View Athletic.net Ad Free

Region 4 Hypothetical XC Meet 3,000 Meters

Check out the imaginary results for what would happen if all the athletes in the top 75 teams from Region 4 competed head to head and every athlete ran their season best times!

Mens

171Walton Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 57:16.7 | Spread (1st 5) 26.8
7, 11, 15, 17, 21, (38), (49)
Sam Comsudes, John Mitchell, Mason Wicks, Chase Fournier, John McNeely, (Robert Greblick), (Alexander Derenstein)
11:12.3, 11:23.3, 11:30.4, 11:31.6, 11:39.1, (11:52.4), (12:07.9)
281Mt. Pleasant Track Club, SC - Team Time (1st 5) 57:10.4 | Spread (1st 5) 43.0
5, 6, 18, 22, 30, (33), (45)
Gabriel Hislop, John Teachman, Marc Brahim, Jackson Muller, Jack Butler, (Calvin Volkmann), (Quinn Swanton)
11:04.1, 11:08.1, 11:31.7, 11:39.4, 11:47.1, (11:48.6), (12:02.2)
3101Alpha Crush Running Club, GA - Team Time (1st 5) 57:21.8 | Spread (1st 5) 1:08.0
3, 12, 24, 28, 34, (37), (43)
Thomas Latham, Loden Kohrman, Micah Villanueva, Andrew McCabe, Whit Donovan, (Caeden Yanis), (Grey Donner)
10:40.8 , 11:23.9, 11:41.7, 11:46.6, 11:48.8, (11:52.1), (11:59.4)
4154Carrollton Track, GA - Team Time (1st 5) 59:04.7 | Spread (1st 5) 35.6
20, 25, 27, 31, 51, (71), (83)
Camp Jennings, Maddox Brackin, Dashel Brackin, Maddox Brackin, William Brackin, (Marcellus Talley), (Austin Crowder)
11:36.3, 11:42.0, 11:46.2, 11:48.3, 12:11.9, (12:36.9), (12:58.7)
5163Peachtree City Flash, GA - Team Time (1st 5) 58:45.5 | Spread (1st 5) 1:30.2
4, 8, 42, 53, 56, (63), (69)
Clark Thompson, Bankson Roach, David Shedd, Mitchell Sellers, Brandon Will, (Nikhil Chikhliker), (Ethan Ruppert)
10:52.6, 11:16.2, 11:59.0, 12:14.9, 12:22.8, (12:33.1), (12:36.3)
6218Jackrabbit Track & Field Clinic, GA - Team Time (1st 5) 1:00:15.3 | Spread (1st 5) 1:09.0
10, 41, 48, 59, 60, (81), (87)
Corbin Squires, Noah Towns, Alex Beasley, Chance Smith, Gabriel Rodriguez, (Ethan Haywood), (Paul Schlitz Jr)
11:17.9, 11:57.8, 12:07.8, 12:24.9, 12:26.9, (12:53.9), (13:05.1)
7235Great Strides, GA - Team Time (1st 5) 1:00:52.5 | Spread (1st 5) 1:16.0
14, 23, 58, 66, 74, (75), (106)
Benjamin Winn, Cody Foster, Elijah Brown, Thomas Lichtenwalner, Zachary Nelson, (Grant Gibson), (Luke Vinson)
11:28.0, 11:40.5, 12:24.3, 12:35.7, 12:44.0, (12:47.1), (13:22.6)
8283Dekalb Trailblazers, GA - Team Time (1st 5) 1:01:41.6 | Spread (1st 5) 1:59.5
13, 35, 46, 78, 111, (113), (115)
Finnan LeBlanc, Lorenzo Puline, Pearce Becker, Locke Atwood, Drew Watkins, (Aaron Gerstle), (Evan Littlejohn)
11:27.2, 11:49.3, 12:07.0, 12:51.4, 13:26.7, (13:28.1), (13:31.8)
9303Etowah Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:02:22.4 | Spread (1st 5) 1:36.5
16, 32, 82, 84, 89, (116), (119)
DJ Oakes, Bo Colpaert, Trent Ezell, Vladimir Vondrak, Caisen Futral, (Aaron Daniels), (Wanjohi Iruku)
11:31.5, 11:48.4, 12:55.0, 12:59.5, 13:08.0, (13:34.5), (13:38.9)
10304Jefferson Parks & Recreation, GA - Team Time (1st 5) 1:02:08.1 | Spread (1st 5) 1:22.2
36, 44, 57, 73, 94, (97), (107)
Logan Roberts, Triston Thomas, Jakub Cote, Elijah Avrett, James Rowell, (Harper Rowell), (Ollie Tinglehoff)
11:49.6, 12:01.9, 12:23.6, 12:41.2, 13:11.8, (13:14.2), (13:22.9)
11311Marietta Track, GA - Team Time (1st 5) 1:02:19.6 | Spread (1st 5) 1:37.0
29, 52, 55, 66, 109, (126), (141)
Gavin Brumbaugh, Alexander Albano, Davis Owens, Joseph Owens, Thatcher Whitehouse, (Lucas Fortenberry), (John White)
11:47.0, 12:12.4, 12:20.5, 12:35.7, 13:24.0, (14:16.7), (14:56.8)
12312Lassiter Junior Cross Country, GA - Team Time (1st 5) 1:02:28.7 | Spread (1st 5) 1:24.8
26, 47, 70, 76, 93, (95), (99)
Desmond Hoffman, Patrik Liska, Elijah Mathias, Mac Brune, Nathaniel Maetz, (Jay Murray), (Travis Grund)
11:46.1, 12:07.4, 12:36.8, 12:47.5, 13:10.9, (13:13.0), (13:16.5)
13333Sequoyah Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:02:56.2 | Spread (1st 5) 1:53.8
9, 68, 79, 85, 92, (103), (142)
Graysen Turley, Christopher Scata, Chris Scata, Matthew Hopkins, Cashel Kremer, (Aiden Murphy), (Benjamin Kearns)
11:16.4, 12:35.8, 12:52.5, 13:01.3, 13:10.2, (13:19.9), (14:57.4)
14362River Ridge Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:03:40.5 | Spread (1st 5) 4:11.9
1, 39, 61, 130, 131, (132), (135)
Ryan Sewczwicz, Brendan Maude, Carter Hansen, Grant Dahlhauser, Daniel Hughes, (Chase Harrington), (Nicholas Gordon)
10:18.4, 11:53.5, 12:28.8, 14:29.5, 14:30.3, (14:32.1), (14:39.5)
15383Florence Track, SC - Team Time (1st 5) 1:04:17.4 | Spread (1st 5) 3:59.2
2, 40, 80, 125, 136, (138), (143)
Kaleb Burroughs, Julian Duncan, Benjamin Tyner, Leonardo Garcia, Darius Otero, (Payton Oles), (Connor Hendrix)
10:40.6, 11:54.4, 12:53.7, 14:08.9, 14:39.8, (14:49.1), (14:59.8)
16440Summerville Thunderbolts, SC - Team Time (1st 5) 1:05:50.1 | Spread (1st 5) 2:03.5
62, 64, 77, 104, 133, (146), (147)
Mark Wimberly, John Wimberly, Anthony Sarkkinen, Ryan Morgan, Griffin LaRue, (Zachary Brady), (Miles Kirkpatrick)
12:31.3, 12:33.3, 12:49.4, 13:21.3, 14:34.8, (15:51.0), (16:50.6)
17468Cherokee Junior Warriors Track Club, GA - Team Time (1st 5) 1:14:19.4 | Spread (1st 5) 8:01.9
19, 50, 100, 149, 150
Seth Grogan, Grant Driscoll, Jacob NeSmith, Alex Watkins, Jacob Waller
11:34.2, 12:10.9, 13:17.5, 17:40.7, 19:36.1
18476Palmetto Track & Field, SC - Team Time (1st 5) 1:05:51.9 | Spread (1st 5) 53.9
65, 90, 102, 105, 114, (117), (128)
Patrick Kaufelds, Payton Tarr, Evan Salch, Alejandro Colon-LaBorde, Gabriel Duncan, (Jackson Buice), (Ansel Lowe)
12:34.3, 13:08.3, 13:19.0, 13:22.1, 13:28.2, (13:35.5), (14:25.4)
19482Sirius Athletics, GA - Team Time (1st 5) 1:06:07.8 | Spread (1st 5) 1:30.5
54, 91, 98, 118, 121, (123), (129)
Tyler Patton, Isaac Barefoot-Archie, Samuel Cohen, Ethan Hogan, Caylem Best, (Malcolm Cohen), (Carter Whigham)
12:17.6, 13:08.7, 13:16.2, 13:37.2, 13:48.1, (13:57.9), (14:26.5)
20492DASH, GA - Team Time (1st 5) 1:06:38.3 | Spread (1st 5) 1:17.5
72, 86, 88, 122, 124, (127)
Syler Smith, Austin Dezwart, Jackson Barnett, Javier Silva, Austin Dezwart, (Alexander Keeton)
12:40.9, 13:01.9, 13:05.7, 13:51.4, 13:58.4, (14:16.9)
21527Creekview Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:06:45.5 | Spread (1st 5) 13.7
96, 101, 108, 110, 112, (120), (137)
Donovan Ball, Austin Hand, Michael Abdinoor, Luis Carreon, Troy Turner, (Logan Carr), (Gerardo Giannini)
13:13.1, 13:17.7, 13:23.0, 13:24.9, 13:26.8, (13:47.0), (14:48.5)
22702Summerville Catholic School, SC - Team Time (1st 5) 1:15:32.2 | Spread (1st 5) 1:09.7
134, 139, 140, 144, 145, (148), (151)
Joed Rentas, Luis Quinones, Kody Meyer, Andres Infante, Aiden Leahey, (John Nelcoski), (Michael King)
14:36.5, 14:51.3, 14:52.7, 15:25.5, 15:46.2, (16:50.8), (19:57.5)

Womens

182Atlanta Track Club, GA - Team Time (1st 5) 1:00:18.6 | Spread (1st 5) 1:45.5
1, 5, 21, 27, 28, (50), (59)
Heidi Heppner, Ruby Little, Anna Blaich, Harriet Blaha, Madeline Harron, (Eva Murphy), (Eva Murphy)
10:56.3, 11:28.3, 12:31.4, 12:40.8, 12:41.8, (13:17.7), (13:34.4)
285Alpha Crush Running Club, GA - Team Time (1st 5) 1:01:27.0 | Spread (1st 5) 49.8
8, 9, 13, 23, 32, (38), (45)
Brynn Schlaupitz, Leelah Dennis, Ella Malcom, Madison Ashe, Ellie Plunkett, (Camille Ceniza), (Zahara Bernal)
11:57.1, 11:59.7, 12:08.7, 12:34.6, 12:46.9, (12:53.9), (13:12.8)
399Sequoyah Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:01:49.1 | Spread (1st 5) 55.5
7, 11, 15, 30, 36, (83), (86)
Addison Higgins, Abigail Reiner, Lilly Savage, Eleni Giannopoulos, DeLilah Jacobs, (Erin Rosko), (Emma Clay)
11:56.0, 12:07.7, 12:09.2, 12:44.7, 12:51.5, (14:07.1), (14:13.8)
4116Walton Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:01:48.4 | Spread (1st 5) 2:08.0
3, 11, 20, 29, 53, (68), (69)
Daniela Delgado, Amina Robinson, Nicole Delgado, Jensen Diianni, Julia Betton, (Lynden Harvey), (Lucinda Betton)
11:12.3, 12:07.7, 12:24.3, 12:43.8, 13:20.3, (13:49.9), (13:50.3)
5140Marietta Track, GA - Team Time (1st 5) 1:03:16.5 | Spread (1st 5) 1:18.9
6, 17, 22, 47, 48, (49), (65)
Addison Tilley, Hannah Owens, Hannah Owens, Briana Curfman, Elizabeth Smith, (Gianna Burke), (Elizabeth Smith)
11:55.7, 12:18.4, 12:34.2, 13:13.6, 13:14.6, (13:16.4), (13:44.9)
6150Mt. Pleasant Track Club, SC - Team Time (1st 5) 1:03:24.5 | Spread (1st 5) 48.2
16, 26, 33, 34, 41, (51), (66)
Emma Muller, Julia Goldman, Avery Miller, Addison Hewitt, Kylie Crookes, (Tabitha Hewitt), (Aubrey Domm)
12:10.3, 12:40.5, 12:47.3, 12:47.9, 12:58.5, (13:19.0), (13:45.6)
7204Etowah Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:05:05.3 | Spread (1st 5) 1:04.4
18, 40, 44, 46, 56, (71), (82)
Abbie Kallbreier, Alena Ezell, Miyah Thomas, Taylor Kallbreier, Hannah Brandt, (Abigail Lawley), (Sara Allen)
12:23.0, 12:54.3, 13:07.4, 13:13.2, 13:27.4, (13:51.1), (14:06.0)
8254Great Strides, GA - Team Time (1st 5) 1:05:39.2 | Spread (1st 5) 3:28.1
2, 39, 61, 63, 89
Morgan Grace Sheffield, Katherine Lewis, Nishevitha Suresh, Isabel Yonas, Hannah Lastinger
10:59.4, 12:54.1, 13:36.1, 13:42.1, 14:27.5
9288Lassiter Junior Cross Country, GA - Team Time (1st 5) 1:07:24.9 | Spread (1st 5) 1:15.4
25, 52, 62, 74, 75, (77), (80)
Emma Cockrell, Nanea Trask, Addison Whitney, Caroline Young, Paige Brodmyer, (Caroline Miller), (Jennifer Mroz)
12:39.6, 13:19.9, 13:36.3, 13:54.1, 13:55.0, (13:57.2), (14:01.2)
10311Jackrabbit Track & Field Clinic, GA - Team Time (1st 5) 1:07:53.7 | Spread (1st 5) 3:46.8
4, 54, 64, 85, 104, (105), (122)
Isabella McArter, Myah Fowler, Evelyn Schlitz, Layyan Witten, Abbie Beasley, (Jaelyn Ozkan), (Myah Al-Ghani)
11:23.8, 13:21.8, 13:44.2, 14:13.3, 15:10.6, (15:18.9), (16:49.2)
11316Peachtree City Flash, GA - Team Time (1st 5) 1:08:26.5 | Spread (1st 5) 2:01.7
31, 37, 66, 87, 95, (96), (98)
Andi McQuade, Gabriella Roach, Addison Kluttz, Maddie Will, Kylie Fleming, (Aubrey Franklin), (Olivia Walden)
12:46.4, 12:51.8, 13:45.6, 14:14.6, 14:48.1, (14:48.6), (14:53.5)
12355Carrollton Track, GA - Team Time (1st 5) 1:10:23.2 | Spread (1st 5) 3:36.6
14, 35, 88, 107, 111, (121), (127)
Jaylyn Rooks, Aliyah Ayers, Jessica Miller, Rian Nestor, Artie Mills, (Kate Cocklereece), (Josie Stanger)
12:09.0, 12:49.3, 14:15.1, 15:24.2, 15:45.6, (16:32.1), (18:01.2)
13372Dekalb Trailblazers, GA - Team Time (1st 5) 1:09:28.9 | Spread (1st 5) 39.1
58, 73, 76, 81, 84, (90), (93)
Amelia Collins, Tait Ortlund, Molly Mchoul, Olivia Sawyer, Lisa Boyle, (Anna Baldwin), (Loraley Messick)
13:29.3, 13:52.7, 13:55.6, 14:02.9, 14:08.4, (14:30.5), (14:37.9)
14410Creekview Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:16:07.2 | Spread (1st 5) 6:25.5
10, 43, 103, 124, 130, (133)
Lauren Fath, Madeleine Moss, Rhyleigh Hendrix, Alexandra Lappin, Natalie Giannini, (Hadyn Reeves)
12:07.1, 13:05.7, 15:09.0, 17:12.8, 18:32.6, (19:30.3)
15413DASH, GA - Team Time (1st 5) 1:13:11.4 | Spread (1st 5) 3:27.3
24, 57, 102, 114, 116, (126)
Erin O'Brien, Coasetta Reeves, Olivia Brinson, Serenity Reeves, Schyler Wilson, (Kristen Bright)
12:35.2, 13:28.4, 15:05.3, 16:00.0, 16:02.5, (17:51.3)
16418Jefferson Parks & Recreation, GA - Team Time (1st 5) 1:12:30.7 | Spread (1st 5) 2:20.8
55, 70, 72, 109, 112, (132)
Gabrielle Lee, Kaitlyn Herring, Hannah Donaldson, Eliza Manders, Sidney Jackson, (Kayliegh Pirkle)
13:26.9, 13:50.5, 13:52.5, 15:33.1, 15:47.7, (19:12.0)
17429Cherokee Junior Warriors Track Club, GA - Team Time (1st 5) 1:13:03.5 | Spread (1st 5) 3:17.4
19, 99, 100, 101, 110, (120), (131)
Sarah Fassinger, Audrianna Pagan, Charlie Sue Grogan, Adilee Reardon, Briley Ittel, (Avery Kesler), (Abigail Hawkins)
12:23.7, 14:57.1, 14:58.6, 15:03.0, 15:41.1, (16:31.8), (18:34.2)
18448River Ridge Youth Track, GA - Team Time (1st 5) 1:14:49.7 | Spread (1st 5) 3:14.3
42, 60, 113, 115, 118, (119), (128)
Lauren Phillips, Anna Wilson, Arlette Baker, Josie Conkwright, Lily Church, (Josephine Conkwright), (Kate Church)
13:03.8, 13:35.5, 15:52.1, 16:00.2, 16:18.1, (16:30.8), (18:14.0)
19474Summerville Thunderbolts, SC - Team Time (1st 5) 1:15:35.0 | Spread (1st 5) 4:16.0
78, 79, 91, 97, 129
Amelia Hughes, Amelia Hughes, Trinity Medford, Grace Marsaa, Sofia Kirkpatrick
13:58.9, 13:59.4, 14:32.1, 14:49.7, 18:14.9
20517Sirius Athletics, GA - Team Time (1st 5) 1:16:20.9 | Spread (1st 5) 1:25.8
92, 94, 106, 108, 117, (123), (125)
Violet Patton, Cate Stroud, Talua Best, Margo Lawson, Abbey Pierce, (Ivey Yearby), (Rachel Moon)
14:37.8, 14:44.7, 15:22.9, 15:31.9, 16:03.6, (16:56.1), (17:21.3)