View Athletic.net Ad Free

All MeetsOnly Meets With Results

July
Monday, July 1
CKHS Camp Time Trial RandleCispus
Thursday, July 25
Mt. Constitution Orcas IslandMt. Constitution
Friday, July 26
Arlington Time Trial ArlingtonArlington High School
August
Monday, August 26
Eagle Time Trial ArlingtonArlington High School
Early Season Time Trials (HS, MS) ShorelineKing's Roller Coaster Tra...
Midnight Glowstick Mile (HS, MS) WoodlandWoodland HS
Midnight Madness SnohomishGlacier Peak HS/Willis Tu...
Midnight Mile EverettCascade HS
TRCS Midnight Mile KelsoCoweeman MS
Thursday, August 29
Cougar 2 Mile Time Trial BothellBothell HS
Freeman Time Trial RockfordFreeman HS
Sehome Time Trial BellinghamLake Padden
Viking Time Trial #1 KenmoreSaint Edwards State Park
Friday, August 30
Newport Time Trial #1 BellevueRobinswood Park
Tiger Triathlon Time Trial Bayview AirportBurlington
Saturday, August 31
Eisenhower Time Trials YakimaChesterley Park
Redmond Time Trial RedmondHartman Park
September
Sunday, September 1
Sealth All Time Records SeattleLower Woodland
Tuesday, September 3
Oly Time Trials OlympiaLBA Park
Spartan 2 mile TT SammamishBeaver Lake
Team 3 Mile Trial KentFrager Road/Green River T...
Team Time Trial on Sherwood Course SpokaneSt.George's
WHS/ WMS Picture Day (HS, MS) WoodlandWoodland HS
Wednesday, September 4
AMHS Time Trial AuburnAuburn Mountainview
Team Time Trial KentKentridge HS
Thursday, September 5
Blue Devil Intra Squad Meet Walla WallaFt. Walla Walla
MHS 2-mile Time Trial EdmondsLynndale Park
Skyview & Alki Time Trial (HS, MS) VancouverSkyview HS
Time Trial EnumclawEnumclaw Expo Center
Viking Time Trial #2 KenmoreSaint Edwards State Park
Friday, September 6
BLHS Time Trial Bonney LakeBonney Lake/Mt. View
Blue White Gray Time Trial SpokaneFinch Arboretum
CKHS Time Trial SilverdaleCentral Kitsap HS
Davis HS Time Trial 3.0 YakimaChesterley Park
Freeman Time Trial RockfordFreeman HS
Hanford Jamboree RichlandLeslie Grove Park
Hockinson Meadows Park Brush PrairieHockinson Meadows Park
Newport Time Trial #2 BellevueRobinswood Park
Raven Team Time Trial AuburnAuburn Riverside HS
South Kitsap Time Trial Port OrchardSouth Kitsap Regional Par...
Team Time Trial CamasCamas HS
Unadvertised Special IssaquahIssaquah HS
WV Time Trial West ValleyWest Valley JH/MS
Saturday, September 7
Bishop Blanchet Intrasquad SeattleGreen Lake
Blackhawk time trial CheneySalnave Park
Bobcat Fun Run CosmopolisAberdeen - Makarenko Park
Deer Park Time Trial Deer ParkDeer Park HS
Gordy Robertson Invite (HS, MS) TeninoTenino City Park
Parent Clinic/2-Mile Time Trial EverettMcCollum Park
Reynvaan Fun Run, Loggers Playday HoquiamHoquiam HS
Stadium Alumni Meet 2mile@9:30am TacomaWright Park
Tahoma Coed Relays (HS, MS) Maple ValleyLake Wilderness State Par...
Tomahawk Alumni Meet/Time Trial MarysvilleMarysville-Pilchuck HS
Tonasket Invite TonasketTonasket HS
Tracy Walters Invitational SpokaneAudubon Park
WHS 2-mile time trial WenatcheeWalla Walla Point Park
Monday, September 9
FALCON 2M TT DuvallDuvall Park
Forks Trail Time Trial (HS, MS) ForksOlympic Natural Resources...
La Center Jamboree (HS, MS) La CenterLa Center Dike
Reed Park Time Trial EllensburgReed Park
Tuesday, September 10
Naselle Jamboree (HS, MS) NaselleNaselle HS
NWC Memorial Jamboree ColbertNorthwest Christian
Quad Cities PullmanPullman HS
Wednesday, September 11
Bellingham, Nooksack @ Lynden Christian LyndenLynden Christian MS
Burlington-Edison, Squalicum @ Meridian LaurelMeridian HS
Cascade Conference Preview LakewoodLakewood HS
Kingco League Jamboree IssaquahLake Sammamish State Park
Sedro Woolley, Ferndale @ Anacortes AnacortesAnacortes HS
Sehome, Blaine, Mt. Baker @ Lynden LyndenBerthusen Park
Selah Jamboree CowicheApple Ridge
Toaster Splash Deer ParkDragoon Creek
Trico League 1A meet @Toledo ToledoLewis and Clark Trail
Trico League 1A meet @Woodland (HS, MS) WoodlandHolland America Bulb Farm
Thursday, September 12
4A KingCo Preview SeattleLincoln Park
Evergreen League @ Elma ElmaElma HS
Evergreen League @ Rainier RainierRainier HS
Margaret Wierman Invite KenmoreSaint Edwards State Park
Nathan Hale Time Trial SeattleBurke Gilman Trail
Northwest Yeshiva SeattleSeward Park
Olympic Jamboree (HS, MS, UnA) SilverdaleKitsap County Fairgrounds
Seamount League Class Meet BurienEvergreen-Burien HS
Yakama Nation Jamboree ToppenishYakama Nation Tribal HS
Friday, September 13
53rd Annual Hudson's Bay Run-A-Ree (HS, UnA) VancouverHudson's Bay HS
Saturday, September 14
15th Bellarmine Invitational (HS, Club) TacomaBellarmine Prep HS
2013 Sehome Invitational BellinghamCivic Stadium
Asotin XC Island Run Invite (HS, MS) ClarkstonChief Timothy Island
Capital Invite (HS, MS) OlympiaCapital HS
Ellensburg Invitational EllensburgIrene Rhineheart Park
Highlander Invitational SpokaneShadle Park
Moses Lake XC Invitational (HS, MS) Moses LakeBlue Heron Park
Ocosta Invitational WestportOcosta HS
Terrace Time Trial Lake StevensLake Stevens HS
UW Sundodger Invitational (HS, Collegiate) SeattleLincoln Park
Tuesday, September 17
Dist. 7 All NE 1B/2B League Open (HS, MS) ReardanReardan HS
ECL Meet - University Prep/Bush SeattleMagnuson Park at Sand Poi...
Wednesday, September 18
Anacortes, Lynden @ Squalicum BellinghamWhatcom Falls Park
Auburn, Kent-Meridian @ Mt. Rainier Des MoinesMount Rainier Course
Ballard & Redmond @ Issaquah IssaquahIssaquah HS
Bellarmine & South Kitsap @ Gig Harbor Gig HarborSehmel Homestead Park
Bellingham, Mt. Baker, Meridian @ Sedro-Woolley Sedro-WoolleyNorthern State
Blaine, Nooksack @ Ferndaled FerndaleHovander Park
BLHS @ Sumner Bonney LakeEismann Elementary
Burlington-Edison, Lynden Christian @ Sehome BellinghamLake Padden
Cascade Conference meet hosted by King's ShorelineKing's Roller Coaster Tra...
Centralia vs Aberdeen (HS, MS) CentraliaBorst Park
CK, NT, Yelm @ Timberline LaceyRainer Vista Park
Federal Way, Curtis @ Bethel GrahamFrontier Park
Foss, Lincoln, Mt. Tahoma, Wilson, Stadium TacomaWright Park
Graham Kapowsin, Spanaway Lake @Todd Beamer Federal WayCelebration Park
GSL #1 CV vs. Mead SpokaneMead HS
GSL #1 LC, R, UH Liberty LakeLiberty Lake County Park
GSL #1 NC/FER/GP SpokaneFinch Arboretum
GSL#1 MS, SP MeadSiemers Farm, Green Bluff
Interlake, Liberty @ Juanita KenmoreSaint Edwards State Park
Kamiak, Jackson, Lake Stevens, Glacier Peak KamiakKamiak HS
Kelso @ Hudson's Bay VancouverHudson's Bay HS
Kentridge, Auburn-Riverside @ Tahoma Maple ValleyLake Wilderness State Par...
Kentwood, Thomas Jefferson @ Kentlake KentKentlake HS
Mercer Island at Sammamish BellevueRobinswood Park
Mt Si, Bellevue @ Lake Washington RedmondMarymoor Park
Nathan Hale, Seattle Prep, Holy Names, O'Dea, Ingr... SeattleLower Woodland
Nisqually League Meet #1 BellevueKelsey Creek Park
Olympia, Mt. Tahoma @ Shelton (HS, MS) SheltonLake Isabella State Park
Pre-Salmon Fest SultanSultan HS
Skyline @ Garfield SeattleLincoln Park
TCMSAA-Week 2 at Enterprise (HS, MS) West RichlandEnterprise Middle School
Tumwater @ Black Hills (HS, MS) East OlympiaDeschutes River Ranch
WFWest, River Ridge @ Capital (HS, MS) OlympiaCapital HS
Woodinville @ Bothell KirklandBig Finn Hill Park
Thursday, September 19
@ Washington High School TacomaWashington HS
Big 9 League Meet #1 @ Eisenhower YakimaFranklin Park-Yakima
Cascade, Arlington @ MGHS MarysvilleStrawberry Fields
Eastlake @ Inglemoor KenmoreSaint Edwards State Park
Franklin/Chief Sealth/Bainbridge/WS SeattleLower Woodland
Harriers at the Beach (HS, MS) Ocean ShoresNorth Beach HS
Issaquah Coverted IssaquahIssaquah HS
Lynwood, Mt Vernon, Shorecrest @ MP MarysvilleMarysville-Pilchuck HS
MEADOWDALE,TERRACE, SNOHOMISH @ EDM-WOODWAY EdmondsLynndale Park
Oak Harbor & Mariner @ Everett EverettEverett Memorial Stadium
Onalaska League Meet OnalaskaOnalaska HS
Roosevelt @ Newport BellevueKelsey Creek Park
Shorewood, Stanwood @ Monroe MonroeSky River Park
Friday, September 20
Lakeside/Bishop Blanchet/Cleveland/RB SeattleLower Woodland
Meet Splits ShorelineKing's Roller Coaster Tra...
Saturday, September 21
36th Salt Creek Invitational (HS, MS, Club, UnA) Port AngelesSalt Creek Park
Apple Ridge Invitational (HS, MS) CowicheApple Ridge
Erik Anderson/Runner's Soul Cross Country Invitati... (HS, MS) SpokanePlantes Ferry
Fort Steilacoom Invitational LakewoodFt. Steilacoom Park
Ft. Steilaccom Youth Invite (HS, MS, Club) LakewoodFt. Steilacoom Park
Seaport Invite (HS, MS) ClarkstonClarkston HS
South Whidbey Invitational LangleySouth Whidbey HS
Wenatchee XC Invite (HS, MS) WenatcheeWalla Walla Point Park
Tuesday, September 24
Battle Ground @ Camas CamasLacamas Park
Dist. 7 NE 1B/2B League Meet SpringdaleMary Walker HS
Dist. 7 NE 1B/2B League Meet @ Davenport (HS, MS) DavenportDavenport
ECL Meet - Northwest SeattleUpper Woodland
Evergreen @ Heritage VancouverHeritage HS
Fort @ Columbia River VancouverVancouver Lake
Nisqually League Meet #2 LakewoodFt. Steilacoom Park
Prairie vs Mt View Battle GroundLewisville Park
Skyview @ Union VancouverPacific Park
Wednesday, September 25
Anacortes, Lynden Christian @ Mount Baker Maple FallsSilver Lake
Aub.Mtnview @ Lakes LakewoodFt. Steilacoom Park
Auburn-Riverside, Mt. Rainier @ Kentwood KentClark Lake Park
Bainbridge/NKitsap/Brem/PT/Ing/EC/CS/Clv Bainbridge IslandBattle Point Park
Ballard/Eastlake @ Skyline SammamishKlahanie Park
Bishop Blanchet/Lakeside/Franklin/WS/RB SeattleLincoln Park
Bonney Lake @ Peninsula Gig HarborSehmel Homestead Park
Bothell @ Redmond RedmondHartman Park
Burlington-Edison, Lynden, SW @ Nooksack Maple FallsSilver Lake
Capital @ Black Hills (HS, MS) East OlympiaDeschutes River Ranch
Centralia vs WFWest (HS, MS) CentraliaBorst Park
Cheney, Deer Park at East Valley SpokaneEast Valley-Spokane HS
Curtis, Beamer @ Rogers PuyallupRogers HS
Decatur @ Enumclaw EnumclawEnumclaw Expo Center
Decatur @ Enumclaw EnumclawEnumclaw Golf Course
Dist 9 League/Dayton DaytonDayton HS
GNL #1 Pullman, WV, Clarkston ClarkstonClarkston HS
Graham-Kapowsin v. Puyallup & Bethel GrahamFrontier Park
GSL #2 CV, UH Liberty LakeLiberty Lake County Park
GSL #2 Ferris, Mt Spokane, LC SpokaneComstock
GSL #2 Mead/GP/Rogers SpokaneSeven Mile
GSL #2 NC, SP SpokaneShadle Park
Inglemoor @ Woodinville RedmondMarymoor Park
Interlake and LK Washington @ MI Mercer IslandLuther Burbank Park
Issaquah @ Roosevelt SeattleCowen Park
Juanita, Sammamish @ Mount Si North BendMountain Meadows Farm
Kent-Meridian, Thomas Jefferson @ Kentridge KentKentridge HS
Klahowya vs Kingston @ Sequim SequimSequim HS
Liberty vs. Bellevue BellevueKelsey Creek Park
Lincoln, Foss, Mt. Tahoma, North Thurston LaceyNorth Thurston HS
Mariner, Shorewood, and Arlington @ River Meadows ArlingtonRiver Meadows Park
Meridian, Ferndale @ Blaine BlainePeace Arch Park
Newport @ Garfield SeattleLower Woodland
PAHS vs OHS @ NMHS BelfairNorth Mason HS
River Ridge, Tumwater @ Aberdeen CosmopolisAberdeen - Makarenko Park
Sehome and Squalicum @ Bellingham BellinghamLake Padden
SK, GH, BP, Oly, & Timberline Port OrchardSouth Kitsap Regional Par...
Snohomish, Monroe @ Jackson EverettMcCollum Park
Spanaway Lake, Federal Way @ ERHS PuyallupEmerald Ridge HS
Tahoma, Kentlake @ Auburn AuburnGame Farm Park
Trico League 1A meet @Kalama KalamaRainbow Park
Trico League Meet (HS, MS) Castle RockCastle Rock HS
Thursday, September 26
Prosser,topp.;grandview GrandviewGrandview HS
Cascade, Oak Harbor @ MPHS MarysvilleMarysville-Pilchuck HS
CWAC League Meet - EV/Eph/Eburg/Wap YakimaEast Valley-Yakima HS
CWAC League Meet - WV, Sel, Oth OthelloOthello HS
Edmonds_Woodway,Shorecrest @ Lk. Stevens Lake StevensLake Stevens HS
Everett, Stanwood @ Meadowdale EdmondsLynndale Park
Evergreen League @ Tenino TeninoTenino City Park
Evergreen League Meet @Montesano (HS, MS) MontesanoLake Sylvia
Fast and Flat (HS, MS) RandleCascade Peaks
Fife, WA @ Sumner Bonney LakeEismann Elementary
FP @ White River BuckleyWhite River HS
GSHL Hockinson/Washougal at Ridgefield RidgefieldAbrams Park
Hazen Brush PrairieHockinson Meadows Park
Kamiak, Lynnwood at Terrace Lake StevensLake Stevens HS
Lindbergh, Evergreen, Tyee, Renton Dual RentonLindbergh HS
MCC XC Meet at Walla Walla Walla WallaFt. Walla Walla
MGHS, Mt. Vernon @ Glacier Peak SnohomishGlacier Peak HS/Willis Tu...
MM @ RAL LongviewLake Sacajawea
SeaTac League Meet #2 SeattleLincoln Park
SeaTac League Meet #2 Maple ValleyLake Wilderness State Par...
Saturday, September 28
39th Annual Mount Baker Invitational (HS, MS, UnA) Maple FallsSilver Lake
Bellevue Invitational IssaquahLake Sammamish State Park
Connell Invitational (HS, MS) ConnellConnell HS
King's Cross Invite (HS, MS) ShorelineKing's Roller Coaster Tra...
PLU High School & Middle School X-C Invitational (HS, MS) TacomaPacific Lutheran Universi...
Sunday, September 29
Issaquah Gliders Miler IssaquahTibbets Park
Monday, September 30
Annual Co-ed 2 mile Time Trial Relay EverettMcCollum Park
October
Tuesday, October 1
Bill Kehoe Invitational (HS, MS) LaceySt. Martin's University
Camas @ Evergreen VancouverEvergreen-Vancouver HS
Columbia River @ Kelso KelsoKelso
Dist. 7 1B/2B League Meet @ Wellpinit WellpinitWellpinit HS
Dist. 7 NE 1B/2B League Meet @ SGS SpokaneSt.George's
Heritage at Skyview RidgefieldWhipple Creek Trails
Heritage vs Skyview @ Skyview VancouverSkyview HS
Hudson Bay @ Mountain View CamasRound Lake
NEA Freeman and Medical Lake NewportNewport HS (Newport)
NEA Riverside, Chewelah, & Kettle Falls @ Lakeside Nine Mile FallsLakeside HS
Nisqually League Meet #3 (HS, MS) Vashon IslandVashon HS
Prarie at Fort Vancouver VancouverDavid Douglas Park
Union @ Battle Ground Battle GroundLewisville Park
Wednesday, October 2
Bellevue, Mercer Island @ Juanita KenmoreSaint Edwards State Park
Bremerton, Klahowya @ Olympic SilverdaleKitsap County Fairgrounds
Enumclaw @ Bonney Lake Bonney LakeEismann Elementary
Enumclaw @ Bonney Lake Bonney LakeEismann Elementary
ERHS, Rogers @ Puyallup HS PuyallupWildwood Park
GNL Cheney, Pullman PullmanPullman HS
GNL Clarkston, East Valley @ Colville ColvilleDominion Meadows Golf Cou...
GSL #3 F, UH SpokaneComstock
GSL #3 NC/Rogers SpokaneComstock
GSL #3 Shadle, LC, Mead SpokaneShadle Park
GSL#3 CV, GP, MS Spokane ValleyCentral Valley HS
Lakes @ Decatur Federal WayDecatur HS
Lincoln, North Thurston, Timberline, Olympia (HS, MS, Club) OlympiaLBA Park
Mt. Si. @ Interlake RedmondMarymoor Park
North Mason vs North Kitsap @ Kingston KingstonKingston HS
Peninsula @ Auburn Mountainview AuburnIsaac Evans Park
PTHS vs SHS @ PAHS Port AngelesClallam County Fairground...
Sammamish & Lk Wash @ Liberty IssaquahLiberty HS
Seattle Prep/Bishop Blanchet/Bainbridge/Eastside SeattleLower Woodland
Stadium & Gig Harbor @ Central Kitsap SilverdaleCentral Kitsap HS
Trico League 1A meet hosted by La Center RidgefieldAbrams Park
Trico League Meet (HS, MS) VancouverVancouver Lake
West Valley at Deer Park Deer ParkDeer Park HS
Thursday, October 3
Arlington, Everett, and Monroe @ Everett Memorial EverettEverett Memorial Stadium
Bill Kehoe Cross Country Invitational LaceySt. Martin's University
Cascade, Mariner & Stanwood EverettMcCollum Park
Chelan State Park 2.3 ChelanChelan State Park
Clover Park, Sumner @ Franklin Pierce SpanawayFranklin Pierce
Edmonds-Woodway, Glacier Peak, MPHS EdmondsLynndale Park
Evergreen League @ Forks (HS, MS) ForksOlympic Natural Resources...
Evergreen League @Rainier (HS, MS) RainierRainier HS
Fife, WR @ Steilacoom LakewoodFt. Steilacoom Park
Foster with Evergreen, Renton, and Hazen SeaTacNorth SeaTac Park
Hale, O'Dea, Holy Names, Ing, WS, CS, Clev, Lakesi... SeattleLower Woodland
Highline, Tyee, Lindbergh, & Kennedy SeattleLincoln Park
Jackson, Meadowdale @ Lynnwood LynnwoodMartha Lake Airport Park
Kamiak, Snohomish@ Shorecrest ShorelineHamlin Park
MGHS, Shorewood @ Oak Harbor Oak HarborWindjammer Park
Mid Season Time Trials (HS, MS) ShorelineKing's Roller Coaster Tra...
Mlk Terrace, Mt Vernon@ Lk Stevens Lake StevensLake Stevens HS
Mt Vernon, Mlk Terrace @ Lake Stevens Lake StevensLake Stevens HS
RAL @ Hockinson Brush PrairieHockinson Meadows Park
Ridgefield/Mark Morris @ Washougal (HS, MS) WashougalWilliam Clark Park
SCAC LEAGUE (Highland, KiBe at Wahluke) WahlukeWahluke HS
SCAC LEAGUE (Naches, Zillah @ Granger) GrangerGranger HS
SCAC LEAGUE( Royal, CleElum, Connell at Goldendale... (HS, MS) EverettArchbishop Murphy
SeaTac League Meet #3 RedmondHartman Park
Washington@Orting OrtingOrting HS
Saturday, October 5
7th Annual Twilight XC Invitational MarysvilleCedarcrest Golf Course
CAN AM Invitational (HS, MS, UnA) Kettle FallsKettle Falls
CANCELLED ***Bearcat Invite ChehalisStan Hedwall Park
Curtis Invite University PlaceChambers Creek Properties...
Federal Way Track Club Autumn Classic (HS, Club) Federal Way5-Mile Lake
Harvest Classic LongviewLife Works
Leavenworth Invitational (HS, MS) LeavenworthSki Hill
Pasco Bulldog XC Invite (HS, MS) PascoBig Cross
Sunfair Invitational (HS, MS, Club) YakimaFranklin Park-Yakima
Sunfair Invite Open Race YakimaFranklin Park-Yakima
Tuesday, October 8
Battle Ground @ Heritage VancouverHeritage HS
Camas vs Skyview @ Skyview VancouverSkyview HS
Columbia River @ Mountain View CamasRound Lake
Dist. 7 NE 1B/2B League Meet ColfaxColfax Golf Club
Dist. 7 NE 1B/2B League Meet @ Republic (HS, MS) RepublicRepublic HS
ECL Meet - Overlake/Eastside Prep BellevueKelsey Creek Park
Hudson's Bay @ Fort Vancouver VancouverDavid Douglas Park
NEA Chewelah/Newport Kettle FallsKettle Falls
NEA Medical Lake @ Lakeside Nine Mile FallsLakeside HS
NEA Riverside @ Freeman RockfordFreeman HS
Omak Invitational OmakEast Side Park
Prairie vs Kelso Battle GroundLewisville Park
Union @ Evergreen VancouverEvergreen-Vancouver HS
Wednesday, October 9
6th Joe Williams Black Lake XC Invite (HS, MS) IlwacoBlack Lake Trail
Aberdeen, Black Hills @ W.F. West (HS, MS) ChehalisStan Hedwall Park
Anacortes & Nooksack Valley @ Sehome BellinghamLake Padden
Aub.Mtnview @ Enumclaw EnumclawEnumclaw Golf Course
Bainbridge Island, Nathan Hale, Holy Names, O'Dea Bainbridge IslandBattle Point Park
Bellingham, Meridian @ Lynden LyndenBerthusen Park
Blaine, Lynden Christian & Squalicum @ Sedro Wooll... Sedro-WoolleyNorthern State
Bonney Lake at Lakes LakewoodFt. Steilacoom Park
Bothell @ Eastlake SammamishBeaver Lake
Capital, Centralia @ Tumwater (HS, MS) TumwaterPioneer Park
Ferndale, Mt. Baker @ Burlington-Edison Bayview AirportBurlington
Garfield @ Issaquah IssaquahIssaquah HS
Graham-Kapowsin v. Federal Way & Rogers GrahamFrontier Park
Kentlake, Auburn Riverside @ Kent Meridian KentKent-Meridian HS
Kentwood, Kentridge @ Auburn AuburnGame Farm Park
Liberty @ Interlake RedmondMarymoor Park
Mercer Island, Sammamish @ Mount Si North BendMountain Meadows Farm
Mt. Rainier, Tahoma @ Thomas Jefferson AuburnThomas Jefferson HS
Narrows League Twilight TacomaLincoln HS
Newport @ Ballard SeattleLower Woodland
NKHS vs PAHS @ KSS SilverdaleKlahowya
Oly, Wilson, CK @ Stadium TacomaWright Park
Olympic vs Port Townsend @ Kingston KingstonKingston HS
Peninsula @ Decatur Federal WayCelebration Park
Prep/ING/WS/Eastside/Frankln/CS/Cleveland/RB SeattleLincoln Park
Redmond @ Inglemoor KirklandBig Finn Hill Park
Sammamish and MI @ MT Si SnoqualmieMount Si HS
Sequim & Bremerton @ North Mason BelfairNorth Mason HS
Shelton, Mt. Tahoma @Timberline LaceyRainer Vista Park
Spanaway Lake, Puyallup @ Curtis University PlaceChambers Creek Properties...
St. John D9 league meet (HS, MS) St. JohnSt. John Golf Course
Todd Beamer, Bethel @ ERHS PuyallupEmerald Ridge HS
Trico League Meet White SalmonHusum Hills Golf Course
Woodinville, Roosevelt @ Skyline SammamishKlahanie Park
Thursday, October 10
Arlington, Lake Stevens, Marysville Pilchuck,and S... SnohomishSnohomish Golf Course
Cascade, Everett, Jackson & Shorecrest Mill CreekJackson HS
Clover Park, White River @ Washington TacomaPacific Lutheran Universi...
CWAC League Meet - WV/GV/Eph West ValleyWest Valley JH/MS
CWAC League Meet-EV-Y/Oth/Wap/Pro ProsserProsser HS
CWAC League: Selah, Toppenish @ Ellensburg EllensburgIrene Rhineheart Park
CXC hosts CarnationBlue Heron Golf Course
Evergreen League @ Elma ElmaElma HS
Evergreen League @ Tenino (HS, MS) TeninoTenino City Park
Fife, Franklin Pierce @ Orting OrtingOrting HS
Hockinson@Mark Morris HS LongviewMark Morris HS
Lynnwood, Kamiak @Mt. Vernon Mount VernonSkagit Valley Community C...
MGHS, Monroe @ Mariner EverettMcCollum Park
Mountlake Terrace, GPHS, Meadowdale, SW ShorelineHamlin Park
Oak Harbor, Edmonds-Woodway @ Stanwood StanwoodStanwood HS
SCAC LEAGUE (Goldendale, Wahluke @ Naches Valley NachesNaches HS
SCAC LEAGUE (KiBe, Zillah @ Cle Elum) Cle ElumCle Elum
SCAC LEAGUE(Granger, Royal, Highland at Connell) (HS, MS) ConnellConnell HS
Seamount League: Kennedy, Tyee, Evergreen, Hazen BurienEvergreen-Burien HS
Seamount Leauge - Foster, Lindbergh, Highline, Ren... RentonGene Coulon Park
SeaTac League Meet #4 LakewoodFt. Steilacoom Park
Steilacoom @ Sumner Bonney LakeEismann Elementary
Washougal/Ridgefield/Three Rivers @ RAL LongviewLake Sacajawea
Friday, October 11
Tonasket tri meet TonasketTonasket HS
Saturday, October 12
Cascade Striders Cross Country Meet (HS, Club) BellevueWilburton Park
HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL (HS, MS) LakewoodLakewood HS
Hoquiam Invite (HS, MS) HoquiamHoquiam HS
Lake Roosevelt Invitational Coulee DamLake Roosevelt HS
NWC Invite (HS, MS) ColbertNorthwest Christian
Quincy XC Invite QuincyQuincy HS
Richland Invitational (HS, MS, Club, UnA) RichlandCarmichael MS
WWU 40th Cross Country Classic (HS, Club, Collegiate, UnA) BellinghamLake Padden
Tuesday, October 15
Dist. 7 NE 1A League Meet Chewelah vs ML Medical LakeMedical Lake HS
Dist. 7 NE 1B/2B League Meet @ SMS (HS, MS) SpokaneSt. Michael's HS
Dist.7 NE 1B/2B League Meet (HS, MS) SpokaneAudubon Park
Enchantment Bi-Meet LeavenworthEnchantment Park
Fort Vancouver, Mt. View, @ Kelso KelsoKelso
NEA Kettle Falls, Lakeside @ Freeman FreemanFreeman MSXC
NEA Newport @ Riverside ChattaroyBear Lake County Park
Nisqually League Meet #4 LakewoodFt. Steilacoom Park
Onalaska Invitational (HS & MS) OnalaskaOnalaska HS
Prairie, Hudson's Bay @ Columbia River VancouverVancouver Lake
Skyview, Evergreen @ Battle Ground Battle GroundLewisville Park
Union/Heritage at Camas CamasLacamas Park
Wednesday, October 16
Aberdeen @ Capital (HS, MS) OlympiaCapital HS
Bellevue & Interlake @ Sammamish BellevueRobinswood Park
Bethel, Rogers @ Spanaway Lake GrahamFrontier Park
Black Hills, Centralia @ River Ridge (HS, MS) OlympiaRiver Ridge HS
Bonney Lake, Decatur @ Aub.Mtnview AuburnIsaac Evans Park
Central, South & Gig Harbor @ Bellarmine TacomaBellarmine Prep HS
CWAC League Meet - Top/Eph/Oth ToppenishMt Adams Country Club
CWAC League Meet - WV, EB, PR ProsserProsser HS
Emerald Ridge, Graham-Kapowsin @ Curtis University PlaceChambers Creek Properties...
Garfield/Ballard @ Roosevelt SeattleLincoln Park
GNL #3 Deer Park, Clarkston ClarkstonClarkston HS
GNL East Valley Spokane, Pullman PullmanPullman HS
GNL West Valley, Colville, Cheney SpokanePlantes Ferry
GSL #4 GP, SP, UH SpokaneFinch Arboretum
GSL #4 Mead/FER SpokaneMead HS
GSL #4 NC, CV, LC SpokaneManito Park
GSL#4 MS, Rogers MeadSiemers Farm, Green Bluff
ING/Bishop Blanchet/O'Dea/HNA/Bainbridge/CS/Clevel... SeattleLower Woodland
Inglemoor @ Bothell KenmoreSaint Edwards State Park
Issaquah and Skyline @ Newport BellevueKelsey Creek Park
Kentridge, Kentlake @ Mt. Rainier Des MoinesMount Rainier Course
Klahowya vs North Mason @ Port Townsend Port TownsendFort Worden
Lake Washington @ Juanita KenmoreSaint Edwards State Park
Lakes, Enumclaw @ Peninsula Gig HarborSehmel Homestead Park
Mt Si and Liberty @ MI Mercer IslandLuther Burbank Park
North Thurston, Yelm & Olympia @ Shelton (HS, MS, UnA) SheltonLake Isabella State Park
PAHS vs KHS @ BHS BremertonGold Mountain Golf Club
Puyallup , Beamer @ Federal Way Federal WayFederal Way HS
Sequim, Olympic @ North Kitsap Bainbridge IslandBattle Point Park
Tacoma City Championships TacomaWright Park
Tahoma, Kentwood @ Kent-Meridian KentKent-Meridian HS
Thomas Jefferson, Auburn @ Auburn Riverside AuburnAuburn Riverside HS
Tumwater @ WF West (HS, MS) ChehalisStan Hedwall Park
Woodinville, Eastlake @ Redmond RedmondHartman Park
Thursday, October 17
BCS 4k Invite BellevueKelsey Creek Park
CWAC League Meet - Grandview, EV, Wapato, Selah CowicheApple Ridge
District Battle (MSD vs ESD) EverettMcCollum Park
Edmonds District Championship EdmondsLynndale Park
Fife @ Clover Park LakewoodFt. Steilacoom Park
Green Lake Time Trial SeattleGreen Lake
Gulls' Mile of Guts EverettEverett Memorial Stadium
Hale, Franklin, WS, RB, Seattle Prep, Lakeside, EC SeattleLower Woodland
JV at Lake Stevens Lake StevensLake Stevens HS
Lake Lap Invitational BellinghamLake Padden
League/D9 Meet Asotin (HS, MS) ClarkstonBeachview Park
MCC XC Meet at Scott Park KennewickLawrence Scott
Orting, WR @ Sumner Bonney LakeEismann Elementary
River Meadows Run ArlingtonRiver Meadows Park
SCAC LEAGUE ( Royal, Wahluke, Connell at Zillah) ZillahZillah HS
SCAC LEAGUE (Naches, Cle Elum at Highland) (HS, MS) CowicheApple Ridge
SCAC League Meet Benton CityHorne Rapids Park
SEATAC League Meet #5 BremertonEarlands Point Park
Skagit County Meet Mount VernonSkagit Valley Community C...
Steilacoom, Washington @ Franklin Pierce SpanawayFranklin Pierce
Friday, October 18
Blue vs. Gold 3K Time Trial ArlingtonArlington High School
Finn Hill 5000 (HS, MS) HockinsonAlderbrook Park
Terry Rice Frosh/Soph Classic Gig HarborSehmel Homestead Park
Saturday, October 19
NCHS 2 mile time trial LaceyNW Christian-Lacey HS
Oroville Invitational (HS, MS) OrovilleLake Osoyoos State Park
Seamount League Meet BurienEvergreen-Burien HS
Tuesday, October 22
Big 9 League Meet #2 @ Wenatchee WenatcheeWalla Walla Point Park
NEA Freeman ChewelahChewelah Golf Course
NEA Kettle Falls, Medical Lake @ Riverside ChattaroyBear Lake County Park
NEA Lakeside NewportNewport HS (Newport)
Team Time Trial on Sherwood Course SpokaneSt.George's
Wednesday, October 23
4A Greater St Helens League Championship Battle GroundLewisville Park
Colville, Pullman at Deer Park Deer ParkDeer Park HS
D9 League Meet #4 at Big Cross (HS, MS) PascoBig Cross
Evergreen Conference Meet (HS, MS) TumwaterPioneer Park
GNL Cheney/Clarkston CheneySalnave Park
GNL West Valley/East Valley SpokanePlantes Ferry
GSL #5 CV/SP/ROG/Fer Spokane ValleyCentral Valley HS
GSL #5 GPrep, LC SpokaneManito Park
GSL #5 NC, MtS, UHi, Mead SpokaneAudubon Park
Narrows League 3A/4A Championships LakewoodFt. Steilacoom Park
Narrows League Cross Country Championships LakewoodFt. Steilacoom Park
SeaTac League 1B/2B Championships SeattleLincoln Park
Trico league 1A Championships White SalmonHusum Hills Golf Course
Thursday, October 24
3A Greater St Helen League Meet Battle GroundLewisville Park
3A Kingco Championship IssaquahLake Sammamish State Park
3A Metro League Championships SeattleLower Woodland
4A KingCo League Championships SeattleLincoln Park
Central 2B League Championship (HS, MS) MossyrockMossyrock Park
CTL championships OmakOmak Golf Course
CWAC League Meet - Eph/Sel/Pros Soap LakeLakeview Golf Course
CWAC League Meet - WV, EV, Top, WA WapatoWapato HS
CWAC League: Eburg, Othello @ Grandview GrandviewGrandview HS
Evergreen League Championships MontesanoLake Sylvia
GSH League Championships Brush PrairieHockinson Meadows Park
MCC 3A/4A District Meet at Leslie Groves RichlandLeslie Grove Park
NWC Championship Meet BellinghamCivic Stadium
Olympic League Championships (HS, MS) SequimThe Cedars at Dungeness G...
Pacific League Championships WestportOcosta HS
SCAC LEAGUE (Cle Elum, Wahluke @ Granger GrangerGranger HS
SCAC LEAGUE (Connell, KiBe, Naches at Royal) Royal CityRoyal Golf Course
SCAC LEAGUE (Highland, Zillah at Goldendale) (HS, MS) GoldendaleGoldendale HS
Friday, October 25
ECL Championships SeattleLincoln Park
Nisqually League Championships BellevueKelsey Creek Park
Saturday, October 26
Cardinal Junior Varsity Invite Medical LakeMedical Lake HS
Cascade Conference Championship LangleySouth Whidbey HS
CW B League Championship WinthropLiberty Bell HS
Dist.7 1B/2B League Championships (HS, MS) SpokaneAudubon Park
Freshmen/JV District Championships SpokaneMead HS
Rain City Stampede (HS, Club) SeattleWoodland Park
SPSL 2A Sub-District Meet LakewoodFt. Steilacoom Park
SPSL 3A Sub-District Meet LakewoodFt. Steilacoom Park
SPSL 4A Sub-District Meet LakewoodFt. Steilacoom Park
WESCO 3A/4A CHAMPIONSHIPS LangleySouth Whidbey HS
Tuesday, October 29
FALCON 2M TT DuvallDuvall Park
Raven Classic AuburnAuburn Riverside HS
Royal JV Mile Royal CityRoyal City HS
Viking Mile Challenge University PlaceCurtis HS
Wednesday, October 30
Tides Mile Gig HarborGig Harbor HS
Thursday, October 31
Big 9 4A District XC Meet YakimaFranklin Park-Yakima
SCAC District Championship CowicheApple Ridge
Sea-King District II meet IssaquahLake Sammamish State Park
November
Saturday, November 2
1B/2B Dist IV Championship MossyrockMossyrock Park
1B/2B District 5-6 Championships WenatcheeWalla Walla Point Park
2A District IV championships 2A Battle GroundLewisville Park
3A/4A Regional Championships (Dist. 5/8) SpokaneWandermere Golf Course
DISTRICT 1/2, 2A, 3A Championships LakewoodLakewood HS
District 4 1A Championships WoodlandLewis River Golf Course
District 5/6 2A Championships CowicheApple Ridge
District 6/7/9 Championships SpokanePlantes Ferry
Westside Classic TacomaAmerican Lake Veterans Go...
Monday, November 4
4A Bi-District I/II Championships IssaquahLake Sammamish State Park
team time trial Port AngelesPort Angeles HS
Tuesday, November 5
End of the season lake race SeattleGreen Lake
Wednesday, November 6
Late Season Time Trials ShorelineKing's Roller Coaster Tra...
Friday, November 8
Sun Willows Time Trial PascoSun Willows Golf Course
Saturday, November 9
1A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS PascoSun Willows Golf Course
1B/2B WIAA STATE CHAMPIONSHIPS PascoSun Willows Golf Course
2A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS PascoSun Willows Golf Course
3A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS PascoSun Willows Golf Course
4A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS PascoSun Willows Golf Course
Rockenbach Invitational 5k KennewickKennewick
Tuesday, November 12
PSTT IssaquahIssaquah HS
Thursday, November 21
Eatonville XC Banquet EatonvilleEatonville HS
December
Wednesday, December 4
NH End-of-the-Season 5K SeattleNathan Hale
Sunday, December 22
KHS Jingle Bell 5K Fun Run KingstonKingston HS

Icon Key:
- Locked
- Locked, but requests allowed
- Attendance Accepted
- Attendance Unconfirmed
- Attendance Denied
- Pending Invite (waiting for you to accept)
- Invite Requested by You

Key to the circles:

Less than 10 teams
Less than 20 teams
Less than 30 teams

30 or more teams

% of teams with results