Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Ryan Child15:26.3 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
2.12Johan Correa15:26.4 PR   WA Kennewick   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
3.11Stanford Smith15:31.1 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
4.11Nathan Carter15:46.6 PR   WA North Central   Sep 22  Bob Firman Invitational XC
5.12Porter Grigg15:49.7   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
6.10Leif Swanson15:53.8 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
7.9Issac Teeples16:00.1 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
8.12Silas Chapman16:04.8 PR   WA North Central   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
9.12Cameron Gutierrez16:05.7 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
10.11Issak Chol16:09.8 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
11.11Lukas Brown16:11.8 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
12.12Alec Kness16:13.3 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
13.11Jake Carr16:17.8 PR   WA Mt Spokane   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
14.11Jax Weide16:18.1 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
15.12Peyton Hill16:18.7 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
16.11Isaac Morris16:22.3 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
17.12Tristan Robinson16:23.9 PR   WA Southridge   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
18.11Andrew Holladay16:28.4   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
19.12John Dorr16:35.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
20.11Andrew Larson16:35.6 PR   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
21.12Ryley Vandergriend16:36.6   WA North Central   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
22.12Seth Farmer16:37.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
23.11Jakob Trantum16:41.9 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
24.10Manny Brantley16:42.5 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
25.10Daniel Lee16:43.5 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
11Ethan Dorow16:43.5 PR   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
27.10Lars McDermott16:43.8 PR   WA North Central   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
28.11Elijah Roberts16:44.6 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
29.11Jonathan Lagonegro16:45.3 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
30.10Isaiah Hernandez16:46.6 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
31.12Dallin Larson16:47.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
32.12Freddy Mendoza16:49.8 PR   OR Hermiston   Sep 29  Nike Portland XC
33.11Leonel Leon16:53.7 PR   WA Kennewick   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
34.12Lance Stites16:56.9 PR   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
35.12Jamie Christner16:57.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
36.9Grayson Wilcott17:00.5 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
37.12Hayden Gorham17:00.6 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
38.9Koshi Schunter17:02.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
39.12Angel Benites17:08.3   OR Hermiston   Sep 29  Nike Portland XC
40.11Gregory Anderson17:08.8 PR   OR Hermiston   Sep 29  Nike Portland XC
41.11Ismael Tovar17:08.9 PR   WA Kennewick   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
42.12Ethan Jahn17:09.9 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
43.12Nicholas Cotton17:11.9 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
44.11Micah Brauhn17:12.0   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
45.10Eli DeAngelo17:17.7 PR   WA Shadle Park   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
46.10Marcus Lemon17:17.9 PR   WA Shadle Park   Sep 22  Nike-Battle for the 509
47.11Dalton Feist17:19.0   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
48.11Nik Moran17:22.6 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
49.10Kamron Murphy17:23.0   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
50.12Timothy Duenas17:23.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
51.11Joseph Brantley17:25.5   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
52.11Dawson Gilbert17:26.8 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
53.9Zach Kness17:27.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
54.10James Byrnes17:29.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
55.12Devon Morlan17:30.6   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
12Grant Howard17:36.8   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
57.9Forrest Hopkins17:38.1 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
58.12Crew Morris17:39.1   WA Southridge   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
11Kyle Leaming17:39.1 PR   WA North Central   Sep 22  Bob Firman Invitational XC
60.11Sam Mercado17:39.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
61.11Freddy Ibarra17:41.6   OR Hermiston   Sep 15  Oregon City XC Invitational
62.11Jake Lewis17:43.1 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
63.12Luca Paolino17:43.4 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
64.9Jonah Aden17:44.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
65.9Abdul Sidiq17:45.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
66.10Isaac Edwards17:47.3 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
67.12Ivan Talavera17:48.2 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
68.9Jackson Shaver17:51.9 PR   OR Hermiston   Oct 18  MCC Districts
69.9Kase Ostler17:52.6 PR   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
70.12Simon Headings17:55.3 PR   OR Hermiston   Sep 29  Nike Portland XC
71.11Matt Roth17:55.9 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
72.12Alex Combs17:57.0 PR   WA Shadle Park   Sep 29  CAN-AM Invitational
73.10Jordan Sanguino17:58.3 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
74.10Theodore John Weber17:58.7 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
75.10Adrian Delgado17:59.1 PR   OR Hermiston   Sep 29  Nike Portland XC
76.12Martin Heredia17:59.7   OR Hermiston   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
77.12Julian Gonzalez18:01.4 PR   WA Shadle Park   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
78.10Jon Hansen18:03.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 13  Lake Spokane Cross Country Invitational
11Graham Orren18:03.0 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
80.9Carson Bradshaw18:05.5 PR   OR Hermiston   Oct 18  MCC Districts
81.12Anthony Duron18:05.8 PR   OR Hermiston   Oct 18  MCC Districts
82.10Luke Cronin18:06.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
83.10Thomas Middleton18:06.4 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
84.9Luke Zwiesler18:07.6 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
85.11Yasir Ahmed18:11.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
86.10Nathanael Ellsworth18:11.2 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
87.9Kenndyl Mobley18:12.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
88.10Collin Jackson18:14.8 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
10Heath Hines18:14.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
90.9Souheib Hassan18:16.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
9Sam Kushnerchuk18:16.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
92.9Ethan Greiner18:17.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
93.10Hassan Mahamat18:23.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
94.12Nicholas Breshears18:23.9   OR Hermiston   Oct 18  MCC Districts
95.12Ethan Davis18:24.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
96.12Clayton Lawson18:24.4   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
97.10Kolter Lynch18:26.4 PR   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
98.11Jacob Bambock18:27.3 PR   WA Kennewick   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
99.12Zach Butler18:29.0 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
100.10Prince Nizeyimana18:30.0 PR   WA North Central   Oct 17  GSL4 Lewis&Clark, Mead, NorthCentral

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Allie Janke17:36.8 PR   WA North Central   Oct 6  NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
2.11Erinn Hill17:43.2 PR   WA North Central   Oct 6  NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
3.11Mia Hill18:07.0 PR   WA North Central   Oct 6  NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
4.11Marie Taylor18:20.5 PR   WA North Central   Oct 6  NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
5.11Geraldin Correa18:29.8 PR   WA Kennewick   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
6.11Amelu Ruff18:52.0 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
7.12McKinzi Teeples18:54.7   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
8.10Madison Lee19:28.5 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
9.10Brooklyn Meehan19:39.0 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
10.10Hannah Paulsen19:42.9   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
11.10Isabella Qunell19:44.3   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
12.10Marisa Memmott19:59.0 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
13.9Macy Marquardt19:59.8 PR   WA Kennewick   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
14.9Lauren Thompson20:08.2 PR   WA Kennewick   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
15.12Carli Jones20:16.7 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
16.11Paige Raebel20:22.3 PR   WA Kennewick   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
17.10Ella Richardson20:32.5 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
18.10Avery Tripp20:33.2   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
19.9Cydney Sanchez20:34.0 PR   OR Hermiston   Sep 29  Nike Portland XC
20.12Heidi Hopkins20:47.8 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
21.10Ellie Ernst20:51.2 PR   OR Hermiston   Oct 18  MCC Districts
22.9Emily Gray20:58.3 PR   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
23.10Hannah Lemon21:03.4 PR   WA Shadle Park   Sep 22  Nike-Battle for the 509
24.12Meredith Massey21:12.9 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
25.11Justice Walton21:30.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
26.9Alexia Serna21:30.5 PR   OR Hermiston   Oct 18  MCC Districts
27.11Sheila Solorio21:38.4   OR Hermiston   Sep 29  Nike Portland XC
28.10Chloe Humble21:41.3 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
29.10Penelope Bayuk21:43.4 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
30.10Dylan Dimond21:47.0 PR   WA Kennewick   Oct 18  MCC Districts
31.9Kaylee Pellman21:48.7 PR   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
32.12Alex Coronado21:55.2   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
33.9Kaylee Memmott21:57.1 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
34.9Maddy Seguin21:57.9 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
35.11Tyisha Begshisown21:58.5 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
36.11Grace Meek22:00.9 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
37.11Emma Chan22:04.1   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
38.11Brooklyn Harris22:05.3 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
10Fatima Izaguirre-Fr...22:05.3 PR   OR Hermiston   Sep 29  Nike Portland XC
40.9Zoe Cooper22:10.2 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
41.10McKenna Crum22:13.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
42.9Raygan Jenkins22:13.9 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
43.12Faith Fishburn22:18.7   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
44.10Tyana Breedlove22:19.1 PR   WA Kennewick   Sep 22  Connell Invite
45.11Victoria Jurgens22:19.7 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
46.12Hailey Schadt22:24.7   WA Mt Spokane   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
47.9Audrey Good22:26.0 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
48.9Bethany Sorenson22:28.8 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
49.11Sydney Pedersen22:37.1   WA Mt Spokane   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
50.12Tila Karki22:38.8 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
51.9Madison Reed22:40.1 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
52.10Julianna Joyce22:41.2   OR Hermiston   Sep 29  Nike Portland XC
53.10Audrey Huff22:44.8 PR   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
54.9Kaiya Sollie22:46.6 PR   WA Shadle Park   Oct 13  Lake Spokane Cross Country Invitational
55.12Madison Anderholm22:59.4 PR   OR Hermiston   Oct 18  MCC Districts
56.11Nicole Anderson23:03.4   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
57.9Clara Thomas23:09.6 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
58.11Erin Jonckers23:10.0 PR   WA Shadle Park   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
59.9Sara Correa23:10.3 PR   WA Kennewick   Oct 18  MCC Districts
60.10Abiba Vita23:10.4 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
61.9Hannah Greenfield23:12.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 3  GSL3 MtSpokane, University, Mead
62.10Linda Wilson23:18.2 PR   OR Hermiston   Sep 15  Oregon City XC Invitational
63.10Michaela Meek23:24.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
64.9Grace Howard23:25.0 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
65.10Elizabeth Fogle23:29.3 PR   WA Shadle Park   Sep 22  Nike-Battle for the 509
66.9Marilyn Palmer23:38.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
67.10Sydney Vopat23:41.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
68.11Elizabeth Bolich23:47.0   WA Mt Spokane   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
69.9Betsy Sonneland23:49.3 PR   WA Mt Spokane   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
70.11Abigail Hanson23:50.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
71.9Shelbee Kelly23:54.2 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
72.9Chloe Stites23:54.5 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
73.10Adaisya Sanchez23:54.8 PR   OR Hermiston   Sep 15  Oregon City XC Invitational
74.12Bailie Brisbois23:56.9 PR   WA Southridge   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
75.9Maggie O' Leary23:57.5 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
76.11Charlotte Falstad24:06.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
77.9Molly Hoglund24:06.5 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
78.12Jennifer Fuentes24:09.3 PR   OR Hermiston   Oct 18  MCC Districts
79.11Abryl Mercado24:09.6 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
80.11Mia McGinnity24:11.1   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
81.9Maddie Clark24:11.2 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
82.11Taylor Folta24:15.5 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
83.10Lanie Wade24:19.0   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
84.11Aislinn Rangel24:32.9 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
85.11Morgan Cramer24:33.2 PR   WA Shadle Park   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
86.9kate Judi24:35.5 PR   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
87.10Lydia Shult24:51.1 PR   OR Hermiston   Sep 15  Oregon City XC Invitational
88.11Briia Burnson24:55.3   WA North Central   Sep 22  Nike-Battle for the 509
89.12Rachel Linton25:00.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
90.11Essence Estrada25:02.6   WA Kennewick   Oct 18  MCC Districts
91.10Tristyn MacDonald25:09.4 PR   WA Shadle Park   Sep 22  Nike-Battle for the 509
92.11Beth Joireman25:17.0   WA Mt Spokane   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
93.10Natalie McQuade25:20.6 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
94.11Charline Wilondja25:30.9 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
95.11Elisa Tosseto25:34.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
96.10Angelika Dedkov25:38.3 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
97.10Amanda Lowe25:48.3 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
98.11Dorcas Mwange25:55.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
99.11Sophia Laksiouer25:56.0   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
100.10Brooklyn Dunn26:04.2 PR   WA Shadle Park   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships