Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Angel Johnson10.81PRSDViborg-HurleyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.12Chase Mason10.94PRSDViborg-HurleyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.12Collin Helma11.03PRSDFreemanMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.12Tyce Ortman11.51SDCanistotaMay 13Cornbelt Conference
5.10George Johnson11.68PRSDViborg-HurleyMay 20Region 5B Track & Field Meet
6.11Justin Wollman11.84PRSDFreemanApr 20G-V Tri-State Invitational
7.10Stephen Johnson12.01PRSDScotlandApr 06Scotland Invitational
8.12Gavin Haggerty12.09SDFreeman Academy/MarionApr 27Great Plains Conference Meet
9.10Skylar Hopkins12.12SDFreeman Academy/MarionApr 27Great Plains Conference Meet
10.12Brock Buckneberg12.15PRSDCentervilleApr 27Great Plains Conference Meet
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Angel Johnson22.29PRSDViborg-HurleyMay 20Region 5B Track & Field Meet
2.12Chase Mason22.77PRSDViborg-HurleyMay 20Region 5B Track & Field Meet
3.12Carter Gust22.97PRSDViborg-HurleyMay 20Region 5B Track & Field Meet
4.12Collin Helma23.26SDFreemanApr 29Canton Track Meet (Terry Bong Invitational)
5.12Tyce Ortman23.61PRSDCanistotaMay 13Cornbelt Conference
6.11Justin Wollman23.89PRSDFreemanMay 20Region 5B Track & Field Meet
7.12Dieken Bahm24.23PRSDIrene-WakondaApr 06Scotland Invitational
8.12Brock Buckneberg24.75PRSDCentervilleApr 27Great Plains Conference Meet
9.9Evan Scharberg24.86PRSDFreemanMay 13Cornbelt Conference
10.11Kyle Hirsch24.97SDGayville-VolinApr 27Great Plains Conference Meet
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Collin Helma49.43SDFreemanMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.12Carter Gust50.77PRSDViborg-HurleyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.12Dieken Bahm51.07PRSDIrene-WakondaMay 20Region 5B Track & Field Meet
4.11Kyle Hirsch52.96PRSDGayville-VolinMay 20Region 5B Track & Field Meet
5.12Angel Johnson53.95PRSDViborg-HurleyApr 20G-V Tri-State Invitational
6.10Sutton Arend55.52PRSDBridgewater-EmeryMay 13Cornbelt Conference
7.11Nicholas Harrington55.68SDScotlandMay 11Fort Randall Invitational
8.11Thalen Schroeder55.77PRSDFreeman Academy/MarionApr 27Great Plains Conference Meet
9.10Skylar Hopkins55.79PRSDFreeman Academy/MarionApr 27Great Plains Conference Meet
10.9Chance Schoellerman56.03PRSDViborg-HurleyMay 20Region 5B Track & Field Meet
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Titus Roesler2:04.42SDFreeman Academy/MarionMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.11Quincy Blue2:06.97PRSDFreeman Academy/MarionMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.12Payton Arbach2:13.59SDFreeman Academy/MarionMay 20Region 5B Track & Field Meet
4.11Malachi Myers2:14.00PRSDFreeman Academy/MarionMay 20Region 5B Track & Field Meet
5.11Kyle Hirsch2:14.82PRSDGayville-VolinApr 20G-V Tri-State Invitational
6.11Thalen Schroeder2:15.28PRSDFreeman Academy/MarionApr 20G-V Tri-State Invitational
7.9Devin Sayler2:16.97PRSDViborg-HurleyMay 13Cornbelt Conference
8.8Macklen Weber2:18.39PRSDBridgewater-EmeryMay 20Region 5B Track & Field Meet
9.9Mateo Kleinhans2:19.98PRSDAlcester-HudsonApr 29Canton Track Meet (Terry Bong Invitational)
10.11Conner Libby2:21.96PRSDIrene-WakondaMay 13Cornbelt Conference
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.10Josiah Schroeder4:38.72PRSDCanistotaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.12Titus Roesler4:38.74SDFreeman Academy/MarionMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.9Tavin Schroeder5:03.80SDFreeman Academy/MarionMay 20Region 5B Track & Field Meet
4.10Connor Epp5:09.31SDFreeman Academy/MarionMay 20Region 5B Track & Field Meet
5.9Mateo Kleinhans5:10.48SDAlcester-HudsonMay 20Region 5B Track & Field Meet
6.8Chris Haich5:20.91SDIrene-WakondaApr 20G-V Tri-State Invitational
7.8Jens Hansen5:26.65PRSDIrene-WakondaApr 20G-V Tri-State Invitational
8.9Julius Carr5:30.66PRSDMennoApr 20G-V Tri-State Invitational
9.8Finley McConniel5:33.91SDFreeman Academy/MarionApr 20G-V Tri-State Invitational
10.11Connor Hutcheson5:33.96SDCanistotaMay 20Region 5B Track & Field Meet
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Titus Roesler9:54.31PRSDFreeman Academy/MarionMay 01Howard Wood Dakota Relays
2.10Josiah Schroeder10:40.59SDCanistotaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.9Tavin Schroeder10:56.42SDFreeman Academy/MarionMay 20Region 5B Track & Field Meet
4.11Tim Epp11:39.47PRSDFreeman Academy/MarionApr 27Great Plains Conference Meet
5.8Jens Hansen11:59.85PRSDIrene-WakondaMay 20Region 5B Track & Field Meet
6.8Finley McConniel12:12.71SDFreeman Academy/MarionApr 20G-V Tri-State Invitational
7.11Gage Skjonsberg12:29.01PRSDViborg-HurleyApr 16Avon Invitational
8.9Gus Balison12:43.41SDCentervilleApr 27Great Plains Conference Meet
9.9Julius Carr12:48.10SDMennoMay 20Region 5B Track & Field Meet
10.9Sam Hansen12:54.90PRSDIrene-WakondaMay 07Dan Barker Relays
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.11Andrew Gustad15.99SDGayville-VolinMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.11Dawson Munkvold16.55PRSDCanistotaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.12Brady Fergen16.56PRSDMennoMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.10Owen Eitemiller17.01PRSDMennoMay 20Region 5B Track & Field Meet
5.12Gentry Wetering17.57PRSDViborg-HurleyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
6.9Luke Campbell18.42PRSDViborg-HurleyApr 20G-V Tri-State Invitational
7.9Covin Wattier19.29PRSDCentervilleMay 20Region 5B Track & Field Meet
8.10Clay Broderson19.38PRSDIrene-WakondaMay 20Region 5B Track & Field Meet
9.12Ben Nelson19.46SDIrene-WakondaApr 20G-V Tri-State Invitational
10.12Tate Kessler20.23PRSDViborg-HurleyMay 20Region 5B Track & Field Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.11Andrew Gustad42.39SDGayville-VolinMay 20Region 5B Track & Field Meet
2.10Dashel Spurrell42.61PRSDIrene-WakondaMay 20Region 5B Track & Field Meet
3.12Brady Fergen43.17PRSDMennoMay 20Region 5B Track & Field Meet
4.12Jack Walters43.39PRSDCentervilleMay 20Region 5B Track & Field Meet
5.11Dawson Munkvold44.04PRSDCanistotaMay 13Cornbelt Conference
6.12Ben Nelson44.18PRSDIrene-WakondaMay 20Region 5B Track & Field Meet
7.8Christopher Aasen46.53PRSDBridgewater-EmeryMay 20Region 5B Track & Field Meet
8.10Owen Eitemiller46.62SDMennoApr 20G-V Tri-State Invitational
9.12Gentry Wetering46.86SDViborg-HurleyMay 13Cornbelt Conference
10.8Macklen Weber47.25PRSDBridgewater-EmeryMay 20Region 5B Track & Field Meet
9Luke Campbell47.25SDViborg-HurleyApr 16Avon Invitational
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Angel Johnson
George Johnson
Carter Gust
Chase Mason
43.04SDViborg-HurleyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.Evan Scharberg
Colin Helma
Tate Sorensen
Justin Wollman
45.22SDFreemanMay 20Region 5B Track & Field Meet
3.Bodie Burnham
Sutton Arend
Brandon Jansen
Koby Kayser
46.81SDBridgewater-EmeryMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.Tyce Ortman
William Ortman
Cayden Scott
Noah Kleinsasser
47.06SDCanistotaMay 13Cornbelt Conference
5.Brandon Ahalt
Austin Pillsbury
Owen Eitemiller
Weston Freier
47.85SDMennoMay 20Region 5B Track & Field Meet
6.Keaton Preheim
Gavin Haggerty
Jayden Lemons
Liam Ortman
47.86SDFreeman Academy/MarionMay 20Region 5B Track & Field Meet
7.Alex Schoenberner
Kyle Hirsch
Nate Quatier
Darien Rabe
48.51SDGayville-VolinApr 27Great Plains Conference Meet
8.Brock Buckneberg
Austin Bohlman
Lane Johnson
Jack Walters
48.65SDCentervilleApr 27Great Plains Conference Meet
9.Dawson Johnke
Clay Broderson
Connor Ganschow
Landon DuBois
49.39SDIrene-WakondaMay 20Region 5B Track & Field Meet
10.Tyrus Bietz
Kade Odens
Kalen Maruska
Stephen Johnson
49.53SDScotlandMay 11Fort Randall Invitational
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 9
1.Angel Johnson
Carter Gust
George Johnson
Chase Mason
1:29.68SDViborg-HurleyMay 01Howard Wood Dakota Relays
2.Tyce Ortman
William Ortman
Cayden Scott
Noah Kleinsasser
1:37.00SDCanistotaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.Dashel Spurrell
Ben Nelson
Landon DuBois
Dieken Bahm
1:37.37SDIrene-WakondaMay 07Dan Barker Relays
4.Bodie Burnham
Sam Hofer
Camden Dye
Koby Kayser
1:37.63SDBridgewater-EmeryMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
5.Evan Scharberg
Tate Sorensen
Blake Rumelhart
Justin Wollman
1:37.79SDFreemanMay 20Region 5B Track & Field Meet
6.Alex Schoenberner
Nate Quatier
Andrew Gustad
Kyle Hirsch
1:37.82SDGayville-VolinMay 01Howard Wood Dakota Relays
7.Keaton Preheim
Gavin Haggerty
Jayden Lemons
Liam Ortman
1:39.07SDFreeman Academy/MarionMay 20Region 5B Track & Field Meet
8.Austin Pillsbury
Brandon Ahalt
Weston Freier
Tyler Massey
1:41.33SDMennoMay 13Cornbelt Conference
9.Lane Johnson
James Buckneberg
Logan Bobzin
Austin Bohlman
1:41.62SDCentervilleMay 20Region 5B Track & Field Meet
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.George Johnson
Angel Johnson
Chase Mason
Carter Gust
3:33.22SDViborg-HurleyMay 01Howard Wood Dakota Relays
2.Dashel Spurrell
Ben Nelson
Ethan Haich
Dieken Bahm
3:34.74SDIrene-WakondaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.Brandon Jansen
Sam Hofer
Sutton Arend
Camden Dye
3:38.66SDBridgewater-EmeryMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.Alex Schoenberner
Andrew Gustad
Nate Quatier
Kyle Hirsch
3:41.42SDGayville-VolinMay 20Region 5B Track & Field Meet
5.Cole Friederich
Logan Sayler
Stephen Johnson
Nicholas Harrington
3:42.71SDScotlandMay 20Region 5B Track & Field Meet
6.Seth Balzer
Quincy Blue
Thalen Schroeder
Liam Ortman
3:43.73SDFreeman Academy/MarionMay 20Region 5B Track & Field Meet
7.William Ortman
Brady Scott
Levi Schroeder
Cayden Scott
3:58.75SDCanistotaMay 13Cornbelt Conference
8.Kadeyn Ulmer
Owen Eitemiller
Weston Freier
Tyler Massey
4:00.64SDMennoApr 06Scotland Invitational
9.Tate Sorensen
Luke Peters
Rocky Ammann
Ethan Balvin
4:03.15SDFreemanMay 20Region 5B Track & Field Meet
10.James Buckneberg
Malachi Brouwer
Logan Bobzin
Will Kroger
4:13.64SDCentervilleMay 20Region 5B Track & Field Meet
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 7
1.Quincy Blue
Malachi Myers
Thalen Schroeder
Titus Roesler
8:30.17SDFreeman Academy/MarionMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.Conner Libby
Ben Girard
Chris Haich
Ethan Haich
8:56.23SDIrene-WakondaMay 20Region 5B Track & Field Meet
3.Julius Carr
Cody Munkvold
Chris Kessler
Kadeyn Ulmer
9:01.56SDMennoMay 20Region 5B Track & Field Meet
4.Devin Sayler
Gage Skjonsberg
Shane Harms
Chance Schoellerman
9:05.67SDViborg-HurleyMay 20Region 5B Track & Field Meet
5.Maison Montgomery
Connor Hutcheson
Brady Scott
Levi Schroeder
9:59.47SDCanistotaMay 20Region 5B Track & Field Meet
6.Gus Balison
Miles Eide
Jase Brouwer
Malachi Brouwer
10:21.28SDCentervilleMay 20Region 5B Track & Field Meet
7.Jerin Schulz
Korbyn Kayser
Jase Kayser
Joe Kirby
10:57.32SDBridgewater-EmeryMay 11Fort Randall Invitational
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]Compare top 9
1.Keaton Preheim
Gavin Haggerty
Quincy Blue
Thalen Schroeder
3:47.24SDFreeman Academy/MarionMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.Tyce Ortman
William Ortman
Noah Kleinsasser
Josiah Schroeder
3:47.72SDCanistotaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.Dashel Spurrell
Ben Nelson
Dieken Bahm
Ethan Haich
3:47.97SDIrene-WakondaMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.Bodie Burnham
Koby Kayser
Sutton Arend
Camden Dye
3:52.58SDBridgewater-EmeryMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
5.Austin Pillsbury
Weston Freier
Owen Eitemiller
Kadeyn Ulmer
3:55.56SDMennoMay 20Region 5B Track & Field Meet
6.Alex Schoenberner
Andrew Gustad
Nate Quatier
Kyle Hirsch
4:02.42SDGayville-VolinMay 01Howard Wood Dakota Relays
7.Logan Sayler
Stephen Johnson
Nicholas Harrington
Cole Friederich
4:04.67SDScotlandApr 27Great Plains Conference Meet
8.George Johnson
Hayden Gilbert
Carter Gust
Devin Sayler
4:06.85SDViborg-HurleyApr 16Avon Invitational
9.Brock Buckneberg
Lane Johnson
Jack Walters
Covin Wattier
4:14.94SDCentervilleApr 20G-V Tri-State Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.12Darien Rabe52' 5.75PRSDGayville-VolinMay 11AHHS Invite
2.12Cole Papendick45' 8PRSDCanistotaMay 04Don Diede Relays
3.12Jordan Gall45' 2.5PRSDScotlandMay 11Fort Randall Invitational
4.11Lucas Mentele44' 11PRSDBridgewater-EmeryApr 22Flyer Invite
5.11Dylan Johansen43' 11PRSDFreeman Academy/MarionMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
6.10Miles Pollman43' 8.5PRSDIrene-WakondaMay 13Cornbelt Conference
7.10Chase Dahlerup42' 11PRSDIrene-WakondaMay 20Region 5B Track & Field Meet
8.12Gradee Sherman42' 4PRSDViborg-HurleyApr 20G-V Tri-State Invitational
9.12Eli Boomgarden39' 1.5PRSDViborg-HurleyApr 20G-V Tri-State Invitational
10.12Ty VanHull39' 0.75PRSDViborg-HurleyApr 16Avon Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Jordan Gall145' 5PRSDScotlandMay 11Fort Randall Invitational
12Darien Rabe145' 5PRSDGayville-VolinMay 04Don Diede Relays
3.11Lucas Mentele143' 7PRSDBridgewater-EmeryApr 15Menno Relays
4.12Eli Boomgarden142' 3PRSDViborg-HurleyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
5.11Dylan Johansen138' 11PRSDFreeman Academy/MarionMar 29Lounsbery Early Bird
6.12Cole Papendick134' 10PRSDCanistotaMay 13Cornbelt Conference
7.12Ty VanHull126' 9PRSDViborg-HurleyMay 20Region 5B Track & Field Meet
8.10Trace Ortman126' 5PRSDCanistotaMay 20Region 5B Track & Field Meet
9.12Collin Graves124' 6PRSDViborg-HurleyMay 04Don Diede Relays
10.9Cole Edberg121' 3PRSDCentervilleMay 11AHHS Invite
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.11Austin Pillsbury127' 2PRSDMennoApr 29Erv Ptak Relays
2.11Owen Hunter121' 5PRSDCentervilleMay 11AHHS Invite
3.11Tyler Massey118' 9PRSDMennoApr 29Erv Ptak Relays
4.10Owen Eitemiller111' 10PRSDMennoApr 29Erv Ptak Relays
5.11Rodrigo Samayoa110' 4PRSDAlcester-HudsonApr 29Canton Track Meet (Terry Bong Invitational)
6.10Logan Bobzin106' 2PRSDCentervilleMay 11AHHS Invite
7.12Jake O'Brien95' 10PRSDMennoApr 29Erv Ptak Relays
8.9Cole Edberg94' 0PRSDCentervilleMay 11AHHS Invite
9.11Malachi Brouwer89' 8PRSDCentervilleMay 11AHHS Invite
10.9Jensen Christensen74' 7PRSDAlcester-HudsonApr 29Canton Track Meet (Terry Bong Invitational)
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.11Thalen Schroeder6' 1PRSDFreeman Academy/MarionMay 06Dan Clarke Relays
2.10William Ortman6' 0PRSDCanistotaApr 15Menno Relays
3.12Brady Fergen5' 9PRSDMennoMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
12Gentry Wetering5' 9PRSDViborg-HurleyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
5.12Will Kroger5' 8PRSDCentervilleApr 20G-V Tri-State Invitational
12Brock Buckneberg5' 8PRSDCentervilleMay 04Don Diede Relays
10Gage Goettertz5' 8PRSDViborg-HurleyMay 20Region 5B Track & Field Meet
10Aaron Horvath5' 8PRSDBridgewater-EmeryMay 13Cornbelt Conference
9.7Hunter Wuebben5' 6PRSDGayville-VolinApr 20G-V Tri-State Invitational
10Stephen Johnson5' 6PRSDScotlandApr 13Centerville Invitational
10Jaden Eddy5' 6PRSDBridgewater-EmeryApr 27Danielsen Relays
10Aguer VanSickle5' 6PRSDBridgewater-EmeryApr 27Danielsen Relays
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.10Owen Eitemiller13' 3PRSDMennoMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
11Andrew Gustad13' 3PRSDGayville-VolinMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.12Brady Fergen12' 3PRSDMennoMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
4.10Alex Schoenberner10' 9PRSDGayville-VolinMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
5.9Isaac Fergen10' 6PRSDMennoMay 20Region 5B Track & Field Meet
6.10Lane Johnson10' 3PRSDCentervilleMay 04Don Diede Relays
11Dawson Bietz10' 3PRSDScotlandMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
8.9Jorgen Baer9' 6PRSDFreemanMay 20Region 5B Track & Field Meet
9Rocky Ammann9' 6PRSDFreemanMay 20Region 5B Track & Field Meet
9Gus Balison9' 6PRSDCentervilleMay 20Region 5B Track & Field Meet
9Covin Wattier9' 6PRSDCentervilleMay 20Region 5B Track & Field Meet
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Angel Johnson23' 2.75PRSDViborg-HurleyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
2.12Jack Walters19' 2.5PRSDCentervilleApr 06Scotland Invitational
3.12Jayden Lemons18' 7.5PRSDFreeman Academy/MarionApr 27Great Plains Conference Meet
4.11Nate Quatier18' 3.5PRSDGayville-VolinMay 04Don Diede Relays
5.11Justin Wollman18' 3PRSDFreemanMay 04Don Diede Relays
9Camdyn Stoterou18' 3PRSDBridgewater-EmeryApr 27Danielsen Relays
7.10William Ortman18' 2.5PRSDCanistotaMay 11AHHS Invite
8.10Logan Bobzin18' 0.5PRSDCentervilleApr 13Centerville Invitational
9.11Byron Osterloo17' 11.5PRSDViborg-HurleyMay 13Cornbelt Conference
10.10Ethan Balvin17' 10PRSDFreemanMay 06Dan Clarke Relays
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.11Tyler Massey40' 3SDMennoApr 06Scotland Invitational
2.12Gentry Wetering38' 6.5PRSDViborg-HurleyMay 29SDHSAA Class B State Track & Field Meet
3.12Jack Walters38' 0PRSDCentervilleMay 04Don Diede Relays
4.8Austin Bohlman37' 11.5PRSDCentervilleApr 13Centerville Invitational
5.12Eli Boomgarden37' 11PRSDViborg-HurleyApr 16Avon Invitational
6.10Logan Bobzin37' 2.25PRSDCentervilleApr 20G-V Tri-State Invitational
7.11Byron Osterloo37' 0PRSDViborg-HurleyApr 16Avon Invitational
11Austin Pillsbury37' 0PRSDMennoMay 06Dan Clarke Relays
9.10Ethan Balvin36' 10PRSDFreemanMay 20Region 5B Track & Field Meet
10.11Hayden Gilbert36' 6PRSDViborg-HurleyApr 29Erv Ptak Relays
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.