View Athletic.net Ad Free

All MeetsOnly Meets With Results

August
Saturday, August 4
2012 TT 1 (HS) AnchorageHilltop Ski Area
Friday, August 10
Kodiak Alumni Run (HS) KodiakFort Abercrombie
Saturday, August 11
Eagle River & Chugiak Duel (HS) ChugiakChugiak High School
SAHS & DHS Duel (HS) AnchorageKincaid Park
West Valley Invitational (HS) FairbanksUAF trails
Monday, August 13
Nikiski Class races (HS) NikiskiNikiski trails
Tuesday, August 14
Colony Twilight meet (HS) PalmerColony High School
Service High School (HS) AnchorageService HS
Steel Bucket Cup Relay (HS) AnchorageKincaid Park
Friday, August 17
Chena lakes/North Pole (HS) North PoleChena Lakes Flood Control
Saturday, August 18
Bartlett Relays (HS) AnchorageBartlett Trails
Friday, August 24
Nome Invite Class Race (HS) NomeAnvil Mountain
Saturday, August 25
Interior Invitational (HS) FairbanksBirch Hill
Nome Classic Invite (HS) NomeAnvil Mountain
Pillar Mountain Hill Climb (HS) KodiakPillar Mountaiin Climb
Skyview Invitational (HS) SoldotnaSkyview
Valdez Cross Country Meet (HS) ValdezValdez
Wednesday, August 29
Flight Race (HS) AnchorageRussian Jack
Friday, August 31
2012 TT 2 (HS) AnchorageHilltop Ski Area
Kodiak Invite (HS) KodiakFort Abercrombie
Seward Invitational (HS) Sewardseward trails
September
Saturday, September 1
2012 Colony Invite (HS) PalmerColony High School
Delta Invitational (HS) DeltaDelta Trails
Kiana Invitational (HS) KianaKiana HS
Petersburg Invitational (HS) PetersburgPetersburg HS
Port Lion's Invitational (HS) Port LionsPort Lions
Friday, September 7
ACS Class Races (HS) AnchorageCheney Lake
Saturday, September 8
Big 8 Region IV Preview (HS) AnchorageKincaid Park
Kotzebue Invite (HS) KotzebueKotzebue
Palmer Invitational (HS) PalmerJanecek
Wolfpack XC Invitational (HS) UnalakleetUnalakleet
Tuesday, September 11
ACS (HS) AnchorageCheney Lake
Musk Ox Ramble (HS) NomeAnvil Mountain
Preregion Preview (HS) SewardSeward High School
Region III Preview meet (HS) Sewardseward trails
Thursday, September 13
Mat-su boro championships (HS) PalmerColony High School
Friday, September 14
Jim Cavanaugh Invitational (HS) SalchaSalcha Trails
Kodiak Grace Dual (HS) KodiakFort Abercrombie
Kodiak Invite (HS) KodiakFort Abercrombie
Saturday, September 15
Bethel Invite (HS) BethelBethel Invitational
BHS,ERHS,CHS,WHS Quad (HS) AnchorageBartlett Trails
DHS, EHS, SHS, SAHS Quad (HS) AnchorageService HS
Grand Opening Mile, Kodiak (HS) KodiakT & C 1K Course
Kenai Peninsula Borough Championships (HS) SoldotnaSkyview
NSBSD Championships (HS) AtqasukMeade River School
Su-Valley Invitational (HS) TalkeetnaSu Valley
Tuesday, September 18
Nome Mash-Up (HS) NomeAnvil Mountain
Friday, September 21
Region VI JV Championships (HS) FairbanksBirch Hill
Saturday, September 22
Region 1 North Championships (HS) UnalakleetUnalakleet
Region II Championships (HS) TalkeetnaSusitna Valley High Schoo...
Region III Championships (HS) Sewardseward trails
Region IV Championships (HS) AnchorageKincaid Park
Region V Championships 2A/3A (HS) JuneauJuneau HS
Region V Championships 4A (HS) JuneauJuneau HS
Region VI Championships (HS) FairbanksBirch Hill
Saturday, September 29
ASAA State Cross Country Championships (HS) AnchorageBartlett Trails
October
Wednesday, October 10
USTAF JUnior Championships (HS) AnchorageCheney Lake

Icon Key:
- Locked
- Locked, but requests allowed
- Attendance Accepted
- Attendance Unconfirmed
- Attendance Denied
- Pending Invite (waiting for you to accept)
- Invite Requested by You

Key to the circles:

Less than 10 teams
Less than 20 teams
Less than 30 teams

30 or more teams

% of teams with results