Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Ryan Child15:26.3 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
2.12Johan Correa15:26.4 PR   WA Kennewick   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
3.11Stanford Smith15:31.1 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
4.11Jacob Easton15:34.0 PR   WA University   Oct 6  Inland Empire Challenge
5.12Caleb Olson15:34.1   WA Hanford   Sep 29  Nike Portland XC
6.11Nathan Carter15:46.6 PR   WA North Central   Sep 22  Bob Firman Invitational XC
7.12Porter Grigg15:49.7   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
8.10Leif Swanson15:53.8 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
9.9Issac Teeples16:00.1 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
10.10Drew Roberts16:04.0 PR   WA University   Oct 6  Inland Empire Challenge
11.12Silas Chapman16:04.8 PR   WA North Central   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
12.11Ian Barville16:05.0 PR   WA University   Oct 6  Inland Empire Challenge
13.12Cameron Gutierrez16:05.7 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
14.11Issak Chol16:09.8 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
15.11Lukas Brown16:11.8 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
16.12Alec Kness16:13.3 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
17.11Jake Carr16:17.8 PR   WA Mt Spokane   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
18.11Jax Weide16:18.1 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
19.12Travis Hicks16:18.4 PR   WA University   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
20.12Peyton Hill16:18.7 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
21.11Isaac Morris16:22.3 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
22.12Tristan Robinson16:23.9 PR   WA Southridge   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
23.11Andrew Holladay16:28.4   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
24.12John Dorr16:35.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
25.11Andrew Larson16:35.6 PR   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
26.12Ryley Vandergriend16:36.6   WA North Central   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
27.12Seth Farmer16:37.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
28.10Connor Aikins16:41.7 PR   WA University   Sep 22  Nike-Battle for the 509
29.11Jakob Trantum16:41.9 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
30.10Manny Brantley16:42.5 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
31.10Daniel Lee16:43.5 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
11Ethan Dorow16:43.5 PR   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
33.11Austin Blacketer16:43.8 PR   WA Hanford   Sep 22  Wenatchee XC Invite
10Lars McDermott16:43.8 PR   WA North Central   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
35.11Elijah Roberts16:44.6 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
36.11Jonathan Lagonegro16:45.3 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
37.10Isaiah Hernandez16:46.6 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
38.12Dallin Larson16:47.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
39.10Reid Weaver16:52.7 PR   WA Sunnyside   Oct 16  Columbia Basin - Big 9 XC Meet #2
40.11Leonel Leon16:53.7 PR   WA Kennewick   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
41.12Lance Stites16:56.9 PR   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
42.12Jamie Christner16:57.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
43.9Grayson Wilcott17:00.5 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
44.12Hayden Gorham17:00.6 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
45.10George Gregory17:00.9 PR   WA University   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
46.9Koshi Schunter17:02.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
47.11Ismael Tovar17:08.9 PR   WA Kennewick   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
48.12Ethan Jahn17:09.9 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
49.12Nicholas Cotton17:11.9 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
50.11Micah Brauhn17:12.0   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
51.10Eli DeAngelo17:17.7 PR   WA Shadle Park   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
52.10Marcus Lemon17:17.9 PR   WA Shadle Park   Sep 22  Nike-Battle for the 509
53.11Dalton Feist17:19.0   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
54.11Nik Moran17:22.6 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
55.10Kamron Murphy17:23.0   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
56.12Timothy Duenas17:23.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
57.9Ethan Stout17:24.5 PR   WA Hanford   Sep 22  Wenatchee XC Invite
58.12Sam Brendel17:25.3 PR   WA Hanford   Sep 22  Wenatchee XC Invite
59.11Joseph Brantley17:25.5   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
60.11Dawson Gilbert17:26.8 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
61.9Zach Kness17:27.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
62.10James Byrnes17:29.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
63.9Ian Koenig17:30.0 PR   WA University   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
64.12Devon Morlan17:30.6   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
65.12Alex Sanchez17:33.5 PR   WA Sunnyside   Sep 22  Wenatchee XC Invite
12Grant Howard17:36.8   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
67.9Forrest Hopkins17:38.1 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
68.12Crew Morris17:39.1   WA Southridge   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
11Kyle Leaming17:39.1 PR   WA North Central   Sep 22  Bob Firman Invitational XC
70.11Sam Mercado17:39.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
71.11Jake Lewis17:43.1 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
72.12Luca Paolino17:43.4 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
73.9Jonah Aden17:44.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
74.9Abdul Sidiq17:45.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
75.12Preston Raab17:45.7 PR   WA Hanford   Sep 29  Nike Portland XC
76.10Isaac Edwards17:47.3 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
77.12Ivan Talavera17:48.2 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
78.10Kenneth Taylor17:51.9   WA Hanford   Oct 18  MCC Districts
79.12Connor Woodcock17:52.2 PR   WA Hanford   Oct 18  MCC Districts
80.9Kase Ostler17:52.6 PR   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
81.11Matt Roth17:55.9 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
82.12Alex Combs17:57.0 PR   WA Shadle Park   Sep 29  CAN-AM Invitational
83.10Riley Conrad17:58.0 PR   WA University   Oct 6  Inland Empire Challenge
84.10Jordan Sanguino17:58.3 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
85.10Theodore John Weber17:58.7 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
86.12Julian Gonzalez18:01.4 PR   WA Shadle Park   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
87.10Jon Hansen18:03.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 13  Lake Spokane Cross Country Invitational
11Graham Orren18:03.0 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
89.10Luke Cronin18:06.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
90.10Thomas Middleton18:06.4 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
91.9Luke Zwiesler18:07.6 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
92.9Edward Villanueva18:10.5 PR   WA Sunnyside   Oct 25  Columbia Basin Big-9 District XC Meet
93.11Yasir Ahmed18:11.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
94.10Nathanael Ellsworth18:11.2 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
95.10Evan Zapalac18:12.0 PR   WA University   Oct 6  Inland Empire Challenge
9Kenndyl Mobley18:12.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
97.10Collin Jackson18:14.8 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
10Heath Hines18:14.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
99.9Sam Kushnerchuk18:16.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
9Souheib Hassan18:16.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Allie Janke17:36.8 PR   WA North Central   Oct 6  NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
2.11Erinn Hill17:43.2 PR   WA North Central   Oct 6  NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
3.11Mia Hill18:07.0 PR   WA North Central   Oct 6  NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
4.11Marie Taylor18:20.5 PR   WA North Central   Oct 6  NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL
5.11Geraldin Correa18:29.8 PR   WA Kennewick   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
6.11Amelu Ruff18:52.0 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
7.12McKinzi Teeples18:54.7   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
8.10Madison Lee19:28.5 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
9.10Brooklyn Meehan19:39.0 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
10.12Kathryn Bushman19:39.3 PR   WA Hanford   Sep 29  Nike Portland XC
11.12Grace Arnold19:41.6   WA Hanford   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
12.10Hannah Paulsen19:42.9   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
13.10Isabella Qunell19:44.3   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
14.11Kendra Keller19:56.2   WA Hanford   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
15.10Marisa Memmott19:59.0 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
16.9Macy Marquardt19:59.8 PR   WA Kennewick   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
17.9Lauren Thompson20:08.2 PR   WA Kennewick   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
18.9Elizabeth McCluskey20:10.6 PR   WA Hanford   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
19.12Madeline Dawson20:11.1 PR   WA Hanford   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
20.12Carli Jones20:16.7 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
21.11Paige Raebel20:22.3 PR   WA Kennewick   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
22.12Megan Wright20:25.5   WA Hanford   Sep 29  Nike Portland XC
23.10Ella Richardson20:32.5 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
24.10Avery Tripp20:33.2   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
25.10Mirina Enderlin20:38.8 PR   WA Hanford   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
26.12Heidi Hopkins20:47.8 PR   WA Kamiakin   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
27.9Emily Gray20:58.3 PR   WA Kamiakin   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
28.9Josie Wright21:01.4 PR   WA Hanford   Sep 29  Nike Portland XC
29.10Hannah Lemon21:03.4 PR   WA Shadle Park   Sep 22  Nike-Battle for the 509
30.12Meredith Massey21:12.9 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
31.9Annie Lee21:20.0 PR   WA Hanford   Sep 29  Nike Portland XC
32.10Madison Hughes21:25.8 PR   WA Hanford   Oct 18  MCC Districts
33.11Justice Walton21:30.0 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
34.11Jasmine Urban21:36.3 PR   WA Hanford   Oct 18  MCC Districts
35.10Chloe Humble21:41.3 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
36.10Penelope Bayuk21:43.4 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
37.10Dylan Dimond21:47.0 PR   WA Kennewick   Oct 18  MCC Districts
38.9Kaylee Pellman21:48.7 PR   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
39.12Emily Bonus21:51.2 PR   WA Hanford   Sep 22  Wenatchee XC Invite
40.11Brie Aho21:54.2 PR   WA Hanford   Oct 18  MCC Districts
41.10Lillian Ostrer21:55.1 PR   WA Hanford   Nov 10  NXR Northwest Regional Championships
42.12Alex Coronado21:55.2   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
43.9Kaylee Memmott21:57.1 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
44.9Maddy Seguin21:57.9 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
45.11Tyisha Begshisown21:58.5 PR   WA North Central   Nov 3  3A WIAA State XC Meet
46.10Hannah Chavla21:58.8   WA Hanford   Sep 22  Wenatchee XC Invite
47.11Grace Meek22:00.9 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
48.10Hannah Kosmicki22:02.0   WA University   Sep 22  Nike-Battle for the 509
49.12Hannah Love22:02.9 PR   WA University   Sep 22  Nike-Battle for the 509
50.11Emma Chan22:04.1   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
51.11Brooklyn Harris22:05.3 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
52.9Zoe Cooper22:10.2 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
53.10McKenna Crum22:13.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
54.9Raygan Jenkins22:13.9 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
55.12Yairel Quiroz-Jimen...22:18.1 PR   WA Sunnyside   Oct 25  Columbia Basin Big-9 District XC Meet
56.12Faith Fishburn22:18.7   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
57.10Tyana Breedlove22:19.1 PR   WA Kennewick   Sep 22  Connell Invite
58.11Victoria Jurgens22:19.7 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
59.12Hailey Schadt22:24.7   WA Mt Spokane   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
60.9Audrey Good22:26.0 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
61.10Ella Coleman22:26.5   WA Hanford   Sep 22  Wenatchee XC Invite
62.9Bethany Sorenson22:28.8 PR   WA Kamiakin   Oct 18  MCC Districts
63.11Sydney Pedersen22:37.1   WA Mt Spokane   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
64.12Tila Karki22:38.8 PR   WA Rogers (Spokane)   Sep 22  Nike-Battle for the 509
65.9Madison Reed22:40.1 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
66.10Audrey Huff22:44.8 PR   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
67.9Kaiya Sollie22:46.6 PR   WA Shadle Park   Oct 13  Lake Spokane Cross Country Invitational
68.9Sarah Herbert22:54.6 PR   WA University   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
69.11Nicole Anderson23:03.4   WA Southridge   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
70.10Kaylee Condie23:09.4 PR   WA Sunnyside   Oct 25  Columbia Basin Big-9 District XC Meet
71.9Clara Thomas23:09.6 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
72.11Erin Jonckers23:10.0 PR   WA Shadle Park   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
73.9Sara Correa23:10.3 PR   WA Kennewick   Oct 18  MCC Districts
74.10Abiba Vita23:10.4 PR   WA Rogers (Spokane)   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
75.9Hannah Greenfield23:12.0 PR   WA Mt Spokane   Oct 3  GSL3 MtSpokane, University, Mead
76.9Mazie Hansen23:16.4 PR   WA Hanford   Oct 18  MCC Districts
77.10Vero Adame-Garcia23:17.9 PR   WA Sunnyside   Sep 22  Wenatchee XC Invite
78.10Michaela Meek23:24.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
79.9Grace Howard23:25.0 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
80.9Jalayah France23:26.3 PR   WA Hanford   Sep 29  Pasco Bulldog Invite
81.10Elizabeth Fogle23:29.3 PR   WA Shadle Park   Sep 22  Nike-Battle for the 509
82.9Marilyn Palmer23:38.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
83.10Sydney Vopat23:41.8 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
84.11Elizabeth Bolich23:47.0   WA Mt Spokane   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
85.9Betsy Sonneland23:49.3 PR   WA Mt Spokane   Oct 27  MCC+GSL 3A & 4A District 8 Championships
86.11Abigail Hanson23:50.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
87.9Shelbee Kelly23:54.2 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
88.9Chloe Stites23:54.5 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
89.12Bailie Brisbois23:56.9 PR   WA Southridge   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
90.9Maggie O' Leary23:57.5 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
91.9Iliana Moran24:01.3 PR   WA Hanford   Sep 22  Wenatchee XC Invite
92.11Charlotte Falstad24:06.0 PR   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships
93.9Molly Hoglund24:06.5 PR   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
94.11Abryl Mercado24:09.6 PR   WA Southridge   Oct 18  MCC Districts
95.11Mia McGinnity24:11.1   WA Mt Spokane   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
96.9Maddie Clark24:11.2 PR   WA Kamiakin   Sep 15  20th Annual Fort Steilacoom Invitational
97.11Lilian Froese-Raihl24:13.2 PR   WA Sunnyside   Oct 25  Columbia Basin Big-9 District XC Meet
98.11Ester Lopez-Frias24:13.9 PR   WA Sunnyside   Oct 25  Columbia Basin Big-9 District XC Meet
99.11Taylor Folta24:15.5 PR   WA Kamiakin   Sep 22  Bellevue Cross Country Invitational
100.10Lanie Wade24:19.0   WA North Central   Oct 20  GSL JV & Frosh Championships