Team Results Management

Meet Info

Mens Races

Region IV

5,000 Meters Open11:45 AM
5,000 Meters Junior Varsity1:15 PM
5,000 Meters Varsity2:45 PM
Womens Races

Region IV

5,000 Meters Open11:00 AM
5,000 Meters Junior Varsity12:30 PM
5,000 Meters Varsity2:00 PM

Meet Hosts who are Site Supporters can post information here about their meet.

Login to edit the meet blog if you are the meet host.

Last Updated 9:37 PM, Thu, Sep 16

  (coaches)

Welcome to the 2010 Region IV Cross-Country Running Championships.

Race Entries
We will be using athletic.net for entries and posting results after the meet is over. Race Entries are due by 5:00pm on Tuesday, September 21, 2010.  Please remember the requirements for the race categories:

  • Varsity - limited to 7 runners grades 9 to 12. 
  • Junior Varsity - is limited to 7 runners grades 9 to 11. 
  • Open - grades 9 to 12.

Academic Awards
Coaches, please provide your school's Activities Clerk with your Boys' and Girls' Varsity rosters with names spelled correctly (important for accessing records on the ASD's new system).  Also, be sure the finalized Academic Award entries are faxed by noon on Thursday, September 23, 2010.
Katheryn Kniefel, DHS Activities Clerk
Fax: 742-7085

Race Course
The race course will be what's left of the old Region IV course.  The course is the mize loop in a figure 8.  The first half of the mize loop is done in a counter-clockwise fashion while the second half is done in a clockwise fashion with the start and finish in the stadium.  It is a 5k course. Spiked shoes will work well (lots of dirt and grass).  We will be staking off the course Friday (during the day).  Using the map of the course below, the athletes follow the trails in this order: Blue > Green > Red > Green > Yellow.

 Notes

  • The chalet is NOT available to us.  There will be rent-a-cans in the lower parking lot and the bunker will be available for us to use.  Please direct your student-athletes to the bunker.
  • Awards will take place after the last race.
  • Region IV attire will be sold in the stadium area.

My Team

Teams

Register

  • Entries
  • All Results

Mens Results

5,000 Meters Junior Varsity

  • Athletes Distribution | Place vs Time | Time vs Place
  • Team Scores | Total Time | Spread

Official Team Scores

1.Service24
2.Chugiak57
3.South Anchorage60
4.Dimond106
5.East Anchorage126
6.West Anchorage156
7.Bartlett187
8.Eagle River201

Hypothetical Scores

 
1.10MacKenzie Franks
17:34 SRService
2.11Emmanuel Betts
18:05Service
3.10Luke Pergiel
18:12 PRDimond
4.10Jackson Parke
18:15Service
5.10Alex Loan
18:22 SRChugiak
6.9Oliver Johnson
18:23 SRSouth Anchorage
7.11Kevin Greco
18:25Chugiak
8.11Shawn Nielsen
18:30Service
9.11Tadhg Nakada
18:32Service
10.9Brady Sanders
18:36 SRChugiak
11.9Chanc Deschamps-Pr...
18:37 SRSouth Anchorage
12.9Chris Lawrence
18:44 SRSouth Anchorage
13.11Blaine Bronga
18:51 SREast Anchorage
14.10Troy Walters
19:05 SRSouth Anchorage
15.11Robert Colles
19:08 SRChugiak
16.11Austin Brown
19:15 PRDimond
17.10Danny Maisey
19:18 PRSouth Anchorage
18.11Forest Tarbath
19:21Service
19.9Zayn Roohi
19:24 SRDimond
20.11Josef Rutz
19:34 PRChugiak
21.11Connor Nuss
19:36South Anchorage
22.9Sawyer Birnbaum
19:40West Anchorage
23.9Charles Chard
19:43East Anchorage
24.11Joe Lurtsema
19:44 SREast Anchorage
25.11Kevin Waterman
19:47Eagle River
26.11Nelson Carpentier
19:51Service
27.9Peter Moma
19:52West Anchorage
28.11Chris Pasquale
20:07Bartlett
29.10Garrison Theroux
20:08 SREagle River
30.9Jacob Stepetin
20:12West Anchorage
31.11Craig Lematta
20:12 PRDimond
32.11Keenan Brownsberger
20:13 SREast Anchorage
33.11Doug Watts
20:15West Anchorage
34.10Justin Leiner
20:16 SREast Anchorage
35.11Taylor Andrews
20:17Chugiak
36.10Tim Bramer
20:20 SRBartlett
37.10Kiel Kenning
20:23Dimond
38.11Hunter Culler
20:27Bartlett
39.10Colin Lamb
20:29 SRBartlett
40.11Connor Scher
20:39East Anchorage
41.9Byron Kim
20:40East Anchorage
42.9Aaron Feinstein
20:40 SREagle River
43.11Ryan Turpin
20:42Dimond
44.9Liam Oberly
20:49West Anchorage
45.10Dexter Crowley
20:54 SRWest Anchorage
46.11Randy Efird
21:02 PRBartlett
47.11Duncan Keith
21:04Chugiak
48.10Jared Davis
21:30Dimond
49.10Henry Loeffler
21:36West Anchorage
50.11Wesley Early
21:52 SRBartlett
51.9John Curran
22:20 SRBartlett
52.10Michael Booth
22:35Eagle River
53.11Derrick Dringman
22:51Eagle River
54.10Eric Wyatt
23:34 PREagle River
Provided by Athletic.net

5,000 Meters Varsity

  • Athletes Distribution | Place vs Time | Time vs Place
  • Team Scores | Total Time | Spread

Official Team Scores

1.Service15
2.Chugiak76
3.South Anchorage88
4.Dimond123
5.West Anchorage129
6.East Anchorage134
7.Eagle River184
8.Bartlett208

Hypothetical Scores

 
1.12Silas Talbot
16:04Service
2.11Max Romey
16:38Service
3.12Jani Lane
16:43Service
4.10Lucas Hepler
16:49Service
5.10Lucas Schlemme
16:51Service
6.12Mitchell Brown
16:56 PRDimond
7.12Brandon Brewster
17:00South Anchorage
8.12Scott Wheeler
17:04West Anchorage
9.9John Farr
17:05 SREast Anchorage
10.12Aaron Wheatall
17:11Service
11.10Brandon King
17:12Eagle River
12.12Mark Schmidt
17:16 PRChugiak
13.12Benjamin Wheatall
17:20Service
14.11Isaac Lammers
17:28Chugiak
15.12Kenny Brewer
17:30 PRChugiak
16.11Mason Huffman
17:39South Anchorage
17.10Chris Kveseth
17:40 SRChugiak
18.9Tim Sorensen
17:44Chugiak
19.12Forrest Mahlen
17:49South Anchorage
1.12Peter Mamrol
17:54Service
20.10Matt Froehlich
17:59 SRDimond
2.12Thomas Burkel
18:00 PRService
21.12Jack Novak
18:04South Anchorage
22.9David McPhetres
18:06Chugiak
23.12Arthur Johnson
18:07West Anchorage
3.12Matt Bauer
18:09Service
24.9Thomas O'Harra
18:10East Anchorage
25.11Steven Malachowski
18:10 SRSouth Anchorage
26.10Benjamin Smith
18:11Eagle River
4.12Tyler Mockta
18:12 PRService
5.12Kyle Barnhart
18:12Service
27.9Konnor Petersen
18:12West Anchorage
28.10Kerrick Eagle
18:16 SRDimond
6.12Rob Pantaleone
18:19South Anchorage
29.12PJ Sebastiani
18:19 PRBartlett
30.12Willie Dalton
18:19East Anchorage
31.12Jake Alward
18:20Dimond
32.10Max Dan
18:21West Anchorage
33.10Ryan Kressly
18:22East Anchorage
34.12Ben Fitzgerald
18:26Chugiak
35.11Isaiah Montoya
18:26 SREast Anchorage
36.12Cameron Ginochio
18:30 SRDimond
37.9Eli Shayer
18:33 SRWest Anchorage
38.9Jacob Volz
18:34 SRWest Anchorage
39.11Andrew Martin
18:37South Anchorage
40.11Alec Tenne
18:37Bartlett
41.11Andy Schaffer
18:38South Anchorage
42.10Skyler Frank
18:42East Anchorage
43.12Michael Bramer
18:45 SRBartlett
44.12Stephen Butler
18:50Bartlett
7.12Conner Deal
18:55 PRService
8.10Ryan Gale
18:58 PRSouth Anchorage
9.12Peter Brewer
19:05 PRChugiak
45.11Jacob Wahry
19:07East Anchorage
10.11Tanner Kupczynski
19:09 PRSouth Anchorage
11.12Landon Northey
19:10Service
12.12Dexter Allen
19:16 PRWest Anchorage
46.10Bryce Wolery
19:17Eagle River
13.12Mackenzie Bailey
19:20Service
14.12Tyler Gillam
19:20 PRDimond
15.12Zachary Reinbold
19:21 PREagle River
47.12Elisha Powell
19:21West Anchorage
16.9John Whitworth
19:24 PRSouth Anchorage
17.12Ryan McLaughlin
19:25 PRService
18.10Joshua Downs
19:26 PRSouth Anchorage
48.11Daniel Novakovich
19:28 PRBartlett
19.12Jacob Timmons
19:30 PREagle River
49.11Eric Guinn
19:31Eagle River
20.12Matthew Malnoske
19:33East Anchorage
50.11Evan Fisher
19:33Eagle River
21.11Peter Metzger
19:40 SRService
22.9Ian Kroloff
19:43 SRService
23.9Tanner Ramey
19:43 PRSouth Anchorage
24.11Aaron Sprague
19:44 SRSouth Anchorage
25.10Jonathan Burgess
19:46 PRSouth Anchorage
26.12Brian Stroble
19:50Chugiak
27.12David Lenahan
19:54 PRService
28.10Adam Becia
19:55 SREast Anchorage
29.11Kenton Stephens
19:58Service
30.12Emmanuel Dragule
19:59 SRWest Anchorage
51.9Andrew Tenne
19:59Bartlett
31.12Logan Nissenson
20:00 PRService
32.11Tucker Jonas
20:00South Anchorage
33.12Aaron Haynes
20:01Service
34.10Adam Eberhardt
20:03 PRSouth Anchorage
35.11Patrick Duffy
20:06 PRService
52.12Cade Scott
20:08Bartlett
36.12Will Parry
20:10 PRSouth Anchorage
37.10Christopher Scott
20:14South Anchorage
38.9Bryant Brewster
20:16South Anchorage
53.12Cameron Johnson
20:17Eagle River
39.11Adam Paton
20:20 SRSouth Anchorage
40.10Max Durtschi
20:23 PRSouth Anchorage
41.9Brandon Smith
20:23South Anchorage
42.10Nathan Dennis
20:29 SRChugiak
43.12Chris Dennis
20:29 SRChugiak
44.9Andrew Maisey
20:29South Anchorage
54.12Forest Fisher
20:29Eagle River
45.12Tyler Greeson
20:30 PRBartlett
46.12Jeremy Sobocinski
20:34 SRChugiak
47.9Davey Beigel
20:35 PRSouth Anchorage
48.9Micah Templin
20:36 SRService
49.10Liam Sarwas
20:39 SRWest Anchorage
50.9David Warner
20:40 SRChugiak
51.12Henry Arend
20:40South Anchorage
52.9Ben Froehlich
20:41 SRDimond
53.12Elias Smith
20:41Service
54.9Rian Phillips
20:44 PREast Anchorage
55.11Alex Graham
20:48 SRSouth Anchorage
56.11Max Waugaman
20:49South Anchorage
57.10Matthew Malecha
20:49South Anchorage
58.9Hayden Western
20:50South Anchorage
59.12Benjamin Hurst
20:50 PRService
60.10Elias Rubin
20:51West Anchorage
61.12Max Schuh
20:53 PRService
62.10Payton Lauwers
20:54Dimond
63.10Matthew Fischer
20:55 SREast Anchorage
55.11John Corr
20:56Dimond
64.9Mathew Seaman
20:56Service
65.12Trevor Clayton
20:57 PRDimond
66.10Cayman Jarvis
20:58 PRService
67.9Nathan Barr
20:59 SRWest Anchorage
68.10Mark Bethka
21:01 PREast Anchorage
69.10Stuart Goodman
21:02 SRService
70.10Cole Deal
21:05Service
71.10Michael Cox
21:05 PRDimond
72.9Udayan Dutta
21:10 PREast Anchorage
73.12Patrick Swalling
21:12 PRDimond
74.12Erik Bronczyk
21:14Dimond
75.12Chris June
21:14 SRSouth Anchorage
76.12Cedric Richardson
21:15 PRService
77.9Alvin Hernandez
21:17 PREast Anchorage
78.12Levi Stone
21:18Bartlett
79.9Tristan Heil
21:22Dimond
80.12Corey Prewett
21:22 PRService
81.12Jaylon Lacy
21:23East Anchorage
82.11Ryan Sherwin
21:23 SREast Anchorage
83.11Cale Clingenpeel
21:25South Anchorage
84.9Cade Cade
21:27 PRChugiak
85.12Bryce Knock
21:27Service
86.12Grant Schultz
21:27 PRDimond
87.12Jae -Rim Lee
21:29Service
88.11Nicholas Seckers
21:33South Anchorage
89.12Erik Williams
21:34West Anchorage
90.9Zach McAllen
21:34 SRSouth Anchorage
91.10Everett Bostick
21:36 PREast Anchorage
92.9Nicholas Crews
21:39South Anchorage
93.12Adam McComb
21:41 PRChugiak
94.9Seiji Takagi
21:43South Anchorage
95.10Corry McKeon
21:43 SREast Anchorage
96.11Benjamin Daniel
21:45South Anchorage
97.10Raven Baumann
21:47Dimond
98.12Kyle Lindsey
21:48 SRBartlett
99.10Robert RJ Halloran
21:52 SRService
100.11Kai Davids Schell
21:57 SRWest Anchorage
101.11Cameron Toskey
22:00 SRSouth Anchorage
102.12Kerry Saephan
22:01 PRBartlett
103.12Edwin Rodriguez
22:04 PREagle River
104.9Trevor Cole
22:07 PREast Anchorage
105.12Erik Kuper
22:12 PRService
106.11Ben Perrell
22:13 PRChugiak
107.11Astin Dean
22:17 PRBartlett
108.10Junehyuk Suenram
22:19Dimond
109.12David Burgess
22:24South Anchorage
110.9Zen Stephens
22:24 PRDimond
111.9Connor Swalling
22:26 SRDimond
112.9Peter Marsh
22:32Service
113.11Korbyn Milani
22:37 SRService
114.9Max Von Hippel
22:38 PRWest Anchorage
115.11Jessee Aronson
22:39South Anchorage
116.10Brady Deal
22:40 SRService
117.9Quinn Borowski
22:41 SRSouth Anchorage
118.12Connor Keesecker
22:46 PRChugiak
119.12Jai Chang
22:51Bartlett
120.11Harrison Mann
23:00West Anchorage
121.9Spencer Osgood
23:02 PRSouth Anchorage
122.12Brandon Muller
23:04Bartlett
123.10Chase Delatush
23:04South Anchorage
124.9Jacques Neptune
23:06Service
125.9Phillip Shin
23:07West Anchorage
126.10Chris Deren
23:16Service
127.10Ethan-John Rasmussen
23:18Service
128.12Kellen Stark
23:32South Anchorage
129.12Mak King
23:35Eagle River
130.12Iain Miller
23:57 SRChugiak
131.10Ryan Early
23:58Bartlett
132.9Carson Kline
23:59 PRService
133.12Mark Jennings
24:00 SREast Anchorage
134.10Erik Oder
24:00 SRSouth Anchorage
135.9Josh Morgan
24:03 PRSouth Anchorage
136.12Brent Carey
24:05 PREast Anchorage
137.11Brett Schimmack
24:15 SRChugiak
138.-Riley Sherbahn
24:15Bartlett
139.9Adam Buris
24:21Service
140.10Jamison Werner
24:28Service
141.9Adam Morgan
24:37 PRSouth Anchorage
142.12Henry Aguilar
24:45 PRBartlett
143.11Joseph Linden
25:07 SRSouth Anchorage
144.9Stuart Parry
25:08 SRSouth Anchorage
145.9Doug Torgerson
25:11West Anchorage
146.11Kjetil Johnson
25:24Bartlett
147.10Jon Bergerson
25:32West Anchorage
148.11Troy Stanley
25:33 SRWest Anchorage
149.9Anthony Braudis
25:36Bartlett
150.11Matt Biering
25:41East Anchorage
151.12Zach Fick
25:51 PRBartlett
152.9Andrew Lawson
25:56Service
153.10Joshua Keller
26:14Chugiak
154.11Dustin Mendoza
27:15 PREast Anchorage
155.9Doug Mawson
27:34South Anchorage
156.9Jeffery Van Rooyan
27:52Bartlett
157.11Andrew Dickey
28:18 PRBartlett
158.11Jacob Overway
28:30 SRBartlett
159.9Brandon Barajas
28:36 PRWest Anchorage
160.10Timothy Thornley
28:46 SRService
Provided by Athletic.net

Womens Results

5,000 Meters Open

  • Athletes Distribution | Place vs Time | Time vs Place
  • Team Scores | Total Time | Spread

Official Team Scores

1.Service46
2.West Anchorage46
3.South Anchorage48
4.East Anchorage111
5.Dimond123
6.Bartlett183

Hypothetical Scores

 
1.12Morgan Weimer
21:31West Anchorage
2.12Amber Weimer
22:10 PRWest Anchorage
3.12Bonnie Gale
22:15South Anchorage
4.12McKenzie Smedley
22:33 SRService
5.10kelsey Lindberg
22:52 PRSouth Anchorage
6.12Shayla Steele
22:55 SRSouth Anchorage
7.9Maddy Keegan
22:57 PRWest Anchorage
8.12Sarah Fink
23:15 PREast Anchorage
9.12Megan Seaman
23:30 SRService
10.12Scottie Su LeClaire
23:31Service
11.9Jocelyn Stanley
23:31Service
12.12Caitlin Porter
23:45 PRChugiak
13.12Sarah Allen
23:55Service
14.11Marissa Amor
24:04 PRDimond
15.11Tone Broervik
24:06 PRService
16.12Tessa Bay
24:09 SRService
17.9Aspen Sulte
24:10South Anchorage
18.10Melissa Knoch
24:18West Anchorage
19.9Paige Mohl
24:20 SRSouth Anchorage
20.11Hannah Souders
24:21 SRService
21.10Hannah Dorough
24:22 PRWest Anchorage
22.10Tasha Mockta
24:38Service
23.12Mariah Knox
24:42 SREast Anchorage
24.9Cristina Whitworth
24:50South Anchorage
25.12Nicole Warner
24:51 SRChugiak
26.10Lida Zakurdaew
24:55 PRSouth Anchorage
27.11Becky Hanscom
25:02South Anchorage
28.12Linda Lee
25:03 SRSouth Anchorage
29.11Mia Harren
25:08 PRService
30.12Kristen Lessard
25:12Chugiak
31.12Brooklyn Zumwalt
25:16 PRDimond
32.9Olivia Lewis
25:22Service
33.9Sarah Falconer Unk
25:25 PRSouth Anchorage
34.9Davianna Olert
25:29South Anchorage
35.9Molly Lukes
25:32South Anchorage
36.9Laurel Paton
25:35South Anchorage
37.12Anna Wichorek
25:36 PRWest Anchorage
38.12Gabriella Brune
25:43 PRService
39.11Morgan Frank
25:46East Anchorage
40.10Alex Moutry Unk
25:48 PRSouth Anchorage
41.12Rebecca Wolfe
25:52East Anchorage
42.10Hannah Short
25:54South Anchorage
43.9Sierra Keech
25:55 PRService
44.9Ilana Zyatitsky
25:56 PRService
45.10Chrysa Johnson
26:00West Anchorage
46.11Lindsay Killgore
26:02 PRDimond
47.11Kylie Moore
26:03 PRDimond
48.12Kaitlyn Hosken
26:11 SRSouth Anchorage
49.10Shannon McLaughlin
26:14 PRDimond
50.12Tonya Parish
26:19 PRDimond
51.11Kristen Culver
26:23South Anchorage
52.11TeShonda Thomas-Hall
26:24West Anchorage
53.10Rachel Valiquette
26:31 SRSouth Anchorage
54.9Astrid Williams
26:36 SREast Anchorage
55.10Lily York
26:40South Anchorage
56.9Antonia Brune
26:40 PRService
57.9Allison White
26:40Service
58.11Arianna Cocallas
26:45Service
59.10Maddie Bee
26:54Dimond
60.10Sarah Hennessy
26:55South Anchorage
61.10Marjorie Sebastiani
26:57 SRBartlett
62.10Allison Barrett
27:06 PRSouth Anchorage
63.9Lizzie June
27:10 PRSouth Anchorage
64.11Addi Takak
27:21 PRBartlett
65.9Journey Penny
27:26 PRWest Anchorage
66.12Sarah Wilson
27:27 PREast Anchorage
67.12Raina Rooney
27:34Dimond
68.12Kristin Niemi
27:37 PRBartlett
69.10Freya Hately
27:40West Anchorage
70.10Monica Chenier
27:45 SRWest Anchorage
71.12Sonja Wood
27:58 SRBartlett
72.12Candice Smith Unk
28:00 PRChugiak
73.12Gabsi Asma
28:08 PRService
74.12Alicia Clemetson
28:10Bartlett
75.9Elaine Brown
28:41South Anchorage
76.11Leslee Rogers
28:42 PRBartlett
77.12Amy Gordon
28:48East Anchorage
78.12Jennifer Sakumoto
28:51 SRDimond
79.9Angelina Bavilla
28:54Bartlett
80.11Danielle Spence
28:54 SRBartlett
81.10Abigail Schneck
29:02East Anchorage
82.12Charity Garritson
29:13 PRDimond
83.9Sammie Freeman-She...
29:19West Anchorage
84.10Sarah Marsh
29:26Service
85.11Jordan Pruszenski
29:45Service
86.12Rose Hanson
30:03Service
87.10Angel Odegaard
30:07West Anchorage
88.12Joy Hurlburt
30:07West Anchorage
89.11Taylor Brown
30:07 SRService
90.12Avery Underwood
30:09South Anchorage
91.11Jacica Kim
30:19Bartlett
92.12Gabby Kostun
30:20Bartlett
93.10Mikayla Seabloom
31:09Bartlett
94.9Vanessa Pierce
31:26West Anchorage
95.11Katie Stamper
31:35 SRSouth Anchorage
96.11Brandi Penatac-Bri...
31:55Bartlett
97.11Ashley Jemmings
32:17South Anchorage
98.12Arin Underwood
32:19South Anchorage
99.10Nikki Olson
32:19 PRWest Anchorage
100.10Jessica Lawson
32:38Bartlett
101.9Nichole Child
34:14 SREast Anchorage
102.11Chelsea DeStefano
34:32 SREast Anchorage
103.12Gabby Barocio
37:52 PRBartlett
104.12Maddelyn Sambo
43:56Bartlett
Provided by Athletic.net

5,000 Meters Junior Varsity

  • Athletes Distribution | Place vs Time | Time vs Place
  • Team Scores | Total Time | Spread

Official Team Scores

1.South Anchorage42
2.West Anchorage62
3.Service64
4.Dimond73
5.East Anchorage110
6.Eagle River163

Hypothetical Scores

 
1.11Paige Fletcher
21:40 PRSouth Anchorage
2.11Gabrielle Markel
21:46 SRSouth Anchorage
3.11Alexandra Cress
21:46 PRSouth Anchorage
4.9Victoria Lopez
21:53 PRWest Anchorage
5.9Hannah Seidl
22:03Dimond
6.10Rebecca Hoshaw
22:08Dimond
7.11Yelenna Cavens
22:10 PRService
8.11Celeste Hamre
22:17 PRService
9.9Sunny Jarvis-Mensoff
22:19West Anchorage
10.11Sara Falconer
22:23Dimond
11.9Rachel Zafren
22:47 SRService
12.11Brittney Lenahan
22:52Service
13.11Min Joo Kim
22:54 PREast Anchorage
14.10Allison Abo
22:56 SREast Anchorage
15.11Erin Zimmer
23:01West Anchorage
16.10Frances Larsen
23:09West Anchorage
17.11Jennifer Spessard
23:17South Anchorage
18.10Maddie Moore
23:18 PRWest Anchorage
19.9Laramie Brinkman
23:35South Anchorage
20.10Gabrielle Sines
23:38South Anchorage
21.10Morgan Heppner
23:40West Anchorage
22.9Dylan Baffrey
23:44 PRWest Anchorage
23.9Kirsten Alvarado
23:54 SREagle River
24.11Deven Inch
23:58 SREast Anchorage
25.11Melissa Taylor
24:08 SRDimond
26.9Ava Harren
24:12Service
27.9Holly Andrus
24:14Dimond
28.10Lindsey Freeman
24:14East Anchorage
29.10Kaitlyn Cyr
24:16South Anchorage
30.11Kate Hoen
24:26Dimond
31.9Emma Gilila
24:37 SREast Anchorage
32.11Katarina Alvarado
24:54 SREagle River
33.10Shannon Casey
24:58 SRChugiak
34.11Katie Owen
25:29Dimond
35.10Monica Richardson
25:34East Anchorage
36.9Gretchen Weinzirl
26:18 SRChugiak
37.11Nora Murphy
26:19 PRChugiak
38.10Madi Lewis
26:56Eagle River
39.9Jessa Montoya
27:12Eagle River
40.11Kylee Sam
27:43Eagle River
41.10Hilary Butler
28:09Chugiak
Provided by Athletic.net

5,000 Meters Varsity

  • Athletes Distribution | Place vs Time | Time vs Place
  • Team Scores | Total Time | Spread

Official Team Scores

1.South Anchorage44
2.West Anchorage59
3.Service76
4.Dimond94
5.East Anchorage112
6.Chugiak153
7.Eagle River185
8.Bartlett190

Hypothetical Scores

 
1.10Jenette Northey
18:54Service
2.10Samantha Hartke
19:27 SRChugiak
3.10Tsaina Mahlen
19:32 SRSouth Anchorage
4.11Sarah Freistone
19:33Dimond
5.9Grace Graham
19:49 SREast Anchorage
6.11Merielle Vania
19:55South Anchorage
7.10Rachel Roelle
19:59West Anchorage
8.12Annie Liotta
20:00West Anchorage
9.11Kelly Yanoshek
20:07South Anchorage
10.9Katie Weddleton
20:10 SRWest Anchorage
11.11Katie Culver
20:22South Anchorage
12.10Alex Okeson
20:27Service
13.11Rebecca Farr
20:31East Anchorage
14.12Jessica Todd
20:38 PRDimond
15.9Chloe Cook
20:51South Anchorage
16.9Camille Beaugard
20:58West Anchorage
17.10Madison Imig
21:12Dimond
18.10Jamie Whiteman
21:12West Anchorage
19.9Andrea Roelle
21:14 SRWest Anchorage
20.10Sadie Smith
21:19Service
21.11Elizabeth Wheatall
21:20 SRService
22.10Ann Spencer
21:24 SRService
23.11Evdokyia Hail
21:29 SREagle River
24.10Allison Haines
21:31East Anchorage
25.11Stephanie Kirk
21:34South Anchorage
26.11Molly Templin
21:35 SRService
27.9Bailey Desaussure
21:41Bartlett
28.10Teagan Yutrzenka
21:42South Anchorage
29.10Tori Best
21:43Dimond
30.11Devan Mandregan
21:50Dimond
31.9Megan Neale
21:57 PREast Anchorage
32.10Hannah Xavier
22:11Service
33.12Shannon Lamb
22:25Bartlett
34.9Sarissa Lammers
22:33Chugiak
35.10Christine Bottini
22:33Eagle River
36.9Naella Lundell
22:38 PRChugiak
37.-Naomi Yelmene
22:48 PRBartlett
38.10Kelly Ireland
22:52Eagle River
39.12Josephine Reagle
22:54East Anchorage
40.10Annie Ross
22:55 PRChugiak
41.11Susan Fleurant
22:57 SRChugiak
42.12Hayley Patin
23:10 SREagle River
43.9Paige Nelson
23:19 PRChugiak
44.10Regina McDiffett
23:19East Anchorage
45.12Kaitlin Meyers
23:21Bartlett
46.12Andrea Foster
23:29Chugiak
47.11Sarah Frankl
23:48Eagle River
48.9Zoey Grenier
23:50 PRBartlett
49.9Maria Bourn
23:51Bartlett
50.11Liza Walker
24:36Bartlett
51.11Jacqueline Klecka
25:07Eagle River
Provided by Athletic.net

Photos

Charts & Hypothetical Scores

Watch a video or read about these exciting meet result features!


Other meets at this location

Top 10 lists for athletes in this meet

High School

Chart Options