Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Jake Riley15:39.0 PR   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
2.12Chris Kwiatkowski15:52.0 PR   WA Bellingham   Sep 20  @ Sehome
3.11Abdi Giire16:04.7   WA Foster   Oct 14  Adidas Cross Country Classic
4.11Mason McHenry16:08.0   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
5.12Tyler Armenta16:11.0 PR   WA Burlington-Edison   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
6.10Kenny Russell16:11.3   WA Sequim   Oct 28  Westside Classic (District 3 & 4) Meet
7.11Justin Rose16:16.0   WA Colville   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
11Josh Simpson16:16.0 PR   WA Burlington-Edison   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
9.11Kyle Ryan16:21.5 PR   WA Archbishop Murphy   Sep 30  Kings West Invite
10.11Richard Keroack16:24.0 PR   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
11.11Dan Lindstrom16:26.0   WA Anacortes   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
12.11Anders Crabo16:29.1   WA Sehome   Sep 16  New Balance Festival of Champions
13.12Isak Bergman16:31.0 PR   WA Ellensburg   Nov 4  2A State Championships
14.11Patrick Spilsbury16:32.0 PR   WA Burlington-Edison   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
15.10Nathan Duray16:33.0   WA Tumwater   Oct 11  Dual Meet - WF West, Tumwater, Hoquiam
16.12Matt Gregory16:44.6 PR   WA Sehome   Sep 16  New Balance Festival of Champions
17.10Steven Acosta16:46.0   WA Tumwater   Oct 11  Dual Meet - WF West, Tumwater, Hoquiam
18.11Mitch Chandler16:48.0 PR   WA Riverside   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
11Milan Drake16:48.0   WA Burlington-Edison   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
20.12Nick Anderson16:49.0 PR   WA Archbishop Murphy   Sep 30  Kings West Invite
21.12John Kane16:52.0 PR   WA Clarkston   Sep 23  Connell Invitational 2006
12David Jacob16:52.0   WA Medical Lake   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
23.11Alex Zemanek16:53.3 PR   WA Foster   Oct 14  Adidas Cross Country Classic
24.11Cody Sisco16:55.0 PR   WA Elma   Oct 4  Elma,Wf West @ Aberdeen
25.11Joey Hartmeier16:57.0   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
12Brocken Baltrus16:57.0 PR   WA Bellingham   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
27.9Taylor Guske16:58.0   WA Lakewood   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
28.10Jake Hastings16:59.0   WA Colville   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
29.11Gabe Tippery17:00.0   WA Centralia   Oct 7  Hoquiam Grizzly Alumni XC Invite 26th 2006
11Justin Degenhardt17:00.0   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
31.12Wes Hargrove17:01.0 PR   WA Burlington-Edison   Oct 21  Northwest Conference Championships 2006
10Quinton Decker17:01.0   WA Port Townsend   Nov 4  2A State Championships
33.10Michael White17:02.0   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
11Mike Carbajal17:02.0 PR   WA Deer Park   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
12Jeffrey Knutson17:02.0   WA East Valley (Yakima)   Nov 4  2A State Championships
36.12James Ervin17:03.0 PR   WA Lakewood   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
37.10Kevin Schmitt17:04.0 PR   WA Clarkston   Sep 23  Connell Invitational 2006
11Frank Sosa17:04.0   WA Burlington-Edison   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
39.10Daniel Issa17:06.0   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
40.12Scott Power17:07.0 PR   WA Burlington-Edison   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
41.12Steven Schramm17:08.3   WA Selah   Sep 16  Ft. Steilacoom Invitational 2006
42.12Jake Noack17:09.0   WA Fife   Sep 21  Nisqually League Meet
11Alex Hanson17:09.0 PR   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
44.12Jacob Hally17:10.0 PR   WA Clarkston   Sep 23  Connell Invitational 2006
11Cody Barton17:10.0   WA Ridgefield   Oct 7  Hoquiam Grizzly Alumni XC Invite 26th 2006
11Sam Jason17:10.0 PR   WA Mark Morris   Oct 10  Mark Morris/Washougal @ Hockinson League Meet
47.11Ned Leopardo17:11.0 PR   WA Clarkston   Sep 23  Connell Invitational 2006
11Yonas Woldemichael17:11.0 PR   WA Foster   Oct 19  Nisqually League Championship Meet 2006
11Steve Foster17:11.0 PR   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
11Matthew McClement17:11.0 PR   WA Bellingham   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
51.11Perry Morton17:11.7   WA Sehome   Sep 16  New Balance Festival of Champions
52.12Jaime Rebuelta17:13.0 PR   WA Riverside   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
53.11Tyler Bremer17:14.0 PR   WA Elma   Oct 4  Elma,Wf West @ Aberdeen
54.10Reese Martin17:16.0   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
11Harlan Gough17:16.0 PR   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
56.12Jason Fitz17:17.0 PR   WA South Whidbey   Oct 12  North County Invite
10Garrett Dorough17:17.0   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
58.10Nick Devier17:17.8   WA Lakewood   Sep 23  Bob Firman Invitational
59.11Trevor Walker17:18.0 PR   WA Lakewood   Oct 12  North County Invite
11Terrence Ordonez17:18.0   WA Lakewood   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
61.12Micah Pong17:21.0 PR   WA Tumwater   Oct 11  Dual Meet - WF West, Tumwater, Hoquiam
62.11Bobbylee Pottenger17:22.0 PR   WA East Valley (Yakima)   Nov 4  2A State Championships
63.12Oscar Martinez17:24.4 PR   WA Selah   Sep 16  Ft. Steilacoom Invitational 2006
64.11Nolan Bumgarner17:25.0   WA Mark Morris   Oct 10  Mark Morris/Washougal @ Hockinson League Meet
65.12Michael Fazio17:26.3 PR   WA Sehome   Sep 16  New Balance Festival of Champions
66.10Connor Williams17:27.0   WA Mount Baker   Oct 12  North County Invite
11Isaac Kuula17:27.0 PR   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
68.9Brandon Dawkins17:29.0   WA Ridgefield   Oct 7  Hoquiam Grizzly Alumni XC Invite 26th 2006
69.10Sean Keyes17:29.3   WA Sehome   Sep 16  New Balance Festival of Champions
70.12Nick Peters17:31.0   WA Toppenish   Nov 4  2A State Championships
71.11Noah Caffrey17:32.0   WA Klahowya   Nov 4  2A State Championships
72.9Eric Walsh17:34.0   WA Black Hills   Sep 23  Apple Ridge Run Invitational
73.9DJ Wheeldon17:35.0   WA Elma   Oct 4  Elma,Wf West @ Aberdeen
11Adam Bodven17:35.0   WA Bellingham   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
75.12Lane Valentine17:36.0 PR   WA Elma   Oct 4  Elma,Wf West @ Aberdeen
11Julian Ziob17:36.0 PR   WA Ridgefield   Oct 7  Hoquiam Grizzly Alumni XC Invite 26th 2006
12Birkin Owart17:36.0   WA Ellensburg   Nov 4  2A State Championships
78.12Jesse Scott17:37.0 PR   WA Mount Baker   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
79.12Ryan Hepler17:38.0 PR   WA Mark Morris   Oct 10  Mark Morris/Washougal @ Hockinson League Meet
11Ben Gallion17:38.0 PR   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
81.11Miles Rossow17:39.0   WA Lakewood   Oct 12  North County Invite
11Josh Anderson17:39.0 PR   WA Pullman   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
83.12Myles Brunner17:40.0 PR   WA Mark Morris   Oct 10  Mark Morris/Washougal @ Hockinson League Meet
11Cullen Hammontree17:40.0 PR   WA Cedarcrest   Oct 12  North County Invite
85.12Kellen Hopkins17:41.0   WA East Valley (Yakima)   Nov 4  2A State Championships
86.12Davis Dye17:42.0 PR   WA Lakewood   Oct 12  North County Invite
12Justin Hamdan17:42.0 PR   WA Colville   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
88.11Chris Wahl17:43.0 PR   WA Archbishop Murphy   Sep 30  Kings West Invite
12Nathan Lester17:43.0 PR   WA Riverside   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
10Seth Jones17:43.0 PR   WA Colville   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
91.10James Currell17:43.4   WA Selah   Sep 16  Ft. Steilacoom Invitational 2006
92.10Clinton Overman17:44.0   WA Sehome   Oct 21  Northwest Conference Championships 2006
12Jeff Heflin17:44.0 PR   WA Mount Baker   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
94.12Elliot Jensen17:46.0 PR   WA Sehome   Oct 21  Northwest Conference Championships 2006
9Connor Whan17:46.0   WA Burlington-Edison   Oct 21  Northwest Conference Championships 2006
9Tim Bradley17:46.0   WA Blaine   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
10Michael Vest17:46.0   WA Elma   Nov 4  2A State Championships
98.12Roy Stansell17:47.0   WA Hoquiam   Oct 7  Hoquiam Grizzly Alumni XC Invite 26th 2006
99.12Nick Harvey17:47.1 PR   WA River Ridge   Oct 28  District IV Championships (B, 2B, 1A, 2A, 3A)...
100.11Kyle Barkdull17:48.0   WA Burlington-Edison   Sep 20  @Burlington-Edison w/ Blaine, Mt. Baker, Lynd...

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Stephanie Marcy18:28.0   WA Sequim   Nov 4  2A State Championships
2.9Annie Moore18:41.0   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
3.11Lauren Moran18:46.2 PR   WA Archbishop Murphy   Sep 30  Kings West Invite
4.9Marki Creger-Zier18:51.0 PR   WA Steilacoom   Oct 28  Westside Classic (District 3 & 4) Meet
5.10Shannon Porter18:55.0   WA Hockinson   Nov 4  2A State Championships
6.11Hannah Jensen18:56.0 PR   WA Bellingham   Sep 20  @ Sehome
7.12Sarah Porter19:07.0   WA Hockinson   Sep 16  Clark County Invitational
10Torin Shriver19:07.0   WA Centralia   Oct 7  Hoquiam Grizzly Alumni XC Invite 26th 2006
9.11Liisa Cushing19:13.0 PR   WA Burlington-Edison   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
10.12Katy Gordon19:17.0 PR   WA South Whidbey   Oct 12  North County Invite
11.12Brittney Williams19:18.0 PR   WA Colville   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
12.10Stacey Kobes19:22.0 PR   WA Toppenish   Sep 23  Connell Invitational 2006
10Chantel Duenich19:22.0   WA Deer Park   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
14.9Lauren Bruce19:23.0 PR   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
15.12Nikkol Sipes19:27.0 PR   WA Colville   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
16.11Christina Alexander19:29.0   WA Tumwater   Oct 11  Dual Meet - WF West, Tumwater, Hoquiam
11Michael Urbano19:29.0 PR   WA Mount Baker   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
18.10Amanda Wilson19:39.0   WA Riverside   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
12Hannah 'Smurfette' ...19:39.0 PR   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
20.11Sierra Cook19:40.0   WA Klahowya   Oct 7  Wolf XC Classic
21.11Hayley Seipp19:42.0 PR   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
22.10Becca Friday19:44.0   WA Bellingham   Nov 4  2A State Championships
23.12Tess Grannemann19:45.0   WA Hoquiam   Oct 7  Hoquiam Grizzly Alumni XC Invite 26th 2006
24.10Krystal Hughes19:47.0   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
25.10Samantha Nelson19:52.0 PR   WA Riverside   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
26.11Kyle Miller19:57.0 PR   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
27.11Mikayla Irle20:00.0   WA Fife   Oct 19  Nisqually League Championship Meet 2006
28.9Kelsea Williams20:07.0   WA Hoquiam   Oct 11  Dual Meet - WF West, Tumwater, Hoquiam
9Jessica Duenich20:07.0   WA Deer Park   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
30.12Bethany Johnston20:12.0 PR   WA Riverside   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
31.11Erica Johnson20:13.0   WA South Whidbey   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
10Hannah McKenzie20:13.0   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
11Christine Kiely20:13.0 PR   WA Port Townsend   Nov 4  2A State Championships
34.12Hannah Ohnstad20:13.5 PR   WA Sequim   Oct 28  Westside Classic (District 3 & 4) Meet
35.12Corrine Gogert20:14.0 PR   WA Lakewood   Oct 12  North County Invite
36.11Lauren North20:16.0 PR   WA Bellingham   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
37.11Stephanie Dye20:17.0   WA Riverside   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
10Caroline Habel20:17.0   WA South Whidbey   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
39.10Erika Mueller20:19.0 PR   WA Steilacoom   Oct 28  Westside Classic (District 3 & 4) Meet
40.11Caitlin Ramirez20:20.0   WA Cedarcrest   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
41.10Jessica Cloke20:23.0   WA Colville   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
42.11Natosha Buruse20:26.0   WA Ridgefield   Oct 7  Hoquiam Grizzly Alumni XC Invite 26th 2006
9Kelsey Thomas20:26.0   WA Bellingham   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
44.12Brittnee Sanchez20:28.0   WA Grandview   Sep 23  Connell Invitational 2006
45.9Zoei Zbaraschuk20:29.7 PR   WA Sequim   Oct 28  Westside Classic (District 3 & 4) Meet
46.10Gabby Vigh20:31.0   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
47.10Sarah Story20:32.0 PR   WA Toppenish   Sep 23  Connell Invitational 2006
48.9Shelby Lyman20:34.0 PR   WA Archbishop Murphy   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
49.9Jaimie McFarland20:36.0   WA Fife   Nov 4  2A State Championships
50.10Courtney Bosman20:37.0   WA South Whidbey   Oct 21  WESCO/Cascade Conference Championships
9Shelby Maurer20:37.0 PR   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
12Tiffany Hunter20:37.0 PR   WA R A Long   Nov 4  2A State Championships
53.10Laura Moser20:37.8   WA Sequim   Oct 28  Westside Classic (District 3 & 4) Meet
54.12Danielle Osti20:39.0 PR   WA Lakewood   Sep 16  South Whidbey Invitational
11Sarah Dunn20:39.0   WA Lakewood   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
56.12Beth Mathison20:40.0 PR   WA Pullman   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
12Hannah O'Neal20:40.0   WA Sehome   Nov 4  2A State Championships
58.12Sierra Brisky20:41.0 PR   WA Mount Baker   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
59.10Christina Bruce20:41.4   WA Sequim   Oct 28  Westside Classic (District 3 & 4) Meet
60.10Sophia Smith20:47.0 PR   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
9Rachel Rubright20:47.0   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
62.12JESSICA LAW20:48.0 PR   WA Clarkston   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
63.11Jessica Costigan20:49.0 PR   WA Granite Falls   Oct 7  Hole in the Wall Invitational
64.11Camille Mackie20:50.0 PR   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
65.10Cassie Bosman20:51.0   WA South Whidbey   Oct 7  Hole in the Wall Invitational
66.11Brandi Eloff20:53.0   WA Ephrata   Nov 4  2A State Championships
67.11Hannah Anderson20:54.0 PR   WA Granite Falls   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
68.11Jennifer Farley20:56.0 PR   WA Toppenish   Sep 23  Connell Invitational 2006
69.9Griffin Cooper20:57.0 PR   WA Klahowya   Oct 7  Wolf XC Classic
10Leah Foster20:57.0 PR   WA Granite Falls   Oct 12  North County Invite
71.9Alex Fraser20:58.0   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
72.12Trisha Dykstra20:59.0 PR   WA Burlington-Edison   Sep 20  @Burlington-Edison w/ Blaine, Mt. Baker, Lynd...
12Maddie Brown20:59.0 PR   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
74.9Mick Martinez21:00.0 PR   WA Selah   Nov 4  2A State Championships
75.11Melissa Sweeney21:01.0 PR   WA Riverside   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
76.9Molly LeCompte21:03.0 PR   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
77.10Janel Hamden21:04.0 PR   WA Colville   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
78.12Yara Nouisser21:05.0   WA Pullman   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
79.11Brianna Schmid21:06.0   WA River Ridge   Nov 4  2A State Championships
80.11Jay Winterfeld21:07.0 PR   WA Selah   Nov 4  2A State Championships
81.9April Batchelor21:08.0   WA Cheney   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
82.11Whitlee Young21:09.0   WA Quincy   Sep 16  Mid-Basin Invite 2006
12Libby Strickland21:09.0   WA Port Townsend   Nov 4  2A State Championships
84.11Katie Wheeler21:12.0 PR   WA Deer Park   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
85.9Meghan Lorenz21:13.0 PR   WA West Valley (Spokane)   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
86.12Erin Keyes21:14.0 PR   WA Sehome   Nov 4  2A State Championships
87.10Alanna Steele21:17.0   WA Sehome   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
88.10Melodie Eloff21:18.0 PR   WA Ephrata   Oct 7  Cascade Kodiak Invitational
9Chelsea Sowards21:18.0   WA Lakewood   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
10Lisa Heer21:18.0 PR   WA Ephrata   Nov 4  2A State Championships
91.9Breck Barnes21:19.5 PR   WA Sequim   Oct 28  Westside Classic (District 3 & 4) Meet
92.9Kaitlyn Kelly21:19.9 PR   WA Archbishop Murphy   Sep 30  Kings West Invite
93.11Amy Keiper21:20.6   WA Lynden   Oct 7  Hoquiam Grizzly Alumni XC Invite 26th 2006
94.11Anna Bazan21:22.0 PR   WA Toppenish   Sep 23  Connell Invitational 2006
95.10Kristina Gunderson21:24.0   WA Cedarcrest   Oct 28  District 1 (2A, 3A, 4A) Championships
96.9Karisma Martinez21:24.3   WA Selah   Sep 16  Ft. Steilacoom Invitational 2006
97.9Natasha MOrguenynko21:25.0 PR   WA Colville   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
98.9Kimberly Cox21:27.0 PR   WA Pullman   Oct 26  District 7 2A Championships 2006
11Krista Garcia21:27.0   WA Selah   Nov 4  2A State Championships
100.11Ashley Dalton21:30.0   WA Bellingham   Oct 7  Hole in the Wall Invitational