Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Ben Allen11.06 PRWACashmereMay 14CTL Championship
2.12Cameron Tunstall11.16 PRWACascade ChristianMay 131A West Central District - Prelims
3.11Logan Olney11.20WAZillahMay 14SCAC West Sub-District
4.11Tucker Rudy11.24cWAFreemanApr 30Timberlake Invitational
5.12Aj Hill11.39 PRWAConnellMay 14SCAC East sub-district
6.12James Beckman11.43 PRWASeattle ChristianMay 131A West Central District - Prelims
10Jimmie Day11.43WALakeside (Nine Mile)May 22NEA District Meet
8.11James Coulson11.44WAConnellMay 14SCAC East sub-district
12Zachary Mart11.44 PRWAColumbia (White Salmon)Apr 17Gorge Invite
10.11Evan Nystrom11.47WAColumbia (White Salmon)May 21Districts @ Kalama
View full rankings...
200 Meters
1.11Logan Olney22.49 (-1.3)WAZillahMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
12Ben Allen22.49 PR (-1.3)WACashmereMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
3.11Tucker Rudy22.94WAFreemanApr 20Chewelah vs. Freeman
4.12Cameron Tunstall22.99 PRWACascade ChristianMay 141A West Central District - Finals
5.12James Beckman23.17 PR (-2.1)WASeattle ChristianMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
6.10Daniel Wheatley23.24cWAFreemanMay 13Freeman vs Lakeside
11Jacob Neiman23.24c PRWAKalamaApr 15League Meet @ Onalaska
8.11Evan Nystrom23.27 PRWAColumbia (White Salmon)May 21Districts @ Kalama
9.9Austin Johnson23.32 PRWAKalamaApr 23Kalama Twilight Invitational
10.10Jimmie Day23.33 PRWALakeside (Nine Mile)Apr 24Rasmussen Invitational
View full rankings...
400 Meters
1.12Ben Allen49.60 PRWACashmereMay 21District Six 1A Championship
2.11Jacob Neiman50.77 PRWAKalamaMay 291A State Track and Field Meet (Day 2)
3.11Jacob LeFrancois50.83 PRWACascade ChristianMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
4.12James Beckman50.87 PRWASeattle ChristianMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
5.11Frank Krause51.39WAOnalaskaJun 05BorderDuel Track Classic
6.11Travis Villegas51.44 PRWARoyalMay 07Connell Invitational
7.11Josh Bell51.48WAColumbia (White Salmon)May 21Districts @ Kalama
8.11James Spencer51.50 PRWAVashon IslandMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
9.12Wes Worthen51.70 PRWACashmereMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
10.12Marco Scheuer51.77 PRWANorthwestMay 15ECL Championships - Finals
View full rankings...
800 Meters
1.11Tyler King1:55.34 PRWACoupevilleMay 14Cascade Conference Championships - Day 2
2.12Nate Faubion1:56.49 PRWAKing'sMay 14Cascade Conference Championships - Day 2
3.11Colton Berry1:58.26 PRWALakeside (Nine Mile)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
4.10Hap Emmons1:59.20WAKing'sMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
5.11Jacob Hollander1:59.94WALynden ChristianMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
6.10Quinn Robinson2:00.00 PRWAFreemanMay 22NEA District Meet
7.11Kyle Kosak2:00.71WALa CenterMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
8.12Neal Barber2:00.88 PRWAUniversity PrepMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
9.12Jarran Harris2:01.59 PRWATeninoMay 14Evergreen 1A, League Championship
10.12Michael Cross2:02.06 PRWASeattle ChristianMay 06CC, SC @ Orting (CC Home meet)
View full rankings...
1600 Meters
1.11Tyler King4:15.28WA CoupevilleMay 01Shoreline Invitational
2.10Hap Emmons4:24.46WAKing'sMay 201A Tri-District 1/2/3 Meet - Prelims
3.12Michael Cross4:24.90 PRWASeattle ChristianMay 201A Tri-District 1/2/3 Meet - Prelims
4.11Colton Berry4:24.92 PRWALakeside (Nine Mile)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
5.11Habtamu Rubio4:25.58WAPort TownsendMay 201A Tri-District 1/2/3 Meet - Prelims
6.12Max LaBerge4:26.14WACharles Wright AcademyMay 201A Tri-District 1/2/3 Meet - Prelims
7.9David Goldstone4:27.47WACharles Wright AcademyMay 201A Tri-District 1/2/3 Meet - Prelims
8.11Bereket Piatt4:28.16WAPort TownsendMay 06Olympic League Championships
9.11Jacob Hollander4:29.35WALynden ChristianMay 201A Tri-District 1/2/3 Meet - Prelims
10.9Travis Hensley4:30.99WACharles Wright AcademyMay 201A Tri-District 1/2/3 Meet - Prelims
View full rankings...
3200 Meters
1.11Tyler King9:20.52 PRWA CoupevilleMay 01Shoreline Invitational
2.11Bereket Piatt9:38.90WAPort TownsendMay 06Olympic League Championships
3.12Max LaBerge9:39.92WACharles Wright AcademyMay 01Shoreline Invitational
4.11Habtamu Rubio9:41.62WAPort TownsendMay 06Olympic League Championships
5.9David Goldstone9:45.46WACharles Wright AcademyMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
6.12Michael Cross9:45.59 PRWASeattle ChristianApr 15Seattle Christian, Chimacum, Eatonville vs Fife
7.10Hap Emmons9:47.10 PRWAKing'sMay 01Shoreline Invitational
8.9Ruben Riordan10:07.25WACharles Wright AcademyApr 24Bellevue Invitational
9.11Ethan Tonnemaker10:13.96WARoyalApr 17Pasco Invitational
10.11Andrew Dedo10:18.37 PRWACedar Park Chr. (Bothell)May 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Aric Walden14.55WANewportApr 24Rasmussen Invitational
2.12Joshua Zoellick15.10 PRWACedar Park Chr. (Bothell)May 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
3.11Curtis Clauson15.31 PRWAKing'sApr 10Cashmere Invitational
4.12Anthony Reese15.34 PRWANooksack ValleyMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
5.12Spencer Ramos15.35 PRWACascade ChristianMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
6.11Garrett Reitz15.41 PRWAOnalaskaMay 21Districts @ Kalama
7.11Ryan Rosenau15.64cWACascade (Leavenworth)Apr 16Rieke Invitational
8.11Josh Naon15.87 PRWACharles Wright AcademyMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
9.12Brendan Shearer15.94 PRWAZillahApr 23Lions Club Twilight
10.10Zack Schnieder16.06WAChewelahMay 22NEA District Meet
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Curtis Clauson38.95 PRWAKing'sMay 14Cascade Conference Championships - Day 2
2.12Spencer Ramos39.98WACascade ChristianMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
3.11Aric Walden40.10WANewportMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
4.10Joey Michael40.34WACashmereMay 21District Six 1A Championship
5.12Anthony Reese41.02 PRWANooksack ValleyMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
6.11Ryan Rosenau41.23WACascade (Leavenworth)May 21District Six 1A Championship
7.11Josh Naon42.02 PRWACharles Wright AcademyMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
8.12Denman Curry42.05 PRWAColumbia (White Salmon)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
9.11Hunter Clark42.26 PRWANewportMay 22NEA District Meet
10.11Dillon Miller42.30WACashmereMay 14CTL Championship
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Peter Heinen
Tucker Rudy
Patric Spence
Jered Hinch
43.76WAFreemanMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
2.-Matt Hadley
James Coulson
Nate Martinez
Aj Hill
44.20WAConnellMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
3.-Nick Schlotthauer
Aric Walden
Hunter Clark
Keith Coulson
44.26WANewportMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
4.-Ryan Pyke
Jacob LeFrancois
Spencer Ramos
Cameron Tunstall
44.35WACascade ChristianMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
5.-Ian Williams
Johnny Barnes
Kane Koerner
Logan Olney
44.54WAZillahMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
6.-Robin Weathersby
Michael Amsel Jr.
Aaron McQuaid
Matt Peterson
44.55WAChelanMay 14CTL Championship
-Josh Bell
Zachary Mart
Jenson Ladiges
Evan Nystrom
44.55WAColumbia (White Salmon)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
8.-Garret Reitz
Sal Hewitt
Frank Krause
Josh Dibble
44.56WAOnalaskaMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
9.-Alex Hausserman
Austin Johnson
Jake Clizbe
Jacob Neiman
44.68WAKalamaApr 23Kalama Twilight Invitational
10.-Manny Perry
Aaron VanGorkom
Slater Hirst
Jonathan Banks
44.96WAKing'sMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Dustin Grams
Wes Worthen
Joey Michael
Ben Allen
3:27.94WACashmereMay 291A State Track and Field Meet (Day 2)
2.-Spencer Ramos
Cameron Tunstall
Ryan Pyke
Jacob LeFrancois
3:29.03WACascade ChristianMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
3.-Jon Meis
Matt Gehrke
Andy Edmondson
James Beckman
3:31.26WASeattle ChristianMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
4.-Tyler King
Chase Bates
Will Hoskins
Mitch Pelroy
3:32.20WACoupevilleMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
5.-Hap Emmons
Aaron VanGorkom
Slater Hirst
Nate Faubion
3:32.30WAKing'sMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
6.-Quinn Robinson
Josh Richardson
Christian Dresback
Jered Hinch
3:32.68WAFreemanMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
7.-Addison Parker
Evan Abdalla
Michael Holmquist
Eric Betz
3:33.11WACedar Park Chr. (Bothell)May 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
8.-David Wallace
Ronnie Neumann
Joe Durham
Jesse Wallace
3:33.95WAToledoMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
9.-Chris Johnson
Weston Whitener
Shane Riew
Jacob Hollander
3:34.57WALynden ChristianMay 221A Tri-District 1/2/3 Meet - Finals
10.-Caleb Bell
Denman Curry
Josh Bell
Jonathon Frost
3:34.86WAColumbia (White Salmon)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Will Lohman61' 5 PRWAChewelahMay 14Chewelah vs Kettle Falls
2.12Riley Nelson54' 2.5 PRWAChewelahMay 14Chewelah vs Kettle Falls
3.11Will Peters52' 7WAChewelahMay 14Chewelah vs Kettle Falls
4.12Jessie Salmonson51' 1 PRWANooksack ValleyApr 28Lynden Christian & Nooksack Valley @ Squalicum
5.11Hunter Hammer51' 0.5WACoupevilleMay 14Cascade Conference Championships - Day 2
6.10Aaron Castle50' 11WANewportMay 22NEA District Meet
7.11Luteru Teuteu49' 11.5 PRWAOrtingMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
8.11Paul Thomas49' 4.5WALakeside (Nine Mile)May 22NEA District Meet
9.10Tyson Brook48' 9WAConnellApr 20SCAC League Meet #1
10.12Tim Abbott48' 2.5 PRWACedar Park Chr. (Bothell)May 01Shoreline Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Will Lohman176' 6 PRWAChewelahMay 22NEA District Meet
2.11Paul Thomas166' 8WALakeside (Nine Mile)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
3.12Riley Nelson165' 11 PRWAChewelahMay 14Chewelah vs Kettle Falls
4.12Tim Abbott160' 10 PRWACedar Park Chr. (Bothell)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
5.11Joey Spoelstra152' 5WALynden ChristianApr 24NWC Championships
6.12Joshua Zoellick149' 11 PRWACedar Park Chr. (Bothell)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
7.11Will Peters149' 9.5WAChewelahMay 04Newport vs Chewelah
8.12Dyrell Whitby148' 11 PRWAConnellApr 10Ron Vanderholm Invitational
9.11Luteru Teuteu148' 6 PRWAOrtingMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
10.12Travis Bruhn146' 0 PRWATeninoMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Curtis Clauson212' 9.5 PRWAKing'sJun 05State Multi Events Championships
2.10Tre Fess191' 0WAKalamaApr 08League meet @ Kalama
3.10Matt Hadley187' 4WAConnellApr 20SCAC League Meet #1
4.11Slater Hirst187' 1 PRWAKing'sJun 16Club Northwest All-Comers #4
5.10Denver Vander Yacht186' 10 PRWAMeridian (WA)May 141A Sub District
6.12James Craig184' 3WACashmereApr 10Cashmere Invitational
7.11Jacob Bettencourt178' 10WARiver ViewApr 20SCAC League Meet #1
8.10Sean Cole175' 3.5 PRWAHighlandMay 21SCAC District Meet
9.11Doug Benedict172' 7WAMontesanoMay 07S.W. Washington Invite
10.10BJ Salmonson170' 2WANooksack ValleyMay 201A Tri-District 1/2/3 Meet - Prelims
View full rankings...
High Jump
1.9Austin Moore6' 4 PRWACastle RockMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
2.10Joseph LaGrou6' 3 PRWAOmakMay 14CTL Championship
3.12Jack Aldrich6' 2 PRWAMontesanoMay 14Evergreen 1A, League Championship
11Mitch Holford6' 2 PRWAChewelahMar 20West Valley Invitational
12Chase Watson6' 2 PRWAFreemanMay 13Freeman vs Lakeside
12Austin McCrum6' 2WAStevensonApr 17Gorge Invite
7.12Daniel Berendsen6' 1 PRWAKing'sApr 29King's with South Whidbey
8.12Lane Strassberg6' 0 PRWAOrtingMay 06CC, SC @ Orting (CC Home meet)
10Darrin Love6' 0WATeninoMay 01Lewis River Invitational
11Ryan Rosenau6' 0WACascade (Leavenworth)Apr 10Cashmere Invitational
11Paul Thomas6' 0WALakeside (Nine Mile)Apr 13Kettle Falls at Lakeside
10Jake Clizbe6' 0WAKalamaMay 141A District 4 Subs Finals
12Dillon Ford6' 0 PRWAMontesanoApr 22League Meet
11Slater Hirst6' 0WAKing'sApr 24King's Invitational
View full rankings...
Pole Vault
1.12Austin McCrum15' 1 PRWAStevensonApr 17Gorge Invite
2.12Joshua Zoellick14' 5.5 PRWACedar Park Chr. (Bothell)Jun 02Club Northwest All-Comers #2
3.11Zachary Olivera14' 0WALa CenterMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
4.12Chris VandenBos12' 6 PRWALynden ChristianMar 24Lynden Christian, Meridian @ Blaine
12Eben Dahl12' 6 PRWARainier (WA)Apr 24Chehalis Activators Invite
6.11Tyler Hakala12' 3WAHighlandMay 21SCAC District Meet
12Hank Burton12' 3 PRWAChelanMay 21District Six 1A Championship
8.11Alex Lehmann12' 0 PRWAUniversity PrepApr 21Emerald City League Meet
11Joseph Green12' 0WACashmereMar 26Wahluke/Brewster/Entiat/Waterville
10Brad Wood12' 0WACashmereMar 19King's with Cascade and Cashmere
11Ryan Kulla12' 0WALa CenterMay 07S.W. Washington Invite
View full rankings...
Long Jump
1.11Curtis Clauson22' 5 (1.0)WAKing'sMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
2.10Jake Clizbe21' 7 (3.5)WAKalamaMay 291A State Track and Field Meet (Day 2)
3.12Zachary Mart21' 6.5 PR (1.1)WAColumbia (White Salmon)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
4.11Derek Toepper21' 5.75 (2.4)WAChimacumMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
5.11Aric Walden21' 2.25 PRWANewportMay 22NEA District Meet
6.9Michael Amsel Jr.21' 0 PRWAChelanMay 14CTL Championship
7.10Kyle Powell20' 10.5 (1.7)WALakeside (Nine Mile)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
8.11Josh Dibble20' 9.5 PRWAOnalaskaApr 29League Meet @ Onalaska
9.12Marco Scheuer20' 8.5 PR (2.6)WANorthwestMay 291A State Track and Field Meet (Day 2)
10.11Jerid Peterson20' 7 PRWAOkanoganMay 14CTL Championship
View full rankings...
Triple Jump
1.11Curtis Clauson43' 5.5 PR (-.1)WAKing'sMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
2.11Adrian Brandon43' 3 PRWASeattle AcademyMay 15ECL Championships - Finals
3.10Kenny Johnston42' 5WACashmereApr 27Cashmere/Riverside Christian/Wenatchee
4.10Cody Unfred42' 4WAFreemanApr 16Lakeland Relays
5.12Austin McCrum42' 2 PRWAStevensonApr 17Gorge Invite
6.11Derek Toepper42' 1 (-1.9)WAChimacumMay 281A State Track and Field Meet (Day 1)
7.10Trevor Wood41' 10WALakeside (Nine Mile)May 13Freeman vs Lakeside
8.12Aspen Owen41' 7 PRWAKalamaMay 06Track Meet, League @ Tenino
9.12Zachary Mart41' 6.25 PRWAColumbia (White Salmon)May 281A State Track and Field Meet (Day 1)
10.10Jake Clizbe41' 5.5WAKalamaMay 141A District 4 Subs Finals
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.11Will Peters141' 0 PRWAChewelahApr 10Mooberry Relays Rogers HS
2.12Will Lohman115' 2 PRWAChewelahApr 10Mooberry Relays Rogers HS
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.