Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Nick Thomas11.19 PRWAEverettApr 30Marysville-Pilchuck/Everett@ Stanwood
2.10Will Scott11.22WAFerndaleMay 153a Sub District @mt. Vernon
3.12Dylan Burnett-Lewis11.32 PRWALynnwoodMay 15WESCO South Championships - Finals
4.11Typhis Cochran11.34 PRWALynnwoodApr 18Pasco Invitational
5.10Spencer McKinnon11.45WAEverettMay 15WESCO North Championships - Finals
6.12Logan Johnson11.47 PRWASedro-WoolleyMay 153a Sub District @mt. Vernon
7.12Max Mowrer11.61 PRWAEverettMay 22NW District 3A Finals
8.12Jordan Crim11.69 PRWAFerndaleMay 153a Sub District @mt. Vernon
9.9Jacob Jones11.74 PRWAFerndaleApr 23Blaine, Ferndale, Bellingham
10.12Cody Pohren11.74c PRWASedro-WoolleyApr 15Sedro Woolley, Meridian
11Jake Weber-Koetje11.74cWAMt VernonMar 26Lynden Christian vs Merdian, Mount Vernon
View full rankings...
200 Meters
1.10Spencer McKinnon22.65WAEverettMay 15WESCO North Championships - Finals
2.12Nick Thomas22.78 PR (2.6)WAEverettMay 30Washington State 2A, 3A, 4A Championships (All Days)
3.12Logan Johnson22.96 PRWASedro-WoolleyMay 153a Sub District @mt. Vernon
4.11Typhis Cochran23.02 PRWALynnwoodApr 25Bellevue Invitational
5.10Will Scott23.11 PRWAFerndaleMay 153a Sub District @mt. Vernon
6.12Josh Crandall23.19WAMt VernonMay 09Stanwood Invitational
7.12Max Mowrer23.24 PRWAEverettMay 22NW District 3A Finals
8.12Dylan Burnett-Lewis23.44 PRWALynnwoodApr 30@Glacier Pk-Lynnwood-Shorewood-Jackson
9.12Phillip Stevenson23.73WAMeadowdaleApr 18Larry Eason Invitational Track and Field Meet
10.12Jordan Crim23.93WAFerndaleMay 153a Sub District @mt. Vernon
View full rankings...
400 Meters
1.12Logan Johnson49.74 PRWASedro-WoolleyMay 30Washington State 2A, 3A, 4A Championships (All Days)
2.12Josh Crandall51.00WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
3.12Phillip Stevenson51.29 PRWAMeadowdaleMay 22NW District 3A Finals
4.12Jace Sherrill51.45 PRWAMeadowdaleMay 22NW District 3A Finals
5.10Mickey Norton51.95 PRWAEverettMay 15WESCO North Championships - Finals
6.10Dillon Baker52.87 PRWAShorecrestApr 09Glacier Peak, Snohomish, Marysville @ Shorecrest
7.11Jake Weber-Koetje52.96 PRWAMt VernonMay 153a Sub District @mt. Vernon
8.12Paige Mendoza52.97 PRWASedro-WoolleyMay 153a Sub District @mt. Vernon
9.11Aaron O'Neill53.45WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
10.10Qui Nguyen53.84cWAEverettApr 27Wesco North JV @ Stanwood
View full rankings...
800 Meters
1.11Joseph McConaughy1:56.56 PRWAShorecrestMay 30Washington State 2A, 3A, 4A Championships (All Days)
2.10Jeff Bastian1:59.68WAGlacier PeakApr 18Larry Eason Invitational Track and Field Meet
3.12Kevin Bartelt2:01.47 PRWASedro-WoolleyApr 10103rd Skagit County Championships
4.10Matt Crichlow2:02.76WAMeadowdaleMay 22NW District 3A Finals
5.12Taft Knowles2:04.58 PRWAShorecrestMay 15WESCO South Championships - Finals
6.10Chase Byrd2:04.75 PRWAGlacier PeakApr 18Larry Eason Invitational Track and Field Meet
7.12Sam Atkinson2:04.96 PRWAMeadowdaleMay 22NW District 3A Finals
8.11James Underwood2:07.0h PRWAFerndaleApr 29Ferndale Vs. Lynden Christian/sedro Woolley
9.11Nate Minor2:07.36WAMt VernonMay 06Lynden Christian vs Mount Vernon
10.11Ethan Garrison2:07.68 PRWAMt VernonMay 06Lynden Christian vs Mount Vernon
View full rankings...
1600 Meters
1.11Joseph McConaughy4:22.73 PRWAShorecrestMay 30Washington State 2A, 3A, 4A Championships (All Days)
2.10Jeff Bastian4:24.08WAGlacier PeakMay 22NW District 3A Finals
3.10Chase Byrd4:26.05 PRWAGlacier PeakMay 22NW District 3A Finals
4.11Ethan Garrison4:29.65 PRWAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
5.10Matt Crichlow4:31.48WAMeadowdaleMay 13WESCO South Championships - Preilims
6.11Lee George4:36.0hWAFerndaleMay 06Ferndale/meridian @ Nooksack Valley
7.11Nate Minor4:38.29WAMt VernonApr 29Bellingham, Lynden, MtVernon
8.11Chris Freeborn4:39.55 PRWAShorecrestApr 25Viking Classic
9.12Kevin Bartelt4:41.00 PRWASedro-WoolleyApr 18Larry Eason Invitational Track and Field Meet
10.11Cody MacDougall4:41.42WAEverettMay 22NW District 3A Finals
View full rankings...
3200 Meters
1.10Chase Byrd9:37.70 PRWAGlacier PeakMay 30Washington State 2A, 3A, 4A Championships (All Days)
2.10Jeff Bastian9:38.59WAGlacier PeakMay 15WESCO South Championships - Finals
3.11Ethan Garrison9:42.45 PRWAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
4.11Joseph McConaughy9:44.61 PRWAShorecrestApr 25Viking Classic
5.11Nate Minor9:46.98WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
6.11Cody MacDougall10:00.24WAEverettMay 22NW District 3A Finals
7.11Chris Freeborn10:00.34 PRWAShorecrestMay 15WESCO South Championships - Finals
8.11Lee George10:12.39WAFerndaleMay 22NW District 3A Finals
9.10Matt Crichlow10:15.66WAMeadowdaleMay 15WESCO South Championships - Finals
10.10Angelo Comeaux10:16.16WAEverettApr 30Marysville-Pilchuck/Everett@ Stanwood
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Alex Williams15.20 PR (3.1)WALynnwoodMay 30Washington State 2A, 3A, 4A Championships (All Days)
2.12Cody Pohren15.72 PRWASedro-WoolleyMay 22NW District 3A Finals
3.11Mike Daly15.76WAEverettMay 15WESCO North Championships - Finals
4.12Jimmy Stewart15.84 PRWAMt VernonMay 153a Sub District @mt. Vernon
5.11Ian Greenburg16.21WAShorecrestMay 15WESCO South Championships - Finals
6.11Matt Reynolds16.36 PRWAFerndaleMay 153a Sub District @mt. Vernon
7.10Ty Sissel16.55WAEverettMay 22NW District 3A Finals
8.11Keiran Faley16.61WAMt VernonMay 153a Sub District @mt. Vernon
9.12Scott Pence16.93 PRWAShorecrestApr 30Edmonds Woodway/Shorecrest @ Kamiak
10.9Ben Pace17.42WALynnwoodMay 04Wesco South Frosh Championships
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Cody Pohren39.70 PRWASedro-WoolleyMay 22NW District 3A Finals
2.11Isaac Akers40.50WAFerndaleMay 22NW District 3A Finals
3.10Ty Sissel41.55WAEverettMay 22NW District 3A Finals
4.11Mike Daly41.62WAEverettMay 22NW District 3A Finals
5.11Keiran Faley42.02WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
6.11Ian Greenburg42.79 PRWAShorecrestMay 22NW District 3A Finals
7.12Kevin Radach42.95 PRWAShorecrestMay 22NW District 3A Finals
8.12Ikedi Ezeomnu43.98 PRWAShorecrestMay 06Battle of Shoreline; Shorewood, Shorecrest, and King's
9.10Tyler Cobb44.21WAEverettApr 09Everett, Mountlake Terrace @ Arlington
10.11Henry Stewart44.39WAMt VernonApr 29Bellingham, Lynden, MtVernon
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Relay Team43.45WAEverettMay 15WESCO North Championships - Finals
2.-Brett Watson
Isaac Akers
Jordan Crim
Will Scott
43.85WAFerndaleMay 22NW District 3A Finals
3.-Typhis Cochran
Geoff Meinken
Dylan Burnett-Lewis
Coleman Bryant
44.37WALynnwoodMay 22NW District 3A Finals
4.-Steven Shomaker
Sean Dever
Sam Heck
Jordan Brown
44.54WAShorecrestMay 22NW District 3A Finals
5.-Phillip Stevenson
Jace Sherrill
Richard Bryant
Jonathon Camp
45.22WAMeadowdaleMay 22NW District 3A Finals
6.-Keiran Faley
Ryan Jansen
Jonathan Osman
Josh Crandall
45.28WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
7.-Relay Team46.53WASedro-WoolleyApr 10103rd Skagit County Championships
8.-Alex Stepanchenko
Austin Wirtz
Max Moiseyev
Brandon Humberstone
46.81WAGlacier PeakMar 28Don Holder Relays
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Cody Pohren
Paige Mendoza
Kevin Bartelt
Logan Johnson
3:30.56WASedro-WoolleyMay 22NW District 3A Finals
2.-Jordan Brown
Sam Heck
Steven Shomaker
Joseph McConaughy
3:31.02WAShorecrestMay 22NW District 3A Finals
3.-Aaron O'Neill
Ryan Jansen
Maxx Denham
Josh Crandall
3:31.12WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
4.-Max Mowrer
Ty Sissel
Mike Daly
Mickey Norton
3:31.50WAEverettMay 22NW District 3A Finals
5.-Phillip Stevenson
Jace Sherrill
Richard Bryant
Sam Atkinson
3:34.23WAMeadowdaleMay 22NW District 3A Finals
6.-Relay Team3:39.11WAGlacier PeakMay 15WESCO South Championships - Finals
7.-Jake Monson
Michael Gilbert
Isaac Akers
Lee George
3:45.69WAFerndaleMay 22NW District 3A Finals
8.-Herman Yuen
Dylan Burnett-Lewis
Typhis Cochran
Tim Darby
3:50.56WALynnwoodApr 09Hall of Fame Meet-Lynnwood,Jackson@Lake Stevens
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11David Cannon53' 0WAShorecrestMay 22NW District 3A Finals
2.11Kenny Packard48' 6.5WAMt VernonMay 133a Sub District @ Mt. Vernon
3.11Gorge Pasadas48' 3.5 PRWAEverettMay 13WESCO North Championships - Prelims
4.11John Froland48' 2.5WAGlacier PeakMay 22NW District 3A Finals
5.12Robert Macready48' 1WASedro-WoolleyApr 22Mt. Vernon vs Nooksack, Sedro Woolley
6.12David Munro46' 9.5 PRWAShorecrestMay 22NW District 3A Finals
7.11Garret Watland45' 10 PRWAEverettMay 22NW District 3A Finals
8.11Treyven Tialavea45' 4WAMeadowdaleApr 30Mountlake Terrace, Mariner, Meadowdale
9.11Brandt Blankinship44' 6WAEverettApr 30Marysville-Pilchuck/Everett@ Stanwood
10.11Jakob Nelson43' 7.5WAFerndaleApr 01Ferndale vs. Sehome & Mt. Baker
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Bobby Rodgers164' 6WAEverettApr 16Cascade vs. Everett & Oak Harbor
2.11John Froland153' 8WAGlacier PeakMay 22NW District 3A Finals
3.11Eric Holmstrom151' 6WAMt VernonApr 29Bellingham, Lynden, MtVernon
4.12Robert Macready143' 7 PRWASedro-WoolleyMay 02Shoreline Invitational
5.11Kenny Packard143' 0WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
6.11Jakob Nelson133' 10WAFerndaleMay 153a Sub District @mt. Vernon
7.11Joe Morelli132' 9WAMeadowdaleMay 15WESCO South Championships - Finals
8.10Connor Wingo131' 2WAShorecrestMay 06Battle of Shoreline; Shorewood, Shorecrest, and King's
9.12Justin Leber129' 9 PRWASedro-WoolleyMar 18Polar Practice Meet Blaine, Sedro Woolley, Nooksack Valley
10.12Justin Cruse129' 0 PRWAMt VernonApr 29Bellingham, Lynden, MtVernon
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Malaki Seanoa197' 8WAEverettMay 22NW District 3A Finals
2.12Dylan Burnett-Lewis183' 5WALynnwoodApr 11Davis Invitational
3.11Cory Barrington166' 0WAMt VernonMay 153a Sub District @mt. Vernon
4.12Geoff Meinken164' 1 PRWALynnwoodMay 15WESCO South Championships - Finals
5.11Tyler Beeson158' 7 PRWAShorecrestMar 19Lake Stevens/Shorecrest@Edmonds-Woodway
6.11Keiran Faley151' 10WAMt VernonApr 15Anacortes vs. Mount Vernon, Ferndale
7.10Coleman Bryant149' 6 PRWALynnwoodMar 26Lynnwood-Shorecrest-Meadowdale
8.10Erik Larsen149' 5WAGlacier PeakApr 09Glacier Peak, Snohomish, Marysville @ Shorecrest
9.11Gus Koerber149' 0 PRWAEverettMay 22NW District 3A Finals
10.12Paul Stiger148' 6 PRWAEverettMay 22NW District 3A Finals
View full rankings...
High Jump
1.10Brett Watson6' 4WAFerndaleMay 30Washington State 2A, 3A, 4A Championships (All Days)
11Devon Kiser6' 4WAGlacier PeakMay 30Washington State 2A, 3A, 4A Championships (All Days)
3.12Andrew Stach6' 0WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
11Jordan Brown6' 0WAShorecrestMay 22NW District 3A Finals
5.10Adam Whitley5' 10 PRWAEverettMar 28April Fool's Day Invite
12Tanner Clark5' 10 PRWAFerndaleApr 23Blaine, Ferndale, Bellingham
7.11Tobin Purcell5' 9 PRWAMt VernonApr 15Anacortes vs. Mount Vernon, Ferndale
8.12Maxx Denham5' 8 PRWAMt VernonMar 26Lynden Christian vs Merdian, Mount Vernon
12Steven Shomaker5' 8 PRWAShorecrestApr 16Jackson & Meadowdale @ Shorecrest
11Andrew Montoya5' 8 PRWAGlacier PeakMar 26Edmonds-Woodway/Mariner/Glacier Peak @Shorewood
View full rankings...
Pole Vault
1.12Dylan Eastwood13' 6 PRWAFerndaleApr 29Ferndale Vs. Lynden Christian/sedro Woolley
2.12Dalton Moody13' 0WASedro-WoolleyApr 18Larry Eason Invitational Track and Field Meet
12Mitchell Mataya13' 0WASedro-WoolleyApr 22Mt. Vernon vs Nooksack, Sedro Woolley
4.12Gavin Johnston12' 0 PRWAEverettMay 15WESCO North Championships - Finals
10Adam Whitley12' 0WAEverettApr 30Marysville-Pilchuck/Everett@ Stanwood
6.11Justin Miller11' 6 PRWASedro-WoolleyMay 22NW District 3A Finals
11Tait Trautman11' 6 PRWAEverettApr 23Lake Stevens/Snohomish @ Everett
11Kyle Romero11' 6WAFerndaleApr 18Larry Eason Invitational Track and Field Meet
9.11Ryan Weed11' 1WAGlacier PeakApr 30@Glacier Pk-Lynnwood-Shorewood-Jackson
10.12Andrew Arrington11' 0 PRWAMt VernonMay 153a Sub District @mt. Vernon
12Alex Robles11' 0 PRWAEverettApr 16Cascade vs. Everett & Oak Harbor
11Joe Barrington11' 0WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
View full rankings...
Long Jump
1.11Jordan Brown22' 2WAShorecrestMay 30Washington State 2A, 3A, 4A Championships (All Days)
2.11Devon Kiser21' 9.5 PRWAGlacier PeakApr 16Glacier Peak/Lynnwood @ Edmonds-Woodway
3.10Sean Dever20' 10WAShorecrestApr 18Pasco Invitational
4.11Connor Brame19' 7.5 PRWAFerndaleApr 29Ferndale Vs. Lynden Christian/sedro Woolley
5.12Andrew Stach19' 5.5 PRWAMt VernonApr 25Westling Invitational
6.11Hamza Malik19' 2.5 PRWASedro-WoolleyMay 22NW District 3A Finals
7.12Jason Zhu19' 2 PRWAShorecrestMay 22NW District 3A Finals
8.12Nick Thomas19' 1.75 PRWAEverettMay 08Everett SD Champs Cascade / Everett / Jackson
9.10Colson Crim18' 11.5WAFerndaleMay 133a Sub District @ Mt. Vernon
10.12Alex Williams18' 11 PRWALynnwoodApr 16Glacier Peak/Lynnwood @ Edmonds-Woodway
View full rankings...
Triple Jump
1.11Devon Kiser42' 10.5WAGlacier PeakMay 15WESCO South Championships - Finals
2.10Ty Sissel41' 3 PRWAEverettApr 09Everett, Mountlake Terrace @ Arlington
3.11Andrew Montoya40' 5.5 PRWAGlacier PeakMar 28Don Holder Relays
4.12Andrew Stach40' 1.5 PRWAMt VernonApr 29Bellingham, Lynden, MtVernon
5.11Connor Brame40' 1 PRWAFerndaleMay 06Ferndale/meridian @ Nooksack Valley
6.11Tobin Purcell39' 10WAMt VernonMay 22NW District 3A Finals
7.10Eric Zeiger39' 6 PRWAMt VernonApr 29Bellingham, Lynden, MtVernon
8.12Jason Zhu39' 4 PRWAShorecrestApr 09Glacier Peak, Snohomish, Marysville @ Shorecrest
9.10Alex Stepanchenko39' 3 PRWAGlacier PeakApr 30@Glacier Pk-Lynnwood-Shorewood-Jackson
10.12Chris Sharratt38' 1.25 PRWAShorecrestMay 22NW District 3A Finals
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.11Bobby Rodgers151' 8WAEverettApr 18Larry Eason Invitational Track and Field Meet
2.11John Froland145' 8WAGlacier PeakApr 18Larry Eason Invitational Track and Field Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.