Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Justin Roosma15:22.4 PR   WA Walla Walla Valley   Sep 21  Footrace to Valhalla
2.10Justin Peck16:24.6 PR   WA Trout Lake   Sep 15  Oregon City XC Invitational
3.11Jacoby Wieber16:44.6   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
4.12Michael Gannon17:01.1 PR   WA Bickleton   Sep 21  Footrace to Valhalla
5.10Christian Arriaga17:18.2 PR   WA Bickleton   Sep 21  Footrace to Valhalla
6.12Matthew Rittenbach17:18.3 PR   WA Walla Walla Valley   Oct 18  Kyle Burnside Wildhorse Invite
7.10Gabe Harpe17:49.1   WA Trout Lake   Sep 15  Oregon City XC Invitational
8.11Rory St. Hilaire18:09.5   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
9.10Noah Sanchez18:12.8 PR   WA White Swan   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
10.8Luke Binfet18:29.6 PR   WA Bickleton   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
11.9Mason Stock18:34.0 PR   WA Trout Lake   Sep 7  58th Annual Hudson's Bay Steve Maas Run-A-Ree
12.10Shane Pearson18:43.8 PR   WA Trout Lake   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
13.10Evan Tattersall18:47.9 PR   WA Trout Lake   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
14.9Julian Strom18:50.0 PR   WA Yakama Nation Tribal   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
15.9Evan Jansen18:59.6 PR   WA Walla Walla Valley   Oct 17  District 5 B Championships
16.8Trevor Collins19:01.7 PR   WA Trout Lake   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
17.10Omar Zepeda19:10.8   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
18.9Tyler Harper19:15.2 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  D5/6 JV 1B/2B Meet
19.11Gilberto Palma19:24.6   WA White Swan   Oct 17  District 5 B Championships
20.10Hayden Andrews19:36.1 PR   WA Bickleton   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
21.12Luke Court19:36.6 PR   WA Trout Lake   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
22.10Alejandro Ramirez19:43.6 PR   WA White Swan   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
23.10Liam McLaughlin19:51.6 PR   WA Trout Lake   Oct 17  District 5 B Championships
24.11Colin Sweeney20:02.1   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
25.12Cesareo Arriaga20:05.1   WA Bickleton   Oct 17  District 5 B Championships
26.12Trino Savala20:13.5   WA Yakama Nation Tribal   Oct 4  Mustang Invitational
27.8Quintin Plenty Chie...20:21.3 PR   WA Yakama Nation Tribal   Oct 18  Kyle Burnside Wildhorse Invite
28.12Tony Vanhoudt20:21.5   WA Tri-Cities Prep   Oct 17  District 5 B Championships
29.9Caleb Craik20:29.6 PR   WA Walla Walla Valley   Sep 21  Footrace to Valhalla
30.10Josue Rivas20:39.9 PR   WA White Swan   Sep 21  Footrace to Valhalla
31.9Zachary Harvey20:40.9 PR   WA Walla Walla Valley   Sep 21  Footrace to Valhalla
32.10David Rittenbach20:44.7 PR   WA Walla Walla Valley   Oct 18  Kyle Burnside Wildhorse Invite
33.9Gregory Venarsky20:58.6 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
34.9Aeden Grandinetti21:12.2 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
35.12Clayton Sealy21:14.6 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 17  District 5 B Championships
36.11Joshua Rodriguez21:18.6   WA Tri-Cities Prep   Oct 17  District 5 B Championships
37.10Oscar Velasquez21:31.9 PR   WA White Swan   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
38.10Jake Chen21:33.8 PR   WA Walla Walla Valley   Oct 17  District 5 B Championships
39.12Kyler Barnett22:04.7 PR   WA Walla Walla Valley   Oct 18  Kyle Burnside Wildhorse Invite
40.11Ethan Andrews22:42.0   WA Bickleton   Oct 17  District 5 B Championships
41.12Naat'aanii Singer22:45.4   WA Yakama Nation Tribal   Oct 18  Kyle Burnside Wildhorse Invite
42.12Abel Lewis22:47.0 PR   WA Yakama Nation Tribal   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
43.12Nathan Treadway23:06.8 PR   WA Walla Walla Valley   Oct 12  GUTBUSTER
44.9Jack Droesch24:12.8 PR   WA Tri-Cities Prep   Sep 8  Moses Lake XC Invitational
45.9Nicolas Chiong24:18.9 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 17  District 5 B Championships
46.11Tyren Villarreal24:20.5 PR   WA White Swan   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
47.11Ryen Martin24:24.8 PR   WA Yakama Nation Tribal   Oct 17  District 5 B Championships
48.10Alessandro Perez24:32.5 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 17  District 5 B Championships
49.11Scott McBride26:05.4 PR   WA Bickleton   Oct 12  GUTBUSTER
50.11Nathaniel Cueto26:52.0 PR   WA Walla Walla Valley   Sep 14  42nd Annual Catherine Creek Scamper
51.11Stephen Russcher29:04.6 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 17  District 5 B Championships
52.11Taylor Sinclair42:30.1   WA White Swan   Sep 21  Footrace to Valhalla

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Lauren Ruthven20:44.2 PR   WA Walla Walla   Oct 6  NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
2.12Joanna Peck21:00.5   WA Trout Lake   Sep 15  Oregon City XC Invitational
3.9Briley Bock21:15.6 PR   WA White Swan   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
4.11Makenna Stock21:16.1 PR   WA Trout Lake   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
5.12Laurel Peck21:26.2   WA Trout Lake   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
6.12Celeste Davis21:31.3   WA Tri-Cities Prep   Oct 17  District 5 B Championships
7.11Kiana Castilleja22:38.3   WA White Swan   Nov 3  1B/2B WIAA State XC Meet
8.9Haylee Andrews22:41.8 PR   WA Bickleton   Sep 21  Footrace to Valhalla
9.8Selah Pearson22:45.9 PR   WA Trout Lake   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
10.10Lydia Harpe23:13.5   WA Trout Lake   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
11.12Hilarie Hannigan24:10.0 PR   WA Yakama Nation Tribal   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
12.12Hannah Binfet24:13.3 PR   WA Bickleton   Sep 21  Footrace to Valhalla
13.9Emily Lopez24:17.2 PR   WA Trout Lake   Nov 3  1B/2B WIAA State XC Meet
14.10Nora Grygiel24:32.4 PR   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
15.10Natalie Bohrmann25:15.4   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
16.12Kaityn Zagelow25:24.9 PR   WA White Swan   Oct 17  District 5 B Championships
17.11Hailey Bass25:36.2   WA White Swan   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
18.11Carla Vidrios25:51.9 PR   WA White Swan   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
19.10Cherise Russo26:29.9   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
20.11Lauren Nies26:39.3   WA Tri-Cities Prep   Oct 17  District 5 B Championships
21.12Delaney Schroeder28:13.5   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier
22.11Julia Ike-Andrews28:33.6   WA White Swan   Oct 17  District 5 B Championships
23.10Jada Liulamaga29:01.9 PR   WA Yakama Nation Tribal   Oct 11  Helix Stubblebuster
24.10Nevalynn Salazar29:23.6 PR   WA Yakama Nation Tribal   Oct 11  Helix Stubblebuster
25.11Jodie Pruneda30:03.5 PR   WA White Swan   Sep 12  1st Gorge Cup Invitational: Trout Lake, WA
26.11Justeen Eyle30:37.8 PR   WA Yakama Nation Tribal   Oct 4  Mustang Invitational
27.12Sarah Carlson34:55.4   WA Tri-Cities Prep   Oct 24  2018 D5/6 B State Qualifier