Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Will Armatys10.82PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
2.11Dylan Mostek10.87 (2.0)PRNEBenningtonMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.12Jesus Barragan10.88PRNEWest Point-BeemerApr 13Logan View Invitational
4.11Cooper Hausmann10.91PRNENorrisMay 13B3 District Invite
5.11Waylon Sherman10.96PRNEWahooMay 04Trailblazer Conference Invite
6.12Sam Scott10.98PRNEOmaha Skutt CatholicMay 06River Cities Conference Championships
12Wyatt Nissen10.98PRNEBoone CentralMay 13NSAA B-4 District
8.12Edgar Rodriguez11.01PRNEWest Point-BeemerMay 13NSAA B-4 District
9.12Kadin Perez11.03PRNEMitchellMay 13District B-6
10.12Dawson Britton11.05PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Will Armatys21.84PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
2.12Edgar Rodriguez22.22 (1.9)PRNEWest Point-BeemerMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.12Kadin Perez22.29 (1.9)PRNEMitchellMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.12Boone Duncan22.31PRNESewardMay 13B3 District Invite
5.11Tony Murray22.33PRNEBoys TownMay 01Centennial Conference Track Meet
6.12Travon Smith22.34PRNEBoys TownApr 06Wayne Invite
7.12Wyatt Nissen22.39PRNEBoone CentralMay 01Mid State Conference Meet
8.12Zaide Weidner22.53PRNEHastingsMay 13NSAA B-5 District
11Cooper Hausmann22.53 (1.9)PRNENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
10.12Diego Rodriguez22.62PRNEBeatriceMay 04Trailblazer Conference Invite
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.11Conner Wells49.25PRNESt. PaulMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.12Edgar Rodriguez49.57PRNEWest Point-BeemerMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.10Ezra Stewart49.83PRNEPlatteviewMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.12Zaide Weidner50.00PRNEHastingsMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.10A.J. Heffelfinger50.28PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
6.12Blake Olbrich50.46PRNEBenningtonMay 04EMC Championships (@ Norris)
7.11Mitchell Rudie50.50PRNEPlatteviewMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
8.12Reid Schanou50.70PRNESewardMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
9.11Rylan Birkby50.84PRNESt. PaulMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
10.11Mitchell Deer50.98PRNESidneyMay 13District B-6
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Conner Wells1:55.72PRNESt. PaulMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.10Nolan Slominski1:57.86PRNEBlairMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.12Mason Sindelar1:58.00PRNEPierceMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.11Tanner Cooper1:58.61PRNENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.9Jack Wade1:58.71PRNEOmaha Skutt CatholicMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
6.12Landon Eckhardt1:59.17PRNEHastingsApr 30Holdrege HS Invite
7.11Daniel Bashtovoi1:59.98PRNESidneyApr 26Best in the West Classic 2021
8.12Jacob Wells2:00.15PRNESt. PaulMay 06Ord Invite
9.12Bryant Fulmer2:01.74PRNEHoldregeMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
10.12Ben Schott2:02.27PRNEOmaha Roncalli Catholic/Duchesne AcademyMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Jaydon Welsh4:30.35PRNEHastingsMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.10Mesuidi Ejerso4:31.45PRNESouth Sioux CityMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.11Jacob Rupp4:32.06PRNEFort CalhounMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.11Luke Bonifas4:32.75PRNEAdams CentralMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.12Logan Andrews4:32.85PRNEGeringMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
6.12Elmer SoteloMunoz4:33.21PRNELexingtonMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
7.11Daniel Bashtovoi4:34.59PRNESidneyMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
8.10Colin Pinneo4:34.90PRNEYorkMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
9.12Mason Sindelar4:35.05PRNEPierceApr 17Sioux City Relays
10.11Cameron Brauer4:35.73PRNESidneyMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.10Mesuidi Ejerso9:46.96PRNESouth Sioux CityMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.12Jaydon Welsh9:51.32NEHastingsMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.10Colin Pinneo9:56.29PRNEYorkMay 06Central Conference
4.11Jacob Rupp9:58.08PRNEFort CalhounMay 13B-2 District Meet
5.10Dawson Fricke9:58.15PRNEBlairMay 13B-2 District Meet
6.12Isaac Richards9:58.59PRNEOmaha Skutt CatholicMay 06River Cities Conference Championships
7.11Luke Bonifas9:59.46PRNEAdams CentralMay 06Central Conference
8.12Kaleb Wooten10:03.11PRNEPlattsmouthApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
9.9Ian Salazar-Molina10:05.29PRNELexingtonMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
10.12Peyton Seiler10:05.42PRNEGeringMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.11Evan Shepard14.55PRNEAshland-GreenwoodMay 13B-1 District Meet
2.11Gage Fries14.75 (2.6)PRNEMindenMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.11Keaton Wattier14.91 (2.4)PRNEO'NeillMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.12Jakob Krieser14.92 (2.6)PRNECreteMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.10Tyler Carroll15.02 (2.6)PRNECentral CityMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
6.11Hogan Wingrove15.06PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
7.10Jacob Horner15.12 (4.6)PRNEElkhorn NorthMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
8.10Preston Harms15.13PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
12Dominic Melrose15.13 (4.6)PRNEOmaha Skutt CatholicMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
10.10Jackson Roberts15.23PRNEBoone CentralMay 13NSAA B-4 District
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Ryan Kramer39.66PRNEBoone CentralMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.12Layne Evans40.17PRNEWayneMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.11Hogan Wingrove40.30PRNEWaverlyApr 29Crete Invite
4.11Cameron Zink40.60PRNEOgallalaMay 13District B-6
5.12Dominic Melrose40.64PRNEOmaha Skutt CatholicMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
6.11Gage Fries40.67PRNEMindenMay 13NSAA B-5 District
7.10Jacob Horner40.73PRNEElkhorn NorthMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
8.12Connor Hartzler40.79PRNESidneyMay 13District B-6
9.12Alec Langan40.83PRNEMcCookMay 13District B-6
10.10Jackson Roberts40.86PRNEBoone CentralMay 13NSAA B-4 District
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Carson Shoemaker
Zaide Weidner
David Smith
Austin Nauert
43.02NEHastingsMay 06GNAC
2.Kale Bird
Dylan Mostek
Blake Olbrich
Trey Kenkel
43.20NEBenningtonMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.Makih Bolton
Tony Murray
Lebron Pendles
Travon Smith
43.24NEBoys TownMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.Parker Borer
Ryan Kramer
Seth Wright
Wyatt Nissen
43.36NEBoone CentralApr 26Central Nebraska Track Championships
5.Preston Harms
Sawyer Hovelsrud
Caiden Rose
Will Armatys
43.41NEWaverlyApr 29Crete Invite
6.Cole Wieseman
Hank Kroger
Dylan Dosseh
Aiden Mountain
43.46NEElkhornMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
7.Trevor Ozenbaugh
Cooper Hausmann
Jack McNally
Mcclain Meyer
43.54NENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
8.Kaden Johnson
Logan Moeller
Evan Willits
Ritter Oestreich
43.91NEPierceMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
9.Sam Scott
Emmett Hassenstab
Wyatt Archer
Dominic Melrose
43.98NEOmaha Skutt CatholicMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
10.Jacob Settles
Carsen Staehr
Carlos Collazo
Koby Nachtigal
44.21NEAuroraMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Caiden Rose
Alex Leuenberger
Cole Murray
A.J. Heffelfinger
3:24.37NEWaverlyMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.Austin Nauert
Landon Eckhardt
David Smith
Zaide Weidner
3:25.31NEHastingsMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.Mitchell Rudie
Connor Millikan
Ben Alexander
Ezra Stewart
3:27.72NEPlatteviewMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.John Placke
Rylan Birkby
Jacob Wells
Conner Wells
3:28.20NESt. PaulMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.Reid Schanou
Mason Bisbee
Easton Else
Boone Duncan
3:29.35NESewardMay 13B3 District Invite
6.Kale Bird
Silas Hughes
Cooper Diamond
Blake Olbrich
3:30.16NEBenningtonMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
7.Cole Thomas
Brandon Tucker
Mark Arp
Alec Langan
3:30.37NEMcCookMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
8.Jacob (Alex) Phelps
Sedjro Aguomba
Reece Wilson-Jaqua
Layne Evans
3:30.93NEWayneMay 13NSAA B-4 District
9.Ben Brahmer
Ritter Oestreich
Kaden Johnson
Logan Moeller
3:31.03NEPierceMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
10.Landon Ternus
Adam Van Cleave
Khyler Shortridge
Simon Janssen
3:31.05NEColumbus LakeviewMay 13NSAA B-4 District
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 10
1.Landon Eckhardt
Matthew Ochsner
Jonathan Lopez
Jaydon Welsh
8:10.66NEHastingsMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.Mitchell Deer
Cameron Brauer
Treyson Johnstone
Daniel Bashtovoi
8:11.39NESidneyMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.Zach Keeling
Nolan Slominski
Nicholas Wayman
Mason Bell
8:15.18NEBlairMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.Zachary Pittman
Noah Pomajzl
Riley Boonstra
Tanner Cooper
8:18.13NENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.Brett Pszanka
Lucas Moravec
Eli Marez
Logan Andrews
8:21.04NEGeringMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
6.Conrad Schroeder
Billy Connot
Trae Greve
Cole Murray
8:21.75NEWaverlyMay 13B3 District Invite
7.Micah Fullinfaw
Alex Stodden
Jack Wade
Alex Rice
8:21.86NEOmaha Skutt CatholicApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
8.Tyler Slechta
Kyto Warner
Reuben Barry
Luke Bonifas
8:23.95NEAdams CentralMay 06Central Conference
9.Jed Walford
Jacob Burger
Parker Lofing
Tyler Salter
8:24.90NENorthwestMay 06Central Conference
10.Dahlton Fisher
Jackson Feauto
Carter Hohlen
Hudson Opp
8:25.74NELincoln ChristianMay 13B3 District Invite
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Gage Griffith57' 1.5PRNEAuroraApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
2.12Wyatt Sindelar56' 4.5PRNENorthwestApr 23Dave Gee Invite @ GI Northwest
3.12Eric Lenz54' 11PRNECentral CityApr 26Central Nebraska Track Championships
4.12Daniel Elge54' 7.5PRNEAuroraApr 20Nebraska Track & Field Festival
5.10Landon Ternus53' 6.25PRNEColumbus LakeviewMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
6.12Torrington Ford52' 8.75PRNEMcCookMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
7.11Jay Ballard52' 7.75NEBoys TownApr 15Kruger/May Invite
8.12Jesse Thompson52' 3.75PRNEArlington PublicMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
9.12Trey Dickey52' 2PRNESewardMay 13B3 District Invite
10.10Aidan Betz51' 5PRNEElkhornMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Gage Griffith174' 8PRNEAuroraMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.12Trey Dickey170' 4PRNESewardMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.12Tyztin Hoos160' 0PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
4.12Eric Lenz159' 1PRNECentral CityMay 13NSAA B-5 District
12Isaiah Stoddard159' 1PRNEMcCookMay 06GNAC
6.12Cruz Gleason158' 0PRNEPierceMay 13NSAA B-4 District
7.12Nicholas Maag155' 1PRNEScottsbluffMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
8.10Dawson Raabe151' 6PRNEPierceApr 27Pierce 9/10 Invitational
9.12Tristan Miller151' 2PRNEPierceMay 13NSAA B-4 District
10.11Eli Osten151' 1PRNEColumbus LakeviewMay 06Central Conference
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.10Jacob Dowse6' 8PRNESidneyMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.12Robert Delgado6' 7PRNEAuroraApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
3.12Mark Arp6' 6PRNEMcCookMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
12Dylan Starr6' 6PRNEFairburyApr 24Yowell Classic
12Alexander Brandt6' 6PRNENorthwestApr 30Holdrege HS Invite
6.11Sawyer Dickman6' 5PRNESidneyApr 26Best in the West Classic 2021
12Trevor Bills6' 5PRNEElkhornApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
8.12Ryan Kramer6' 4PRNEBoone CentralMay 01Mid State Conference Meet
12Diego Rodriguez6' 4NEBeatriceApr 01Norris Invite
12Matthew Medill6' 4NENorrisApr 24Yowell Classic
11Cooper Hausmann6' 4PRNENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.11Caden Carlson14' 8PRNEAuroraMay 13NSAA B-5 District
2.12Talyn Campbell14' 6PRNEMcCookMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
10Kalen Knott14' 6PRNESewardMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.12Quintin Emerson14' 4PRNEOgallalaMay 04Best in the Midwest Track & Field Invitational
5.10Jake Burge14' 0PRNEGothenburgMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
11Branson McDonald14' 0PRNEMcCookApr 01Leroy Hoehner-McCook Invite
7.11Aaron Price13' 6PRNEScottsbluffMay 13District B-6
11Preston Witulski13' 6PRUnattachedJul 17Cornhusker State Games
9.12Dakota Minshall13' 1PRNEPlattsmouthApr 27Cougar Invite
10.12Jake Lindstedt13' 0PRNECozadMay 13District B-6
11Jacob Mosley13' 0PRNENorthwestMay 06Central Conference
11Michael Robinson13' 0PRNEWahooMay 13B-2 District Meet
12Payton Firmanik13' 0PRNEFairburyMay 13B3 District Invite
10Caleb Vokes13' 0PRNENorthwestMay 13NSAA B-5 District
12Miles Garcia13' 0PRNEPierceMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
12Eli Unruh13' 0PRNEAuburnApr 08Waverly Invitational
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Travon Smith23' 3.25PRNEBoys TownMay 13B-1 District Meet
2.12Logan Moeller22' 8PRNEPierceMay 13NSAA B-4 District
3.11Dylan Mostek22' 7PRNEBenningtonApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
4.12Cade Rice22' 4.5 (4.4)PRNENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.12Daniel Frary22' 3PRNEAuburnMay 13B-1 District Meet
6.11Ezekiyal Wells22' 2.25PRNERalstonApr 08Waverly Invitational
7.12Boone Duncan21' 11PRNESewardMay 13B3 District Invite
8.12Matthew Medill21' 10PRNENorrisApr 24Yowell Classic
9.11Emmett Hassenstab21' 9.75NEOmaha Skutt CatholicApr 06Gretna Knights of Columbus Invite
10.12Carson Roubicek21' 8PRNEDouglas County WestApr 01Platteview HS Invitational
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Daniel Frary46' 8.5PRNEAuburnApr 13Plattsmouth Invitational Track Meet
2.12Logan Moeller46' 2.5PRNEPierceMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.12Travon Smith45' 8.5PRNEBoys TownApr 06Wayne Invite
4.11Emmett Hassenstab45' 5.25PRNEOmaha Skutt CatholicMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.11Hogan Wingrove44' 2PRNEWaverlyApr 16Central City Invite
6.12Trent Davis44' 1PRNEGeringMay 13District B-6
11Ezekiyal Wells44' 1PRNERalstonApr 08Waverly Invitational
8.11Chayton Bynes43' 11.75PRNEChadronMay 13District B-6
10Adam Dugger43' 11.75PRNEMcCookMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
10.12Alexander Brandt43' 11.5PRNENorthwestMay 13NSAA B-5 District
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.