in partnership with
Division 1
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
12
Reed Kamyszek
15:22.4
PR
MI
GR Kenowa Hills
Sep 19
Sparta Invitational
2.
12
Nathan Karr
15:24.9
PR
MI
Ann Arbor Pioneer
Oct 10
Portage Invitational
3.
12
Michael Atchoo
15:28.5
MI
Troy
Nov 7
MHSAA State Finals
4.
11
Austin Whitelaw
15:31.0
MI
Monroe
Oct 3
Schoensee Memorial Classic
5.
12
Ricardo Galindo
15:32.3
PR
MI
Detroit Catholic Central
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
6.
12
Tanner Pesonen
15:33.0
PR
MI
Pinckney
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
7.
16
11
Omar Kaddurah
15:37.9
MI
Grand Blanc
Oct 1
Greater Flint Area Cross Country Championship
8.
12
Adam Kern
15:39.0
PR
MI
Ann Arbor Pioneer
Oct 22
SEC Championship
12
Nick Kern
15:39.0
PR
MI
Ann Arbor Pioneer
Oct 22
SEC Championship
10.
11
Jeremy Dickie
15:41.4
PR
MI
Swartz Creek
Oct 31
MHSAA D1 D2 D3 D4 Reg. 1-1 11-2 20-3 36-4 (Au...
11.
12
Nick Perry
15:42.0
PR
MI
Woodhaven Brownstown
Nov 15
Mid-East Senior Meet Qualifier (Post Season)
12.
11
Nick Kaiser
15:45.8
MI
Temperance Bedford
Oct 10
Portage Invitational
13.
12
Tommy Valade
15:46.1
MI
Temperance Bedford
Sep 12
Tiffin Cross Country Carnival
14.
12
James Yau
15:49.4
PR
MI
Troy
Sep 26
Jackson Invite
15.
12
Isaac Cox
15:50.0
PR
MI
East Kentwood
Oct 10
Portage Invitational
16.
11
Andrew Cusmano
15:52.8
PR
MI
Warren DeLaSalle
Oct 10
Portage Invitational
17.
12
Sean Bone
15:54.0
MI
Lake Orion
Sep 19
Nike Holly Invitational
18.
12
Michael Blaszczyk
15:54.7
MI
Novi
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
19.
12
Frank Griffiths
16:00.8
PR
MI
Northville
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
20.
12
Nathan Huff
16:01.8
MI
Highland-Milford
Nov 7
MHSAA State Finals
21.
12
Nathaniel Ellsworth
16:02.0
PR
MI
Saginaw Heritage
Nov 15
Mid-East Senior Meet Qualifier (Post Season)
22.
12
Josh Partridge
16:03.8
PR
MI
Brighton
Sep 19
Lakeview Invitational
23.
12
Kyle Roche
16:04.0
MI
Walled Lake Central
Aug 29
South Lyon Invite
24.
11
Joseph Duff
16:05.4
MI
Grand Haven
Nov 7
MHSAA State Finals
25.
11
Austin Zebrowski
16:05.7
MI
Detroit Catholic Central
Oct 17
Sturgis Kiwanas Invite
26.
12
Ryan Konen
16:06.9
PR
MI
Grand Ledge
Oct 22
CAAC Blue Division League Meet
27.
12
Matt Popielarz
16:07.0
PR
MI
Saginaw Heritage
Sep 18
Spartan
12
Theo Kempf
16:07.0
PR
MI
Royal Oak
Oct 3
Schoensee Memorial Classic
29.
11
Tim Woodcock
16:07.5
MI
Muskegon Mona Shores
Oct 22
O.K. Black Conference meet
30.
12
Matt Kabacinski
16:07.6
PR
MI
Bay City Western
Oct 10
Portage Invitational
11
Andrew Garcia-Garri...
16:07.6
MI
Detroit Catholic Central
Nov 7
MHSAA State Finals
32.
12
Michael Lahner
16:07.8
PR
MI
Pinckney
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
33.
12
Grant Truskowski
16:08.0
PR
MI
Woodhaven Brownstown
Oct 3
Schoensee Memorial Classic
34.
12
Marcus Rogers
16:08.1
PR
MI
Pinckney
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
12
Chad Norton
16:08.1
PR
MI
Walled Lake Central
Nov 7
MHSAA State Finals
36.
12
Mohammed Sani
16:08.6
PR
MI
Ann Arbor Pioneer
Sep 26
Jackson Invite
37.
12
Stephen Glinski
16:09.4
PR
MI
Warren DeLaSalle
Oct 10
Portage Invitational
38.
12
Glenn Cosey
16:10.0
PR
MI
Flint Carman-Ainsworth
Oct 17
Kayla O'Mara Memorial Invitational
39.
12
Andrew Harper
16:10.4
MI
Saline
Oct 10
Portage Invitational
40.
12
Clayton Woll
16:11.7
MI
Howell
Sep 26
Jackson Invite
12
Kousei Yajima
16:11.7
PR
MI
Walled Lake Western
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
42.
12
Christopher Platt
16:11.8
PR
MI
Walled Lake Northern
Nov 7
MHSAA State Finals
43.
12
Nathan Ziolko
16:12.5
PR
MI
Lake Orion
Oct 22
OAA Red Division Jamboree #3
44.
11
Cal Magier
16:12.6
MI
Pinckney
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
45.
12
Stefan Morell
16:12.9
PR
MI
White Lake Lakeland
Sep 26
Jackson Invite
46.
11
Blake Yard
16:13.1
MI
South Lyon
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
47.
11
Scott Albaugh
16:13.4
MI
Waterford Mott
Nov 7
MHSAA State Finals
48.
10
Evan Chiplock
16:14.1
MI
Saginaw Heritage
Oct 17
Kayla O'Mara Memorial Invitational
49.
12
Mike Blaszczyk
16:14.3
MI
Novi
Sep 25
Anchor Bay Inv.
50.
12
Viktor Puskorius
16:14.5
PR
MI
Detroit Catholic Central
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
51.
11
John-Paul Zebrowski
16:15.3
MI
Detroit Catholic Central
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
11
Joseph Porcari
16:15.3
MI
Plymouth
Oct 31
MHSAA D1 D3 Regional No. 5-1 25-3 (AA Huron)
53.
12
Alexander Katona
16:16.3
MI
Waterford Kettering
Nov 7
MHSAA State Finals
54.
10
Jack Howard
16:16.4
PR
MI
Birmingham Seaholm
Oct 31
MHSAA D1 Regional 8-1 (Grosse Pointe South
55.
12
Kevin Egedy
16:16.5
PR
MI
Ann Arbor Huron
Oct 31
MHSAA D1 D3 Regional No. 5-1 25-3 (AA Huron)
56.
12
Joe Frakes
16:17.0
PR
MI
Ann Arbor Pioneer
Oct 22
SEC Championship
57.
12
Joe Lipa
16:17.5
PR
MI
Saline
Sep 26
Jackson Invite
58.
10
Timmy Jurick
16:17.8
MI
Brighton
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
59.
10
William Yau
16:18.0
MI
Troy
Oct 3
Schoensee Memorial Classic
60.
9
TJ Carey
16:18.2
MI
Lake Orion
Nov 7
MHSAA State Finals
61.
12
Drake Veitenheimer
16:18.8
PR
MI
Rockford
Sep 26
Jackson Invite
62.
11
Stephen Rich
16:20.4
MI
Holland West Ottawa
Sep 19
Sparta Invitational
63.
11
Joe Schubring
16:21.5
MI
Novi
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
64.
12
Zach Warner
16:23.0
MI
Portage Central
Oct 7
Big 16 Central Division Jamboree 2
65.
12
Andy Sanz-Guerrero
16:23.1
MI
Ann Arbor Pioneer
Oct 10
Portage Invitational
66.
12
Joe Billian
16:23.2
PR
MI
Kalamazoo Loy Norrix
Sep 26
Jackson Invite
10
Miles Felton
16:23.2
MI
Canton
Nov 7
MHSAA State Finals
68.
10
Cameron Bruce
16:23.9
PR
MI
Rochester Adams
Oct 17
Kayla O'Mara Memorial Invitational
69.
12
Zachary Garman
16:25.0
PR
MI
Monroe
Oct 22
SEC Championship
70.
10
Eddie Komph
16:25.1
MI
New Baltimore Anchor Bay
Sep 25
Anchor Bay Inv.
71.
12
Nick Shear
16:25.5
PR
MI
Rockford
Oct 10
Portage Invitational
72.
10
Thomas Girardot
16:25.7
MI
Brother Rice
Oct 31
MHSAA D1 Regional 8-1 (Grosse Pointe South
73.
11
Zac Meston
16:25.9
MI
Pinckney
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
74.
12
Grant Gunneson
16:26.0
MI
Rockford
Sep 18
Spartan
10
Tyler Partridge
16:26.0
MI
Brighton
Oct 13
Hartland - Brighton Dual
76.
12
Ryan Gilbert
16:26.6
PR
MI
Lansing Eastern
Oct 31
MHSAA D1 D2 D3 D4 Regional 2-1 13-2 22-3 32-4...
77.
12
Mike Roualet
16:26.7
PR
MI
Brother Rice
Oct 31
MHSAA D1 Regional 8-1 (Grosse Pointe South
78.
12
Kort Alexander
16:26.8
MI
Caledonia
Oct 3
Carson City Crystal Invite
79.
11
Mike Potoniec
16:27.2
PR
MI
Rochester Adams
Oct 17
Kayla O'Mara Memorial Invitational
80.
10
Nathan Martis
16:27.7
PR
MI
Saline
Sep 26
Jackson Invite
81.
12
Philip Batterson
16:28.0
PR
MI
Holt
Sep 19
Lakeview Invitational
82.
12
Derek Hibbs
16:28.9
PR
MI
Temperance Bedford
Sep 12
Tiffin Cross Country Carnival
83.
12
Wilson Pines
16:29.0
PR
MI
Troy
Oct 3
Schoensee Memorial Classic
84.
12
Nathan Meeuwenberg
16:29.2
PR
MI
Hudsonville
Sep 19
Sparta Invitational
85.
11
Spencer Gerber
16:29.3
MI
Rockford
Sep 26
Jackson Invite
86.
12
Dan Egner
16:31.1
PR
MI
Novi
Sep 25
Anchor Bay Inv.
87.
16
11
Drake Carr
16:31.7
MI
Grand Blanc
Sep 26
Jackson Invite
88.
12
Mike Charara
16:31.9
PR
MI
Salem
Oct 10
Wayne County Championships
89.
12
Drew Sanseverino
16:32.0
MI
Monroe
Oct 3
Schoensee Memorial Classic
90.
11
Andrew Barnett
16:32.1
MI
Saline
Oct 10
Portage Invitational
91.
12
Alex Waldvogel
16:32.3
MI
Portage Central
Sep 26
Cougar Falcon Invitational (HS)
92.
12
Zack Spreitzer
16:33.0
PR
MI
Canton
Sep 26
Jefferson Invitational
93.
11
Tyler Fisk
16:33.6
MI
Okemos
Oct 22
CAAC Blue Division League Meet
94.
9
Jeff Bajema
16:34.0
MI
GR Kenowa Hills
Oct 10
Portage Invitational
95.
10
Ian McGinn
16:36.0
MI
Hartland
Sep 12
KLAA Invitational
12
Josh Orton
16:36.0
MI
Ann Arbor Huron
Oct 16
River Rat Invitational
12
Rollin Cook
16:36.0
PR
MI
FHC GR Forest Hills Central
Oct 17
Kent County Championship
12
Matthew Neumann
16:36.0
PR
MI
Plymouth
Oct 22
KLAA Kensington Conference Championships
99.
10
Matt Sierra
16:36.2
PR
MI
Northville
Oct 31
MHSAA D1 Regional 6-1 (Brighton)
100.
11
David Gould
16:36.9
MI
Bay City Western
Oct 10
Portage Invitational
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.