Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
Indoor
2019
2016
2015
2010
2008
Athlete Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
Cameron Abbott
- 9th Grade
100 Meters
14.14
PR
Apr 19
JV Regionals
200 Meters
28.49
PR
Apr 19
JV Regionals
Long Jump
11' 6
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Bradley Allen
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
38' 10.25
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Discus - 1.6kg
107' 6
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Hunter Andress
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
22' 2
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Discus - 1.6kg
58' 7
Apr 19
JV Regionals
Eli Asher
- 11th Grade
100 Meters
12.19
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
200 Meters
24.52
Apr 27
Timberlake Invitational
Bailey Brodwater
- 10th Grade
800 Meters
2:27.62
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
1600 Meters
5:37.20
Apr 19
JV Regionals
3200 Meters
12:13.79
Apr 27
Timberlake Invitational
Garrick Brown
- 11th Grade
110m Hurdles - 39"
18.61
Apr 19
JV Regionals
300m Hurdles - 36"
47.28
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
High Jump
5' 4
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Christian Brunko
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
34' 9
PR
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Discus - 1.6kg
112' 10
PR
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Cody Carvajal
- 9th Grade
400 Meters
1:01.09
PR
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
1600 Meters
5:28.11
PR
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
Long Jump
13' 5
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Marshall Conolley
- 11th Grade
200 Meters
29.87
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
400 Meters
1:13.27
Apr 6
Kootenai County Challenge
Pole Vault
9' 1
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Nathanael Dansereau
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
44' 6.5
PR
May 19
IHSAA 4A/5A Track & Field Championships
Discus - 1.6kg
108' 4.5
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Kaden Davis
- 12th Grade
Long Jump
18' 6
Apr 17
Christina Finney Co-Ed Relays
Triple Jump
40' 10.5
PR
Apr 28
Strandberg Invitational
Alex Edelblute
- 10th Grade
Pole Vault
8' 6
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Nate Eliason
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
20.49
PR
Apr 19
JV Regionals
300m Hurdles - 36"
56.42
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Shot Put - 12lb
31' 0
PR
Apr 19
JV Regionals
Pole Vault
10' 0
Apr 19
JV Regionals
Brandon Furey
- 10th Grade
100 Meters
12.74
Apr 19
JV Regionals
200 Meters
26.43
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Colton Garayalde
- 12th Grade
100 Meters
11.82
PR
Apr 17
Christina Finney Co-Ed Relays
200 Meters
23.58
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
High Jump
5' 4
Apr 6
Kootenai County Challenge
Chad Goodall
- 11th Grade
200 Meters
26.26
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
400 Meters
59.07
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
Triple Jump
35' 2
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Connor Heim
- 11th Grade
100 Meters
12.52
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
200 Meters
26.40
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Andrew Johnson
- 10th Grade
1600 Meters
5:05.65
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
1 Mile
5:15.20
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
3200 Meters
10:48.35
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Steven Keehr
- 9th Grade
100 Meters
14.07
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Jared Killian
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
30' 8
PR
Apr 19
JV Regionals
Discus - 1.6kg
59' 9
PR
Apr 19
JV Regionals
Tyler Killian
- 11th Grade
200 Meters
26.17
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
400 Meters
1:04.57
PR
Apr 19
JV Regionals
Triple Jump
31' 9.25
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Curtiss Locket
- 11th Grade
Long Jump
13' 3
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Gage Mattern
- 10th Grade
Discus - 1.6kg
115' 10
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Isaac McArthur
- 11th Grade
200 Meters
25.22
PR
Apr 17
Christina Finney Co-Ed Relays
400 Meters
53.69
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
Trey McArthur
- 11th Grade
200 Meters
24.17
May 3
District 1 Meet of Champions
400 Meters
52.42
May 19
IHSAA 4A/5A Track & Field Championships
Kyle McGee
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
21' 11
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Discus - 1.6kg
62' 4
PR
Apr 19
JV Regionals
Ammon Munyer
- 9th Grade
800 Meters
2:09.62
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
High Jump
5' 6
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Triple Jump
39' 6
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Eddie Naumann
- 10th Grade
200 Meters
24.80
PR
Apr 14
Nike-Van Kuren Invite
400 Meters
58.40
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
110m Hurdles - 39"
20.21
PR
Apr 6
Kootenai County Challenge
300m Hurdles - 36"
50.98
PR
Apr 6
Kootenai County Challenge
Trevor Nerdrum
- 11th Grade
100 Meters
14.00
PR
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
200 Meters
27.48
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Isaiah Pack
- 9th Grade
100 Meters
12.51
PR
Apr 19
JV Regionals
200 Meters
25.69
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Jack Peed
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
40' 10
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Discus - 1.6kg
87' 1.25
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Max Peed
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
32' 3
Apr 19
JV Regionals
Discus - 1.6kg
89' 4
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Bridger Peterson
- 10th Grade
100 Meters
14.10
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
200 Meters
27.54
PR
Apr 19
JV Regionals
Long Jump
15' 6
PR
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Kaiden Pollard
- 10th Grade
Long Jump
17' 9
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
George Poteet
- 9th Grade
1600 Meters
5:31.77
PR
Apr 19
JV Regionals
3200 Meters
12:41.72
Apr 27
Timberlake Invitational
Hunter Robinson
- 12th Grade
200 Meters
28.68
PR
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
Shot Put - 12lb
34' 4
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Discus - 1.6kg
92' 8
PR
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Austin Russell
- 10th Grade
110m Hurdles - 39"
20.03
PR
Apr 19
JV Regionals
300m Hurdles - 36"
48.44
PR
Apr 19
JV Regionals
Luke Ryan
- 10th Grade
800 Meters
2:21.06
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
1600 Meters
5:18.15
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
1 Mile
5:36.29
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
110m Hurdles - 39"
23.01
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
300m Hurdles - 36"
50.92
Apr 6
Kootenai County Challenge
Soren Sabatke
- 9th Grade
110m Hurdles - 39"
21.18
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
300m Hurdles - 36"
49.15
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Pole Vault
9' 6
Apr 19
JV Regionals
Jared Sherman
- 9th Grade
800 Meters
2:30.82
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Long Jump
16' 10
PR
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Triple Jump
33' 10.5
PR
Apr 19
JV Regionals
Hunter Shuman
- 12th Grade
Long Jump
16' 8
PR
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Triple Jump
34' 5.5
PR
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Chase Simon
- 9th Grade
400 Meters
55.93
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
High Jump
5' 8
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Jalen Skalskiy
- 9th Grade
High Jump
5' 8
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Triple Jump
39' 4.5
PR
Apr 17
Christina Finney Co-Ed Relays
Daniel Smith
- 9th Grade
Shot Put - 12lb
32' 9
PR
Apr 19
JV Regionals
Discus - 1.6kg
88' 8
PR
Apr 19
JV Regionals
Porter Smithson
- 12th Grade
Shot Put - 12lb
29' 3
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Discus - 1.6kg
34' 3.5
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Tayson White
- 10th Grade
400 Meters
1:03.72
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
800 Meters
2:22.33
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
1600 Meters
5:50.21
Apr 19
JV Regionals
3200 Meters
12:07.01
PR
Apr 17
Christina Finney Co-Ed Relays
Justin Wild
- 11th Grade
Shot Put - 12lb
40' 0
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Discus - 1.6kg
117' 11
PR
May 3
District 1 Meet of Champions
Tavis Woempner
- 12th Grade
Pole Vault
11' 7
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Blaise Wright
- 9th Grade
300m Hurdles - 36"
48.42
PR
Apr 19
JV Regionals
Pole Vault
10' 1
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Joel Zaken
- 10th Grade
Shot Put - 12lb
35' 8.5
Apr 27
Timberlake Invitational
Discus - 1.6kg
86' 3
Apr 19
JV Regionals
Ben Zubaly
- 10th Grade
100 Meters
12.64
PR
Apr 19
JV Regionals
Pole Vault
13' 0
May 3
District 1 Meet of Champions
Triple Jump
39' 1
PR
Apr 19
JV Regionals
Nicki Zubaly
- 9th Grade
100 Meters
14.31
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Triple Jump
36' 6.5
PR
Apr 6
Kootenai County Challenge
Womens
McKenzie Ahrnsbrak
- 11th Grade
800 Meters
3:15.34
PR
Apr 19
JV Regionals
300m Hurdles - 30"
1:15.87
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Madison Badgett
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
16' 7.25
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Sarah Boyer
- 10th Grade
Pole Vault
7' 6
PR
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Triple Jump
27' 7.5
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Katelin Bronson
- 9th Grade
100 Meters
15.28
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
200 Meters
30.25
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
400 Meters
1:11.14
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
Makayla Cameron
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
16' 2.5
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Discus - 1kg
39' 10.5
PR
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Maggie Cantrell
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
26' 3
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Discus - 1kg
92' 11
PR
May 19
IHSAA 4A/5A Track & Field Championships
Julia Conolley
- 9th Grade
Long Jump
9' 9
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Leyah DeSouza
- 9th Grade
100m Hurdles - 33"
20.58
PR
Apr 19
JV Regionals
Discus - 1kg
65' 8
PR
Apr 19
JV Regionals
High Jump
4' 6
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Triple Jump
29' 2
PR
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
Emmalee Duce
- 11th Grade
100 Meters
15.39
PR
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
Makenzie Edinger
- 12th Grade
100m Hurdles - 33"
18.72
PR
Apr 14
Nike-Van Kuren Invite
300m Hurdles - 30"
1:01.06
Apr 17
Christina Finney Co-Ed Relays
Taylor Elpers
- 11th Grade
100m Hurdles - 33"
17.49
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
300m Hurdles - 30"
50.47
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Hailey Farley
- 9th Grade
400 Meters
1:08.55
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Rylee George
- 9th Grade
Shot Put - 4kg
19' 8
PR
Apr 19
JV Regionals
Discus - 1kg
55' 9
PR
Apr 19
JV Regionals
Markena Gorton
- 9th Grade
1600 Meters
6:13.06
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
1 Mile
6:20.12
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
3200 Meters
12:00.89
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Emily Grove
- 11th Grade
200 Meters
33.13
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Shot Put - 4kg
33' 6.5
PR
May 3
District 1 Meet of Champions
Discus - 1kg
110' 10
PR
Apr 17
Christina Finney Co-Ed Relays
Jasmine Henry
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
24' 2
Apr 19
JV Regionals
Discus - 1kg
62' 1
Apr 19
JV Regionals
Aria Hoit
- 11th Grade
100 Meters
14.30
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
200 Meters
30.69
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
400 Meters
1:10.99
PR
Apr 19
JV Regionals
Sydnee Hostetler
- 9th Grade
800 Meters
2:23.44
May 19
IHSAA 4A/5A Track & Field Championships
1600 Meters
5:37.05
May 3
District 1 Meet of Champions
1 Mile
5:39.96
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
3200 Meters
13:15.92
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Summer Kastning
- 10th Grade
100m Hurdles - 33"
15.93
(3.4)
PR
May 19
IHSAA 4A/5A Track & Field Championships
300m Hurdles - 30"
48.63
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
High Jump
5' 2
PR
May 19
IHSAA 4A/5A Track & Field Championships
Savannah Kidwell
- 9th Grade
100 Meters
14.96
PR
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
200 Meters
30.62
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
400 Meters
1:09.18
PR
Apr 19
JV Regionals
Long Jump
13' 0
PR
Apr 6
Kootenai County Challenge
Triple Jump
26' 11.5
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Madelyn Kime
- 11th Grade
100 Meters
14.31
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
High Jump
4' 10
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Long Jump
13' 9.5
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Isabelle Kirk
- 11th Grade
400 Meters
1:07.63
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
800 Meters
2:40.88
Apr 27
Timberlake Invitational
1600 Meters
6:30.63
Apr 27
Timberlake Invitational
1 Mile
6:32.53
Apr 27
Timberlake Invitational
Melody Loutzenhiser
- 10th Grade
400 Meters
1:08.03
PR
Apr 17
Christina Finney Co-Ed Relays
High Jump
4' 2
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Pole Vault
7' 0
PR
Apr 27
Timberlake Invitational
Austyn Marreel
- 10th Grade
200 Meters
32.52
PR
Apr 19
JV Regionals
Long Jump
8' 5.5
PR
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
Savannah Martin
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
16' 10
PR
Apr 19
JV Regionals
Discus - 1kg
49' 2
PR
Apr 19
JV Regionals
Shelby McIntosh
- 10th Grade
100 Meters
14.47
PR
Apr 19
JV Regionals
Shot Put - 4kg
21' 2
Apr 24
LAKELAND RELAYS
Discus - 1kg
44' 9
Apr 19
JV Regionals
Alyssa Mills
- 11th Grade
Shot Put - 4kg
25' 1.5
PR
Apr 19
JV Regionals
Discus - 1kg
61' 1
PR
Apr 6
Kootenai County Challenge
Chloe Morlan
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
26' 0.5
Apr 6
Kootenai County Challenge
Discus - 1kg
83' 10
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Abbey Neff
- 9th Grade
100m Hurdles - 33"
19.80
Apr 19
JV Regionals
300m Hurdles - 30"
57.03
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Triple Jump
28' 7
Apr 11
Sandpoint IEL (JV/Var)
Sydney Singer
- 10th Grade
Shot Put - 4kg
22' 10
PR
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Discus - 1kg
59' 10
PR
Apr 19
JV Regionals
Whitnee Skalskiy
- 12th Grade
Long Jump
15' 3.5
Apr 13
Freeman Interstate Invitational
Triple Jump
34' 6
Apr 17
Christina Finney Co-Ed Relays
Andrea Taylor
- 12th Grade
100 Meters
14.54
PR
Apr 19
JV Regionals
200 Meters
31.59
PR
Apr 19
JV Regionals
Abby Thomson
- 9th Grade
100 Meters
15.75
Apr 19
JV Regionals
200 Meters
34.22
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Long Jump
11' 11
May 11
4A/5A District 1/2 Championships
Triple Jump
28' 6
May 3
District 1 Meet of Champions
Hailey Tingey
- 10th Grade
100 Meters
15.14
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
200 Meters
31.19
PR
Mar 17
Dolphin/West Valley Invite
Pole Vault
7' 0
Apr 27
Timberlake Invitational
Devon Toussaint
- 10th Grade
400 Meters
1:19.45
Apr 6
Kootenai County Challenge
800 Meters
2:52.58
Apr 27
Timberlake Invitational
1600 Meters
6:40.08
Apr 19
JV Regionals
Ran Watanabe
- 11th Grade
800 Meters
3:18.09
PR
Apr 19
JV Regionals
Kendra Wilhite
- 12th Grade
800 Meters
3:15.90
PR
Apr 19
JV Regionals
Baylee Woempner
- 9th Grade
200 Meters
28.59
Apr 19
JV Regionals
100m Hurdles - 33"
18.90
Apr 19
JV Regionals
300m Hurdles - 30"
55.15
Apr 6
Kootenai County Challenge
Blue text indicates a mark from the current week.