Mens

100 MetersCompare top 10
1.12Trent Alsin10.64cPRWABlack HillsMay 202A District IV Championships
2.12Justin Bennett10.68PRWARentonApr 30Shoreline Invitational
3.9Jacob Yordy10.84cWAR A LongMay 202A District IV Championships
4.12Tevin Williams10.92PRWANorth MasonApr 23South Kitsap Invitatinal
5.11Juan Herrera10.93 (1.9)PRWAFranklin PierceMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.12Diondre' Moore-Young10.98PRWACheneyApr 16Pasco Invitational
7.11Niko Asbell11.04cPRWAMark MorrisMay 03Washougal @ Mark Morris
8.12Brad Finlayson11.04PRWAFifeMay 132A SPSL Sub-District Meet
9.11Dominique Brown11.04cPRWATumwaterMay 202A District IV Championships
12Brandon Galang11.04cPRWANorth ThurstonMay 202A District IV Championships
10Andrew Brown11.04cWATumwaterMay 202A District IV Championships
View full rankings...
200 MetersCompare top 10
1.12Justin Bennett21.84 (2.5)PRWARentonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.11Juan Herrera22.17 (2.5)PRWAFranklin PierceMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.9Jacob Yordy22.25PRWAR A LongMay 202A District IV Championships
4.10Andrew Brown22.26WATumwaterMay 202A District IV Championships
5.12Diondre' Moore-Young22.28PRWACheneyMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
6.10Victor Gamboa22.30PRWAWashingtonMar 01School Records
7.12Jammarick Cavitt22.35PRWABurlington-EdisonApr 16Eason Invitational
8.12Andre Scott22.36 (2.5)PRWALakewoodMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.12Trent Alsin22.39PRWABlack HillsMay 132A Evergreen Sub-Districts
10.11James Cameron Guy22.42PRWAArchbishop MurphyMay 11Cascade Conference Championships
View full rankings...
400 MetersCompare top 10
1.11Marcus Dickson49.23PRWAWhite RiverMay 05White River, Fife @ Clover Park
2.10Andrew Brown49.41WATumwaterMay 132A Evergreen Sub-Districts
3.12Andy Robertson49.81PRWAW F WestMay 132A Evergreen Sub-Districts
4.11Immanuel Carter49.87PRWARentonMay 212A WCD#3 Day 2
5.12Jammarick Cavitt50.25WABurlington-EdisonMay 202A District 1 day 2
6.12Tyler Spear50.27PRWANorth KitsapMay 212A WCD#3 Day 2
7.11Braden Fishbook50.30PRWALyndenMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.11Jacob Green50.37WAEphrataMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
9.12Francisco Villegas50.52PRWAToppenishMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
10.12Christopher Stokes50.53WAFranklin PierceMay 212A WCD#3 Day 2
View full rankings...
800 MetersCompare top 10
1.11Marcus Dickson1:52.60WAWhite RiverJun 04BorderDuel Track Classic
2.12Andy Robertson1:55.23WAW F WestMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.12Chase Bussing1:55.39PRWAMark MorrisMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.11Adriel Paine IV1:57.05WARentonApr 30Shoreline Invitational
5.10Reed Henderson1:57.12WASehomeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.12Dakota Parker1:57.60WAW F WestMay 132A Evergreen Sub-Districts
7.12Nashua Springberry1:57.70PRWACheneyMay 13Gnl Districts
8.10Ramon Figueredo1:58.11PRWAClover ParkMay 212A WCD#3 Day 2
9.12Steven Monda1:58.12PRWAEphrataMay 13District 5/6 2A Meet
10.12Zach Walker1:58.17PRWAEllensburgMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
1600 MetersCompare top 10
1.11Marcus Dickson4:12.76WAWhite RiverApr 30Shoreline Invitational
2.12Nicholas Schippers4:16.99PRWAKingstonApr 30Shoreline Invitational
3.12Dakota Parker4:19.1hPRWAW F WestMar 30Tumwater, River Ridge @ W F West
4.10Patrick Gibson4:20.62WASqualicumMay 182A District 1 day 1
5.12David Elliott4:20.88PRWASqualicumMay 182A District 1 day 1
6.10Dallas Snider4:21.9hWAW F WestMar 30Tumwater, River Ridge @ W F West
7.12Dylan Croeni4:22.99PRWAWashougalMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.12Conner Ballew4:23.18PRWAArchbishop MurphyApr 23Bellevue Invite
9.12Scott Carlyle4:23.20PRWASehomeMay 182A District 1 day 1
10.12Aaron Brenton4:23.52PRWACheneyMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
3200 MetersCompare top 10
1.12Conner Ballew9:22.84PRWA Archbishop MurphyApr 30Shoreline Invitational
2.12Dylan Croeni9:23.61PRWAWashougalMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.10Patrick Gibson9:25.00WASqualicumMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.12Dakota Parker9:25.90PRWAW F WestApr 3051st Shelton Invitational
5.12Nicholas Schippers9:27.68PRWAKingstonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.11Jeffrey Ott9:28.23PRWAEllensburgMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.10Tom Bradley9:28.79PRWABlaineMay 202A District 1 day 2
8.12David Elliott9:28.80PRWASqualicumMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.12Nate Starr9:29.12PRWAMark MorrisMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.11Dayde Collins9:29.48WADeer ParkMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
110m Hurdles - 39"Compare top 10
1.12Diondre' Moore-Young14.54cPRWACheneyMay 04GNL #4 - Deer Park vs. Cheney
2.12Logan Packard14.62PRWAMount BakerMay 13NWC 2A Sub-district day 2
3.11Si Cave14.94cPRWANorth ThurstonMay 202A District IV Championships
4.10Daniel Zmuda15.04cWASteilacoomApr 28Franklin Pierce, Fife @ Steilacoom
5.12Tuifua Tausinga15.05WAFosterMay 212A WCD#3 Day 2
6.12Luke Grigg15.15PRWAQuincyMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
7.12Rielly Enriquez15.18PRWAOlympicMay 212A WCD#3 Day 2
8.11Travis Millbrandt15.24cWAMark MorrisApr 29Panther Twilight
12William Davis15.24cWAWoodlandApr 30Lewis River Invitational
10.12Joseph Aubert15.26PRWAWest Valley (Spokane)Apr 23Prosser Rotary Invitational
View full rankings...
300m Hurdles - 36"Compare top 10
1.12Logan Packard38.18PRWAMount BakerMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Diondre' Moore-Young38.20PRWACheneyMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.10Daniel Zmuda39.10WASteilacoomMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.11Ian Earle39.15PRWASehomeMay 13NWC 2A Sub-district day 2
5.10Devin Liebel39.53WAWhite RiverMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
11Si Cave39.53PRWANorth ThurstonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Rielly Enriquez39.85PRWAOlympicMay 212A WCD#3 Day 2
8.10Craig "CJ" Allen39.94WANorth MasonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.12Mason Wells40.21PRWANorth ThurstonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.12Luke Grigg40.48PRWAQuincyMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
View full rankings...
4x100 RelayCompare top 9
1.-Justin Bennett
PJ Benedictus
Robert Reeves III
Immanuel Carter
42.26WARentonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.-Relay Team42.82WASehomeMay 202A District 1 day 2
3.-Skyler Mann
Christian Nuckolls
Jacob Green
Micah Ohl
43.02WAEphrataMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
4.-Joe Kelley
Robbie Phillips
James Branche
Tama Laqua
43.12WAFifeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.-Juan Biddix
Christopher Stokes
Phylip Rock
Jarmal Harris
43.15WAFranklin PierceMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
6.-Wes Sitser
Walker Storrer
Michael O'Brien
Oliver Dougherty
43.38WABellinghamMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.-Isaac Anderson
James Wildman
Sterling Clark
Kennen Pilot
43.43WAProsserMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
8.-Taylor Bonneau
Jayson Brockelsby
Stephan Stilts
Emanuel Herrera
43.82WASequimMay 212A WCD#3 Day 2
9.-Brandon Byrne
Austin Broadwell
Hans VanderWel
James Guy
43.89WAArchbishop MurphyMay 202A District 1 day 2
View full rankings...
4x400 RelayCompare top 10
1.-Relay Team3:24.26WASehomeMay 202A District 1 day 2
2.-Caleb Newman
Gibb Dallas
Ben Diacogiannis
Braden Fishbook
3:24.75WALyndenMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.-Anthony Dove
Josh Miller
Austin May
Devin Liebel
3:24.76WAWhite RiverMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.-Edward Capell
Paolo De Guzman
Conner McCorkle
Tyler Spear
3:24.94WANorth KitsapMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.-Kyler Reed
Travis Kurtz
Joey Malloy
Jason Pfannenstiel
3:24.96WASqualicumMay 202A District 1 day 2
6.-Micah Ohl
Jacob Green
Kyle Charles
Steven Monda
3:25.40WAEphrataMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.-Adriel Paine IV
Immanuel Carter
Delroy Mukungatu
Hamilton Carter
3:26.69WARentonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.-Relay Team3:27.43WABlaineMay 202A District 1 day 2
9.-Adam Kang
Emelio Gonzales
Tony Vasquez
Francisco Villegas
3:27.83WAToppenishMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
10.-Bryce Knutzen
Dominique Brown
Lane Russell
Andrew Brown
3:27.90WATumwaterMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
Shot Put - 12lbCompare top 10
1.11Frank Catelli58' 1.5PRWASequimMay 212A WCD#3 Day 2
2.12Troy Martin53' 5PRWAPort AngelesMay 212A WCD#3 Day 2
3.12Tyler Poldervardt52' 10.5PRWAWest Valley (Spokane)Apr 23Prosser Rotary Invitational
4.10Armando Tafoya52' 6PRWAQuincyMar 19Papa Wells Invitational
5.12Joey Strehlou52' 2PRWAEast Valley (Spokane)Apr 30Riverside Invitational
6.12Chase VanCleef51' 7PRWAWoodlandMay 202A District IV Championships
7.11Eddie Avena51' 6WABlaineMay 182A District 1 day 1
8.10Titi Lamositele50' 8PRWASehomeMar 25Bedlington Twilight
12James Jones50' 8PRWAOlympicMay 142A Olympic League Sub District
10.12Tra Givens50' 7PRWAWoodlandApr 30Lewis River Invitational
View full rankings...
Discus - 1.6kgCompare top 10
1.12Troy Martin175' 8PRWAPort AngelesApr 23Bellevue Invite
2.11Nick Majeske165' 7WAAnacortesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.11Adam Mahama163' 7WAPullmanApr 28West Valley @ Pullman
4.12Dale Patterson157' 9PRWASehomeMay 202A District 1 day 2
5.12Benjamin Hanson157' 1PRWAKingstonMay 05Olympic League Championships - Both Days
6.11Frank Catelli155' 10PRWASequimMay 05Olympic League Championships - Both Days
7.10Titi Lamositele154' 0PRWASehomeApr 22NWC Championship Meet
8.12Joey Strehlou152' 9PRWAEast Valley (Spokane)Apr 16BIG RED
9.10Armando Tafoya152' 2WAQuincyMay 13District 5/6 2A Meet
10.12James Shumate151' 3PRWAWapatoMay 13District 5/6 2A Meet
View full rankings...
Javelin - 800gCompare top 10
1.12Austin Hamilton187' 8PRWAW F WestJun 06All-Comers Track and Field Meet
2.12Jacobe Valenzuela184' 1PRWAEast Valley (Yakima)May 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
3.12Matthew Downey182' 0PRWAArchbishop MurphyMar 24King's Hosting Cedarcrest, Sultan & Arch Bishop
4.12Dakota Condos179' 10PRWACheneyMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
5.12Brendan Casey177' 8PRWAWashougalMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.11Samuel Byers176' 11PRWAKingstonApr 28Kingston, North Mason @ Sequim
7.12Neil Bateman172' 6PRWASumnerMay 05Sumner, Eatonville @ Steilacoom
8.11Michael Johnson168' 9WABlack HillsMay 132A Evergreen Sub-Districts
9.10Jesse Monteon166' 9WAWest Valley (Spokane)May 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
10.11Erik Swartout165' 10WAEatonvilleMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
View full rankings...
High JumpCompare top 10
1.12Dan East6' 8PRWABellinghamMay 182A District 1 day 1
2.11Riley Fraser6' 6PRWASehomeApr 22NWC Championship Meet
12PJ Benedictus6' 6PRWARentonApr 23Bellevue Invite
4.11Tyson Stipic6' 4PRWAAberdeenMar 18Track Friends Opener
10Justin Peterson6' 4WALakewoodApr 21Lakewood, S.Whidbey & Sultan @ Cedarcrest
12Ian Ward6' 4PRWAPort AngelesApr 23Bellevue Invite
11Ben Pavish6' 4PRWAPullmanMay 04Pullman @ EV
12Matt Mauro6' 4PRWAWest Valley (Spokane)May 12Gnl Districts
12Anthony Bowden6' 4PRWAFranklin PierceMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
10.11Hunter Keffer6' 3WAOlympicMay 05Olympic League Championships - Both Days
10Brandon Byrne6' 3PRWAArchbishop MurphyMay 182A District 1 day 1
View full rankings...
Pole VaultCompare top 10
1.12Brendan Casey15' 3PRWAWashougalMay 13GSHL 2A Sub District Finals
2.12Gibb Dallas14' 9PRWALyndenApr 3051st Shelton Invitational
12Luke Grigg14' 9PRWAQuincyMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
4.12Joseph Aubert14' 6PRWAWest Valley (Spokane)May 13Gnl Districts
5.12Brett Mattson14' 0WABlaineMar 31Blaine, Sehome, Meridian
11Ryuji Kawashima14' 0PRWAInterlakeApr 21Interlake, Lake Wash. @ Mount Si
10Darren Hodges14' 0WAQuincyApr 28Prosser. Othello @ QHS
10Austin Johnson14' 0WAR A LongMay 202A District IV Championships
9.12Austin Shirey13' 9PRWAWhite RiverApr 28WR@ Sumner
10.11Tyler Buss13' 6WAMount BakerMar 25Bedlington Twilight
12Brennen Wynd13' 6PRWACheneyApr 16Pasco Invitational
12Vidal Hillard13' 6WAFosterApr 16Pasco Invitational
10Michael Veenendaal13' 6PRWAQuincyApr 28Prosser. Othello @ QHS
11Ben Sheppard13' 6WAGranite FallsMay 05ATM and Sultan @ Granite Falls
11Nacho Ibarra13' 6WAWapatoMay 13District 5/6 2A Meet
12Caleb Kast13' 6PRWAW F WestMay 132A Evergreen Sub-Districts
View full rankings...
Long JumpCompare top 10
1.12Andre Scott22' 10PRWALakewoodMay 202A District 1 day 2
2.12PJ Benedictus22' 5.5PRWARentonApr 30Shoreline Invitational
3.12Will Hallberg22' 5.25PRWASouth WhidbeyApr 28King's Hosting Cedarcrest, Granite & South Whidbey
4.12Anthony Bowden22' 0PRWAFranklin PierceApr 15Mountain Invite
5.12Devon Johns21' 11PRWACheneyMay 20District 5/6/7 CWAC/GNL 2A Regional Meet
6.12Nile Norwood21' 10.5PRWARiver RidgeMay 202A District IV Championships
7.11Immanuel Carter21' 9WARentonApr 16Eason Invitational
8.12Dan East21' 5.5PRWABellinghamApr 22NWC Championship Meet
9.11Cameron Braithwaite21' 4.25WAPort AngelesMay 05Olympic League Championships - Both Days
10.12Trent Alsin21' 3.75 (-2.7)WABlack HillsMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
Triple JumpCompare top 10
1.12PJ Benedictus47' 10WARentonMay 11Seamount/Interlake 2A Sub-District
2.12Will Hallberg46' 6.5WASouth WhidbeyApr 28King's Hosting Cedarcrest, Granite & South Whidbey
3.12Nile Norwood45' 6.5PRWARiver RidgeMay 0647th Shaner Invite
4.11Ben Pavish45' 3.75PRWAPullmanApr 16Pasco Invitational
5.12Anye Turner44' 6PRWABlack HillsMay 0647th Shaner Invite
6.9Lane Russell43' 8.5WATumwaterJun 25Pacific Northwest Association Junior Olympic Track & Field Championships
7.12Elijah Cox43' 4PRWARiver RidgeMay 0647th Shaner Invite
8.11Phylip Rock43' 3PRWAFranklin PierceMar 23CP, FP @ Sumner
9.11Michael Faulkner43' 2.5 (3.0)WASehomeJun 04BorderDuel Track Classic
10.12Anthony Bowden43' 0.5WAFranklin PierceMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
View full rankings...
Hammer - 16lbCompare top 4
1.12Dakota Condos128' 5PRWACheneyApr 23Mooberry Relays
2.12Joey Strehlou96' 1PRWAEast Valley (Spokane)Apr 23Mooberry Relays
3.11Tavis Williams95' 5PRWANorth ThurstonApr 16Eason Invitational
4.11Brandon Heide85' 7WAEast Valley (Spokane)Apr 23Mooberry Relays
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.