Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Jay Beagle11.02PRMTLibbyMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.10Jarrett Wilson11.24PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
3.10Jace Duval11.26PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
4.12Marvin Kimera11.33PRMTWhitefishMay 22Western A Divisional
5.10Dawson Dumont11.39PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
6.10Lucas Targerson11.48PRMTPolsonMay 06Lake County Track Meet
7.11Gabe Menicke11.52PRMTWhitefishMay 01Whitefish ARM Invitational
8.12Austin Luper11.60PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
9.11Colter Gaertner11.69PRMTWhitefishMay 22Western A Divisional
10.9Kai Golan11.70PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Jay Beagle22.40PRMTLibbyMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.10Jace Duval22.90MTColumbia FallsMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.11Gabe Menicke23.20PRMTWhitefishMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.12Marvin Kimera23.36PRMTWhitefishApr 09Libby/Eureka/Whitefish Triangular
5.12Austin Luper23.39PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
6.11Colter Gaertner23.75PRMTWhitefishMay 22Western A Divisional
7.10Dawson Dumont23.76PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
8.10Jarrett Wilson23.82PRMTPolsonMay 06Lake County Track Meet
9.10Cassidy Hendricks23.83PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
10.10Lucas Targerson23.90MTPolsonMay 22Western A Divisional
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Jay Beagle49.18PRMTLibbyMay 04Western A-B-C Top Ten Meet
2.11Colter Gaertner52.54PRMTWhitefishMay 01Whitefish ARM Invitational
3.11Gabe Menicke52.59MTWhitefishMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.12Boston Goode53.01MTPolsonApr 22Sapphire Twilight Meet
5.12Bailey Sjostrom53.37PRMTColumbia FallsMay 04Western A-B-C Top Ten Meet
6.10Drifter Skillicorn53.43PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
7.11Bodie Smith53.55MTWhitefishMay 13Whitefish - Flathead Dual Meet
8.10Jace Duval53.74PRMTColumbia FallsMay 01Whitefish ARM Invitational
9.12Marvin Kimera54.30PRMTWhitefishMay 13Whitefish - Flathead Dual Meet
10.10Dawson Dumont54.37PRMTPolsonMay 01Whitefish ARM Invitational
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Jeremy Bockus1:58.90MTBrowningMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.12Richard Role2:02.38PRMTColumbia FallsMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.12Michael Irvine2:03.25PRMTRonanMay 22Western A Divisional
4.10Drifter Skillicorn2:05.21PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
5.11Gabe Lund2:05.67PRMTWhitefishMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
6.11Barrett Garcia2:05.97MTWhitefishMay 22Western A Divisional
7.12Mason Sloan2:07.61PRMTPolsonMay 13Mike Nicosia CFalls vs Polson Dual
8.11Ryan Dupuis2:07.83PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
9.12Thunder Smith2:08.08PRMTBrowningMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
10.9Mason Genovese2:08.26PRMTWhitefishMay 04Western A-B-C Top Ten Meet
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Michael Irvine4:35.36PRMTRonanMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.11Jeremy Bockus4:36.98PRMTBrowningMay 22Western A Divisional
3.12Brant Heiner4:39.61PRMTRonanMay 06Lake County Track Meet
4.12Richard Role4:39.65PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
5.9Deneb Linton4:42.22MTWhitefishMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
6.12Mason Sloan4:42.44PRMTPolsonMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
7.11James Petersen4:42.87PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
8.11Ryan Dupuis4:45.72PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
9.11Jacob Henson4:46.59MTWhitefishMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
10.12William Hyatt4:50.66PRMTWhitefishMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Brant Heiner10:02.21MTRonanMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.12Mason Sloan10:10.42PRMTPolsonMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.9Deneb Linton10:11.06MTWhitefishMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.12Michael Irvine10:11.19PRMTRonanMay 22Western A Divisional
5.11Jacob Henson10:22.35MTWhitefishMay 22Western A Divisional
6.12Richard Role10:36.65PRMTColumbia FallsApr 22Sapphire Twilight Meet
7.10Nate Ingelfinger10:44.10PRMTWhitefishMay 22Western A Divisional
8.12Thienhoa Jacobi10:44.50PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
9.11Ryan Dupuis10:48.57PRMTPolsonApr 22Sapphire Twilight Meet
10.11James Petersen10:52.23MTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.11Bodie Smith15.93MTWhitefishMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.11Caden Williams16.37PRMTLibbyApr 09Libby/Eureka/Whitefish Triangular
3.9Colter Cornwell16.45PRMTRonanMay 22Western A Divisional
4.10Jarrett Wilson16.69PRMTPolsonMay 06Lake County Track Meet
5.12Richard Babcock17.73PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
6.10Bowdrie Krack18.24PRMTWhitefishMay 22Western A Divisional
7.10Bryce Dunham18.40PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
8.10Hayden Mohr-Mead18.45MTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
9.12Levi Bachteler18.60PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
10.9Thane Borgen19.75MTColumbia FallsMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.10Jarrett Wilson42.19PRMTPolsonMay 13Mike Nicosia CFalls vs Polson Dual
2.11Bodie Smith42.19MTWhitefishMay 22Western A Divisional
3.9Colter Cornwell43.10PRMTRonanMay 22Western A Divisional
4.12Levi Bachteler43.78PRMTColumbia FallsMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
5.10Bryce Dunham44.36PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
6.11Caden Williams45.06PRMTLibbyApr 09Libby/Eureka/Whitefish Triangular
7.11Isaiah Roth45.27PRMTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
8.10Hayden Mohr-Mead45.72MTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
9.9Thane Borgen46.12PRMTColumbia FallsMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
10.12Zarec Couture46.12MTRonanApr 01Gene Hughes Invitational
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 6
1.Lucas Targerson
Austin Luper
Cassidy Hendricks
Dawson Dumont
44.03MTPolsonMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.Bodie Smith
Marvin Kimera
Colter Gaertner
Gabe Menicke
44.37MTWhitefishMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.Relay Team44.78MTColumbia FallsMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.Keilen Rausch
Cy Stevenson
Sam Rosling
Jay Beagle
46.01MTLibbyApr 29Lincoln County Meet
5.Lawrence BirdRattler
Dominick Iron Pipe
Jeremy Bockus
Thunder Smith
46.65MTBrowningMay 22Western A Divisional
6.Keyan Pretty On Top
Dylan Kelch
Zarec Couture
Bruin Largent
46.80MTRonanMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 6
1.Colter Gaertner
Marvin Kimera
Bodie Smith
Gabe Menicke
3:32.52MTWhitefishMay 01Whitefish ARM Invitational
2.Isaiah Roth
Bailey Sjostrom
Malaki Simpson
Jace Duval
3:34.48MTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
3.Lucas Targerson
Austin Luper
Dawson Dumont
Drifter Skillicorn
3:37.95MTPolsonMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
4.Jayden Rodda
Brant Heiner
Michael Irvine
Zarec Couture
3:43.55MTRonanMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
5.Jeremy Bockus
Preston Iron Heart
Lawrence BirdRattler
Thunder Smith
3:44.68MTBrowningMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
6.Chayse Hartley
Trey Andersen
Connor Hartley
Jay Beagle
3:52.20MTLibbyApr 24Columbia Falls Iceberg Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Talon Holmquist52' 3.5MTWhitefishMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.10Cy Stevenson45' 2.25MTLibbyMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.11Brock Fisher43' 1.5PRMTColumbia FallsMay 13Mike Nicosia CFalls vs Polson Dual
4.12Allec Knapton42' 10PRMTColumbia FallsMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
5.12Gabe Walker40' 7PRMTBrowningMay 22Western A Divisional
6.12Dylan Kelch39' 7PRMTRonanMay 06Lake County Track Meet
7.11Zane Nordwick39' 2PRMTLibbyApr 27Triangular Columbia Falls, Libby, Whitefish
8.11Jasen Rodda39' 1.5PRMTRonanMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
9.10Drake Henderson38' 4PRMTColumbia FallsMay 01Whitefish ARM Invitational
10.12Redsky Boggs38' 2.5PRMTBrowningMay 22Western A Divisional
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Allec Knapton146' 10PRMTColumbia FallsMay 13Mike Nicosia CFalls vs Polson Dual
2.11Talon Holmquist137' 2.5MTWhitefishMay 22Western A Divisional
3.11Brock Fisher125' 10MTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
4.11Payton Cates121' 5.5MTRonanApr 17Ronan Dilly Bar Invitational
5.10Cy Stevenson119' 4PRMTLibbyApr 27Triangular Columbia Falls, Libby, Whitefish
6.12Redsky Boggs118' 4PRMTBrowningApr 27Top 8 ABC (in Eureka)
7.11Trey Andersen117' 3MTLibbyMay 22Western A Divisional
8.12Bode Wold116' 0.75MTWhitefishApr 09Libby/Eureka/Whitefish Triangular
9.11Zane Nordwick115' 6PRMTLibbyMay 22Western A Divisional
10.9Trent Riddel112' 1MTLibbyApr 27Triangular Columbia Falls, Libby, Whitefish
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.12Jonathan Perez163' 10PRMTPolsonMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.12Daniel Kelsch153' 5PRMTRonanApr 09Frenchtown Invitational
3.12Dylan Kelch150' 6PRMTRonanApr 01Gene Hughes Invitational
4.12Jay Beagle147' 8MTLibbyMay 22Western A Divisional
5.11Jaxsen Schlauch139' 2PRMTWhitefishApr 27Triangular Columbia Falls, Libby, Whitefish
6.10Bryce Dunham138' 0MTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
7.11Cody Berry135' 4PRMTWhitefishMay 13Whitefish - Flathead Dual Meet
8.11Dennis Shestak135' 0MTWhitefishMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
9.9Trent Riddel132' 8MTLibbyApr 27Triangular Columbia Falls, Libby, Whitefish
10.11Brock Fisher132' 0PRMTColumbia FallsApr 13Flathead-Columbia Falls-Eureka
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.11Payton Cates6' 5PRMTRonanMay 06Lake County Track Meet
2.11Trey Andersen6' 0MTLibbyMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
3.10Jarrett Wilson5' 10PRMTPolsonMar 27Blue Devil Invitational
11Gabe Menicke5' 10PRMTWhitefishApr 20Triangular Bigfork, Glacier @ Whitefish
5.12Abel Kimmel5' 8PRMTPolsonApr 01Gene Hughes Invitational
6.10Cassidy Hendricks5' 6PRMTPolsonMay 22Western A Divisional
9Greysen Thompson5' 6PRMTLibbyMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
8.12Lawrence BirdRattler5' 4PRMTBrowningMay 22Western A Divisional
9Morgan Kyle5' 4MTWhitefishMay 08CFHS Invite
9Kai McDonald5' 4PRMTPolsonMay 06Lake County Track Meet
11Hunter Trenerry5' 4PRMTColumbia FallsApr 27Triangular Columbia Falls, Libby, Whitefish
10Jack Sears5' 4PRMTWhitefishApr 03Bigfork Invitational
10Sam Rosling5' 4PRMTLibbyApr 17Libby Invite
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.11Dawson Rose12' 0MTLibbyApr 29Lincoln County Meet
12Jaxon Heinz12' 0PRMTColumbia FallsMay 01Whitefish ARM Invitational
3.11Lane Clark11' 6PRMTColumbia FallsMay 01Whitefish ARM Invitational
4.12Jayden Rodda11' 0PRMTRonanMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
12Finnian Coleman11' 0PRMTColumbia FallsMay 13Mike Nicosia CFalls vs Polson Dual
6.11Camren Hoerner10' 0PRMTColumbia FallsApr 06Glacier-Columbia Falls-Eureka Triangular
11Colton Sevesind10' 0MTColumbia FallsMay 01Whitefish ARM Invitational
9Mark Robison10' 0PRMTColumbia FallsMay 13Mike Nicosia CFalls vs Polson Dual
11Cody Berry10' 0PRMTWhitefishMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
10.10Caleb Cheff9' 6PRMTRonanMay 06Lake County Track Meet
10Bowdrie Krack9' 6MTWhitefishMay 22Western A Divisional
11Zane Nordwick9' 6PRMTLibbyMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.11Bodie Smith20' 6.5MTWhitefishMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
2.12Keilen Rausch20' 4.5PRMTLibbyMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
3.10Lucas Targerson20' 3.75PRMTPolsonApr 22Sapphire Twilight Meet
4.10Dawson Dumont20' 3.5PRMTPolsonApr 17Ronan Dilly Bar Invitational
5.12Zarec Couture20' 2.5PRMTRonanMay 06Lake County Track Meet
6.10Jace Duval19' 11.25MTColumbia FallsMay 22Western A Divisional
7.12Austin Luper19' 6.75MTPolsonMay 06Lake County Track Meet
8.12Marvin Kimera19' 5.5MTWhitefishApr 09Libby/Eureka/Whitefish Triangular
9.10Drifter Skillicorn19' 4MTPolsonMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
10.12Trey Hunt18' 8PRMTWhitefishApr 09Libby/Eureka/Whitefish Triangular
10Jarrett Wilson18' 8PRMTPolsonApr 24Columbia Falls Iceberg Invitational
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.11Gabe Menicke44' 3MTWhitefishMay 29MHSA Class A-B State Track & Field Meet
2.12Girma Detwiler44' 2PRMTRonanMay 04Western A-B-C Top Ten Meet
3.12Zarec Couture41' 0PRMTRonanMay 22Western A Divisional
4.12Jaxon Heinz40' 10.25PRMTColumbia FallsMay 15Nelson-Thomas ABC Track Meet
5.11Caden Williams40' 10PRMTLibbyApr 09Libby/Eureka/Whitefish Triangular
6.11Trey Andersen40' 6PRMTLibbyApr 09Libby/Eureka/Whitefish Triangular
7.11Bodie Smith40' 4MTWhitefishApr 27Triangular Columbia Falls, Libby, Whitefish
8.9Greysen Thompson38' 9.25MTLibbyApr 29Lincoln County Meet
9.9Morgan Kyle38' 7MTWhitefishApr 09Libby/Eureka/Whitefish Triangular
10.11Barrett Garcia38' 6MTWhitefishMay 01Whitefish ARM Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.