AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.10Mason Sumner15:43.4PR   MI Breckenridge   Oct 18  Alma College Charles A. Gray Scottie Classic
2.11Coleman Clark16:05.5   MI Carson City-Crystal   Oct 18  Alma College Charles A. Gray Scottie Classic
3.12Shane Achterhof16:06.6   MI Walkerville   Oct 19  Michigan Class D XC State Championship
4.10Nathan Lott16:17.4   MI Webberville   Nov 2  MHSAA LP D4 Finals
5.11Matthew Nowak16:21.5   MI Mt. Pleasant Sacred Heart   Oct 25  MHSAA LP Region 30-4 @ Shepherd
6.11Carlos Gascho16:22.3PR   MI Johannesburg-Lewiston   Aug 28  East Jordan Invitational
7.10Jonathan Mikovits16:25.1   MI Concord   Nov 2  MHSAA LP D4 Finals
8.11Colttion Vine16:34.4PR   MI Breckenridge   Sep 28  2019 Shepherd BLUEJAY Invite
9.11Wyatt Emmons16:34.9   MI Mayville   Oct 26  MHSAA LP Region 35-4 @ Deckerville
10.12Josh Lynch16:38.6PR   MI Mt. Pleasant Sacred Heart   Sep 4  2019 Shepherd John Bruder Classic
11.12Eric Moore16:43.7PR   MI Plymouth Christian Academy   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
12.12Caleb Stout16:44.1PR   MI Wyoming Potter's House   Oct 5  Portage Invite
13.11Caleb Rivers16:45.3PR   MI Morrice   Oct 25  MHSAA LP Region 33-4 @ DeWitt
14.11Jalen Nelson16:45.8   MI Dansville   Oct 16  CMAC Jamboree #3
15.12Ethan Nachazel16:47.4PR   MI East Jordan   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
16.10Brock Lynch16:50.3   MI Mt. Pleasant Sacred Heart   Sep 4  2019 Shepherd John Bruder Classic
17.11Grayson Rasmus16:50.6   MI Saranac   Oct 16  CMAC Jamboree #3
12Robbie Wise16:50.6PR   MI Ellsworth   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
19.10Trent Carter16:51.4   MI Breckenridge   Oct 26  MHSAA LP Region 35-4 @ Deckerville
12Adam Paga16:51.4PR   MI Petoskey St. Michael Academy   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
21.12Reginald Richmond16:52.2   MI White Cloud   Sep 28  Allendale Falcon Invite
22.10Ashton Keiffer16:55.6   MI Carson City-Crystal   Oct 18  Alma College Charles A. Gray Scottie Classic
23.12Ashton Gillis16:57.5PR   MI Breckenridge   Oct 26  MHSAA LP Region 35-4 @ Deckerville
24.9Brandon Thompson16:57.9PR   MI Petersburg-Summerfield   Oct 15  TCC Championships
25.11Bentley Alderson16:58.1PR   MI Unionville-Sebewaing   Oct 9  Ubly Invitational
26.12Colton Chovanec16:58.6PR   MI Breckenridge   Oct 26  MHSAA LP Region 35-4 @ Deckerville
27.10Nile Devers16:59.6   MI Gobles   Sep 28  Otsego Bulldog Invite
28.11Alex Sheehy17:00.1   MI Walkerville   Oct 19  Michigan Class D XC State Championship
11Dylan Ortiz17:00.1PR   MI Allen Park Cabrini   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
30.11Andrew Mason17:02.1PR       Nov 10  NXR Heartland Regional Championships
31.12Ronny Hudson17:02.5PR   MI Dryden   Oct 19  Thumb Area Cross Country Championship
32.11Charlie Newburry17:03.0PR   MI Mendon   Oct 29  St. Joseph County Meet @ Mendon
33.12Ethan Handley17:04.6PR   MI Carsonville-Port Sanilac   Oct 26  MHSAA LP Region 35-4 @ Deckerville
34.11Bryce Langmaid17:05.3PR   MI Unionville-Sebewaing   Oct 26  MHSAA LP Region 35-4 @ Deckerville
35.10Ty Pavlichek17:06.1   MI Unionville-Sebewaing   Oct 9  Ubly Invitational
36.11William Hoover17:07.3PR   MI Birmingham Roeper   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
37.9Nate Wing17:08.1   MI Mason County Eastern   Oct 26  MHSAA LP Region 29-4 @ Benzie
38.10Carson Muglia17:09.1PR   MI Allen Park Cabrini   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
39.12Ethan Rice17:09.7   MI Rochester Hills Lutheran NW   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
40.11Sam Korthals17:09.9PR   MI Saginaw Michigan Lutheran Seminary   Sep 7  Hatchet Invitational
41.12Chipper Steffey17:11.3PR   MI Bridgman   Oct 19  Kalamazoo Christian Comet Invitational
42.12Cian Dotson17:11.4PR   MI Royal Oak Shrine   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
43.11Luke Blesy17:12.4PR   MI Bridgman   Oct 8  BCS Meet at Berrien Springs
44.11Carsen Young17:14.3   MI Martin   Oct 26  MHSAA LP Region 31-4 @ Allendale
45.12Alex Schlueter17:14.7PR   MI East Jordan   Oct 19  Northern Michigan XC Championships
46.10Cole Millirans17:14.9PR   MI Cassopolis Ross Beatty   Nov 2  MHSAA LP D4 Finals
47.12Aaron Nachazel17:15.6PR   MI East Jordan   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
48.11Derek Hopkins17:16.8   MI Saranac   Sep 18  CMAC Jamboree #1
49.11Trevor Barker17:18.7   MI Deckerville   Oct 26  MHSAA LP Region 35-4 @ Deckerville
50.11Brett Dumaw17:19.4PR   MI Deckerville   Oct 26  MHSAA LP Region 35-4 @ Deckerville
51.10Samuel Paga17:19.6   MI Petoskey St. Michael Academy   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
11Grant Fleis17:19.6PR   MI Mesick   Nov 2  MHSAA LP D4 Finals
53.9Macartan Moore17:20.3   MI Petoskey St. Michael Academy   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
54.11Matthew Halifax17:22.0PR   MI Harbor Beach   Oct 5  Cass City Invitational
55.11Kody Smith17:23.0PR   MI Pittsford   Sep 28  Stockbridge Cross Country Invitational
56.11Aaron Raffaelli17:23.1PR   MI Austin Catholic   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
57.12Clay Rinna17:24.3   MI Whitmore Lake   Sep 28  Stockbridge Cross Country Invitational
58.10Jacob Vanhove17:25.4PR   MI Unionville-Sebewaing   Oct 26  MHSAA LP Region 35-4 @ Deckerville
59.12Logan Schanz17:25.8PR   MI Heritage Christian Academy   Oct 5  Allegan Invitational
60.12Ben Hardy17:27.8   MI East Jordan   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
61.11Andrew Blum17:28.2   MI Wyoming Potter's House   Nov 2  MHSAA LP D4 Finals
62.12Joseph Kimmerer17:29.2PR   MI Hale   Oct 25  MHSAA LP Region 30-4 @ Shepherd
63.10Isaac Bos17:29.6   MI Kalamazoo Christian   Nov 2  MHSAA LP D4 Finals
64.12Hunter Finnila17:30.5   MI St Philip Catholic Central   Sep 28  Otsego Bulldog Invite
65.10Isaiah Beiter17:30.6   MI Lawrence   Oct 5  Portage Invite
66.11Daniel Casey17:31.1   MI Jackson Preparatory   Oct 12  J.Chris Jensen Meet
67.10Eli Shoup17:31.9   MI Mason County Eastern   Oct 26  MHSAA LP Region 29-4 @ Benzie
68.9Kade Spahr17:32.1   MI Pittsford   Oct 26  MHSAA LP Region 34-4 @ Hudson
69.12Timothy Dupree17:32.5PR   MI Auburn Hills Oakland Christian   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
70.10Spencer Mistele17:32.6PR   MI Plymouth Christian Academy   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
71.12Dakota Ames17:32.7PR   MI Mendon   Oct 19  Michigan Class D XC State Championship
72.12Cameron Tarsa17:33.8PR   MI Lake Leelanau St. Mary   Oct 26  MHSAA LP Region 29-4 @ Benzie
73.10Matthew Gunn17:34.0PR   MI Rochester Hills Lutheran NW   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
74.9Joseph Kadluboski17:34.3   MI Dansville   Oct 25  MHSAA LP Region 33-4 @ DeWitt
75.11Hammond Law17:36.5   MI Petoskey St. Michael Academy   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
76.11Mason Staggs17:37.8   MI Maple City Glen Lake   Aug 24  Benzie Central Pete Moss Invite
77.9Conner Welden17:37.9PR   MI Hillsdale Academy   Oct 26  MHSAA LP Region 34-4 @ Hudson
78.11Maguire Smith17:38.3PR   MI Birmingham Roeper   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
79.12Caleb Godwin17:38.8PR   MI Ellsworth   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
80.9Jackson Kulawiak17:38.9   MI Buckley   Oct 26  MHSAA LP Region 29-4 @ Benzie
81.11Calvin Clark17:39.4PR   MI Carson City-Crystal   Oct 18  Alma College Charles A. Gray Scottie Classic
82.9Owen Gross17:40.2   MI Beal City   Oct 18  Alma College Charles A. Gray Scottie Classic
83.12David Khoury17:40.3PR   MI Unionville-Sebewaing   Sep 28  Wagener Park Invitational
84.9Lars Huffman17:40.9   MI Mackinaw City   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
85.9Jonathan Clausing17:41.3PR   MI Muskegon Western Mich. Christian   Oct 5  Portage Invite
86.9Lezawe Osterink17:41.6   MI Wyoming Potter's House   Oct 26  MHSAA LP Region 31-4 @ Allendale
87.12Matt Record17:42.0PR   MI Concord   Sep 4  Springport Invitational
88.11Michael Golden17:42.1PR   MI St. Joseph Lake Michigan Catholic   Oct 5  Portage Invite
89.12Teddy Peters17:42.9   MI Onaway   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
90.11Henry Hybza17:43.4   MI Mason County Eastern   Aug 24  Benzie Central Pete Moss Invite
91.12Dillon Donihue17:43.6PR   MI Hillsdale Academy   Nov 2  MHSAA LP D4 Finals
92.10Bram Wolf17:44.0PR   MI Allen Park Cabrini   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
93.10Ryan Bane17:44.4PR   MI Lutheran HS Westland   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
12Jonah Gulledge17:44.4PR   MI Genesee Christian Academy   Nov 2  MHSAA LP D4 Finals
95.11Colton Crampton17:44.6PR   MI Mayville   Oct 9  Ubly Invitational
96.9Damian DeFeyter17:45.3   MI Dansville   Oct 25  MHSAA LP Region 33-4 @ DeWitt
12Noah Rodriguez17:45.3PR   MI Waterford Our Lady of the Lakes   Oct 25  MHSAA LP Region 36-4 @ GP South
98.9Jacob Wartenberg17:45.4   MI Johannesburg-Lewiston   Oct 26  MHSAA LP Region 28-4 @ East Jordan
99.10Garrett Goodwin17:46.1PR   MI Webberville   Oct 19  Michigan Class D XC State Championship
9Sammy Schmidt17:46.1PR   MI Dansville   Oct 25  MHSAA LP Region 33-4 @ DeWitt