invitational
16.11Reegan Ketzenberger21:09.3   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
17.9Hannah Mattila21:09.8 PR   MI Ishpeming Westwood   Sep 6  Marquette County Championships
18.9Ciara Ostrenga21:13.8 PR   MI Escanaba   Sep 25  El Harger Invitational
19.10Clarity Gipp21:16.2   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
20.11Shelby Eavou21:18.1   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
21.10Josie Danielkiewicz21:27.6 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
22.10Elizabeth Williams21:34.6 PR   MI Ishpeming Westwood   Sep 6  Marquette County Championships
23.10Kaylin Burton21:53.4 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
24.12Samantha Borzick21:56.3   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
25.11Jaida Lesperance21:57.5   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
26.12Victoria Vining21:59.1   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
27.12Amanda Matznick22:00.6   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
28.9Joanne Arbic22:04.4 PR   MI Sault Ste. Marie   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
29.10Guinn Wuorinen22:04.8   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
30.9Jamisyn Bergeron22:06.4 PR   MI Gladstone   Sep 25  El Harger Invitational
31.10Olivia Moffitt22:07.7 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
32.9Maren Park22:20.9 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
33.12Abby Woodford22:26.3 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
34.11Maija Fox22:31.0 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
35.9Grace Rickauer22:31.7 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
36.10Carli Jacques22:37.2 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
37.12Abby Bradfield22:45.8 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
38.9Gabby Carey22:49.2 PR   MI Kingsford   Oct 11  Great Northern Conference
39.10Avery Bociek22:52.0 PR   MI West Iron County   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
40.9Jordann Stephenson22:53.9 PR   MI Marquette   Oct 11  Great Northern Conference
41.10Chloe Charlebois22:54.3 PR   MI Gladstone   Sep 25  El Harger Invitational
42.10Kara Mosher22:55.5   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
43.12Mikayla Sague22:59.6 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
44.11Tauni Camilli23:03.1   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
45.9Sydney Scott23:08.4 PR   MI Kingsford   Oct 4  Barnyard XC Invitational
46.10Elisa Isaacson23:08.8 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
47.10Zoe Kolenda23:14.2 PR   MI West Iron County   Oct 2  Westwood Invitational
48.9Ella Whalen23:23.0 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
49.9Mallory Leece23:26.8 PR   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
50.11Allie Mahoski23:30.5   MI Negaunee   Sep 6  Marquette County Championships
51.12Molly Welch23:33.8   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
52.9Lilly Karl23:40.1 PR   MI Gladstone   Sep 25  El Harger Invitational
53.10Allyssea Smith23:41.9   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
54.10Jenna Piche23:42.5   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
55.10Melanie Gilliam23:45.6 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
56.10Jordan Shamion23:51.6 PR   MI West Iron County   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
57.10Alesha Loukus23:51.7 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
58.9Emily Kiekhaefer23:57.5 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
59.10Lilly Alaspa23:58.4 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 8  Hatchet XC Invitational (HS, MS)
60.10Maija Eskola23:59.3 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
61.9Samantha Strasler24:02.9 PR   MI Gladstone   Oct 4  Barnyard XC Invitational
62.12Emma Stahl24:03.4   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
63.10Lydia Tembreull24:13.8 PR   MI Gladstone   Oct 4  Barnyard XC Invitational
64.11Grace Cole24:21.7 PR   MI Kingsford   Oct 11  Great Northern Conference
65.9Aleyna Wetthuhn24:28.6 PR   MI Gladstone   Oct 4  Barnyard XC Invitational
66.11Greta Poyhonen24:29.5   MI Calumet   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
67.11Rachel Schouten24:32.5 PR   MI Negaunee   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
68.10Lillian Bruchman24:36.6 PR   MI Calumet   Oct 2  Westwood Invitational
69.10Francesca Mercuri24:37.6 PR   MI Houghton   Oct 11  West Pac Conference Meet
70.10Ella Jones24:37.8 PR   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
71.10Madi Ross24:40.2 PR   MI Houghton   Sep 25  El Harger Invitational
72.10Sophie Swedene24:44.4   MI Sault Ste. Marie   Aug 30  Dwayne Rau Memorial Invitational
73.10Kaleah Puskala24:47.1   MI Marquette   Oct 4  Barnyard XC Invitational
74.11Molly Helminen24:48.1 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
75.9Virginia Talley24:52.1 PR   MI Marquette   Sep 27  Pulaski Invite
76.11Oliva Hodges24:55.8   MI Calumet   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
77.9Claire Isaacson24:58.0 PR   MI Houghton   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
78.12Jade Prucha24:59.1 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
79.9Haileee Bradshaw25:06.6 PR   MI West Iron County   Oct 20  MHSAA UP Division 2 Finals
80.10Kyra Magnuson25:08.8   MI Escanaba   Sep 25  El Harger Invitational
81.10Allison Jette25:13.0   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
82.12Kristina Nelson25:15.7 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
83.11Brooklyn Mackin25:26.2   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
84.11Jenna Tardiff25:26.6   MI Gladstone   Oct 4  Barnyard XC Invitational
85.11Emily Curtis25:32.8 PR   MI Kingsford   Sep 25  El Harger Invitational
86.9Kelsey Glover25:40.0 PR   MI Marquette   Sep 6  Marquette County Championships
87.11Katelyn Milano25:54.9   MI Ishpeming Westwood   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
88.11Francesca Lunden25:56.1 PR   MI Houghton   Oct 2  Westwood Invitational
89.9Jaden Serafin25:59.0 PR   MI Houghton   Oct 11  West Pac Conference Meet
90.9Randi Bumstead26:00.0 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
91.12Abigail Boehmer26:11.8   MI Negaunee   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
92.9Gabi LaCosse26:19.0 PR   MI Escanaba   Oct 20  MHSAA UP Division 1 Finals
93.9Alexis Adams26:28.0 PR   MI Marquette   Aug 30  Dale Phillips Invitational 2018
94.9Ava Fix26:31.6 PR   MI Escanaba   Sep 25  El Harger Invitational
95.10Holly Chenier26:35.1 PR   MI Escanaba   Oct 11  Great Northern Conference
96.9Madison Dedeo26:49.3 PR   MI Menominee   Oct 11  Great Northern Conference
97.9Brooke Furmanski26:51.7 PR   MI Escanaba   Sep 25  El Harger Invitational
98.11Brita Berg26:51.9 PR   MI Calumet   Sep 25  El Harger Invitational
99.10Makenzie Jacobson26:53.1 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational
100.9Brynn Beaulieu27:00.0 PR   MI Sault Ste. Marie   Sep 21  Jackson MS & HS-JV Invitational