Season:
2005 Outdoor
Outdoor
2222
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
1960
Indoor
2024
2017
2016
2012
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Mario Amaral
- 10th Grade
100 Meters
12.44
Apr 30
Lakeview Invitational
200 Meters
25.84c
May 5
JV District
Long Jump
15' 1.75
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Casey Blevins
- 12th Grade
800 Meters
2:16.7h
May 3
Lost River 4 Way
1500 Meters
4:59.0h
Apr 5
Henley 4way
Brandon Bremer
- 10th Grade
100 Meters
12.74c
Apr 19
Lakeview 3 way
200 Meters
26.74c
Apr 19
Lakeview 3 way
David Butler
- 10th Grade
800 Meters
2:02.9h
PR
May 7
Sterling Bank Inv
1500 Meters
4:46.0h
Apr 5
Henley 4way
Josh Campbell
- 9th Grade
1500 Meters
5:42.0h
Apr 30
Lakeview Invitational
Travis Clark
- 10th Grade
1500 Meters
5:00.0h
PR
May 5
JV District
3000 Meters
11:19.0h
PR
Apr 15
Bonanza Twilight
Joe Cullen
- 9th Grade
110m Hurdles - 39"
18.64c
May 5
JV District
300m Hurdles - 36"
48.04c
May 5
JV District
Long Jump
15' 2
PR
Apr 5
Henley 4way
Triple Jump
35' 5.5
PR
Apr 30
Lakeview Invitational
Kyle Duckett
- 12th Grade
100 Meters
11.83
PR
May 14
Skyline District
200 Meters
23.93
PR
May 7
Sterling Bank Inv
Javelin - 800g
116' 5
PR
Apr 5
Henley 4way
Long Jump
19' 2
May 14
Skyline District
Lucas Dusatko
- 9th Grade
800 Meters
2:26.0h
PR
Apr 30
Lakeview Invitational
1500 Meters
5:38.0h
PR
Apr 5
Henley 4way
Steven East
- 9th Grade
1500 Meters
5:10.0h
May 5
JV District
Long Jump
13' 10.5
PR
Apr 5
Henley 4way
Jordan Fenters
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
44' 11
May 14
Skyline District
Discus - 1.6kg
106' 5.5
Apr 19
Lakeview 3 way
Sam Frazier
- 12th Grade
100 Meters
11.94c
PR
Apr 12
Henley (Dual)
200 Meters
23.64c
PR
Apr 12
Henley (Dual)
400 Meters
51.75
PR
Apr 23
LaPine Invitational
Chris Fujishin
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
39' 10
PR
May 14
Skyline District
Troy Goossen
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
26' 10.75
Apr 15
Bonanza Twilight
Discus - 1.6kg
54' 10.5
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Andrew Guest
- 11th Grade
800 Meters
2:15.0h
Apr 12
Henley (Dual)
1500 Meters
4:15.4h
PR
Apr 30
Grants Pass Rotary Invitational
3000 Meters
9:19.0h
May 21
OSAA 3A State Championships Day 2
Eric Hanst
- 12th Grade
200 Meters
26.14c
PR
Apr 5
Henley 4way
400 Meters
58.94c
PR
Apr 5
Henley 4way
Orville Hayward
- 10th Grade
200 Meters
25.94c
PR
May 3
Lost River 4 Way
400 Meters
59.00
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
Triple Jump
38' 0
PR
May 14
Skyline District
Justin Hoggarth
- 10th Grade
200 Meters
26.44c
Apr 12
Henley (Dual)
400 Meters
57.03
PR
May 7
Sterling Bank Inv
Matt Kiser
- 9th Grade
100 Meters
14.54c
PR
Apr 5
Henley 4way
Shot Put - 12lb
24' 3
PR
May 5
JV District
Discus - 1.6kg
63' 7
PR
May 5
JV District
Shant Little
- 11th Grade
800 Meters
2:39.0h
PR
Apr 30
Lakeview Invitational
1500 Meters
5:38.0h
PR
May 5
JV District
3000 Meters
12:42.0h
PR
May 3
Lost River 4 Way
Joel Matchett
- 12th Grade
110m Hurdles - 39"
15.95
PR
May 14
Skyline District
300m Hurdles - 36"
41.02
PR
May 14
Skyline District
High Jump
5' 4
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Long Jump
20' 4
PR
May 14
Skyline District
Triple Jump
44' 8.5
PR
May 14
Skyline District
Paul Mauser
- 10th Grade
1500 Meters
5:02.0h
PR
Apr 5
Henley 4way
3000 Meters
10:24.0h
PR
May 5
JV District
Richard McCollam
- 12th Grade
Javelin - 800g
107' 6
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Edwin Meyer
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
39' 8
PR
May 14
Skyline District
Discus - 1.6kg
101' 0
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
Javelin - 800g
153' 2
PR
Apr 16
Crater Classic
Ryan Mitchell
- 9th Grade
800 Meters
2:25.0h
PR
May 5
JV District
Skylar Morgan
- 12th Grade
100 Meters
12.24c
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
110m Hurdles - 39"
15.07
PR
May 21
OSAA 3A State Championships Day 2
300m Hurdles - 36"
43.94c
Apr 12
Henley (Dual)
High Jump
6' 4
PR
Apr 30
Grants Pass Rotary Invitational
Long Jump
19' 1
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Triple Jump
43' 2.5
May 14
Skyline District
Keith Muller
- 9th Grade
1500 Meters
5:07.0h
May 5
JV District
3000 Meters
12:03.0h
May 5
JV District
Drew Neves
- 11th Grade
Pole Vault
10' 6
Apr 15
Bonanza Twilight
Don North
- 11th Grade
Pole Vault
12' 6
Apr 23
LaPine Invitational
Jeremy O'Neill
- 11th Grade
100 Meters
12.06
PR
May 14
Skyline District
200 Meters
25.44c
Apr 12
Henley (Dual)
Mason Ostrum
- 12th Grade
100 Meters
13.34c
PR
Apr 15
Bonanza Twilight
200 Meters
27.34c
PR
Apr 5
Henley 4way
Parker Pratt
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
17.64
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
300m Hurdles - 36"
43.20
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
High Jump
5' 6
Apr 5
Henley 4way
Long Jump
17' 10
May 14
Skyline District
Sean Rush
- 9th Grade
100 Meters
12.64c
Apr 19
Lakeview 3 way
200 Meters
25.93
Apr 30
Lakeview Invitational
Shot Put - 12lb
27' 11
PR
Apr 5
Henley 4way
Discus - 1.6kg
113' 4
May 3
Lost River 4 Way
Jeff Salvatti
- 11th Grade
800 Meters
2:18.0h
Apr 12
Henley (Dual)
1500 Meters
4:25.3h
May 14
Skyline District
3000 Meters
10:19.00
Apr 23
LaPine Invitational
Mike Seater
- 9th Grade
Pole Vault
8' 6
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
Brad Shamhart
- 9th Grade
Discus - 1.6kg
67' 4
PR
Mar 15
Basin Relays
Grant Shirts
- 11th Grade
100 Meters
12.74c
PR
Apr 5
Henley 4way
200 Meters
25.08
Apr 16
Crater Classic
400 Meters
55.44c
Apr 12
Henley (Dual)
Ed Silling
- 10th Grade
100 Meters
13.24c
Apr 12
Henley (Dual)
Pole Vault
11' 0
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
Forest Smith
- 10th Grade
1500 Meters
4:45.0h
Apr 5
Henley 4way
1600 Meters
5:04.5h
PR
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
3000 Meters
9:44.4h
PR
Apr 30
Grants Pass Rotary Invitational
Danny Staats
- 9th Grade
110m Hurdles - 39"
18.46
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
300m Hurdles - 36"
46.64c
May 3
Lost River 4 Way
High Jump
6' 0
May 3
Lost River 4 Way
Matt Stewart
- 9th Grade
1500 Meters
5:04.0h
Apr 19
Lakeview 3 way
3000 Meters
10:38.0h
PR
May 5
JV District
Shot Put - 12lb
24' 6
PR
May 5
JV District
Zach Sunitsch
- 12th Grade
Pole Vault
12' 0
PR
May 14
Skyline District
Zach Toll
- 9th Grade
Pole Vault
8' 6
PR
Apr 15
Bonanza Twilight
Joe Townsend
- 10th Grade
100 Meters
13.24c
PR
Apr 12
Henley (Dual)
200 Meters
27.44c
PR
Apr 5
Henley 4way
Shot Put - 12lb
32' 0
Apr 15
Bonanza Twilight
Discus - 1.6kg
92' 6
Apr 15
Bonanza Twilight
John Tyrholm
- 11th Grade
400 Meters
58.14c
Apr 5
Henley 4way
800 Meters
2:05.9h
May 14
Skyline District
Alex Vonwalter
- 12th Grade
400 Meters
1:03.24c
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Jake Warner
- 12th Grade
100 Meters
11.06
PR
May 14
Skyline District
200 Meters
22.65
PR
May 7
Sterling Bank Inv
400 Meters
53.34c
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Long Jump
19' 11
PR
Apr 16
Crater Classic
Darrick Waugh
- 10th Grade
800 Meters
2:04.8h
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
1500 Meters
4:12.00
Apr 16
Crater Classic
1600 Meters
4:45.4h
PR
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
3000 Meters
9:21.2h
PR
May 14
Skyline District
Zach Webb
- 12th Grade
800 Meters
1:59.5h
PR
Apr 30
Grants Pass Rotary Invitational
1500 Meters
4:28.0h
PR
Apr 5
Henley 4way
Jeff Whitmore
- 10th Grade
1500 Meters
4:39.7h
May 3
Lost River 4 Way
1600 Meters
5:01.6h
PR
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
3000 Meters
9:54.0h
May 7
Sterling Bank Inv
Cody Wright
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
36' 7.5
PR
Apr 5
Henley 4way
Discus - 1.6kg
117' 4
May 14
Skyline District
Paul Zaiger
- 10th Grade
100 Meters
12.94c
PR
Apr 5
Henley 4way
200 Meters
25.94c
PR
May 5
JV District
Javelin - 800g
101' 5
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Long Jump
16' 4
PR
Apr 5
Henley 4way
Jake Zurbrugg
- 9th Grade
Pole Vault
8' 0
PR
Apr 5
Henley 4way
Womens
Nicole Adkins
- 9th Grade
100 Meters
13.18
PR
May 14
Skyline District
200 Meters
29.84c
Apr 19
Lakeview 3 way
Janell Bailey
- 10th Grade
100m Hurdles - 33"
17.49
May 14
Skyline District
300m Hurdles - 30"
53.14c
May 3
Lost River 4 Way
Catherine Beamam
- 11th Grade
200 Meters
32.04c
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
Pole Vault
8' 6
PR
May 14
Skyline District
Emily Brown
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
24' 4
May 14
Skyline District
Discus - 1kg
71' 2
May 14
Skyline District
Megan Christensen
- 10th Grade
100m Hurdles - 33"
16.43
May 21
OSAA 3A State Championships Day 2
300m Hurdles - 30"
50.89
Apr 30
Grants Pass Rotary Invitational
Discus - 1kg
71' 0
May 3
Lost River 4 Way
High Jump
4' 4
Apr 5
Henley 4way
Long Jump
13' 0
PR
May 3
Lost River 4 Way
Whitney Christensen
- 11th Grade
High Jump
4' 6
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Long Jump
13' 10
PR
May 3
Lost River 4 Way
Triple Jump
25' 6.75
May 3
Lost River 4 Way
Lily Cole
- 9th Grade
200 Meters
32.34c
PR
Apr 5
Henley 4way
400 Meters
1:15.14c
PR
Apr 5
Henley 4way
800 Meters
2:40.0h
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
Emily Dernbach
- 9th Grade
800 Meters
2:59.0h
PR
Apr 15
Bonanza Twilight
1500 Meters
6:23.0h
Apr 5
Henley 4way
Caitlin Doshier
- 9th Grade
100 Meters
14.14c
May 5
JV District
200 Meters
29.04c
PR
May 5
JV District
Shot Put - 4kg
25' 4
May 5
JV District
Long Jump
13' 2
Apr 5
Henley 4way
Triple Jump
29' 3
Apr 15
Bonanza Twilight
Ashley Evans
- 11th Grade
400 Meters
1:05.44c
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
800 Meters
2:41.0h
PR
Apr 5
Henley 4way
100m Hurdles - 33"
17.34
May 14
Skyline District
300m Hurdles - 30"
49.34
May 7
Sterling Bank Inv
Lisel Frazier
- 9th Grade
200 Meters
30.24c
Apr 15
Bonanza Twilight
400 Meters
1:05.79
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
Courtney Fujishin
- 9th Grade
100 Meters
14.64c
May 5
JV District
200 Meters
30.84c
PR
May 5
JV District
Shot Put - 4kg
21' 2
PR
May 5
JV District
Pole Vault
7' 6
Apr 19
Lakeview 3 way
Triple Jump
26' 3.5
May 5
JV District
Heidi Hanst
- 9th Grade
800 Meters
2:36.0h
May 7
Sterling Bank Inv
1500 Meters
5:26.50
PR
Apr 16
Crater Classic
3000 Meters
12:22.0h
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
Discus - 1kg
86' 10
May 14
Skyline District
Alexandria Harris
- 9th Grade
Pole Vault
6' 6
PR
Apr 5
Henley 4way
Haylie Hartman
- 12th Grade
Javelin - 600g
119' 3
PR
Apr 8
Pepsi Twilight Meet- Running Finals
Katelyn Hartman
- 9th Grade
Pole Vault
7' 6
Apr 19
Lakeview 3 way
Kendra Henderson
- 12th Grade
100m Hurdles - 33"
18.94c
May 3
Lost River 4 Way
300m Hurdles - 30"
54.13
Apr 30
Lakeview Invitational
Cayla Hill
- 9th Grade
1500 Meters
5:56.0h
PR
May 14
Skyline District
3000 Meters
12:35.40
Apr 8
Pepsi Twilight Meet- Running Finals
Chelsea Hornbeck
- 11th Grade
400 Meters
1:08.84c
PR
Apr 5
Henley 4way
800 Meters
2:33.8h
PR
May 14
Skyline District
1500 Meters
6:12.0h
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
Shot Put - 4kg
24' 6.25
Apr 12
Henley (Dual)
Javelin - 600g
96' 10
Apr 12
Henley (Dual)
Long Jump
13' 10
PR
Apr 5
Henley 4way
Alissa Kehr
- 12th Grade
400 Meters
1:12.64c
PR
Apr 15
Bonanza Twilight
800 Meters
3:33.0h
PR
Apr 5
Henley 4way
Triple Jump
30' 9.5
PR
May 14
Skyline District
Kaila Lundstrom
- 11th Grade
100 Meters
13.58
PR
May 14
Skyline District
200 Meters
28.09
PR
Apr 23
LaPine Invitational
Pole Vault
6' 0
PR
Apr 5
Henley 4way
Megan Mangels
- 12th Grade
100 Meters
13.64c
Apr 12
Henley (Dual)
200 Meters
26.94
PR
May 7
Sterling Bank Inv
400 Meters
59.84c
May 7
Sterling Bank Inv
800 Meters
2:28.00
PR
Apr 23
LaPine Invitational
Andrea Maurer
- 10th Grade
800 Meters
3:08.0h
Apr 19
Lakeview 3 way
1500 Meters
5:51.0h
May 14
Skyline District
3000 Meters
12:55.0h
PR
May 7
Sterling Bank Inv
Ashley McCanna
- 10th Grade
100m Hurdles - 33"
19.54c
PR
May 3
Lost River 4 Way
Long Jump
13' 4.5
PR
May 3
Lost River 4 Way
Sara Miller
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
18' 2.5
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Discus - 1kg
66' 4.5
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Mikayla Morgan
- 10th Grade
100m Hurdles - 33"
19.14c
Apr 12
Henley (Dual)
High Jump
5' 2
May 14
Skyline District
Long Jump
15' 8
May 14
Skyline District
Triple Jump
33' 7
May 14
Skyline District
Jessica Mortenson
- 10th Grade
100 Meters
14.64c
Apr 5
Henley 4way
100m Hurdles - 33"
19.04c
Apr 12
Henley (Dual)
300m Hurdles - 30"
52.73
May 7
Sterling Bank Inv
Long Jump
15' 8
PR
May 14
Skyline District
Triple Jump
32' 2
Mar 15
Basin Relays
Stephanie North
- 9th Grade
100 Meters
13.70
Apr 16
Crater Classic
200 Meters
27.17
May 14
Skyline District
400 Meters
1:00.92
May 14
Skyline District
Javelin - 600g
82' 8
Apr 5
Henley 4way
High Jump
4' 8
Mar 15
Basin Relays
Long Jump
13' 0
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
Destiny Osborn
- 10th Grade
100 Meters
15.34c
PR
Apr 5
Henley 4way
100m Hurdles - 33"
18.54c
PR
May 3
Lost River 4 Way
High Jump
4' 8
PR
May 3
Lost River 4 Way
Julia Perl
- 12th Grade
1500 Meters
7:19.0h
PR
May 5
JV District
Shot Put - 4kg
19' 1
PR
May 5
JV District
Discus - 1kg
48' 1.5
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
Javelin - 600g
46' 2
PR
May 5
JV District
Nikki Rajnus
- 9th Grade
Javelin - 600g
61' 10
PR
Apr 22
Bob Newland Frosh / Soph Classic (JV)
Long Jump
12' 2
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
Kelsey Reed
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
26' 9
PR
May 14
Skyline District
Discus - 1kg
63' 3
PR
Apr 30
Lakeview Invitational
Javelin - 600g
48' 8
PR
Mar 15
Basin Relays
Linnae Roland
- 10th Grade
100 Meters
13.29
May 14
Skyline District
200 Meters
29.24c
Apr 19
Lakeview 3 way
400 Meters
1:03.94
PR
Apr 30
Grants Pass Rotary Invitational
Misty Ross
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
23' 1
PR
Apr 30
Lakeview Invitational
Discus - 1kg
64' 6
May 5
JV District
Javelin - 600g
39' 9
PR
May 5
JV District
Angela Smith
- 11th Grade
100m Hurdles - 33"
20.14
Apr 30
Lakeview Invitational
Pole Vault
8' 6
PR
May 14
Skyline District
Kyla Spencer
- 9th Grade
Pole Vault
6' 0
PR
Apr 15
Bonanza Twilight
Lauren Tierney
- 9th Grade
Pole Vault
8' 0
Apr 19
Lakeview 3 way
Samantha Weaver
- 9th Grade
800 Meters
3:20.0h
PR
Apr 19
Lakeview 3 way
1500 Meters
6:35.0h
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Leah Wilkenloh
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
15' 10
Apr 12
Henley (Dual)
Discus - 1kg
52' 2
Apr 19
Lakeview 3 way
Javelin - 600g
48' 6
Apr 15
Bonanza Twilight
Long Jump
11' 4.5
PR
Apr 12
Henley (Dual)
Blue text indicates a mark from the current week.