Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1969
1968
1967
1965
1964
1963
1960
1950
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
1976
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Gavin Anderson
- 10th Grade
400 Meters - Relay Split
1:03.0h
PR
Apr 11
Twilght Storm Invite
800 Meters
2:35.6h
PR
Apr 11
Twilght Storm Invite
800 Meters - Relay Split
2:33.2h
Apr 18
Chase County Invite
1600 Meters
6:20.24
Apr 1
Ed Moore Invite
Drue Barbee
- 11th Grade
100 Meters
12.36
PR
Apr 24
McCook JV Invite
200 Meters
25.77
PR
Apr 24
McCook JV Invite
Samuel Bauer
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
24' 8
Mar 24
John Ganser Invite
Discus - 1.6kg
90' 0
May 1
North Platte Invite JV / MS
Kaode Brewer
- 10th Grade
100 Meters
11.55
PR
May 4
Cozad Invite
200 Meters
23.55
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
400 Meters - Relay Split
55.4h
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
High Jump
5' 4
Apr 11
Twilght Storm Invite
Mario Bush
- 11th Grade
100 Meters
11.87
PR
May 4
Cozad Invite
200 Meters
24.01
PR
Apr 24
McCook JV Invite
400 Meters - Relay Split
54.0h
PR
May 4
Cozad Invite
Edan Cain
- 9th Grade
200 Meters
27.34
PR
Apr 24
McCook JV Invite
High Jump
5' 2
PR
Apr 18
Chase County Invite
Long Jump
15' 9
Apr 18
Chase County Invite
Triple Jump
37' 0
Apr 1
Ed Moore Invite
Harry Caskey
- 11th Grade
100 Meters
12.36
Apr 1
Ed Moore Invite
Shot Put - 12lb
46' 6
PR
Apr 18
Chase County Invite
Discus - 1.6kg
144' 9
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Caiden Castillo
- 12th Grade
100 Meters
11.85
PR
Apr 21
Lexington Don Bader Invite
400 Meters
54.19
Apr 1
Ed Moore Invite
400 Meters - Relay Split
54.4h
Apr 18
Chase County Invite
800 Meters
2:03.58
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
800 Meters - Relay Split
2:09.3h
PR
Apr 18
Chase County Invite
Parker Catlin
- 11th Grade
100 Meters
12.84
PR
Apr 18
Chase County Invite
400 Meters
59.24
Apr 6
Cambridge Don-Stine Invitational
400 Meters - Relay Split
59.1h
Apr 6
Cambridge Don-Stine Invitational
800 Meters
2:14.01
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
800 Meters - Relay Split
2:20.8h
PR
Apr 18
Chase County Invite
High Jump
5' 2
PR
Apr 18
Chase County Invite
Joshua Christensen
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
38' 8
PR
Apr 18
Chase County Invite
Discus - 1.6kg
106' 5
Apr 1
Ed Moore Invite
Zachary Christensen
- 12th Grade
1600 Meters
5:47.18
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
3200 Meters
13:40.99
Apr 18
Chase County Invite
Jayden Curtis
- 11th Grade
100 Meters
12.03
PR
Apr 18
Chase County Invite
400 Meters - Relay Split
55.4h
Mar 24
John Ganser Invite
110m Hurdles - 39"
15.04
(6.0)
PR
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
300m Hurdles - 36"
42.23
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Long Jump
21' 11.5
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Mathew Finken
- 12th Grade
400 Meters - Relay Split
57.9h
Mar 24
John Ganser Invite
110m Hurdles - 39"
17.39
Apr 18
Chase County Invite
300m Hurdles - 36"
44.00
Apr 1
Ed Moore Invite
Jeron Gager
- 12th Grade
400 Meters
54.42
PR
Apr 18
Chase County Invite
400 Meters - Relay Split
54.3h
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
Long Jump
21' 3.5
PR
Apr 21
Lexington Don Bader Invite
Mason Headley
- 12th Grade
200 Meters
26.13
Apr 1
Ed Moore Invite
200 Meters - Relay Split
25.7h
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
400 Meters
1:01.58
Apr 18
Chase County Invite
400 Meters - Relay Split
58.4h
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
Long Jump
16' 11
PR
Apr 18
Chase County Invite
Paul Heckman
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
38' 7
PR
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
Discus - 1.6kg
95' 3
PR
Apr 6
Cambridge Don-Stine Invitational
Trey Kirchner
- 9th Grade
400 Meters
1:05.00
Apr 1
Ed Moore Invite
400 Meters - Relay Split
1:05.5h
Mar 24
John Ganser Invite
Long Jump
16' 6.75
PR
Apr 24
McCook JV Invite
Triple Jump
32' 7.75
Mar 21
Lexington JV Invitational
Cedric Knudsen
- 12th Grade
800 Meters
2:12.74
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
800 Meters - Relay Split
2:20.7h
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
Sawyer Laflan
- 9th Grade
400 Meters - Relay Split
1:08.1h
PR
Mar 21
Lexington JV Invitational
800 Meters - Relay Split
2:33.9h
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
1600 Meters
5:25.74
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
3200 Meters
12:05.18
May 4
Cozad Invite
Trenton Northrup
- 9th Grade
200 Meters - Relay Split
26.0h
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
400 Meters
57.15
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
400 Meters - Relay Split
58.7h
Mar 24
John Ganser Invite
Zaiden Peterson
- 9th Grade
400 Meters - Relay Split
1:00.2h
PR
Mar 21
Lexington JV Invitational
300m Hurdles - 36"
48.14
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Long Jump
17' 0.5
Apr 24
McCook JV Invite
Inigo Pintado
- 11th Grade
400 Meters
1:02.75
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
Pole Vault
8' 3
PR
May 1
North Platte Invite JV / MS
Bronson Poppe
- 11th Grade
Pole Vault
13' 0
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Peyton Rapp
- 10th Grade
200 Meters
25.91
PR
Apr 24
McCook JV Invite
400 Meters - Relay Split
1:02.2h
PR
Apr 24
McCook JV Invite
Long Jump
15' 11.75
Mar 21
Lexington JV Invitational
Triple Jump
32' 7
PR
Apr 24
McCook JV Invite
Barrett Renfro
- 10th Grade
400 Meters - Relay Split
1:00.8h
PR
Apr 18
Chase County Invite
1600 Meters
5:09.31
PR
May 4
Cozad Invite
Pole Vault
11' 6
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
Caden Rezac
- 11th Grade
100 Meters
11.56
(7.0)
PR
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
200 Meters
24.08
(4.6)
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
400 Meters - Relay Split
54.0h
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
High Jump
5' 5
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
Long Jump
18' 9.75
PR
May 4
Cozad Invite
Jackton Rezac
- 11th Grade
100 Meters
12.30
PR
Apr 18
Chase County Invite
400 Meters - Relay Split
53.8h
May 4
Cozad Invite
High Jump
6' 4
PR
Apr 18
Chase County Invite
Long Jump
19' 11.5
Apr 13
Dutch Zorn Invite
Blake Robb
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
31' 0.25
Apr 18
Chase County Invite
Discus - 1.6kg
95' 8
Apr 24
McCook JV Invite
Blake Sauer
- 11th Grade
100 Meters
12.02
Apr 1
Ed Moore Invite
Long Jump
21' 1.5
PR
Apr 21
Lexington Don Bader Invite
Tylor Seibert
- 12th Grade
100 Meters
12.78
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
200 Meters
26.41
Apr 24
McCook JV Invite
Long Jump
15' 8.5
Apr 18
Chase County Invite
Ethan Skalsky
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
37' 1.5
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
Discus - 1.6kg
88' 4
PR
Apr 18
Chase County Invite
Michael Skinner
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
28' 1
PR
Mar 24
John Ganser Invite
Discus - 1.6kg
81' 1
PR
May 1
North Platte Invite JV / MS
Ryder Smith
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
33' 2
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
Discus - 1.6kg
78' 8
PR
Apr 18
Chase County Invite
Sawyer Smith
- 9th Grade
200 Meters
26.67
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
400 Meters
59.17
PR
Apr 18
Chase County Invite
400 Meters - Relay Split
1:01.4h
PR
Apr 24
McCook JV Invite
Triple Jump
36' 5.5
PR
Apr 24
McCook JV Invite
Michael Tophoj
- 10th Grade
100 Meters
12.32
PR
Apr 18
Chase County Invite
400 Meters
56.59
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
400 Meters - Relay Split
57.6h
PR
Apr 18
Chase County Invite
800 Meters - Relay Split
2:26.1h
PR
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
Triple Jump
37' 2
PR
Apr 18
Chase County Invite
Womens
Jalie Barnhill
- 9th Grade
400 Meters
1:10.28
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Long Jump
12' 6.5
Apr 11
Twilght Storm Invite
Triple Jump
29' 3
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Alli Beamon
- 12th Grade
Pole Vault
7' 6
PR
Apr 6
Cambridge Don-Stine Invitational
Aelyn Cain
- 11th Grade
400 Meters
1:13.47
PR
Apr 6
Cambridge Don-Stine Invitational
800 Meters
2:43.67
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
800 Meters - Relay Split
2:46.3h
PR
Apr 18
Chase County Invite
Discus - 1kg
95' 11
PR
May 4
Cozad Invite
Laney Caskey
- 9th Grade
200 Meters
29.13
May 4
Cozad Invite
Shot Put - 4kg
34' 8.75
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Discus - 1kg
114' 11
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Peyton Davis
- 9th Grade
200 Meters
27.11
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
High Jump
4' 4
Apr 11
Twilght Storm Invite
Long Jump
13' 4
PR
Apr 11
Twilght Storm Invite
Alexis Gerih
- 10th Grade
100 Meters
15.85
PR
Mar 24
John Ganser Invite
200 Meters
34.43
PR
Mar 24
John Ganser Invite
Long Jump
11' 9.5
PR
Mar 24
John Ganser Invite
Lauren Henning
- 11th Grade
800 Meters
2:33.91
May 4
Cozad Invite
800 Meters - Relay Split
2:33.7h
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
1600 Meters
6:00.96
Apr 6
Cambridge Don-Stine Invitational
Lindee Henning
- 11th Grade
400 Meters - Relay Split
1:04.0h
PR
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
800 Meters
2:38.21
Mar 24
John Ganser Invite
800 Meters - Relay Split
2:26.4h
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
1600 Meters
5:22.80
PR
May 18
2023 NSAA Class B State Championships
3200 Meters
11:27.85
PR
May 18
2023 NSAA Class B State Championships
Erica Hesser
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
24' 7
Mar 24
John Ganser Invite
Discus - 1kg
80' 1
PR
May 4
Cozad Invite
Jadynn Jehorek
- 11th Grade
100m Hurdles - 33"
19.28
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
300m Hurdles - 30"
54.86
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
Grace Jones
- 9th Grade
800 Meters
3:04.4h
PR
Apr 11
Twilght Storm Invite
800 Meters - Relay Split
3:07.8h
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
3200 Meters
16:13.94
PR
Apr 18
Chase County Invite
Tayden Kirchner
- 12th Grade
200 Meters - Relay Split
28.5h
Apr 13
Dutch Zorn Invite
400 Meters
1:03.32
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
400 Meters - Relay Split
1:04.7h
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
800 Meters
2:32.14
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
800 Meters - Relay Split
2:33.7h
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Tyra Lewis
- 10th Grade
100 Meters
14.60
PR
Apr 24
McCook JV Invite
200 Meters
30.79
PR
Mar 24
John Ganser Invite
Long Jump
14' 1.75
Apr 18
Chase County Invite
Triple Jump
31' 1.5
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
Mallory Murphy
- 9th Grade
200 Meters
27.76
(4.5)
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
400 Meters - Relay Split
1:06.2h
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
Long Jump
16' 1.75
PR
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
Presley Nowak
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
31' 10.25
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Discus - 1kg
86' 9
PR
May 4
Cozad Invite
Alexa Noyes
- 12th Grade
100m Hurdles - 33"
17.88
Apr 18
Chase County Invite
300m Hurdles - 30"
52.48
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
Sophia Plugge
- 12th Grade
100 Meters
12.65
Apr 1
Ed Moore Invite
200 Meters
26.02
(4.5)
PR
Apr 29
SWC Championships- Hosted by McCook
200 Meters - Relay Split
26.4h
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
400 Meters
1:02.81
PR
Apr 18
Chase County Invite
400 Meters - Relay Split
1:02.7h
PR
Apr 18
Chase County Invite
Isabel Rodriquez
- 10th Grade
800 Meters
2:59.9h
PR
Apr 11
Twilght Storm Invite
800 Meters - Relay Split
3:12.7h
Apr 18
Chase County Invite
Adrian Russell-Graves
- 12th Grade
Shot Put - 4kg
31' 4
PR
Mar 24
John Ganser Invite
Discus - 1kg
76' 7
PR
Mar 24
John Ganser Invite
Kyra Skiles
- 11th Grade
400 Meters
1:07.80
Apr 6
Cambridge Don-Stine Invitational
400 Meters - Relay Split
1:06.2h
Apr 13
Dutch Zorn Invite
800 Meters
2:42.39
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
800 Meters - Relay Split
2:45.5h
Apr 21
Lexington Don Bader Invite
Eideann Tuttle
- 11th Grade
400 Meters
1:02.64
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
400 Meters - Relay Split
1:03.7h
PR
Apr 1
Ed Moore Invite
800 Meters
2:39.80
Apr 18
Chase County Invite
800 Meters - Relay Split
2:30.9h
PR
May 9
2023 NSAA B-6 District Hosted by Ogallala
Blue text indicates a mark from the current week.