Team Results Management

Mens

100 Meters
1.9Sean Lewis11.14cORDamascus ChristianMay 05Harrisburg Twilight
2.10Kameron Graham11.34c PRORFalls CityApr 20CASCO Open
3.12Taylor Coleman11.51 PRORPowder ValleyMay 13District OOL
4.12Brandon Pullen11.52 PRORDufurMay 12Big Sky District Meet
5.12Kelly Thompson11.54 PRORIoneApr 22Sherman Invitational
6.12Sean Louden11.63 PRORCoveMay 13District OOL
7.11Derik Trumbull11.74c PRORTriad ChristianMay 13Skyline 1A District Championships
11Rowan Karas11.74c PRORPortland WaldorfMar 23La Salle/N. Marion/Valley Cath.
12Luke Miller11.74c PRORSouthwest ChristianApr 20CASCO Open
10.11Justin Northcutt11.77 PRORSt PaulMay 13District Championships
View full rankings...
200 Meters
1.9Sean Lewis23.00ORDamascus ChristianMay 13District Championships
2.12Kelly Thompson23.31ORIoneMay 12Big Sky District Meet
3.12Sean Louden23.46 PRORCoveMay 13District OOL
4.12Taylor Coleman23.59 PRORPowder ValleyMay 13District OOL
5.11Derik Trumbull23.64c PRORTriad ChristianMay 13Skyline 1A District Championships
6.10Victor Matchi23.70ORLife ChristianMay 13District Championships
7.12David Schoenborn23.80 PRORNorth Clackamas ChristianMay 13District Championships
8.11Josh Ruble23.94c PRORElktonApr 20Reedsport Small Schools
9.12Tristan Patton24.04c PRORJosephApr 22Jo-High Inv
10Michael Madison24.04cOREchoApr 28Columbia River Invite
View full rankings...
400 Meters
1.12Kelly Thompson50.45 PRORIoneMay 201A State Championships
2.12Tristan Patton52.24cORJosephApr 22Jo-High Inv
3.10Victor Matchi52.31ORLife ChristianMay 201A State Championships
4.12Josh Cunningham52.55 PRORNew Hope ChristianMay 06Grants Pass Rotary Invitational
5.12Steven Hames52.64c PRORNew Hope ChristianMay 13Skyline 1A District Championships
6.11Derik Trumbull52.73 PRORTriad ChristianMay 06Grants Pass Rotary Invitational
7.10Michael Madison52.84 PROREchoMay 201A State Championships
8.9James Weatherspoon53.37ORNorth Clackamas ChristianMay 13District Championships
9.11Valerian Shinkaryuk53.64c PRORCanyonville ChristianMay 13Skyline 1A District Championships
12Stuart Vaughn53.64c PRORTriangle LakeMay 13Mt. West District
12Blake Shappell53.64c PRORMapletonMay 13Mt. West District
View full rankings...
800 Meters
1.12Michael Mrkvicka2:00.33 PRORNew Hope ChristianMay 06Grants Pass Rotary Invitational
2.10Jordi Bright2:04.9h PRORDamascus ChristianMay 05Harrisburg Twilight
10Nick Gowen2:04.9h PRORNorth Clackamas ChristianMay 05Harrisburg Twilight
4.11David Sherman2:05.0hORMcKenzieApr 14Mapleton Invitational
5.12Josh Cunningham2:06.19ORNew Hope ChristianApr 07Rogue River Twilight Invitational
6.9Jacob Bowdoin2:06.30ORNew Hope ChristianApr 21Bob Newland Frosh/Soph Invitational
7.12Blake Shappell2:06.96 PRORMapletonMay 201A State Championships
8.11CJ Zita2:07.70OREchoMay 201A State Championships
9.11Rowan Karas2:10.2hORPortland WaldorfMar 23La Salle/N. Marion/Valley Cath.
10.12Brian Kroeker2:10.9hORTriad ChristianMay 201A State Championships
View full rankings...
1500 Meters
1.11John Dean0.01 PRORMitchellMar 18Sherman Co. Meet
2.12Michael Mrkvicka4:08.98 PRORNew Hope ChristianMay 06Grants Pass Rotary Invitational
3.11David Sherman4:17.0hORMcKenzieJun 29All-Comers Meet
4.10Jacob Goertz4:17.31ORNorth Clackamas ChristianMay 13District Championships
5.10Nick Gowen4:17.84 PRORNorth Clackamas ChristianMay 13District Championships
6.10Jordi Bright4:18.25 PRORDamascus ChristianMay 13District Championships
7.9Jacob Bowdoin4:18.79ORNew Hope ChristianMay 201A State Championships
8.10Zach Uebele4:27.27ORHeritage ChristianApr 27Clatskanie/Portland Lutheran/PC Dual
9.10Josh Bushared4:27.89ORSouthwest ChristianMay 13District Championships
10.10Shawn Elliott4:29.3hORTriad ChristianMay 13Skyline 1A District Championships
View full rankings...
3000 Meters
1.10Jacob Goertz9:16.20 PRORNorth Clackamas ChristianApr 29Lower-Columbia Invite
2.11David Sherman9:17.0hORMcKenzieMar 23Meet @ Harrisburg
3.12Michael Mrkvicka9:37.1hORNew Hope ChristianMay 01St. Mary's multi-team
4.9Jacob Bowdoin9:38.53ORNew Hope ChristianMay 201A State Championships
5.10Shawn Elliott9:44.2hORTriad ChristianMay 201A State Championships
6.12Jackson Stopper9:50.30 PRORNorth Clackamas ChristianMay 13District Championships
7.12Sergio Chavolla10:03.2h PRORDays CreekMay 13Skyline 1A District Championships
8.11Mike Eymann10:03.51 PRORNorth Clackamas ChristianMay 13District Championships
9.10Michael Falconer10:10.45ORPortland WaldorfMay 13District Championships
10.10Zach Uebele10:16.94ORHeritage ChristianMay 04Corbett/De La Salle Dual Meet
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.9Sean Lewis16.35ORDamascus ChristianMay 201A State Championships
2.10Asa Miller16.59ORSprayMay 13District OOL
3.9Ryan Endresen16.84cORColumbia ChristianApr 20CASCO Open
4.12Keith Heidt16.94c PRORFalls CityApr 20CASCO Open
12Tyler Froemming16.94c PRORSouth Wasco CountyApr 06Yamhill Carlton Invite
6.9Nick West16.95ORImblerMay 06Ontario Heinz Invite
7.12Ray Palmquist17.08 PRORSouth Wasco CountyMay 12Big Sky District Meet
8.9Hayden Perkins17.27 PRORPowder ValleyMay 13District OOL
9.9Isaiyah Kovachy17.34cORDays CreekMay 13Skyline 1A District Championships
10.11Mat Lorinzcy18.24 PRORAdrianMay 13District OOL
11.11Matt Anderson18.24c PRORSt PaulApr 12Kennedy, Santiam, Regis
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.9Sean Lewis41.72ORDamascus ChristianMay 201A State Championships
2.12Stephen Kresse41.94c PRORSouth Wasco CountyMar 23Mullin Leavitt Invite
3.12Tyler Froemming42.42 PRORSouth Wasco CountyApr 28Columbia River Invite
4.12Keith Heidt43.04cORFalls CityMay 13Mt. West District
5.9Ryan Endresen43.47ORColumbia ChristianMay 201A State Championships
6.10Asa Miller43.58ORSprayMay 13District OOL
7.11Matt Anderson43.74cORSt PaulApr 06Oregon Episcopal Invite
8.9Nick West44.31ORImblerMay 06Ontario Heinz Invite
9.11Josh Kelly44.42 PRORSt PaulMay 13District Championships
10.11Adam Komperda45.01ORCoveApr 28LaGrande Invitational
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Ty Wyman
Victor Gonzalez
Tom Akre
Brandon Pullen
45.79ORDufurMay 201A State Championships
2.-Zack Evans
Mark Miller
Matthew Russell
Luke Miller
45.92ORSouthwest ChristianMay 201A State Championships
3.-Brandon Min
Johnny Kamon
George Chang
Woo Seok Jung
46.14cORCanyonville ChristianMay 13Skyline 1A District Championships
4.-Relay Team46.25ORNorth Clackamas ChristianMay 13District Championships
5.-Blaine Bradburn
Andrew Mathewson
Addison Fletcher
Victor Matchi
46.34cORLife ChristianMay 09Life Christian Varsity Invitational
6.-Relay Team46.54cORNew Hope ChristianMay 13Skyline 1A District Championships
-Relay Team46.54cORAdrianApr 28Harper Invitational
8.-Relay Team46.79ORDamascus ChristianMay 13District Championships
9.-Jon Louden
Adam Komperda
Justin Brainerd
Sean Louden
46.80ORCoveMay 13District OOL
10.-Relay Team46.87ORJosephMay 06Ontario Heinz Invite
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Tyler Froemming
Michael Burgett
Michael Carter
Stephen Kresse
3:32.6hORSouth Wasco CountyMay 201A State Championships
2.-James Weatherspoon
David McCormack
Nick Gowen
David Schoenborn
3:34.4hORNorth Clackamas ChristianMay 201A State Championships
3.-Valerian Shinkaryuk
Louis Kim
Woo Seok Jung
Brandon Min
3:34.54ORCanyonville ChristianMay 201A State Championships
4.-Ben Bowdoin
Ryan Garcia
Michael Mrkvicka
Steven Hames
3:37.45ORNew Hope ChristianMay 201A State Championships
5.-Relay Team3:40.0hORJosephApr 11Weston Invite
6.-Cory Peterson
Alan Rietmann
Paul Hams
Kelly Thompson
3:41.0hORIoneMay 201A State Championships
7.-Charles Britnell
Josh Kelly
Justin Northcutt
Matt Anderson
3:41.9hORSt PaulApr 12Kennedy, Santiam, Regis
8.-Relay Team3:44.93ORAdrianMay 13District OOL
9.-CJ Zita
Michael Madison
Vicente Escalante
Jose Gutierrez
3:45.0hOREchoApr 28Columbia River Invite
10.-Zack Evans
Matthew Russell
Luke Miller
Josh Bushared
3:45.04ORSouthwest ChristianMay 13District Championships
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.10Kasey McCullough51' 9.5ORDufurMay 201A State Championships
2.12James Stacy50' 4.25 PRORJordan ValleyMay 201A State Championships
3.12Teren Humphrey47' 4 PRORCondon/WheelerMay 06Pre-District Meet
4.12Dan Long46' 9.5 PRORIoneMay 201A State Championships
5.10James Thiessen46' 3ORTriangle LakeMay 13Mt. West District
6.11Schon Hybertson44' 8.5ORDufurMay 201A State Championships
7.10Ben Garnett43' 11ORJosephMar 23Pendleton Invite
8.12Max Nilsson42' 0 PRORImblerMay 06Ontario Heinz Invite
9.12David Moore41' 10.5 PRORDays CreekMay 13Skyline 1A District Championships
11Will Donaldson41' 10.5 PRORSt PaulMay 13District Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11Schon Hybertson137' 4ORDufurApr 22Sherman Invitational
2.11Michael Carter129' 4ORSouth Wasco CountyMar 23Mullin Leavitt Invite
12Victor Bednar129' 4 PRORWallowaApr 29Grant Union Classic
4.12Ryan Starr128' 3 PRORSprayMay 13District OOL
5.12Ray Palmquist127' 8 PRORSouth Wasco CountyMar 23Mullin Leavitt Invite
6.9Garrett LoVerde127' 3ORHosanna ChristianMay 13Skyline 1A District Championships
7.12Corbin Hohstadt126' 10 PRORImblerMay 13District OOL
8.12James Stacy126' 7 PRORJordan ValleyApr 21Harper
9.10Kasey McCullough125' 7ORDufurApr 28Goldendale Invitational
10.10Will Johnson125' 6 PRORDays CreekMay 13Skyline 1A District Championships
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Matt St. Louis183' 0 PRORPaisleyApr 18Lakeview- 4 way
2.12Lane Bailey178' 8 PRORJosephApr 22Jo-High Inv
3.11Will Crook162' 9ORJewellMay 201A State Championships
4.10Ryan Standiford160' 6ORCondon/WheelerMay 201A State Championships
5.11Justin Northcutt160' 3 PRORSt PaulApr 12Kennedy, Santiam, Regis
6.12Blake Shappell156' 2ORMapletonMay 13Mt. West District
7.11Nathan McCormick155' 8ORSouthwest ChristianApr 20CASCO Open
8.12Cody Nelson152' 6 PRORSouth Wasco CountyMay 12Big Sky District Meet
9.10Paul Hams150' 7ORIoneApr 15Dick Horyna Invite
10.12Teren Humphrey149' 7 PRORCondon/WheelerApr 21River's Edge
View full rankings...
High Jump
1.11Justus Gray6' 6 PRORPowder ValleyApr 07Carnival of Speed
2.11Nick Johnston6' 4ORMohawkMay 201A State Championships
3.11Seth Lindquist6' 3ORDamascus ChristianMay 05Harrisburg Twilight
10Asa Miller6' 3ORSprayMay 05Tri Co League
12Robby Scevers6' 3 PRORGilchristMay 201A State Championships
6.11Geoff Long6' 0 PRORWallowaMay 06Ontario Heinz Invite
11Daniel McKinney6' 0ORHuntingtonApr 21Harper
8.10Tyler Smith5' 11ORGilchristMar 22Summit JV, Culver, Gilchrist
9.9Steven Casiano5' 10 PRORHarperApr 07Lions Invitational
11Jeff Hester5' 10ORDamascus ChristianMar 23Catlin Gabel
11Nathan McCormick5' 10 PRORSouthwest ChristianApr 06Meet @ Harrisburg
9Kyle Blanton5' 10 PRORPowersMay 02Bandon Invitational
11Ryan Closner5' 10 PRORDamascus ChristianMay 13District Championships
View full rankings...
Pole Vault
1.11Cody Granning13' 0 PRORJosephApr 14Elgin Invite
2.10Ransom Smith12' 6ORGilchristMay 09JV Championships
10Chris Harshman12' 6 PRORJosephApr 29Grant Union Classic
4.-John O'Connell11' 0 PRORAlseaApr 06Trico League Meet
11Matt Anderson11' 0ORSt PaulApr 12Kennedy, Santiam, Regis
6.12Curtis Litzenberger10' 6 PRORSt PaulMay 13District Championships
9Ethan Weiser10' 6ORArlingtonMay 201A State Championships
8.11Josh Kelly10' 0ORSt PaulApr 27WVL Nestucca
9.11Brady Anthony9' 6ORImblerApr 22Jo-High Inv
10Michael Stephens9' 6 PRORPowder ValleyApr 21River's Edge
View full rankings...
Long Jump
1.12Robby Scevers21' 0.25 PRORGilchristMay 13Skyline 1A District Championships
2.12Brandon Pullen20' 11.25 PRORDufurMay 12Big Sky District Meet
3.11Seth Lindquist20' 8.25ORDamascus ChristianMay 201A State Championships
4.12Chris Schumacher19' 10 PRORAdrianApr 19Parma Invitational
5.12Ryan Seely19' 9.5 PRORGriswoldApr 28Columbia River Invite
6.12Joseph Street19' 8.5 PRORCondon/WheelerMay 06Pre-District Meet
7.12Stephen Kresse19' 8ORSouth Wasco CountyApr 28Columbia River Invite
8.10Michael Burgett19' 7.5 PRORSouth Wasco CountyMar 18Sherman Co. Meet
9.11Adam Komperda19' 5.5ORCoveApr 28LaGrande Invitational
10.12Jon Louden19' 5 PRORCoveMay 13District OOL
View full rankings...
Triple Jump
1.11Seth Lindquist43' 5ORDamascus ChristianMay 05Harrisburg Twilight
2.12Tyler Froemming41' 7.75 PRORSouth Wasco CountyApr 28Columbia River Invite
3.10Asa Miller41' 6.5 PRORSprayMay 13District OOL
4.12Logan Branstiter41' 1.75 PRORAdrianMar 17Les Shcwab St Patties Day Meet
5.12Chris Schumacher41' 0 PRORAdrianApr 07Lions Invitational
6.11Jeff Hester40' 11ORDamascus ChristianMay 201A State Championships
7.10Michael Burgett40' 10 PRORSouth Wasco CountyMay 06Pre-District Meet
8.12Joseph Street40' 5 PRORCondon/WheelerMay 06Pre-District Meet
9.12Ryan Seely40' 4 PRORGriswoldApr 28Columbia River Invite
10.10Kameron Graham40' 3.5ORFalls CityMay 13Mt. West District
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.