Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Will Armatys10.82PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
2.11Cooper Hausmann10.91PRNENorrisMay 13B3 District Invite
3.12Dawson Britton11.05PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
4.12Diego Rodriguez11.06PRNEBeatriceMay 04Trailblazer Conference Invite
5.12Sawyer Hovelsrud11.11PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
12Katon Thomas11.11PRNEMalcolmMay 01ECNC Invite
7.11Mcclain Meyer11.26PRNENorrisApr 01Norris Invite
8.11Caiden Rose11.30PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
9.11Trevor Ozenbaugh11.31PRNENorrisMay 13B3 District Invite
10.11Isaac Kracl11.32PRNECreteMay 13B3 District Invite
12Wyatt Collingham11.32PRNEYorkApr 01Platteview HS Invitational
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Will Armatys21.84PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
2.12Boone Duncan22.31PRNESewardMay 13B3 District Invite
3.11Cooper Hausmann22.53 (1.9)PRNENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.12Diego Rodriguez22.62PRNEBeatriceMay 04Trailblazer Conference Invite
5.11Mcclain Meyer22.79PRNENorrisMay 13B3 District Invite
6.11Caiden Rose22.94PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
7.11Isaac Kracl23.01PRNECreteMay 13B3 District Invite
8.12Colby Sizemore23.15PRNEMalcolmMay 01ECNC Invite
9.12Katon Thomas23.16PRNEMalcolmMay 01ECNC Invite
10.11Trevor Ozenbaugh23.18PRNENorrisMay 13B3 District Invite
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.10A.J. Heffelfinger50.28PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
2.12Reid Schanou50.70PRNESewardMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.10Devon Carel51.10PRNEFairburyMay 13B3 District Invite
4.11Cole Murray51.64PRNEWaverlyMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.12Diego Rodriguez52.89PRNEBeatriceApr 24Yowell Classic
6.11Tanner Cooper53.54PRNENorrisApr 08Waverly Invitational
7.10Antonio Ortiz53.82PRNECreteMay 06Central Conference
8.11Alex Leuenberger53.93PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
9.11Nathan Bell54.08PRNENorrisMay 13B3 District Invite
10.12Boone Duncan54.13PRNESewardApr 01Norris Invite
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Tanner Cooper1:58.61PRNENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.11Zachary Pittman2:04.47PRNENorrisApr 24Yowell Classic
3.9Jackson Feauto2:04.57PRNELincoln ChristianMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.9Dahlton Fisher2:04.91PRNELincoln ChristianMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.12Gavin McGerr2:05.56PRNELincoln ChristianApr 21Dan Tesar Invitational
6.12Conrad Schroeder2:06.60NEWaverlyApr 24Yowell Classic
7.11Hudson Opp2:07.75PRNELincoln ChristianApr 15SYRACUSE INVITE
8.10Colin Standifer2:08.61PRNESewardApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
9.11Billy Connot2:09.24PRNEWaverlyApr 08Waverly Invitational
10.10Joao Croteau2:09.45PRNENorrisApr 15SYRACUSE INVITE
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.10Colin Pinneo4:34.90PRNEYorkMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.12Gavin McGerr4:40.01PRNELincoln ChristianMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.11Tanner Cooper4:42.09PRNENorrisMay 04EMC Championships (@ Norris)
4.9Riley Boonstra4:43.31PRNENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.11Nathan Nottingham4:46.77PRNESewardApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
6.11Ty Brockhaus4:48.32PRNEMalcolmMay 13B3 District Invite
7.9Carter Hohlen4:48.73PRNELincoln ChristianApr 21Dan Tesar Invitational
8.12Conrad Schroeder4:48.91NEWaverlyApr 29Crete Invite
9.12Jonathan Xing4:51.47PRNELincoln ChristianApr 01Thayer Central HS Invitational
10.10Kolton Jueneman4:51.77PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.10Colin Pinneo9:56.29PRNEYorkMay 06Central Conference
2.11Nathan Nottingham10:11.53PRNESewardApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
3.12Trae Greve10:20.48PRNEWaverlyApr 24Yowell Classic
4.12Gavin McGerr10:21.13NELincoln ChristianMay 13B3 District Invite
5.11Zachary Pittman10:23.38NENorrisApr 15SYRACUSE INVITE
6.9Carter Hohlen10:26.58PRNELincoln ChristianApr 15SYRACUSE INVITE
7.12Jonathan Xing10:26.96PRNELincoln ChristianApr 21Dan Tesar Invitational
8.11Hudson Opp10:35.14PRNELincoln ChristianApr 15SYRACUSE INVITE
9.9Riley Boonstra10:35.69PRNENorrisApr 08Waverly Invitational
10.10Gabe Zarraga10:38.57PRNEYorkMay 06Central Conference
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Jakob Krieser14.92 (2.6)PRNECreteMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.11Hogan Wingrove15.06PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
3.10Preston Harms15.13PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
4.12Alex Koch15.32PRNELincoln ChristianMay 13B3 District Invite
5.12Collin Piening15.33PRNEMilfordMay 13B3 District Invite
6.12Logan Petersen16.25PRNEMalcolmMay 13B3 District Invite
7.11Jackson Schmid16.50PRNEYorkMay 13B3 District Invite
8.12Austin Earnest17.17PRNEMalcolmMay 13B3 District Invite
10Caden Nelson17.17PRNEMilfordMay 13B3 District Invite
10.11Tanner Languis17.20PRNENorrisMay 13B3 District Invite
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.11Hogan Wingrove40.30PRNEWaverlyApr 29Crete Invite
2.12Jakob Krieser41.25PRNECreteMay 13B3 District Invite
3.12Matthew Medill41.34PRNENorrisApr 24Yowell Classic
4.12Alex Koch41.77PRNELincoln ChristianMay 01Centennial Conference Track Meet
5.12Collin Piening41.90PRNEMilfordApr 26Centennial Invitational
6.10Preston Harms42.11PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
7.11Braden Miller43.83PRNECreteApr 24Yowell Classic
8.10Zach Hartman43.97PRNEWaverlyApr 24Yowell Classic
9.12Logan Petersen44.01PRNEMalcolmMay 01ECNC Invite
10.11Jackson Schmid44.14PRNEYorkMay 06Central Conference
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Preston Harms
Sawyer Hovelsrud
Caiden Rose
Will Armatys
43.41NEWaverlyApr 29Crete Invite
2.Trevor Ozenbaugh
Cooper Hausmann
Jack McNally
Mcclain Meyer
43.54NENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
3.Isaac Kracl
Jedidiah Kracl
Michael Willey
Rodrigo Martinez
44.23NECreteMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.Antonio Sims
Colby Sizemore
Dillon Beach
Katon Thomas
44.47NEMalcolmMay 13B3 District Invite
5.Taylor Schaaf
Elliot Jurgens
Preston Witulski
Diego Rodriguez
45.06NEBeatriceApr 29Crete Invite
6.AJ Frazey
Mason Bisbee
Caden Brooks
Easton Else
45.59NESewardMay 13B3 District Invite
7.Collin Piening
Caden Nelson
Jeremiah Taylor
Ayden Shook
46.11NEMilfordMay 13B3 District Invite
8.Alex Koch
Nicolas Roth
Gage Hohlen
Cobe Hansen
46.75NELincoln ChristianMay 13B3 District Invite
9.Kohen Dye
Kirby Linhart
Xavier Jilg
Ty Bartholomew
47.17NEYorkApr 30Holdrege HS Invite
10.Cole Roge
Aiden Haidul
Payton Firmanik
Ethan Johnson
53.52NEFairburyApr 24Yowell Classic
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Caiden Rose
Alex Leuenberger
Cole Murray
A.J. Heffelfinger
3:24.37NEWaverlyMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.Reid Schanou
Mason Bisbee
Easton Else
Boone Duncan
3:29.35NESewardMay 13B3 District Invite
3.Seth Hartig
Nathan Bell
Austin Madsen
Cooper Cerny
3:36.48NENorrisMay 04EMC Championships (@ Norris)
4.Jakob Krieser
Braden Miller
Antonio Ortiz
Rodrigo Martinez
3:37.74NECreteApr 24Yowell Classic
5.Nate Swenson
Dillon Beach
Katon Thomas
Colby Sizemore
3:42.01NEMalcolmMay 13B3 District Invite
6.Luke Blocker
Dahlton Fisher
Gavin McGerr
Alex Koch
3:44.83NELincoln ChristianApr 21Dan Tesar Invitational
7.Josh Robertson
Zane Grizzle
Dylan Starr
Devon Carel
3:47.10NEFairburyMay 13B3 District Invite
8.Jonny Newman
Ty Bartholomew
Jackson Schmid
James Bonde
3:51.21NEYorkMay 06Central Conference
9.Relay Team3:51.47NEBeatriceApr 15SYRACUSE INVITE
10.Carter Roth
Rollin Roth
Hudson Mullet
Collin Piening
3:59.04NEMilfordMar 19Bulldog Challenge - Forest Division
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 9
1.Zachary Pittman
Noah Pomajzl
Riley Boonstra
Tanner Cooper
8:18.13NENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.Conrad Schroeder
Billy Connot
Trae Greve
Cole Murray
8:21.75NEWaverlyMay 13B3 District Invite
3.Dahlton Fisher
Jackson Feauto
Carter Hohlen
Hudson Opp
8:25.74NELincoln ChristianMay 13B3 District Invite
4.Nathan Nottingham
Colin Standifer
Kameron Dyer
Michael Peery
8:43.28NESewardMay 13B3 District Invite
5.Johnny Boesen
Matthew Burbach
Bricen Wilkie
Ty Brockhaus
8:44.40NEMalcolmMay 13B3 District Invite
6.Bret Fulton
Ruben Avalos
Miguel Alarcon
Welter Garcia
9:01.05NECreteApr 29Crete Invite
7.Cole Maschmann
Jacoby Hamm
Evan Coon
Dawson Loomis
9:13.82NEBeatriceMay 13B3 District Invite
8.Maddox Baack
Hudson Mullet
Elliott Reitz
Carter Roth
9:30.89NEMilfordApr 07Malcolm Invite
9.Seth Engalman
Ethan Johnson
Alekz Hunt
Ashton McCown
10:02.47NEFairburyMay 06Raymond Central JV Invite
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Trey Dickey52' 2PRNESewardMay 13B3 District Invite
2.12Jackson Zhang50' 7PRNEBeatriceMar 20Doane University Class B Invitational
3.11Trevor Brown49' 3.25PRNEWaverlyMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
4.12Hunter Hanke49' 1PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
5.11Vlad Rybak48' 3.5PRNEMalcolmApr 26Centennial Invitational
6.11Nathan Pence46' 0.5PRNESewardApr 16Wahoo Invitational
7.11Gracen Sommerer45' 8.5PRNESewardMay 06Central Conference
8.11Quinten Kastens45' 3.5PRNEWaverlyMar 20Doane University Class B Invitational
9.10Jude Collingham45' 0.5PRNEYorkMay 13B3 District Invite
10.11Jacob Krauter43' 7.5PRNEWaverlyApr 16Central City Invite
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Trey Dickey170' 4PRNESewardMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.12Tyztin Hoos160' 0PRNEWaverlyMay 04EMC Championships (@ Norris)
3.12Hunter Weirich140' 6PRNEBeatriceMay 13B3 District Invite
4.12Jackson Zhang137' 7PRNEBeatriceMar 20Doane University Class B Invitational
5.11Cale Bessler134' 11PRNECreteApr 08Waverly Invitational
6.10Wyatt Wubbels130' 10PRNENorrisMay 13B3 District Invite
7.12Nick Beel129' 6PRNEMilfordApr 26Centennial Invitational
8.12Ryan Barent129' 1PRNENorrisMay 04EMC Championships (@ Norris)
9.11Nathan Pence126' 9PRNESewardApr 01Norris Invite
10.9Dalton Snodgrass125' 7PRNEYorkMay 13B3 District Invite
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Dylan Starr6' 6PRNEFairburyApr 24Yowell Classic
2.12Diego Rodriguez6' 4NEBeatriceApr 01Norris Invite
12Matthew Medill6' 4NENorrisApr 24Yowell Classic
11Cooper Hausmann6' 4PRNENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
5.12Dawson Britton6' 0PRNEWaverlyApr 01Platteview HS Invitational
6.11Ayden Shook5' 10PRNEMilfordApr 26Centennial Invitational
12Logan Bietz5' 10PRNECreteApr 08Waverly Invitational
10Drew Johnson5' 10PRNEMalcolmApr 13Yutan HS Invite
9.10Preston Church5' 9PRNEBeatriceApr 29Crete Invite
10Kalen Knott5' 9PRNESewardApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
10Landon Scott5' 9PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.10Kalen Knott14' 6PRNESewardMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.11Preston Witulski13' 6PRUnattachedJul 17Cornhusker State Games
3.12Payton Firmanik13' 0PRNEFairburyMay 13B3 District Invite
4.12Isaiah Langston12' 6PRNENorrisMay 13B3 District Invite
10Sam Schernikau12' 6PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
6.11Conner Rosendale12' 0PRNESewardMay 13B3 District Invite
11Matthew Laflin12' 0PRNEBeatriceMay 13B3 District Invite
12Wyatt Collingham12' 0NEYorkApr 01Platteview HS Invitational
11Mitchell Jacobs12' 0PRNENorrisMay 13B3 District Invite
12Luke Harms12' 0PRNENorrisApr 08Waverly Invitational
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Cade Rice22' 4.5 (4.4)PRNENorrisMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
2.12Boone Duncan21' 11PRNESewardMay 13B3 District Invite
3.12Matthew Medill21' 10PRNENorrisApr 24Yowell Classic
4.12Jonny Newman21' 4.5PRNEYorkMay 13B3 District Invite
5.12Sawyer Hovelsrud20' 7.5PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
6.11Xavier Jilg20' 2PRNEYorkApr 01Platteview HS Invitational
7.11Zane Grizzle20' 1PRNEFairburyMay 13B3 District Invite
8.12Austin Earnest20' 0.75PRNEMalcolmMay 13B3 District Invite
9.9Caden Brooks20' 0.5PRNESewardApr 08Waverly Invitational
10.12Josh Robertson19' 7PRNEFairburyMay 13B3 District Invite
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.11Hogan Wingrove44' 2PRNEWaverlyApr 16Central City Invite
2.12Boone Duncan43' 7.5PRNESewardApr 30Mike Lehl Invitational - Blair
3.12Kirby Linhart42' 7PRNEYorkMay 13B3 District Invite
4.12Austin Earnest41' 8PRNEMalcolmMay 13B3 District Invite
5.11William Chica41' 7.25PRNECreteMay 22NSAA Class B State Track & Field Championships
6.10Lucas Christensen40' 10PRNEMalcolmMay 13B3 District Invite
7.10Dietrich Borchardt40' 2PRNENorrisApr 19Plattsmouth JV Invite
8.11Xavier Jilg39' 11.75PRNEYorkApr 30Holdrege HS Invite
9.10Zach Hartman39' 10PRNEWaverlyMay 13B3 District Invite
10.12Brett Heinrich38' 11NENorrisApr 24Yowell Classic
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.