Team Results Management

Mens

100 Meters
1.12Douglas Sudberry10.83 PR (.5)WATimberlineJun 04BorderDuel Track Classic
2.11Juan Herrera10.93 PR (1.9)WAFranklin PierceMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.12Brandon Galang11.04c PRWANorth ThurstonMay 202A District IV Championships
4.10Kevin Thompson11.17WALakesMay 12SPSL/Seamount/Bremerton 3A Day 1
5.11Joe Njoku11.25WALakesMay 12SPSL/Seamount/Bremerton 3A Day 1
6.9Shai Lee11.31 PRWALakesMay 12SPSL/Seamount/Bremerton 3A Day 1
7.12Michael Herlinger-Hopkins11.33WAYelmApr 21Gig Harbor, Timberline @ Yelm
8.10Marquin Russell11.34cWALakesApr 21Lakes at Auburn Mountainview
11Cedric Dozier11.34cWALakesApr 07Bonney Lake vs Lakes
11Victor Korchemniy11.34c PRWAAuburn MountainviewApr 28AMHS vs EHS
View full rankings...
200 Meters
1.11Juan Herrera22.17 PR (2.5)WAFranklin PierceMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.12Douglas Sudberry22.29 PR (.5)WATimberlineJun 04BorderDuel Track Classic
3.10Marquin Russell22.39WALakesMay 12SPSL/Seamount/Bremerton 3A Day 1
4.12Christopher Stokes22.54 PRWAFranklin PierceMay 212A WCD#3 Day 2
5.11Jacob Gilman22.60WAPeninsulaMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
6.12Anthony Dove22.80 PRWAWhite RiverApr 28WR@ Sumner
7.12Lawyer Tillman23.00 PRWANorth ThurstonMay 202A District IV Championships
8.12Michael Herlinger-Hopkins23.06WAYelmApr 23Viking Classic
9.12Robby Johnson23.09 PRWAEnumclawMay 12SPSL/Seamount/Bremerton 3A Day 1
10.11DeVon Dansby23.14cWATimberlineApr 28Shelton, Timberline, Lincoln
View full rankings...
400 Meters
1.10Marquin Russell49.09WALakesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.11Marcus Dickson49.23 PRWAWhite RiverMay 05White River, Fife @ Clover Park
3.11DeVon Dansby49.67WATimberlineMay 0647th Shaner Invite
4.12Christopher Stokes50.53WAFranklin PierceMay 212A WCD#3 Day 2
5.11Tayler Mitchell50.61WAYelmMay 0647th Shaner Invite
6.12Michael Herlinger-Hopkins50.71 PRWAYelmMay 04Shelton vs Wilson vs Yelm
7.11Shaddye Melu50.73WAAuburn MountainviewMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
8.12Robby Johnson51.45 PRWAEnumclawMay 12SPSL/Seamount/Bremerton 3A Day 1
9.10Sammie Long51.65WALakesMay 21West Central District - Day 2
10.12Anthony Dove51.72 PRWAWhite RiverMay 212A WCD#3 Day 2
View full rankings...
800 Meters
1.11Marcus Dickson1:52.60WAWhite RiverJun 04BorderDuel Track Classic
2.11Izaic Yorks1:55.00WALakesJun 04BorderDuel Track Classic
3.10Ramon Figueredo1:58.11 PRWAClover ParkMay 212A WCD#3 Day 2
4.12Reed Hawkins1:59.79 PRWABonney LakeMay 21West Central District - Day 2
5.12Jonathan Hanisch2:00.75 PRWAPeninsulaMay 21West Central District - Day 2
6.11Curtis King2:01.5hWAPeninsulaMay 05Lakes @ Peninsula
7.11Ethan Rumbaugh2:01.86WAAuburn MountainviewMay 21West Central District - Day 2
8.9James Jasperson2:02.79WANorth ThurstonMay 0647th Shaner Invite
9.11Nate Lenhart2:03.44 PRWAWhite RiverMay 212A WCD#3 Day 2
10.12Larry Calvert2:03.81WAEnumclawApr 30Shoreline Invitational
11Alec Temple2:03.81WACapitalApr 15Mountain Invite
View full rankings...
1600 Meters
1.11Marcus Dickson4:12.76WAWhite RiverApr 30Shoreline Invitational
2.11Izaic Yorks4:16.90WALakesMay 21West Central District - Day 2
3.11Curtis King4:20.45WAPeninsulaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.10Chris Scharer4:24.94 PRWAAuburn MountainviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
5.11Alec Temple4:25.02WACapitalMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
6.11Dylan Summerlin4:31.57 PRWAAuburn MountainviewMay 21West Central District - Day 2
7.11Kody Gould4:33.55WAWhite RiverMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
8.10Ramon Figueredo4:33.62 PRWAClover ParkMay 212A WCD#3 Day 2
9.11Nick Borg4:36.82WAPeninsulaMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
10.11David Griffith4:40.72 PRWACapitalMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
View full rankings...
3200 Meters
1.11Izaic Yorks9:18.19WALakesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.11Curtis King9:18.34WAPeninsulaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.11Marcus Dickson9:35.85WAWhite RiverApr 19Bill Harris Invite
4.11Nick Borg9:44.19WAPeninsulaMay 21West Central District - Day 2
5.11Alec Temple9:44.39WACapitalMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.10Chris Scharer9:45.33 PRWAAuburn MountainviewApr 30Shoreline Invitational
7.11Kody Gould9:52.06WAWhite RiverMar 26Kent-Meridian Invitational
8.11Cory Johnson9:58.89WAEnumclawMay 21West Central District - Day 2
9.12Jonathan Hanisch10:08.71 PRWAPeninsulaApr 15Mountain Invite
10.11Dylan Summerlin10:11.13 PRWAAuburn MountainviewMay 12SPSL/Seamount/Bremerton 3A Day 1
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Si Cave14.94c PRWANorth ThurstonMay 202A District IV Championships
2.11Rashon Smith15.42WATimberlineApr 21Gig Harbor, Timberline @ Yelm
3.12Jacob Novak15.52 PRWAPeninsulaMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
4.12Logan Myers15.61 PRWACapitalApr 15Mountain Invite
5.11James Segura-Mitchell15.68 (-.4)WATimberlineMay 21West Central District - Day 2
6.10Devin Liebel15.74WAWhite RiverMay 212A WCD#3 Day 2
7.11Jose Bonilla-Bartley15.84c PRWANorth ThurstonMay 202A District IV Championships
8.10Isom Brown16.35WAClover ParkApr 30Shoreline Invitational
9.11James Mitchell16.41 PRWATimberlineMar 24Mt. Tahoma, Yelm, Timberline @ BP
10.10Blake Dukowitz16.64WAPeninsulaMar 19Curtis Viking Jamboree [FULL]
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.11Jacob Gilman38.58 PRWAPeninsulaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.11Rashon Smith39.25WATimberlineMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
3.11Si Cave39.53 PRWANorth ThurstonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
10Devin Liebel39.53WAWhite RiverMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
5.11Zach Williams39.73WAYelmMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.11Shaddye Melu39.94c PRWAAuburn MountainviewApr 20Lakes @ AMHS
7.12Mason Wells40.21 PRWANorth ThurstonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
8.9Ray Hardaway41.24c PRWAAuburn MountainviewApr 28AMHS vs EHS
9.12Jacob Novak41.25 PRWAPeninsulaMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
10.10Isom Brown41.35 PRWAClover ParkMay 212A WCD#3 Day 2
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Kevin Thompson
Marquin Russell
Joe Njoku
Levonte' Littlejohn
43.11WALakesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.-Juan Biddix
Christopher Stokes
Phylip Rock
Jarmal Harris
43.15WAFranklin PierceMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
-Spencer Good
Michael Herlinger-Hopkins
John Larsen
Zach Williams
43.15WAYelmMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.-Douglas Sudberry
DeVon Dansby
Anthony Chaney
James Segura-Mitchell
43.41WATimberlineApr 3051st Shelton Invitational
5.-Anatolly Staragerov
Victor Korchemniy
Devin Bryant
Ray Hardaway
43.45WAAuburn MountainviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
6.-Brandon Galang
Mitchel Mahan
Landon Bain-Rushton
Brandon Belisario
43.93WANorth ThurstonMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
7.-David Brazier
Robby Johnson
Zack Mason
Derek Forza
44.32WAEnumclawMay 21West Central District - Day 2
8.-Michael George
Luke Plummer
Daniel Welstad
Jacob Gilman
44.34cWAPeninsulaMay 05Lakes @ Peninsula
9.-Derek Chase
Roman Vern
David Lin
Logan Myers
44.95WACapitalMay 0647th Shaner Invite
10.-Tyler Babukas
Austin Teafatiller
Fabian Morales
Lee Boggan
45.50WABonney LakeMay 21West Central District - Day 2
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Anthony Dove
Josh Miller
Austin May
Devin Liebel
3:24.76WAWhite RiverMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
2.-Marquin Russell
Sammie Long
Chris Edgecomb
KeyShawn Lee
3:25.06WALakesMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
3.-Relay Team3:25.08WAYelmMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
4.-DeVon Dansby
Javon Watson
Asan Neil
James Segura-Mitchell
3:29.03WATimberlineMay 0647th Shaner Invite
5.-Juan Biddix
Christopher Stokes
Isaac Mustin
Juan Herrera
3:31.80WAFranklin PierceMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
6.-Landon Bain-Rushton
Mason Wells
James Jasperson
Lawyer Tillman
3:32.33WANorth ThurstonMay 202A District IV Championships
7.-Ramon Figueredo
Alex Egan
Cornelius Nelson
Isom Brown
3:34.44WAClover ParkMay 212A WCD#3 Day 2
8.-Robby Johnson
Cory Johnson
Zack Mason
Larry Calvert
3:35.93WAEnumclawMay 21West Central District - Day 2
9.-Reed Hawkins
Lee Boggan
Taylor Foster
Ryan McGraw
3:36.27WABonney LakeMay 12SPSL/Seamount/Bremerton 3A Day 1
10.-Shaddye Melu
Ray Hardaway
Elliott Pelfrey
Dylan Summerlin
3:36.70WAAuburn MountainviewApr 23Oregon Relays Day 2
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.12Jeffrey Jordan55' 4.5 PRWAPeninsulaApr 3051st Shelton Invitational
2.12Travis Neri51' 2.5 PRWAYelmMay 0647th Shaner Invite
3.11Blake Maresh47' 5.25WAWhite RiverApr 28WR@ Sumner
4.10Andy Miller47' 5WACapitalApr 3051st Shelton Invitational
5.12Amosa Aloi46' 5.25 PRWATimberlineMay 0647th Shaner Invite
6.11Alex Afuvai46' 2.5 PRWAFranklin PierceMay 05WHS,FPHS
7.11Zaheer Webb44' 8.5WALakesApr 09Tacoma Invitational
8.11Winslow Kouassi43' 5WALakesMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
9.11William Mack43' 0WAAuburn MountainviewApr 14Aub/Mt. View vs Bonney Lake
10.12Michael Sly42' 7.75 PRWAPeninsulaMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.11William Mack147' 9WAAuburn MountainviewApr 28AMHS vs EHS
2.11Kolton Carlson143' 8WAEnumclawMay 12SPSL/Seamount/Bremerton 3A Day 1
3.12Junior Tusi141' 4 PRWAFranklin PierceApr 19Bill Harris Invite
4.12Jeffrey Jordan141' 1 PRWAPeninsulaApr 15Mountain Invite
5.11Winslow Kouassi139' 1 PRWALakesMay 21West Central District - Day 2
6.12Nicholas Dearmore138' 11 PRWATimberlineMay 0647th Shaner Invite
7.12Bronson Ward138' 8 PRWAPeninsulaMay 05Lakes @ Peninsula
12Travis Neri138' 8 PRWAYelmApr 15Mountain Invite
9.11Caleb Richards137' 7WANorth ThurstonMay 202A District IV Championships
10.12Sean Dorfler131' 5 PRWASumnerMar 23CP, FP @ Sumner
View full rankings...
Javelin - 800g
1.12Scotty Miller189' 11 PRWAYelmApr 23Viking Classic
2.12Neil Bateman172' 6 PRWASumnerMay 05Sumner, Eatonville @ Steilacoom
3.12Jacob Novak164' 8 PRWAPeninsulaMay 21West Central District - Day 2
4.12Roman Vern163' 9WACapitalMay 04Timberline, Oly @ Capital (JV)
5.11Jacob Gilman159' 9WAPeninsulaMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
6.12Junior Tusi159' 3 PRWAFranklin PierceMay 05WHS,FPHS
7.11Si Cave152' 5 PRWANorth ThurstonMay 132A Evergreen Sub-Districts
8.12Michael Sly150' 9 PRWAPeninsulaApr 23Viking Relays
9.9Cody Burk149' 7WAYelmApr 21Gig Harbor, Timberline @ Yelm
10.11Jesse Griggs148' 2WACapitalApr 20Foss,Mt Tahoma, SK @ Capital
View full rankings...
High Jump
1.12Logan Myers6' 6WACapitalMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
2.11Shaddye Melu6' 4WAAuburn MountainviewMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
12Anthony Bowden6' 4 PRWAFranklin PierceMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
4.12Taylor McAllister6' 2WALakesApr 21Lakes at Auburn Mountainview
5.10Isom Brown6' 0 PRWAClover ParkMay 05White River, Fife @ Clover Park
6.12Brad Pope5' 10WANorth ThurstonMar 30Centralia, North Thurston @ Black Hills
11Lawrence Williams5' 10 PRWABonney LakeApr 09Tacoma Invitational
11DeVon Dansby5' 10WATimberlineMar 24Mt. Tahoma, Yelm, Timberline @ BP
9.9Stetson Turpin5' 8WAPeninsulaMay 05Lakes @ Peninsula
10.10Maxwell Reyes5' 6WAPeninsulaMar 31Auburn Mountainview @ Peninsula
9J'Maka Love5' 6 PRWAClover ParkApr 07Bonney Lake vs Lakes
11Karl Peterson5' 6 PRWACapitalMay 04Timberline, Oly @ Capital (JV)
11Kaeleb Harper5' 6 PRWAEnumclawMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
View full rankings...
Pole Vault
1.12Marcus Crone13' 9 PRWAYelmMay 21West Central District - Day 2
12Austin Shirey13' 9 PRWAWhite RiverApr 28WR@ Sumner
3.12David Brazier13' 6 PRWAEnumclawMay 21West Central District - Day 2
4.12Jonoah Lentz13' 3 PRWASumnerMay 05Sumner, Eatonville @ Steilacoom
5.11Logan Ross13' 0WAEnumclawApr 19Bill Harris Invite
6.11Carter Wilson12' 6WABonney LakeMay 21West Central District - Day 2
7.11Michael Smith12' 0WASumnerMay 212A WCD#3 Day 2
12Jesse Bergen12' 0WAYelmMay 04Shelton vs Wilson vs Yelm
9Matthew Dehan12' 0WAYelmMay 04Shelton vs Wilson vs Yelm
10Amos Christensen12' 0 PRWACapitalMay 04Timberline, Oly @ Capital (JV)
12Troy Lindsey12' 0 PRWAEnumclawMay 05Bonney Lake vs EHS
View full rankings...
Long Jump
1.12Anthony Bowden22' 0 PRWAFranklin PierceApr 15Mountain Invite
2.11Luke Plummer21' 11.25 (2.0)WAPeninsulaMay 21West Central District - Day 2
3.11Ma ne Manaea21' 2.25 PRWALakesApr 3051st Shelton Invitational
4.12Brad Pope21' 2 PRWANorth ThurstonMay 0647th Shaner Invite
5.12Anthony Chaney21' 1 PRWATimberlineMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
6.11Phylip Rock20' 5.5WAFranklin PierceMar 23CP, FP @ Sumner
12Lee Boggan20' 5.5 PRWABonney LakeApr 07Bonney Lake vs Lakes
8.12David Lin20' 3.5 PRWACapitalMay 133A/4A NL Championships Day 1 & 2
9.12Taylor McAllister19' 10 PRWALakesApr 21Lakes at Auburn Mountainview
10.10Devin Bryant19' 8.5WAAuburn MountainviewMay 05Auburn Mountainview at Decatur
View full rankings...
Triple Jump
1.12Anthony Chaney45' 8.75 PRWATimberlineApr 3051st Shelton Invitational
2.12Taylor McAllister45' 3.75 PRWALakesApr 09Tacoma Invitational
3.11Luke Plummer44' 10.5 (1.4)WAPeninsulaMay 28WIAA 2A/3A/4A State Championship - All Days
4.12Lee Boggan44' 0.5 PRWABonney LakeApr 21Peninsula @ Bonney Lake
5.11Phylip Rock43' 3 PRWAFranklin PierceMar 23CP, FP @ Sumner
6.12Anthony Bowden43' 0.5WAFranklin PierceMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
7.11Landon Bain-Rushton41' 8.5 PRWANorth ThurstonMay 132A Evergreen Sub-Districts
8.12Steven Tomlin41' 7 PRWAYelmMay 0647th Shaner Invite
9.9Asan Neil-Evergin41' 6.5WATimberlineMay 0647th Shaner Invite
10.11Lawrence Williams40' 0 PRWABonney LakeMay 14SPSL/Seamount/Bremerton 2A/3A Day 2
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.10Andy Miller159' 6WACapitalMar 24CK, Capital @ Olympia
2.11Tavis Williams95' 5 PRWANorth ThurstonApr 16Eason Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.