Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Trent Alsin10.64cPRWABlack HillsMay 202A District IV Championships
2.12Justin Bennett10.68PRWARentonApr 30Shoreline Invitational
10Tatum Taylor10.68WAO'DeaMay 183A Sea-King District 2 Championships
4.12Darian Brooks10.69PRWAKennedy CatholicApr 16Pasco Invitational
5.169Isaiah Brandt-Sims10.72WAWenatcheeApr 30Shoreline Invitational
6.11Michael Rector10.80PRWABellarmine PrepApr 29Jesuit Twilight Invitational
12Aaron Jeong10.80PRWAThomas JeffersonApr 30Shoreline Invitational
8.12Jerrod Johnston10.83PRWAKamiakinMay 13Big 9 3A District Meet
12Devantae Carson10.83PRWARainier BeachMay 203A Sea-King District 2 Championships
12Douglas Sudberry10.83 (.5)PRWATimberlineJun 04BorderDuel Track Classic
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.169Isaiah Brandt-Sims21.29WAWenatcheeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.11Wes Bailey21.54WAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
3.11Michael Rector21.65PRWABellarmine PrepMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.12BJ Arceneaux21.79 (.9)PRWAKentwoodMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.10Tatum Taylor21.82WAO'DeaMay 183A Sea-King District 2 Championships
6.11Byron Howell21.83WAGarfieldMay 114A KingCo League meet Day #1
11Quadelle Satterwhite21.83WALincoln (Tacoma)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.12Justin Bennett21.84 (2.5)PRWARentonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.12Jerrod Johnston21.99PRWAKamiakinMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.12Brad Michael22.04cPRWASkyviewApr 26Heritage @ Skyview - Senior Night 3:00
11Chase Naccarato22.04cPRWAMt SpokaneMay 05GSL #5 Mead, Lewis & Clark, North Central, Mt Spokane
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.11Byron Howell48.30PRWAGarfieldMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Brad Michael48.45PRWASkyviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.169Isaiah Brandt-Sims48.50PRWAWenatcheeMay 05Cbbn Wen/chiawana @ Davis
4.12Derrick Daigre48.71PRWAKent MeridianMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.12Austin Thummel-Gravitt49.07WARogers (Puyallup)May 21West Central District - Day 2
6.10Marquin Russell49.09WALakesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Kevin Boyd49.12PRWASkyviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.10Marcus Chambers49.16WAHenry FossMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.11Marcus Dickson49.23PRWAWhite RiverMay 05White River, Fife @ Clover Park
10.12Grant Grosvenor49.35PRWAHenry JacksonApr 21Edmonds-Woodway @ Jackson
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.12Derrick Daigre1:50.05PRWAKent MeridianJun 23USA National Junior Championships
2.12Grant Grosvenor1:50.06PRWAHenry JacksonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.11Nick Boersma1:52.44WAWenatcheeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.11Marcus Dickson1:52.60WAWhite RiverJun 04BorderDuel Track Classic
5.11Will Drinkwater1:53.37WAGig HarborJun 11Portland Track Festival - Open Meet
6.12Andrew Wordell1:54.32PRWANorth CentralApr 16Pasco Invitational
7.11Blake Nelson1:54.42WAHenry JacksonApr 21Edmonds-Woodway @ Jackson
8.12Sean White1:54.65PRWAGlacier PeakMay 20NW District 1 3A Championship Day 2
9.11Izaic Yorks1:55.00WALakesJun 04BorderDuel Track Classic
10.12Jon Smith1:55.12PRWAUniversityApr 21GSL#3 NC at U-Hi (Var, jv,fr)
View full rankings...
1500 MetersCompare top 10
1.12Grant Grosvenor3:58.93PRWAHenry JacksonApr 29Jesuit Twilight Invitational
2.11Izaic Yorks4:00.10PRWALakesJun 04BorderDuel Track Classic
3.11Blake Nelson4:00.53PRWAHenry JacksonApr 29Jesuit Twilight Invitational
4.12Nicholas Schippers4:02.17PRWAKingstonJun 04BorderDuel Track Classic
5.12Nate Brennand4:02.22PRWAOlympiaApr 29Jesuit Twilight Invitational
6.10Dallas Snider4:02.60PRWAW F WestJun 04BorderDuel Track Classic
7.11Roman Kirkov4:03.13WAUnionApr 2347th Centennial Invitational
8.11John-Paul Wolpert4:03.78PRWAWalla WallaApr 2326th Kiwanis Invitational
9.11Danny Lunder4:05.56PRWAKentwoodApr 23Oregon Relays Day 2
10.11Lucas Graham4:05.65PRWANW Christian (Lacey)Jun 04BorderDuel Track Classic
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.11Anthony Armstrong4:10.61PRWAKamiakinMay 20GSL/Big 9 Regionals
2.11Nathan Weitz4:11.29WAShadle ParkMay 20GSL/Big 9 Regionals
3.12Kenji Bierig4:12.66PRWALewis and ClarkMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.11Marcus Dickson4:12.76WAWhite RiverApr 30Shoreline Invitational
5.12Tyler King4:12.97PRWACoupevilleApr 30Shoreline Invitational
6.12Casey Adams4:13.29PRWANorth CentralMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
7.12Andrew Wordell4:13.66PRWANorth CentralMay 20GSL/Big 9 Regionals
8.12Nate Brennand4:14.09PRWAOlympiaMay 21West Central District - Day 2
9.11Korey Krotzer4:14.11WAAuburn RiversideMay 21West Central District - Day 2
10.12Grant Grosvenor4:14.25PRWAHenry JacksonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
3000 MetersCompare top 10
1.11Anthony Armstrong8:33.46PRWAKamiakinApr 2326th Kiwanis Invitational
2.1811Jacob Smith8:38.75PRWAWenatcheeApr 2326th Kiwanis Invitational
3.10Andrew Gardner8:39.46WAMeadApr 2347th Centennial Invitational
4.12Dylan Croeni8:44.73PRWAWashougalApr 2347th Centennial Invitational
5.12Todd Jackson8:50.54WAElmaApr 23Oregon Relays Day 2
6.10Colby Gilbert8:55.71WASkyviewApr 2347th Centennial Invitational
7.11Conor McCandless8:56.00PRWAGonzaga PrepApr 29Jesuit Twilight Invitational
8.11Jeffrey Ott8:57.77PRWAEllensburgJun 04BorderDuel Track Classic
9.10Jamie Coughlin8:57.97WAGarfieldApr 29Jesuit Twilight Invitational
10.12Matt Baer9:03.09PRWABellarmine PrepApr 29Jesuit Twilight Invitational
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.11Anthony Armstrong8:57.36PRWAKamiakinMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Vince Hamilton8:58.26PRWANorth CentralApr 30Shoreline Invitational
3.12Kenji Bierig9:01.71PRWALewis and ClarkMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.11Nathan Weitz9:02.64WAShadle ParkMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
12Nate Brennand9:02.64PRWAOlympiaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.12Jeff Bastian9:02.95PRWAGlacier PeakMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Meron Simon9:04.03PRWAFederal WayMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.10Andrew Gardner9:04.70WAMeadMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
9.1811Jacob Smith9:07.41WAWenatcheeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.11Korey Krotzer9:14.19WAAuburn RiversideMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Aric Walden14.20PRWANewportMay 211A REGIONAL 6/7 Meet
2.12Alec Fellows14.34cPRWAEdmonds-WoodwayApr 30Shoreline Invitational
3.11Joseph Collett14.54WAHanfordApr 23Prosser Rotary Invitational
4.12Diondre' Moore-Young14.54cPRWACheneyMay 04GNL #4 - Deer Park vs. Cheney
5.10Abu Kamara14.59WAKent MeridianMay 04Kentwood vs. Kent-Meridian
6.12Logan Packard14.62PRWAMount BakerMay 13NWC 2A Sub-district day 2
7.12Chad Redman14.64cPRWAGarfield-PalouseApr 27District 9 2B
8.12Travis Kafentzis14.71PRWARichlandMay 20GSL/Big 9 Regionals
9.12Nari Sternen14.74cWAKamiakMar 31Kamiak @ Lake Stevens
10.12Dashea McDowell14.80PRWAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Logan Packard38.18PRWAMount BakerMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Diondre' Moore-Young38.20PRWACheneyMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.11Jacob Gilman38.58PRWAPeninsulaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.11Wes Bailey38.74cWAMeadApr 14GSL#2 Ferris vs Mead
5.12Shad Hall38.91PRWAKentlakeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.12Zigquille Mabry39.01PRWASilasMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
7.11Joseph Collett39.02WAHanfordMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.12Gunnar Swager39.04PRWANorth CentralMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.10Daniel Zmuda39.10WASteilacoomMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.11Ian Earle39.15PRWASehomeMay 13NWC 2A Sub-district day 2
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 10
1.-Nick Anthony
Dylan Langston
Will McIntyre
Luke Proulx
42.18WABothellMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.-Evan Maack
Gunnar Kayser
Mike Smith
Wes Bailey
42.20WAMeadMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.-Justin Bennett
PJ Benedictus
Robert Reeves III
Immanuel Carter
42.26WARentonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.-Brad Michael
Kevin Boyd
Mo Morrison
Ellis Henderson
42.31WASkyviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.-Aaron Cheng
Derek Titus
Scott Comfort
Michael Rector
42.59WABellarmine PrepMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.-Kyle Caviezel
Derrick Jones
Austin Thummel-Gravitt
Max McIntosh
42.68WARogers (Puyallup)May 21West Central District - Day 2
7.-David Jones
Brandon Harris
Jarey Suiter
Abu Kamara
42.69WAKent MeridianApr 21Tahoma vs. Kent-Meridian
8.-Jesse Cauble
Brandon Gagliardi
Garret Steuk
Justin Browne
42.74WAGig HarborMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.-Chris Knowles
Keivarae Russell
Dominique Law
Josh Williamson
42.77WAMarinerMay 204A NW Regional day #2
-Corey McLean
Tyler Holle
Tyler Perrins
Jerrod Johnston
42.77WAKamiakinMay 20GSL/Big 9 Regionals
-Ivan Gaskin
Johntye Jackson
Jayshawn Jordan
Kent McKinney
42.77WAO'DeaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.-Brad Michael
Kevin Boyd
Oliver Tamis
Elliot Willis
3:16.61WASkyviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.-Zach Pipkin
Nick Boersma
Isaiah Brandt-Sims
Cooper Helm
3:19.52WAWenatcheeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.-Tyler Green
Casey O'Leary
Jack Cerenzia
Chase Naccarato
3:21.52WAMt SpokaneMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
4.-David Jones
Jarey Suiter
Jordan Thompson-Walker
Derrick Daigre
3:21.65WAKent MeridianMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.-Devin Bennett
Joseph Bergmann
Joshua Gordon
Hamilton Noel
3:22.08WALiberty (Issaquah)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.-DJ May
Patrick Crews
Meron Simon
Michael Tate
3:22.34WAFederal WayMay 21West Central District - Day 2
7.-Jake Hoffman
Andrew Wordell
Keith Williams
Gunnar Swager
3:22.86WANorth CentralMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
8.-Calvin Chandler
Michael Rector
Derek Titus
Brendan Franz
3:22.91WABellarmine PrepApr 29Jesuit Twilight Invitational
9.-Kyle Caviezel
Derrick Jones
Austin Thummel-Gravitt
Max McIntosh
3:23.12WARogers (Puyallup)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.-Greg Cleveland
Tyler Kahl
Zackery Weber
Michael Thomas
3:23.20WACentral KitsapMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Aaron Castle63' 4WANewportJul 26USATF National Junior Olympics
2.12Brian Hutchison60' 5.5PRWARoosevelt (WA)Jun 01Club Northwest All Comers #2
3.12Danny Shelton60' 1PRWAAuburnMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.12Daniel Hughes59' 10PRWAChiawanaMay 20GSL/Big 9 Regionals
5.12Jon Lawson58' 2.25WAPrairieMay 21West Central District - Day 2
6.11Frank Catelli58' 1.5PRWASequimMay 212A WCD#3 Day 2
7.12Billy Rowell57' 8PRWACentral ValleyMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
8.12Dan Henehan56' 6.75PRWASilasMay 21West Central District - Day 2
9.11Dennis Christensen56' 2.5WARichlandMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.12Jeffrey Jordan55' 4.5PRWAPeninsulaApr 3051st Shelton Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Jon Lawson189' 11PRWAPrairieMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Paul Thomas185' 1PRWALakeside (Nine Mile)May 05Riverside vs. Lakeside
3.12Troy Martin175' 8PRWAPort AngelesApr 23Bellevue Invite
4.12Brian Hutchison167' 10PRWARoosevelt (WA)Jun 22Club Northwest All Comers #5
5.11Joshua Syrotchen166' 5WALewis and ClarkApr 14GSL #2 Rogers vs. Lewis & Clark
6.11Nick Majeske165' 7WAAnacortesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.11Drew Sharkey164' 6WAJoel FerrisApr 28GSL #4 Ferris vs NC
8.12Will Peters164' 0PRWAChewelahMay 05Chewelah @ Freeman
9.12Alex Fletcher163' 11PRWANorth RiverMay 281B State Track & Field Championships
10.11Adam Mahama163' 7WAPullmanApr 28West Valley @ Pullman
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.11Sean Keller232' 1WAHeritageApr 2347th Centennial Invitational
2.12Quinn Hale212' 8PRWABellarmine PrepApr 23Oregon Relays Day 2
3.12Curtis Clauson208' 0WAKing'sApr 30Shoreline Invitational
4.12Cody Melnrick205' 4PRWAMonroeMay 13WESCO 4A Championships Day 2
5.12Max Pratt199' 5PRWAAuburnMar 24Federal Way @ Auburn
6.12Sam Ferenchak195' 6PRWAUnionMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12James Coon194' 8PRWALind-RitzvilleMay 282b State Track & Field Championships
8.11Blake McPherson193' 4WAArlingtonMay 13WESCO 4A Championships Day 2
9.12Derek Byrne192' 10WARiverside ChristianMar 22Grandview Invitational
10.11Sam Hilmes192' 0WAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Kasen Williams6' 11PRWASkylineApr 09Arcadia Invitational Day 2
2.12Isaiah Davis6' 10PRWASouth KitsapApr 23South Kitsap Invitatinal
3.12Chase Walker6' 9PRWAO'DeaApr 20Bishop Blanchet/O'Dea/Holy Names Academy
4.12Josh Traylor6' 8PRWAMt TahomaMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
12Dan East6' 8PRWABellinghamMay 182A District 1 day 1
12Brandon Search6' 8PRWAPascoMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Jacob Troupe6' 7WAUnionMay 21West Central District - Day 2
8.10Grayson Anderson6' 6PRWAMountain View (WA)Mar 24League Meet with Hudson Bay
11Riley Fraser6' 6PRWASehomeApr 22NWC Championship Meet
12PJ Benedictus6' 6PRWARentonApr 23Bellevue Invite
1912Rahmel Dockery6' 6WACurtisApr 23Viking Relays
11Max Bryson6' 6WAArlingtonApr 30Tomahawk Classic
12Brett Watson6' 6PRWAFerndaleMay 04Ferndale & Blaine @Mount Vernon
12Logan Myers6' 6WACapitalMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
11Reuben Clark6' 6WANW Christian (Colbert)May 19District 7 2B District Championship
11Rondie Pate6' 6PRWAMt TahomaMay 21West Central District - Day 2
12David Reinhardt6' 6PRWABattle GroundMay 21West Central District - Day 2
11Joshua Gordon6' 6WALiberty (Issaquah)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
12Tyler Holle6' 6PRWAKamiakinMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Marcus Schooley15' 6PRWAA.C. DavisMay 05Cbbn Wen/chiawana @ Davis
2.12Brendan Casey15' 3PRWAWashougalMay 13GSHL 2A Sub District Finals
3.11Austin Sodorff15' 0WAWoodinvilleMay 114A KingCo League meet Day #1
4.12Gibb Dallas14' 9PRWALyndenApr 3051st Shelton Invitational
12Luke Grigg14' 9PRWAQuincyMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
12Jonathan Wishard14' 9PRWAKelsoMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Jason Hollaway14' 8PRWAIssaquahJun 04BorderDuel Track Classic
12Zachary Olivera14' 8PRWALa CenterJun 04BorderDuel Track Classic
9.10Lev Marcus14' 7WANathan HaleJul 04Freedom Fair Beach Vault
10.12Connor Hemming14' 6PRWAMarysville-PilchuckApr 28Marysville, Cascade @ Lake Stevens
12Joseph Aubert14' 6PRWAWest Valley (Spokane)May 13Gnl Districts
12Tyler Wilson14' 6WAShadle ParkMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Kasen Williams24' 5.25 (1.6)PRWASkylineMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.1912Rahmel Dockery24' 5PRWACurtisMar 31Curtis vs Thomas Jefferson
3.12BJ Arceneaux24' 4.25PRWAKentwoodApr 16Pasco Invitational
4.11Joshua Gordon23' 7.5PRWALiberty (Issaquah)Apr 23Viking Relays
5.11Rondie Pate23' 7.25 (1.4)PRWAMt TahomaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.12Curtis Clauson23' 4.25 (1.4)PRWAKing'sMay 271a State Track & Field Champion..
7.12Terrell Boyes23' 0.75 (1.9)WASouth BendMay 282b State Track & Field Championships
8.12Alec Fellows23' 0.5 (2.6)WAEdmonds-WoodwayMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.12Brandon Harris23' 0.25PRWAKent MeridianApr 14Mt. Rainier vs. Kent-Meridian
10.10Trenton Osborn22' 11.5WAEastmontMay 20GSL/Big 9 Regionals
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12Kasen Williams50' 9.25 (1.4)PRWASkylineMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Darian Brooks48' 6.75 (.6)PRWAKennedy CatholicMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.12PJ Benedictus47' 10WARentonMay 11Seamount/Interlake 2A Sub-District
4.12Brandon Harris47' 5.25PRWAKent MeridianMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
5.12Casey Burns47' 0.25 (2.4)PRWAKennedy CatholicJun 04BorderDuel Track Classic
6.12Will Hallberg46' 6.5WASouth WhidbeyApr 28King's Hosting Cedarcrest, Granite & South Whidbey
7.12Kyle Gartrell46' 1.75 (-.4)PRWARiverside ChristianMay 282b State Track & Field Championships
8.12Anthony Chaney45' 8.75PRWATimberlineApr 3051st Shelton Invitational
9.12Josh Traylor45' 8.5 (2.9)PRWAMt TahomaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.12Nile Norwood45' 6.5PRWARiver RidgeMay 0647th Shaner Invite
View full rankings...
Hammer - 16lbCompare top 10
1.12Jon Lawson202' 9WAPrairieMay 29Washington State Hammer Championships
2.11Samuel Hacker176' 5PRWAGig HarborMay 29Washington State Hammer Championships
3.12Kevin Stanley170' 0WAValley AthleticsJun 18Inland Northwest Association Junior Olympic Track & Field Championships
4.10Damon Unland165' 7WAJoel FerrisMay 29Washington State Hammer Championships
5.11Travis Pickett163' 7WASnohomishApr 16Eason Invitational
6.12Chip Sudbeck163' 2PRWACamasMay 29Washington State Hammer Championships
7.12Isaac Graves160' 3PRWAGlacier PeakMay 29Washington State Hammer Championships
8.10Andy Miller159' 6WACapitalMar 24CK, Capital @ Olympia
9.11John Higgins159' 3WAGlacier PeakApr 16Eason Invitational
10.10Triton Pitassi158' 0WACamasMay 29Washington State Hammer Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.