Mens

100 MetersCompare top 10
1.11Ty Kadlec11.35PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
2.12Grady Aasby11.43PRSDHighmore-HarroldMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.12Josh Hoffman11.44SDLeolaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.12Matthew Hettich11.71PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
5.10Tyler Hettich11.79PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
6.12Leighton Weber11.96SDFaulkton AreaMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
7.12Garrett Petersen12.01PRSDSully ButtesMay 20Region 2B Track & Field Meet
8.11Collin Bradberry12.02PRSDSully ButtesMay 20Region 2B Track & Field Meet
9.12Alec Maier12.04SDNorth CentralApr 22Charger Invite
10.12Ethan Pitlick12.20PRSDPotter CountyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Alec Maier22.86PRSDNorth CentralMay 20Region 2B Track & Field Meet
2.11Ty Kadlec23.01PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
3.12Josh Hoffman23.59PRSDLeolaMay 20Region 2B Track & Field Meet
4.12Dylan Owens23.62PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
5.12Leighton Weber23.91PRSDFaulkton AreaMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
6.12Ethan Pitlick24.36SDPotter CountyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
7.10Tate Hoffman24.43SDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
8.12Chase Cermak24.47PRSDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
10Colby Sylte24.47PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
10.12Colton Schumacher24.57PRSDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Alec Maier50.69PRSDNorth CentralMay 01Howard Wood Dakota Relays
2.12Ethan Pitlick51.59PRSDPotter CountyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.12Josh Hoffman52.58PRSDLeolaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.12Chase Cermak54.05PRSDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
5.10Tate Hoffman56.18PRSDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
6.12Brayden Schlachter57.21PRSDPotter CountyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
7.10Brian LaRoche58.43PRSDLower BruleMay 04Meet of Legends
8.9Raynor Sprague58.53SDNorth CentralApr 22Charger Invite
9.9Carson Stephenson58.95SDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
10.10Tanner Frickson59.91PRSDNorth CentralApr 22Charger Invite
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Alec Maier2:00.97SDNorth CentralMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.11Hunter Niederbaumer2:06.85PRSDFaulkton AreaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.12Ethan Pitlick2:07.67PRSDPotter CountyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
4.11Griffin Petersen2:07.86PRSDSully ButtesMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
5.12Brayden Schlachter2:12.89PRSDPotter CountyMay 11Capitol City Qualifier
6.10Landon Hepker2:13.68PRSDSully ButtesMay 11Capitol City Qualifier
7.9Nicholas Schlachter2:16.15PRSDPotter CountyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
8.9Carson Stephenson2:17.75SDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
9.10Chase Yellow Hawk2:21.60PRSDSully ButtesMay 11Capitol City Qualifier
10.11Cash Langdeau2:24.21PRSDSully ButtesMay 11Capitol City Qualifier
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.9Nicholas Schlachter4:45.30PRSDPotter CountyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.11Hunter Niederbaumer4:47.20PRSDFaulkton AreaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.11Griffin Petersen4:54.24PRSDSully ButtesMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.10Dawson Hale5:16.42PRSDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
5.11Alex Sorensen5:23.34SDFaulkton AreaApr 22Charger Invite
6.9Kayden Hammond5:28.85SDFaulkton AreaApr 22Charger Invite
7.12Phil Langdeau5:31.49PRSDLower BruleApr 30O'Gorman Invitational
8.8Elliot LaRoche5:34.47PRSDLower BruleMay 04Meet of Legends
9.8Philip Holsing5:39.81PRSDFaulktonMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
10.12Lincoln Stuwe5:47.03PRSDPotter CountyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.9Nicholas Schlachter10:32.30PRSDPotter CountyMay 11Capitol City Qualifier
2.11Hunter Niederbaumer10:53.62SDFaulkton AreaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.10Dawson Hale11:24.48PRSDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
4.11Griffin Petersen11:29.52PRSDSully ButtesApr 23Pierre American Legion Relays
5.8Elliot LaRoche12:09.86PRSDLower BruleMay 10Bennett County Invitational Track and Field Meet
6.9Dylan Wald12:27.77SDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
7.9Xavior Kadlec12:36.04SDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
8.9Kayden Hammond12:49.57SDFaulkton AreaMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
9.11Taylor Thorson12:54.62SDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
10.8Jimmy Burma14:33.23SDSunshine Bible AcademyMay 20Region 2B Track & Field Meet
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 9
1.12Josh McQuarie15.52PRSDIpswichMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.11Colton Mohr17.07PRSDNorth CentralMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.10Brayden Goehring18.06PRSDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
4.11Lance Parks18.16PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
5.11Colby Rittel18.45PRSDHighmore-HarroldMay 20Region 2B Track & Field Meet
6.9Carter Luikens19.61SDPotter CountyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
7.10Preston Martin20.98SDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
8.9Mitch Mohr21.50SDNorth CentralMay 20Region 2B Track & Field Meet
9.12Ledger Hannan23.61SDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.9Carter Luikens44.05SDPotter CountyMay 11Capitol City Qualifier
2.10Brayden Goehring45.50PRSDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
3.12Josh McQuarie46.57SDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
4.11Colby Rittel47.83SDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
5.11Lance Parks48.58SDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
6.10Preston Martin50.90SDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
7.10Thomas Farries51.61SDSully ButtesApr 23Pierre American Legion Relays
8.11Colt Wieseler51.76SDPotter CountyApr 22Charger Invite
9.8Teghan Westphal54.32SDSully ButtesApr 22Charger Invite
10.9Mitch Mohr54.58SDNorth CentralApr 22Charger Invite
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 8
1.Dylan Owens
Carson Gohl
Tyler Hettich
Ty Kadlec
44.37SDIpswichMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.Collin Bradberry
Garrett Petersen
Thomas Farries
Sedric Perkins
46.22SDSully ButtesMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.Grady Aasby
Jordan Archambeau
Chase Cermak
Tate Hoffman
46.40SDHighmore-HarroldMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.Trevor Sayler
Colton Schumacher
Trevor Gill
Brenden Begeman
47.18SDHerreid/Selby AreaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
5.8Teghan Westphal
Lucas Arcoren
Gavin Barber
Trever Marshall
52.14SDSully ButtesMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
6.Seth Schoon
River Jones
Troy Paul
Micah Huntington
52.36SDSunshine Bible AcademyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
7.Ian Heinrich
Triton Grajczyk
Devan Brockel
Landon Wolf
55.76SDNorth CentralMay 20Region 2B Track & Field Meet
8.8Jhett Simon
DaShawn Rausch
Tanner Vandervorst
Landon Larson
56.76SDPotter CountyMay 20Region 2B Track & Field Meet
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 9
1.Dylan Owens
Carson Gohl
Matthew Hettich
Ty Kadlec
1:32.65SDIpswichMay 01Howard Wood Dakota Relays
2.Chase Cermak
Peyton McDonnell
Jordan Archambeau
Tate Hoffman
1:37.04SDHighmore-HarroldMay 20Region 2B Track & Field Meet
3.Garrett Petersen
Collin Bradberry
Thomas Farries
Blaine Hill
1:38.81SDSully ButtesMay 11Capitol City Qualifier
4.Tanner Frickson
Colton Mohr
Alec Maier
Timothy Rucker
1:38.92SDNorth CentralMay 20Region 2B Track & Field Meet
5.Leighton Weber
Layne Cotton
Garrett Cramer
Simon Bowar
1:39.93SDFaulkton AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
6.Brenden Begeman
Trevor Sayler
Colton Schumacher
Trevor Gill
1:40.56SDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
7.Cooper Logan
Carter Luikens
Brayden Schlachter
Seth Sharp
1:45.14SDPotter CountyApr 22Charger Invite
8.8Teghan Westphal
Lucas Arcoren
Gavin Barber
Trever Marshall
1:49.25SDSully ButtesMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
9.Seth Schoon
Troy Paul
Daniel Gerbracht
Gage Davis
1:49.28SDSunshine Bible AcademyMay 20Region 2B Track & Field Meet
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 7
1.Carson Gohl
Matthew Hettich
Dylan Owens
Ty Kadlec
3:40.03SDIpswichMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.Carter Luikens
Colt Wieseler
Brayden Schlachter
Ethan Pitlick
3:42.82SDPotter CountyMay 11Capitol City Qualifier
3.Tanner Frickson
Colton Mohr
Raynor Sprague
Alec Maier
3:44.52SDNorth CentralMay 01Howard Wood Dakota Relays
4.Chase Cermak
Jordan Archambeau
Tate Hoffman
Peyton McDonnell
3:50.94SDHighmore-HarroldMay 20Region 2B Track & Field Meet
5.Griffin Petersen
Blaine Hill
Landon Hepker
Sedric Perkins
3:51.76SDSully ButtesMay 20Region 2B Track & Field Meet
6.Simon Bowar
Alex Sorensen
Garrett Cramer
Layne Cotton
3:57.29SDFaulkton AreaMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
7.Gage Davis
Josh VanHeuvelen
Daniel Gerbracht
River Jones
3:59.84SDSunshine Bible AcademyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 7
1.Carter Luikens
Nicholas Schlachter
Brayden Schlachter
Ethan Pitlick
8:47.20SDPotter CountyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.Everett Paul
Nolan Triebwasser
Josh VanHeuvelen
Gage Davis
8:58.78SDSunshine Bible AcademyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.Hunter Niederbaumer
Garrett Cramer
Simon Bowar
Alex Sorensen
8:59.06SDFaulkton AreaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.Maxwell Kulesa
Taylor Thorson
Dylan Wald
Xavior Kadlec
9:42.40SDIpswichMay 01Howard Wood Dakota Relays
5.Landon Hepker
Dwight Kinney
Chase Yellow Hawk
Cash Langdeau
10:07.20SDSully ButtesApr 23Pierre American Legion Relays
6.Eli Hamre
Cole Zabel
Ledger Hannan
Gavin Hannan
10:41.50SDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
7.Triton Grajczyk
Ian Heinrich
Devan Brockel
Landon Wolf
11:38.40SDNorth CentralMay 20Region 2B Track & Field Meet
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]Compare top 8
1.Tanner Frickson
Colton Mohr
Raynor Sprague
Alec Maier
3:51.04SDNorth CentralMay 01Howard Wood Dakota Relays
2.Matthew Hettich
Ty Kadlec
Carson Gohl
Maxwell Kulesa
3:52.24SDIpswichMay 01Howard Wood Dakota Relays
3.Garrett Petersen
Collin Bradberry
Blaine Hill
Griffin Petersen
3:52.99SDSully ButtesMay 11Capitol City Qualifier
4.Leighton Weber
Layne Cotton
Simon Bowar
Alex Sorensen
3:53.57SDFaulkton AreaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
5.Peyton McDonnell
Tate Hoffman
Chase Cermak
Carson Stephenson
3:59.25SDHighmore-HarroldMay 01Howard Wood Dakota Relays
6.Josh VanHeuvelen
Nolan Triebwasser
Gage Davis
Everett Paul
4:04.89SDSunshine Bible AcademyMay 20Region 2B Track & Field Meet
7.Gavin Thigh
Elliot LaRoche
Brian LaRoche
Phil Langdeau
4:29.57SDLower BruleMay 20Region 2B Track & Field Meet
8.Tanner Dryer
Cole Zabel
Gavin Hannan
Eli Hamre
4:41.70SDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Jesse Schall46' 7PRSDSully ButtesApr 22Charger Invite
2.12Landon Schied45' 5.5PRSDHighmore-HarroldMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
3.11Jordan Schall45' 2.5PRSDSully ButtesMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
4.11Zach Geditz44' 0PRSDIpswichApr 08Mobridge Pollock Early Bird
5.10Lucas Rowland43' 7PRSDIpswichMay 11Lake Region Conference
6.11Colton Spitzer43' 1PRSDLeolaApr 30Webster Area Invite
7.12Eric Severson41' 6PRSDIpswichMay 11Lake Region Conference
8.11Chance Gregg40' 1PRSDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
9.11Colt Wieseler39' 11.5PRSDPotter CountyApr 29Yellowstone Trail Conference Meet
10.12Hunter Van Nieuwenhuyse39' 6.5PRSDHighmore-HarroldMay 07Jimmy Rearick/Warbird Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Eric Severson148' 11PRSDIpswichMay 04Eureka Lions Meet
2.11Jesse Schall140' 2PRSDSully ButtesApr 29Yellowstone Trail Conference Meet
3.11Zach Geditz139' 7PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
4.11Jordan Schall136' 1PRSDSully ButtesMay 01Eureka Legion Meet
5.11Colton Spitzer125' 11PRSDLeolaMar 29Eureka Early Bird Track Meet
6.10Nolan Triebwasser123' 7PRSDSunshine Bible AcademyMay 20Region 2B Track & Field Meet
7.11Jordan Nierman122' 2PRSDIpswichApr 27Groton Area Invitational
8.11Colt Wieseler120' 0PRSDPotter CountyMay 20Region 2B Track & Field Meet
9.11Ryan Jochim116' 1PRSDHerreid/Selby AreaMar 29Eureka Early Bird Track Meet
10.11Ben Stoecker113' 1PRSDFaulkton AreaMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Josh McQuarie5' 10PRSDIpswichMay 11Lake Region Conference
10Tyler Hettich5' 10PRSDIpswichMay 11Lake Region Conference
3.10Josh VanHeuvelen5' 6PRSDSunshine Bible AcademyMay 04Miller Invitational
4.12Colton Schumacher5' 5PRSDHerreid/Selby AreaApr 29Yellowstone Trail Conference Meet
10Brayden Goehring5' 5PRSDHerreid/Selby AreaApr 29Yellowstone Trail Conference Meet
9Timothy Rucker5' 5PRSDNorth CentralApr 29Yellowstone Trail Conference Meet
7.9Carter Luikens5' 2PRSDPotter CountyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
8.10Spencer Buechler5' 1PRSDNorth CentralMay 01Eureka Legion Meet
9.10Preston Martin5' 0PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
10.10Alex Tanner4' 11PRSDPotter CountyApr 17Battler Invitational
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Connor Kaup11' 0.5SDPotter CountyMay 15Central SD Conference MS/HS Meet
2.12Lincoln Stuwe10' 0PRSDPotter CountyApr 17Battler Invitational
3.10Darrel Yost9' 3PRSDIpswichApr 17Battler Invitational
8Rasmus Loken9' 3PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
5.11Taylor Thorson8' 3PRSDIpswichMay 11Lake Region Conference
6.10Austin Rawden8' 0PRSDIpswichApr 27Groton Area Invitational
7.7Casey Geditz7' 3PRSDIpswichMay 11Lake Region Conference
7Brody Davis7' 3PRSDIpswichMay 01Eureka Legion Meet
9Tanner Eide7' 3PRSDPotter CountyMay 04Eureka Lions Meet
10.8Tanner Vandervorst7' 0PRSDPotter CountyMay 10YTC MS Track Meet
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.11Carson Gohl20' 2PRSDIpswichMay 20Region 2B Track & Field Meet
2.10Brenden Begeman19' 10PRSDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
3.10Tanner Frickson19' 6.75PRSDNorth CentralMay 20Region 2B Track & Field Meet
4.9Trevor Heinz19' 5PRSDIpswichMay 11Lake Region Conference
5.10Hans Lapka18' 8.5PRSDLeolaMay 20Region 2B Track & Field Meet
6.12Colton Schumacher18' 5.75PRSDHerreid/Selby AreaApr 29Yellowstone Trail Conference Meet
7.11Lance Parks18' 3.5PRSDIpswichApr 17Battler Invitational
10Tyler Hettich18' 3.5PRSDIpswichApr 24Ipswich Tiger Relays
9.10Alex Tanner17' 9PRSDPotter CountyApr 01Sunshine Bible Academy Invitational
10.12Dylan Owens17' 8.5SDIpswichApr 08Mobridge Pollock Early Bird
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.10Brenden Begeman42' 8PRSDHerreid/Selby AreaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.10Colby Sylte40' 4.5PRSDIpswichMay 11Lake Region Conference
3.12Colton Schumacher39' 11.5PRSDHerreid/Selby AreaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.9Timothy Rucker38' 11.5PRSDNorth CentralMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
5.12Josh McQuarie38' 0.25PRSDIpswichApr 17Battler Invitational
6.10Landon Hepker37' 6.5PRSDSully ButtesMay 01Eureka Legion Meet
7.9Tanner Dryer35' 5.75PRSDHerreid/Selby AreaMay 20Region 2B Track & Field Meet
8.12Garrett Petersen35' 1SDSully ButtesApr 17Battler Invitational
9.8Landon Larson33' 0.25PRSDPotter CountyApr 29Yellowstone Trail Conference Meet
10.7Lucas Gulbranson32' 9.5PRSDLeolaMay 20Region 2B Track & Field Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.