Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

100 Meters
1.9Isaiah Brandt-Sims10.72WAWenatcheeApr 30Shoreline Invitational
2.12Aaron Jeong10.80 PRWAThomas JeffersonApr 30Shoreline Invitational
11Michael Rector10.80 PRWABellarmine PrepApr 29Jesuit Twilight Invitational
4.12Dylan Langston10.84 PRWABothellMay 184A NW Regional day #1
5.12BJ Arceneaux10.85 PR (-1.3)WAKentwoodMay 21West Central District - Day 2
6.12Brandon Harris10.87 PRWAKent MeridianApr 16Pasco Invitational
7.12Jamaal Jones10.88 PRWAGraham-KapowsinApr 27GK vs. Rogers
8.12Jemiel Lowery10.93 PRWACurtisMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
11Kyle Caviezel10.93WARogers (Puyallup)Apr 16Pasco Invitational
10.12Todd Raynes10.96 PRWAInglemoorMar 31Sammamish vs. Inglemoor
View full rankings...
200 Meters
1.9Isaiah Brandt-Sims21.29WAWenatcheeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.11Wes Bailey21.54WAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
3.11Michael Rector21.65 PRWABellarmine PrepMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.12BJ Arceneaux21.79 PR (.9)WAKentwoodMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.11Byron Howell21.83WAGarfieldMay 114A KingCo League meet Day #1
6.12Brad Michael22.04c PRWASkyviewApr 26Heritage @ Skyview - Senior Night 3:00
7.12Dylan Langston22.09 PRWABothellMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.12Terrance Chambers22.14 PRWAFederal WayMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.12Dimitri Mandapat22.15 PRWAEisenhowerMay 13CBBN 4A District Championships
10.12Jamaal Jones22.26 PRWAGraham-KapowsinMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
View full rankings...
400 Meters
1.11Byron Howell48.30 PRWAGarfieldMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Brad Michael48.45 PRWASkyviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.9Isaiah Brandt-Sims48.50 PRWAWenatcheeMay 05Cbbn Wen/chiawana @ Davis
4.12Derrick Daigre48.71 PRWAKent MeridianMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.12Austin Thummel-Gravitt49.07WARogers (Puyallup)May 21West Central District - Day 2
6.12Kevin Boyd49.12 PRWASkyviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Grant Grosvenor49.35 PRWAHenry JacksonApr 21Edmonds-Woodway @ Jackson
8.11Derrick Jones49.42WARogers (Puyallup)May 21West Central District - Day 2
9.11Allan Schmekel49.48 PRWALake StevensMay 13WESCO 4A Championships Day 2
10.12Dimitri Mandapat49.55 PRWAEisenhowerMay 13CBBN 4A District Championships
View full rankings...
800 Meters
1.12Derrick Daigre1:50.05 PRWAKent MeridianJun 23USA National Junior Championships
2.12Grant Grosvenor1:50.06 PRWAHenry JacksonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.11Nick Boersma1:52.44WAWenatcheeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.11Will Drinkwater1:53.37WAGig HarborJun 11Portland Track Festival - Open Meet
5.11Blake Nelson1:54.42WAHenry JacksonApr 21Edmonds-Woodway @ Jackson
6.11Tanner Sork1:55.91WAUnionApr 2347th Centennial Invitational
7.12Patrick Crews1:55.92 PRWAFederal WayMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.11Danny Lunder1:55.93 PRWAKentwoodMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
9.12Zackery Weber1:56.00 PRWACentral KitsapMay 21West Central District - Day 2
10.12Taylen Howland1:56.08 PRWAMeadApr 2347th Centennial Invitational
View full rankings...
1600 Meters
1.12Kenji Bierig4:12.66 PRWALewis and ClarkMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Nate Brennand4:14.09 PRWAOlympiaMay 21West Central District - Day 2
3.11Korey Krotzer4:14.11WAAuburn RiversideMay 21West Central District - Day 2
4.12Grant Grosvenor4:14.25 PRWAHenry JacksonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.12Meron Simon4:14.69 PRWAFederal WayMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
6.11Blake Nelson4:15.72 PRWAHenry JacksonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Chase Braxmeyer4:16.18 PRWAThomas JeffersonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.11Jacob Smith4:16.20WAWenatcheeApr 30Shoreline Invitational
9.10Andrew Gardner4:16.30WAMeadMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.12Timothy Cummings4:18.50WAEisenhowerApr 30Shoreline Invitational
View full rankings...
3200 Meters
1.12Kenji Bierig9:01.71 PRWALewis and ClarkMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Nate Brennand9:02.64 PRWAOlympiaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.12Meron Simon9:04.03 PRWAFederal WayMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.10Andrew Gardner9:04.70WAMeadMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
5.11Jacob Smith9:07.41WAWenatcheeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.11Korey Krotzer9:14.19WAAuburn RiversideMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Aaron Nelson9:16.47 PRWAWalla WallaApr 09Arcadia Invitational Day 2
8.11Blake Nelson9:19.37 PRWAHenry JacksonApr 23Bellevue Invite
9.12Chris Wozniak9:21.26 PRWAGarfieldMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.11Alex Bowns9:22.23WABallardMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.12Alec Fellows14.34c PRWAEdmonds-WoodwayApr 30Shoreline Invitational
2.10Abu Kamara14.59WAKent MeridianMay 04Kentwood vs. Kent-Meridian
3.12Travis Kafentzis14.71 PRWARichlandMay 20GSL/Big 9 Regionals
4.12Nari Sternen14.74cWAKamiakMar 31Kamiak @ Lake Stevens
5.12Dashea McDowell14.80 PRWAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
6.12Terrance Stubblefield14.84 PRWARogers (Puyallup)May 04Rogers @ Emerald Ridge
7.11Andrey Zadneprovskiy14.90WAAuburn RiversideMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
8.12Mike Smith14.92 PRWAMeadMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
9.12Dylan Seitz14.97 PRWACentral ValleyMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
10.10Bralen Westendorf15.13WAKentridgeMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Wes Bailey38.74cWAMeadApr 14GSL#2 Ferris vs Mead
2.12Shad Hall38.91 PRWAKentlakeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.11Max McIntosh39.18 PRWARogers (Puyallup)Apr 09Tacoma Invitational
4.10Abu Kamara39.23WAKent MeridianMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
5.11Austin Hitchcock39.40WATodd BeamerMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
6.12Dylan Seitz39.52 PRWACentral ValleyMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
12Mike Smith39.52 PRWAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
8.10Bralen Westendorf39.73WAKentridgeMay 21West Central District - Day 2
9.12Kyler Osborne39.86 PRWAEmerald RidgeMay 21West Central District - Day 2
10.11Kaid Tipton39.87WAKentridgeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Nick Anthony
Dylan Langston
Will McIntyre
Luke Proulx
42.18WABothellMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.-Evan Maack
Gunnar Kayser
Mike Smith
Wes Bailey
42.20WAMeadMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.-Brad Michael
Kevin Boyd
Mo Morrison
Ellis Henderson
42.31WASkyviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.-Aaron Cheng
Derek Titus
Scott Comfort
Michael Rector
42.59WABellarmine PrepMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.-Kyle Caviezel
Derrick Jones
Austin Thummel-Gravitt
Max McIntosh
42.68WARogers (Puyallup)May 21West Central District - Day 2
6.-David Jones
Brandon Harris
Jarey Suiter
Abu Kamara
42.69WAKent MeridianApr 21Tahoma vs. Kent-Meridian
7.-Jesse Cauble
Brandon Gagliardi
Garret Steuk
Justin Browne
42.74WAGig HarborMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.-Chris Knowles
Keivarae Russell
Dominique Law
Josh Williamson
42.77WAMarinerMay 204A NW Regional day #2
9.-Gage Reynolds
Tyler Powell
Jacob McKinney
Travis Kafentzis
42.78WARichlandMay 20GSL/Big 9 Regionals
10.-Jeremiah McNeal
DJ May
Kerson Lubin
Michael Tate
42.89WAFederal WayMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Brad Michael
Kevin Boyd
Oliver Tamis
Elliot Willis
3:16.61WASkyviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.-Zach Pipkin
Nick Boersma
Isaiah Brandt-Sims
Cooper Helm
3:19.52WAWenatcheeMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.-David Jones
Jarey Suiter
Jordan Thompson-Walker
Derrick Daigre
3:21.65WAKent MeridianMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.-DJ May
Patrick Crews
Meron Simon
Michael Tate
3:22.34WAFederal WayMay 21West Central District - Day 2
5.-Calvin Chandler
Michael Rector
Derek Titus
Brendan Franz
3:22.91WABellarmine PrepApr 29Jesuit Twilight Invitational
6.-Kyle Caviezel
Derrick Jones
Austin Thummel-Gravitt
Max McIntosh
3:23.12WARogers (Puyallup)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.-Greg Cleveland
Tyler Kahl
Zackery Weber
Michael Thomas
3:23.20WACentral KitsapMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.-Nick Anthony
Chayce Sather
Chris Arneson
Trent Sewell
3:23.64WABothellApr 30Shoreline Invitational
9.-Tyler Powell
Shakeem Lakes
Cayle Turpen
Jacob McKinney
3:23.99WARichlandMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.-Blake Young
Trevon Clark
Andrew Millett
Drew Matthews
3:24.45WASkylineMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Brian Hutchison60' 5.5 PRWARoosevelt (WA)Jun 01Club Northwest All Comers #2
2.12Danny Shelton60' 1 PRWAAuburnMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.12Daniel Hughes59' 10 PRWAChiawanaMay 20GSL/Big 9 Regionals
4.12Billy Rowell57' 8 PRWACentral ValleyMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
5.11Dennis Christensen56' 2.5WARichlandMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.12Kevin Stanley54' 3 PRWACentral ValleyMay 20GSL/Big 9 Regionals
7.12Brendan Peterson53' 9.75 PRWABothellMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.12Jake Lippel53' 8.5 PRWAGraham-KapowsinMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
9.12Matt Elmore53' 4 PRWAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
10.12Dalton Mendenhall53' 3 PRWARogers (Puyallup)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12Brian Hutchison167' 10 PRWARoosevelt (WA)Jun 22Club Northwest All Comers #5
2.11Joshua Syrotchen166' 5WALewis and ClarkApr 14GSL #2 Rogers vs. Lewis & Clark
3.11Drew Sharkey164' 6WAJoel FerrisApr 28GSL #4 Ferris vs NC
4.10Dan Boyden163' 5WAArlingtonApr 21Marysville, Oak Harbor @ Arlington
5.10Damon Unland162' 6WAJoel FerrisMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.11Travis Pickett160' 6 PRWASnohomishMay 204A NW Regional day #2
7.12Nick Conlan160' 0WAAuburnApr 23South Kitsap Invitatinal
8.12Danny Shelton159' 4 PRWAAuburnApr 16Eason Invitational
9.11Seth Regalado157' 0 PRWAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
10.11Colton Niblack156' 4 PRWAHenry JacksonMay 204A NW Regional day #2
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Sean Keller232' 1WAHeritageApr 2347th Centennial Invitational
2.12Quinn Hale212' 8 PRWABellarmine PrepApr 23Oregon Relays Day 2
3.12Cody Melnrick205' 4 PRWAMonroeMay 13WESCO 4A Championships Day 2
4.12Max Pratt199' 5 PRWAAuburnMar 24Federal Way @ Auburn
5.12Sam Ferenchak195' 6 PRWAUnionMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.11Blake McPherson193' 4WAArlingtonMay 13WESCO 4A Championships Day 2
7.11Sam Hilmes192' 0WAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
8.9Denham Patricelli191' 4WA TahomaJul 26USATF National Junior Olympics
9.11Carson Fuller184' 8WAJoel FerrisMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.12Peter Ianelli182' 2 PRWARoosevelt (WA)May 204A NW Regional day #2
View full rankings...
High Jump
1.12Kasen Williams6' 11 PRWASkylineApr 09Arcadia Invitational Day 2
2.12Isaiah Davis6' 10 PRWASouth KitsapApr 23South Kitsap Invitatinal
3.12Josh Traylor6' 8 PRWAMt TahomaMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
4.12Jacob Troupe6' 7WAUnionMay 21West Central District - Day 2
5.12Rahmel Dockery6' 6WACurtisApr 23Viking Relays
11Max Bryson6' 6WAArlingtonApr 30Tomahawk Classic
11Rondie Pate6' 6 PRWAMt TahomaMay 21West Central District - Day 2
12David Reinhardt6' 6 PRWABattle GroundMay 21West Central District - Day 2
9.12Alec Fellows6' 6 PRWAEdmonds-WoodwayJun 04State Multi Events Championships - Day 2
10.11Dakarai Hightower6' 5WACurtisJun 04BorderDuel Track Classic
View full rankings...
Pole Vault
1.12Marcus Schooley15' 6 PRWAA.C. DavisMay 05Cbbn Wen/chiawana @ Davis
2.11Austin Sodorff15' 0WAWoodinvilleMay 114A KingCo League meet Day #1
3.12Jason Hollaway14' 8 PRWAIssaquahJun 04BorderDuel Track Classic
4.12Connor Hemming14' 6 PRWAMarysville-PilchuckApr 28Marysville, Cascade @ Lake Stevens
5.12Joseph Keeton14' 0WAEisenhowerApr 09Davis Invitational
12Jared Wehde14' 0WAMeadMay 20GSL/Big 9 Regionals
11Joe Thompson14' 0WAUnionMay 21West Central District - Day 2
12Shamus Mukai14' 0WAInglemoorApr 19Bill Harris Invite
9.11Jacob Hino13' 9WAEisenhowerMay 20GSL/Big 9 Regionals
10.11Calvin Wilkins13' 6 PRWAJoel FerrisMay 05GSL #5 Fer vs CV,UHI,Rog
11Austin Reinkens13' 6WAJoel FerrisMay 05GSL #5 Fer vs CV,UHI,Rog
11Jon Ell13' 6WAMarysville-PilchuckMay 184A NW Regional day #1
12Derek Gomoluch13' 6 PRWAHenry JacksonMay 13WESCO 4A Championships Day 2
12Connor Cummings13' 6 PRWAArlingtonMay 13WESCO 4A Championships Day 2
12Cody Simpson13' 6 PRWASnohomishMay 13WESCO 4A Championships Day 2
12Sean Mukai13' 6 PRWAInglemoorMay 05Northshore District Meet
10Blase' Neumann13' 6WAMeadMay 12GSL 3A/4A District Meet Day 1
12Micheal Green13' 6WAMeadApr 14GSL#2 Ferris vs Mead
10Cameron Law13' 6WAMoses LakeMay 20GSL/Big 9 Regionals
12Joe Stevenson13' 6 PRWARichlandMay 20GSL/Big 9 Regionals
12Matthew Chun13' 6 PRWAFederal WayMay 04Federal Way @ Thomas Jefferson
11Bryton Rodgers13' 6 PRWASheltonApr 3051st Shelton Invitational
View full rankings...
Long Jump
1.12Kasen Williams24' 5.25 PR (1.6)WASkylineMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Rahmel Dockery24' 5 PRWACurtisMar 31Curtis vs Thomas Jefferson
3.12BJ Arceneaux24' 4.25 PRWAKentwoodApr 16Pasco Invitational
4.11Rondie Pate23' 7.25 PR (1.4)WAMt TahomaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.12Alec Fellows23' 0.5 (2.6)WAEdmonds-WoodwayMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.12Brandon Harris23' 0.25 PRWAKent MeridianApr 14Mt. Rainier vs. Kent-Meridian
7.11DJ May22' 8.5 PRWAFederal WayMar 31Auburn Riverside vs Federal Way
8.10Forrest Russell22' 8 PRWASkyviewMay 134A GSHL District Meet
9.11Justin Browne22' 6.25 (3.3)WAGig HarborMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10.12Isaiah Davis22' 5.5 PRWASouth KitsapApr 16Pasco Invitational
View full rankings...
Triple Jump
1.12Kasen Williams50' 9.25 PR (1.4)WASkylineMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Brandon Harris47' 5.25 PRWAKent MeridianMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
3.12Josh Traylor45' 8.5 PR (2.9)WAMt TahomaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.12Hunter Trunk45' 2.75 PR (3.4)WAGig HarborMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.12Marqui Makupson45' 1.5 PRWASpanaway LakeMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
6.11Justin Browne44' 11.75 PR (2.2)WAGig HarborMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.12Nehemiah Beavers44' 9.25 PR (4.4)WAEvergreen (Vancouver)May 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.11Jorrell Dorsey44' 6.5 PRWAIssaquahMay 114A KingCo League meet Day #1
9.12Devon Lopes44' 3.25 PRWACurtisMay 13SPSL Meet Day 2 (Sub-District)
11Jake Radezky44' 3.25 PRWAMeadApr 16BIG RED
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.11Samuel Hacker176' 5 PRWAGig HarborMay 29Washington State Hammer Championships
2.17-18Kevin Stanley170' 0WAValley AthleticsJun 18Inland Northwest Association Junior Olympic Track & Field Championships
3.10Damon Unland165' 7WAJoel FerrisMay 29Washington State Hammer Championships
4.11Travis Pickett163' 7WASnohomishApr 16Eason Invitational
5.12Nicholas Evans152' 0 PRWACentral ValleyMay 29Washington State Hammer Championships
6.11Drew Sharkey146' 8 PRWAJoel FerrisApr 23Mooberry Relays
7.-Andy Miller145' 6 PRWAOlympiaMay 29Washington State Hammer Championships
8.12Colton Sdao144' 3WACentral ValleyMay 01Blue Bear Hammer Series 2
9.9Brock Eager136' 1WA TahomaAug 06TC Series August Throws Blast
10.11Darian Caldwell130' 4WASnohomishMay 29Washington State Hammer Championships
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.