Team Results Management

Mens

100 Meters
1.10Taron Slone10.73 PR (2.6)OHBishop ReadyMay 252011 OHSAA Division III Track: Region 11
2.10Anthony Young10.75OHSt EdwardApr 30Mentor Relays
3.10Shelton Gibson10.76OHCleveland HeightsApr 30Mentor Relays
4.12John Inniger10.79 PR (2.6)OHArlingtonMay 252011 OHSAA Division III Track: Region 11
5.9Malcolm Johnson10.80OHSylvania SouthviewMay 06Oregon Clay Invitational
6.12Daron Glover10.81 PROHBeechcroftMay 11Columbus City Championship
7.11Nathaniel Harris10.83OHBuchtelMay 07Fitch Optimist
8.10Jordan Coffman10.90 PROHEast KnoxApr 14Loudonville Invitational
12Demarr Adcock10.90 PROHSanduskyMay 07Fremont Invitational
10.11Christopher Strup10.96OHTinoraMay 20Northwest District-DIII-Ayersville
View full rankings...
200 Meters
1.12Demarr Adcock21.57 PROHSanduskyMay 07Fremont Invitational
2.12Antonio Blanks21.66 PROHPaul L DunbarApr 16Mansfield Mehock Relays
3.12John Inniger21.71 PR (3.2)OHArlingtonMay 252011 OHSAA Division III Track: Region 11
4.12Cameron Vines21.80 PROHWhetstoneMay 11Columbus City Championship
5.10Anthony Young21.95OHSt EdwardApr 16Mansfield Mehock Relays
6.12Michael Rogers21.96 PR (3.2)OHLima Central CatholicMay 252011 OHSAA Division III Track: Region 11
7.10Leighton Antonio22.04 (-.4)OHHudsonMay 20Northeast D I District
8.12Miles Dunlap22.06 PR (2.0)OHMcDonaldMay 27DIII Region 9 Championship Meet
9.11William Barnes22.10OHNorthlandMay 11Columbus City Championship
10.11Joe Trapp22.11 PR (3.2)OHGrandview HeightsMay 252011 OHSAA Division III Track: Region 11
View full rankings...
400 Meters
1.12Wayland Andrews48.03 PROHAustintown FitchMay 13Federal League Championship
2.11Sam Darling49.06 PROHHilliard BradleyMay 21Boys District Finals
3.11Keith Guice49.52 PROHEast ColumbusMay 11Columbus City Championship
4.12Noah Winters49.55 PROHTallmadgeMay 20Northeast D I District
5.11Zeke Young49.57OHCedarvilleMay 27DIII Region 12 Championship Meet
6.12Alex Peoples49.64 PROHMechanicsburgMay 27DIII Region 12 Championship Meet
7.10Matt Tobin49.67OHFairview (Sherwood)May 27DIII Region 10 Regional
8.12Trae Robinson49.82 PROHBoardmanMay 20Northeast D I District
9.9Justin Stewart49.88OHLehman CatholicMay 27DIII Region 12 Championship Meet
10.12Brian Cook49.94OHStrongsvilleApr 09Lexington Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.12Jacob Swords1:50.95 PROHSt Vincent-St MaryJun 18New Balance Outdoor Nationals Middle Distance
2.11Brannon Kidder1:52.02OHLancasterJun 18New Balance Outdoor Nationals Middle Distance
3.12Dillon Webster1:53.38 PROHNew BremenMay 27DIII Region 12 Championship Meet
4.12Troy Parrett1:53.47 PROHCedarvilleMay 27DIII Region 12 Championship Meet
5.12Brian Baum1:54.64 PROHMarlingtonMay 20Northeast D I District
6.10Wyatt Hartman1:55.67OHMaplewoodMay 27DIII Region 9 Championship Meet
7.11Sean Poholski1:55.99OHSt Vincent-St MaryJun 18New Balance Outdoor Nationals Middle Distance
8.12Nate Babb1:56.62 PROHTrinityMay 27DIII Region 9 Championship Meet
9.12Luke Pohlman1:56.91 PROHRussiaApr 30Cardinal Invitational
11Grant Onken1:56.91 PROHDublin CoffmanMay 21Boys District Finals
View full rankings...
1600 Meters
1.12Drew Trusty4:18.06 PROHMohawkMay 27DIII Region 10 Regional
2.12Colin Fisher4:18.33 PROHPike-Delta-YorkMay 27DIII Region 10 Regional
3.11Tsehaye Hiluf4:18.64OHReynoldsburgApr 16Mansfield Mehock Relays
4.11Adrian Ross4:18.85OHUniotoMay 28Division 2 Region 7 Championships
5.12Gary Monroe4:19.38 PROHIrontonJun 04OHSAA State Championships
6.11Brannon Kidder4:19.6hOHLancasterApr 29Mingo Relays
7.12David Knack4:20.12 PROHMedinaApr 16Mansfield Mehock Relays
8.12Luke Pohlman4:20.24OHRussiaMay 27DIII Region 12 Championship Meet
9.12Nick Gliha4:20.98 PROHTrinityMay 27DIII Region 9 Championship Meet
10.12Jake Hayes4:21.48 PROHMount GileadMay 252011 OHSAA Division III Track: Region 11
View full rankings...
3200 Meters
1.12Colin Cotton9:25.28 PROHSummit Country DayMay 27DIII Region 12 Championship Meet
2.12Chris Quinn9:25.35 PROHSt CharlesMay 07Jesse Owens Invitational
3.11Mike Seas9:27.45OHColdwaterMay 27DIII Region 12 Championship Meet
4.11Daniel Gardner9:27.76OHPaint ValleyMay 07Jesse Owens Invitational
5.11Tony Howkins9:28.83 PROHWalsh JesuitMay 07Woodridge Invitational
6.11Rob Scanlon9:28.84 PROHBrecksville-Broadview HtsMay 07Woodridge Invitational
7.11Matt Pelletier9:30.14OHBerkshireMay 07Fitch Optimist
8.11Ryan Polman9:31.28 PROHIndependenceMay 07Fitch Optimist
9.11Kyle Joynes9:33.15OHMcDonaldMay 27DIII Region 9 Championship Meet
10.12Colin Fisher9:35.01 PROHPike-Delta-YorkMay 27DIII Region 10 Regional
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Donovan Robertson13.74 (-.1)OHBerea-MidparkJun 18New Balance Outdoor Nationals Sprints
2.12Josh Thompson14.04 PROHSteubenvilleMay 28Division 2 Region 7 Championships
3.12Jashawn Combs14.40 PROHStivers-ArtsApr 16Mansfield Mehock Relays
4.12Sam Chester14.48OHMedinaApr 16Mansfield Mehock Relays
5.11Rod Jackson14.60 PROHSolonMay 06Euclid Relays
6.12Greg Owens14.63 PROHNorthlandMay 11Columbus City Championship
7.12Nick Frye14.66 PROHBishop ReadyMay 17Central District Division III
8.12Anthony Phillips14.68 PROHMartins FerryMay 28Division 2 Region 7 Championships
9.12Miles Dunlap14.73 PROHMcDonaldMay 27DIII Region 9 Championship Meet
10.12Nigel Preacher14.79 PROHBrookhaven (CLOSED)May 11Columbus City Championship
12Doran Grant14.79OHSt Vincent-St MaryApr 16Mansfield Mehock Relays
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Josh Thompson38.03 PROHSteubenvilleMay 28Division 2 Region 7 Championships
2.12Anthony Phillips38.38 PROHMartins FerryMay 28Division 2 Region 7 Championships
3.9Jack Lint38.99OHColumbus AcademyMay 252011 OHSAA Division III Track: Region 11
4.12Miles Dunlap39.01OHMcDonaldMay 07Fitch Optimist
5.12Tim Morell39.14 PROHPaint ValleyMay 252011 OHSAA Division III Track: Region 11
6.12Joe Haggard39.33 PROHSt JohnsMay 27DIII Region 12 Championship Meet
7.12Noah Buehrer39.40OHClay (Oregon)May 06Oregon Clay Invitational
8.11Danny Young39.41OHArchboldMay 27DIII Region 10 Regional
12Kyle Tywon39.41 PROHTallmadgeMay 20Northeast D I District
10.12Garrett Gatton39.44 PROHFredericktownMay 252011 OHSAA Division III Track: Region 11
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Relay Team42.17OHCleveland HeightsApr 30Mentor Relays
2.-Relay Team42.70OHWhetstoneMay 21Boys District Finals
3.-Relay Team42.72OHWithrowApr 29Eastern Relays
4.-Ty'Reese Anderson
Tarise Wolfe
Rob Venters
Nathan Bowlen
42.79OHAustintown FitchMay 20Northeast D I District
5.-Blake Scipio
Matthew Bryant
Jeffie Johnson
Terell Stanford
42.90OHHilliard BradleyMay 19Boys District Prelims
6.-Sam Chester
Josh Oswald
Walter Bailey
Malik Tuck
42.91OHMedinaApr 29Berea Invitational 2011
7.-Jeremiah Crandall
Matt Bianco
Anthony Fiorini
Nick Bournigal
42.97OHStrongsvilleApr 29Berea Invitational 2011
8.-Relay Team42.98OHWalnut RidgeMay 11Columbus City Championship
9.-Jalyn Powell
Domonic Davis
Mardel Manningham
Dalyn Gattison
43.00OHWarren G HardingMay 20Northeast D I District
10.-Relay Team43.10OHCentral Catholic (Toledo)May 07Fremont Invitational
View full rankings...
4x200 Relay
1.-Johnathan Sherrell
Josh Thompson
Najee Murray
Shaquil Petteway
1:28.37OHSteubenvilleMay 28Division 2 Region 7 Championships
2.-Relay Team1:28.52OHColumbus IndependenceMay 11Columbus City Championship
3.-Bilal Willamson
Chris Kennedy
Matt Freese
Taylor Williams
1:28.67OHDublin CoffmanMay 19Boys District Prelims
4.-Tarise Wolfe
Nathan Bowlen
Rob Venters
Wayland Andrews
1:28.82OHAustintown FitchMay 20Northeast D I District
5.-Derek Reinhardt
Gavin Hackett
Greg Blevins
Will Silvis
1:29.20OHDalton LocalMay 27DIII Region 9 Championship Meet
6.-Mardel Manningham
Jimmy May
Domonic Davis
Dalyn Gattison
1:29.25OHWarren G HardingMay 20Northeast D I District
7.-Relay Team1:29.41OHBrookhaven (CLOSED)May 11Columbus City Championship
8.-Cameron Grays
Will Carter
Matt Clinkscale
Matt Jones
1:29.59OHOrange (Cle)May 21Northeast District DII-Cortland
9.-Romello Crisp
Julius Ruby
Cameron Burrows
AJ Jordan
1:29.68OHTrotwood-MadisonApr 16Mansfield Mehock Relays
10.-Relay Team1:29.79OHThomas WorthingtonApr 09Stingel Invitational
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Antonio Blanks
Jason Holloway
Eric Blaire
Rapheal Berry
3:21.87OHPaul L DunbarApr 02Beach Run Invitational
2.-Nate Babb
Rob Morel
Nick Gliha
Nick Bell
3:22.89OHTrinityMay 27DIII Region 9 Championship Meet
-Relay Team3:22.89OHWhetstoneMay 11Columbus City Championship
4.-Dean Herrett
Danny Young
Hayden Stamm
Noah Keefer
3:23.06OHArchboldMay 27DIII Region 10 Regional
-Relay Team3:23.06OHHilliard BradleyMay 21Boys District Finals
6.-Relay Team3:23.78OHEastmoor AcademyMay 11Columbus City Championship
7.-Jay Jakovina
Rob Venters
Nathan Bowlen
Wayland Andrews
3:23.92OHAustintown FitchMay 13Federal League Championship
8.-Relay Team3:24.36OHMifflinMay 11Columbus City Championship
9.-Jory Lombardi
Kevin Vinci
Tyler Moeglin
Maurice Kirksey
3:24.38OHSt Thomas AquinasMay 27DIII Region 9 Championship Meet
10.-Relay Team3:25.23OHDublin CoffmanMay 21Boys District Finals
View full rankings...
4x800 Relay
1.-Relay Team7:56.01OHLa SalleApr 29Eastern Relays
2.-Sean Poholski
Patrick O'Brien
Ian Walsh
Jacob Swords
7:58.77OHSt Vincent-St MaryApr 16Mansfield Mehock Relays
3.-Rob Morel
Nate Babb
Eric Godbey
Nick Gliha
7:59.10OHTrinityMay 27DIII Region 9 Championship Meet
4.-Grant Onken
Michael Smithhisler
Kevin O'Leary
Robbie Daulton
7:59.65OHDublin CoffmanMay 19Boys District Prelims
5.-Kyle Masterson
Colin Eggleston
Ryan Kaplan
Brian Baum
8:00.64OHMarlingtonMay 20Northeast D I District
6.-Daniel Marhulik
Eric Harris
Nick Tripi
Aaron Jesse
8:01.53OHLakeviewMay 21Northeast District DII-Cortland
7.-Dan Kuerbitz
Jacob Maclin
Antonio Reeder
Joe Fisher
8:01.73OHBenedictineMay 21Northeast District DII-Cortland
8.-Mitch Baum
Jake Maier
Drew Galang
Lamar Kemp
8:02.95OHSt IgnatiusMay 06Euclid Relays
9.-Scott Watts
Jared Wentz
Patrick Sabol
Brannon Kidder
8:03.62OHLancasterMay 19Boys District Prelims
10.-Vibushan Sivakumaran
Drake Sulzer
Jimmy Charles
Jacob Onifer
8:03.91OHWoodridgeMay 07Woodridge Invitational
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12AJ Hicks59' 11 PROHSolonMay 06Euclid Relays
2.12Brad Szypka59' 10 PROHGenoa AreaMay 14SLL Championship Meet
3.11Stephen Lyons59' 3.5OHSpringfield (New Middletown)May 27DIII Region 9 Championship Meet
4.12Mike King59' 2.5 PROHSalemMay 03Columbiana County Meet
5.11Coy Blair58' 8.75OHLoganApr 29Mingo Relays
6.12Michael Bennett58' 6.5OHCentervilleApr 16Mansfield Mehock Relays
7.12Mike Bennett57' 5 PROHCentervilleApr 01Pepsi Florida Relays
8.12Matthias Tayala57' 4.75 PROHMcDonaldMay 07Fitch Optimist
9.12Brandon Cross57' 2.5 PROHColumbianaMay 27DIII Region 9 Championship Meet
10.10Dylan Dyke56' 11.75OHWaverlyMay 28Division 2 Region 7 Championships
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Matthias Tayala197' 0 PROHMcDonaldMay 27DIII Region 9 Championship Meet
2.12CONNOR NEU187' 0OHMidpark (CLOSED)Apr 16Mansfield Mehock Relays
3.12AJ Hicks181' 8 PROHSolonMay 06Euclid Relays
4.11Mack Tudor178' 7OHWestern BrownMay 07Jesse Owens Invitational
5.10Bill Price176' 0OHAustintown FitchMay 20Northeast D I District
6.12Michael Bennett174' 10OHCentervilleApr 16Mansfield Mehock Relays
7.11Duke Taylor171' 5OHEast CantonMay 27DIII Region 9 Championship Meet
8.10Lovell Peterson167' 1OHWayneMay 07Jesse Owens Invitational
9.12Josh Province166' 2 PROHNorth (Eastlake)Apr 30Mentor Relays
10.12Cabbott Harmon165' 4 PROHPhiloMay 28Division 2 Region 7 Championships
View full rankings...
High Jump
1.12Brant Reardon7' 0.25 PROHSt Joseph Central CathMay 20Northwest District-DIII
2.12Greg Schwieterman6' 9 PROHMarion LocalMar 31St. John's, Coldwater and Marion Local
3.11Jay Jakovina6' 8OHAustintown FitchMay 07Fitch Optimist
4.12Tyler Parrish6' 7OHAmherst SteeleMay 06Oregon Clay Invitational
5.12Aaron Macer6' 6 PROHTwinsburgApr 01Tiger Invitational
11John Isaacs6' 6 PROHDixieApr 23 Dean Stoltz Invitational
9Austin Carleton6' 6 PROHBuckeye TrailMay 27DIII Region 9 Championship Meet
12Dave Renner6' 6 PROHSylvania SouthviewMay 06Oregon Clay Invitational
12Tyler Fifer6' 6 PROHBig WalnutMay 18Boys District Field
12Nigel Preacher6' 6OHBrookhaven (CLOSED)Apr 09Eastmoor Academy Invitation
12Travis Blevins6' 6 PROHOak HillMay 21Southeast District Division 3
12Mohammad Hassen6' 6 PROHStrongsvilleApr 09Lexington Invitational
12Devin Smith6' 6OHWashington (Massillon)May 07Fitch Optimist
View full rankings...
Pole Vault
1.11Jacob Blankenship16' 10OHLincolnMay 12OCC Meet
2.11Tyler Wolfe15' 0OHColumbus GroveMay 20Northwest District-DIII - Liberty Benton
3.12Bradley Keller14' 8OHLiberty-BentonMay 27DIII Region 10 Regional
11Tyler Oreweiler14' 8 PROHColonel CrawfordMay 27DIII Region 10 Regional
5.12Grant Hammond14' 6 PROHPickerington CentralMay 18Boys District Field
11Michael Shiverdecker14' 6 PROHWayneApr 02Beach Run Invitational
12Cory Sickafoose14' 6OHSandy ValleyMay 28Division 2 Region 7 Championships
11Jesse Oxley14' 6OHBerne UnionApr 02Rocky Brands Invitational
12Andrew Silber14' 6OHLa SalleApr 29Eastern Relays
11Eli Schmelzer14' 6 PROHLancasterMay 18Boys District Field
12Corey Bell14' 6 PROHCanal WinchesterMay 10MSL Buckeye Prelims & Field Event Finals
View full rankings...
Long Jump
1.12Dan Skiba23' 0.5 PROHMineral RidgeApr 02Joe Lane Invitational
2.11Rowan Shaw22' 4.25 PROHToledo ChristianMay 20Northwest District-DIII
3.12Tyrome Nelson22' 2 PROHWithrowApr 01Pepsi Florida Relays
4.12Jared Rutter22' 1.75 PROHLoganApr 29Mingo Relays
5.12Tariq Sanders22' 1.5 (3.2)OHLocklandMay 27DIII Region 12 Championship Meet
6.11Antonio Whitfield22' 1.25OHCanal WinchesterMay 10MSL Buckeye Prelims & Field Event Finals
7.10Shanquise Mills22' 0 PROHRoss (Fremont)May 07Fremont Invitational
12Daren Johnson22' 0 PROHWestern Reserve (Collins)Apr 29Mapleton Night Invitational
9.11Jalen Yancy21' 11 PROHBrushApr 30Mentor Relays
10.12Desmond Sleigh21' 11OHArchboldMay 20Northwest District-DIII-Ayersville
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.