Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

District 3 Hypothetical XC Meet 5,000 Meters

Check out the imaginary results for what would happen if all the athletes in the top 75 teams from District 3 competed head to head and every athlete ran their season best times!

Mens

125Enterprise, OR - Team Time (1st 5) 1:25:17.6 | Spread (1st 5) 1:57.7
1, 2, 4, 8, 10, (15), (16)
Henry Coughlan, Zac Knapp, Bayden Menton, Cole Gomes, Ian Goodrich, (Foster Hobbs), (Brenden Moore)
16:10.0, 16:22.5, 16:43.3, 17:54.1, 18:07.7, (18:37.4), (18:39.3)
234Burns, OR - Team Time (1st 5) 1:27:45.9 | Spread (1st 5) 1:47.2
3, 5, 6, 7, 13, (20), (31)
Emmett Klus, JP Friedrichsen, Calvin Bates, Ryan Robles, Masson Shaw, (Tom Boyd), (Chris Boyd)
16:41.2, 17:11.3, 17:36.0, 17:49.0, 18:28.4, (19:01.3), (19:56.0)
380Nyssa, OR - Team Time (1st 5) 1:33:25.7 | Spread (1st 5) 1:19.0
9, 12, 14, 21, 24, (25), (33)
Armando Pedraza, Wyatt Jensen, Myo Castro, Frank Oliver, Diego Arizmendi, (Kelvin Pascasio), (Anthony Beiker)
18:07.0, 18:18.7, 18:30.8, 19:03.2, 19:26.0, (19:33.9), (20:08.0)
4101Vale, OR - Team Time (1st 5) 1:35:09.2 | Spread (1st 5) 1:47.2
11, 18, 19, 23, 30, (40), (42)
Japheth Carlson, Ricky Leyva, Dylan Williams, Caysen Young, Marco Ramirez, (Logan Cox), (Troy Taylor)
18:08.0, 18:43.0, 18:58.0, 19:25.0, 19:55.2, (22:04.0), (23:18.6)
5124La Pine, OR - Team Time (1st 5) 1:37:08.5 | Spread (1st 5) 1:19.8
17, 22, 26, 27, 32, (34), (35)
Max Miller, Aidan Crowley, Jesse Ordonez, Owen Johnson, Kaden Lorimor, (Tracy Turnsplenty), (Kyle Newton)
18:40.7, 19:10.2, 19:37.0, 19:40.1, 20:00.5, (20:48.1), (20:53.0)
6168Riverside, OR - Team Time (1st 5) 1:42:49.3 | Spread (1st 5) 1:30.2
28, 29, 36, 37, 38, (39), (41)
Connor Graham, Brian Franco, Abraham Silva, Jacob Harris, Joseph O'Brien, (Carlos Conchas), (Sergio Rosales Espain)
19:48.0, 19:50.4, 20:56.2, 20:56.5, 21:18.2, (21:31.3), (22:25.7)

Womens

128Enterprise, OR - Team Time (1st 5) 1:41:53.9 | Spread (1st 5) 2:20.1
1, 2, 4, 9, 12, (14), (16)
Ellyse Tingelstad, Kyla Hook, Ella Coughlan, Ashley Wilson, Sydney Rouse, (Lannie Stonebrink), (Charlotte McDonald)
19:21.0, 19:43.2, 20:18.7, 20:49.9, 21:41.1, (22:16.7), (22:58.9)
236Burns, OR - Team Time (1st 5) 1:43:54.8 | Spread (1st 5) 1:45.9
3, 5, 7, 10, 11, (13), (18)
Mckenzi Hoyt, Riley Morris, Alicyn Hoke, Olivia Winn, Sayge Root, (Sarah Letham), (Avery Gunderson)
19:51.0, 20:29.7, 20:47.0, 21:10.2, 21:36.9, (21:58.4), (23:32.3)
394Nyssa, OR - Team Time (1st 5) 1:59:22.5 | Spread (1st 5) 5:21.0
6, 19, 20, 24, 25, (34), (38)
Olivia Page, Cristal Trinidad, Rosa Arizmendi, Anastasia DeLeon, Elizabeth Pascascio, (Noelle Acosta), (Carla Tena)
20:35.0, 23:38.0, 23:38.5, 25:35.0, 25:56.0, (29:05.0), (32:38.0)
4106Umatilla, OR - Team Time (1st 5) 2:04:03.2 | Spread (1st 5) 9:54.3
8, 15, 21, 27, 35
Abigail Cardenas, Jacqualine Brown, Cecilia Cardenas, Anna Lougee, Monserrat Saucedo
20:49.1, 22:20.3, 23:41.1, 26:29.3, 30:43.4
5130Vale, OR - Team Time (1st 5) 2:08:33.0 | Spread (1st 5) 3:53.0
17, 23, 29, 30, 31, (36), (37)
Matyson Siddoway, Aubrey Kaaen, Alysa Dotson, Riley Johnson, Jenifer Zanabriga, (Brianne Belnap), (Lilly Asendorf)
23:06.0, 25:15.0, 26:34.0, 26:39.0, 26:59.0, (32:08.0), (32:20.4)
6141Riverside, OR - Team Time (1st 5) 2:13:15.8 | Spread (1st 5) 3:28.6
22, 26, 28, 32, 33
Angela Barragan, Lupita Silva, Mariana Solano, Yeidi Ramos, Johana Sepulveda
25:02.4, 26:11.6, 26:30.3, 27:00.5, 28:31.0