Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Frosty Wisnewski10.88PRNDCentral CassMay 06Packer Relays
2.12Paul Olson11.14 (1.6)PRNDKindredMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
12Jake Deutsch11.14 (1.7)PRNDCentral CassMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
4.12Kevin Gilmore11.18PRNDBeulahMay 05Killdeer Town Criers
5.11Daniel Stoll11.21NDHarvey/Wells CountyApr 28Shiloh Snow Snow Go Away Invite
6.12Jack Metzger11.24PRNDNorthern CassApr 23Kindred Invitational
7.10Luke Shobe11.25PRNDDickinson TrinityApr 09Hazen (Invite Only)
8.10Keaton Cole11.29 (1.7)PRNDNedroseMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
9.12Jaiden Peraza11.31PRNDKindredMay 07Howard Wood Dakota Relays
10.12Evan Richman11.32 (1.7)PRNDMaple RiverMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Frosty Wisnewski22.34PRNDCentral CassMay 14Central Cass Varsity Invitational
2.12Jake Deutsch22.44PRNDCentral CassMay 14Central Cass Varsity Invitational
3.12Paul Olson22.47 (.5)PRNDKindredMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
4.12Jaiden Peraza22.48 (2.6)PRNDKindredMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
5.12Caeden Sweet22.64PRNDLisbonMay 14Central Cass Varsity Invitational
12Madden Thorson22.64 (2.6)PRNDHarvey/Wells CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.12Kevin Gilmore22.69NDBeulahMay 07Bowman County Invite
8.10Isaac Wisnewski22.74PRNDCentral CassMay 14Central Cass Varsity Invitational
9.10Luke Shobe22.82PRNDDickinson TrinityMay 07Bowman County Invite
10.11Daniel Stoll22.82NDHarvey/Wells CountyApr 28Shiloh Snow Snow Go Away Invite
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.12Paul Olson49.98PRNDKindredMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.10Jake Shobe50.67PRNDDickinson TrinityMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.12Frosty Wisnewski50.68PRNDCentral CassMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
4.12Chance Manhart50.72PRNDBeachMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
5.12Jaiden Peraza50.95PRNDKindredMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
10Logan Weninger50.95PRNDCarringtonMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.11Henry Nelson51.01PRNDHillsboro/Central ValleyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
8.11Daniel Stoll51.55PRNDHarvey/Wells CountyApr 28Shiloh Snow Snow Go Away Invite
9.12Caeden Sweet51.64PRNDLisbonMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
10.8Jaran Reinhardt51.93PRNDHazenMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Ian Busche1:56.71PRNDHazenMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.9Taylor Wanner1:57.88PRNDBowman CountyMay 16Trinity Last Chance Meet
3.11Austin Wanner2:00.08PRNDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
4.11Caleb Sarsland2:00.10PRNDBowman CountyMay 16Trinity Last Chance Meet
5.11Eli Hansen2:00.13PRNDDickinson TrinityMay 16Trinity Last Chance Meet
6.11Henry Nelson2:00.34PRNDHillsboro/Central ValleyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.12Ethan Schaffer2:00.59PRNDKindredMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
12Chance Manhart2:00.59PRNDBeachMay 16Trinity Last Chance Meet
9.12Garrett Syverson2:00.76NDNelson CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
10.10Mike Nelson2:00.77PRNDLisbonMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.12Ian Busche4:24.57PRNDHazenMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.10Christian Brist4:29.84PRNDHillsboro/Central ValleyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.11Austin Wanner4:30.12PRNDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
4.9Taylor Wanner4:31.46PRNDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
5.11Caleb Sarsland4:32.69PRNDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
6.12Ethan Schaffer4:33.09PRNDKindredMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.12Caleb Hansen4:33.90NDDickinson TrinityApr 09Hazen (Invite Only)
8.11Eli Hansen4:35.97PRNDDickinson TrinityMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
9.11Jace Cofer4:37.87PRNDDickinson TrinityApr 28Glendive Elk's Invitational
10.12Tanner Lundwall4:39.32PRNDMay-Port CGMay 17Kindred Joan Halland Classic (Last Chance Version)
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Ian Busche9:38.71PRNDHazenMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.11Caleb Sarsland9:41.82PRNDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.11Austin Wanner9:49.25PRNDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
4.12Caleb Hansen9:58.83NDDickinson TrinityApr 28Glendive Elk's Invitational
5.10Christian Brist10:00.68PRNDHillsboro/Central ValleyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
6.11Eli Hansen10:07.11PRNDDickinson TrinityMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.11Colt Spotted Bear10:13.85NDNew TownMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
8.12Ethan Schaffer10:14.58NDKindredMay 02Shanley Invitational
9.10Gavin Lambourn10:16.55PRNDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
10.11Jace Cofer10:16.67PRNDDickinson TrinityMay 10Badlands Conference Meet
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Madden Thorson15.01 (2.6)NDHarvey/Wells CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.9Tallen Thorson15.76 (1.7)NDHarvey/Wells CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.12Ty Giroux15.88PRNDStanding RockMay 21South Central Region
4.-Qualifying Standard16.24NDNDHSAA - Class BApr 15NDHSAA State Qualifying Standards
5.12Caleb Klabunde16.38PRNDKindredMay 10JHS True Team Invitational (full)
6.10Nick Wulfekuhle16.40 (2.6)PRNDRichlandMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.10Cy Walker16.41PRNDRugbyMay 10CNDC CONFERENCE MEET
12Carson Massey16.41NDBowman CountyApr 262022 Northern Hills Invitational
9.12Garrett Syverson16.46PRNDNelson CountyMay 16Bob Zimney Last Chance
10.11Colton Tapson16.60 (-1.3)PRNDLisbonMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Madden Thorson39.82NDHarvey/Wells CountyMay 10CNDC CONFERENCE MEET
2.12Caeden Sweet41.00PRNDLisbonMay 16Bill Jansen Last Chance
3.9Tallen Thorson41.01PRNDHarvey/Wells CountyMay 05Mariya Tate Memorial
4.12Garrett Syverson41.07NDNelson CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
5.11John Marshall41.15PRNDSouthern McLean (Washburn/Wilton/Wing)May 28NDHSAA State B Track & Field Meet
6.12Dawson Beck41.16PRNDSouthern McLean (Washburn/Wilton/Wing)May 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.12Ty Giroux41.35PRNDStanding RockMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
8.12Chris Jenner41.90PRNDSurreyMay 14Glenburn Invitational
9.11Jack Koppelsloen41.92PRNDBeulahMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
10.11Tyler Syverstson42.06PRNDGarrisonMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.Will Ellison
Jake Deutsch
Isaac Wisnewski
Frosty Wisnewski
44.10NDCentral CassMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.Kaison Kaylor
Ethan Richter
Patrick Lemer
Hayden Dean
44.38NDHazenMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.Jorgen Swenson
Xander Rath
Masen Allmaras
Charlie Biewer
44.42NDKindredMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
4.Porter Granger
Easton Benz
Connor Knatterud
Kaden Jensen
44.55NDNew Rockford-SheyenneMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
5.Trevor Schagunn
Jake Shobe
Izaak Kudrna
Luke Shobe
44.75NDDickinson TrinityApr 28Glendive Elk's Invitational
6.James Dela Cruz
Jack Koppelsloen
Isaak Barbot
Kevin Gilmore
44.95NDBeulahMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.Isaac Friese
Kayl Seig
Daniel Stoll
Madden Thorson
45.07NDHarvey/Wells CountyApr 26Central Cass Varsity Quadrangular
8.Parker Gallagher
Micah Longthorne
Henry Nelson
John Kaldor
45.11NDHillsboro/Central ValleyMay 14Larimore HS Inv NKA RRVC Meet
9.Will Kuntz
Riley Tuenge
Lathan DeMontigny
William Lundberg
45.23NDRugbyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
10.-Brody Headley
Clay Heimer
Bohden Duffield
Carson Massey
45.28NDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
4x200 RelayCompare top 10
1.Jack Olson
Xander Rath
Jaiden Peraza
Paul Olson
1:31.52NDKindredMay 17Kindred Joan Halland Classic (Last Chance Version)
2.Gage Glaser
Jake Shobe
Izaak Kudrna
Luke Shobe
1:31.79NDDickinson TrinityMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.Will Ellison
Owen Wiersma
Isaac Wisnewski
Jake Deutsch
1:31.89NDCentral CassMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
4.-Isaac Friese
Tallen Thorson
Kayl Seig
Madden Thorson
1:32.17NDHarvey/Wells CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
5.Kaison Kaylor
Mark Lora
Patrick Lemer
Hayden Dean
1:32.34NDHazenMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
6.Brody Headley
Clay Heimer
Bishop Duffield
Bohden Duffield
1:32.85NDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.Easton Lovelace
Ben Rowan
Josh Yon
Max Roller
1:32.89NDThompsonMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
8.Darian Limesand
Dalton Engg
Lucas Vollmer
Dalen Engg
1:33.02NDSurreyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
9.Parker Gallagher
John Kaldor
Micah Longthorne
Henry Nelson
1:33.92NDHillsboro/Central ValleyMay 17Kindred Joan Halland Classic (Last Chance Version)
10.Cole Ohnstad
AJ Tyler
Rylee Bakkegard
Trevon Rodriguez
1:34.16NDOak Grove LutheranMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.Hayden Dean
Ian Busche
Ethan Richter
Jaran Reinhardt
3:28.03NDHazenMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.Boeden Greenley
Mike Nelson
Levi Sveum
Caeden Sweet
3:30.26NDLisbonMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.Isaac Wisnewski
Owen Wiersma
Jake Deutsch
Frosty Wisnewski
3:31.34NDCentral CassMay 16Bill Jansen Last Chance
4.Jake Shobe
Izaak Kudrna
Luke Shobe
Max Lefor
3:32.10NDDickinson TrinityMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
5.Micah Longthorne
Parker Gallagher
Christian Brist
Henry Nelson
3:33.12NDHillsboro/Central ValleyMay 16Bob Zimney Last Chance
6.Jack Olson
Jaiden Peraza
Carter Schmitz
Paul Olson
3:33.48NDKindredMay 02Shanley Invitational
7.Nathan Dix
Bishop Duffield
Bohden Duffield
Taylor Wanner
3:33.82NDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
8.Josh Yon
Max Roller
Connor Praska
Ben Rowan
3:34.68NDThompsonMay 16Bob Zimney Last Chance
9.Dalton Engg
Lucas Vollmer
Chris Jenner
Dalen Engg
3:34.72NDSurreyMay 21North West Region
10.Josiah Scott
Gavin Nelson
Aaron Moser
Wayland Sabinash
3:35.73NDGriggs MidkotaMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
4x800 RelayCompare top 10
1.Caleb Sarsland
Gavin Lambourn
Austin Wanner
Taylor Wanner
8:12.18NDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.Boeden Greenley
Mike Nelson
Rodney Olson
Caeden Sweet
8:14.86NDLisbonMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.Parker Gallagher
Micah Longthorne
Henry Nelson
Christian Brist
8:32.80NDHillsboro/Central ValleyMay 16Bob Zimney Last Chance
4.Cole Campbell
Lucas Dahl
Keaton Olson
Ethan Schaffer
8:33.86NDKindredMay 17Kindred Joan Halland Classic (Last Chance Version)
5.Dawson Wilson
Jace Cofer
Eli Hansen
Max Lefor
8:34.30NDDickinson TrinityMay 10Badlands Conference Meet
6.Brandon Peters
Andrew Wolff
Joseph Heim
Blayson Dolney
8:35.15NDOakesMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.Relay Team8:35.24NDNDHSAA - Class BApr 15NDHSAA State Qualifying Standards
8.Josh Yon
Reese Nygaard
Connor Praska
Ben Rowan
8:43.65NDThompsonMay 21North East Region
9.Ben DuBois
Colt Spotted Bear
Lukas Spotted Bear
Xavier Bell
8:44.89NDNew TownMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
10.Matt Huether
Justin Kathrein
Brock Ehlis
Nathan Kaufman
8:46.43NDMott/Regent-New EnglandMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Jack Packer59' 4PRNDKindredMay 21South East Region
2.11Kayedenn Rivinius55' 4PRNDGrant County/FlasherMay 10Badlands Conference Meet
3.10Riley Sunram55' 2PRNDKindredMay 21South East Region
4.17-18Blake Houska52' 11.5PRNDTeam NoDak YouthJun 11USATF Dakotas Association Junior Olympic, Open, Masters Championships
5.11Brady Guscette51' 11PRNDBarnes County NorthMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
6.12Caleb Olson51' 2PRNDLisbonMay 14Central Cass Varsity Invitational
7.11Aaden Olson49' 10.5PRNDVelva-Drake/AnamooseMay 10CNDC CONFERENCE MEET
8.10Hunter Rasmussen49' 8PRNDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
9.12Nick Thompson49' 7PRNDRichlandMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
10.12Cole Potter48' 1PRNDThompsonApr 26Central Cass Varsity Quadrangular
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.11Jack Packer164' 0PRNDKindredMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.10Hunter Rasmussen157' 1PRNDBowman CountyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.12Caleb Olson156' 5PRNDLisbonMay 14Central Cass Varsity Invitational
4.10Riley Sunram153' 10PRNDKindredApr 23Kindred Invitational
5.12Ethan Jepson150' 0PRNDKilldeerMay 16Trinity Last Chance Meet
6.12Jack Schaefer144' 7PRNDDes-Lacs Burlington/Lewis and ClarkMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
7.12Cole Potter144' 4PRNDThompsonMay 07Northern Cass Varsity Invitational
8.11Easton Baesler142' 0PRNDHillsboro/Central ValleyMay 16Bob Zimney Last Chance
9.12Juno Obenauer140' 4PRNDHazenMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
11Wyatt Ottmar140' 4PRNDGrant County/FlasherMay 05Killdeer Town Criers
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.11Levi Reis179' 1PRNDEllendaleMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
2.11Peter Dryburgh173' 6PRNDHillsboro/Central ValleyMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.12Nathan Kaufman166' 0NDMott/Regent-New EnglandApr 08Queen City Classic
4.12Isaac Friese165' 4PRNDHarvey/Wells CountyMay 21North Central Region
5.9Ryder Bickett164' 11PRNDCarringtonMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
6.12Max McQuillan161' 9PRNDKindredMay 16Bill Jansen Last Chance
7.-Qualifying Standard160' 0NDNDHSAA - Class BApr 15NDHSAA State Qualifying Standards
8.11Jack Packer156' 11PRNDKindredMay 16Bill Jansen Last Chance
9.12Mack Hoselton156' 1PRNDRichardton-TaylorMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
10.12Tate Jerdee156' 0PRNDWyndmere-LidgerwoodMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Paul Olson6' 8PRNDKindredMay 21South East Region
12Jaiden Peraza6' 8PRNDKindredMay 21South East Region
3.10Zeke Barnick6' 3PRNDEdgeley/KulmMay 16Oakes Last Chance
4.12Logan Barnes6' 2PRNDLinton/HMBMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
12Cordel Sjokvist6' 2PRNDMohall-Lansford-SherwoodMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
12Leighton Strommen6' 2PRNDNorthern CassMay 21South East Region
11Cooper Johnson6' 2PRNDCentral CassMay 14Central Cass Varsity Invitational
12Jake Deutsch6' 2PRNDCentral CassMay 11Central Cass Mid-Week Invite
12Kaden Jensen6' 2PRNDNew Rockford-SheyenneMay 02Oakes Varsity Track Meet
12Alex Erickson6' 2NDHarvey/Wells CountyApr 28Shiloh Snow Snow Go Away Invite
-Qualifying Standard6' 2NDNDHSAA - Class BApr 15NDHSAA State Qualifying Standards
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Parker Gallagher13' 4PRNDHillsboro/Central ValleyMay 21North East Region
2.11Noah Mehus12' 9NDMay-Port CGMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
3.12Caleb Klabunde12' 6NDKindredApr 11VC Triangular
4.11Kael Kovar12' 3PRNDCarringtonApr 28Shiloh Snow Snow Go Away Invite
12Jack Olson12' 3PRNDKindredMay 21South East Region
6.-Qualifying Standard12' 0NDNDHSAA - Class BApr 15NDHSAA State Qualifying Standards
12Jace Andersen12' 0PRNDKilldeerMay 07Bowman County Invite
10Mike Nelson12' 0PRNDLisbonMay 19Lisbon Last Last Chance
12Kory Vetsch12' 0PRNDRugbyApr 09Hazen (Invite Only)
12Carter Schmitz12' 0PRNDKindredMay 21South East Region
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Alex Erickson23' 0PRNDHarvey/Wells CountyMay 05Mariya Tate Memorial
2.12Kevin Gilmore22' 3.5PRNDBeulahMay 07Bowman County Invite
3.12Trevon Rodriguez22' 0PRNDOak Grove LutheranMay 16Bill Jansen Last Chance
4.12Evan Richman21' 9PRNDMaple RiverMay 05VC Invite
5.12Kaden Jensen21' 8.25 (.0)PRNDNew Rockford-SheyenneMay 28NDHSAA State B Track & Field Meet
6.11Max Roller21' 6.5PRNDThompsonMay 14Larimore HS Inv NKA RRVC Meet
7.12Clay Heimer21' 5.5NDBowman CountyMay 07Bowman County Invite
8.10Bishop Duffield21' 5PRNDBowman CountyApr 19Bowman County CTC Invite Only
10Bohden Duffield21' 5PRNDBowman CountyMay 16Trinity Last Chance Meet
10.11Gabe Allmaras21' 4.5PRNDHarvey/Wells CountyMay 10CNDC CONFERENCE MEET
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Clay Heimer44' 7PRNDBowman CountyMay 10Badlands Conference Meet
2.12Alex Erickson43' 9PRNDHarvey/Wells CountyMay 07Hunter Seifert Memorial
3.10Jace Narum42' 5.25PRNDCentral CassMay 06Packer Relays
4.12Ty Abrahamson42' 5PRNDNorthern LightsMay 05Mariya Tate Memorial
5.10Bishop Duffield42' 3.5PRNDBowman CountyMay 16Trinity Last Chance Meet
6.12Kaden Jensen42' 0.75PRNDNew Rockford-SheyenneMay 16Panther Booster
7.12Evan Richman41' 11.5PRNDMaple RiverMay 05VC Invite
8.11Owen Wiersma41' 11NDCentral CassMay 06Packer Relays
10Jaylin Ross41' 11PRNDDes-Lacs Burlington/Lewis and ClarkMay 07Hunter Seifert Memorial
11Cole Manolovits41' 11PRNDMott/Regent-New EnglandMay 16Trinity Last Chance Meet
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.