Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.11Elenes Ramos10.98 PRIDBuhlApr 01Angie Wyatt
2.11Alan Cazeau11.19IDKimberlyApr 01Angie Wyatt
3.12Clayton Harris11.24c PRIDBear LakeApr 27Grace
11Trey Corta11.24c PRIDHomedaleApr 07Melba Invitational
5.11Gary Breckenridge11.24 (1.4)IDTetonMay 213A State Championships
6.11Chris Spiers11.31 (2.6)IDKelloggMay 213A State Championships
7.11Rock Stapley11.33 (2.6)IDBonners FerryMay 213A State Championships
8.11Isaac Kreft11.44c PRIDFilerApr 28Dairymans Invite
9.12Chris Williams11.47 PR (2.6)IDTimberlakeMay 213A State Championships
10.12Tyrell Braun11.48 PRIDWeiserMay 113A SRV District Championships Day 1
View full rankings...
200 Meters
1.11Elenes Ramos22.10 PR (1.5)IDBuhlMay 213A State Championships
2.12Garrett Grotheer22.54c PRIDPayetteApr 07Melba Invitational
3.11Stetzen Thompson22.56 PRIDSouth FremontApr 29Digger Classic
4.12Clayton Harris22.74c PRIDBear LakeMay 04Bear Lake Invitational
5.10Tyler Weaver22.84cIDMarsh ValleyMay 123A District V Championships
6.12Austin Nooner22.95 PRIDSalmonMay 133A District VI Finals
7.11Rock Stapley23.01 PR (2.7)IDBonners FerryMay 213A State Championships
8.12Michael Rigby23.04c PRIDBear LakeMay 123A District V Championships
11Trey Corta23.04c PRIDHomedaleMar 15Homedale Meet
10.11Gary Breckenridge23.05 (2.8)IDTetonMay 213A State Championships
View full rankings...
400 Meters
1.11Elenes Ramos48.98 PRIDBuhlMay 213A State Championships
2.12Garrett Grotheer49.61 PRIDPayetteMay 213A State Championships
3.10Tyler Weaver50.18IDMarsh ValleyMay 213A State Championships
4.10Justin Roberts51.40IDWeiserMay 213A State Championships
5.12Marcos Cisneros51.74IDFruitlandMay 213A State Championships
6.11Tyler Hamilton51.89IDSalmonMay 213A State Championships
7.11Jacob Callister51.94cIDBonners FerryMay 05District 1 Meet of Champions
8.11Ryne Stull52.14cIDKelloggMay 143A District 1&2 Championships Day 2
9.11Alan Cazeau52.44cIDKimberlyApr 07Farmers National Bank & Zions Bank Invitational
10.12Jessie Flinn52.45 PRIDBuhlApr 30YMCA Invitational Day 2
View full rankings...
800 Meters
1.12Garrett Grotheer1:57.8h PRIDPayetteApr 26S.R.V.
2.12Brian Crane2:00.75 PRIDKimberlyMay 213A State Championships
3.9Kellen Gillins2:01.43 PRIDBuhlMay 213A State Championships
4.11Sam Loveless2:02.46 PRIDBuhlMay 213A State Championships
5.12Arlin Knight2:03.70 PRIDTetonMay 213A State Championships
6.12Justin Ewing2:04.15 PRIDPriest River LamannaMay 213A State Championships
7.12Johnny Moore2:04.40IDKelloggMay 213A State Championships
8.11Sam Burt2:04.53 PRIDSnake RiverMay 213A State Championships
9.12Ryan Stephens2:04.86 PRIDWeiserMay 213A State Championships
10.12Nick Thomas2:04.87 PRIDSalmonMay 213A State Championships
View full rankings...
1600 Meters
1.11Wesley Kelly4:33.31 PRIDKimberlyMay 213A State Championships
2.9Gage Moore4:37.69IDFilerMay 213A State Championships
3.12Brian Crane4:39.70 PRIDKimberlyMay 213A State Championships
4.12Corey Craig4:40.40 PRIDFruitlandMay 213A State Championships
5.11Micah Krmpotich4:40.87IDBonners FerryMay 213A State Championships
6.10Nathan Wiggins4:41.71IDWeiserApr 22Boise High Relays/Pat Beiter Invitational
7.11Dylan Jacobson4:42.28IDBuhlMay 213A State Championships
8.11Cameron Bischoff4:42.93IDTetonMay 213A State Championships
9.12Ty Higley4:43.60IDPayetteMay 213A State Championships
10.10Caleb Moosman4:44.21IDTetonMay 213A State Championships
View full rankings...
3200 Meters
1.11Wesley Kelly10:00.47 PRIDKimberlyMay 213A State Championships
2.11Micah Krmpotich10:08.49 PRIDBonners FerryMay 213A State Championships
3.10Caleb Moosman10:10.54IDTetonMay 213A State Championships
4.12Tate Wilson10:11.32 PRIDTetonMay 213A State Championships
5.11Cameron Bischoff10:16.25 PRIDTetonMay 213A State Championships
6.11Sam Loveless10:17.78 PRIDBuhlMay 213A State Championships
7.11James Withers10:20.66IDSnake RiverMay 213A State Championships
8.12Corey Craig10:23.7hIDFruitlandApr 13Parma Invitational
9.11Dylan Jacobson10:26.05IDBuhlMay 213A State Championships
10.12Ty Higley10:29.95 PRIDPayetteMay 213A State Championships
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Joseph Bolin15.49 (1.6)IDPayetteMay 213A State Championships
2.11Brian Cronnelly15.61 (1.6)IDTimberlakeMay 213A State Championships
3.12Austin Nooner15.84 PR (1.9)IDSalmonMay 213A State Championships
4.12Cooper Simpson15.85 PR (1.6)IDTimberlakeMay 213A State Championships
5.12Lane Galloway15.94c PRIDWeiserApr 13Parma Invitational
6.11Hayden Fitte15.96 (1.3)IDSalmonMay 213A State Championships
7.12Tyler Andersen16.07 PR (1.9)IDSt MariesMay 213A State Championships
8.11Ben Barrus16.19IDSugar-SalemMay 133A District VI Finals
9.12Steven Newell16.25 PR (1.6)IDBuhlMay 213A State Championships
10.11Woodrow Thomas16.44 PRIDPayetteMay 113A SRV District Championships Day 1
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Joseph Bolin40.36IDPayetteMay 213A State Championships
2.11Zack Ward41.44c PRIDTimberlakeMay 05District 1 Meet of Champions
3.12Tyler Andersen41.49 PRIDSt MariesMay 213A State Championships
4.11Ben Barrus41.67 PRIDSugar-SalemMay 213A State Championships
5.12Shawn Buxton41.96 PRIDMarsh ValleyMay 213A State Championships
6.12Steven Newell41.98 PRIDBuhlMay 213A State Championships
7.12Cooper Simpson42.30 PRIDTimberlakeMay 213A State Championships
8.10Chris Hoggan42.80IDTetonMay 133A District VI Finals
9.12Skyler Crystal42.81 PRIDKimberlyMay 123A District IV Championships
10.11Hayden Fitte43.27IDSalmonMay 133A District VI Finals
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Relay Team43.76IDBuhlMay 213A State Championships
2.-Relay Team43.81IDWeiserMay 213A State Championships
3.-Chris Williams
Dalton Chamberlin
Austin Phillips
Zack Ward
44.74cIDTimberlakeMay 05District 1 Meet of Champions
4.-Trey Corta
Levi Elsberry
Danny Magdaleno
Emilio Cuellar
44.94cIDHomedaleApr 26S.R.V.
5.-Clayton Harris
Addison Ochsenbein
Michael Rigby
Josh Teeples
45.24cIDBear LakeMay 04Bear Lake Invitational
6.-Relay Team45.35IDSouth FremontMay 213A State Championships
7.-Relay Team45.58IDFilerMay 123A District IV Championships
8.-Kollin Cockrell
Michael Lane
Tyler Hamilton
Patrick Withers
45.77IDSalmonApr 29Digger Classic
9.-Brandon Somsen
Adrian Bustemante
Ben Barrus
Kenzy Fogle
45.90IDSugar-SalemMay 04Teton Invitational
10.-Nick Zylka
Oscar Hernandez
Marcos Cisneros
Chase Fiddler
45.95IDFruitlandApr 01Oregon Trail Invitational
View full rankings...
4x200 Relay
1.-Dalton Chamberlin
Austin Phillips
Chase Blayne
Zack Ward
1:31.9hIDTimberlakeMay 143A District 1&2 Championships Day 2
2.-Relay Team1:32.58IDBuhlMay 213A State Championships
3.-Relay Team1:33.38IDBear LakeMay 213A State Championships
4.-Relay Team1:33.98IDPayetteMay 213A State Championships
5.-Relay Team1:34.30IDSalmonMay 213A State Championships
6.-Relay Team1:34.33IDMarsh ValleyMay 213A State Championships
7.-Relay Team1:34.36IDKimberlyMay 213A State Championships
8.-Rock Stapley
Jacob Callister
Taylor Tompke
Jesse Gondek
1:34.6hIDBonners FerryMay 05District 1 Meet of Champions
9.-Danny Magdaleno
Emilio Cuellar
Levi Elsberry
Trey Corta
1:34.7hIDHomedaleApr 21Probst-Walker Invitational
10.-Jacoby Johnson
Emmett Smith
Chad VanOrden
Michael Smith
1:35.2hIDSnake RiverMay 123A District V Championships
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Relay Team3:29.16IDWeiserMay 213A State Championships
2.-Relay Team3:29.84IDBuhlMay 213A State Championships
3.-Relay Team3:33.60IDTimberlakeMay 213A State Championships
4.-Relay Team3:34.27IDSnake RiverMay 213A State Championships
5.-Relay Team3:35.47IDMarsh ValleyMay 213A State Championships
6.-Relay Team3:37.62IDKelloggMay 213A State Championships
7.-David Fenton
Corey Craig
Marcos Cisneros
Sid Rangal
3:39.0hIDFruitlandMay 04Grizzly Invitational
8.-Jesse Gondek
Jacob Callister
Robert Lundgren
Taylor Tompke
3:39.8hIDBonners FerryApr 29Timberlake Invite
9.-Thomas Knight
Wyatt Christensen
Chris Hoggan
Arlin Knight
3:40.07IDTetonMay 133A District VI Finals
10.-Joe Andreasen
Ben Barrus
Godby Jordan
Corey Andrews
3:40.19IDSugar-SalemMay 133A District VI Finals
View full rankings...
4x800 Relay
1.-Relay Team8:53.29IDFruitlandApr 22Boise High Relays/Pat Beiter Invitational
2.-Arlin Knight
Jake Woolstenhulme
Caleb Moosman
Omar Martinez
8:59.40IDTetonApr 22Tiger Grizz
3.-Christian Heth
Keegan Lawler
Sam St. Mars
Spencer St. Mars
9:04.34IDTimberlakeApr 23CDA Invitational
4.-Ryan Stephens
Jonathan Palmer
Nathan Wiggins
Chase Sorenson
9:29.76IDWeiserApr 22Boise High Relays/Pat Beiter Invitational
5.-David Bell
Diamond Robinson
James Hegge
Justin Ewing
9:30.0hIDPriest River LamannaApr 15Lakeland Relays
6.-Kody Rees
Mathew Greer
Nick Cordell
Tyler Andersen
9:37.21IDSt MariesMar 12Sweeney Invitational
View full rankings...
SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]
1.-Relay Team3:40.20IDPayetteMay 213A State Championships
2.-Relay Team3:40.95IDBuhlMay 123A District IV Championships
3.-Relay Team3:42.66IDFilerMay 123A District IV Championships
4.-Taylor Tompke
Jesse Gondek
Jacob Callister
Rock Stapley
3:42.7hIDBonners FerryMay 143A District 1&2 Championships Day 2
5.-Relay Team3:42.99IDKimberlyMay 123A District IV Championships
6.-Johnny Moore
Ryne Stull
Matt Kelso
Chris Spiers
3:44.1hIDKelloggMay 143A District 1&2 Championships Day 2
7.-Relay Team3:46.19IDBear LakeMay 213A State Championships
8.-Wyatt Christensen
Chris Hoggan
Arlin Knight
Gary Breckenridge
3:46.80IDTetonMay 133A District VI Finals
9.-Marcos Cisneros
Corey Craig
Adan Rodriguez
Sid Rangal
3:47.34IDFruitlandMay 113A SRV District Championships Day 1
10.-Mike Bach
Justin Ewing
James Hegge
Evan Holmes
3:48.1hIDPriest River LamannaMay 143A District 1&2 Championships Day 2
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Kollin Cockrell49' 11.25 PRIDSalmonMay 213A State Championships
2.12Joey Barbion49' 6 PRIDPayetteMay 113A SRV District Championships Day 1
3.11Scott Dayley47' 7IDFruitlandMay 213A State Championships
4.12Caleb Ussery47' 1 PRIDBuhlMay 123A District IV Championships
5.12Jacob Bogner46' 10.5 PRIDFilerMay 213A State Championships
6.12Nick Castillo46' 7.5 PRIDBuhlMay 062011 District IV Meet of Champions
7.10Jayden Infanger46' 1 PRIDSalmonMay 213A State Championships
8.10Jonathan Stephens44' 8 PRIDPayetteMay 213A State Championships
9.12Devin Vint44' 6.5 PRIDSt MariesMay 143A District 1&2 Championships Day 2
10.9Alisandro Garcia44' 4.5 PRIDHomedaleApr 21Probst-Walker Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Jacob Bogner150' 3 PRIDFilerMay 213A State Championships
2.10Andrew Galloway149' 11IDPayetteApr 30YMCA Invitational Day 2
3.12Austin Nooner147' 5 PRIDSalmonApr 20West Jeff Meet
4.12Caleb Ussery138' 5 PRIDBuhlApr 14Buhl Rotary Invitational
11Tate Zundel138' 5IDSouth FremontApr 20West Jeff Meet
6.10Braxton Morris135' 7.5IDHomedaleApr 21Probst-Walker Invitational
7.10Taylor Oppedyke133' 4.75IDBuhlMay 062011 District IV Meet of Champions
8.12Kollin Cockrell133' 4IDSalmonMay 133A District VI Finals
12Jordan Theurer133' 4 PRIDWeiserApr 13Parma Invitational
10.12Nick Castillo132' 2 PRIDBuhlMay 062011 District IV Meet of Champions
View full rankings...
High Jump
1.10Garret Wendt6' 2IDKelloggMar 26Bonners Ferry Invite
12Shawn Buxton6' 2 PRIDMarsh ValleyMay 123A District V Championships
12John Beer6' 2 PRIDFilerMay 062011 District IV Meet of Champions
11Brian Cronnelly6' 2 PRIDTimberlakeMay 143A District 1&2 Championships Day 2
11Michael Frey6' 2IDPayetteApr 01Oregon Trail Invitational
6.11Seth Bayes6' 0IDHomedaleApr 01Don Walker Invitational
11Josh Dunkle6' 0 PRIDSnake RiverApr 14Buhl Rotary Invitational
8.10Tanner Street5' 11IDTetonApr 19Firth JV Inv.
9.10Elias Daniel5' 10 PRIDWeiserMay 113A SRV District Championships Day 1
12Kenzy Fogle5' 10IDSugar-SalemApr 15Hillcrest, Blackfoot, Madison
12Colt Davidson5' 10 PRIDSugar-SalemApr 29Digger Classic
11Austin Waynetska5' 10IDPayetteMar 15Weiser, Payette, Tri-Valley Tri-Meet
View full rankings...
Pole Vault
1.11Tevan Brady13' 6IDKimberlyMay 062011 District IV Meet of Champions
11Woodrow Thomas13' 6IDPayetteApr 01Oregon Trail Invitational
3.11Joseph Bolin13' 0IDPayetteApr 13Parma Invitational
4.12Patrick Bills12' 0 PRIDSalmonMay 213A State Championships
11Devin Miller12' 0IDSugar-SalemApr 22Tiger Grizz
12Taylor Tompke12' 0 PRIDBonners FerryMay 143A District 1&2 Championships Day 2
7.11Hayden Fitte11' 6IDSalmonMay 133A District VI Finals
11Cody Silcock11' 6IDSalmonApr 20West Jeff Meet
12Jesse Gondek11' 6IDBonners FerryApr 23CDA Invitational
12Blake Mabey11' 6 PRIDBuhlApr 07Farmers National Bank & Zions Bank Invitational
View full rankings...
Long Jump
1.11Alan Cazeau21' 2.25IDKimberlyApr 14Buhl Rotary Invitational
2.12Lane Galloway21' 2 PRIDWeiserApr 01Oregon Trail Invitational
3.12Mike Bach21' 1 PRIDPriest River LamannaMar 26Bonners Ferry Invite
4.9Chase Fiddler20' 9.5IDFruitlandApr 01Oregon Trail Invitational
5.11Elenes Ramos20' 5 PRIDBuhlApr 01Angie Wyatt
6.11Emmett Smith20' 4.25 PRIDSnake RiverMay 04Bear Lake Invitational
7.12Joey Barbion20' 3 PRIDPayetteApr 01Oregon Trail Invitational
8.11Tevan Brady20' 2.75 PRIDKimberlyMay 062011 District IV Meet of Champions
9.11Camden Gillins20' 1.5IDBuhlMay 062011 District IV Meet of Champions
10.12Johnathan Wise19' 11.5 PRIDFilerMay 062011 District IV Meet of Champions
View full rankings...
Triple Jump
1.10David Murdoch42' 8IDBuhlMay 062011 District IV Meet of Champions
2.12Brandon Somsen42' 6IDSugar-SalemMay 062011 Cardinal Track Classic
3.12Lane Galloway42' 0.25 PRIDWeiserMay 113A SRV District Championships Day 1
4.12Mike Bach41' 8.75 PRIDPriest River LamannaMay 203A State Championships
5.11Camden Gillins41' 5.5IDBuhlMay 123A District IV Championships
6.9Andrew Williamson41' 3.75IDWeiserMay 213A State Championships
7.9Chase Fiddler41' 3.5 PRIDFruitlandMar 15Fruitland vs Parma
8.9Joe Andreasen41' 1IDSugar-SalemMar 23American Falls
9.11Michael Frey41' 0IDPayetteMay 113A SRV District Championships Day 1
10.12Cooper Simpson40' 11.5 PRIDTimberlakeMay 143A District 1&2 Championships Day 2
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.