Mens

100 Meters
1.12Jacob Ankeny11.03 (1.1)PRIDMarsingMay 22IHSAA T&F Championships
2.12Zyeon Kimbro11.29PRIDWest JeffersonMay 06Huskies Nuclear Conference Invitational
3.12Scott Hunsaker11.30PRIDSoda SpringsMay 06Bear Lake Invite
4.12Caden Caywood11.31PRIDSalmonMay 13District 6 2A Championships
5.11Bryler Shurtliff11.42PRIDWest SideMay 06Bear Lake Invite
6.9Alex Porter11.47IDNew PlymouthMay 15District 3 2A Championships
7.11Garret Peterson11.47PRIDDecloMay 13District 4 2A/3A Championships
8.12Ryan Schober11.48PRIDNampa ChristianMay 15District 3 2A Championships
9.10Muluken Knudsen11.54 (.0)PRIDNampa ChristianMay 22IHSAA T&F Championships
10.12Peyson Calaway11.57 (1.1)PRIDWest JeffersonMay 22IHSAA T&F Championships
View full rankings...
200 Meters
1.12Jacob Ankeny22.45 (-1.6)PRIDMarsingMay 22IHSAA T&F Championships
2.12Caden Caywood22.62PRIDSalmonMay 13District 6 2A Championships
3.12Austin Smith22.66PRIDFirthMay 13District 6 2A Championships
4.11Bryler Shurtliff22.74PRIDWest SideMay 06Bear Lake Invite
5.12Joey Bradshaw23.11PRIDMelbaMay 15District 3 2A Championships
6.12Ben Ralston23.17 (-1.6)PRIDCole Valley ChristianMay 22IHSAA T&F Championships
7.12Scott Hunsaker23.34PRIDSoda SpringsMay 06Bear Lake Invite
8.12Ryan Schober23.35PRIDNampa ChristianMay 15District 3 2A Championships
9.12Zyeon Kimbro23.42PRIDWest JeffersonMay 13District 6 2A Championships
10.12Josh Reeder23.44PRIDWest SideMay 06Bear Lake Invite
View full rankings...
400 Meters
1.12Jacob Ankeny50.15PRIDMarsingMay 22IHSAA T&F Championships
2.12Ben Ralston50.53PRIDCole Valley ChristianMay 22IHSAA T&F Championships
3.12Austin Smith50.80PRIDFirthMay 13District 6 2A Championships
4.12Josh Reeder51.34PRIDWest SideMay 22IHSAA T&F Championships
5.12Will Garrett51.95PRIDSalmonApr 27Fred Simpson Invitational
6.12Joshua Leavitt52.34PRIDMelbaApr 202A WIC Championships
7.10Marshall Elliott52.48PRIDAberdeenMay 22IHSAA T&F Championships
8.12Zyeon Kimbro52.54PRIDWest JeffersonApr 27Fred Simpson Invitational
9.10Cory Godwin52.57PRIDOrofinoMay 22IHSAA T&F Championships
10.10Kyle Christensen52.59PRIDValleyApr 23DirectCom Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.11Grady Mylander1:58.40PRIDNampa ChristianMay 15District 3 2A Championships
2.12Joshua Leavitt1:58.85IDMelbaMay 15District 3 2A Championships
3.12Johnathon Simmons1:59.48PRIDSalmonMay 13District 6 2A Championships
4.10Zack Johnston2:01.14PRIDNorth FremontMay 22IHSAA T&F Championships
5.12Garrett Christensen2:02.38IDValleyApr 23DirectCom Invitational
6.12Josh Reeder2:02.51IDWest SideMay 06Bear Lake Invite
7.12Brentan Noreen2:03.73PRIDWest SideMay 22IHSAA T&F Championships
8.9Daniel Simmons2:03.96PRIDSalmonMay 13District 6 2A Championships
9.10Kayden Gentry2:04.32PRIDSoda SpringsMay 12District 5 2A Track Meet
10.12Eli Gebhardt2:05.01PRIDSalmonMay 13District 6 2A Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.11Grady Mylander4:19.08PRIDNampa ChristianMay 22IHSAA T&F Championships
2.12Johnathon Simmons4:19.15PRIDSalmonMay 22IHSAA T&F Championships
3.12Kelson Smith4:26.97PRIDSoda SpringsMay 22IHSAA T&F Championships
4.9Daniel Simmons4:27.28PRIDSalmonMay 22IHSAA T&F Championships
5.12Asher Johnston4:28.45PRIDNorth FremontMay 22IHSAA T&F Championships
6.12Joshua Leavitt4:32.18PRIDMelbaMay 22IHSAA T&F Championships
7.12Garrett Christensen4:33.73PRIDValleyMay 22IHSAA T&F Championships
8.10Zack Johnston4:37.04PRIDNorth FremontMay 08BYU HS Invitational
9.11Max Palmer4:42.91PRIDNorth FremontMay 08BYU HS Invitational
10.10Kayden Gentry4:45.88PRIDSoda SpringsMay 22IHSAA T&F Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.11Grady Mylander9:20.13PRIDNampa ChristianMay 22IHSAA T&F Championships
2.12Johnathon Simmons9:20.37PRIDSalmonMay 22IHSAA T&F Championships
3.9Daniel Simmons9:29.34PRIDSalmonMay 22IHSAA T&F Championships
4.12Kelson Smith9:44.11PRIDSoda SpringsMay 22IHSAA T&F Championships
5.12Asher Johnston9:45.08PRIDNorth FremontMay 22IHSAA T&F Championships
6.12Garrett Christensen9:52.40PRIDValleyMay 22IHSAA T&F Championships
7.11Hyrum Spencer10:07.59IDWest JeffersonMay 22IHSAA T&F Championships
8.11Josh Lady10:09.42PRIDNampa ChristianMay 22IHSAA T&F Championships
9.10Zack Johnston10:10.84PRIDNorth FremontApr 23DirectCom Invitational
10.10Kayden Gentry10:20.34PRIDSoda SpringsMay 22IHSAA T&F Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Joe DeMasters15.17 (2.6)PRIDWendellMay 22IHSAA T&F Championships
2.12Will Garrett15.32 (2.4)PRIDSalmonMay 22IHSAA T&F Championships
3.12Tommy Simonson15.35 (2.4)PRIDCole Valley ChristianMay 22IHSAA T&F Championships
4.11Easton Henderson15.85 (2.4)PRIDWest SideMay 22IHSAA T&F Championships
5.11Colter Bennett16.23PRIDSalmonMay 13District 6 2A Championships
6.10Seth Hall16.39 (1.3)PRIDAberdeenMay 22IHSAA T&F Championships
7.10Brennon Winward16.81PRIDWest SideMay 12District 5 2A Track Meet
8.11Carter Turner16.92PRIDBear LakeMay 12District 5 2A Track Meet
9.11Clint Hailey16.99 (1.3)PRIDNew PlymouthMay 22IHSAA T&F Championships
10.12Treygan Bragg17.14PRIDSalmonMay 13District 6 2A Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.10McKoy Richardson40.23PRIDMelbaMay 15District 3 2A Championships
2.12Will Garrett41.02PRIDSalmonMay 22IHSAA T&F Championships
3.12Tommy Simonson41.07PRIDCole Valley ChristianMay 15District 3 2A Championships
4.11Easton Henderson41.91PRIDWest SideMay 12District 5 2A Track Meet
5.12Treygan Bragg42.41PRIDSalmonMay 22IHSAA T&F Championships
10Preston Maughan42.41PRIDSoda SpringsMay 12District 5 2A Track Meet
7.12Matthew Hammond42.87PRIDBear LakeMay 12District 5 2A Track Meet
8.12Joe DeMasters43.08PRIDWendellMay 22IHSAA T&F Championships
9.12Reagan Manzer43.27PRIDMelbaMay 22IHSAA T&F Championships
10.12Jaxon England43.44PRIDWest SideMay 06Bear Lake Invite
View full rankings...
4x100 Relay
1.Andrew Herman
Joey Bradshaw
Dillon Stosich
Cameron Wood
44.62IDMelbaMay 22IHSAA T&F Championships
2.Dakota Bigelow
AJ Anderson
Blazen Burgess
Griffin Mylan
44.88IDSalmonMay 13District 6 2A Championships
3.Emmanuel Marcial-Paz
Peyson Calaway
Jason Buxton
Zyeon Kimbro
45.17IDWest JeffersonMay 13District 6 2A Championships
4.Bryson Gonzalez
Muluken Knudsen
Tyson Evenhouse
Ryan Schober
45.24IDNampa ChristianMay 15District 3 2A Championships
5.Carlos Serna
Cale Adamson
Justus Bright
Marshall Elliott
45.27IDAberdeenMay 12District 5 2A Track Meet
6.Scott Hunsaker
Kyle Davis
Payson Steiner
Colten Kern
45.28IDSoda SpringsMay 12District 5 2A Track Meet
7.Alex Porter
Clint Hailey
Isaiah Sotutu
Sean Wilson
45.66IDNew PlymouthApr 16Lynn Behrman Invite
8.Mitch Harrison
Austin Jacobsen
Austin Smith
Angel Arriaga
45.77IDFirthMay 01Tiger/Grizz Invitational
9.Jaxon England
J.D. Floyd
Hayden Robinson
Cage Brokens
46.35IDWest SideMay 12District 5 2A Track Meet
10.Relay Team46.49IDOrofinoMay 22IHSAA T&F Championships
View full rankings...
4x200 Relay
1.Blazen Burgess
Griffin Mylan
Caden Caywood
Will Garrett
1:31.02IDSalmonMay 13District 6 2A Championships
2.Mitch Harrison
Angel Arriaga
Austin Jacobsen
Austin Smith
1:33.09IDFirthMay 13District 6 2A Championships
3.Joey Bradshaw
Zane Helm
Easton Draper
Andrew Herman
1:33.54IDMelbaMay 22IHSAA T&F Championships
4.Juan Barrera
Carlos Serna
Justus Bright
Marshall Elliott
1:34.01IDAberdeenMay 22IHSAA T&F Championships
5.Muluken Knudsen
Jacob Steele
Tyson Evenhouse
Bryson Gonzalez
1:34.18IDNampa ChristianMay 22IHSAA T&F Championships
6.Josh Reeder
Jaxon England
Brentan Noreen
Cage Brokens
1:34.62IDWest SideMay 06Bear Lake Invite
7.Andrew Walker
Preston Maughan
Wade Sims
Payson Steiner
1:35.60IDSoda SpringsMay 12District 5 2A Track Meet
8.Sean Wilson
Carlos Pelayo
Antonio Pelayo
Alex Porter
1:36.51IDNew PlymouthApr 09Middleton Invite
9.Garret Peterson
Elijah Koyle
John Mazur
Kyle Harper
1:36.94IDDecloMay 13District 4 2A/3A Championships
10.Lincoln Gee
Mark Smith
Brandon Vander Stelt
Ben Ralston
1:37.29IDCole Valley ChristianApr 09Middleton Invite
View full rankings...
4x400 Relay
1.Caden Caywood
Treygan Bragg
Griffin Mylan
Johnathon Simmons
3:30.18IDSalmonMay 22IHSAA T&F Championships
2.Josh Reeder
Parker Moser
Jaxon England
Brentan Noreen
3:30.61IDWest SideMay 12District 5 2A Track Meet
3.Tyler Arnold
McKoy Richardson
Joshua Leavitt
Reuben Manzer
3:30.69IDMelbaMay 22IHSAA T&F Championships
4.Andrew Walker
Scott Hunsaker
Preston Maughan
Dawson Martinsen
3:31.85IDSoda SpringsMay 22IHSAA T&F Championships
5.Kael Johnston
Garret Bayless
Chris Olson
Ben Ralston
3:34.80IDCole Valley ChristianMay 15District 3 2A Championships
6.Jacob Steele
Adam Gayou
Simon de Jong
Grady Mylander
3:39.05IDNampa ChristianApr 23DirectCom Invitational
7.Austin Jacobsen
Dylan Moss
Cooper Jones
Jace Williams
3:44.60IDMaladMay 12District 5 2A Track Meet
8.Kyle Christensen
Brody Mussmann
Jadon Johnson
Garrett Christensen
3:46.54IDValleyApr 08Angie Wyatt Invitational
9.Clint Hailey
Carlos Pelayo
Antonio Pelayo
Isaiah Sotutu
3:47.04IDNew PlymouthApr 16Lynn Behrman Invite
10.Jason Buxton
Peyson Calaway
Hyrum Spencer
Zyeon Kimbro
3:48.47IDWest JeffersonApr 15Salmon Invitational
View full rankings...
4x800 Relay
1.Max Palmer
Matthew Barton
Asher Johnston
Zack Johnston
8:58.70IDNorth FremontMay 01Tiger/Grizz Invitational
2.Josh Lady
Luke Lady
Donovan Wiles
Carter Wolfe
9:49.57IDNampa ChristianMay 01Knight Invite
3.Relay Team9:59.86IDSoda SpringsApr 02Viking Relays
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.Tyler Arnold
McKoy Richardson
Joshua Leavitt
Andrew Herman
3:39.02IDMelbaMay 22IHSAA T&F Championships
2.Colten Kern
Wade Sims
Dawson Martinsen
Kelson Smith
3:39.99IDSoda SpringsMay 22IHSAA T&F Championships
3.Omar Campos
Jadon Johnson
Kyle Christensen
Tex Godfrey
3:42.65IDValleyMay 22IHSAA T&F Championships
4.Easton Henderson
Cage Brokens
Parker Moser
Josh Reeder
3:43.51IDWest SideMay 22IHSAA T&F Championships
5.Griffin Mylan
Blazen Burgess
Treygan Bragg
Johnathon Simmons
3:45.22IDSalmonApr 09Dow Dean Mountain Madness Meet
6.Bryson Gonzalez
Tyson Evenhouse
Adam Gayou
Grady Mylander
3:47.48IDNampa ChristianMay 15District 3 2A Championships
7.Hunter Hess
Angel Romero
Max Palmer
Zack Johnston
3:51.14IDNorth FremontMay 13District 6 2A Championships
8.Emmanuel Marcial-Paz
Peyson Calaway
Zyeon Kimbro
Hyrum Spencer
3:52.73IDWest JeffersonApr 02Firth Cougar Classic
9.Bryson Crane
Chance Ochsenbein
Carter Turner
Matthew Hammond
3:54.02IDBear LakeMay 06Bear Lake Invite
10.Peyton Paul
Tommy Simonson
Chris Olson
Ben Ralston
3:55.84IDCole Valley ChristianMay 15District 3 2A Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Reid Thomas50' 8PRIDOrofinoMay 22IHSAA T&F Championships
2.12McKade Vail49' 0PRIDDecloMay 13District 4 2A/3A Championships
3.12Peyson Calaway45' 10PRIDWest JeffersonMay 22IHSAA T&F Championships
4.12Jason Tucker45' 0PRIDFirthMay 13District 6 2A Championships
5.12Andrew Olinger44' 11PRIDWest SideMay 06Bear Lake Invite
6.11Nick Graham44' 9PRIDOrofinoMay 22IHSAA T&F Championships
7.11Cooper Jones44' 4PRIDMaladApr 28Grace Invitational
8.12Alec Ohman43' 7PRIDAberdeenMay 22IHSAA T&F Championships
9.12Delbert Lambson43' 2.5PRIDSt MariesApr 10Kootenai Invitational
10.10Joel Sneddon42' 5.5PRIDOrofinoApr 301st Annual Lakeland Take Flight Invite Sponsored by Iron Wood Throwers Center
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Andrew Olinger139' 9PRIDWest SideApr 24Skyview Invitational
2.10Cale Adamson139' 6PRIDAberdeenMay 12District 5 2A Track Meet
3.12Thor Kessinger139' 3PRIDOrofinoApr 23Maniac invitational
4.11Reid Thomas138' 4PRIDOrofinoMay 22IHSAA T&F Championships
5.12Gibson Beus135' 3PRIDNew PlymouthApr 202A WIC Championships
6.12Dawson Driscoll134' 5PRIDAberdeenApr 09Jennifer Crystal Invitational
7.11Wade Sims133' 6PRIDSoda SpringsMay 12District 5 2A Track Meet
8.12Peyson Calaway131' 8PRIDWest JeffersonJun 05YMCA Invitational
9.12McKade Vail128' 4.5PRIDDecloMay 01Tiger/Grizz Invitational
10.11John Smith123' 6PRIDWendellApr 22Brad Matthews Invitational
View full rankings...
High Jump
1.9Christian Bush6' 2PRIDBear LakeMay 22IHSAA T&F Championships
10Seth Hall6' 2PRIDAberdeenApr 23DirectCom Invitational
10McKoy Richardson6' 2PRIDMelbaApr 01Homedale Invitational
12Cameron Wood6' 2PRIDMelbaMay 07Pilgrim Invitational Track Meet
5.9Elijah Hyde6' 0PRIDFirthMay 13District 6 2A Championships
11Justus Bright6' 0PRIDAberdeenApr 30Cardinal Invite
12Will Beardin6' 0PRIDOrofinoApr 16Nez Perce Games
11Hayden Robinson6' 0PRIDWest SideApr 24Skyview Invitational
9.12Joe DeMasters5' 10IDWendellApr 08Angie Wyatt Invitational
10Aaron Daniels5' 10PRIDFirthMay 13District 6 2A Championships
12Kolby Bradshaw5' 10IDDecloApr 22Brad Matthews Invitational
11Connor Johnson5' 10PRIDAberdeenApr 01Beaver-Bulldog Track Meet
12Jacob Steele5' 10IDNampa ChristianApr 16Lynn Behrman Invite
11Dillon Stosich5' 10PRIDMelbaApr 09Middleton Invite
11Bryler Shurtliff5' 10IDWest SideMar 25West Side Quad (WS, BL, MV, Malad)
View full rankings...
Pole Vault
1.12Will Garrett14' 0PRIDSalmonMay 13District 6 2A Championships
2.12Scott Hunsaker13' 6PRIDSoda SpringsApr 30Cardinal Invite
3.12Dan Fowler13' 0IDOrofinoMar 20Lewiston Invitational
4.11Simon de Jong12' 6PRIDNampa ChristianMay 15District 3 2A Championships
5.11Andrew Walker12' 0PRIDSoda SpringsMay 22IHSAA T&F Championships
11Nathan Deschaine12' 0PRIDSalmonMay 01Tiger/Grizz Invitational
11Kameron Sauer12' 0PRIDWest JeffersonMay 13District 6 2A Championships
8.10Tyson Evenhouse11' 6PRIDNampa ChristianApr 16Lynn Behrman Invite
10Brody Beck11' 6PRIDAberdeenMay 12District 5 2A Track Meet
11Carter Turner11' 6PRIDBear LakeMay 22IHSAA T&F Championships
12Ben Wray11' 6PRIDMaladMay 12District 5 2A Track Meet
View full rankings...
Long Jump
1.10Kyle Christensen22' 0PRIDValleyMay 22IHSAA T&F Championships
2.11Bryler Shurtliff20' 11.5PRIDWest SideMay 12District 5 2A Track Meet
3.12Joey Bradshaw20' 10PRIDMelbaMay 15District 3 2A Championships
4.11Omar Campos20' 9.5PRIDValleyMay 01Monte Andrus Invitational
5.11John Mazur20' 7PRIDDecloMay 13District 4 2A/3A Championships
6.12Andrew Herman20' 6.5PRIDMelbaMay 07Pilgrim Invitational Track Meet
7.12Zach Williams20' 3PRIDRirieApr 27Fred Simpson Invitational
8.10Angel Romero20' 1.5PRIDNorth FremontMay 13District 6 2A Championships
9.11Justus Bright20' 0PRIDAberdeenMay 12District 5 2A Track Meet
10.12Zane Helm19' 9.5PRIDMelbaMay 22IHSAA T&F Championships
View full rankings...
Triple Jump
1.10Kyle Christensen44' 3PRIDValleyMay 22IHSAA T&F Championships
2.12Cameron Wood42' 8.25PRIDMelbaMay 22IHSAA T&F Championships
3.11Hayden Robinson41' 9.5PRIDWest SideMay 06Bear Lake Invite
4.11Omar Campos40' 9.25PRIDValleyMay 22IHSAA T&F Championships
5.12Matthew Hammond40' 7.5PRIDBear LakeMay 22IHSAA T&F Championships
6.12Zane Helm40' 6.25PRIDMelbaMay 22IHSAA T&F Championships
7.10Preston Maughan40' 5PRIDSoda SpringsMay 12District 5 2A Track Meet
8.10Jordon Garbett40' 4.5PRIDBear LakeMay 12District 5 2A Track Meet
9.10Marshall Elliott39' 11.75PRIDAberdeenMay 12District 5 2A Track Meet
10.10Dawson Martinsen39' 7.5PRIDSoda SpringsMay 12District 5 2A Track Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.