Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.10Tatum Taylor10.68WAO'DeaMay 183A Sea-King District 2 Championships
2.12Darian Brooks10.69 PRWAKennedy CatholicApr 16Pasco Invitational
3.12Douglas Sudberry10.83 PR (.5)WATimberlineJun 04BorderDuel Track Classic
12Devantae Carson10.83 PRWARainier BeachMay 203A Sea-King District 2 Championships
12Jerrod Johnston10.83 PRWAKamiakinMay 13Big 9 3A District Meet
6.11Quadelle Satterwhite10.88WALincolnMar 24Lincoln, Stadium @ So. Kitsap
7.10David Fan10.94WAShorewoodMay 13WESCO 3A Finals
8.11Jayshawn Jordan10.94cWAO'DeaApr 20Bishop Blanchet/O'Dea/Holy Names Academy
9.11Josiah Miller10.96WAOak HarborMay 13WESCO 3A Finals
11Parker Mays10.96 PRWASeattle PrepMay 13Metro Championships - Day #2
View full rankings...
200 Meters
1.10Tatum Taylor21.82WAO'DeaMay 183A Sea-King District 2 Championships
2.11Quadelle Satterwhite21.83WALincolnMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.12Jerrod Johnston21.99 PRWAKamiakinMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.11Chase Naccarato22.04c PRWAMt SpokaneMay 05GSL #5 Mead, Lewis & Clark, North Central, Mt Spokane
5.12Devantae Carson22.13 PRWARainier BeachMay 203A Sea-King District 2 Championships
6.12Michael Wells-Daniels22.14c PRWAFranklin (WA)Apr 28Nathan Hale vs West Seattle vs Franklin vs Bainbridge
7.11Parker Mays22.18 PRWASeattle PrepMay 13Metro Championships - Day #2
8.10Marcus Chambers22.20WAHenry FossApr 23South Kitsap Invitatinal
9.12Nate Schmidt22.29 PRWALynnwoodMay 13WESCO 3A Finals
12Douglas Sudberry22.29 PR (.5)WATimberlineJun 04BorderDuel Track Classic
View full rankings...
400 Meters
1.10Marquin Russell49.09WALakesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.10Marcus Chambers49.16WAHenry FossMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.11DeVon Dansby49.67WATimberlineMay 0647th Shaner Invite
4.12Jack Cerenzia50.07 PRWAMt SpokaneMay 20GSL/Big 9 Regionals
5.12Nate Schmidt50.08 PRWALynnwoodMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.12Devin Bennett50.28 PRWALiberty (Issaquah)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.11Andrew Prentice50.40WAGlacier PeakMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.10Austin Upmeyer50.41WAUniversityMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
9.11Adam West50.44 PRWAMt VernonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.11Sterling Reynolds50.52 PRWAMountain View (WA)Apr 2347th Centennial Invitational
View full rankings...
800 Meters
1.12Andrew Wordell1:54.32 PRWANorth CentralApr 16Pasco Invitational
2.12Sean White1:54.65 PRWAGlacier PeakMay 20NW District 1 3A Championship Day 2
3.11Izaic Yorks1:55.00WALakesJun 04BorderDuel Track Classic
4.12Jon Smith1:55.12 PRWAUniversityApr 21GSL#3 NC at U-Hi (Var, jv,fr)
5.12Jeff Bastian1:55.40 PRWAGlacier PeakMay 13WESCO 3A Finals
10Keith Williams1:55.40WANorth CentralMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
7.11Addison Woolsey1:55.80 PRWABellevueMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.10Ryan McArthur1:55.87WALynnwoodMay 20NW District 1 3A Championship Day 2
9.10Hiron Redman1:56.10WALiberty (Issaquah)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
11Anthoney Armstrong1:56.10 PRWAKamiakinMay 04Cbbn Kamiakin @ Eastmont
View full rankings...
1600 Meters
1.11Anthoney Armstrong4:10.61 PRWAKamiakinMay 20GSL/Big 9 Regionals
2.11Nathan Weitz4:11.29WAShadle ParkMay 20GSL/Big 9 Regionals
3.12Casey Adams4:13.29 PRWANorth CentralMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
4.12Andrew Wordell4:13.66 PRWANorth CentralMay 20GSL/Big 9 Regionals
5.12Jeff Bastian4:14.65 PRWAGlacier PeakMay 18NW District 1 3A Championship Day 1
6.12Sean White4:15.04 PRWAGlacier PeakApr 30Shoreline Invitational
7.12Vince Hamilton4:15.36 PRWANorth CentralMay 20GSL/Big 9 Regionals
8.11Izaic Yorks4:16.90WALakesMay 21West Central District - Day 2
9.10Carter Osborne4:18.27WAShorecrestMay 11WESCO 3A Prelims
10.10Keith Williams4:20.0hWANorth CentralMar 30GSL #1 Gonzaga and Rogers @ North Central
View full rankings...
3200 Meters
1.11Anthoney Armstrong8:57.36 PRWAKamiakinMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Vince Hamilton8:58.26 PRWANorth CentralApr 30Shoreline Invitational
3.11Nathan Weitz9:02.64WAShadle ParkMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.12Jeff Bastian9:02.95 PRWAGlacier PeakMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.11Izaic Yorks9:18.19WALakesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.11Curtis King9:18.34WAPeninsulaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Aaron Elefson9:19.63WAMercer IslandMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.11Hunter Johnson9:23.02 PRWAMt SpokaneMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
9.10Austen Frostad9:23.21WANorth CentralMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
10.12Matt Crichlow9:24.61WAMeadowdaleApr 30Shoreline Invitational
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Joseph Collett14.54WAHanfordApr 23Prosser Rotary Invitational
2.9Adrian Dela Cruz14.83 PRWAFranklin (WA)May 13Metro Championships - Day #2
3.12Bruce Shields14.86 PRWARainier BeachMay 13Metro Championships - Day #2
4.12Dillon Baker15.00 PRWAShorecrestMay 13WESCO 3A Finals
5.12Dakota Desjardins15.04c PRWAKelsoMar 17Kelso @ Camas
6.11Darius Person15.14 PRWAMt SpokaneMay 20GSL/Big 9 Regionals
12Zigquille Mabry15.14 PRWAWoodrow WilsonMay 04Shelton vs Wilson vs Yelm
8.10Jaz Smith15.19WAFranklin (WA)May 203A Sea-King District 2 Championships
9.12Bill Haven15.20 PRWANorth CentralMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
10.10Jordan Drew15.34WALynnwoodApr 14Mariner, Meadowdale, Lynnwood
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Jacob Gilman38.58 PRWAPeninsulaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Zigquille Mabry39.01 PRWAWoodrow WilsonMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
3.11Joseph Collett39.02WAHanfordMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.12Gunnar Swager39.04 PRWANorth CentralMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.11Rashon Smith39.25WATimberlineMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
6.12Bruce Shields39.34c PRWARainier BeachMar 31R. Beach, W. Seattle, Cleveland, O'Dea/HN
7.11Zach Williams39.73WAYelmMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.11Shaddye Melu39.94c PRWAAuburn MountainviewApr 20Lakes @ AMHS
9.12Jacob Fry40.10 PRWAUniversityMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.11Alex Wallin40.11WAJuanitaMay 203A Sea-King District 2 Championships
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Corey McLean
Tyler Holle
Tyler Perrins
Jerrod Johnston
42.77WAKamiakinMay 20GSL/Big 9 Regionals
-Ivan Gaskin
Johntye Jackson
Jayshawn Jordan
Kent McKinney
42.77WAO'DeaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.-Darneal Griffin
Jon Stratton
Jake Hoffman
Gunnar Swager
42.92WANorth CentralMay 20GSL/Big 9 Regionals
4.-Keegan Lockler
Dillon Baker
Sean Dever
Chris Uchytil
43.10WAShorecrestMay 20NW District 1 3A Championship Day 2
5.-Kevin Thompson
Marquin Russell
Joe Njoku
Levonte' Littlejohn
43.11WALakesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.-Spencer Good
Michael Herlinger-Hopkins
John Larsen
Zach Williams
43.15WAYelmMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.-Richard Johnson
Oliver Orr
J'mel Williams
Quadelle Satterwhite
43.19WALincolnMay 21West Central District - Day 2
8.-Dominique Smith
Adrian Dela Cruz
Lavonte Jackson
Michael Wells-Daniels
43.20WAFranklin (WA)Apr 23Bellevue Invite
9.-Zigquille Mabry
Devon Phillips
Devon Trapps
Daviyonta Booth
43.31WAWoodrow WilsonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.-Samuel Smith
Boyse Martinez
Nick Vincent
David Fan
43.32WAShorewoodMay 20NW District 1 3A Championship Day 2
-Qui Nguyen
Blake Williams
Ty Sissel
Spencer McKinnon
43.32WAEverettMay 20NW District 1 3A Championship Day 2
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Tyler Green
Casey O'Leary
Jack Cerenzia
Chase Naccarato
3:21.52WAMt SpokaneMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
2.-Devin Bennett
Joseph Bergmann
Joshua Gordon
Hamilton Noel
3:22.08WALiberty (Issaquah)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.-Jake Hoffman
Andrew Wordell
Keith Williams
Gunnar Swager
3:22.86WANorth CentralMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
4.-Austin Upmeyer
Austin Flynn
Michael Brunner
Jon Smith
3:23.79WAUniversityMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
5.-Zigquille Mabry
Devon Trapps
Dontae Smith
Daviyonta Booth
3:24.49WAWoodrow WilsonMay 21West Central District - Day 2
6.-Marquin Russell
Sammie Long
Chris Edgecomb
KeyShawn Lee
3:25.06WALakesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.-Relay Team3:25.08WAYelmMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
8.-Josh Hawes
Ryan Nelson
Noel Hathaway
Joseph Collett
3:25.82WAHanfordMay 20GSL/Big 9 Regionals
9.-Brendan Hailey
Lavonte Jackson
Roger Garret
Michael Wells-Daniels
3:25.83WAFranklin (WA)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.-Codi Nickerson
Tyler Holle
Anthony Armstrong
Jerrod Johnston
3:26.24WAKamiakinMay 20GSL/Big 9 Regionals
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Jon Lawson58' 2.25WAPrairieMay 21West Central District - Day 2
2.12Dan Henehan56' 6.75 PRWAWoodrow WilsonMay 21West Central District - Day 2
3.12Jeffrey Jordan55' 4.5 PRWAPeninsulaApr 3051st Shelton Invitational
4.12Colton Harrington52' 5.5 PRWAUniversityMay 20GSL/Big 9 Regionals
5.11Kolton Auxier52' 3.5 PRWAMt SiApr 02Arnie Young Invitational
6.10Andrew Basham52' 2WALynnwoodMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Issac Whaley51' 6.5 PRWAEverettMay 18NW District 1 3A Championship Day 1
8.12Johnny Cortedano51' 2.75 PRWAMountlake TerraceMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.12Travis Neri51' 2.5 PRWAYelmMay 0647th Shaner Invite
10.12Cameron Wagar51' 0.5 PRWAHanfordMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Jon Lawson189' 11 PRWAPrairieMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Dan Henehan162' 2 PRWAWoodrow WilsonMay 21West Central District - Day 2
3.12Matthew Lill161' 1 PRWANorth CentralApr 28GSL #4 Ferris vs NC
4.11John Gustin154' 0WAKelsoMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.11Scott Feather150' 11WACamasMar 26Tiger Invite
6.11John Higgins150' 7WAGlacier PeakMay 13WESCO 3A Finals
7.12Owen Fritz150' 4 PRWAMountlake TerraceMay 20NW District 1 3A Championship Day 2
8.11Cameron Brink150' 1WABainbridgeApr 30Shoreline Invitational
9.10Brandon Pless149' 5WASedro-WoolleyMay 20NW District 1 3A Championship Day 2
10.11William Mack147' 9WAAuburn MountainviewApr 28AMHS vs EHS
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Tanner Lien191' 7 PRWABellevueMay 203A Sea-King District 2 Championships
2.12Scotty Miller189' 11 PRWAYelmApr 23Viking Classic
3.12Kyle Kennedy188' 6 PRWABremertonMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
4.12Cameron Wagar187' 6 PRWAHanfordApr 23Prosser Rotary Invitational
5.11Matt Gilbert185' 3WABellevueMay 203A Sea-King District 2 Championships
6.10Bradly Stevens181' 11WAMt SiMar 24Bellevue @ Mount Si
7.12Sam Young181' 4 PRWAKelsoMay 133A GSHL District Meet
8.12Zach Storm179' 1 PRWAMt SiMay 183A Sea-King District 2 Championships
9.10EricLee Amaro178' 7 PRWASunnysideMay 05Cbbn Sunnyside/hanford @ Southridge
10.11Kyler Mikami178' 4 PRWABainbridgeApr 23South Kitsap Invitatinal
View full rankings...
High Jump
1.12Chase Walker6' 9 PRWAO'DeaApr 20Bishop Blanchet/O'Dea/Holy Names Academy
2.12Brandon Search6' 8 PRWAPascoMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.12Tyler Holle6' 6 PRWAKamiakinMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
12Logan Myers6' 6WACapitalMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
10Grayson Anderson6' 6 PRWAMountain View (WA)Mar 24League Meet with Hudson Bay
11Joshua Gordon6' 6WALiberty (Issaquah)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
12Brett Watson6' 6 PRWAFerndaleMay 04Ferndale & Blaine @Mount Vernon
8.11Drew Thompson6' 5.5WADecaturApr 28Decatur @ Lakes
9.12Amari Blanton6' 4 PRWAFranklin (WA)Apr 23Bellevue Invite
11Shaddye Melu6' 4WAAuburn MountainviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
12Bill Haven6' 4 PRWANorth CentralMay 20GSL/Big 9 Regionals
View full rankings...
Pole Vault
1.12Jonathan Wishard14' 9 PRWAKelsoMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.10Lev Marcus14' 7WANathan HaleJul 04Freedom Fair Beach Vault
3.12Tyler Wilson14' 6WAShadle ParkMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.12Kyle Martin14' 0 PRWAHazenApr 02Arnie Young Invitational
10Jay Alexander14' 0WAUniversityMar 12Ike Track & Field Jamboree
11Berlie Walker14' 0WAEastmontMay 13Big 9 3A District Meet
12Ned Davies14' 0 PRWANorth CentralMay 05GSL #5 Mead, Lewis & Clark, North Central, Mt Spokane
11Zane Irvine14' 0WAWest Valley (Yakima)May 13Big 9 3A District Meet
9.12Thomas Cocks13' 9 PRWACamasMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
12Marcus Crone13' 9 PRWAYelmMay 21West Central District - Day 2
View full rankings...
Long Jump
1.11Joshua Gordon23' 7.5 PRWALiberty (Issaquah)Apr 23Viking Relays
2.10Trenton Osborn22' 11.5WAEastmontMay 20GSL/Big 9 Regionals
3.11Daviyonta Booth22' 5 PRWAWoodrow WilsonApr 3051st Shelton Invitational
4.12Sean Dever22' 4.5 PRWAShorecrestMar 31Arlington vs SC vs Meadowdale
5.12Darian Brooks22' 2.5 (2.0)WAKennedy CatholicMay 21West Central District - Day 2
6.11Chase Naccarato22' 1 PRWAMt SpokaneMay 20GSL/Big 9 Regionals
7.12Brandon Search22' 0.75 PRWAPascoMay 20GSL/Big 9 Regionals
8.12Cedrique Chaney22' 0.5 PR (1.6)WAKelsoMay 21West Central District - Day 2
9.10Marquis Davis21' 11.75WARainier BeachApr 28Ingraham, R. Beach, Cleveland
10.11Luke Plummer21' 11.25 (2.0)WAPeninsulaMay 21West Central District - Day 2
View full rankings...
Triple Jump
1.12Darian Brooks48' 6.75 PR (.6)WAKennedy CatholicMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Casey Burns47' 0.25 PR (2.4)WAKennedy CatholicJun 04BorderDuel Track Classic
3.12Anthony Chaney45' 8.75 PRWATimberlineApr 3051st Shelton Invitational
4.12Cedrique Chaney45' 4.5 PR (-.1)WAKelsoMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.12Taylor McAllister45' 3.75 PRWALakesApr 09Tacoma Invitational
6.11Luke Plummer44' 10.5 (1.4)WAPeninsulaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Devin Bennett44' 10 PR (2.8)WALiberty (Issaquah)Jun 04BorderDuel Track Classic
8.11Shane Concepcion44' 5.5 PRWAMt SpokaneApr 23Mooberry Relays
9.12Lee Boggan44' 0.5 PRWABonney LakeApr 21Peninsula @ Bonney Lake
10.11My'Kyeke Cheatham43' 6 PRWAWoodrow WilsonMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.12Jon Lawson202' 9WAPrairieMay 29Washington State Hammer Championships
2.12Chip Sudbeck163' 2 PRWACamasMay 29Washington State Hammer Championships
3.12Isaac Graves160' 3 PRWAGlacier PeakMay 29Washington State Hammer Championships
4.10Andy Miller159' 6WACapitalMar 24CK, Capital @ Olympia
5.11John Higgins159' 3WAGlacier PeakApr 16Eason Invitational
6.10Triton Pitassi158' 0WACamasMay 29Washington State Hammer Championships
7.11Stephen Finlon123' 11WABishop BlanchetMay 29Washington State Hammer Championships
8.12Ethan Koyanagi118' 8 PRWAGlacier PeakApr 16Eason Invitational
9.12Erik Larsen117' 7 PRWAGlacier PeakApr 16Eason Invitational
10.12Colton Harrington114' 11 PRWAUniversityMay 29Washington State Hammer Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.